Зміст
Вступ.
Розділ 1. Заморожування-сучасний спосіб консервування плодів та овочів
1.1.Моніторинг ринку виробництва та споживання замороженої плодоовочевої продукції в Україні та світі
1.2.Законодавчо-нормативне регулювання якості та безпечності замороженої плодоовочевої продукції
1.3.Чинники формування якості замороженої плодоовочевої продукції
1.4.Класифікація та асортимент замороженої плодоовочевої продукції
1.5.Сучасні вимоги до пакування, маркування та зберігання замороженої плодоовочевої продукції
Розділ 2. Товарознавча експертиза замороженої плодоовочевої продукції
2.1.Організація, об’єкти та методи дослідження
2.2. Загальний порядок проведення експертизи якості
2.3.Дослідження якості замороженого перцю
2.4.Дослідження безпечності
2.5.Вплив способів розморожування на якість замороженого перцю
Розділ 3. Процедура оформлення замороженої плодоовочевої продукції
при переміщенні через митний кордон України
3.1. Державне регулювання імпорту продовольчих товарів в Україну
3.2. Митний контроль за переміщенням замороженої плодоовочевої продукції через митний кордон України
3.3. Нарахування платежів під час митного оформлення замороженої плодоовочевої продукції
3.4. Декларування замороженої плодоовочевої продукції митним органом України
Висновки та пропозиції
Список використаної літератури
Додатки
Ключові слова
Швидкозаморожені овочеві та фруктові продукти, біологічна цінність, експертиза, спосіб заморожування, вологоутримуюча здатність, рефрактометричний метод, йодометричний метод, хроматографія, титрометричний метод, спосіб розморожування, безпечність, переміщення, митний контроль, митне оформлення, митний кордон, митні процедури, митний режим, державне регулювання, митна вартість, вантажна митна декларація, експорт, імпорт, транзит.
Вступ
Збалансоване і оздоровче харчування передбачає збільшення в раціоні людини частки продуктів, що містять функціональні інгредієнти: незамінні амінокислоти, вітаміни, мінеральні речовини, харчові волокна тощо. Свіжі плоди і овочі та продукти їхньої переробки є природним джерелом цих інгредієнтів, які позитивно впливають на обмінні процеси в організмі людини, запобігають ожирінню, відіграють важливу роль у профілактиці і лікуванні серцево-судинної, нервової системи та ін. Харчування з переважною часткою у раціоні свіжої та переробленої плодоовочевої продукції, вкрай необхідне дітям та людям похилого віку. Нажаль за статистичними даними, фактичне споживання плодоовочевої продукції населенням України, яке мешкає на екологічно забрудненій території, складає 50% від фізіологічних норм.
Особливістю свіжих плодів та овочів є сезонність їх виробництва та нерівномірність споживання впродовж року. Своєчасна переробка плодоовочевої продукції дозволить уникнути сезонності їх споживання й знизити втрати рослинної сировини у процесі товароруху.
Одним із найефективніших способів перероблення плодів і овочів, який дозволяє максимально зберегти споживні властивості, є заморожування. Цей процес заснований на використанні температур, нижче кріоскопічних, при яких призупиняються майже всі мікробіологічні і уповільнюються біохімічні процеси. При температурах від 00С до –150С можуть розвиватись тільки психрофільні мікроорганізми, а розвиток мезофільних і термофільних уповільнюється. Низькі температури зумовлюють уповільнення процесів життєдіяльності, які в живому організмі призводять до втрат поживних речовин, а зниження швидкості мікробіологічних і біохімічних процесів в плодах і овочах після заморожування супроводжується зниженням кількісних і якісних втрат продукції.
Нажаль, існуючі технології заморожування не завжди забезпечують високу якість готової продукції. Результати дослідження якості плодоовочевої продукції, замороженої різними способами, свідчать про істотні зміни якісних показників деяких видів плодів та овочів: змінюється їхній зовнішній вигляд, колір, та консистенція після розморожування.
Слід визначити загальновизнані переваги швидкозамороженої плодоовочевої продукції, порівняно з продукцією інших способів перероблення. Перш за все, слід вказати на те, що швидкозаморожені продукти дозовані і фасовані, що є дуже зручним для споживачів. Також, в заморожених плодах і овочах відсутні неїстівні частини, продукція повністю готова до використання. За смаковими властивостями заморожені плоди і овочі майже не відрізняються від свіжих, зберігають всі натуральні властивості. Для торгівлі та ресторанного господарства такі продукти є стратегічними, оскільки не вимагають додаткових затрат під час зберігання та завжди готові до використання і споживання. Для приготування страв із заморожених плодів і овочів необхідно витратити мінімум часу і праці.
Технологія швидкого заморожування відкриває нові перспективи. Виробництво швидкозаморожених плодів і овочів — це перший крок до раціональної організації харчування. Після того, як в усьому світі зрозуміли, що розширення асортименту замороженої плодоовочевої продукції одночасно створює умови для нових безвідходних технологій, у багатьох країнах світу розпочався бурхливий розвиток ринку цих продуктів, почав зростати і попит споживачів на заморожену продукцію.
В Україні ринок замороженої плодоовочевої продукції знаходиться в стадії розвитку. Наразі 80-90% швидкозаморожених плодів і овочів, що реалізуються в Україні, іноземного виробництва. Обов’язковою процедурою надходження на внутрішній ринок продукції іноземного виробництва є її митне оформлення і експертиза якості та безпечності.
Предметом дипломної роботи є експертиза якості та процедура митного оформлення.
О?бєктом дослідження є заморожений овочевий перець.
Наукова новизна роботи полягає у дослідженні впливу різних способів розморожування на якість замороженої продукції.
Метою дипломної роботи є здійснення товарознавчої експертизи та митного оформлення заморожених плодоовочів.
Відповідно до мети досліджень у процесі виконання роботи були поставлені наступні завдання:
§ ознайомитись з особливостями заморожування, як одного із сучасних способів консервування плодоовочевої продукції;
§ здійснити моніторинг ринку виробництва та споживання замороженої плодовоовочевої продукції в Україні та світі;
§ проаналізувати законодавчо-нормативну базу щодо якості та безпечності замороженої плодоовочевої продукції;
§ визначити чинники формування якості замороженої плодоовочевої продукції;
§ ознайомитись з класифікацією та асортиментом замороженої плодоовочевої продукції;
§ здійснити товарознавчу експертизу замороженої плодоовочевої продукції;
§ опанувати державне регулювання імпорту продовольчих товарів в Україну;
§ дослідити митний контроль за переміщенням замороженої плодоовочевої продукції;
§ визначити нарахування митних платежів під час митного оформлення замороженої плодоовочевої продукції;
§ дослідити декларування замороженої плодоовочевої продукції митним органом України;
Під час написання роботи використано законодавчу та нормативну бази, теоретичні розробки вітчизняних вчених в галузі товарознавства продовольчих товарів та результати особистих експериментальних досліджень.
Розділ 1. Заморожування– сучасний спосіб консервування плодів та овочів
1.1.Моніторинг ринку виробництва та споживання замороженої
плодоовочевої продукції в Україні та світі
У світі продукується і споживається велика кількість заморожених фруктів та овочів. З овочів у великій кількості виробляють картоплепродукти, зелений горошок, солодкий перець, цукрову кукурудзу, квасолю, помідори та ін. З фруктів – полуницю, малину, чорну смородину, чорницю, черешню та ін. Світовим монополістом з експорту замороженої продукції є Польща, яка є основним постачальником цієї продукції до країн Європейського Союзу.
…
Отже, на якість замороженої плодоовочевої продукції впливають такі чинники, як якість сировини, терміни та швидкість збору врожаю, умови й тривалість транспортування й зберігання зібраного врожаю, технологія заморожування, способи пакування, умови зберігання, транспортування, способи споживання готової продукції.
1.4.Класифікація та асортимент замороженої плодоовочевої
продукції
Зростання попиту на швидкозаморожену плодоовочеву продукцію в Україні, призводить до розширення асортименту.
Швидкозаморожені овочі, плоди і ягоди, готові обідні страви налічують різноманітний асортимент овочів, плодів, ягід, сумішей, готових страв. Серед овочів заморожують: зелений горошок, капусту цвітну, цукрову кукурудзу, томати, перець стручковий солодкий, кабачки і баклажани, шпинат і щавель, пряну листову зелень (кріп, петрушку, селеру). Серед плодів — абрикоси, вишню, кизил, персики, сливу, черешню, айву, груші, яблука, лимони, мандарини, хурму, інжир. Серед ягід — суницю, полуницю, малину, смородину червону і чорну, виноград, ожину, аґрус, журавлину [63].
Швидкозаморожену плодоовочеву продукцію можна класифікувати як натуральну без добавок і добавками (цукор). Також як монокультури та суміші рис. 1.5.
Згідно з ТУ ІІІ-4-35-85 „Быстрозамороженные овощные полуфабрикаты. Технические условия” асортимент замороженої плодоовочевої продукції поділяється на :
…
Отже, проведені дослідження показали що тривалість розморожування впливає на такі важливі показники замороженої продукції, як вологоутримуюча здатність, масова частка вітаміну С та масова частка розчинних сухих речовин. Об»ємне розморожування, яке дозволяє розморозити перець за короткий час, максимально зберігає смак, аромат, консистенцію і характеризується мінімальною втратою клітинного соку із розчинними в ньому поживними речовинами та вітамінами.
Розділ 3.Оформлення та ризики при переміщенні через митний кордон України замороженої плодоовочевої продукції
1.1. Державне регулювання імпорту продовольчих товарів в
Україну
Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності суттєво впливає на формування стратегічних та тактичних планів прогнозування. Всі країни світу, без винятку, здійснюють державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності, запроваджуючи в економічних відносинах з іншими країнами власну зовнішньоекономічну політику .
Особливістю сучасних національних систем регулювання зовнішньоекономічної діяльності є їх комплексний характер, що виявляється у використанні різноманітних інструментів регулювання, які взаємодіють і взаємодоповнюють один одного, а саме: економічного та адміністративного регулювання, а також валютно – фінансових заходів.
….
Остаточне митне оформлення вантажу здійснюється, про що вже йшла мова, у внутрішній митниці. При цьому перевірка ВМД проходить декілька етапів контролю, які проводяться працівниками відповідних підрозділів митниць. При необхідності додаткових досліджень товару або більш поглибленого вивчень даних декларантом документів співробітниками митниць, які перевіряють ВМД, може бути направлено запит, наприклад до митної лабораторії для уточнення хімічного складу замороженої плодоовочевої продукції, до відділу технічних засобів контролю для проведення контролю носіїв інформації, відділу тарифів і митної вартості для перевірки заявленої вартості та експертизи сертифікатів, які засвідчують країну походження замороженої плодоовочевої продукції, тощо. Завершення митного оформлення кожним із співробітників фіксується поставленням відтисків штампів контрольних відміток на зворотному боці ВМД. Митне оформлення ВМД може бути остаточно завершено.[18]
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
На основі проведених досліджень дипломної роботі можна зробити наступні висновки та пропозиції.
1. Для продовження тривалості зберігання плодів та овочів, які належать до групи швидкопсувних товарів, доцільно здійснювати їхню переробку шляхом заморожування. У заморожених харчових продуктах швидкість протікання процесів, які впливають на якість, у багато разів менша, ніж в охолоджених. Якість замороженої плодоовочевої продукції практично не відрізняється від якості вихідної сировини, оскільки зберігаються практично всі цінні компоненти, які зумовлюють харчову цінність.
Виробництво заморожених плодів і овочів — одна з нових галузей харчової промисловості України, в якій продовжується промисловий приріст на рівні 30% щорічно, однак, імпортна продукція, як і раніше, є основою українського ринку заморожених продуктів. Основними країнами-імпортерами є Польща , Нідерланди, Бельгія, Франція, Російська Федерація. Лідерами виробництва замороженої плодоовочевої продукції в Україні є: ТМ „Шарм” (ЗАТ „Дісконт”), ТМ „Артика”(ТОВ „Арті”), ТМ „Беріка” (ТОВ „Топ-трейд”), ТМ „Сім-Сім”(ТОВ „Сім-Сім”), „Ольвіта”, ТМ „Дарус”. Представники іноземного капіталу розглядають Україну не тільки як базу для експорту продукції, але і як базу для інвестування виробництва замороженої плодоовочевої продукції.
2. Аналізом нормативної документації на заморожену плодоовочеву продукцію встановлено, що ДСТУ практично відсутні на даний вид продукції. Виробники розробляють та затверджують власні ТУ, адаптовані до організаційно-технічних умов конкретного підприємства.
3. Головними чинниками, що формують якість замороженої плодоовочевої продукції є: якість сировини, терміни та швидкість збору врожаю, умови й тривалість транспортування й зберігання зібраного врожаю, технологія заморожування, способи пакування, умови зберігання, транспортування, способи розморожування та споживання готової продукції.
4. Експертизою якості замороженого овочевого перцю різних товаровиробників за комплексом органолептичних та фізико-хімічних показників якості встановлено, що найвищі показники має заморожений перець ТМ „Аскоп”, дещо нижчі – заморожений перець ТМ „Дісконт”. Заморожений овочевий перець ТМ „Дарус” не відповідає вимогам якості за рахунок явища перекристалізації, дефектів смаку та кольору.
5. Дослідження безпечності замороженого перцю торгівельної марки „Аскоп”, а саме вмісту пестицидів (алдрін, а- ГХЦГ, б- ГХЦГ, г- ГХЦГ, гептахлор, ДДЕ, ДДД і ДДТ) та токсичних елементів підтвердило безпечність швидкозамороженої продукції.
6. Об’ємне розморожування, порівняно з розморожуванням у повітрі та рідкому середовищах, забезпечує отримання високоякісної продукції, яка краще зберігає консистенцію, природній зовнішній вигляд, колір, характерний аромат, смак та вітамінну цінність.
7. Умовою переміщення через митний кордон України замороженої плодоовочевої продукції є подання митному органу документів, що засвідчують підстави та умови ввезення цього товару на митну територію України; сплату податків і зборів, якими обкладаються товар під час ввезення на митну територію України відповідно до законів України; дотримання вимог, передбачених законом, щодо заходів нетарифного регулювання та інших обмежень.
8. Нарахування митних платежів під час митного оформлення замороженої плодоовочевої продукції – важливе джерело бюджетних доходів, захист галузей, що розвиваються, засіб стимулювання вітчизняного виробництва, оскільки національний виробник потребує захисту за допомогою мита на імпортні товари.
З огляду на вищенаведені висновки нами надається наступні пропозиції:
1. Вітчизняним виробникам замороженої плодоовочевої продукції необхідно замінити вітчизняне устаткування з метою якісного очищення та заморожування плодоовочевої продукції. Необхідно приділити увагу кваліфікації фахівців з технології заморожування, які здатні розвивати нові виробництва. Намагатись залучити необхідні фінансові ресурси для подальшого розвитку.
2. Найближчим часом необхідно знизити митні тарифи, що призведе до урівноваження продукції вітчизняного виробництва з імпортованою.
3. Значна кількість замороженої плодоовочевої продукції виробляється за технічними умовами, які є власністю підприємств. Необхідно розробити національні стандарти України на всю заморожену плодоовочеву продукцію з вказівкою ботанічних сортів, які є придатними для заморожування.
4. Ринок заморожених плодів і овочів характеризується великою різноманітністю імпортної продукції. Тому з метою недопущення на митну територію України неякісної продукції, Центральному митному Управління лабораторних досліджень та експертної роботи приділити більше уваги при здійсненні товарознавчої експертизи замороженої плодоовочевої продукції та забезпечення безпеки та якості даного продукту.
5. Передбачити законодавством юридичну відповідальність імпортера за безпеку продукції, що ввозиться і вводиться в обіг на території України, як це передбачено у більшості країн світу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України від 11.07.02 № 92-ІУ «Митний Кодекс України».
2. Закон України від 23.12.1997 р. № 771/97 — ВР “Про безпечність та якість харчових продуктів”.
3. Закон України від 30.06.99 № 783 «Про захист прав споживачів».
4. Закон України від 17.07.97 № 468/97-ВР «Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції» (щодо сертифікації товарів 01-24 груп УКТ ЗЕД).
5. Закон України від 05.02.92 № 2097-ХП «Про Єдиний митний тариф».
6. Закон України від 16.04.91 № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність».
7. Закон України від 07.02.02 № 3037-ІП «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
8. Закон України від 27.06.97 № 403/97 „Про податок на додану вартість”
9. Закон України від 02.12.97 № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні».
10. Постанова КМУ від 09.11.96 № 1371 «Про вдосконалення контролю якості і безпеки харчових продуктів».
11. Постанова КМУ від 19.08.02 № 1218 «Про затвердження Положення про санітарно-епідеміологічну службу України».
12. Постанова КМУ від 09.06.97 № 574 «Про затвердження Положення про вантажну митну декларацію».
13. Постанова КМУ від 1.02.06 № 80 «Документи які необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України».
14. Постанова КМУ № 1211 (ДМСУ № 11/6-10753 від 13.11.1997) «Про затвердження Порядку митного оформлення імпортних товарів, що підлягають обов»язковій сертифікації в Україні».
15. Наказ МОЗУ від 14.05.04 № 239 „Про затвердження Державних санітарних норм та правил транспортування продовольчої продукції”
16. Наказ МЗЕЗУ від 28.12.94 № 237 „Про затвердження Правил продажу продовольчих товарів”
17. Наказ ДМСУ від 18.04.02 № 207 “Про внесення змін та доповнень до Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації та класифікаторів”.
18. Наказ ДМСУ від 20.04.05 № 314 “Про затвердження Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації”.
19. Наказ ДМСУ від 14.10.02 № 555 “Про внесення змін та доповнень до Порядку заповнення граф ВМД відповідно до митних режимів експорту, імпорту, транзиту, тимчасового ввезення/вивезення та Порядку використання МД-8”.
20. Наказ ДМСУ від 25.11.03 № 796 «Про внесення змін і доповнень до порядку здійснення митними органами контролю за визначеннчм країни походження товару».
21. Наказ ДМСУ від 22.07.97 № 340 «Положення про діяльність підприємств, що здійснюють декларування на підставі договору».
22. Наказ ДМСУ від 05.03.04 № 172 «Про внесення змін і доповнень до порядку реалізації Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП».
23. Наказ Президента України від 05.04.01 № 2371 – ІІІ „Про Митний тариф України”
24. Декрет КМУ від 10.05.93 № 46-93 «Про стандартизацію та сертифікацію».
25. ДСТУ 2925-94 Якість продукції. Оцінювання якості. Терміни та визначення. — Київ, 1994. – З0 с.
26. ГОСТ 29187-91 „Плоды и ягоды быстрозамороженные. Общие технические условия”.
27. ГОСТ 50475-93 „Продукты переработки плодов и овощей. Горошек зеленый и кукуруза консервированные и быстрозамороженные. Методы определения сухих веществ, не растворенных в спирте.”
28. ГОСТ 28322-89 „Продукты переработки плодов и овощей. Термины и определения”.
29. ГОСТ 26313-84 „Продукты переработки плодов и овощей. Правила приемки , методы отбора проб”.
30. ГОСТ 29270-95 „Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения нитратов”.
31. ГОСТ 28561-90 „Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения сухих веществ или влаги”.
32. Методика проведення товарознавчої експертизи товарів
експертами торгово-промислових палат України. К: 2005. — 16 с.
33. Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю//Арбітражні вісті. 1999.—№15-16(18).- С.3-14.
34. Алмаши Э., Эрдели Л., Шарой Т. Быстрое замораживание пищевых продуктов. – М.: Лег. и пищ. пром-сть, 1981. – 407 с.
35. Боровикова Л. А. Товароведение продовольственных товаров. — М: Экономика, 1988. — 352 с.
36. Грубы Я. Производство замороженных продуктов. – М.: Агропромиздат, 1990. – 336 с.
37. Дубцов Г.Г. Товароведение пищевых продуктов. – Москва: «Academia» — 2002. – 358 с.
38. Жук В. А. Сенсорний аналіз: Навч. посібник для студ вищ. навч. закл.- К.: Н МЦ „Укоопосвіта”, 1999. – 231.
39. Зельніченко О.І., Михайлов В.І., Тихонова Н.П. Митна справа. – К.: держ.торг.-екон.ун-т,2000. – 190 с.
40. Колесников В.Т. Товароведение пищевых продуктов. – К.: «Вища школа» — 1976. – 228 с.
41. Коломієць Т. М., Романенко О. Л. Експертиза товарів. — К.: КНТЕУ, 2001,-274с.
42. Коробкина З.В., Прогрессивные методы хранения плодов и овощей. – К.: Урожай, 1989. – 168 с.
43. Кириченко Л. С., Мережко Н.В. Основи стандартизації, метрології, управління якістю: Навч. посібник.- К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2001.- 446с.
44. Красовский Т.А., Ковалев А.И., Стринов С.Г. Товар и его экспертиза. — М.: Центр экономики и маркетинга, 1998. — 233 с.
45. Лифиц И. М. Основы стандартизации, метрологии и управление качеством.- М.: Люкс-арт.1994.-148с.
46. Науменко В. Применение таможенных режимов в Украине: теория, практика, рекомендации: Практ.пособ. – К.: Знання, 2005. – 430 с.
47. Науменко В.П., Пашко П.В., Руссков В.А. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні. – К.: Знання,2004. – 144 с.
48. Николаева М.А. Товароведение плодов и овощей. – Москва: «Экономика» — 1990 – 469 с.
49. Орлова Н.Я., Белінська С.О.Заморожені плодоовочеві продукти: проблеми формування асортименту та якості – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – 336с.
50. Покровский А.А. Химический состав пищевых продуктов // Справочные таблицы содержания основных пищевых веществ и энергетической ценности пищевых продуктов. – М.: «Пищевая промышленность», 1976. – 227 с.
51. Терещенко С. Основи митного законодавства України: Питання теорїїта практики зовнішньоекономічної діяльності: навч.посібн.для студ.вищ.та серед.спец.навч.закл. – К.: АТ „Август”, 2001. – 422 с.
52. Терещенко С., Науменко В. Внешняя торговля: тарифное регулирование // Плюс-Минус. – 1998. — № 3
53. Гузик Т. Когда холод – глубокий: обзор рынка упаковки для замороженных продуктов // Мир продуктов. – 2004. – №2. – С. 32- 34
54. Лосев А. Формирующийся рынок замороженных овощей и ягод // Продукты питания. – 2005.- № 17 – С. 17-21.
55. Современное состояние производства замороженных продуктов в Польше // Продукты питания. – 2003. — № 2 – С. 36-41.
56. Обзор рынка // Продукты питания. – 2004. — № 3 – С. 30-32.
57. Обзор рынка // Продукты питания. – 2004. — № 22 – С.14.
58. Эволюция «заморозки» // Торговый эксперт. – 2005. – пилотный номер – С.40
59. DeepFrozen по-вегетариански // Торговый эксперт. – 2005. – № 16(24)– С.32
60. Інтернет. www.artika.com.ua
61. Інтернет. www.manzaro.co.uk
62. Інтернет. www.olvita.com.ua
63. Інтернет. www.prodpit.com.ua
64. Інтернет. www.ednepr.dp.ua
65. Інтернет. www.ascop.com.ua
66. Інтернет. www.paket.ru
67. Інтернет. www.plastmas.lutsk.ua