стор.
Розділ 1. Сучасний стан та тенденції розвитку туалетного мила в Україні
1.1. Забезпеченість ринку України туалетним милом
1.2. Проблеми розвитку виробництва туалетного мила в Україні
1.3. Тенденції розвитку вітчизняного споживчого ринку туалетного мила
Розділ 2. Методологічні підходи до оцінки якості туалетного мила
2.1. Класифікація асортименту туалетного мила
2.2. Вимоги до якості туалетного мила
Розділ 3. Об’єкти та методи дослідження
Розділ 4. Особливості сертифікації та експертизи якості туалетного мила (за матеріалами ТОВ “Скіф”)
4.1. Товарознавча характеристика асортименту туалетного мила, що реалізується ТОВ “Скіф”
4.3. Особливості проведення сертифікаційних досліджень туалетного мила та оформлення їх результатів
Розділ 5. Формування асортименту та оцінка конкурентоспроможності туалетного мила на ринку
5.1. Принципи формування групового та внутрішнього асортименту
5.2. Оптимізація асортиментної політики
5.3. Оцінка конкурентоспроможності туалетного мила
Список використаної літератури
Вступ
Ринкові відносини в Україні зумовлюють специфіку діяльності підприємств, умов їх функціонування, оскільки підвищується рівень невизначеності, ризику, посилюється конкуренція, стає необхідністю вміння пристосовуватись до економічної ситуації, яка постійно змінюється.
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до формування товарного асортименту та якості в магазині.
Споживачі впливають на інтереси конкуруючих підприємств за допомогою спеціальних засобів впливу на ринок, що приводить до зниження цін, підвищення якості продукції, розширення її асортименту, збільшення кількості і якості товарів, які споживаються.
В умовах становлення ринкової економіки боротьба за споживача на внутрішньому і зовнішньому ринках вимагає створення і виробництва конкурентноздатних товарів. Якість виступає як головний фактор конкурентноздатності товару, складаючи його «стрижень», основу.
Нові підходи до проблеми якості вимагають врахування виробниками ринкового фактора, відмови від адміністративних важелів контролю якості на користь організаційно-економічних заходів керування якістю, переходу до гнучкої системи стандартизації, що дозволить виробникам оперативніше реагувати на мінливі вимоги внутрішнього і зовнішнього ринку до якості товарів, та налагодити роботу щодо забезпечення високої якості продукції.
Проблема підвищення якості одна з головних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до підвищення якості продукції.
У давнину замість мила використовували глинозем. Особливою розкішшю вважалося використання рослин, наприклад, мильнянки. Потім люди навчилися варити мило.
У Європі виробництво мила в середні століття зосередилося спочатку в Марселі, пізніше в Генуї, а потім у Венеції. Навіть у XIX столітті мило ще не стало звичайною річчю.
У Росії мило ввійшло в повсякденний побут наприкінці XIX століття. Тоді ж почалося і його масове виробництво. Відомими і популярними були вироби фірм А. Ралле, Г. Брокара, А. Сиу, А. Лемерсье, Е. Бодло.
Після 1917 року прийшли інші часи, і мило перетворилося в один з найбільших дефіцитів поряд із сіллю і сірниками. В ті роки мило мало важливий соціальний аспект, тому що допомагало боротися з поширенням епідемії тифу й інших небезпечних інфекцій. Тому мова про розмаїтість сортів мила не йшла, задачею було забезпечити населення будь-якими доступними засобами для миття. Під час Великої Вітчизняної війни знову довелося використовувати попіл і рослини, що мали здатність милитися. Розмаїтість сортів мила залишало бажати кращого майже до 80-х років, коли на прилавках стали з»являтися імпортні марки мила (в основному, індійського й арабського виробництв). З»явилася можливість вибирати, і вибір цей часто був не на користь вітчизняних миловарів. З початком перебудови мило перетворилось на дефіцитний товар. Але тепер ці проблеми в минулому, і ми можемо купувати будь-як мило, в залежності від потреб та вартості.
В даний час в Україні реалізується багато різних видів туалетного мила вітчизняного та зарубіжного виробництва. Це мило різної якості та вартості.
Саме тому тема дипломної роботи “Особливості сертифікації, експертизи якості туалетного мила різних виробників та формування його асортименту” є на даний час досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є товарознавче дослідження споживних властивостей туалетного мила та особливостей формування його асортименту в сучасних економічних умовах в Україні.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних завдань:
— аналіз сучасного стану та тенденцій розвитку ринку туалетного мила в Україні;
— вивчення методологічних підходів до оцінки якості туалетного мила;
— визначення об’єктів та методів дослідження;
— дослідження особливостей сертифікації та експертизи якості туалетного мила;
— проведення експертизи туалетного мила.
Предметом дослідження є якість та асортимент туалетного мила.
Об»єктом дослідження є туалетне мило, що реалізується магазином ТОВ “Скіф”, м. Київ.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області товарознавства, управління якістю, сертифікації, тощо.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), стандартні методи визначення показників якості мила, обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Сучасний стан та тенденції розвитку туалетного мила в Україні
1.1. Забезпеченість ринку України туалетним милом
Санітарно-гігієнічні засоби, поряд з продуктами харчування, одягом та взуттям, є товарами першої необхідності, які користуються попитом усіх верств населення незалежно від місця їх проживання, віку та рівня доходів.
На початку 90-х близько третини населення України орієнтувалося на високоякісні (а отже, дорогі) вітчизняні вироби санітарії та гігієни, а також на імпортну продукцію. Дві третини населення використовували дешеву вітчизняну продукцію (банне та дитяче мило, персіль, порошки «Новость», «Наталка» тощо). Роздрібні ціни на ці групи товарів істотно різнилися: на туалетне мило, наприклад, у 6-7 разів, пральні пасти і порошки — у 3-4 рази, леза і станки для гоління — у 4,5-5 разів, що приблизно відповідало диференціації доходів населення у ті роки.
…
Мило з квітковим декоративним візерунком випустили японські виробники. У шматку мила за допомогою безлічі голок проробляють отвори по визначеномумалюнку, покривають наколоту область барвником і нагнітають в отвори за допомогою вакууму. Прозоре різнобарвне мило одержують шляхом завантаженнярізнофарбованих порцій мильної основи у форму. Для одержання прозорого мила використовують добре очищенусировину, крім звичайних видів сировини вводять цукровий сироп, гліцерин, спирт; замість двох останніх компонентів може бути використане рідке скло. Таке мило красиве, але за мийною здатністю поступається звичайному милу.
Шляхом введення в мильну основу газонаповнених вкладишів одержують мило, що плаває.
Отже, можна зробити висновок, що ринок туалетного мила в Україні постійно розширюється.
Розділ 2. Методологічні підходи до оцінки якості туалетного мила
2.1. Класифікація асортименту туалетного мила
Асортимент мила різноманітний, досить широкий. Його групують за різними ознаками [7]: консистенцією, якістю, призначенням, формою, масою, кольором, запахом, упаковкою (рис. 2.1).