Курсова робота Якість та конкурентоспроможність пісочного печива

Зміст

 

Вступ. 3

 

1. Поняття якості та конкурентоспроможності пісочного печива. 5

 

2. Визначення показників якості та побудова типового дерева властивостей  11

 

3. Існуючі методи дослідження комплексних показників якості та конкурентоспроможності пісочного печива. 13

 

4. Визначення комплексного показника якості та інтегрального показника відносної конкурентоспроможності пісочного печива. 23

 

Висновки та пропозиції30

 

Список використаних джерел. 34

 

Додатки. 36


Вступ

 

В Україні на даний час розвитку ринкових відносин спостерігається тенденція, при якій такий показник як якість відіграє одну з ведучих ролей в управлінні виробництвом продукції і її наступним рухом. Управління якістю на підприємстві приділяється особлива увага всіх підрозділів, що впливають на якість продукції, яка випускається.

Якість пісочного печива є одним з найважливіших засобів конкурентної боротьби, завоювання й утримання позицій на ринку. Тому підприємства приділяють особливу увагу забезпеченню високої якості товарів, установлюючи контроль на всіх стадіях виробничого процесу, починаючи з контролю якості використовуваних сировини і матеріалів і закінчуючи визначенням відповідності випущеного продукту технічним характеристикам і параметрам не тільки в ході його використання. Тому управління якістю продукції стало основною частиною виробничого процесу і спрямовано не стільки на виявлення дефектів або браку в готовій продукції, скільки на перевірку якості виробу в процесі його виготовлення та реалізації.

Саме тому тема курсової роботи “Якість та конкурентоспроможність пісочного печива” є на даний час досить актуальною.

Метою даної курсової роботи є оцінка формування якості пісочного печива в сучасних економічних умовах в Україні.

Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:

— розгляд поняття якості та конкурентоспроможності пісочного печива;

— визначення показників якості та побудова типового “дерева властивостей” пісочного печива;

— розгляд існуючих методів дослідження комплексних показників якості та конкурентоспроможності пісочного печива;

— визначення комплексного показника якості та інтегрованого показника відповідної конкурентоспроможності пісочного печива;

— зробити відповідні висновки та пропозиції.

Предметом дослідження якість та конкурентоспроможність пісочного печива.

Об»єктом  дослідження є товарних ринок пісочного печива України.Асаме: Північна красуня сердечко та Північна красуня з ізюмом, виробник “Лінск Київ”, Пісочне з клюквою, виробник ПП Трутенко, Песочное печенье, виробництва Росія, м. Москва.

Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.

В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.

 


1. Поняття якості та конкурентоспроможності пісочного печива

 

 

Конкурентноздатність товару — це сукупність характеристик продукту і супутніх його продажу і споживанню послуг, що відрізняють його від продуктів аналогів по ступені задоволення потреб споживача, за рівнем витрат на його придбання й експлуатацію. Це здатність товару відповідати очікуванням споживачів, здатність товару бути проданим.

Якість товару є основною складовою його конкурентноздатності. При визначенні якості продукту варто намагатися виділити найбільш кращі властивості товару для споживача. Варто мати на увазі, що додати всі бажані якості товару практично неможливо, та й не має змісту з погляду вимог конкретних сегментів ринку, а також з погляду забезпечення ефективності підприємницької діяльності фірми в цілому [20, с. 97].

Усі товари повинні відповідати визначеним вимогам, під якими розуміють особливості товару, що обумовлюють його використання за призначенням за певних умов і протягом заданого часу.

Здобне печиво відрізняється від інших видів тим, що для його виробництва використовується борошно тільки вищого сорту, а також велику кількість цукру, вершкової олії і яєць. Крім цього в рецептуру можуть входити молоко, горіхи, ізюм і інші продукти. Це печиво невеликих розмірів, різноманітної структури і форми.

Пісочне печиво виготовляють із пластичного тіста звеликим вмістом цукру і жиру, формують методом виїмки (пісочно-виймальне) і методом відсадження (пісочно-відсадне). Воно має розсипчасту структуру [33, c. 214].

 


2. Визначення показників якості та побудова типового дерева властивостей

 

При перевірці якості пісочного печива проводять органолептичну оцінку якості. Органолептичну оцінку якості пісочного печива починають із зовнішнього оформлення, маркірування і виявлення відхилень у масі. Шляхом огляду пачки печива встановлюють: чіткість печатки, малюнка і написів, яскравість етикетки. Зовні вироби повинні бути привабливі, оформлені зі смаком. Також звертають увагу на наявність (чи відсутність) на пакувальному матеріалі забруднень, плям жиру, розривів. Стан упакування печива перевіряють на щільність завертки, з огляду на перекіс етикетки. По даті випуску печива перевіряють дотримання гарантійного терміну збереження. Форма виробів повинна бути правильна, недеформована, без зламів, ум»ятин, з рівним обрізом у торцях.

Поверхня печива повинна мати ясний малюнок, без здуттів, украплень крихт, розміри — відповідати зазначеним у стандарті. Структура тверда, але м»яка при розкошуванні.

Вид на зламі з рівномірною пористістю, без порожнеч і слідів непромісу. Для печива здобного допускаються нерівномірна пористість і невеликі порожнечі. Оцінюючи виріб по цьому показнику, звертають увагу на пропеченність виробів.

Якщо К<1, то досліджуваний товар має нижчу конкурентоспроможність порівняно з конкуруючим товаром.

Якщо К>1, то досліджуваний товар має вищу конкурен­тоспроможність порівняно з конкуруючим товаром.

 




4. Визначення комплексного показника якості та інтегрального показника відносної конкурентоспроможності пісочного печива

 

Якість печива визначається за допомогою показників якості, що характеризують той чи інший бік споживчих властивостей і свідчать на скільки повно дані властивості задовольняють потреби споживачів.  

При дослідженні ми провели оцінку органолептичних і фізико-хімічних показників трьох зразків, а саме:

1. Північна красуня з ізюмом, виробник “Лінск Київ”.

2. Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ”.

3. Пісочне з клюквою, виробник ПП Трутенко.

4. Песочное печенье, Росія.

За економічними показниками найбільша вартість в Північна красуня Сердечко за рахунок великої вартості перевезень та Песочное печенье, Росія за рахунок вищої ціни продукції.

За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті  печиво сорту Пісочне з клюкою К = 0,942, на другому Песочное печенье, Росія К = 0,888 та на третьому Північна красуня Сердечко К = 0,87.


Висновки та пропозиції

 

Якість товару є основною складовою його конкурентноздатності. При визначенні якості продукту варто намагатися виділити найбільш кращі властивості товару для споживача. Варто мати на увазі, що додати всі бажані якості товару практично неможливо, та й не має змісту з погляду вимог конкретних сегментів ринку, а також з погляду забезпечення ефективності підприємницької діяльності фірми в цілому.

Печиво — продукт із пшеничного тіста, що містить значну кількість цукру і жиру, невеликої товщини і різноманітної форми.

Пісочне печиво виготовляють із пластичного тіста звеликим вмістом цукру і жиру, формують методом виїмки (пісочно-виймальне) і методом відсадження (пісочно-відсадне). Воно має розсипчасту структуру.

Органолептичні показники характеризують форму, поверхню, колір, смак і запах, вид у зламі. При оцінці якості цукрового і затяжного печива нормуються розміри виробів по довжині, ширині, діаметру та товщині в залежності від його форми.

“Дерево властивостей” пісочного печива включає такі показники, як  функціональність, естетичність, екологічність та економічність. Функціональність включає показники якості пісочного печивапід час товароруху та під час використання за призначенням. До показників якості пісочного печивапід час товароруху слід віднести: форма, поверхня, смак і запах, вид у зламі, термін зберігання. До показників якості пісочного печива під час використання за призначенням слід віднести: смакові якості, запах, харчову цінність, запах, вміст вітамінів, пошкодження.

Естетичність включає показники якості пісочного печива:  форма, колір, малюнок, естетичність упаковки.

Екологічність пісочного печива включає показники безпеки для здоров’я людини: вміст нітратів, радіонуклідів та інших шкідливих речовин.

Економічність включає показники якості пісочного печива під час виробництва та товароруху. Економічність пісочного печива характеризується вартістю печива та вартістю транспортування.

Якість печива визначається за допомогою показників якості, що характеризують той чи інший бік споживчих властивостей і свідчать на скільки повно дані властивості задовольняють потреби споживачів.  

При дослідженні ми провели оцінку органолептичних і фізико-хімічних показників трьох зразків, а саме: Північна красуня з ізюмом, виробник “Лінск Київ”, Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ”, . Пісочне з клюквою, виробник ПП Трутенко,  Песочное печенье, Росія.

За органолептичними показниками всі зразки відповідали вимогам ГОСТ 5897-90. Для порівняння якості печива за органолептичними показниками нами було проведено органолептичну оцінку за розробленою нами 5 бальною шкалою. Отримані дані свідчать про певну нерівномірність окремих показників у зразках.

За формою печиво всі види печива отримують 5 балів, тобто  відповідає даному найменуванню, без вм’ятин, краї печива рівні, надломлене печиво відсутнє.

За показниками поверхні всі види печива отримують 5 балів, тобто  поверхня не підгоріла, без вздуття, без вкраплення крихт, обробка верхньої поверхні відповідає рецептурі.

За кольором найбільш привабливим є печиво Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ” 5 балів, тобто колір властивий даному найменуванню печива, рівномірний. Інші види печива отримали оцінку 4 бали, так як колір властивий даному найменуванню печива, нерівномірний.   

За смаком та запахом всі види печива отримали оцінку 5 балів, так як смак і колір властиві даному найменуванню печива, без сторонніх запаху і присмаку. 

За видом на зламі печиво Північна красуня з ізюмом, виробник “Лінск Київ” і Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ” отримали 5 балів, так як  вид на зламі рівномірно пористий, без пустот, печиво пропечене, консистенція щільна, не крихка, начинка не виступає за краї печива. Пісочне з клюквою, виробник ПП Трутенко отримало 4 бали за видом на зламі, так як він рівномірно пористий, без пустот, пропечене, консистенція досить щільна, не крихка, начинка виходить за краї. 

Як свідчать результати досліджень всі види печива мають досить високий показник якості.

Як видно з результатів дослідження фізико-хімічні показники відповідають нормативним значенням. Найбільша вологість в печива пісочного з клюквою складає 3,4%, а найменша в північної красуні з ізюмом складає 3,1%. Вологість в печива різна в залежності від ступені пропеченності. 

Лужність найбільша 1,2 % в печива  Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ”. В інших видів печива лужність становить 1,1%.

Намокаємість найбільша в печива Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ”.

Вміст цукру в перерахунку на суху речовину найбільший в печива Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ” 23%, а найменший в печива Пісочне з клюкою, виробник ПП Трутенко 21%. Вміст цукру визначається рецептурою печива.

Провели визначення інтегрального показника конкурентоспроможності. За еталон пісочного печива прийняли найбільш конкурентоспроможне пісочне печиво Північна красуня з ізюмом, виробник “Лінск Київ”.

Аналіз якості та конкурентоспроможності проведемо для пісочного печива таких, як:

1.  Північна красуня Сердечко, виробник “Лінск Київ”.

2. Пісочне з клюквою, виробник ПП Трутенко.

3. Песочное печенье, Росія

в порівнянні з еталоном пісочним печивом Північна красуня з ізюмом, виробник “Лінск Київ”. 

За функціональними параметрами найбільш якісним є  сорт Пісочне з клюквою Кф = 0,48, потім Північна красуня Сердечко та Песочное печенье, Росія відповідно для яких Кф = 0,467 та 0,462.  За естетичними параметрами найбільш якісним є сорт Пісочне з клюквою Кест = 0,415, потім Північна красуня Сердечко та Песочное печенье, Росія відповідно для яких СП = 0,395 та 0,39.

За економічними показниками найбільша вартість в Північна красуня Сердечко за рахунок великої вартості перевезень та Песочное печенье, Росія за рахунок вищої ціни продукції.

За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті  печиво сорту Пісочне з клюкою К = 0,942, на другому Песочное печенье, Росія К = 0,888 та на третьому Північна красуня Сердечко К = 0,87.

 

 

 

 


Список використаних джерел

 

1.            Правила продажу продовольчих товарів. Затверджено наказом МЗЕЗ від 28.12.94 №237. // Торгуємо за правилами. Спеціальний додаток до “Дебету-Кредиту”. – С31.

2.            Азгальдов Г.Г. Теория и практика оценки качества товаров. — М.: Экономика, 1982. – 424с.

3.       Амиров Ю.Д., Печенкин А.Н. Оценка качества продукции и рыночная экономика // Стандарты и качество. 1992 №10. с. 53-55.

4.       Афанасьев М.П. Маркетинг. Стратегия и практика фирмы. М.: Финстатинформ, 1995-120 с.

5.       Богатин Ю.В. Экономическая оценка качества и эффективности работы предприятия. М.: Изд. Стандартов. 1991. 150с.

6.       Богатырев А.А., Филиппов Ю.Д. Стандартизация статистических методов управления качеством. М.: Изд. Стандартов. 1989. 121с.

7.       Версан В.Г., Чайка И.И. Системы управления качеством продукции. М.: Изд.стандартов. 1988. 150с.

8.            Власова В.М.,  Волков Д.М.  и  др.  Основы  предпринимательской деятельности. — М.: Финансы и статистика, 1994. – 357с.

9.            Габович   Р.Д..   Припутана   Л.С.   Гигиенические   основы   охраны продуктов питания от вредных химических веществ. — К.: Здоров»я, 1987. – 394с.

10.       Герчикова И.Н. Маркетинг и международное коммерческое дело. М: Внешторгиздат, 1990. — 264 с.

11.   Голубков ЕЛ., Голубкова Е.Н., Секерин В.Д. Маркетинг выбор лучшего решения. М.: Экономика, 1993. — 221 с.

12.       Долинская М.Г., Соловьев И.А. Маркетинг и конкурентоспособность промышленной продукции. — М.: Изд. стандартов., 2000. – 324с.

13.       Доценко В.А., Бондарев Г.И. Мартинчик А.А. Организация лечебно-профилактического питания. — Л.: Медицина, 1987. — 412с.

14.   Дурович А.П. Маркетинг в предпринимательской деятельности. -Минск: НПЖ “Финансы, учет, аудит”, 1997 — 463 с.

15.Жук Ю. Т., Жук В. А., Кисляк Н. К., Кушнір М. К., Орлова Н. Я. Теоретичні основи товарознавства: Навч. посіб. для студ. кооп. вищих навч. закладів. — К., 2000. — 336 с.

16.       Кафаров В.В. Моделирование и системный анализ биохимических производств. — М.: Химия, 1985. – 274 с.

17.   Котлер Ф. Основы маркетинга: Пер. с англ. -М. : Прогресс, 2000 — 736 с.

18.   Крылова Г.Д. Зарубежный опыт управления качеством. М.: Изд. Стандартов. 1992. 140с.

19.   Леонов И.Г., Аристов О.В. Управление качеством продукции. М.: Изд. Стандартов. 1990. 200с.

20.   Мюллер К. Некоторые аспекты внедрения системы качества в промышленности // Стандарты и качество. 1998. №3 С. 58-64.

21.       Никсон Ф. Роль руководства предприятия в обеспечении качества и надежности. — М.: Изд-во стандартов, 1990. – 286с.

22.       Ноздрев Р.Б.. Цыгичко Л.И. Маркетинг: как побеждать на рынке . -М: Финансы и статистика, 1991.- 304с.

23.       Сидоренко О.В. Товарознавчі складові ринкознавства. – К.: КНТЕУ, 2001. – 341 с.

24.   Теплов В.И. Комерческое товароведение: Учебник. – М.: Дашков и К, 2000. – 620 с.

25.   Технология производства продуктов обще­ственного питания / Под ред. Г. Н. Ловачевой, А. И. Мглинца. М.: Пищепромиздат. — 1981. – 278с.

26.Товарознавство: Опорний конспект лекцій для студ. екон. спец. заоч. та дистанційної форм навч. — К.: Видавництво Європейського університету, 2001. — 69 с.

27.Товарознавство: Терміни та визначення. — Введ. 2001.01.01.- Офіц. вид. — К.: Держстандарт України, 2000. — 24 с.

28.   Управление качеством / под ред. С. Д. Ильенковой. – М: ЮНИТИ, 1998. – 364 с.

29.       Фейгенбаум А. Контроль качества продукции. — М.: Экономика, 1986.- 410с.

30.   Фомин В.Н.  Качество продукции и маркетинг.  1991. – 348 с.

31.   Шевченко В.В. Товароведение и экспертиза потребительских товаров: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 544 с.

32.   Шепелев А.Ф., Печенежская И.А., Кожухова О.И., Туров А.С. Товароведение и экспертиза зерно-мучных и плодоовощных товаров. / Серия «Учебники, учебные пособия». – Ростов н/Д: «Феникс», 2002. – 224 с.

33.   Шепелев А.Ф., Печенежская И.А., Мхитарян К.Р. Товароведение и экспертиза вкусовых и кондитерских товаров. / Серия «Учебники, учебные пособия». – Ростов н/Д: «Феникс», 2002. – 544 с.

34.   Юдонов А.О. Конкуренция: теория и практика. — М.: «Акалис , 1996. – 314с.


Додатки

Додаток А

П’ятибальна шкала для визначення якості печива органолептично

Оцінка, балів

1

2

3

4

5

Форма

Не відповідає даному найменуванню, є вм’ятини країв, не рівна поверхня, надломлене печиво більше 5 % від маси нетто 

Не відповідає даному найменуванню, є вм’ятини, краї не рівні, надломлене печиво становить 5 % від маси нетто 

Відповідає даному найменуванню, невеликі  вм’ятини країв, рівна поверхня, надломлене печиво становить 4 % від маси нетто 

Відповідає даному найменуванню, без вм’ятин, 3% країв не рівні, надломлене печиво становить менше 4 % від маси нетто 

Відповідає даному найменуванню, без вм’ятин, краї печива рівні, надломлене печиво відсутнє

Поверхня

Підгоріла, вздута, лопнувші пузирі, вкраплення крихт, оздоблення поверхні не відповідає рецептурі, глазурований шоколад з слідами посивіння, глазур липка, засахарення

Підгоріла, злегка вздута, лопнувші пузирі, вкраплення крихт, оздоблення поверхні не відповідає рецептурі, глазурований шоколад з слідами посивіння

Трохи підгоріла, 4% печива має вздуття до маси нетто, обробка відповідає рецептурі, глазурований шоколад без посивіння, помадна глазур липка 

Не підгоріла, 2% маси печива має вздуття, оздоблення відповідає рецептурі, глазурований шоколад без посивіння, помадна глазур не липка

Не підгоріла, без вздуття, без вкраплення крихт, обробка верхньої поверхні відповідає рецептурі, глазурований шоколад без посивіння, помадна глазур не липка 

Колір

Повністю відрізняється від кольору, що властивий для печива

Колір відрізняється від даного найменування печива, але це колір печива

Колір незначно відрізняється від властивого даному найменуванню печива, нерівномірний  

Властивий даному найменуванню печива, нерівномірний

Властивий даному найменуванню печива, рівномірний

Смак і запах

Неприємний смак і поганий запах, що невластиві продуктам харчування

Смак і запах відрізняються від смаку і запаху, що притаманні печиву

Відрізняються від смаку і запаху даного найменування печива

Не значено відрізняються від властивих даному найменуванню печива, без сторонніх запаху і присмаку

Властиві даному найменуванню печива, без сторонніх запаху і присмаку

Вид на зламі

Не рівномірно пористий, з пустотами, не пропечене, начинка виступає за краї печива, консистенція крихка, розвалююча  

Не рівномірно пористий, з пустотами, 1/3 частина печива не пропечена, начинка виступає за краї печива

Менш пориста з пустотами, пропечене, начинка виступає за краї печива

Рівномірно пористий, без пустот, пропечене, консистенція досить щільна, не крихка, начинка виходить за краї 

Рівномірно пористий, без пустот, пропечене, консистенція щільна, не крихка, начинка не виступає за краї печива   

 

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.