ЗМІСТ
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ТУРИСТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ
1.1. Поняття маркетингової цінової політики
1.2. Характеристика основних складових маркетингової цінової політики
1.3. Поняття та особливості формування цінової стратегії підприємства
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ МАРКЕТИНГОВОЇ ПОЛІТИКИ ТУРИСТИЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз динаміки та структури цін підприємства
2.3. Характеристика діючої цінової стратегії підприємства
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ТУРИСТИЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА
3.1. Пропозиції щодо формування маркетингової цінової політики
3.2. Програма заходів підвищення ефективності управління цінами на туристичний продукт
ВСТУП
Актуальність теми. Наприкінці 80-х — початку 90-х років загальне несприятливе економічне становище в Україні призвело до занепаду туризму в Україні, суттєвого скорочення потоків внутрішнього та іноземного туризму, порушення системи напрацьованих за радянських часів зв»язків, погіршенню стану матеріально-технічної бази галузі. Визначення туризму як провідного напряму розвитку вітчизняної культури та економіки, спрямування державної політики на стимулювання туристичної сфери надає сьогодні товаровиробникам незалежно від форми власності сприятливих можливостей щодо підвищення ефективності господарювання, розширення ринкової пропозиції з урахуванням потреб вітчизняного та закордонного туриста. У цьому зв»язку практичне використання суб»єктами індустрії туризму сучасних методів маркетингу цінової політики набуває особливої актуальності.
Проблеми підвищення ефективності маркетингової цінової політики упродовж останніх років привертають увагу як виробників туристичних послуг, так і науковців. Різні теоретичні та практичні аспекти, пов»язані з управлінням ціновою політикою висвітлювалися в працях вітчизняних та зарубіжних вчених, як Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс;Балабанов И. Т., Балабанов А.И. Экономика туризма: Учебное пособие для вузов по экономической специальности; Гуляев В. Г. Организация туристской деятельности; Карпова Г. А. и др. Экономика современного туризма, Окрепилов В.В. Управление качеством; Пузакова Е. П., Честникова В. А. Международный туристический бизнес; Сенин В. В. Организация международного туризма; Чудновский А.Д. и др. Гостиничный и туристический бізнес; Цены и ценообразование. / Под ред В.Е. Есипова та інших. Але проблема формування маркетингової цінової політики туристичних послуг розглянута не в повній мірі.
Проте, специфіка підприємств туризму, особливості надання туристичних послуг потребують адаптації теоретичних та практичних наробок до потреб галузі. Вдосконалення потребує маркетингова цінова політика стосовно туристичного продукту.
Мета та задачі роботи. Метою дипломної роботи є розробка шляхів вдосконалення маркетингової цінової політики туристичних підприємств.
Для досягнення мети визначено та розв»язано такі задачі:
— розкрити теоретичні аспекти формування маркетингової цінової політики туристичних підприємств;
— дати поняття маркетингової цінової політики;
— розглянути характеристику основних складових маркетингової політики;
— розкрити поняття та особливості формування цінової стратегії підприємства;
— розглянути організаційно-економічну характеристику підприємства;
— охарактеризувати діючу цінову стратегію підприємства;
— провести аналіз динаміки та структури цін підприємства;
— розглянути шляхи удосконалення маркетингової цінової політики туристичного підприємства.
Об»єктом дипломної роботи є туристичне підприємство ТОВ “Альфа-Тревел.
Предметом дослідження є комплекс теоретичних та практичних аспектів функціонування маркетингової цінової політики підприємства.
Методи дослідження. В роботі було використано економічний аналіз, системний підхід, абстрагування, математичне моделювання, аналіз і синтез тощо.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові праці вітчизняних та закордонних учених із маркетингу, менеджменту, ціноутворення, економічного аналізу, нормативні законодавчі акти. У роботі використана внутрішня звітність ТОВ “Альфа-Тревел” за 2002-2003 pp. та первинна інформація, одержана безпосередньо від працівників туристичного підприємства.
Результати дипломного дослідження можуть бути використані підприємствами туристичної сфери для підвищення ефективності господарської діяльності, вдосконалення маркетингової цінової політики.
Структура, зміст та обсяг дипломної роботи. Дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Загальний обсяг роботи – 80 стор. друкованого тексту, включаючи 21 таблицю, 14 рисунків та 2 додатків. Список використаних джерел містить 50 найменувань.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ТУРИСТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ
1.1. Поняття маркетингової цінової політики
Ціна — це грошовий вираз вартості товару (продукції, послуги). Вона завжди коливається навколо ціни виробництва (перетвореної форми вартості одиниці товару, що дорівнює сумі витрат виробництва й середнього прибутку) та відображає рівень суспільно необхідних витрат праці.
Застосовувані в ринковій економіці ціни виконують три основні функції: обліково-вимірювальну, розподільчу та стимулюючу. Обліково-вимірювальна функція ціни полягає в тім, що вона є засобом обліку й вимірювання витрат суспільної праці на виробництво окремих видів продукції або надання різноманітних послуг. Розподільча функція зводиться до того, що за допомогою цін, які відхиляються від вартості, здійснюється перерозподіл частини доходів первинних суб»єктів господарювання та населення. Стимулююча функція ціни використовується для мотивації підвищення ефективності господарювання, забезпечення необхідної прибутковості (дохідності) кожному нормально працюючому продуценту, посереднику і безпосередньому продавцю товарів виробничого та споживчого призначення.
….
Рішення ж по встановленню ціни на конкретну послугу приймає менеджер, в чиї функціональні обов»язки входить рішення цієї задачі. При цьому особа, відповідальна за встановлення цін на конкретні продукти і послуги фірми використовує представлений йому маркетинговим відділом матеріал з відзначеними вище рекомендаціями, а також дані економіста з розрахунку собівартості чи продукту послуга і величину постійних витрат фірми за рік, місяць. На основі усієї відзначеної тут інформації — менеджер установлює ціну, з огляду на, крім маркетингових рекомендацій, з одного боку, проблему беззбитковості фірми (якщо ціна виявиться нижче собівартості, то швидше за усе від такого туру варто відмовитися), з іншого боку, бажаний і потенційно можливий рівеньприбутку на одну послугу і загальнийобсяг реалізації турпродукту в плановому періоді чи за рік з урахуванням сезонності.
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ МАРКЕТИНГОВОЇ ПОЛІТИКИ ТУРИСТИЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
Підприємство ТОВ «Туристична агенція «Альфа-Тревел» створено і діє на основі законодавства України.
Підприємство створено у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Вищим органом управління є збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному фонді. Збори обирають Голову товариства. Виконавчим органом фірми «Альфа-Тревел» є директор, який вирішує усі питання діяльності товариства, підзвітний зборам учасників і організує виконання їх рішень. Перевірка діяльності директора проводиться ревізійною комісією за дорученням зборів.
…
За цей же час зросла кількість туристів, що обслуговувалися ТОВ «Альфа-Тревел» та кількість проведених ними на відпочинку туро-днів. Так кількість туристів зросла в 2003 році на 915 чоловік (94,72%), а кількість туро-днів зросла на 71 туро-день (2,11%).
Середня ціна за тур зменшилася з 1449,79 грн. в 2001 році до 1154,14 грн. в 2002 році. В 2003 році середня ціна за тур зменшилася на 497,04 грн. (43,07%) та стала рівна 657,10 грн.
Ціна ж за туро-день в 2002 році зменшилася з 375,87 грн. до 331 грн., а в 2003 році зросла на 28,36 грн. (8,57%) та склала 359,36 грн.
2.3. Характеристика діючої цінової стратегії підприємства
На ТОВ «Альфа-Тревел» застосовується стратегія середньоринкових цін. Ціни складаються на основі дослідження попиту на послуги та цін підприємств конкурентів. На основі наявної інформації про підприємства-конкурентів, їх діяльності в минулому, персональних особливостей їх керівників визначається основна мета в сфері ціноутворення, аналізуються переваги і недоліки, що є у виробництві і збуті продукції конкурентів. На основі аналізу встановлюються ціни на ТОВ «Альфа-Тревел».
На формування цін на туристичний продукт ТОВ «Альфа-Тревел» впливає ряд факторів.
…
На ТОВ «Альфа-Тревел» застосовується стратегія середньоринкових цін. Ціни складаються на основі дослідження попиту на послуги та цін підприємств конкурентів. На основі наявної інформації про підприємства-конкурентів, їх діяльності в минулому, персональних особливостей їх керівників визначається основна мета в сфері ціноутворення, аналізуються переваги і недоліки, що є у виробництві і збуті продукції конкурентів. На основі аналізу встановлюються ціни на ТОВ «Альфа-Тревел».
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ ТУРИСТИЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА
3.1. Пропозиції щодо формування маркетингової цінової політики
З метою підвищення ефективності управління цінами на ТОВ «Альфа-Тревел» потрібно застосовувати методи ціноутворення, орієнтовані на споживачів. Ця група методів враховує конкурентні переваги послуг і підприємств-виробників. Методи використовуються в рамках активної стратегії ціноутворення, орієнтованої на визначену комбінацію ціни і якості товару.
…
Проект окупиться за 3,43 роки, що менше ніж планувалося, тому проект варто реалізовувати.
ВИСНОВКИ
Отже, ціна — це грошовий вираз вартості товару (продукції, послуги). Вона завжди коливається навколо ціни виробництва (перетвореної форми вартості одиниці товару, що дорівнює сумі витрат виробництва й середнього прибутку) та відображає рівень суспільно необхідних витрат праці.
Для самостійних товаровиробників, що працюють на ринок, незалежно від форм власності питання про ціни — це питання їхнього існування і благополуччя. Правильна методика встановлення ціни, розумна цінова тактика, послідовна реалізація глибоко обґрунтованоїцінової стратегії складають необхідні компоненти успішної діяльності будь-якого комерційного підприємства в жорстких умовах ринкових відносин.
Щоб правильно сформулювати цінову політику, фірма повинна чітко представляти цілі, що вона досягне за допомогою продажу конкретного товару, послуги. При виборі цінової політики варто також враховувати, що хоча глобальною метою будь-якого підприємства є одержання прибутку, однак у якості проміжних можуть бути висунуті такі цілі, як захист своїх інтересів, придушення конкурентів, завоювання нових ринків, вихід на ринок з новими послугами, швидке відшкодування витрат, стабілізація доходів. Причому досягнення цих цілей можливо в короткостроковій, середньостроковій і довгостроковій перспективі. У той же час той чи інший рівень ціни може по-різному впливати на досягнення тих чи інших результатів, наприклад на величинуприбутку, обороту, на частку участі в ринку. Тільки в екстремальних випадках переважає якась одна мета підприємницької діяльності. У звичайній господарській практиці за допомогою цінової політики можливе досягнення великої кількості цілей.
Рішення, що приймаються туристичним підприємством в сфері ціноутворення, відчувають вплив як внутрішніх, так й зовнішніх чинників.
Маркетингова цінова політика туристичного підприємства є основою для розробки його стратегії ціноутворення. Цінові стратегії є частиною загальної стратегії розвитку підприємства.
Стратегія ціноутворення – це набір практичних рекомендацій і методів, яких доцільно дотримувати при встановленні ринкових цін на конкретні види послуг, що надаються туристичним підприємством.
Підприємство ТОВ «Туристична агенція «Альфа-Тревел» створено і діє на основі законодавства України.
Діяльність фірми здійснюється за багатьма напрямками, серед яких найважливішими є:
1) Прийом і обслуговування іноземних туристів і громадян України.
2) Забезпечення одержання іноземними громадянами і туристами України, комплексу готельних послуг: проживання, харчування, транспортне обслуговування, торгові послуги, послуги пральної, хімчистки, перукарні, послуги перекладачів, медичне обслуговування, послуги зв»язку,інші послуги.
3) Організація зустрічей, виставок, конференцій, обслуговування симпозіумів, конгресів, бізнесів-турів та інших послуг і заходів.
4) Екскурсійне обслуговування.
Провели аналіз рівня та структури цін на туристичний продукт ТОВ «Альфа-Тревел» в 2001-2003 роках. Розглянемо ціни відпочинку за кордоном при тривалості туру 14 діб при одномісному проживанні. В 2002 році зросли ціни на тури на відпочинок в Греції, Італії, Мальті, Туреччині відповідно на 1 у.о., 1 у.о., 1 у.о. та 3 у. о. порівняно з 2001 роком.
В 2003 році зросли ціни на тури на відпочинок в Болгарії, Греції, Іспанії, Мальті відповідно на 2 у.о. (0,57%), 5 у.о. (1,1%), 6 у.о. (0,88%) та 4 у. о. (0,68%) порівняно з 2002 роком.
В 2002 році на туристичний продукт ТОВ «Альфа-Тревел» порівняно з 2001 роком зросли на відпочинок санітарно-курортному комплексі “Форос”, санаторії базі відпочинку “Дельфін”, санаторії “Південнобережний” та комплексі “Пори року” відповідно на 2 у.о., 4 у.о., 4 у.о. та 1 у.о. При цьому ціни на деякі туристичні продукти зменшилися. В 2003 році на туристичний продукт ТОВ «Альфа-Тревел» порівняно з 2002 роком зросли на відпочинок санітарно-курортному комплексі “Форос”, санаторії “Гірський” та санаторії “Ай-Даніель” відповідно на 5 у.о. (12,5%), 1 у.о. (3,33%) та 2 у.о. (5,71%). При цьому ціни на деякі туристичні продукти зменшилися. Так знизилися ціни в 2003 році порівняно з 2002 на відпочинок на базі відпочинку “Дельфін”, санаторії “Південнобережний” та комплексі “Пори року” відповідно на 3 у.о. (2,17%), 3 у.о. (15%) та 2 у.о. (2,35%).
В 2003 році ціни на екскурсійні тури ТОВ “Альфа-Тревел” порівняно з 2002 роком зросли на подорож до Австрії, до Франції, Швейцарії та до Чехії відповідно на 5 у.о. (0,61%), 5 у.о. (0,62%), 31 у.о. (3,2%) та 10 у.о. (1,96%). При цьому ціни на екскурсійний тур до Італії зменшилися. Так знизилися ціни в 2002 році порівняно з 2001 на екскурсійні тури до Італії зменшилися на 3 у.о. (0,387%).
Протягом 2001-2003 років виручка від реалізації ТОВ «Альфа-Тревел» зростала. В 2003 році порівняно з 2002 виручка від реалізації зросла на 121,1 тис. грн. (10,86%).
За цей же час зросла кількість туристів, що обслуговувалися ТОВ «Альфа-Тревел» та кількість проведених ними на відпочинку туро-днів. Так кількість туристів зросла в 2003 році на 915 чоловік (94,72%), а кількість туро-днів зросла на 71 туро-день (2,11%).
Середня ціна за тур зменшилася з 1449,79 грн. в 2001 році до 1154,14 грн. в 2002 році. В 2003 році середня ціна за тур зменшилася на 497,04 грн. (43,07%) та стала рівна 657,10 грн.
Ціна ж за туро-день в 2002 році зменшилася з 375,87 грн. до 331 грн., а в 2003 році зросла на 28,36 грн. (8,57%) та склала 359,36 грн.
На ТОВ «Альфа-Тревел» застосовується стратегія середньоринкових цін. Ціни складаються на основі дослідження попиту на послуги та цін підприємств конкурентів. На основі наявної інформації про підприємства-конкурентів, їх діяльності в минулому, персональних особливостей їх керівників визначається основна мета в сфері ціноутворення, аналізуються переваги і недоліки, що є у виробництві і збуті продукції конкурентів. На основі аналізу встановлюються ціни на ТОВ «Альфа-Тревел».
Середні ціни в 2003 році зросли порівняно з 2002 на 28,36 грн. за рахунок таких факторів: обсягу наданих послуг на 14,15 грн.; структури послуг на 6,05 грн.; зміни питомої ваги цін окремих послуг на 8,16 грн.
В 2003 році на ріст середньої ціни ТОВ «Альфа-Тревел» вплинуло зростання середньомісячної заробітної плати в Україні. Так в 2003 році середньомісячна заробітна плата зросла на 43 грн. (13,83 %) при цьому середня ціна за туро-день зросла на 28,36 грн. (8,57%).
З метою підвищення ефективності управління цінами на ТОВ «Альфа-Тревел» потрібно застосовувати методи ціноутворення, орієнтовані на споживачів. Ця група методів враховує конкурентні переваги послуг і підприємств-виробників. Методи використовуються в рамках активної стратегії ціноутворення, орієнтованої на визначену комбінацію ціни і якості товару.
В 2004 році ТОВ «Альфа-Тревел»планує отримати чистого прибутку 150 тис. грн., при цьому рентабельність реалізації планується відповідно 13,3%. В 2004 році ТОВ «Альфа-Тревел»планує збільшити чистий дохід від реалізації на 98 тис. грн. (9,51%), та збільшити собівартість продукції на 15,2 тис. грн. (1,58%). При цьому чистий прибуток від реалізації зросте з 67,2 тис. грн. до 150 тис. грн. на 82,8 тис. грн.
Тобто, в 2004 році прибуток зросте порівняно з 2003 на 82,8 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зросте на 9,7 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги послуг зросте на 53,1 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшиться на 8 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації послуг зросте на 28 тис. грн..
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України “Про ціни і ціноутворення” // Відомості Верховної Ради 1990, N 52, ст.650.
2. Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
3. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
4. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
5. Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
6. Афанасьев М.П. Маркетинг. Стратегия и практика фирмы. М.: Финстатинформ, 1995-120 с.
7. Балабанов И. Т., Балабанов А.И. Экономика туризма: Учебное пособие для вузов по экономической специальности. — М.: Финансы и статистика, 1999. — С. 174.
8. Бойчик Н. Економіка підприємства. Навч.посібник.К.Атіка,2001-298с.
9. Болт Гордон Дж. Практическое руководство по управлению сбытом. – М.: Экономика, 1999. – 271 с.
10.Герасименко В. В. Ценовая политика фирмы. М.: Финстатинформ, 1995. С. 8, 9.
11.Герчикова И.Н. Маркетинг и международное коммерческое дело. М: Внешторгиздат, 1990. — 264 с.
12.Гличев А.В. Основы управления качеством продукции. М.: Изд. Стандартов.1988. 80с.
13.Голубков Е.П. Маркетингові дослідження. Теорія і методологія. К.: АСК, 2000. — 221 с.
14.Голубков ЕЛ., Голубкова Е.Н., Секерин В.Д. Маркетинг выбор лучшего решения. М.: Экономика, 1993. — 221 с.
15.Гончарук В. Развитие предприятия. М.: Дело,2001-218с.
16.Грузинов В. Экономика предприятий. -Финансы и статистика,2001-218с.
17.Гуляев В. Г. Организация туристской деятельности: Учебное пособие // Московская академия экономики и права. — М.: Нолидж, 1996. — С. 312.
18.Дурович А.П. Маркетинг в предпринимательской деятельности. -Минск: НПЖ “Финансы, учет, аудит”, 1997 — 463 с.
19.Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
20.Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
21.Завьялов П.С., Демидов В.Е. Формула успеха: маркетинг. — М. : Международные отношения, 1991 — 416 с.
22.Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
23.Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. носіб.- К.: МАУП, 2001. С 40-42.
24.Карпов В.Н. Управление маркетингом //Маркетинг. 1993. №2. С. 29-42.
25.Карпова Г. А. и др. Экономика современного туризма: рыночное регулирование. Основы управления и маркетинга. Бухгалтерский учет и налогообложение. — М.; СПб.: Герда. 1998 — С. 412.
26.Ковалёв В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. – М.: Финансы и статистика, 1999, С. 59.
27.Котлер Ф. Маркетинг, менеджмент. — СПб.: ПитерКом,1999. – 718с.
28.Крылова Г.Д. Зарубежный опыт управления качеством. М.: Изд. Стандартов. 1992. 140с.
29.Ламбен Ж. Стратегический маркетинг. СПб: Наука, 1996. — 589 с.
30.Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
31.Леонов И.Г., Аристов О.В. Управление качеством продукции. М.: Изд. Стандартов. 1990. 200с.
32.Линдерт П. X. Экономика мирохозяйственных связей. — М.: Прогресс, 1992.- С. 420.
33.Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: 36. наук. пр. — К., 1996. – 178 с.
34.Муравьев А. И., Игнатьев А. М., Крутик А. Б, Малый бизнес: экономика, организация, финансы. Учебн. пособие. 2-е изд. СПб.: Издат. дом «Бизнес-пресса», 1999. С. 512.
35.Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2000, С. 312.
36.Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
37.Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
38.Пузакова Е. П., Честникова В. А. Международный туристический бизнес. — М.: Экспертное бюро. — М., 1997. — С. 176.
39.Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
40.Сенин В. В. Организация международного туризма: Учебник для вузов по специальности «Менеджмент». — М.: Финансы и статистика, 1999. -С. 400.
41.Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства. – К.: МАУП, 1998. – С124-126.
42.Управление инвестициями: В 2-х т. / В. В. Шеремет, В. М. Павлюченко, В. Д. Шапиро и др. — М.: Высш. шк., 1998. – 348 с.
43.Управління зовнішньоекономічною діяльністю: Навч. Посібник/ Під.заг.ред. А.І. Кредісова/ Пер. з рос. Н. Кіт, К. Серажим. – К, 1997. – 448 с.
44. Цены и ценообразование. / Под ред В.Е. Есипова. – СПб: Питер, 2001. – 464 с.
45.Чайка И.И. Конкурентная борьба предприятий – это соревнование систем управления качеством. // Стандарты и качество.1996. №12 с.55-59.
46.Чечетов М., Мендрул О. — Корпоративне управління в умовах економічної трансформації // Економіка України. – 2001. — №4. – С. 10-19.
47.Чудновский А.Д. и др. Гостиничный и туристический бизнес: Учебник / Ассоциация авторов и издательства «Тандем» / Под ред. А. Д. Чудновского — М.: Экмос, 1998. — С. 351.
48.Швальбе X. Практика маркетинга для малых и средних предприятий. М.: Республика, 1995. С. 80.
49.Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 1998, С. 68.
50.Экономический анализ хозяйственной деятельности: Учебник для экон. вузов / Под ред. А. Д. Шеремета. – М.: Экономика, 1979. – 376 с.
ДОДАТКИ
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ “Альфа-Тревел” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 200 4 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
300 |
310 |
|
первісна вартість |
0 11 |
330 |
350 |
|
Знос |
0 12 |
30 |
40 |
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
1200 |
2100 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
609,15 |
2627,2 |
|
первісна вартість |
0 31 |
1109,15 |
3257,2 |
|
Знос |
0 32 |
500 |
630 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
110 |
100 |
|
інші фінансові інвестіції |
0 45 |
20 |
10 |
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
Ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
2239,15 |
5150,2 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
400 |
450 |
|
Тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
10 |
60 |
|
готова продукція |
130 |
20 |
78 |
|
товари |
140 |
1300 |
1400 |
|
Векселі одержані |
150 |
150 |
170 |
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
Роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
300 |
320 |
|
первісна вартість |
161 |
340 |
360 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
40 |
40 |
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
7 |
|
|
за виданими авансами |
180 |
35 |
12 |
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
20 |
3 |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
50 |
20 |
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
70 |
201 |
|
в іноземній валюті |
240 |
120 |
5 |
|
Інші оборотні активи |
250 |
10 |
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
2492 |
2719 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
50 |
70 |
|
БАЛАНС |
280 |
4781,15 |
7939,2 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
3600 |
3600 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
180 |
3049 |
|
Резервний капітал |
340 |
50 |
70 |
|
Нарозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
111,15 |
67,2 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
30 |
10 |
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
3911,15 |
6776,2 |
|
2. Забеспечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
10 |
6 |
|
Інші забезпечення |
410 |
2 |
|
|
Цільове фінансування |
420 |
10 |
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
22 |
6 |
|
3. Довгострокові зобов’язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
200 |
250 |
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов’язання |
450 |
|
|
|
Відстрочені податкові зобов’язання |
460 |
|
50 |
|
Інші довгострокові зобов’язання |
470 |
20 |
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
220 |
300 |
|
4. Поточні зобов’язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
120 |
190 |
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов’язаннями |
510 |
20 |
20 |
|
Векселі видані |
520 |
60 |
130 |
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
250 |
225 |
|
Поточні зобов’язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
50 |
110 |
|
з бюджетом |
550 |
10 |
20 |
|
з позабюджетних платежів |
560 |
3 |
4 |
|
зі страхування |
570 |
7 |
3 |
|
з оплати праці |
580 |
18 |
10 |
|
з учасниками |
590 |
30 |
35 |
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов’язання |
610 |
10 |
|
|
Усього за розділом 4. |
620 |
578 |
747 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
50 |
110 |
|
БАЛАНС |
640 |
4781,15 |
7939,2 |
|
Керівник М.П. |
Додаток Б
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ “Альфа-Тревел” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
про фінансові результати |
|
||
|
за рік 2003 року |
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
1236 |
1114,9 |
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
206 |
185,82 |
|
Акцизний збір |
0 20 |
|
|
|
|
0 25 |
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
|
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
1030 |
929,08 |
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
629,4 |
541,1 |
|
Валовий: |
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
400,6 |
387,98 |
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
|
|
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
249,4 |
207,6 |
|
Витрати на збут |
0 80 |
119,9 |
83,2 |
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
0,3 |
0,5 |
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
прибуток |
100 |
31 |
96,68 |
|
збиток |
105 |
|
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
|
Інші доходи |
130 |
65 |
62,1 |
|
Фінансові витрати |
140 |
|
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
прибуток |
170 |
96 |
158,78 |
|
збиток |
175 |
|
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
28,8 |
47,64 |
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
прибуток |
190 |
67,2 |
111,15 |
|
збиток |
195 |
|
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
прибуток |
220 |
67,2 |
111,15 |
|
збиток |
225 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
Період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Матеріальні затрати |
230 |
|
|
|
Витрати на оплату праці |
240 |
|
|
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
|
|
|
Амортизація |
260 |
|
|
|
Інші операційні витрати |
270 |
|
|
|
Разом |
280 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
Дивіденди на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
Керівник |
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|