Зміст
Розділ 1. Теоретичні основи організації автотуристичних перевезень в сучасних умовах
1.1. Поняття автотуристичних перевезень та їх особливості
1.2. Сучасні стратегії організації автотуристичних перевезень
2.1. Загальна характеристика туристичної фірми
2.2. Техніко-економічний аналіз реалізації автотуристичних послуг
3.1. Основні проблеми організації автотуристичних перевезень туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ»
Вступ
Транспортне обслуговування туристів – це одна із складових частин індустрії туризму. До 1991 р. у колишньому СРСР існувала єдина транспортна система туризму, що включає в себе автомобільний, річковий, морський, залізничний і авіаційний транспорт який забезпечував потреби як внутрішнього, так і міжнародного туризму. Частка транспортного обслуговування в загальній структурі туристських послуг складала більш 40%. У туристській транспортній системі колишнього СРСР працювало близько 180 тис. чоловік.
Ринкові відносини й антимонопольне законодавство України сприяли децентралізації туризму і, зокрема, його транспортної системи. Різке зниження попиту на транспортні послуги в туризмі призвело до перепрофілювання деяких транспортних підприємств, а в ряді випадків – до їхнього банкрутства.
В даний час не існує єдиної транспортної системи, що обслуговує туризм, а потреба в перевезеннях регулюється попитом по кожному виду транспорту.
Проблемою організації автотранспортних перевезень в Україні є те, що на законодавчому рівні не урегульовані в достатній мірі взаємини туроператора і турагента з транспортними компаніями, а норми міжнародного туристського права, на жаль, вступають у протиріччя з національними нормативно-правовими актами, тим самим зменшуються права українських туристів, до того ж туристи і фахівці туристських організацій (а найчастіше і перевізники) недостатньо знайомі з найважливішими міжнародними конвенціями по повітряних, морських, річкових, залізничних, автомобільних і інших видах перевезень, а також з аналогічними документами, що регламентують туристські перевезення усередині країни.
Аналогічних труднощів викликає велика кількість туристських документів, формулярів і правил, уніфікація яких з урахуванням рекомендацій ВТО і рішень Статистичної комісії ООН буде поетапно проводитися в Україні.
Важливим для туристських організацій і туристів є точна і вичерпна інформація про правила перевезень пасажирів і багажу на міжнародних і внутрішніх маршрутах, систему тарифів, пільг і знижок, порядок пред’явлення і задоволення претензій, захисту інтересів туристів при порушенні умов перевезень і ін.
Актуальність теми курсової роботи обумовлена тим, що автотранспорті перевезення складають найбільш вагому частину у загальному обсязі послуг, що надаються вітчизняними туристичними фірмами.
Основою формування, просування і реалізації туристського продукту є технологія перевезень туристів різними видами транспорту, а також специфіка договірних відносин у сфері туристських подорожей.
Метою роботи є аналіз організації автомобільних перевезень туристичною фірмою. Для досягнення мети роботи були виконані наступні завдання:
— розглянуто теоретичні основи організації автотуристичних перевезень в сучасних умовах;
— проведено аналіз організації автотуристичних перевезень підприємства;
— наведено пропозиції по покращенню організації автотуристичних перевезень туристичної фірми.
Об’єктом дослідження є організація автотуристичних перевезень туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ».
Структурно робота складається зі вступу, трьох розділів та загальних висновків по роботі.
Розділ 1. Теоретичні основи організації автотуристичних перевезень в сучасних умовах
1.1. Поняття автотуристичних перевезень та їх особливості
Відповідно до Рекомендацій зі статистики туризму, розробленими ВТО (Всесвітній туристичної організації), пропонується наступна класифікація засобів транспорту [15, c.187]:
1) повітряний транспорт: рейси, що підкорюються розкладу; рейси, що не підкорюються розкладу; інші повітряні перевезення;
2) водний транспорт: пасажирські лінії і пароми; круїзи; інше;
3) сухопутний транспорт: залізничний транспорт; міжміські і міські автобуси й інший суспільний автодорожний транспорт; приватні автомашини (місткістю до 8 чоловік); прокат автотранспортних засобів; інші сухопутні транспортні засоби.
….
На внутрішніх туристських маршрутах використовуються автобуси різних класів у залежності від дальності поїздки, числа туристів у групі, категорії маршруту, рівня комфорту і т.д.
Розділ 2. Аналіз організації автотуристичних перевезень підприємства (на прикладі туристичної фірми ТОВ «Вояж-Київ»)
2.1. Загальна характеристика туристичної фірми
Туристична фірма ТОВ «Вояж-Київ» (св. про рег. №21654639, Ліцензія ДКМПСТУ АА 520916) була заснована в лютому 1997 р.
Основними видами діяльності фірми є:
— організація зарубіжного автотуризму;
— продаж автоподорожей на регулярні і чартерні рейси.
За 6 років своєї діяльності, фірма «Вояж-Київ» міцно закріпилася на ринку туристичних послуг і зайняла лідируючі позиції як тур-оператор по Іспанії, Єгиптові, Туреччині, Фінляндії та ін. Фірма «Вояж-Київ» — постійний учасник міжнародних туристичних виставок і салонів.
…
Як видно з мал. 2.2 обсяг послуг з автоперевезень ТОВ «Вояж-Київ» в структурі наданих послуг підприємства значний. Протягом 2001-2002 років спостерігається зростання доходу від надання послуг з автоперевезень та чистого прибутку, що отриманий за рахунок автоперевезень.
Розділ 3. Пропозиції по покращенню організації автотуристичних перевезень туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ»
3.1. Основні проблеми організації автотуристичних перевезень туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ»
Основною проблемою організації автотуристичних перевезень туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ» є безпека перевезення (це відсутність неприпустимого ризику, зв’язаного з можливістю нанесення збитку здоров’ю пасажирів і збереженням рухомого складу).
Конструкція туристського автобуса повинна забезпечити необхідну безпеку як у звичайних, так і в надзвичайних ситуаціях.
Загальні вимоги до безпеки туристського автобуса містять у собі мінімально достатні умови для запобігання дорожньо-транспортних випадків (ДТП). Найбільш характерними ДТП є: зіткнення, перекидання, наїзди на перешкоду, пішохода чи велосипедиста, мотоцикліста, транспортний засіб, що стоїть, гужовий транспорт, тварин, падіння пасажира й ін.
….
Основне питання — яким чином ТОВ “Вояж-Київ” може домогтися переваги над суперниками в організації автотуристичних перевезень. Успіх стратегії однієї фірми залежить від конкурентної сили і стратегії конкуренції фірм-суперників. Як тільки фірма починає якийсь стратегічний крок, то конкуренти завжди можуть відповісти зустрічними оборонними чи наступальними контркроками.
Висновки
У курсової роботі викладена технологія обслуговування туристів автомобільним транспортом, стисло наведені правила і процедури, використовувані при організації автотранспортних подорожей.
При плануванні своєї подорожі турист враховує такі фактори, як швидкість доставки до цілі поїздки, комфорт подорожі, вартість, можливість перевезення багажу і його вага, можливість зупинки на шляху проходження, умови харчування, рівень шуму, вібрацій, умови для сну і відпочинку, можливість широкого огляду під час поїздки, наявність несприятливих екологічних факторів і, звичайно, безпека.
Перевагами автомобільного транспорту є його мобільність, приступність, порівняно невисокі тарифи, можливість транспортування багажу, можливість зупинок по шляху проходження, широкий огляд, невисокі питомі капітальні витрати.
Недоліки даного виду транспорту – невисока місткість і експлуатаційна швидкість, забруднення навколишнього середовища продуктами згоряння палива, невисокий рівень комфортного життєзабезпечення при тривалих подорожах та ін.
Туристична фірма ТОВ «Вояж-Київ» була заснована в лютому 1997 р.
Обсяг продаж фірми 2002 року збільшився в порівнянні з показниками 2001 року практично більш ніж на 1,000,000 гривень. У даний момент туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ» ведеться робота з розширення асортименту і підвищенню якості туристичного продукту, модернізації програмного забезпечення, впровадженню технології «он-лайн» бронювання.
Дохід від надання послуг з автоперевезень ТОВ «Вояж-Київ» в 2002 зріс на 694 тис. грн. (44,86) порівняно з 2001 роком. Число перевезених пасажирів автотранспортом в 2002 році зросло на 1668 чоловік. Чистий прибуток підприємства зріс з 90 до 387,73 тис. грн., тобто на 297,73 тис. грн. В тому числі зріс чистий прибуток, що отриманий ТОВ «Вояж-Київ» за рахунок автоперевезень з 31,4 тис. грн. в 2001 році до 147,5 тис. грн. в 2002 році. В 2002 році зросла рентабельність послуг з автоперевезень на 4,55%. Ефективність послуг з автоперевезень на підприємстві ТОВ «Вояж-Київ» нижча ніж ефективність роботи всього підприємства, так як рентабельність послуг з автоперевезень нижча рентабельності підприємства.
Основною проблемою організації автотуристичних перевезень туристичною фірмою ТОВ «Вояж-Київ» є безпека перевезення (це відсутність неприпустимого ризику, зв’язаного з можливістю нанесення збитку здоров’ю пасажирів і збереженням рухомого складу). Конструкція туристського автобуса повинна забезпечити необхідну безпеку як у звичайних, так і в надзвичайних ситуаціях.
Оцінка діяльності з автоперевезень повинна проводитися на основі комплексного аналізу кінцевих підсумків його ефективності. Оцінюючи критерій ефективності автоперевезень туристичною фірмою ТОВ “Вояж-Київ” особливу увагу варто приділяти недопущенню приросту прибутку тільки за рахунок росту обсягів рентабельних послуг, довільного збільшення цін на послуги без відповідного підвищення якості і т.п., але її приросту за рахунок кращої роботи, росту обсягу додаткових послуг і зниження собівартості.
Для туристичної фірми ТОВ “Вояж-Київ” можна запропонувати такі напрямки для підвищення ефективності автоперевезень:
— підвищення доходів (виручки) від реалізації послуг;
— зниження собівартості реалізованих послуг;
— підвищення рентабельності підприємства;
— проведення управлінських впливів на персонал підприємства для досягнення підвищення ефективності;
— планування соціального розвитку колективу туристичної фірми ТОВ “Вояж-Київ”.
В 2002 році ТОВ “Вояж-Київ” планує збільшити чистий дохід від реалізації послуг з автотуристичних перевезень на 380,97 тис. грн. (17%), та збільшити собівартість послуг на 272,16 тис. грн. (13%). При цьому чистий прибуток від реалізації послуг з автотуристичних перевезень зросте з 147,5 тис. грн. до 256,32 тис. грн. на 108,82 тис. грн. (73,77%).
Для ТОВ “Вояж-Київ” можна запропонувати заходи по забезпеченню ефективності автотуристичних послуг на основі маркетингових досліджень ринкового середовища. Маркетинг розглядається як організаційна система розробки, виробництва і збуту продукції, конкурентоспроможність якої визначається в процесі її реалізації на ринку.
Список використаної літератури та інформаційних джерел
1.Азар В.И., Туманов С.Ю. Экономика туристского рынка. — М.: Дело, 1998. – 512 с.
2.Белошапка В.А., Загорий Г.В. Стратегическое управление: принципы и международная практика. – К., 1999. – 315 с.
3.Биржаков М.Б. Введение в туризм. – СПб: «Герда», 2000. – 253 с.
4.Биржаков М.Б. и др. Энциклопедия международных контрактных отношений. – М.: Олбис-Филинъ, 1997. – 475 с.
5.Биржаков М.Б., Кудрявцева Л.Б. Автобусные туры. В сб. «Туристские фирмы». – Вып. 14. — СПб, Туризм, 1997. – 85 с.
6.Велесько Е.И. Стратегическое управление: практика принятия системных решений: Учеб. пособие. – Минск: Техналогия; изд-во БГЭУ, 1997. – 369 с.
7.Герасимчук В. Т., Маркетинг: теорія та практика: Нaвчальний посібник – Київ: Вища школа, 1994 – 327 с.
8.Гуляев В.Г. Внедрение и эксплуатация газокарбюраторных и газодизельных автомобилей и автобусов. – М.: ЦРИБ-Турист, 1989. – 347 с.
9.Гуляев В.Г. Организация туристской деятельности. — М.: «Нолидж», 1996. – 591 с.
10.Гуляев В.Г. Практика туристского бизнеса. – М.: РУЦ, 1996. – 546 с.
11.Гуляев В.Г. Туристские перевозки. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 348 с.
12.Гуреев С. А. Международное транспортное право. – М.: Издательство УДН, 1987. – 285 с.
13.Забелин П.В., Мойсеева Н.К. Основы стратегического управления: Учеб. пособие – М.: Информационно-внедренческий центр «Маркетинг», 1997. – 286 с.
14.Ильина Е.Н. Менеджмент транспортных услуг. – М.: РМАТ, 1997. – 462 с.
15.Котлер Филип, Армстронг Гари, Сондерс Джон, Вонг Вироника, Основы маркетинга: Пер.с англ. – 2-е европ. изд. – Киев; Москва; Санкт-Петербург: Издат. дом «Вильямс», 1998 – 1056 с.
16.Крейнин А.В. и др. Пассажирские перевозки на железнодорожном транспорте. – М.: Издательство «Транспорт», 1990. – 519 с.
17.Папирян Г.А. Экономика туризма. – М.:Финансы и статистика, 1998. – 593 с.
18.Редченко К.І. Стратегічний аналіз: Навч.-метод. посібник. – Львів: Вид-во ЛКА, 2002. – 196 с.
19.Сенин В. С. Международная организация туризма. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 318 с.
20.Сенин В.С. Введение в туризм. – М.: 1993. – 275 с.
21.Томпсон А.А., Стрикленд А. Дж. Стратегический менеджмент. Искусство разработки и реализации стратегии: Учеб. для вузов / Пер. с англ.; Под ред. Л.Г. Зайцева. М.И.Соколовой. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1998.– 651 с.
22.Фатхутдинов Р.А. Стратегический менеджмент: Учеб. пособие. – М.: ЗАО «Интел-Синтез», 1997. – 495 с.
23.Хан Д. Планирование и контроль: концепция и контроллинг / Пер. с нем.; Под. ред. и с предисл. А.А. Турчака, Л.Р. Головача, М.Л. Лукашевича. – М.: Финансы и статистика, 1997. – 527 с.
24.Шершньова З.Є., Оборська С.В. Стратегічне управління: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 1999. – 356 с.
Додатки
Додаток А
Додаток |
|
|
КОДИ |
||
Дата (рік, місяць, число) |
03 |
01 |
15 |
|
Підприємство ТОВ «Вояж-Київ» |
за ЄДРПОУ |
|
||
Територія |
за КОАТУУ |
|
||
Форма власності |
за КФВ |
|
||
Орган державного управління |
за СПОДУ |
|
||
Галузь |
за ЗКГНГ |
|
||
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|
||
Одиниця виміру: |
Контрольна сума |
|
||
Адреса |
БАЛАНС
на 31.01. 2002 р.
Форма №1 Код за ДКУД |
1801001 |
АКТИВ |
Код рядка |
На початок звітного періоду |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Необоротні активи |
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
— залишкова вартість |
010 |
82,4 |
80,8 |
— первісна вартість |
011 |
102,5 |
102,5 |
— накопичена амортизація |
012 |
20,1 |
21,7 |
Незавершене будівництво |
020 |
|
|
Основні засоби: |
|
|
|
— залишкова вартість |
030 |
9004,7 |
9158,7 |
— первісна вартість |
031 |
11589,6 |
12925,2 |
— знос |
032 |
2584,9 |
3766,5 |
Довгострокові фінансові інвестиції: |
|
|
|
— які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств |
040 |
|
|
— інші фінансові інвестиції |
045 |
|
|
Довгострокова дебіторська заборгованість |
050 |
140,0 |
140,0 |
Відстрочені податкові активи |
060 |
|
|
Інші необоротні активи |
070 |
3,6 |
4,2 |
Усього за розділом I |
080 |
9230,7 |
9383,7 |
II. Оборотні активи |
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
— виробничі запаси |
100 |
543,6 |
724,1 |
— тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
— незавершене виробництво |
120 |
826,5 |
559,9 |
— готова продукція |
130 |
825,6 |
607,0 |
Товари |
140 |
441,6 |
34,3 |
Векселі одержані |
150 |
33,4 |
4,8 |
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|
|
|
— чиста реалізаційна вартість |
160 |
651,4 |
1514,9 |
— первісна вартість |
161 |
759,9 |
1530,6 |
— резерв сумнівних боргів |
162 |
108,5 |
15,7 |
Дебіторська заборгованість за розрахунками: |
|
|
|
— з бюджетом |
170 |
2,5 |
4,3 |
— за виданими авансами |
180 |
|
|
— з нарахованих доходів |
190 |
|
|
— із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
|
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|
|
|
— в національній валюті |
230 |
17,1 |
948,6 |
— в іноземній валюті |
240 |
2,5 |
64,4 |
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
Усього за розділом II |
260 |
3344,2 |
4462,3 |
III. Витрати майбутніх періодів |
270 |
286,9 |
41,7 |
Баланс |
280 |
12861,8 |
13887,7 |
|
|
|
|
ПАСИВ |
Код рядка |
На початок звітного періоду |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Власний капітал |
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
10000,0 |
10000,0 |
Пайовий капітал |
310 |
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
1500,0 |
1500,0 |
Інший додатковий капітал |
330 |
|
|
Резервний капітал |
340 |
|
|
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
556,4 |
66,8 |
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
Усього за розділом I |
380 |
12056,4 |
11566,8 |
II. Забезпечення наступних витрат і платежів |
|
|
|
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
|
|
Інші забезпечення |
410 |
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
Усього за розділом II |
430 |
|
|
III. Довгострокові зобов’язання |
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
|
|
Інші довгострокові фінансові зобов’язання |
450 |
|
|
Відстрочені податкові зобов’язання |
460 |
|
|
Інші довгострокові зобов’язання |
470 |
|
|
Усього за розділом III |
480 |
|
|
IV. Поточні зобов’язання |
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
5,2 |
9,8 |
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями |
510 |
|
|
Векселі видані |
520 |
|
|
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
726,7 |
2188,6 |
Поточні зобов’язання за розрахунками: |
|
|
|
— з одержаних авансів |
540 |
2,6 |
1,6 |
— з бюджетом |
550 |
1,2 |
1,7 |
— з позабюджетних платежів |
560 |
0,7 |
2,8 |
— зі страхування |
570 |
4,9 |
5,3 |
— з оплати праці |
580 |
24,6 |
12,7 |
— з учасниками |
590 |
|
|
— із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
Інші поточні зобов’язання |
610 |
25,9 |
34,8 |
Усього за розділом IV |
620 |
791,8 |
2257,3 |
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
13,6 |
63,6 |
Баланс |
640 |
12861,8 |
13887,7 |
Керівник
Головний бухгалтер
Додаток Б
Додаток |
|
|
КОДИ |
||
Дата (рік, місяць, число) |
03 |
01 |
15 |
|
Підприємство ТОВ «Вояж-Київ» |
за ЄДРПОУ |
|
||
Територія |
за КОАТУУ |
|
||
Орган державного управління |
за СПОДУ |
|
||
Галузь |
за ЗКГНГ |
|
||
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|
||
Одиниця виміру: |
Контрольна сума |
|
Звіт про фінансові результати
за рік 2002 р.
Форма №2 |
Код за ДКУД |
1801003 |
I. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
Стаття |
Код рядка |
За звітний період |
За попередній період |
1 |
2 |
3 |
4 |
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
010 |
3901,3 |
2900,0 |
Податок на додану вартість |
015 |
650,2 |
483,3 |
Акцизний збір |
020 |
|
|
|
025 |
|
|
Інші вирахування з доходу |
030 |
|
|
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
035 |
3251,1 |
2416,7 |
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) |
040 |
2126,1 |
1916,5 |
Валовий: |
|
|
|
— прибуток |
050 |
1124,9 |
500,1 |
— збиток |
055 |
|
|
Інші операційні доходи |
060 |
|
|
Адміністративні витрати |
070 |
322,5 |
250,3 |
Витрати на збут |
080 |
160,1 |
81,1 |
Інші операційні витрати |
090 |
110,0 |
51,1 |
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
— прибуток |
100 |
532,3 |
117,6 |
— збиток |
105 |
|
|
Доход від участі в капіталі |
110 |
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
Інші доходи |
130 |
21,6 |
11,0 |
Фінансові витрати |
140 |
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування: |
|
|
|
— прибуток |
170 |
553,9 |
128,6 |
— збиток |
175 |
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
166,2 |
38,6 |
Фінансові результати від звичайної діяльності: |
|
|
|
— прибуток |
190 |
387,7 |
90,0 |
— збиток |
195 |
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
— доходи |
200 |
|
|
— витрати |
205 |
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
Чистий: |
|
|
|
— прибуток |
220 |
387,7 |
90,0 |
— збиток |
225 |
|
|
II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За |
1 |
2 |
3 |
4 |
Матеріальні затрати |
230 |
2028,0 |
2011,3 |
Витрати на оплату праці |
240 |
285,0 |
178,6 |
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
105,5 |
98,4 |
Амортизація |
260 |
180,1 |
102,8 |
Інші операційні витрати |
270 |
120,3 |
121,7 |
Разом |
280 |
2718,9 |
2512,8 |
Керівник
Головний бухгалтер