Зміст
2. Вплив технологічних процесів на формування споживних властивостей дзеркал
2.1. Вплив сировини і матеріалів на формування споживних властивостей. Виникнення можливих дефектів
3. Оцінка якості дзеркал на ВАТ “Київський склозавод” та способи усунення дефектів
Вступ
Галантерейні товари відіграють важливу роль в повсякденному житті людей. Важливою частиною галантерейних товарів виступають дзеркала.
Питання вдосконалення технологічного прогресу, асортименту, споживчих властивостей, підвищення конкурентоспроможності дзеркал виробів є в теперішній час достатньо актуальними.
Постійно підвищується вимоги до якості виробів, це відбувається з чотирьох поважних причин :
по-перше, завдання підвищення ефективності суспільного виробництва і на цій основі прискорення росту благополуччя народу потребує, щоб при менших затратах досягались кращі результати , як по кількості, так і по якості продукції ;
по-друге, наші підприємства забезпечені все більш досконалими видами сировини та матеріалами, підвищується кваліфікація кадрів, тобто підприємства мають більше можливостей для підвищення якості продукції.
по-третє, росте життєвий рівень, освіта та культура народу, а відповідно з ними ростуть та розвиваються потреби, для задоволення яких потрібні товари вищої якості. На ринку стало більше товарів, ширший вибір, і населення спрямовує свій запит на якісніші товари ;
в-четвертих, розвинулись міжнародні економічні зв`язки, розширюється товарообіг нашої країни з іншими країнами. У цих умовах економічно та політично ( задля підвищення авторитету ) необхідно покращувати якість продукції.
Для підвищення якості продукції необхідно вирішувати багато завдань: покращувати технічну базу виробництва; ретельно відпрацьовувати конструкцію, доводку та випробування нових зразків товарів; вдосконалювати технологію виробництва; підвищувати рівень технічного контролю ( ВТК ) ; підвищувати культуру виробництва та впроваджувати наукову організацію праці.
В усьому світі вдосконаленому технічному прогресу та контролю якості продукції приділяється особлива увага. В багатьох країнах діють спеціальні організації , які вивчають проблеми покращання якості , методи дешевого та ефективного контролю якості продукції.
Діє схема контролю за якістю товарів народного вжитку на всьому шляху від виробника до споживача і в нашій країні.
Заводів по виробництву виробів із скла в Україні можна нарахувати коло семидесяти. Тільки в системі державної корпорації “ Укрбудматеріали” їх біля тридцяти.
Знаходяться вони в оперативному відомстві структурного підрозділу Корпораціі – Управління скляної промисловості “Укрскло”.
У 1997 році була організована неприбуткова Асоціація підприємств склотарної промисловості “Скло України” .
Початок був покладений п`ятьма заводами , в тому числі такими, що не входили в систему “Укрсклопрома” (зараз – “Укрскло”) :
· ВАТ “ Гостомельский склозавод” ;
· ЗАТ “ Київський склотарний завод” ;
· СП “АД-Заря” (м. Рівно) ;
· ВАТ “ПКП “ Бучанський завод склотари”
· ВАТ “Завод біомедскла” (м. Житомир).
Заводи зберегли господарську самостійність. Асоціація розширила сферу діяльності та трансформувалась в Асоціацію підприємств скляної галузі.
У її склад увійшли інститут “Проектмаш” (м. Краматорськ, Донецька обл.), фірма “Скловарені печі” (м. Ірпінь , Київська обл.) , українсько-російске СП “Будсервіс” (м. Вишневе , Київська обл.) , консалтингова фірма “КМК “Інвестменеджмент” та інші.
Основні види сировини для скляного виробництва знаходяться у Донбаському регіоні , там розташовані найбільші скляні заводи – ВАТ “Лисичанський завод “Пролетарій”, АП “Константинівський завод скловиробів” , Константинівське ВО “Автоскло” , ВАТ “Константинівський склозавод”.
Шість склозаводів “Укрскла” спеціалізуються на виробництві будівельного скла ( листового , армірованого, візерункового , склоблоків, та ін.) , десять – виробляють склотару , шість – сортову посуду , у тому числі кришталь, чотири – дзеркальні вироби та меблеві дзеркала.
Продукції ними вироблено :
у 1999 році – на 264, 364 млн. грн.,
у 2000 році – на 357,176 млн. грн.
У 1999 році за кордон було вивезено 12,6 % виробленого. У 2000 році – близько 15 % , на суму приблизно $ 9 млн. Наприклад , листового скла на експорт поставлено близько 5 млн. кв..м.
Таблиця 1
Виробництво основних видів продукції заводами “Укрскло”
Найменування вида продукції |
1999 рік |
2000 рік |
Скло будівельне (склоблоки та ін) млн. кв.м |
17,7 |
18,9 |
Скло віконне , млн. кв.м |
16,8 |
18,2 |
Шліфоване скло млн. кв.м |
2,14 |
2,84 |
Пляшки млн шт. |
363,2 |
261,5 |
Консервна склотара млн. шт. |
372,2 |
467,5 |
Гатунковий посуд млн. грн. |
25,5 |
28,7 |
1. Стан ринку дзеркал в Україні, місце ВАТ “Київський завод скловиробів” на ринку та характеристика асортименту його товару
До початку 90-х років дзеркальні цеха виготовляли близько 75 % виробів для меблевих фабрик, близько 25 % займали побутові дзеркала. Замовлення від населення не приймались зовсім.
В зв`язку з тим , що багато меблевих фабрик питомо знизили виробництво, підприємства , які виробляли дзеркала, почали активну роботу з торгівлею , з запитами від населення та юридичних осіб.
Значно розширився асортимент та номенклатура збуту продукції, що виробляється.
…
· покращувати технічну базу виробництва; ретельно відпрацьовувати конструкцію, доводку та випробування нових зразків товарів ;
· вдосконалювати технологію виробництва ;
· підвищувати рівень технічного контролю ( ВТК ) ;
· підвищувати культуру виробництва та впроваджувати наукову організацію праці ;
· постійно підвищувати кваліфікацію кадрів, що приведе до підвищення якості продукції.
Лінія по обробці кромки скловиробів повинна забезпечувати якісну обробку заготовок: без пропусків, без завалених кутів та лінійних розмірів заготовок, відповідних вимог ТУ 21 України 0293298.001-93 “Дзеркала для меблів”, ТУ 21 України 0293298.002-93 “ Дзеркала настінні ,настільні, галантерейні”, ”, ТУ 21 України 0293298.003-93 “Скловироби для меблів”, креслення та зразки-еталони, затверджені згідно чинного законодавства.
Висновки та пропозиції
Київський завод скловиробів відноситься до числа старовинних склозаводів України. Київський завод скловиробів виробляє дзеркальні вироби, дзеркальні вироби для меблів, скловироби для меблів та різні скло та склодувні вироби, які знайшли широке визнання у покупців.
Асортимент заводу представлений в основному такими предметами масового попиту, як дзеркало прямокутне, прямокутне з фацетом, дзеркало “алмазна грань”, дзеркало з поличкою, дзеркало з освітленням та поличкою, скло поліроване, піпетка медична та інші.
Продукція Київського склозаводу експонувалась на національних і міжнародних виставках. Неодноразово відзначалась дипломами та нагородами.
Вхідному контролю якості підлягає уся сировина та хімічні матеріали, які поступають на Київський завод скловиробів. Він здійснюється з метою встановлення відповідності якості вихідних матеріалів вимогам стандартів і ТУ.
Технологічна схема підготовки сировинних матеріалів для виробництва скловиробів індивідуальна для кожного з компонентів .
На Київському заводі скловиробів використовуються наступні засоби формування виробів: ручне видування, механічне видування, пресування, пресовидувний метод, комбінований метод та алюмінірування скла. Це наводить на думку про переваги заводу по обсягу та структурі продукції, що випускається.
ВТК на Київському заводі скловиробів організований для здійснення перевірки відповідності готової продукції діючим стандартам і ТУ , з метою запобігання відпуску споживчих неякісних виробів.
Кожна кінцева ділянка вироки виробу контролюється робітником ВТК. Але наряду з цим, ВТК не повністю виконує свої функції. Контролери погано забезпечені сучасною технікою, приборами, автоматикою. Слабо впроваджують прогресивні статистичні методи контролю.
Ознайомившись з роботою Київського заводу скловиробів вношу деякі пропозиції по удосконаленню асортименту та якості виробів :
1. У цілому структура і обсяг асортименту заводу достатньо широкий та різноманітний. Але дуже хотілось би бачити такий асортимент на прилавках магазинів. А для цього необхідно вдосконалювати зв`язки підприємства з торгівлею.
2. Необхідно налагоджувати зв`язки з заводами-постачальниками сировинних матеріалів, так як після розриву і втрати багаточисельних економічних зв`язків, це відіграє немаловажну роль у забезпеченні подальшого випуску якісної продукції. Через відсутність чи недопоставки вихідної сировини і хімічних матеріалів деякі печи і цеха закриті.
3. Устаткування на багатьох лініях і ділянках вже застаріло і потребує ремонту та поновлення.
4. На робочих місцях контроль може здійснюватися безпосередньо виробниками продукції, бригадирами, майстрами цехів.
5. Необхідно наладити поопераційний контроль, встановити щільні зв`язки з підприємствами постачальниками сировинних матеріалів.
Наріжним принципом системи якості є охоплення всіх стадій життєвого циклу продукції, чи етапи «петлі якості». Для підприємства громадського харчування можна вказати наступні етапи «петлі якості»:
1. Маркетинг, пошуки і вивчення ринку.
2. Розробка технічних вимог до продукції, стандартів підприємства.
3. Матеріально-технічне постачання.
4. Підготовка і розробка виробничих процесів.
5. Виробництво.
6. Контроль, перевірка якості.
7. Технічна допомога й обслуговування.
8. Реалізація і розподіл готової продукції.
За характером впливу на етапи «петлі якості» у системі якості виділяються три напрямки:
— забезпечення якості;
— управління якістю;
— поліпшення якості.
Забезпечення якості являє собою сукупність планованих і систематично проведених заходів для виконання кожного етапу «петлі якості», щоб продукція задовольняла вимогам до якості.
Управління якістю включає методи і діяльність оперативного характеру. До них відносяться: керування процесами, виявлення різного роду недоліків у продукції, виробництві й усунення цих недоліків і їхніх причин, що викликали.
Література
1. Зіміна Н.К., Андрієнко В.М., Савчук Н.В. Матеріалознавство та технологія непродовольчих товарів К.: ІЗМН, 1998 р. – 264 с.
2. Демидова Г.А., Дианич М.М., Егоров И.В. и др. Товароведение промышленных товаров М.: Экономика, 1981 г. – 320 с.
3. Баранов С.И., Веденеев Е.И., Володенков А.Я и др. Справочник товароведа. Непродовольственные товары
т. 2 М.: Экономика, 1990 г – 464 с.
4. Тихонова Н.П. Товарознавство галантерейних товарів.
5. Галицькі контракти № 7 2000 р.
6. ГОСТ 17 716 – 91 Зеркала бытовые. Технические условия.
Додатки
1. Технологічний регламент (ТР) “Виробництво склодзеркальних виробів” ТР 0293290 — 0,001-96
2. Карта технологічного процесу дзеркал. ГОСТ 5716-90