Курсова робота Ринок кетчупів, які виробляються підприємствами України, та виявлення споживчих переваг

Зміст

 

Вступ. 3

 

1. Виробництво, споживання і торгівля кетчупами в Україні та інших країнах  5

 

2. Фактори, що формують якість кетчупів. 11

 

2.1. Сировина. 11

 

2.2. Технологія виготовлення. 17

 

2.3. Зберігання. 21

 

3. Дослідження якості кетчупів, що реалізуються в супермаркеті24

 

3.1. Матеріали та методи дослідження. 24

 

3.2. Характеристика асортименту. 29

 

3.3. Анкетування споживачів. 31

 

3.4. Якість. 35

 

Висновки та пропозиції40

 

Список використаних джерел. 42

 

Додатки. 44


Вступ

 

 

Продукція овочівництва є незамінним джерелом найважливіших фізіологічно активних речовин – вітамінів, поліфенолів, а також мінеральних речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності людини. Однак в умовах  звичайних для періоду масового дозрівання і збирання, овочі можуть зберігатися недовго. Довгостроково ж їх можна зберегти в спеціальних сховищах при визначеній для кожного виду продукції зниженій температурі або різними способами переробки. У процесі збереження і переробки в сировині протікають біохімічні процеси, що при неправильній технології можуть викликати погіршення харчової цінності продуктів харчування і навіть їхнє псування.

От чому так важливо знати технологічні особливості сировини, що реагує на зовнішні впливи в процесі переробки не тільки зміною комплексу компонентів свого хімічного складу, але і як жива біологічна система.

Дуже актуальна проблема забруднення споживчих товарів чужорідними речовинами хімічного і біологічного походження. Питання безпеки споживчих товарів зважуються в цивілізованих країнах шляхом обов»язкової сертифікації — діючого механізму державного контролю за якістю.

Проблема підвищення якості одна з головних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до підвищення якості продукції.

Саме тому тема курсової роботи “Ринок кетчупів, які виробляються підприємствами України, та виявлення споживчих переваг” є на даний час досить актуальною.

Метою даної курсової роботи є оцінка стану якості кетчупів в сучасних економічних умовах в Україні.

Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:

— вивчення стану виробництва, споживання і торгівлі кетчупами в Україні та інших країнах;

— розгляду факторів, що формують якість кетчупів;

— дослідження якості кетчупів, що реалізуються в супермаркеті.

Предметом дослідження якість кетчупів.

Об»єктом  дослідження є супермаркет “Фуршет”.

Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.

В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.


1. Виробництво, споживання і торгівля кетчупами в Україні та інших країнах

 

«Ке-тсіап» — гостра приправа до маринованої риби, популярна в XVII столітті в Китаї, була завезена британськими моряками на батьківщину. Наприкінці 1700 року меткий мешканець Нової Англії додав до неї томати, перетворивши на приправу, що тепер називається кетчупом.

Згідно з вимогами українського дежстандарту принципової різниці між кетчупом і гострим томатним соусом немає. Однак в усьому світі вона полягає в наявності (соус) чи відсутності (кетчуп) серед інгредієнтів овочевого чи фруктового пюре. Отже, кетчуп — це томатний соус, що містить помідори, цукор, оцет, сіль, цибулю, різні спеції та стабілізатори. Залежно від виду кетчупу (томатний, гострий, пікантний, часниковий, шашликовий тощо) змінюється вміст у ньому спецій. Кетчуп використовують як приправу до м»ясних, рибних та овочевих страв. Незамінний компонент для сендвічів, піци, хот-догів, спагеті тощо.

Як видно з табл. 2.1. всі томати що використовуються в Україні для переробки відносяться до середньостиглих та пізньостиглих сортів. Вага плодів, що використовуються для переробки коливається від 50 до 150 г. Врожайність томатів складає від 40 до 80 т/га. За органолептичними ознаками смакові якості томатів, що використовуються для переробки складають близько 4,5 балів. Отже,  існує велика кількість сортів і форм томату з червоними, малиновими, жовтогарячими і жовтими плодами. Для одержання високих врожаїв томатів велике значення має правильний підбір сортів. Деякі сорти і гібриди універсальні, тобто вирощуються як у захищеному, так і відкритому ґрунті. За якимись показниками один сортозразок краще іншого, по іншим — навпаки. Для кожної грунтово-кліматичної зони існують свої сорти і гібриди, максимально пристосовані до конкретних умов.


2.2. Технологія виготовлення

 

Стосовно кетчупу дійсно небанальним буде сказати, що ціна повністю залежить від якості, точніше, від питомої ваги в ньому томатної пасти. Між іншим, навіть у державному стандарті України ніде не зафіксовано чіткої різниці між кетчупом і соусом та частки вмісту в них основного інгредієнта — томатної пасти. Фактично ці поняття ототожнюються. Отже, купуючи невідомий та ще й до того ж підозріло дешевий продукт, задекларований як кетчуп, можна бути готовим, що, ймовірно, назва на етикетці повною мірою не відповідає вмісту. За спостереженнями фахівців, вміст банки з «кетчупом» може лише на 3% складатися з чистої пасти, виготовленої з помідорів, — решта компенсується в кращому разі різними овочевими і фруктовими добавками та спеціями. Світові стандарти консервативніші: частка томатної пасти в кетчупі не може бути меншою за третину від загальної його маси.

У відповідності з множенням ваги V на матрицю О, було одержано сумарне ражування 5 товаровиробників кетчупів, у даному випадку:

 

 

З розрахунку сумарного зваженого ранжування 5 виробників кетчупів (комплексного показника якості) ясно, що min Х5  = 8,844 тому на дум­ку експертів, найбільш переважаючою є кетчуп “Чумак”.


Висновки та пропозиції

 

В даний час на українському ринку рідких томатних приправ місця вистачає. На полицях торговельних закладів банки давно відомого томатного соусу «Краснодарський» мирно співіснують ще з більш ніж 200-ми видами томатних соусів та кетчупів численних виробників та торгових марок. Вже формуються об»єктивні умови для швидкого перерозподілу національного «соусного» ринку на користь вітчизняної продукції. У Каховці, Луцьку, Каневі, Києві, Черкасах швидко зростають обсяги виробництва й асортимент високоякісної продукції власних торгових марок: «Чумак», «Торчин продукт», «Верес», «Смак», «Логос» за цілком конкурентоспроможними цінами.

Томат – одна з основних овочевих культур. У структурі посівних площ, зайнятих овочевими культурами він займає 24,6%. Таке широке поширення пояснюється тим, що зрілі плоди томата мають високі смакові і поживні якості. Вони багаті вітамінами В, C, РР і каротином (провітамін А), містять у  формі, що легко засвоюються, цінні мінеральні солі й органічні кислоти, необхідні організму людини для обміну речовин. Інститутом харчування встановлена норма споживання томатів у середньому на душу населення в рік 16,8 кг.

Основні операції приготування кетчупу. Свежіпротерту томатну масу, чи томатну пасту уварюють, безупинно доливаючи  цукрово-сольовий розчин до 18 – 19%-ого вмісту сухих речовин. За 3 – 4 хвилини до закінчення варіння додають необхідну кількість оцтової кислоти (з урахуванням природної кислотності томат-продуктів) і здрібнені пряності. Оцет і пряності рекомендується вносити у виді оцтової витяжки відповідних спецій.  Вміст сухих речовин у готовому продукті повинне бути не менш 29%.

У варочному казані замішуються томатна паста, вода, стабілізатор, смакові добавки і пряності. Ємність розігрівається, щоб, не доходячи до кипіння, маса стерилізувалася. (У процесі виробництва томатна паста сутеніє і втрачає привабливий вид, тому барвник — річ необхідна). Потім кетчуп надходить у гомогенізатор, де маса здобуває однорідну структуру. Щоб закріпити якість, цей цикл — варіння і гомогенізацію — повторюють 3-5 разів. Потім кетчуп упаковують у плівку, пластикові чи скляні пляшки.

До упакування кетчупів пред»являється ряд вимог. Упакування товару повинне захищати продукт від механічних, фізичних, хімічних, кліматичних і біологічних впливів. Ці вимоги виконує споживче упакування, тоді як задачею транспортного упакування є насамперед захист товару від механічних ушкоджень.

Для кетчупів використовується головним чином скляна тара (банки), металева та пластикова.

Експериментальна частина курсової роботи проводилась на матеріалах зібраних в супермаркеті “Фуршет” міста Києва.

Дослідження проводились з метою вивчення асортименту та визначення оцінки якості кетчупів, що реалізуються в супермаркеті “Фуршет”.

В 2002 році порівняно з 2001 товарооборот кетчупів в магазині “Фуршет” зріс на 55,4 тис. грн. (3,68%). За всіма групами асортименту відбулося зростання товарообігу. Найбільше зростання відбулося за такими товарними групами, як кетчупи “Чумак”  24,1 тис. грн. (4,41%) та кетчупи “Верес” на 10,9 тис. грн. (7,4%). Відбулося збільшення за питомою вагою по таких групах, як кетчупи “Чумак” та “Верес” відповідно на 0,25% та 0,35%. За іншими групами товарної продукції відбулося зменшення питомої ваги.

В магазині “Фуршет” було проведено опитування споживачів за анкетою. Споживачі за всіма  віковими групами надають перевагу кетчупам українських виробників. Серед українських виробників найбільшим попитом користується кетчуп “Чумак”.

Для оцінки якості кетчупів в супермаркеті “Фуршет” виділили п»ять зразків кетчупів за виробником: Верес, Торчин, Балтімор, Heiz, Чумак.

З розрахунку сумарного зваженого ранжування 5 виробників кетчупів (комплексного показника якості) ясно, що min Х5  = 8,844 тому на дум­ку експертів, найбільш переважаючою є кетчуп “Чумак”.


Список використаних джерел

 

1.       Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.

2.       Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).

3.       Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.

4.       Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.

5.       Інструкція про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів. Затверджено наказом Міністерства статистики України від 28.12.96 N 389.

6.       ГОСТ 7181-73 Томаты соленые.

7.       ГОСТ 1725-85 Томаты свежие. Технические условия.

8.       Правила продажу продовольчих товарів. Затверджено наказом МЗЕЗ від 28.12.94 №237. // Торгуємо за правилами. Спеціальний додаток до “Дебету-Кредиту”. – С31.

9.       Азгальдов Г.Г. Теория и практика оценки качества товаров. — М.: Экономика, 1982. – 424с.

10.   Афанасьев М.П. Маркетинг. Стратегия и практика фирмы. М.: Финстатинформ, 1995-120 с.

11.   Болотских А.С. Овощи Украины. – Харьков: «Орбита», 2001. – 1088 с. 

12.   Болотских А.С. Помидоры. Харьков: Фолио, 2002. — 318 с.

13.   Габович   Р.Д..   Припутана   Л.С.   Гигиенические   основы   охраны продуктов питания от вредных химических веществ. — К.: Здоров»я, 1987. – 394с.

14.   Голубков ЕЛ., Голубкова Е.Н., Секерин В.Д. Маркетинг выбор лучшего решения. М.: Экономика, 1993. — 221 с.

15.   Долинская М.Г., Соловьев И.А. Маркетинг и конкурентоспособность промышленной продукции. — М.: Изд. стандартов., 2000. – 324с.

16.   Дурович А.П. Маркетинг в предпринимательской деятельности. -Минск: НПЖ “Финансы, учет, аудит”, 1997 — 463 с.

17.   Липатов Н.Н., Рогов И.А. Методология проектирования продуктов питания с требуемым комплексом показателей пищевой ценности. // Известия вузов. Сер. Пищевая технология.- 1987г №2.- С.9,

18.   Нагайцев А. Мир томатов // Новый садовод и фермер.- 1998.- №5.- С.38-39

19.    Нагайцев А. Томаты – это увлекательно // Новый садовод и фермер.- 1995.- №4.- С.28.

20.   Огляд ринку: Неврожай «консерваторам» не зашкодить. // Галицькі контракти, 2002, №33. 

21.   Ринок кетчупу: Як чумаки кетчуп готували. // Галицькі контракти, 1997, №48. 

22.   Современная энцеклопедия. Сад и огород/Насекайло О.Л., Баранова Н.А. – Мн.: Современный литератор, 2000. – 816 с.

23.   Тема №1. Форма для поліпшення змісту // Галицькі контракти. 2001 — №20. – С10.

24.   Теплов В.И. Комерческое товароведение: Учебник. – М.: Дашков и К, 2000. – 620 с.

25.   Технология производства продуктов обще­ственного питания / Под ред. Г. Н. Ловачевой, А. И. Мглинца. М.: Пищепромиздат. — 1981. – 278с.

26.   Управление качеством / под ред. С. Д. Ильенковой. – М: ЮНИТИ, 1998. – 364 с.

27.   Фейгенбаум А. Контроль качества продукции. — М.: Экономика, 1986.- 410с.

28.   Фомин В.Н.  Качество продукции и маркетинг.  1991. – 348 с.

29.   Шевченко В.В. Товароведение и экспертиза потребительских товаров: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 544 с.

30.   Шепелев А.Ф. Товароведение и экспертиза зерномучных и плодоовощных товаров. Уч.пос.для вузов. – Ростов н/Д: «Феникс», 2002 – 224 с.

31.   Шепелев А.Ф. Товароведение и экспертиза томатов. Уч.пос.для вузов. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001 – 160 с.


Додатки

 

Додаток А

ШАНОВНІ ПОКУПЦІ КЕТЧУПІВ!

Звертаємось до Вас за допомогою в проведені дослідження з ме­тою виявлення споживчих переваг щодо асортименту та якості кетчупів

АНКЕТА

1. Як часто Ви купуєте кетчупи:

1.1 Щотижня

1. 2. Два-три рази на місяць

1.3. Раз в місяць

1.4. Раз в два місяці

1.5 Раз в три місяці                  

1.6. Два-три рази на рік

2. Де Ви, зазвичай, купуєте кетчупи?

2.1.  В магазинах, де є спеціалізовані відділи по продажу кетчупів

2.2. В супермаркетах

2.3. У приватних осіб на ринку

2.4. Не купуємо

3. Кетчупам яких країн-виробників Ви віддаєте перевагу?

3.1. Угорщина

3.2. Україна

3.3. Польща

3.4. Росія

3.5 Інші країни

3.6. Немає значення

4. Які фактори впливають  на Ваш вибір при купівлі кетчупів?

4.1. Якість

4.2. Ціна

4.3. Торгова марка або фірма-виробик

4.4. Реклама

4.5. Інше (назвіть)

5. Які  кетчупи Ви купуєте частіше?

5.1. Чумак

5.2. Торчин

5.3. Верес

5.4. Інші

6. Чи задовольняє Вас асортимент кетчупів?

6.1. Так

6.2. Ні

6.3. Слід розширити

Ви відносите себе до населенням

1. З високим рівнем прибутку

2. З середнім рівнем прибутку

3. З низьким рівнем прибутку

Місце проживання:

1. Місто

2. Селище міського типу

3. Село

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.