Зміст
2. Фізичні показники якості жирів
2.1. Фізичні властивості жирів
2.2. Фізичні методи дослідження якості жирів
3. Хімічні показники якості жирів
3.2. Хімічні методи дослідження якості жирів
Вступ
Роль жирів у харчуваннівизначається їхньою високою калорійністю й участю разом з білками в пластичних процесах. Крім високої калорійності, біологічна цінність жирів визначається наявністю в них жиророзчинних вітамінів (A, D, E) і жирних поліненасичених кислот. Вітаміни А і D містяться в жирах тваринного походження. Особливо багато їх у печінці риб і морських тварин; у рослинних оліях переважає вітамін Е.
Поліненасичені жирні кислоти – лінолева й арахідонова – є незамінними, тому що їхній синтез в організмі вкрай обмежений. Вони виконують важливу роль в обміні речовин: недолік їхній у харчуванні негативно позначається на життєдіяльності організму людини.
Лінолева кислота складає до 50% і більш усіх жирних кислот, що містяться в рослинних оліях.
Найбільше доцільно в біологічному відношенні вміст у жирі 10% поліненасичених кислот, 30% насичених жирних кислот 60% мононенасичених (олеїнової) кислоти. Близько до зазначеного жирно-кислотний склад мають свиняче сало, арахісова і маслинова олія, а також деякі види маргаринів.
Калорійність жирів тваринного і рослинного походження приблизно однакова. На частку жирів повинне приходитися близько 30% калорійності денного раціону людини, тобто щоденне споживання жирів з їжею повинно складати 90-100 г. З урахуванням потреби організму в жирних поліненасичених кислотах 30% споживаного жиру повинні складати рослинні олії і 70% тваринні жири.
Слід зазначити, що жири поліпшують смак їжі і викликають тривале почуття насиченості, тому що вони переварюються і всмоктуються повільніше інших харчових речовин.
Саме тому тема курсової роботи “Фізико-хімічні властивості жирів” є на даний час досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є розгляд фізико-хімічних властивостей жирів в сучасних економічних умовах в Україні.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— розгляду характеристики жирів,
— вивчення фізичних властивостей жирів,
— вивчення хімічних властивостей жирів.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області харчування, товарознавства, закони України.
1. Характеристика жирів
Харчові жири — це група продовольчих товарів, що відрізняється від інших груп харчових продуктів хімічним складом: більшість з них містить мало вологи, а суха речовина їх майже цілком складається з жиру.
Жири є основним джерелом енергії, що забезпечує нормальну життєдіяльність людини. Висока теплотворна здатність жирів пояснюється низькою масовою часткою кисню і високою масовою часткою вуглецю в їхній молекулі. При окислюванні 1 г жиру до вуглекислого газу і води виділяється близько 38 кДж (чи 9,3 ккал) енергії. Жири є джерелом незамінних жирних кислот (лінолевої, ліноленової, арахідонової) і жиророзчинних вітамінів (A, D, Е, К) [7, c. 64].
….
Бараняче сало належить до найбільш твердих і тугоплавких тваринних жирів. У залежності від віку тварини і місця відкладення жиру температура плавлення баранячого сала коливається від 44 до 51°. Більшою легкоплавкістю і м»якістю відрізняється яловичий жир (плавиться при температурі 42-49°) і, нарешті, свинячий жир, найбільш м»який по своїй консистенції (плавиться при 33-40°).
2. Фізичні показники якості жирів
2.1. Фізичні властивості жирів
Консистенція. Консистенція жирів залежить від їх хімічного складу (переваги насичених чи ненасичених кислот). Тваринні жири бувають тверді (баранячий), мазеподібні (свинячий) і рідкої консистенції (кістковаолія). При повільному охолодженні жири кристалізуються. На цій властивості заснований спосіб виділення з них твердих гліцеридів при виробництві олео-маргарину і кісткової олії [9, c. 64].
….
Йодне число випробуваного жиру X обчислюють по формулі