Зміст
Розділ 1. Теоретичні основи державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері
1.1. Поняття малого бізнесу та необхідність його державного стимулювання
1.2. Форми і методи державного стимулювання малого бізнесу
1.3. Проблеми та недоліки державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері
Розділ 2. Аналіз державного впливу на діяльність туристичного підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика МП «Проланд»
2.2. Оцінка ефективності господарської діяльності підприємства
2.3. Аналіз впливу держави на діяльність туристичного підприємства МП «Проланд»
3.2. Удосконалення оподаткування малого бізнесу в туристичній сфері
3.3. Економічне обґрунтування запропонованих заходів
Вступ
Актуальність теми. Функціонуючи в ринковій економіці як суб»єкт підприємницької діяльності, кожне туристичне підприємство має забезпечувати такий стан своєї господарської діяльності, за якого воно стабільно зберігало б здатність безперебійно виконувати свої фінансові зобов»язання перед своїми діловими партнерами, державою, власниками, найманими працівниками та отримувати прибуток. Ефективність функціонування підприємства на ринку турпослуг залежить від результатів стимулювання державою малого бізнесу.
Державне стимулювання впливає в значній мірі на поліпшення якості туристичних послуг та має велике соціально-економічне значення. Висока якість є показником науково-технічного прогресу, джерелом економії суспільної праці, природних, трудових і матеріальних ресурсів, значним резервом підвищення ефективності виробництва послуг. Соціальне значення поліпшення якості послуг полягає в тому, що воно формує сприятливі умови для відтворення і розвитку фізичних і духовних здібностей людей як головної продуктивної сили суспільства.
Питання державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері частково розглядалася в працях таких вчених, як Балабанов И. Т., Балабанов А.И. Экономика туризма: Учебное пособие для вузов по экономической специальности; Гиссин В.И. Управление качеством продукции и услуг; Гуляев В. Г. Организация туристской деятельности; Карпова Г. А. и др. Экономика современного туризма, Окрепилов В.В. Управление качеством; Пузакова Е. П., Честникова В. А. Международный туристический бизнес; Сенин В. В. Организация международного туризма; Чудновский А.Д. и др. Гостиничный и туристический бізнес та інших. Але проблема стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері розглянута не в повній мірі.
Метою даної дипломної роботи є оцінка стану стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері на підприємстві в сучасних економічних умовах в Україні.
Джерельна база. Дослідження питання склали закони України, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених з економіки та менеджменту туризму, фінансова звітність базового підприємства.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— розгляду теоретичних основ державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері;
— вивчення поняття малого бізнесу та необхідність його державного стимулювання;
— визначення форм і методів державного стимулювання малого бізнесу;
— розгляду особливостей державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері;
— розгляду організаційно-економічної характеристики підприємства;
— дослідження напрямків впливу держави на діяльність туристичного підприємства;
— оцінки ефективності господарської діяльності підприємства;
— надання пропозицій щодо підвищення ефективності державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері;
Предметом дослідження є державне стимулювання малого бізнесу тур підприємства МП «Проланд».
Об»єктом дослідження є туристичне підприємство МП «Проланд». Туристична фірма “Проланд” розташована за адресою: 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 2, офіс 74.
Методи дослідження. В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Теоретичні основи державного стимулювання малого бізнесу в туристичній сфері
1.1. Поняття малого бізнесу та необхідність його державного стимулювання
Відповідно до масштабів діяльності підприємництво поділяють на мале, середнє та велике. Класифікація за масштабом діяльності має винятково важливе значення, тому що дає можливість виявити й проаналізувати сильні та слабкі сторони кожного з перелічених суб»єктів, визначити оптимальні варіанти їхнього співвідношення та взаємодії і на цій підставі дати відповідні рекомендації.
Світовий досвід господарювання свідчить, що мале, середнє та велике підприємництво не взаємовиключають, а доповнюють одне одного. Найважливішою складовою ринкової економіки має бути існування та взаємодія багатьох великих, середніх і малих підприємств, оптимальне співвідношення їх.
Треба зазначити, що ключовим елементом зовнішнього середовища малого підприємництва є великий бізнес. Роль великого підприємництва визначається двома обставинами.
….
Відтак основними заходами держави у сфері фінансово-кредитної підтримки мають туристичного бізнесу стати:[1]
— надання допомоги підприємцям у формі стартового капіталу;
— лібералізація процедур надання позик;
— стимулювання комерційних банків, інших кредитних установ і організацій щодо фінансування бізнесу;
— впровадження системи гарантованих цільових позик під підприємницькі проекти. Позики можуть видавати місцеві комерційні банки під гарантію існуючих і створюваних фондів підтримки бізнесу.
Розділ 2. Аналіз державного впливу на діяльність туристичного підприємства
2.1. Організаційно-економічна характеристика МП «Проланд»
Туристична фірма МП «Проланд» як суб»єкт підприємницької діяльності була створена у 2001 році.
Туристична фірма “Проланд” розташована за адресою: 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 2, офіс 74. Телефон (044)246-4711(12), 236-9009(10), 236-3727; тел./факс (38-044) (044) 246-5477. E-Mail: proland@proland.kiev.ua.
Підприємство МП «Проланд»створено і діє на основі Статуту та законодавства України.
Всі основні положення функціонування підприємства зафіксовані в Статуті. Вищим органом МП «Проланд» є збори засновників. Вони складаються з засновників підприємства або призначених ними представників.
[1] Варналій З. С. Законодавче забезпечення розвитку бізнесу в Україні: проблеми та перспективи // Підприємництво і право: 3б. наук. праць. — К.: Ін-т приват. права і бізнесу АПрН України, 1998. — С. 58.
…
В 2003 році витрати МП «Проланд»зросли на 5,7 тис. грн. (8,11%). Це відбулося головним чином за рахунок збільшення витрат на оплату праці працівникам підприємства 6,4 тис. грн. (48,48%).
В 2003 році прибуток зріс порівняно з 2002 роком на 9,3 тис. грн. за рахунок збільшення обсягу продаж збільшиться на 2,49 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги послуг зріс на 1,81 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшився на 17,8 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації послуг зріс на 22,8 тис. грн.
2.3. Аналіз впливу держави на діяльність туристичного підприємства МП «Проланд»
В даний час на підприємстві МП «Проланд» вплив держави відображається головним чином виконанням підприємством Законів України.
При здісненні туристичної діяльності підприємство МП «Проланд», щодо порядку укладення контрактів, керується Наказом Міністерства Економіки з питань Європейської Інтеграції України «Про затвердження Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)». Це Положення розроблено відповідно до статті 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 17 липня 1995 р. №523 «Про стан виконання Указу Президента України від 18 червня 1994 року №319 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами». Воно застосовується при укладанні договорів купівлі-продажу товарів (надання послуг) між українськими суб’єктами підприємницької діяльності та іноземними суб’єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
…
Перед керівництвом повинна стояти задача упровадження вже устояної в туристичній фірмі МП «Проланд» організаційної культури, тобто прагнення до високих результатів у виробничій діяльності і морально-етичній області, згладжування і ліквідація відомчих бар’єрів усередині готелю, бачення фірмою і готелем своєї місії, навчання персоналу, мінімізація апарата управління і скорочення документообігу. Сучасна тенденція розвитку кадрового менеджменту в туристичній фірмі МП «Проланд» виявляється в соціотехнічному конструюванні, то їсть у забезпеченні робочого персоналу всім необхідним для умов нормальної праці, відпочинку, організації медичного, а також соціального страхування і т.д. Розглянута тенденція розвитку кадрового менеджменту планується і для готелю. Перед покупкою готелю необхідно провести ретельне дослідження всіх позитивних і негативних сторін даної стратегії, виконати аналіз зовнішнього ринку, конкурентів, можливостей, умов роботи іноземної фірми на закордонному ринку, бар’єрів при виході на зовнішній готельний ринок.
Необхідний також аналіз наявних і джерел фінансування, що вимагаються, тобто одержання підтвердження з боку фінансового відділу і гарантії банку про можливість здійснення даної стратегії.
Висновки
Основними методами державного стимулювання малого бізнесу є його законодавча та фінансова підтримка. Роль і значення малого підприємництва у розв»язанні питань з усунення диспропорцій на окремих товарних ринках, створення додаткових робочих місць і скорочення безробіття, насичення ринку товарами та послугами зумовило необхідність розробки проекту Концепції державної політики розвитку малого підприємництва. Вона покликана забезпечити формування в межах дійової державної політики здорового макроекономічного середовища, створити надійні, сприятливі умови для становлення та розвитку малого підприємництва.
Фінансова підтримка бізнесу в Україні з боку держави здійснюється здебільшого через такі фонди: Український фонд підтримки бізнесу. Державний інноваційний фонд, Фонд підтримки фермерських (сільських) господарств.
Аналіз світового досвіду фінансової підтримки бізнесу в туристичній сфері свідчить, що остання є системою багатопланових заходів, котрі охоплюють практично всі аспекти життєдіяльності підприємницьких структур (їх створення, функціонування, комерційної діяльності, фінансів, інвестицій, інновацій та ін.). Усі фінансові важелі держави мають бути спрямовані не тільки на безпосереднє збільшення фінансових можливостей суб»єктів бізнесу, а й на стимулювання останніх з урахуванням загальнонаціональних цілей та пріоритетів економічного зростання.
За економічним призначенням фінансові важелі, що використовуються в межах державної підприємницької політики в туристичній сфері, можна розподілити на дві групи: перша — заходи податкового регулювання та сприяння самоінвестуванню бізнесу; друга — фінансово-інвестиційні методи державного впливу на бізнес.
Для стимулювання туристичного бізнесу в Україні необхідно внести суттєві зміни в порядок надання державних кредитів та гарантій, розширити форми кредитування, забезпечити їх доступність, використати зарубіжний досвід.
Відтак основними заходами держави у сфері фінансово-кредитної підтримки мають туристичного бізнесу стати:
— надання допомоги підприємцям у формі стартового капіталу;
— лібералізація процедур надання позик;
— стимулювання комерційних банків, інших кредитних установ і організацій щодо фінансування бізнесу;
— впровадження системи гарантованих цільових позик під підприємницькі проекти. Позики можуть видавати місцеві комерційні банки під гарантію існуючих і створюваних фондів підтримки бізнесу.
Метою туристичного агентства МП «Проланд» є організація туристичних подорожей жителів України до країн далекого та ближнього зарубіжжя, одержання прибутку, збільшення валютних надходжень і здійснення за рахунок отриманих засобів подальшого розвитку самого підприємства і задоволення соціальних і економічних інтересів членів трудового колективу.
Проаналізувавши основні показники МП «Проланд» бачимо, що обсяг виручки від надання послуг даного підприємства у звітному році збільшився на 39,8% в порівнянні з минулим. Так, у 2003 році доход від реалізації послуг склав 138,4тис. грн., що на 39,4 тис. грн. більше ніж у 2002 році.
Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування у звітному році зріс з 17,4 тис. грн. до 30,7 тис. грн., у відсотках збільшення склало 76,44%.
Отже, можна зробити висновок, що основні показники фінансово-господарської діяльності МП «Проланд» зазнали позитивних змін у звітному році порівняно з 2002 роком. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук нових рішень.
В даний час на підприємстві МП «Проланд» вплив держави відображається головним чином виконанням підприємством Законів України. Закон України “Про туризм” визначає загальні правові, організаційні, виховні та соціально-економічні засади реалізації державної політики України в галузі туризму. Метою Закону є створення правової бази для становлення туризму як високорентабельної галузі економіки та важливого засобу культурного розвитку громадян, забезпечення зайнятості населення, збільшення валютних надходжень, захист законних прав та інтересів туристів і суб»єктів туристичної діяльності, визначення їх обов»язків і відповідальності.
Держава проголошує туризм одним з пріоритетних напрямів розвитку національної культури та економіки і створює сприятливі умови для туристичної діяльності. Державна політика в галузі туризму визначається Верховною Радою України.
В 2003 році прибуток зріс порівняно з 2002 роком на 9,3 тис. грн. за рахунок збільшення обсягу продаж збільшиться на 2,49 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги послуг зріс на 1,81 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшився на 17,8 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації послуг зріс на 22,8 тис. грн..
Протягом 2002-2003 років виручка від реалізації послуг МП «Проланд»зростала. В 2003 році порівняно з 2002 виручка від реалізації зросла на 39,4 тис. грн. (39,8%). За цей же час зросла кількість туристів, що обслуговувалися МП «Проланд»та кількість проведених ними на відпочинку туро-днів. Так кількість туристів зросла в 2002 році на 20 чоловік (64,1%), а кількість туро-днів зросла на 86 туро-дні (28,8%). В 2003 році середня ціна за тур зменшилася на 470,44 грн. (14,8%) та стала рівна 2707,79 грн. Ціна ж за туро-день в 2003 році зросла на 28,36 грн. (8,57%) та склала 359,36 грн.
В подальшому державна політика в сфері підтримки діяльності малих туристичних підприємств повинна бути направлена на забезпечення якості, так як якість туристичної послуги є основною складовою її конкурентноздатності. При визначенні якості турпродукту варто намагатися виділити найбільш кращі його властивості для споживача. Варто мати на увазі, що додати всі бажані якості турпродукту практично неможливо, та й не має змісту з погляду вимог конкретних сегментів ринку, а також з погляду забезпечення ефективності підприємницької діяльності фірми в цілому.
Для суб»єктів малого бізнесу — юридичних осіб, в тому числі МП «Проланд», можливе застосування двох систем оподаткування:
— загальна система оподаткування;
— спрощена система оподаткування (за єдиним податком).
Загальна система оподаткування, яку використовують без будь-яких застережень, включає сплату податку на прибуток, податку на додану вартість, акцизного збору та інших податків і зборів.
МП «Проланд» з метою збільшення прибутковості може перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, по одній з таких ставок єдиного податку:
— 6 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із Законом України «Про податок на додану вартість»;
— 10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Провели розрахунок сум сплачених єдиних податків за ставками 6% і 10% та проведемо порівняння з сплаченими підприємством податками за 2003 рік.
МП «Проланд» доцільно переходити на єдиний податок 10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку, так як при ті ж самій виручці від реалізації 13,84 тис. грн. буде сплачено на 25,81 тис. грн. податку менше ніж при звичайній системі оподаткування. Застосування цієї системи оподаткування дасть змогу збільшити прибутковість МП «Проланд» в наступному періоді.
В 2004 році МП «Проланд»за рахунок підвищення якості послуг планує отримати виручку від реалізації 152,8 тис. грн., чистого прибутку 27,8 тис. грн., при цьому рентабельність реалізації планується відповідно 18,19%.
В 2004 році МП «Проланд» планує збільшити дохід від реалізації послуг на 14,4 тис. грн. (10,4%), та збільшити собівартість послуг на 8,1 тис. грн. (6,9%). При цьому чистий прибуток від реалізації зросте з 21,5 тис. грн. до 27,8 тис. грн. на 6,3 тис. грн.
Тобто, в 2004 році прибуток зросте порівняно з 2003 на 6,3 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зросте на 0,54 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги послуг зросте на 1,36 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшиться на 6,3 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації послуг зросте на 10,7 тис. грн..
Список використаних джерел
1. Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
2. Балабанов И. Т., Балабанов А.И. Экономика туризма: Учебное пособие для вузов по экономической специальности. — М.: Финансы и статистика, 1999. — С. 174.
3. Богатин Ю.В. Экономическая оценка качества и эффективности работы предприятия. М.: Изд. Стандартов. 1991. 150с.
4. Богатырев А.А., Филиппов Ю.Д. Стандартизация статистических методов управления качеством. М.: Изд. Стандартов. 1989. 121с.
5. Варналій З. С. Законодавче забезпечення розвитку бізнесу в Україні: проблеми та перспективи // Підприємництво і право: 3б. наук. праць. — К.: Ін-т приват. права і бізнесу АПрН України, 1998. — С. 58.
6. Верховода Л. Підприємництво. Нові форми господарювання // Економіка України. — 2002. — № 10. — С. 66.
7. Гуляев В. Г. Организация туристской деятельности: Учебное пособие // Московская академия экономики и права. — М.: Нолидж, 1996. — С. 312.
8. Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
9. Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
10.Исикава К. Японские методы управления качеством. М.: экономика. 1988. 168с.
11.Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. носіб.- К.: МАУП, 2001. С 40-42.
12. Карпов В.Н. Управление маркетингом //Маркетинг. 1993. №2. С. 29-42.
13.Карпова Г. А. и др. Экономика современного туризма: рыночное регулирование. Основы управления и маркетинга. Бухгалтерский учет и налогообложение. — М.; СПб.: Герда. 1998 — С. 412.
14.Ковалёв В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. – М.: Финансы и статистика, 1999, С. 59.
15.Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
16.Леонов И.Г., Аристов О.В. Управление качеством продукции. М.: Изд. Стандартов. 1990. 200с.
17.Лукінов І. Ринкові реформи у подоланні кризи // Економіка України. — 1996. — № 1. — С. 4.
18.Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: 36. наук. пр. — К., 1996. – 178 с.
19.Николаева Э.К. Семь инструментов качества в японской экономике. М.: Изд. Стандартов. 1990. 39с.
20.Носова С. С. Экономический контроль: сущность и формы проявления. – М.: Экономика, 1991.
21.Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2000, С. 312.
22.Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
23.Попович П. Я. Економічний аналіз та аудит на підприємстві: Підручник. – Тернопіль, 1998.
24.Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
25.Пузакова Е. П., Честникова В. А. Международный туристический бизнес. — М.: Экспертное бюро. — М., 1997. — С. 176.
26.Росситер Дж.Р.,Перси Л. Реклама и продвижение товаров: Пер. с англ./Под ред.Л.А.Волковой. — СПб.: Издательство «Питер», 2000.
27.Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
28.Сакато Сиро. Практическое руководство по управлению качеством. М.: Машиностроение. 1980. — 214с.
29.Свиткин М.З. От семейства стандартов ИСО 9000 к всеобщему менеджменту качества. // Стандарты и качество. 1997. №9 С. 43-47.
30.Сенин В. В. Организация международного туризма: Учебник для вузов по специальности «Менеджмент». — М.: Финансы и статистика, 1999. -С. 400.
31.Система сертификации ГОСТ P. Основные положения и порядок сертификации услуг. М.: Госстандарт России. 1995.
32.Системы качества. Сборник нормативно-технических документов. М.,1989.
33.Тенденції української економіки. Березень 2000. — К.: Українсько-Європейський Консультативний центр з питань законодавства, 2000. — С. 84.
34.Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства. – К.: МАУП, 1998. – С124-126.
35.Фейгенбаум А. Контроль качества продукции: сокр. пер .с англ. М.:Экономика. 1986. 471с.
36.Чайка И.И. Конкурентная борьба предприятий – это соревнование систем управления качеством. // Стандарты и качество.1996. №12 с.55-59.
37.Чечетов М., Мендрул О. — Корпоративне управління в умовах економічної трансформації // Економіка України. – 2001. — №4. – С. 10-19.
38.Чудновский А.Д. и др. Гостиничный и туристический бизнес: Учебник / Ассоциация авторов и издательства «Тандем» / Под ред. А. Д. Чудновского — М.: Экмос, 1998. — С. 351.
39.Швец В.Е. «Менеджмент качества» в системе современного менеджмента. // Стандарты и качество. 1997. №6 с 48-50.
40.Шеремет А.Д., Негашев Е.В. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 2000, С. 98.
41.Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 1998, С. 68.
42.Шишкин И.Ф. Метрология, стандартизация и управление качеством. М.: Изд. Стандартов.1990. 325с.
43.Экономический анализ хозяйственной деятельности: Учебник для экон. вузов / Под ред. А. Д. Шеремета. – М.: Экономика, 1979. – 376 с.
Додатки
Додаток А
Додаток до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 |
ФІНАНСОВИЙ ЗВІТ
суб»єкта малого підприємництва
|
|
КОДИ |
Дата (рік, місяць, число) |
|
| | 01
|
Підприємство МП «Проланд» |
за ЄДРПОУ |
|
Територія |
за КОАТУУ |
|
Форма власності |
за КФВ |
|
Орган державного управління |
за СПОДУ |
|
Галузь |
за ЗКГНГ |
|
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|
Середньооблікова чисельність |
Контрольна сума |
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
1. Баланс на ______1 січня________ 2004 р. |
Форма N 1-м |
Код за ДКУД |
1801006
|
Актив |
Код рядка |
На початок звітного року |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Необоротні активи |
|
|
|
Незавершене будівництво |
020 |
|
|
Основні засоби: |
|
|
|
залишкова вартість |
030 |
11.2 |
15.7 |
первісна вартість |
031 |
47.2 |
46.7 |
знос |
032 |
36.0 |
31.0 |
Довгострокові фінансові інвестиції |
040 |
|
|
Інші необоротні активи |
070 |
|
|
Усього за розділом I |
080 |
11.2 |
15.7 |
II. Оборотні активи |
|
|
|
Виробничі запаси |
100 |
35,00 |
29,80 |
Готова продукція |
130 |
20.1 |
19.8 |
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
8.2 |
7.3 |
первісна вартість |
161 |
8.2 |
7.3 |
резерв сумнівних боргів |
162 |
|
|
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом |
170 |
|
|
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
|
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|
|
|
в національній валюті |
230 |
6.8 |
19.1 |
в іноземній валюті |
240 |
|
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
Усього за розділом II |
260 |
70.1 |
76.0 |
III. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
|
Баланс |
280 |
81.3 |
91.7 |
Пасив |
Код рядка |
На початок звітного року |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Власний капітал |
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
15.9 |
15.9 |
Додатковий капітал |
320 |
|
3.5 |
Резервний капітал |
340 |
|
0.7 |
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
12.2 |
21.5 |
Неоплачений капітал |
360 |
( ) |
( ) |
Усього за розділом I |
380 |
28.1 |
41.6 |
II. Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування |
430 |
|
|
III. Довгострокові зобов»язання |
480 |
|
|
IV. Поточні зобов»язання |
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
30.5 |
20.5 |
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов»язаннями |
510 |
|
|
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
13,50 |
19,30 |
Поточні зобов»язання за розрахунками: |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
2,8 |
3,50 |
зі страхування |
570 |
1,4 |
3.4 |
з оплати праці |
580 |
5,0 |
3.4 |
Інші поточні зобов»язання |
610 |
|
|
Усього за розділом IV |
620 |
53.2 |
50.1 |
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
Баланс |
640 |
81.3 |
91.7 |
Продовження додатка (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 лютого 2001 р. N 101)
|
2. Звіт про фінансові результати за ___рік_____ 2003 р. |
Форма N 2-м Код за ДКУД |
1801007
|
Стаття |
Код рядка |
За звітний період |
За аналогічний період попереднього року |
1 |
2 |
3 |
4 |
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
010 |
99.0 |
138.4 |
Непрямі податки та інші вирахування з доходу |
020 |
( 16.5 ) |
( 23.1 ) |
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (010-020) |
030 |
82.5 |
115.3 |
Інші операційні доходи |
040 |
|
|
Інші звичайні доходи |
050 |
|
|
Надзвичайні доходи |
060 |
|
|
Разом чисті доходи (030 + 040 + 050 + 060) |
070 |
82.5 |
115.3 |
Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції |
080 |
|
|
Матеріальні затрати |
090 |
( 14.2 ) |
( 15.3 ) |
Витрати на оплату праці |
100 |
( 13.2 ) |
( 19.6 ) |
Відрахування на соціальні заходи |
110 |
( 4.95 ) |
( 7.35 ) |
Амортизація |
120 |
( 36.15 ) |
( 31.65 ) |
Інші операційні витрати |
130 |
( ) |
( ) |
у тому числі |
131 |
( ) |
( ) |
|
140 |
( ) |
( ) |
Інші звичайні витрати |
150 |
( ) |
( ) |
Надзвичайні витрати |
160 |
( ) |
( ) |
Податок на прибуток |
170 |
( 5.2 ) |
( 9.2 ) |
Разом витрати (090 + 100 + 110+ 120 + 130 + 140 + 150 ± 080+ 160 + 170) |
180 |
( 70.3 ) |
( 93.8 ) |
Чистий прибуток (збиток) (070 — 180) |
190 |
12.2 |
21.5 |
Додаток Б
Середньоспискова чисельність працюючих па одному малому підприємстві в Україні у 1991—1996, 2003 рр.
|
Кількість працюючих за законом, осіб |
Фактична середньоспискова чисельність працюючих на одному малому підприємстві, осіб |
|||||
1991 р. |
1992 р. |
1994 р. |
1995 р. |
1996 р. |
2003 р. |
||
Україна |
— |
33 |
18 |
12 |
11 |
11 |
9 |
У т.ч. |
|
|
|
|
|
|
|
промисловість |
до 200 |
34 |
24 |
18 |
17 |
15 |
10 |
будівництво |
до 200 |
39 |
26 |
21 |
20 |
19 |
11 |
наука і наукове обслуговування |
до 100 |
47 |
17 |
10 |
10 |
9 |
7 |
транспорт |
до 50 |
21 |
15 |
13 |
14 |
13 |
12 |
побутове обслуговуваня населення (виробничі види) |
до 25 |
23 |
16 |
17 |
11 |
11 |
10 |
роздрібна торгівля |
до 15 |
13 |
11 |
7 |
8 |
8 |
7 |
Додаток В
Класифікація підприємств відповідно до масштабів господарської діяльності
Категорії підприємств |
Критерії класифікації |
|
Середньоспискова чисельність працюючих, осіб |
Обсяг виручки (валового доходу) від реалізації продукції (робіт, послуг), грн. |
|
Мікропідприємства |
до 10 |
до 500 000 |
Малі підприємства |
до 50 |
до 1 000 000 |
Середні підприємства |
до 250 |
до 5 000 000 |
Великі підприємства |
Понад 250 |
Понад 5 000 000 |
Додаток Д
Стан розвитку малого та середнього підприємництва в окремих країнах
Країна |
Кількість МСП, тис. |
Кількість СП на 1000 чол. населення |
Зайнято у МСП, млн чол. |
Частка МСП у загальній кількості зайнятих, % |
Частка МСП у ВВП, % |
Великобританія |
2 630 |
46 |
13,6 |
49 |
50—53 |
Німеччина |
2 290 |
37 |
18,5 |
46 |
50—54 |
Італія |
3 920 |
68 |
16,8 |
73 |
57—60 |
Франція |
1 980 |
35 |
15,2 |
54 |
55—62 |
Країни ЄС |
15 770 |
45 |
68 |
72 |
63—67 |
США |
19300 |
74,2 |
70,2 |
54 |
50—52 |
Японія |
6 450 |
49,6 |
39,5 |
78 |
52—55 |
Російська Федерація |
836,2 |
5,65 |
8,1 |
9,6 |
10—11 |
Україна |
197 12 |
4,0 |
1,7 |
9,0 |
10—11 |