Курсова робота Якість та конкурентоспроможність томатів на ринку України

Зміст

 

Вступ. 3

 

1. Поняття якості та конкурентоспроможності продовольчих товарів. 5

 

2. Визначення показників якості томатів та побудова типового “дерева властивостей”. 12

 

3. Існуючі методи дослідження комплексних показників якості та конкурентоспроможності томатів. 21

 

4. Визначення комплексного показника якості та інтегрального показника відносної конкурентоспроможності томатів. 32

 

Висновки та пропозиції38

 

Список літератури. 42


Вступ

 

 

Продукція овочівництва є незамінним джерелом найважливіших фізіологічно активних речовин – вітамінів, поліфенолів, а також мінеральних речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності людини. Однак в умовах  звичайних для періоду масового дозрівання і збирання, овочі можуть зберігатися недовго. Довгостроково ж їх можна зберегти в спеціальних сховищах при визначеній для кожного виду продукції зниженій температурі або різними способами переробки.

У процесі збереження і переробки в сировині протікають біохімічні процеси, що при неправильній технології можуть викликати погіршення харчової цінності продуктів харчування і навіть їхнє псування.

От чому так важливо знати технологічні особливості сировини, що реагує на зовнішні впливи в процесі переробки не тільки зміною комплексу компонентів свого хімічного складу, але і як жива біологічна система.

Дуже актуальна проблема забруднення споживчих товарів чужорідними речовинами хімічного і біологічного походження. Питання безпеки споживчих товарів зважуються в цивілізованих країнах шляхом обов»язкової сертифікації — діючого механізму державного контролю за якістю.

Проблема підвищення якості одна з головних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до підвищення якості продукції.

Саме тому тема курсової роботи “Якість та конкурентоспроможність томатів на ринку України” є на даний час досить актуальною.

Метою даної курсової роботи є оцінка стану якості та конкурентоспроможності свіжих томатів і продуктів їхньої переробки в сучасних економічних умовах в Україні.

Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:

— розгляд поняття якості та конкурентоспроможності продовольчих товарів;

— визначення показників якості томатів та побудова типового “дерева властивостей”;

— вивчення існуючих методів дослідження комплексних показників якості та конкурентоспроможності томатів;

— визначення комплексного показника якості та інтегрального показника відносної конкурентоспроможності томатів;

— підведення підсумків виконаної роботи.

Предметом дослідження якість та конкурентоспроможність томатів.

Об»єктом  дослідження є товарних ринок томатів України.

Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.

В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.

 

 

 

 


1. Поняття якості та конкурентоспроможності продовольчих товарів

 

Якість товару є основною складовою його конкурентноздатності. При визначенні якості продукту варто намагатися виділити найбільш кращі властивості товару для споживача. Варто мати на увазі, що додати всі бажані якості товару практично неможливо, та й не має змісту з погляду вимог конкретних сегментів ринку, а також з погляду забезпечення ефективності підприємницької діяльності фірми в цілому.

Якість реалізованої продукції — одна з вимог ринку товарів. Останнім часом збільшується попит на екологічно чисті продовольчі товари, тому питанням якості продукції придається особливе значення.

В умовах командно-адміністративної системи управління якістю продукції здійснювалося директивними методами і базувалося на стандартизації, бездефектності праці, атестації. Асортимент продукції, що випускається, визначався держзамовленням і не задовольняв запити торгівлі. Відсутність конкуренції привело до того, що виробники не були зацікавлені в гарантіях якості товарів. З переходом до ринку відношення до якості продукції кардинально міняється. При цьому в першу чергу вирішуються наступнізадачі:[1]



[1]Теплов В.И. Комерческое товароведение: Учебник. – М.: Дашков и К, 2000. – С320.

 

Економічність включає показники якості томатів та тари під час товароруху та під час використання за призначенням. Економічність томатів характеризується вартістю самих томатів та вартістю транспортування до споживача. Економічність тари характеризується вартістю тари та вартістю транспортування тари до виробника томатів.

 


3. Існуючі методи дослідження комплексних показників якості та конкурентоспроможності томатів

 

Для дослідження показників якості та конкурентоспроможності томатів можуть використовуватися методи дослідження: реєстраційні, вимірювальні, розрахунково-аналітичні та експертні.

Приймання за якістю проводять на складі одержувача. Вид контролю — суцільний чивибірковий — установлюється стандартами. У випадку невідповідності виробів вибірки вимогам нормативно-технічної документації відбирають повторну вибірку в подвоєному розмірі. При відхиленні виробів повторної вибірки від вимог викликають представника виготовлювача, а при його неявці — експерта бюро товарних експертиз.

За результатами перевірки складають акт про фактичну якість і комплектності товарів, на підставі якого висувають претензії виготовлювачу.

У залежності від області професійної діяльності розрізняють наступні найважливіші групи експертизи: торгова, товарознавча, технологічна, судова, юридична, лікарсько-трудова, медична, бухгалтерська (аудиторська), екологічна й ін.

Коефіцієнт вагомості показника визначається експертним або аналітичним (неекспертним) методами.

Таким чином метод кваліметричної оцінки включає ряд послідовних етапів: формування еталонної множини показників, визначення коефіцієнтів вагомості, еталонних і бракувальних значень показників якості, підбір методик для оцінки величини кожного показника.

 


4. Визначення комплексного показника якості та інтегрального показника відносної конкурентоспроможності томатів

 

 

Розглянемо динаміку зміни урожаю в Україні овочевих культур, у тому числі томатів.

Таблиця 4.1

 

Урожай плодоовочевих культур в Україні, тис. т

Культура

1998

1999

2000

2001

Овочі

5510

5390

5720

6210

в т.ч. томати

1190

1240

1020

1200

огірки

630

510

590

620

капуста

970

930

1100

1200

морква

380

380

490

520

цибуля

450

430

560

600

iншi овочi

1890

1900

1960

2070

 

Як видно з табл. 4.1 урожай як овочевих культур, так і томатів найбільший за останні роки. Виникає важлива проблема з реалізації томатних продуктів споживачам.   

Як видно з табл. 4.2. за функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є томати сорту Талалихін ФП = 0,9, потім Чудовий та Доходний відповідно для яких ФП = 0,872 та 0,828.  За естетичними параметрами найбільш конкурентноздатним є томати Талалихін СП = 0,93, потім Чудовий та Доходний відповідно для яких СП = 0,865 та 0,835.

За економічними показниками найбільша вартість в томатів сорту Чудовий  за рахунок великої вартості перевезень та Доходний за рахунок вищої ціни продукції.

За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті  томати сорту Талалихін, на другому Доходний та на третьому Чудовий.

 

Рис. 4.2. Показники оцінки конкурентоспроможності томатів


Висновки та пропозиції

 

Якість товару є основною складовою його конкурентноздатності. При визначенні якості продукту варто намагатися виділити найбільш кращі властивості товару для споживача. Варто мати на увазі, що додати всі бажані якості товару практично неможливо, та й не має змісту з погляду вимог конкретних сегментів ринку, а також з погляду забезпечення ефективності підприємницької діяльності фірми в цілому.

Випуск і реалізація продукції підвищеної якості адекватно відображають соціально-економічні інтереси як виробника, так і торгівлі. Від якості продукції багато в чому залежать конкурентні можливості торгового підприємства, його товарна і цінова політика, успіх у комерційній справі і розміри прибутку.

Конкурентоспроможність товару — це сукупна відносна характеристика товару, яка показує відмінність товару в кращий бік від іншого товару, конкретна за ступенем його якості і задоволення потреби, а також за затратами на виробництво товару і його споживання.

Поживна цінність томатів набагато вища, ніж інших овочів і фруктів. У них міститься 93—94% води, 6— 7% сухих речовин, у тому числі 2,5—3% цукрів, 0,5% яблучної і лимонної кислот, 0,8% клітковини, 1% білків, 0,6% мінеральних речовин, ароматичні речовини. За вмістом вітаміну С деякі сорти помідор можна прирівняти навіть до лимонів. Завдяки високому вмісту вітаміну С помідори рекомендується використовувати при авітамінозі. Їх застосовують у якості одного з найбільш доступних видів сировини при виробництві вітамінів. У них містяться вітаміни К, В1, В2, РР або нікотинова кислота, багато калію, кальцію, магнію, фосфору й інших мінеральних речовин. Наявні в помідорах мікроелементи (мідь, цинк, благотворно впливають на загальнийстан організму, а яблучна і лимонна кислоти підвищують апетит, поліпшують травлення і згубно діють на кишкові бактерії. Зважаючи на те, що в помідорах багато солей калію, вітамінів і деяких кислот, вони корисні при порушенні обміну речовин, хворобах серцево-судинної системи і шлунка.

Визначають ступінь зрілості томатів, розсортовуючи їх по цьому показнику; найбільший поперечний діаметр (не менш 4 см, крім сливовидних і порічкових), відзначають наявність дефектів, ознак хвороб. Зелені томати можуть транспортуватися тільки за договором із замовником і направлятися на переробку.

У  процесі збереження, переробки і консервування в сировині протікають складні біохімічні процеси, що при неправильній технології можуть викликати погіршення харчової цінності продуктів і їхнє псування. От чому важливо знати технологічні особливості сировини томатів, що реагує на зовнішні впливи в процесі переробки не тільки змінами комплексу компонентів свого хімічного складу, але і як жива біологічна система.

Псування харчових продуктів, зокрема, зокрема плодів і овочів, викликається головним чином дією мікроорганізмів і ферментів. Тому необхідно створити  також умови збереження або так видозмінити їхньої властивості, щоб мікроби були знищені чи не могли розвиватися і щоб ферменти, що регулюють біохімічні процеси, були інактивовані.

У зеленій стадії томати до дозрівання не здатні, тому терміни збереження їхневеликі — 1-2 тижня при 0—4 °С. Плоди молочної, бурої і рожевої стадій спілості здатні до дозрівання, але якщо усередині плоду температура не нижче 6 °С. Терміни збереження залежать від температури: при 11 — 13 °С — 3—4 тижня, при 1—2 °С — місяць; червоні при 0,5—1 °С — 2—7 діб.

Перед квашенням томати сортують за ступенем зрілості на зелені, молочні, бурі, рожеві і червоні. Переважають сортиз щільною м»якоттю, багатокамерні, малонасінні, округлі. Рожеві і червоні заквашують у тарі місткістю до 100 л. По рецептурі розрізняють томати: звичайного засолу, часникові (з часником і хроном), гострі (гіркого перцю в 2—3 рази більше), пряні (з додаванням інших пряностей).

За якістю томатні продукти поділяють на товарні сорти — екстра, вищий і 1-й. У залежності від масової частки сухих речовин пюре випускають 12, 15, 20%-м; томатну пасту несолону — 25, 30, 35, 40%-у, а солону — 27, 32, 37%-у з масовою часткою солі 8-10%. Колірповинний бути червоним, чи оранжево-червоним, чи малиново-червоним, у 1-м сорті допускається буруватий чи коричнюватий відтінок. Консистенція — однорідна напіврідка чи мастка, без залишків шкірочки, насінь. У 1-м сорті допускаються одиничні насіння і частки шкірочки. Смак — властивий томатним продуктам без гіркоти і пригару.

Товарна експертиза якості томатів — оцінка експертом основних характеристик томатів, а також їх змін у процесі товароруху для прийняття рішень, видачі незалежних і компетентних висновків, що служать кінцевим результатом. При проведенні експертизи можуть оцінюватися всі основні характеристики товару: асортиментна, якісна, кількісна, вартісна чи тільки їхньої частини.

Товарознавча експертиза томатів — оцінка споживчих властивостей товарів за органолептичними, фізико-хімічними і мікробіологічними показниками, а також показників їхніх кількісних характеристик, здійснювана експертами шляхом проведення іспитів (вимірів) чи опитування і/чи на підставі інформації на маркіруванні і/чи в товарно-супровідних документах.

Дегустацією харчових продуктів називається оцінка органолептичних показників якості експертами, перевіреними на сенсорну чутливість. Метою дегустації є одержання достовірних результатів при органолептичній оцінці якості, зниження її суб»єктивності за рахунок високої професійної компетентності експертів, що досягається вузькою спеціалізацією їх по групах товарів. Добір експертів у дегустаційні групи проводиться шляхом перевірки їхньої сенсорної чутливості, крім того, експерт повинний мати досвід органолептичної оцінки обраної товарної групи.

В даній роботі було проведено аналіз конкурентоспроможності томатів, що реалізуються в місті Києві. За еталон приймемо найбільш конкурентоспроможний товар – томати cорту Перемога. Аналіз конкурентоспроможності проведено томатів сортів Чудовий, Талалихін та Доходний.

За функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є томати сорту Талалихін ФП = 0,9, потім Чудовий та Доходний відповідно для яких ФП = 0,872 та 0,828.  За естетичними параметрами найбільш конкурентноздатним є томати Талалихін СП = 0,93, потім Чудовий та Доходний відповідно для яких СП = 0,865 та 0,835.

За економічними показниками найбільша вартість в томатів сорту Чудовий  за рахунок великої вартості перевезень та Доходний за рахунок вищої ціни продукції.

За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті  томати сорту Талалихін, на другому Доходний та на третьому Чудовий.

 

 


Список літератури

 

1.      Азгальдов Г.Г. Теория и практика оценки качества товаров. — М.: Экономика, 1982. – 424с.

2.      Афанасьев М.П. Маркетинг. Стратегия и практика фирмы. М.: Финстатинформ, 1995-120 с.

3.      Власова В.М.,  Волков Д.М.  и  др.  Основы  предпринимательской деятельности. — М.: Финансы и статистика, 1994. – 357с.

4.      Габович   Р.Д..   Припутана   Л.С.   Гигиенические   основы   охраны продуктов питания от вредных химических веществ. — К.: Здоров»я, 1987. – 394с.

5.      Герчикова И.Н. Маркетинг и международное коммерческое дело. М: Внешторгиздат, 1990. — 264 с.

6.      Голубков ЕЛ., Голубкова Е.Н., Секерин В.Д. Маркетинг выбор лучшего решения. М.: Экономика, 1993. — 221 с.

7.      Долинская М.Г., Соловьев И.А. Маркетинг и конкурентоспособность промышленной продукции. — М.: Изд. стандартов., 2000. – 324с.

8.      Доценко В.А., Бондарев Г.И. Мартинчик А.А. Организация лечебно-профилактического питания. — Л.: Медицина, 1987. — 412с.

9.      Дурович А.П. Маркетинг в предпринимательской деятельности. -Минск: НПЖ “Финансы, учет, аудит”, 1997 — 463 с.

10.Завьялов П.С., Демидов В.Е. Формула успеха: маркетинг. — М. : Международные отношения, 1999 — 416 с.

11.Кафаров В.В. Моделирование и системный анализ биохимических производств. — М.: Химия, 1985. – 274 с.

12.Котлер Ф. Основы маркетинга: Пер. с англ. -М. : Прогресс, 2000 — 736 с.

13.Липатов Н.Н., Рогов И.А. Методология проектирования продуктов питания с требуемым комплексом показателей пищевой ценности. // Известия вузов. Сер. Пищевая технология.- 1987г №2.- С.9,

14.Нагайцев А. Мир томатов // Новый садовод и фермер.- 1998.- №5.- С.38-39

15. Нагайцев А. Томаты – это увлекательно // Новый садовод и фермер.- 1995.- №4.- С.28.

16.Никсон Ф. Роль руководства предприятия в обеспечении качества и надежности. — М.: Изд-во стандартов, 1990. – 286с.

17.Ноздрев Р.Б.. Цыгичко Л.И. Маркетинг: как побеждать на рынке . -М: Финансы и статистика, 1991.- 304с.

18.Огляд ринку: Неврожай «консерваторам» не зашкодить. // Галицькі контракти, 2002, №33. 

19.Переколина Н.С. Качество в системе маркетинга. — М: Система, 1992. – 384с.

20.Правила продажу продовольчих товарів. Затверджено наказом МЗЕЗ від 28.12.94 №237. // Торгуємо за правилами. Спеціальний додаток до “Дебету-Кредиту”. – С31.

21.Тема №1. Форма для поліпшення змісту // Галицькі контракти. 2001 — №20. – С10.

22.Теплов В.И. Комерческое товароведение: Учебник. – М.: Дашков и К, 2000. – 620 с.

23.Технология производства продуктов обще­ственного питания / Под ред. Г. Н. Ловачевой, А. И. Мглинца. М.: Пищепромиздат. — 1981. – 278с.

24.Управление качеством / под ред. С. Д. Ильенковой. – М: ЮНИТИ, 1998. – 364 с.

25.Фейгенбаум А. Контроль качества продукции. — М.: Экономика, 1986.- 410с.

26.Фомин В.Н.  Качество продукции и маркетинг.  1991. – 348 с.

27.Шевченко В.В. Товароведение и экспертиза потребительских товаров: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 544 с.

28.Шепелев А.Ф. Товароведение и экспертиза томатов. Уч.пос.для вузов. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001 – 160 с.

29.Энгетлер П. Рыночная экономика для начинающих бизнесменов. -К.: МП «Вик». 1992. – 214с.

30.Юдонов А.О. Конкуренция: теория и практика. — М.: «Акалис , 1996. – 314с.

 

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.