Дипломна робота Особливості сертифікації, експертизи якості туалетного мила різних виробників та формування його асортименту

Зміст

стор.

 

Вступ. 3

 

Розділ 1. Сучасний стан та тенденції розвитку туалетного мила в Україні6

 

1.1. Забезпеченість ринку України туалетним милом. 6

1.2. Проблеми розвитку виробництва туалетного мила в Україні9

1.3. Тенденції розвитку вітчизняного споживчого ринку туалетного  мила  14

 

Розділ 2. Методологічні підходи до оцінки якості туалетного мила. 17

 

2.1. Класифікація асортименту туалетного мила. 17

2.2. Вимоги до якості туалетного мила. 22

2.3. Визначення номенклатури показників споживних властивостей для сертифікації та експертизи якості туалетного мила. 27

 

Розділ 3. Об’єкти та методи дослідження. 30

 

3.1. Об’єкти дослідження. 30

3.2. Методи дослідження. 32

 

Розділ 4. Особливості сертифікації та експертизи якості туалетного мила (за матеріалами ТОВ “Скіф”)43

 

4.1. Товарознавча характеристика асортименту туалетного мила, що реалізується ТОВ “Скіф”. 43

4.2. Порівняльна характеристика туалетного мила різних виробників за результатами експертизи його якості45

4.3. Особливості проведення сертифікаційних досліджень туалетного мила та оформлення їх результатів. 51

 

Розділ 5. Формування асортименту та оцінка конкурентоспроможності туалетного мила на ринку. 56

 

5.1. Принципи формування групового та внутрішнього  асортименту. 56

5.2. Оптимізація асортиментної політики. 60

5.3. Оцінка конкурентоспроможності туалетного мила. 71

 

Висновки тапропозиції78

Список використаної літератури. 84

Додатки. 86


Вступ

 

Ринкові відносини в Україні зумовлюють специфіку діяльності підприємств, умов їх функціонування, оскільки підвищується рівень невизначеності, ризику, посилюється конкуренція, стає необхідністю вміння пристосовуватись до економічної ситуації, яка постійно змінюється.

Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в ре­алізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до формування товарного асортименту та якості в магазині.

Споживачі впливають на інтереси конкуруючих підприємств за допомогою спеціальних засобів впливу на ринок, що приводить до зниження цін, підвищення якості продукції, розширення її асортименту, збільшення кількості і якості товарів, які споживаються.

В умовах становлення ринкової економіки боротьба за споживача на внутрішньому і зовнішньому ринках вимагає створення і виробництва конкурентноздатних товарів. Якість виступає як головний фактор конкурентноздатності товару, складаючи його «стрижень», основу.

Нові підходи до проблеми якості вимагають врахування виробниками ринкового фактора, відмови від адміністративних важелів контролю якості на користь організаційно-економічних заходів керування якістю, переходу до гнучкої системи стандартизації, що дозволить виробникам оперативніше реагувати на мінливі вимоги внутрішнього і зовнішнього ринку до якості товарів, та налагодити роботу щодо забезпечення високої якості продукції.

Проблема підвищення якості одна з головних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до підвищення якості продукції.

У давнину замість мила використовували глинозем. Особливою розкішшю вважалося використання рослин, наприклад, мильнянки. Потім люди навчилися варити мило.

 У Європі виробництво мила в середні століття зосередилося спочатку в Марселі, пізніше в Генуї, а потім у Венеції. Навіть у XIX столітті мило ще не стало звичайною річчю.

У Росії мило ввійшло в повсякденний побут наприкінці XIX століття. Тоді ж почалося і його масове виробництво. Відомими і популярними були вироби фірм А. Ралле, Г. Брокара, А. Сиу, А. Лемерсье, Е. Бодло.

Після 1917 року прийшли інші часи, і мило перетворилося в один з найбільших дефіцитів поряд із сіллю і сірниками. В ті роки мило мало важливий соціальний аспект, тому що допомагало боротися з поширенням епідемії тифу й інших небезпечних інфекцій. Тому мова про розмаїтість сортів мила не йшла, задачею було забезпечити населення будь-якими доступними засобами для миття. Під час Великої Вітчизняної війни знову довелося використовувати попіл і рослини, що мали здатність милитися. Розмаїтість сортів мила залишало бажати кращого майже до 80-х років, коли на прилавках стали з»являтися імпортні марки мила (в основному, індійського й арабського виробництв). З»явилася можливість вибирати, і вибір цей часто був не на користь вітчизняних миловарів. З початком перебудови мило перетворилось на дефіцитний товар. Але тепер ці проблеми в минулому, і ми можемо купувати будь-як мило, в залежності від потреб та вартості.

В даний час в Україні реалізується багато різних видів туалетного мила вітчизняного та зарубіжного виробництва. Це мило різної якості та вартості.

Саме тому тема дипломної роботи “Особливості сертифікації, експертизи якості туалетного мила різних виробників та формування його асортименту” є на даний час досить актуальною.

Метою даної дипломної роботи є товарознавче дослідження споживних властивостей туалетного мила та особливостей формування його асортименту в сучасних економічних умовах в Україні.

Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних завдань:

— аналіз сучасного стану та тенденцій розвитку ринку туалетного мила в Україні;

— вивчення методологічних підходів до оцінки якості туалетного мила;

— визначення об’єктів та методів дослідження;

— дослідження особливостей сертифікації та експертизи якості туалетного мила;

— проведення експертизи туалетного мила.

Предметом дослідження є якість та асортимент туалетного мила.

Об»єктом  дослідження є туалетне мило, що реалізується магазином ТОВ “Скіф”, м. Київ.

Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області товарознавства, управління якістю, сертифікації, тощо.

В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), стандартні методи визначення показників якості мила, обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.

 


Розділ 1. Сучасний стан та тенденції розвитку туалетного мила в Україні

 

1.1. Забезпеченість ринку України туалетним милом

 

Санітарно-гігієнічні засоби, поряд з продуктами харчування, одягом та взуттям, є товарами першої необхідності, які користуються попитом усіх верств населення незалежно від місця їх проживання, віку та рівня доходів.

На початку 90-х близько третини населення України орієнтувалося на високоякісні (а отже, дорогі) вітчизняні вироби санітарії та гігієни, а також на імпортну продукцію. Дві третини населення використовували дешеву вітчизняну продукцію (банне та дитяче мило, персіль, порошки «Новость», «Наталка» тощо). Роздрібні ціни на ці групи товарів істотно різнилися: на туалетне мило, наприклад, у 6-7 разів, пральні пасти і порошки — у 3-4 рази, леза і станки для гоління — у 4,5-5 разів, що приблизно відповідало диференціації доходів населення у ті роки.

Мило з квітковим декоративним візерунком випустили японські виробники. У шматку мила за допомогою безлічі голок проробляють отвори по визначеномумалюнку, покривають наколоту область барвником і нагнітають в отвори за допомогою вакууму. Прозоре різнобарвне мило одержують шляхом завантаженнярізнофарбованих порцій мильної основи у форму. Для одержання прозорого мила використовують добре очищенусировину, крім звичайних видів сировини вводять цукровий сироп, гліцерин, спирт; замість двох останніх компонентів може бути використане рідке скло. Таке мило красиве, але за мийною здатністю поступається звичайному милу.

Шляхом введення в мильну основу газонаповнених вкладишів одержують мило, що плаває.

Отже, можна зробити висновок, що ринок туалетного мила в Україні постійно розширюється.

 


Розділ 2. Методологічні підходи до оцінки якості туалетного мила

 

2.1. Класифікація асортименту туалетного мила

 

Асортимент мила різноманітний, досить широкий. Його групують за різними ознаками [7]: консистенцією, якістю, призначенням, формою, масою, кольором, запахом, упаковкою (рис. 2.1).

 

 

 

 

 

 

 

За кольором:

білий,

офарбовані

За формою:

прямокутна,

овальна,

фігурна

 

 

За запахом:

квітковий,

фантазійний

 

За упаковкою:

без обгортки,

в обгортці

 

 

 

 

 

Рис. 2.1. Класифікація асортименту туалетного мила

Отже, туалетне мило має свої споживні властивості, які поділяються на: функціональні, естетичні, надійності, безпеки. При сертифікації повинна проводитися експертиза показників безпеки споживання туалетного мила.


Розділ 3. Об’єкти та методи дослідження

 

3.1. Об’єкти дослідження

 

Експериментальні дослідження проводились на матеріалах зібраних в магазині ТОВ “Скіф”, що знаходиться за адресою вул. Героїв Сталінграда, 14.Г,  міста Києва, а також в лабораторії кафедри товарознавства та експертизи непродовольчих товарів КНТЕУ.

Об»єктом дослідження були асортимент та якість туалетного мила, що реалізується в магазині ТОВ “Скіф”.

….

Отже, провели аналіз конкурентоспроможності туалетного мила виробників “Бета-В”, м. Вінниця, P&G, Франція, ЕVYAP, Туреччина. Визначили комплексні показники якості за функціональними та естетичними показниками. Оцінку якості за функціональними та естетичними показниками визначили за десятибальною системою. Вагомість параметрів визначено за результатами значимості показників для споживачів туалетного мила.

Як показують результати досліджень, за функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є туалетне мило  P&G, Франція,  потім “Бета-В”, м. Вінниця та ЕVYAP, Туреччина.  За естетичними параметрами найбільш конкурентноздатним є туалетне мило  P&G, Франція, потім “Бета-В”, м. Вінниця та ЕVYAP, Туреччина. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті  туалетне мило P&G, Франція, на другому ЕVYAP, Туреччина та на третьому “Бета-В”, м. Вінниця.

 

 

 

 


Висновки ТА ПРОПОЗИЦІЇ

 

У 2002 році вітчизняні виробники туалетного мила різко збільшили обсяги випуску готової продукції порівняно з 2001 роком — за даними Держкомстату, приріст склав 88,7%. Одні підприємства відмовлялися від виробництва мила, як збиткового продукту. Інші — навпаки, здобували додаткові лінії для збільшення обсягів випуску мила.

За останні два роки на ринку туалетного мила відбулися великі зміни. Інвестори не соромилися вкладати кошти у відновлення миловарного устаткування, “розкручування” торгових марок, розвиток збутових мереж. І результат не змусив себе довго чекати. Якщо 3-4 роки тому імпортна продукція займала 70-80% українського ринку, то зараз — 40%.

Загальна частка експорту мила відносно невелика — 2439 т, чи 15% виробленого. Проте останні 3 роки обсяги експорту постійно ростуть. Найбільшим споживачем українського мила була і залишається Росія (84%), на другому місці — Молдавія.

За останні півтора роки українські виробники майже цілком зайняли нішу дешевого мила і націлюються на сегмент більш дорогого. Вітчизняні миловари стали випускати презентабельний товар, активно розвивають свої марки, знімають з виробництва ту продукцію яка не користується попитом, постійно розширюють асортимент.

Для більшості закордонних виробників мило не ключовий, а тільки супутній товар. Асортимент західних компаній роками залишається майже незмінним, і виробники не починають активних дій по просуванню мила. Тому частка імпортного товару поступово зменшується.

В Україні досить значна кількість підприємств виробляє туалетне мило і конкуренція між ними зростає. У результаті рентабельність цього бізнесу знижується. До того ж загострився дефіцит традиційної вітчизняної сировини для виготовлення мила, тому більшість виробників працюють на привізній сировині (пальмова, кокосова олія). У галузь приходять інвестиції, але вони в основному “турецького походження” і спрямовані на те, щоб зберегти за турецькою продукцією істотну частку українського ринку, а також створити плацдарм для експорту мила в країни СНД.

Отже,  ринок України забезпечений туалетним милом, як вітчизняного, так і імпортного виробництва.

Асортимент мила групують за різними ознаками: консистенцією, якістю, призначенням, формою, масою, кольором, запахом, упаковкою.

Туалетне мило повинне вироблятися з доброякісної сировини відповідно до затвердженої рецептури. Мило повинне легко розчинятися в холодній воді, легко пінитися і відмивати забруднення без особливих фізичних зусиль, тобто мати високу мийну здатність. Мило не повинно подразнювати шкіру, зберігати визначену форму, зовнішній вигляд, запах при тривалому користуванні, не розшаровуватися у вологомусередовищі, не давати тріщин при висиханні. Мила лікувально-профілактичні, дезинфікуючі, дезодоруючі повинні мати визначений ефект.

До органолептичних показників якості мила відносяться зовнішній вигляд, форма, колір, запах мила, відповідність упакування і маркірування вимогам нормативних документів.

Експериментальні дослідження проводились на матеріалах, зібраних в магазині ТОВ “Скіф”, що знаходиться за адресою вул. Героїв Сталінграда, 14.Г, міста Києва, а також в лабораторії кафедри товарознавства та експертизи непродовольчих товарів КНТЕУ.

Об»єктом дослідження були асортимент та якість туалетного мила, що реалізується в магазині ТОВ “Скіф”.

Експертиза якості туалетного мила проводилася відповідно до органолептичних і фізико-хімічних показників згідно з діючими нормативними документами.

В магазині ТОВ “Скіф” реалізується туалетне мило вітчизняних та імпортних виробників. Серед вітчизняних виробників слід виділити: “ЮСІ-М”, м. Харків; “Українські промислові ресурси”, м. Донецьк; “Укроліяжирпром”,  м. Калинівка,  Вінницької обл.; “Бета-В”, м. Вінниця. Імпортна продукція представлена такими виробниками: Р&G, м. Амьєн,  Франція; EVYAP, Туреччина; Florena cosmetic, м. Валдхейм, Німеччина; Сussons, м. Вроцлав, Польща; Colgate Palmolive, Туреччина; Beta Temizlik,  Туреччина; Юнілевер, м. Прага, Чехія; “Невская косметика”, м. С. Петербург, Росія.

В 2002 році порівняно з 2001 товарооборот туалетного мила  зріс на 5,54 тис. грн. (3,68%) за рахунок збільшення обсягу реалізації продукції всіх перелічених виробників. Найбільше зростання відбулося за рахунок мила таких виробників, як “Українські промислові ресурси” 2,41 тис. грн. (4,41%) і “Бета-В” на 1,09 тис. грн. (7,4%). Також в асортименті відбувся перерозподіл за питомою вагою. Відбулося збільшення частки в товарообороті туалетного мила, виробленого “Українськими промисловими ресурсами” та “Бета-В” відповідно на 0,25% та 0,35%. Питома вага туалетного мила інших виробників в 2002 році зменшилась порівняно з 2001 роком. В структурі асортименту туалетного мила, що реалізується в ТОВ “Скіф” переважає вітчизняна продукція. Питома вага туалетного мила вітчизняних виробників в 2001 та 2002 роках складає 83,57% та 84,02%, іноземних виробників 61,43% та 15,98% відповідно.

При прийманні за якістю партій туалетного мила протягом 2000-2002 років в ТОВ “Скіф” виявлено 1,34% бракованої продукції. Таким чином відсоток бракованого туалетного мила досить низький, що свідчить про досить високу якість туалетного мила, що поступає в магазин ТОВ “Скіф”.     

Серед виявлених дефектів найбільшу частку становить неоднорідність шматків мила (24,44% в 2002 році ). Також при перевірці було виявлено інші дефекти, такі як пошкодження упаковки (24%), неправильна форма шматків мила (16,33%), поганий запах мила (19,89%), тріщини (6,94%) та інші дефекти (7,39%). 

Провели дослідження туалетного мила різних виробників. Експертиза якості туалетного мила, що реалізується в магазині ТОВ “Скіф” була проведена як на вітчизняних, так і імпортних зразках. Тестування проводилося за  програмою, що містила в собі оцінку упакування, косметичного ефекту і досліджень фізико-хімічних параметрів туалетного мила. Результати практичних досліджень такі: оцінку «відмінно» не отримало жодне мило, на «задовільно» витримали дослідження «Шик» і «Дельфін рута», всі інші – «добре».

Формування товарного асортименту торговельного підприємства полягає в тому, щоб своєчас­но запропонувати покупцям таку сукупність товарів, які, відповідаю­чи в цілому профілю, торгівельної діяльності підприємства, якомога повніше задовольнити потреби покупців. Широта асортименту визначається кількістю товарних груп, пропонованих магазином. Глибина асортименту визначається кількістю різновидів товарів у кожній товарній підгрупі. Широта і глибина асортименту повинні залежати від загальних цілей і задач, що ставить перед собою роздрібне підприємство, і переваг споживача.

В магазині ТОВ “Скіф” було проведено анкетне опитування, за результатами якого встановлено, що 21,8% споживачів купують туалетне мило раз в місяць, а 16,8% споживачів купують туалетне мило два-три рази на місяць. 25,8% споживачів купують туалетне мило в магазинах, де є спеціалізовані відділи, 23,1% — в супермаркетах, а 49,8% споживачів купують туалетне мило на ринку. З результатів опитування видно, що споживачі надають перевагу милу вітчизняних виробників (31,2%). На вибір туалетного мила найбільше впливає його якість (34,9%) та ціна (28,5%).  

З метою оцінки якості туалетного мила в магазині ТОВ “Скіф” дослідили п»ять зразків туалетного мила таких виробників: “Українські промислові ресурси”, м. Донецьк, “Бета-В”, м. Вінниця, P&G, Франція, ЕVYAP, Туреччина, “ЮСІ-М”, м. Харків. На думку експертів, найбільш якісним є марка туалетного мила “ЮСІ-М”, м. Харків.

Провели аналіз конкурентоспроможності туалетного мила виробників “Бета-В”, м. Вінниця, P&G Франція, ЕVYAP, Туреччина. Перелік та вагомість параметрів для оцінки конкурентоспроможності було встановлено шляхом анкетного опитування споживачі туалетного мила. Як показують результати досліджень, за функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є туалетне мило  P&G, Франція,  потім “Бета-В”, м. Вінниця та ЕVYAP, Туреччина.  За естетичними параметрами найбільш конкурентноздатним є туалетне мило  P&G, Франція, потім “Бета-В”, м. Вінниця та ЕVYAP, Туреччина. Розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності засвідчив, що найбільш конкурентоспроможним серед досліджуваних зразків є туалетне мило P&G, Франція, на другому місці — ЕVYAP, Туреччина, найменш конкурентноздатним є мило Бета-В”, м. Вінниця.

Особлива роль у торгівлі магазину ТОВ “Скіф” повинна належати організації продажу туалетного милай обслуговування покупців. Від рівня обслуговування покупців багато в чому залежить ефективність торгівлі.

Найбільш характерними елементами, що мають визначати рівень торгового обслуговування покупців в магазині ТОВ “Скіф” повинні бути:

— наявність потрібної і стійкої номенклатури туалетного мила, що відповідає запитам покупців. Головний намір покупців при відвідуванні магазину — задоволення попиту на туалетне мило з урахуванням купівельної здатності. Показниками цілеспрямованого утворення номенклатури товарів є коефіцієнт стійкого стану асортименту, ріст товарообігу і прибутку;

— застосування сучасних технологій продажу туалетного мила, що забезпечують належний рівень обслуговування покупців. Важливу роль у торговому обслуговуванні покупців повинна відігравати технологія продажу товарів, що відповідає сучасним вимогам;

— чітке дотримання принципів, прийомів і правил торгівлі, обумовлених новими умовами роботи. Захист прав споживачів одержав своє відображення в нормативних актах, правилах продажу товарів і здійснення торгової діяльності. Недооцінка принципів торгівлі і нормативних актів веде до зниження іміджу і конкурентних позицій торгового підприємства ТОВ “Скіф”;

— надання торгових і сервісних послуг, спрямованих на інтереси покупців. Послуги, що супроводжують процес покупки товарів і післяпродажний сервіс, є важливим показником обслуговування покупців. В подальшому на ТОВ “Скіф” потрібно здійснювати прийом попередніх замовлень на товари,  консультації фахівців, доставка придбаних покупок до дому;

— завдяки засобам інформації і рекламі потрібно підвищувати інформованість покупців під час перебування в магазині, що сприяє залученню покупців, активізації продажу товарів і якоюсь мірою економії часу на покупки, а також раціоналізації процесу обслуговування покупців.

Пропонуючи різноманітний асортимент туалетного мила, продавець на  ТОВ “Скіф” повинен обслуговувати кожного покупця індивідуально. Функції продавців, що стимулюють до покупки туалетного мила,  мають охоплювати ряд послідовно виконуваних операцій, а саме:

— встановлення контакту з покупцем: продавець не повинний змушувати відвідувача чекати, його необхідно чемно вітати і приступити до діалогу, зв»язаному з намірами покупця;

— виявлення бажання покупця: якщо в покупця є визначений напрямок на покупку, то потрібно допомогти її зробити, якщо в покупця неясне представлення про покупку, що він хотів би придбати, то продавцю варто дати вичерпну консультацію про туалетне мило;

— аргументація на користь покупки товару: необхідно підкреслити переважні ознаки туалетного мила;

— аргументація, що відноситься до покупця: включає попит, схильність до товару, купівельні можливості;

— ухвалення рішення про здійснення покупки: спілкування і переговори продавця з покупцем повинні усунути перешкоджаючі моменти і розташувати покупця до ухвалення рішення про покупку туалетного мила.

 

 

Список використаної літератури

 

1.     Агбаш В.Л., Елизарова В.Ф., Лойко Д.П. Товароведение непродовольственных товаров. — М.: Экономика, 1989. – 495 с.

2.     Алавердиев И. М. Гибкая система самосертификации и обеспечения качества парфюмерно-косметических товаров. — М.: Рикел: Радио­связь, 1996. – 287 с.

3.     Алексеев Н.Е. Товароведение хозяйственных товаров.  – М.: Экономика, 1989.- 268 с.

4.     Андрусевич А. М., Кейфин А. И. Душистые вещества и полупродукты парфюмерно-косметического производства. — М.: Агропромиздат, 1990. – 347 с.

5.     Войткевич С. А., Хейфиц Л. А. От древних благовоний к современным парфюмерии и косметике. — М.: Пищевая промышленность, 1997. – 174 с.

6.     Войцеховская А. Л., Волъфенсон И. И. Косметика сегодня. — М.: Химия, 1991. – 364 с.

7.     Гильман Б. А., Омельченко В. В. Качество парфюмерно-косметических товаров. – К.: Техника, 1988. – 214 с.

8.     ГОСТ 27429-87 Изделия парфюмерно-косметические жидкие. Упаков­ка, маркировка, транспортирование и хранение. – М.: Издательство стандартов, 1987. – 5 с.

9.     ГОСТ 28303-89 Изделия косметические. Упаковка, маркировка, транс­портирование и хранение. – М.: Издательство стандартов, 1989. – 7 с.

10.ГОСТ 28546-90 Мыло туалетное. Общие технические условия. – М.: Издательство стандартов, 1990. – 5 с.

11.ГОСТ 29188.0-90 Изделия парфюмерно-косметические. Правила при­емки, отбор проб, методы органолептических испытаний. – М.: Издательство стандартов, 1990. – 10 с.

12.Жук Ю. Т., Жук В. А., Кисляк Н. К., Кушнір М. К., Орлова Н. Я. Теоретичні основи товарознавства: Навч. посіб. для студ. кооп. вищих навч. закладів. — К., 2000. — 336 с.

13.Каспаров Г. Н, Парфюмерно-косметическое производство. — М.: Агропромиздат, 1989. – 314 с.

14.Косметика для всех. Боброва Н. К., Кажанова С. Н. и др. — М.: Олма-Пресс, 1993. – 275 с.

15.Косметика: Косметические препараты и теоретические основы современной практики косметики: Пер. с нем. – К.: Выща школа, 1990. – 285 с.

16.Мареев Ю. И., Трепелъ В. А., Шмелъкин А. Ф. Товарове­дение хозяйственных товаров. — М.: Экономика, 1980. – 274 с.

17.Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 1. – Ростов н/Д: Фенікс, 2003. – 344 с.

18.Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 2. – Ростов н/Д: Фенікс, 2003. – 288 с.

19.Николаева М. А. Товароведение потребительских товаров. Теоретичес­кие основы. — М.: Норма, 1997. – 354 с.

20.Перченкова В.И. Основы товароведения непродовольственных товаров. – — М.: Экономика, 1991. – 274 с.

21. Промышленный обзор мыла. Мыльные оперы//БИЗНЕС. 2003. — №15– С 62-67.

22.Пугачевський Г. Ф., Семак Б. Д. Товарознавство непродовольчих товарів: Підручник для студ. вищ. закл. освіти. — К.: 1999. – 341 с.

23.Райт Р. X. Наука о запахах: Пер. с англ. — М.: Мир, 1966. – 257 с.

24.Рынок бытовой химии. Чисто-чисто-конкретно»2003//БИЗНЕС. – 2003. — №20 – С. 141-145.

25.Справочник товароведа. Непродовольственные товары. — М.: Экономика, 1990. Т. 2. – 400 с.

26.Товароведение и организация торговли непродоволь­ственными товарамии / Под ред. А. Н. Неверова. — М.: 2000. – 354 с.

27.Товбин И. М. Производство мыла. — М.: Пищевая промышленность, 1976. – 314 с.

28.Толоконников А. Маркетинг парфюмерии и косметических средств. //Деловой мир. 1994. 16-22 мая. С. 10.

29.Уманцев Я. З. Хозяйственные товары и бытовая химия. Товароведение.     — М.: Экономика, 1986. – 241 с.

30.Шепелев А.Ф., Печенежская И.А., Ивахненко Т.Е. Товароведение и экспертиза парфюмерно-косметических товаров. – Ростов-на-Дону: «Феникс», 2002. – 224 с.

31.Яковлева Л.А., Кутакова Г.С. Товароведение парфюмерно-косметических товаров: Учебник для вузов. – СПб.: Издательство «Лань», 2001. – 256 с.


Додатки

 

Додаток А

Таблиця 4.4

Результати експертизи якості туалетного мила

Найменування

Липа

Флора             алое

Camay        classic

Event           breeze

Повна назва і група мила

туалетне мило,     1 група

туалетне мило,     1 група

туалетне мило

мило для догляду за тілом

Виробник/                           місто, країна

ЮСІ-М / м. Харків, Україна

Українські промислові ресурси / м. Донецьк

P&G / м. Амьен, Франція

вироблено в ЄС

Норм. документ

ТУ У 21178268-012-2000

ТУ У 30415558.001-2000

Склад

пальмовий стеарин, яловичий жир, свинячий жир, кокосова олія, пальмоядрова олія, вода, гліцерин, двоокис титана, антиоксидант, віддушка, барвник

пальмова олія, вода, пальмоядровое олія, отдушка, диоксид титана, екстракт алоэ, ЭДТА, барвник, антиокислювач

Sodium Talowate, Aqua, Sodium Palm Kernelate ,Glicerin, Coconut Acid, Parfum, Sodium Cocoate, Pentasodium Pentetate, Sodium Chloride, CI 77891, CI 14700

натріум таловат, кокоат натрію, хлорид натрію, вода, парфумерна віддушка, лимонна кислота, диоксид титана, ЕДТА натрію, етидронад натрію, CI 51319, CI 74160

Маса упакування, г

75

80

100

100

Ціна упакування, грн.

 

0,54

2,64

1,38

Ціна 100 м, грн.

 

0,68

2,64

1,38

Загальна оцінка (100%)

добре

добре

добре

добре

Упакування (20%)

відмінно

відмінно

відмінно

добре

Органолептика(10%)

відмінно

відмінно

відмінно

добре

Зовнішній вигляд, форма

відмінно

відмінно

відмінно

добре

Колір

відмінно

відмінно

відмінно

добре

Практичні           дослідження  (70%)

добре

добре

добре

добре

Піноутворення

добре

добре

добре

добре

Косметичний ефект

добре

добре

добре

добре

Запах

добре

добре

добре

Добре

Економічність

добре

добре

добре

Добре

Розмокаємість

дуже погано

задовільно

задовільно

Добре

Склад жирних кислот, мас. %

70

78

60

84

 


Продовження додатку А

Найменування

Fax              lemon

Florena blackcurant

Luksja             lanolin

Palmolive

Повна назва і група мила

туалетне мило

кремове мило

косметичне мило

туалетне мило, що зберігає баланс, з екстрактом мигдалю

Виробник/                           місто, країна

ЕVYAP / Туреччина

Florena cosmetic / м.Валдхейм, Німеччина

Cussons / м.Вроцлав, Польща

Colgate Palmolive / Туреччина

Норм. документ

Склад

натрій талловат і кокоат, пальмова олія, гліцерин, мінеральна олія, ЕДТК, турпинал, віддушка, хлористий натрій, двоокис титана, вода, барвник CI 11710

талловат натрію, кокоат натрію, вода, парфумерна віддушка, гліцерин, ланолін, хлорид натрію, ПЕГ-6 каприлові/капринові гліцериди, тетранатрій  ЕДТА, етидронична кислота, індекс барвник №51319 і 77891

талловат натрію, кокоат натрію, вода, ароматизатор, гліцерин, пропиленгликоль, хлористий натрій, динатрий фосфат, пентанатрийпентет-ат, тетранатрий-етидронат, ланолін, барвники 77891, 74160

натрієві солі жирних кислот тваринного жиру і пальмоядрової олії, вода, віддушка, мигдальна олія, лимонна кислота, диоксид титана, пятинатрієва сіль ДТПА, ірганокс 1010, барвник CI 11680, барвник CI 12490

Маса упакування, г

5 х 75 = 375 г

100

100

100

Ціна упакування, грн

3,30

1,74

1,20

1,62

Ціна 100 г, грн

0,88

1,74

1,20

1,62

Загальна оцінка (100%)

добре

добре

добре

добре

Упакування (20%)

відмінно

добре

відмінно

добре

Органолептика(10%)

добре

відмінно

добре

відмінно

Зовнішній вигляд, форма

добре

добре

добре

добре

Колір

відмінно

відмінно

відмінно

відмінно

Практичні           дослідження (70%)

добре

добре

добре

добре

Піноутворення

добре

добре

добре

добре

Косметичний ефект

добре

добре

задовільно

добре

Запах

добре

добре

добре

добре

Економічність

добре

добре

добре

добре

Розмокаємість

добре

добре

добре

відмінно

Склад жирних кислот, мас. %

77

74

78

76

 


Продовження додатку А

Найменування

Shandy

Timotei       жасмин і персик

Дельфін        рута

Шик             фіалка

Повна назва і група мила

туалетне мило з червоне

мило (немає повної назви товару )

мило універсальне на натуральній основі

туалетне мило,       1 група

Виробник/                           місто, країна

Beta Temizlik Мaddelerri San / Туреччина

Юнілевер /   Прага, Чехія

Укролияжирпром / м. Калинівка Вінницької обл.

? / м. Харків, Україна

Норм. документ

ТУ 18 Укр29-92

ДСТ 28546-90

Склад

талловат натрію, пальмитат, пальмкернелят чи кокоат, гліцерин, двоокис титана, ДТПА, тинопал, CBS-Х, хлорид натрію, ирганокс 1010, барвник, віддушка, вода

Sodium Talowate, Aqua, Sodium Palm Kernelate ,Glicerin,  Sodium Chloride, Parfum, Eidronic Acid, Tetrasodium EDTA, Mica, CI 12490, CI 15510, CI 77891

мильна основа з харчового жиру і пальмових олій, титаниум диоксид, антал, гліцерин, парфумерна композиція

пальмова і кокосова олія, соєва олія, екстракти і природні вітаміни А, В, Е

Маса упакування, г

5 х 75 = 375 г.

100

150

70

Ціна упакування, грн.

2,70

1,32

0,96

0,66

Ціна 100 г, грн.

0,72

1,32

0,64

0,94

Загальна оцінка (100%)

добре

добре

задовільно

задовільно

Упакування (20%)

добре

добре

добре

добре

Органолептика(10%)

відмінно

добре

задовільно

задовільно

Зовнішній вигляд, форма

відмінно

добре

задовільно

задовільно

Колір

відмінно

добре

задовільно

добре

Практичні           іспити (70%)

добре

добре

задовільно

задовільно

Піноутворення

добре

добре

добре

добре

Косметичний ефект

добре

задовільно

задовільно

добре

Запах

добре

задовільно

задовільно

задовільно

Економічність

добре

добре

добре

задовільно

Розмокаємість

добре

добре

добре

погано

Склад жирних кислот, мас. %

68

72

76

80

 

 

 

Закінчення додатку А

Найменування

Суничне

GWS    весна

GWS   Лик

Повна назва і група мила

туалетне мило, група 2

туалетне мило з косметичною олією мигдалю,       1 група

туалетне мило з косметичним кремом для чуттєвої шкіри, група 1

Виробник/                           місто, країна

Невська косметика/ м. Санкт-Петербург, Росія

Бета-В / м. Вінниця, Україна

Бета-В / м. Вінниця, Україна

Норм. документ

ДСТ 28546-90

ДСТ 28546-90

ДСТ 28546-90

Склад

натрієві солі жирних кислот натуральних жирів і олій, вода, парфумерна композиція, антал, диоксид титана, хлорид натрію, CI 12490

натуральний тваринний жир, кокосова олія, олія мигдалю з вітаміном Е, антиоксидант, пластифікатор, ароматизатор

натуральний тваринний жир, кокосова олія, косметичний крем, антиоксидант, пластифікатор, ароматизатор

Маса упакування, г

5 х 75 = 375 р.

75

75

Ціна упакування, грн.

2,88

0,78

0,78

Ціна 100 г, грн.

0,77

1,04

1,04

Загальна оцінка (100%)

погано

погано

погано

Упакування (20%)

відмінно

задовільно

задовільно

Органолептика(10%)

добре

добре

добре

Зовнішній вигляд, форма

добре

добре

добре

Колір

відмінно

задовільно

задовільно

Практичні           іспити (70%)

добре

добре

добре

Піноутворення

добре

добре

добре

Косметичний ефект

задовільно

задовільно

задовільно

Запах

задовільно

добре

задовільно

Економічність

добре

добре

добре

Розмокаємість

добре

добре

добре

Склад жирних кислот, мас. %

72

73

65

За ДСТ 28546-90 для групи Екстра — не менш 76%, для 1 і 2 групи — не менш 74%.

 

 

 

 


Додаток Б

КИЇВСЬКА ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА

адреса   м. Київ вул. Велика Житомирська, 33   телефон 2479664

Дата надходження заявки «12» серпня 2003 p.

 

серія ЛА № 2154541 АКТ ЕКСПЕРТИЗИ № 254

1. Дата складання  15 серпня 2003 року

2. Місце складання Київська торгово-промислова палата

3. Акт складений експертом  Петренко В.В.

4. Наряд № 254 від 13 серпня 2003 року

 

Експертиза проведена за участю представників:

Організація

Посада

Прізвище, ініціали

Київська торгово-промислова палата

Експерт

Петренко В.В.

 

ТОВ “Скіф”

 

Заступник директора

Іванов О.О.

 

5. Для експертизи пред»явлено: мило туалетне Саmay classic, виробник Р&G, м. Амьєн,  Франція;

Кількість (в одиницях виміру): одиниць  Кількість згідно документів: 200

6. Завдання експертизи: показники безпеки туалетного мила.

7. Вантажоодержувач: ТОВ “Скіф”

8. Постачальник (країна, інофірма): Р&G, м. Амьєн,  Франція

9. Вантажовідправник: Р&G, м. Амьєн,  Франція

10. Виробник товару: Р&G, м. Амьєн,  Франція

11. Надані документи: сертифікат якості

12. Контракт/договір № 214 дата 24.07.2003.

13. «Експертизою встановлено» (констатуюча частина акта): якість туалетного мила відповідає  СанПіН 1.2.681-97.


З викладенням розділів 1-13 акта згодні:

 

Представники

 

Підпис    ПІБ Підпис            ПІБ

 

14. Висновок експерта: якість туалетного мила відповідає  СанПіН 1.2.681-97.

Дата початку експертизи товару 14 серпня 2003 року

Дата закінчення експертизи товару 15 серпня 2003 року

Експерт Петренко В.В.

Акт зареєстрований Київською торгово-промисловою палатою:

Дата 15 серпня 2003 року

Акт без автентичної печатки недійсний

М.П.

 


Додаток В

КИЇВСЬКА ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА

адреса   м. Київ вул. Велика Житомирська, 33   телефон 2479664

Дата надходження заявки «12» серпня 2003 p.

НАРЯД № 254 від 13 серпня 2003 року

Дата видачі «13» серпні 2003 р.

Експерт Петренко В.В.

Замовник: ТОВ “Скіф”,  телефон 2352547

Товар (країна, найменування, кількістьмило туалетне Саmay classic, виробник Р&G, м. Амьєн,  Франція; 200 одиниць.

Місце знаходження товару: Київська торгово-промислова палата.

Завдання експертизи: показники безпеки туалетного мила.

Печатка                              Керівник підрозділу Палати Шевченко А.О.

Результати експертизи товару:

Виконання замовлення

Складено документів: (актів експертизи, сертифікатів, звітів тощо)

термінове

звичайне

найменування

кількість

 

 

+

 

Акт експертизи

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Експерт Петренко В.В.


Додаток Д

 

КИЇВСЬКА ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА

адреса   м. Київ вул. Велика Житомирська, 33   телефон 2479664

Дата надходження заявки «12» серпня 2003 p.

АКТ ВІДБОРУ ПРОБ (ЗРАЗКІВ) до акта експертизи №254 від 15 серпня 2003 p.

1. Дата складання  15 серпня 2003 року

2. Місце складання Київська торгово-промислова палата

3. Акт складений експертом  Петренко В.В.

Експертиза проведена за участю представників:

Організація

Посада

Прізвище, ініціали

Київська торгово-промислова палата

Експерт

Петренко В.В.

 

ТОВ “Скіф”

 

Заступник директора

Іванов О.О.

 

4. Найменування товару туалетне Саmay classic, Кількість місць 200.  Маса брутто 45 кг. Маса нетто 50 кг.

5. Постачальник (країна, інофірма): Р&G, м. Амьєн,  Франція.

6. Транспортні документи:

Найменування та номер транспортного документа

Найменування та номер транспортного засобу

Накладна №254

 

Автомобіль, 25425 КІ.

 

7. Дата відвантаження товару 10 серпня 2003 р.

8. Дата надходження товару на склад отримувача 12 серпня 2003 року.

9. Складений цеп акт про те, що 13 серпня 2003 p. відібрані проби (зразки) для проведення експертизи. Номери місць, з яких взяті проби (зразки) 1–200.

10. Проби   (зразки)   відібрані   згідно   з   ГОСТ 29188.0-91. Правила відбору проб. 

11. Проби (зразки)  помічені та опечатані та опломбовані.

12. Відібрані проби (зразки) направлені на проведення експертизи.


Додаток Ж

ШАНОВНІ ПОКУПЦІ ТУАЛЕТНОГО МИЛА!

Звертаємось до Вас за допомогою в проведені дослідження з ме­тою виявлення споживчих переваг щодо асортименту та якості туалетного мила

 

АНКЕТА

1. Як часто Ви купуєте туалетне мило:

1.1 Щотижня

1. 2. Два-три рази на місяць

1.3. Раз в місяць

1.4. Раз в два місяці

1.5 Раз в три місяці                  

1.6. Два-три рази на рік

2. Де Ви, зазвичай, купуєте туалетне мило?

2.1.  В магазинах, де є спеціалізовані відділи по продажу туалетного мила та косметики

2.2. В супермаркетах

2.3. У приватних осіб на ринку

2.4. Не купуємо

3. Туалетному милу яких країн-виробників Ви віддаєте перевагу?

3.1. Франція

3.2. Україна

3.3. Туреччина

3.4. Росія

3.5 Інші країни

3.6. Немає значення

4. Які фактори впливають  на Ваш вибір при купівлі туалетного мила?

4.1. Якість

4.2. Ціна

4.3. Торгова марка або фірма-виробик

4.4. Реклама

4.5. Інше (назвіть)

5. Чи задовольняє Вас асортимент туалетного мила?

5.1. Так

5.2. Ні

5.3. Слід розширити

Ви відносите себе до населення

1. З високим рівнем доходу

2. З середнім рівнем доходу

3. З низьким рівнем доходу

Місце проживання:

1. Місто

2. Селище міського типу

3. Село

Запись опубликована в рубрике Готові дипломні роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , , , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.