Зміст
Розділ 1. Аналіз структури та тенденції розвитку споживчого ринку йогуртів в Україні
1.1. Аналіз сучасного стану виробництва, реалізації та споживання йогуртів в Україні
1.2. Класифікація та сучасний асортимент йогуртів
1.3. Тенденції розвитку ринку та шляхи розширення асортименту йогуртів
Розділ 2. Фактори формування і збереження якості та безпечності йогуртів
2.1. Якість та безпечність сировинних компонентів для виробництва йогуртів
2.2. Забезпечення якості та безпечності йогуртів при виробництві
2.3. Вплив упакування, умов транспортування та зберігання на якість йогуртів
Розділ 3. Якість та конкурентоспроможність йогуртів, що реалізуються в ПП «Торговий дім «Вест лайн»
3.1. Організація, об»єкти та методи дослідження
3.2. Органолептичні дослідження якості йогуртів
3.3. Фізико-хімічні дослідження якості йогуртів
3.4. Комплексна оцінка якості та конкурентоспроможності йогуртів
4.1. Суть, умови організації закупівель товарів
4.2. Аналіз організації закупівлі
4.3. Шляхи вдосконалення організації закупівлі
ВСТУП
Актуальність теми. Продовольчий ринок є одним із найдавніших явищ соціально-економічного життя суспільства. Вже не одне тисячоліття він надійно служить задоволенню потреб громадян як покупців, продавців та споживачів продуктів харчування. Забезпечення населення України життєво необхідними продуктами харчування, що виробляються з молока, залежить від розвитку ринку молока та кисломолочних продуктів, на функціонування якого в свою чергу впливає стан виробництва, ринкова інфраструктура, дієвість ринкових механізмів, платоспроможність споживачів. Кисломолочні продукти користуються підвищеним попитом завдяки своїм високим смаковим та дієтичним властивостям. Вітчизняний споживчий ринок постійно розширюється за рахунок нових видів молочних продуктів, в тому числі і йогуртів.
Йогурти нині являються одним з найулюбленіших кисломолочних продуктів і користуються стійким попитом споживачів. Для вирішення завдань підвищення біологічної цінності йогуртів, розширення та вдосконалення їх асортименту необхідний подальший пошук та використання нових видів добавок та наповнювачів природного походження. Ці наповнювачі повинні добре сполучуватися з молочною основою для надання готовому продукту високих органолептичних властивостей, містити в своєму складі мінеральні елементи, вітаміни та інші біологічно активні речовини. Для вирішення цієї проблеми в інших країнах світу проводиться використання у виробництві йогуртів нетрадиційної рослинної сировини: побічних продуктів харчових виробництв, продуктів переробки лікарських рослин і трав.
Теоретичним і практичним аспектам дослідження якості, безпечності та організації закупівлі йогуртів присвячено багато наукових досліджень. Важливими серед них є наукові розробки Зобкова З.С., Фурсова Т.П., Кравців Р.Й., Хоменко В.І., Островський Я.Ю., Гачак Ю.Р., Якубчак О.М., Конь І.Я., Кугенев П.В., Машкін М.І., Тамим А., Робинсон К. та інших дослідників. Водночас варто зазначити, що проблеми безпечності йогуртів нині залишаються невирішеними. Також недостатньо висвітлені теоретико-методологічні та практичні аспекти формування якості йогуртів.
Тому проблема „Формування якості, безпечності та організації закупівлі йогуртів” є сьогодні актуальною.
Метою даного дослідження є висвітлення теоретичних та практичних аспектів якості, безпечності йогуртів та організації їх закупівлі.
Відповідно до поставленої мети дослідження необхідно вирішити наступні завдання:
— провести аналіз сучасного стану виробництва, реалізації та споживання йогуртів в Україні;
— розглянути класифікацію та сучасний асортимент йогуртів;
— визначити тенденції розвитку ринку та шляхи розширення асортименту йогуртів;
— визначити фактори формування і збереження якості та безпечності, йогуртів;
— провести органолептичні дослідження якості йогуртів;
— провести фізико-хімічні дослідження якості йогуртів;
— провести комплексну оцінку якості та конкурентоспроможності йогуртів;
— проаналізувати процес організації закупівлі йогуртів на роздрібному торгівельному підприємстві ПП «Торговий дім «Вест Лайн»;
— розглянути шляхи вдосконалення організації закупівлі йогуртів.
Предметом дослідження є якість, безпечність та організація закупівлі йогуртів на підприємстві ПП «Торговий дім «Вест Лайн».
Об»єктом дослідження є йогурти, що реалізуютьсяПП «Торговий дім «Вест Лайн».
РОЗДІЛ 1. АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ТА ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СПОЖИВЧОГО РИНКУ ЙОГУРТІВ В УКРАЇНІ
1.1. Аналіз сучасного стану виробництва, реалізації та споживання йогуртів в Україні
Молоко — це продукт, який виробляється молочними залозами ссавців. В харчуванні людини використовують молоко коров»яче, козяче, овече і тощо. Частіше вживають і переробляють коров»яче молоко. Фізіологічна добова норма вживання молока для дорослих — 0,5 л, для дітей — до 1 л. Молоко і молочні продукти відносяться до незамінних продуктів харчування, вони широко використовуються в загальному, лікувально-профілактичному, дитячому і дієтичному харчуванні. До його складу входить більше 100 нутрієнтів, головними з яких є білки, жири, молочний цукор, мінеральні речовини, вітаміни, ферменти, інші сполуки [31].
За даними Міністерства агрополітики, на 1 січня 2009 року в Україні налічувалися трохи більше 3 млн. корів, що майже на 300 тис. менше, ніж рік тому. При цьому поголів’я в крупних сільгосппідприємствах зменшилося на 9%, а в приватних — на 6%. Не отримавши очікуваних заробітків на молоці, селяни просто пустили стада під ніж, що, враховуючи високі закупівельні ціни на м’ясо, виявилося вигіднішим.
…
Новинками на ринку України стали такі напої як маслянки та закваски з фруктово-ягідними наповнювачами які користуються великим попитом у населення
Просування продукції та реклама являються головними факторами в конкурентній боротьбі за долю ринку. Велику роль також відіграє наявність у компаній брендів та власної системи дистрибуції. Для ефективнішого використання потужностей шляхом спеціалізації підприємств на певному виді продукції підприємства молочної галузі об»єднують свої зусилля. Концентрація відбувається за рахунок поглинань виробників у регіонах (дана стратегія на українському молочному ринку характерна для таких великих російських компаній як «Планета Менеджмент» та «Вимм – Билль — Данн»).
Основними каналами розповсюдження молочних продуктів стали одно- і двухрівневі канали, що дозволяє мінімізувати ціну на продукцію для кінцево споживача і підтримувати обсяги продажу на відносно стабільному рівні [38].
Перспективи розвитку вітчизняного ринку молока і кисломолочних продуктів напряму залежать від доходів населення та можливостей підприємств розв»язувати проблеми оновлення основних фондів.
Перспективним є впровадження нових смаків йогуртів, наприклад, з екзотичними фруктами, у яскравій упаковці, які будуть притягати погляди покупців.
Отже, серед основних тенденцій вітчизняного ринку молочних продуктів сьогодні можна виділити тривалу реструктуризацію й концентрацію власності, розширення сфери впливу великих виробничих підприємств, розвиток регіональних ринків, технічну модернізацію виробництва, впровадження нових технологій, появу інноваційних продуктів. Фактори, що стримують розвиток ринку молочної продукції: висока собівартість продукції через застарілі технології; залишається низька якість молочної продукції, що пропонується на українському ринку (причина та ж сама — застарілі технології); сезонність розвитку ринку: впродовж холодної пори року відбувається скорочення обсягів виробництва молочної сировини та зростання її вартості.
РОЗДІЛ 2. ФАКТОРИ ФОРМУВАННЯ І ЗБЕРЕЖЕННЯ ЯКОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ЙОГУРТІВ
2.1. Якість та безпечність сировинних компонентів для виробництва йогуртів
Основною сировиною для виробництва йогуртів є молоко. Молоко є продуктом з незначним терміном зберігання. Шкідливими для молока є світло, тепло і, особливо, бактерії. Якщо завчасно не потурбуватись про збереження якості молока, воно втрачає свої харчові властивості. Вже за 12 годин незахищене від світла молоко втрачає до 40% вітамінів С і В2. Молоко можна вважати якісним, якщо в ньому збережені початкові властивості і воно може бути перероблено з максимальним використанням корисних компонентів.
…
Отже, якість йогуртів залежить від якості сировини. Чим краща сировина поступає на молокозаводи, тим вищої якості можна отримати молоко та молочні продукти в торговельній мережі.
2.2. Забезпечення якості та безпечності йогуртів при виробництві
Йогурт виробляється резервуарним і термостатним способами з нормалізованого по жиру й сухих речовинах молока, заквашеного чистими культурами болгарської палички й термофільного стрептокока, а також з додаванням або без додавання фруктово-ягідних наповнювачів [12].
Основні операції технологічного процесу виробництва йогуртів подано у табл. 2.2.
Таблиця 2.2
Основні операції технологічного процесу виробництва йогуртів
|
Формула виробництва йогуртів наступна:
молоко + загустувач + фруктовий джем + (для йогуртів тривалого зберігання) термообробка = корисний продукт із вітамінами А, В1, В2, РР, С
Залежно від технології виробництва й наявності живих йогуртових культур, всі йогурти можна розділити на дві групи.
…
Отже, провели комплексну оцінку якості та конкурентоспроможності йогуртів різних виробників. Об’єктом дослідження у роботі є зразки йогуртів, що реалізуються на підприємстві ПП „Торговий дім „Вест лайн”. Найбільший інтегральний показник якості має йогурт «Біо Баланс» — 0,99, а найменший йогурт „Добрянка” — 0,46. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті йогурти „2Вiо NEO”, виробництва ВАТ „Вім-Біль-Дан” ІП = 1,735, на другому йогурти „Активія” і „Галичина”, а на третьому йогурти „Гурманіка” та „Добрянка” для яких ІП становить відповідно 1,682 та 1,458.
РОЗДІЛ 4. АНАЛІЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ЗАКУПІВЛІ ЙОГУРТІВ НА РОЗДРІБНОМУ ТОРГІВЕЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ ПП «ТОРГОВИЙ ДІМ «ВЕСТ ЛАЙН»
4.1. Суть, умови організації закупівель товарів
Закупівельна робота є основою комерційної діяльності в торгівлі. З заготівельної роботи починається комерційна робота. Правильно організовані оптові закупівлі дають можливість сформувати необхідні торгові асортименти товарів для постачання населення або роздрібної торгової мережі, здійснювати вплив на виробників товарів відповідно до вимог купівельного попиту, забезпечують ефективну роботу оптового торговельного підприємства [29].
Комерційна робота з закупівлі товарів складається з наступних етапів:
— вивчення й прогнозування купівельного попиту;
— виявлення й вивчення джерел надходження й постачальників товарів;
— організація раціональних господарських зв»язків з постачальниками товарів, включаючи розробку й укладання договорів поставки, надання замовлень і заявок постачальникам;
— організація й технологія закупівель безпосередньо у виробників товарів, посередників, на товарних біржах, аукціонах, у імпортерів і інших постачальників;
— організація обліку й контролю за оптовими закупівлями [45].
…
Для рішення разових, нетипових задач по зборі й аналізу інформації про контрагентів (у тому числі при первісній організації досліджень і для формування бази даних), а також при розробці прогнозів крім постійно діючих фахівців відділу маркетингу їм можуть надати велику допомогу спеціально створені тимчасові проблемні групи. Вони повинні працювати в тісному контакті з відділом маркетингу, від якого повинні одержувати необхідну методичну допомогу й інформацію.
Отже, з метою вдосконалення організації закупівлі йогуртів на ПП “Торговий дім „Вест Лайн” можна застосувати АВС-аналіз. Підприємство ПП “Торговий дім „Вест Лайн” може здійснювати закупівлю товарів в різних учасників каналів розподілу (збуту): виробників та оптових посередників. Процес планування надходження товарів має здійснюватися на ПП “Торговий дім „Вест Лайн” за наступними основними етапами: аналіз надходження товарів на підприємство ПП “Торговий дім „Вест Лайн”в передплановомуперіоді; визначення планового обсягу і структури надходження товарів на підприємство; визначення планового обсягу і джерел закупівлі необхідних товарів; забезпечення ритмічності й оптимізація партій надходження товарів на підприємство.
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
За результатами виконаної роботи можна зробити наступні висновки та пропозиції.
1. Ринок виробництва молочних продуктів є на сьогоднішній день ще ненасиченим. Не зважаючи на велику кількість торгових марок, представлених понад 500 виробниками, асортимент продукції досі залишається не достатньо різноманітним. Практично незаповненим є сегмент продукції вищого цінового сегменту. На ринку спостерігається тенденція зниження маржинального доходу від виробництва основних молокопродуктів. Це змушує підприємств-виробників диференціювати виробництво, інвестувати у розробку нових продуктів, досліджувати споживчі запити.
2. Кисломолочні напої за характером бродіння підрозділяють на дві групи: напої, одержувані шляхом тільки молочнокислого бродіння (кисляки, ацидофільне молоко, йогурт і ін.), і напої, що виробляються в результаті змішаного молочнокислого і спиртового бродіння (кефір, кумис, ацидофільно-дріжжеве молоко й ін.). Відповідно до стандарту ДСТУ 4343: 2004 «Йогурти. Загальні технічні умови», йогурт, залежно від виду закваски, що її застосовують, поділяють на такі види: йогурт; біойогурт; біфідойогурт. Клітковина (фруктовий м’якуш, горіхи, родзинки, вівсяні пластівці) та пектини в поєднанні з лактобактеріями стимулюють роботу кишечнику, виводять з організму холестерин та інші шкідливі речовини, нормалізують травлення і створюють умови для розвитку в кишечнику корисної мікрофлори.
3. Серед основних тенденцій вітчизняного ринку молочних продуктів сьогодні можна виділити тривалу реструктуризацію й концентрацію власності, розширення сфери впливу великих гравців, розвиток регіональних ринків, технічну модернізацію виробництва, впровадження нових технологій, появу інноваційних продуктів. Фактори, що стримують розвиток ринку молочної продукції: висока собівартість продукції через застарілі технології; залишається низька якість молочної продукції, що пропонується на українському ринку (причина та ж сама — застарілі технології); сезонність розвитку ринку: впродовж холодної пори року відбувається скорочення обсягів виробництва молочної сировини та зростання його вартості. Перспективи розвитку вітчизняного ринку молока і кисломолочних продуктів напряму залежать від доходів населення та можливостей підприємств розв»язувати проблеми оновлення основних фондів.
4. Якість йогуртів залежить від якості сировини. Чим краща сировина поступає на молокозаводи, тим вищої якості можна отримати молоко та молочні продукти в торговельній мережі. Йогурт виробляється резервуарним і термостатним способами з нормалізованого по жиру й сухих речовинах молока, заквашеного чистими культурами болгарської палички й термофільного стрептокока, а також з додаванням або без додавання фруктово-ягідних наповнювачів. Залежно від технології виробництва й наявності живих йогуртових культур, всі йогурти можна розділити на дві групи: «живі йогурти» мають лікувальний ефект за рахунок вмісту корисних йогуртових культур – болгарської палички й термофільного стрептокока; термізовані йогурти – йогурти, піддані спеціальній термічній обробці, не мають лікувального ефекту, але є продуктами високої харчової цінності, що містять вітаміни й мікроелементи.
5. Тара і пакувальні матеріали полегшують транспортування, збереження і реалізацію йогуртів. За допомогою тари забезпечується зручність навантаження, вивантаження і перевезення упакованої продукції на усіх видах транспорту, зменшуються втрати упакованої продукції при переміщенні і збереженні; полегшуються роботи, пов»язаніз укладанням і збереженням упакованих матеріалів на складах, а також їхнє переміщення і вивантаження; краще використовуються складські приміщення, захищаються продукти від механічних впливів; охороняються продукти від забруднень і псування; створюються необхідні санітарні умови. Йогурти транспортуються в ящиках, контейнерах, пакетахусіма видами транспорту відповідно до чинних правил перевезення харчових продуктів, що швидко псуються, які діють на певному виді транспорту.
6. Об’єктом дослідження у роботі є зразки йогуртів, що реалізуються на підприємстві ПП „Торговий дім „Вест лайн”. Під час органолептичної оцінки йогурту визначали смак, запах, консистенцію і колір. З метою експертного дослідження норм фізико-хімічних показників йогуртів перевіряли: масову частку жиру, масову частку сухих знежирених речовин, кислотність. Розрахунок інтегрального показника відносної конкурентоспроможності товару базується на порівнянні параметрів досліджуваного товару з параметрами товару, який найбільш повно відображає вимоги споживачів.
7. Як свідчать результати органолептичних досліджень лише три з шести досліджуваних зразків відповідають за органолептичними показниками встановленим вимогам. Це йогурти „Біо Баланс”, „Активія” та „2Вiо NEO”. Йогурти „Гурманка”, „Галичина” та „Добрянка” мають відхилення від встановлених вимог за органолептичними показниками, тому і були оцінені відповідно нижчими балами. За фізико-хімічними показниками досліджувані йогурти відповідали вимогам ДСТУ 4343:2004 “Йогурти. Загальні технічні умови”. Провели комплексну оцінку якості та конкурентоспроможності йогуртів різних виробників. Об’єктом дослідження у роботі є зразки йогуртів, що реалізуються на підприємстві ПП „Торговий дім „Вест лайн”. Найбільший інтегральний показник якості має йогурт «Біо Баланс» — 0,99, а найменший йогурт „Добрянка” — 0,46. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті йогурти „2Вiо NEO”, виробництва ВАТ „Вім-Біль-Дан” ІП = 1,735, на другому йогурти „Активія” і „Галичина”, а на третьому йогурти „Гурманіка” та „Добрянка” для яких ІП становить відповідно 1,682 та 1,458.
8. Закупівельна робота є основою комерційної діяльності в торгівлі. З неї, власне кажучи, починається комерційна робота. Основна мета збутової діяльності – організація збутової системи для ефективного продажу виготовленої продукції. Правильно організовані оптові закупівлі дають можливість сформувати необхідний торговий асортимент товарів для роздрібного торгового підприємства, здійснювати вплив на виробників товарів відповідно до вимог купівельного попиту, забезпечують ефективну роботу торгового підприємства.
9. Постачальниками йогуртів в ПП “Торговий дім „Вест Лайн” є виробники йогуртів ВАТ «Галактон», ВАТ „Вім-Біль-Дан”, оптовий постачальник МПП „Продпостач” та інші. З ВАТ „Галактон” в ПП “Торговий дім „Вест Лайн” укладені довгострокові договори, з ВАТ “ Вім-Біль-Дан” періодично укладаються строкові договори на постачання йогуртів. Також ПП “Торговий дім „Вест Лайн” укладає разові договори з іншими виробниками та оптовими постачальниками йогуртів. Обсяг поставки йогуртів в 2008 році зріс на 21 тис. грн. (20,9%) порівняно з 2007 роком. В структурі постачання йогуртів в 2008 році відбулися зміни. Питома вага постачань постачальників ВАТ “Вім-Біль-Дан”, ВАТ „Галактон” та інших зросла відповідно на 0,91%, 2,03% та 2,26%, а постачальника МПП „Продпостач” зменшилася на 5,2%. ПП “Торговий дім „Вест Лайн”здійснює ефективну рентабельну торгівлю йогуртами. При цьому угоди, укладені з ВАТ “Вім-Біль-Дан” є більш вигідними для ПП “Торговий дім «Вест Лайн”, ніж з ВАТ “Галактон”. З метою вдосконалення організації закупівлі йогуртів на ПП “Торговий дім „Вест Лайн” можна застосувати АВС-аналіз. Процес планування надходження товарів має здійснюватися на ПП “Торговий дім „Вест Лайн” за наступними основними етапами: аналіз надходження товарів на підприємство ПП “Торговий дім „Вест Лайн”в передплановомуперіоді; визначення планового обсягу і структури надходження товарів на підприємство; визначення планового обсягу і джерел закупівлі необхідних товарів; забезпечення ритмічності й оптимізація партій надходження товарів на підприємство.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. ДСТУ 4343:2004. Йогурти. Загальні технічні умови. – Офіц. вид – К. : Держспоживстандарт України, 2005. – 10 с.
2. ГСТУ 46.069-2003.Молоко коров»яче незбиране. Первинне оброблення, зберігання і транспортування. Основні вимоги — Офіц. вид. — К.: Держспоживстандарт України, 2003. — 11 с.
3. Аванесов Ю. А., Васькин Е. В., Клочко А. Н. Основы коммерции: Учебник. — М.: ТОО «Люкс-Арт», 2008. – 328 c.
4. Армстронг Г., Котлер Ф. Маркетинг. Загальний курс / Пер. з англ.: навч. пос. — М.: Видавничий дім «Вільямс», 2001. — 608 с.
5. Банникова Л.Л. и др. Микробиологические основы молочного производства: Справочник/ под ред. к.т.н. Костина Я.И. М., Агропромиздат, 2007. — 400с.
6. Бланк И. А. Торговый менеджмент. – К.: Украинско-Финский институт менеджмента и бизнеса, 1997.– 408 с.
7. Бродецкий Г. Л. Управление запасами: учебник / Международный центр логистики. — М. : Эксмо, 2008. — 350с.
8. Валевич Р.П. Экономика торгового предприятия. – Мн..: Вышэйшая школа, 2005. – 348 с.
9. Гайдуцький П.І. Формування та розвиток аграрного ринку // Економіка АПК. — 2006. — №3. — С. 4–15.
10.Гаркавенко С.С. Маркетинг: Підручник. — К.: Лібра, 2002. — 712 с.
11.Горбатова К.К. Биохимия молока и молочних продуктов. — М.: Легк. и пищ. пром., 2004. — 343 с.
12.Домарецький В.А., Остапчук М.В., Українець А.І. Технология харчових продуктів: Подручник/ За ред. д-ра техн. наук, проф. А.І.Українця. — К.: НУХТ, 2003. — 572 с.
13.Доронин А.Ф., Шендеров Б.А.. Функциональное питание. – М.: Гранть; 2002. – 295 с.
14.Єресько Г.О., Шинкарик М.М., Ворощук В.Я. Технологічне обладнання молочних виробництв. — Киев: Фірма «ІНКОС», Центр навчальної літератури, 2007. — 344 с.
15.Житніков А.В. Біойогурти — на здоров’я. // Газета «Новини Полтави». — №12. — 2005.
16.Зобкова З.С., Фурсова Т.П. Особенности технологии йогурта // Молочная промышленность. – 2006. — №11. – С. 43 – 46.
17.Иванов Ю. Г. Кисломолочная продукция. — Смоленск: Русич, 2006. — 512 с.
18.Йогурты полезны // Экспо-новости. – 2005. — №1 (214). – С. 12.
19.Кальченко А.Г. Логістика: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2006. — 254 с.
20.Качала Т. М., Карпова О. М. Логістика: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.. — Черкаси : ЧДТУ, 2005. — 135с.
21.Кирьякова Анна. Обзор ситуации на рынке йогуртов // Журнал «Експерт». — №5. — 2005. — С. 33-36.
22.Комерційна діяльність на ринку товарів та послуг (за редакцією проф. Апопія В. В., проф. Гончарука Я. А.) Львів, видавництво ЛККА, 2001 — 450с.
23.Конь И.Я. Йогурты: пищевая ценность и физиологическая роль // Организация питания. – 2005. — №4. – с. 69 — 72
24.Кравців Р.Й., Хоменко В.І., Островський Я.Ю., Гачак Ю.Р., Якубчак О.М. Молоко і молочні продукти: Посібник для студ. і викладачів вищих навч. закл. ІІІ-ІV рівнів акредитації із спец. 7.130.201 «Зооінженерія» та як навч. посіб. для закл. освіти І-ІІ рівнів акредитації. – Л.: ЛА «Піраміда», 2001. – 310 с.
25.Кравченко П.М. Растут обороты молочной промышленности // Журнал «Молочное дело». — №1. — 2006. — С. 25-27.
26.Крапельникова Т.П. Молочні бренди. Проблеми просування на ринку // Журнал «Маркетинг». — №8. — 2004.
27.Крусь Г.Н., Шалыгина А.М., Волокитина З.В. Методы исследования молока и молочных продуктов: Учеб. для студ. вузов, обучающ. по спец «Технология молока и молочных продуктов» / Г.Н. Крусь (общ.ред.). – М.: Колос, 2000. – 368 с.
28.Кугенев П.В. Молоко и молочные продукты / П. В. Кугенев. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Россельхозиздат, 1985. – 80 с.
29.Лігоненко Л.О., Клоченок Л.В. Економіка торговельного підприємства: методика вирішення планово-економічних творчих задач: Навч. посібник для студентів вузів, які навчаються за напрямом «Економіка і підприємництво», «Менеджмент». — К.: КНТЕУ, 2005. — 295с.
30.Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999. – 800 с.
31.Машкін М.І. Молоко і молочні продукти: Підручник для викл. і студ. зооінж. фак. вищ. навч. с.- г. закладів III-IV рівнів акредитації та як навч. посібник для зоотехн. відділень закладів освіти I-II рівнів акредитації. – К. : Урожай, 1996. – 333 с.
32.Молоко и молочные продукты / Книготорг. об-ние «Камчат. кн.»; [Составитель С. Касимцева]. – Петропавловск-Камчатский : Кооператив «Издатель», 1990. – 41 с.
33.Молоко та молочні продукти: Нормативні документи:Довідник:У 3 т. / В.Л. Іванов (заг.ред.), В.С. Тимошенко (уклад.) – Л.: Леонорм, 2000. – 400 с.
34.Немарин М.О. Нові корисні бактерії // Газета «Львівський дзвін». — №7. — 2005.
35.Николаева Т. И. Адаптация торговли к условиям рынка. — Екатеринбург: УГЭУ, 1999. – 264с.
36.Нові види упаковок // Харчова і переробна промисловість. — 2007. — №5. — стор. 36-39.
37.Новости мира упаковки // Мир упаковки. 2006 г. — № 2. — стор. 14.
38.Опарін Н.А. Нові можливості для розвитку молочної галузі // Газета «Україна молода». — №4(16). — 2005.
39.Осипова Л.В., Синяева И.М. Основы коммерческой деятельности. Практикум: Учеб. пособие для вузов. — М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1999. – 218с.
40.Остапчук М.В., Рибак А.І. Система технологій (за видами діяльності): Навчальний посібник. — К.:ЦУЛ, 2003. — 888 с.
41.Панкратов Ф. Г., Серегина Т. К. Коммерческая деятельность: Учебник. — М.: Информ. центр «Маркетинг», 2001. – 348с.
42.Петляков Г. Я. Новые решения упаковки жидких продуктов // Напитки. — 1999 г. — № 5. — стор. 20.
43.Пискунова Н. И. Исследование рынка: Учеб. пособие. — М.: МГУ, 1997. – 382с.
44.Плахотін В.Я., Тюрікова І.С., Фомич Г.П. Теоретичні основи технологий харчових виробництв: Навчальний посібник. — Киев: Центр навчальної літератури, 2006. — 640 с.
45.Половцева Ф.П. Коммерческая деятельность: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 248с.
46.Полторак В.А. Маркетингові дослідження: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 387 с.
47.Радаева И.А., Гордезиани И.А., Шулькина С.П. Технология молочных консервов и заменителей цельного молока. — М: Агропромиздат, 2006.-272 с.
48.Романюк Н. Молочні ріки, йогуртові береги // Дзеркало тижня. – 2005. — №38 (513). – 25 вресня – 1 жовтня. – С. 5.
49.Рудольф В. В., Орещенко А. В., Яшнова П. М. Производство кисломолочной продукции: Справочник. — СПб: изд-во «Профессия», 2000. — 360 с.
50.Рыжиков Ю. И. Теория очередей и управление запасами: Учеб. пособие для вузов. — СПб.: Питер, 2008. — 376с.
51.Саблук П. Т., Бойко В. І., Мостенська Т. Л., Коржинський М. П., Данилевська О. Є. Економіка виробництва молока і молочної продукції в Україні / Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки». – К.: ННЦ «ІАЕ», 2005. – 340 с.
52.Сирохман І. В., Задорожний І. М., Пономарьов П. Х. Товарознавство продовольчих товарів. Підручник. — К.: Лібра, 2004. — 632 с.
53.Скорченко Т.А., Поліщук Г.Є., Грек О.В., Кочубей О.В. Технология незбираномолочних продуктов./За редакцією Скорченко Т.А. Навчальний пособник. — Вінниця: Нова Книга, 2005. — 264 с.
54.Состав и свойства молока как сырья для молочной промышленности. Справочник /Н.Ю. Алексеева, В.П. Аристова, А.П. Патратий и др.; Под ред. канд. техн. наук Я.И. Костина/ — М: Агропромиздат, 2006.-239 с.
55.Стельмах І.В. Чи буде розвиватися молочна промисловість? // Газета «Обрій». — №4. — 2007 року.
56.Сыры и молочные продукты. – Донецк : Донеччина, 2000. – 192 с.
57. Тамим А., Робинсон К. Йогурты и другие кисломолочные продукты: научные основы и технология / Пер. с англ. – 2-е изд. – СПб., 2003. – 700 с.
58.Твердохлеб Г.В., Диланян З.Х., Чекулаева Л.В., Шилер Г.Г. Технология молока и молочных продуктов: Учеб. для студ. вузов, обуч. по спец. «Технология молока и молочных продуктов» / Е.Н. Соколова (ред.). – М.: ВО «Агропромиздат», 1991. – 463 с.
59.Твердохлеб Г.В., Диланян З.Х., Чекулаева Л.В., Шиллер Г.Г. Технология молока и молочных продуктов. — М.: Агропромиздат, 2001.-463 с.
60.Товарознавство продовольчих товарів (лабораторний практикум): Навчальний посібник / Є. В. Тищенко, Г. Б. Рудавська, М. П. Орлова та ін. — К.: Київ. держ. торг. — економ. Ун-т, 2000 р. — 411с.
61.Тридід О. М., Колодизєва Т. О., Голофаєва І. П. Логістика: Конспект лекцій / Харківський держ. економічний ун-т. — Х. : ХДЕУ, 2006. — 168с.
62.Український ринок йогуртів / Інтернет ресурси: http://www.korespondent.net.
63.Формування та функціонування ринку агропромислової продукції (практичний посібник) / За ред. П.Т. Саблука. — К.: IAE, 2000. — 556 с.
64.Швец И. Б., Бондарева И. А. Управление производственными запасами на предприятии / НАН Украины; Институт экономики промышленности. — Донецк, 2003. — 181с.
65.Шепелев А.Ф. Товароведение и экспертиза мясных, молочных и рыбных товаров. Уч.пос.для вузов. – Ростов н/Д: «Феникс», 2002 – 412 с.
66.Шидловская В.П. Органолептическая оценка молочних продуктов -М: Пищ. пром.- 2006.-246 с.
67.Шидловская В.П. Ферменти молока. — М: Агропромиздат, 2005. — 152 с.
68.Який йогурт найкращий?: Споживча експертиза // Молочна промисловість. – 2005. — №40. – С. 5.
69.http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2008/pr/prm_ric/prm_ric_u.html Офіційний сайт Держкомстату України. Час доступу 10.04.2009 року
ДОДАТКИ
Додаток А
Дерево властивостей для йогурту