ЗМІСТ
3. Оцінка якості та конурентоспроможності йогуртів на споживчому
ринку
4. Актуальні завдання по формуванню ринку кисломолочних напоїв в Україні
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Продовольчий ринок є одним із найдавніших явищ соціально-економічного життя суспільства. Вже не одне тисячоліття він надійно служить задоволенню потреб громадян як покупців, продавців та споживачів продуктів харчування.
Забезпечення населення України життєво необхідними продуктами харчування, що виробляються з молока, залежить від розвитку ринку молока та кисломолочних продуктів, на функціонування якого в свою чергу впливає стан виробництва, ринкова інфраструктура, дієвість ринкових механізмів, платоспроможність споживачів.
В Україні протягом десятиріч споживання молока і кисломолочних продуктів було традиційно високим.
Особливі властивості цих продуктів потребують стабільного розвитку їх виробництва і збуту, безперебійного функціонування переробних підприємств молочної промисловості. А це базується на маркетингових дослідженнях [3, 18, 30], достовірній інформації.
Метою курсової роботи є аналіз товарознавчих аспектів ринку йогуртів, що реалізується на ринку України.
Об’єктом дослідження є ринок йогуртів і кисломолочної продукції, предметом дослідження є товарознавча характеристика та оцінка якості йогуртів, що реалізується на ринку України.
Основними завданнями, які випливають з мети роботи, є:
— розглянути загальні методологічні підходи до дослідження ринку споживчих товарів;
— здійснити аналіз ринку кисломолочних товарів в Україні;
— оволодіти методиками дослідження якості та конурентоспроможності йогуртів на споживчому ринку та оцінити їх;
— обґрунтувати актуальні завдання по формуванню ринку кисломолочних напоїв в Україні.
Методологія дослідження. Курсова робота ґрунтується на використанні товарознавчих дослідженнях. У ході написання роботи використовувалися метод комплексної оцінки якості, метод визначення інтегрального показниака конкурентноспроможності.
Теоретичну базу дослідження склали підручники, наукові публікації з обраної тематики, публікації у пресі, матеріали науково-практичних конференцій, які стосуються товарознавства кисломолочних продуктів.
Структура роботи. Вступ, чотири розділи, список використаних джерел, додатки.
1. Загальні методологічні підходи до дослідження ринку споживчих товарів
Серед актуальних економічних проблем особливою гостротою виділяються теоретико-методологічні проблеми формування регіональних споживчих ринків, забезпечення населення якісними споживчими товарами вітчизняного виробництва, поліпшення структури і динаміки споживання товарів населенням. Вирішення цих проблем вимагає врахування фактора регіональності, який охоплює диференціацію доходів населення, місцеві ресурсні можливості, етнонаціональні традиції населення тощо.
Регіональний ринок товарів як єдина система з певною ієрархією, характеризується різноманітними взаємозв»язками і пропорціями між його секторами. Розкриття закладеного в ринковій системі потенціалу, його ефективного використання з урахуванням регіональних особливостей і специфіки економіки, підвищення ефективності функціонування такої складної суспільної системи як ринок споживчих товарів виявилося неможливим без сучасного економічного пізнання його сутності, закономірностей формування і функціонування. Тому перед економічною наукою постала необхідність розробки сучасних методів дослідження, оцінки, аналізу і прогнозування розвитку ринкових виробничих і споживчих систем як єдиного цілого [50].
….
Доповнити характеристику ситуації в молочній галузі України можуть відомості молочних продуктів за 2005, 2006, 2007 роки, а також в 2008 році. Ці цифри дають оптимістичну картину. Так, у 2005 році в Україні було вироблено молочних продуктів на 6,2 млрд. грн., у 2006 — 8,2 млрд. грн., у 2007 — 10,5 млрд. грн., у 2008 — 10,8 млрд. грн. і в 2007 році планується виробити молочних продуктів на суму 11,5 млрд. грн. Дані центрального статистичного управління такі: у 2005 році в Україні було перероблено 4,4 тис. тонн молока, у 2006 — 5,2 тис. тонн, 2007 — 5,7 тис тонн, 2008 — 6,2 тис. тонн, прогноз на 2007 рік — 6,9 тис тонн.
Попри те, що в Україні скорочується виробництво молока, споживання молочної продукції, принаймі в грошовому еквіваленті, зростає. Дані за 2008 рік показують, що споживання вітчизняної продукції в грошовому еквіваленті було на рівні 6,7 млрд. грн. (в таблиці 2.3 наведені дані попередніх років). Імпорт становив лише 0,35 млрд. грн.
Таблиця 2.3
Споживання кисломолочної продукції на внутрішньому ринку
Споживання |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
млрд. грн. |
4,5 |
5,1 |
6,2 |
6,7 |
Часка експорту українських кисломолочних продуктів невпинно зростає. Наприклад, у 2005 році Україна експортувала молочної продукції на 302 млн.дол. США (173 тис. тонн). У 2006 році експорт у грошовому еквіваленті дорівнював сумі 538 млн.дол. США. У 2007 році сума експорту збільшилася до 650 млн.дол. США. В 2008 році частка експорту становила 730 млн.дол. США.
…
Так як, К>1 то досліджуваний зразок має більшу конкурентоспроможність ніж конкуруючий за рахунок вищих показників властивостей та нижчої ціни.
4. Актуальні завдання по формуванню ринку кисломолочних напоїв в Україні
Фактори, що стимулюють розвиток ринку молочної продукції:
— стабільне зростання темпів попиту на молочну продукцію і, як наслідок, поступове зростання цін;
— зростання якості продукції та посилення конкуренції на ринку.
Фактори, що стримують розвиток ринку молочної продукції:
— висока собівартість продукції через застарілі технології;
— залишається низька якість молочної продукції, що пропонується на українському ринку (причина та ж сама — застарілі технології);
— сезонність розвитку ринку: впродовж холодної пори року відбувається скорочення обсягів виробництва молочної сировини та зростання його вартості.
…
Опираючись на вищенаведену таблицю, можна зробити висновок, що пропоновані кольори — коричневий (збудливий), синій (притягуючий, заспокійливий), досить вдало спрямовані на залучення уваги до йогурту та пробудження апетиту.
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
Отже, проаналізувавши усе вищевикладене, можна зробити наступні висновки та узагальнення:
Світовий ринок молока сьогодні визначається обсягом, приблизно в 600 млн т. З них коров’яче молоко становить понад 80%, решта — буйволяче, козяче, овече.
Найбільшим виробником молока і молочних продуктів є Європейський Союз. І Сполучені Штати, і Євросоюз мають суворо регульовані ринки. Тому навіть якщо вершкове масло з України є дешевшим, воно не зможе конкурувати на європейському ринку через чинні там системи квот і дотацій. Ринки ж Нової Зеландії й Австралії є доволі ліберальними.
Молочний сектор України, щоб набути конкурентоздатності, потребує дотацій та інших форм державної підтримки.
За даними Міністерства агрополітики, на 1 серпня цього року в Україні налічувалися трохи більше 3 млн. корів, що майже на 300 тис. менше, ніж рік тому. При цьому поголів’ї в крупних сільгосппідприємствах зменшилося на 9%, а в приватних — на 6%. Не отримавши очікуваних заробітків на молоці, селяни просто пустили стада під ніж, що, враховуючи високі закупівельні ціни на м’ясо, виявилося вигіднішим.
За даними представників молокозаводів, рентабельність виробництва масової молочної продукції (молоко, кефір, сир) за останніх пів року впала не менше чим на 10% і зараз не перевищує 10–12%, що зробило цей сегмент нецікавим для виробників. Сьогодні більшість крупних компаній роблять ставу на елітну продукцію, де підвищення ціни проходить непоміченим. Втім, експерти, погоджуючись з високою прибутковістю преміум-сегменту (рентабельність може перевищувати 50%), все ж таки відзначають його украй невисоку частку на молочному ринку країни — не більше 5–7%.
Основними виробниками кисломолочних продуктів в Україні є «Юнімілк» («Галактон», «Кремез»), Wimm-Bill-Dann, «Молочна фабрика Rainford», Laktalis (Миколаїв, Умань), Донецький ММЗ №2, «Придніпровський комбінат». За результатами діяльності за 11 місяців поточного року виділяють також ЗАТ «Галичина». В аналізованому періоді зазначеними компаніями було вироблено 55% сукупного обсягу виробництва кисломолочних продуктів.
Історія існування йогурту обчислюється не одним десятиліттям. Відповідно до стандарту «Загальні технічні умови. Продукти молочні. Йогурти»:
Залежно від застосовуваної сировини йогурт і біойогурт підрозділяють на:
— йогурт із натурального молока;
— йогурт із нормалізованого молока або нормалізованих вершків;
— йогурт із відновленого (або частково відновленого) молока;
— йогурт із рекомбінованого (або частково рекомбінованого) молока.
Йогурт залежно від застосовуваних харчосмакових продуктів, ароматизаторів і харчових добавок підрозділяють на:
— фруктовий (овочевий) йогурт;
— ароматизований йогурт.
— йогурт вітамінізований.
Йогурт залежно від нормованої масової частки жиру підрозділяють на:
— молочний нежирний;
— молочний зниженої жирності;
— молочний напівжирний;
— молочний класичний;
— молочно-вершковий;
— вершково-молочний;
— вершковий.
Залежно від використовуваних смако-ароматичних речовин біойогурти випускаються наступних видів:
— без наповнювачів;
— фруктові;
— овочеві;
— солодкі (із цукром або підсолоджувачем);
— ароматизовані (із цукром або підсолоджувачем).
Кожний із цих видів йогуртів може випускатися з масовою часткою жиру — 1,5%; 2,5%; 6,0%; 10%.
Була проведена оцінка якості та конурентоспроможності йогуртів на споживчому ринку України.
За допомогою сучасного набору харчових добавок змоделювати той або інший смак — не проблема. У результаті виробники дійшли до того, що полуничні запах і смак досягаються зовсім без присутності полуниці. Найдорожчим продуктом виявився «Растишка», яка в 2.5-3 перевищила ціну конкурентів, при тому, що пропорційного перевищення по якості не було виявлено.
Провевши дослідження якості та конкуренто спроможності зразків робимо висновок, що досліджуваний товар йогурт «Галичина Полуниця» має кращі показники якості та конкуренто спроможності, за товар конкурент «Чудо Полуниця» майже за всіма показниками. Компанія «Галичина» для збільшення частини йогуртів потрібно впровадити рекламну діяльність яка є вагомим інструментом для конкурентно спроможності. Саме завдяки маркетингу на даний час йогурт «Чудо» є лідером ринку.
Товарна політика підприємства — це складна і різностороння сфера діяльності, яка потребує прийняття рішень щодо конкретних особливостей товарної номенклатури, товарного асортименту, використання марочних назв, пакування та послуг її метою є отримання прибутку яке долсягається двома основними напрямками діяльності:
1. оптимізація товарної номенклатури — сукупність всіх асортиментних груп товарів;
2. іноваційністю — це ступенем оновлення продукції.
Принципи проведення товарної політикки на підприємстві: адекватність, регулюючий характер товарної політики діяльності фірми; гнучкість — це пошук нових ідей, методів можливостей; деварсифікація — це розширення товарної номенклатури у всіх чотирьох напрямах (науковий, виробничий, збутовий та сервісний потенціали), створення нової продукції для нових ринків
Що стосується актуальних завдань по формуванню ринку кисломолочних напоїв в Україні, то варто розширювати сегменти ринку біокефірів і біойогуртів, що містять корисні для системи травлення пробіотичні бактерії.
Перспективи розвитку вітчизняного ринку молока і кисломолочних продуктів напряму залежать від доходів населення та можливостей підприємств розв»язувати проблеми оновлення основних фондів.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. ДСТУ 2925-94 «Якість продукції. Оцінювання якості. Терміни та визначення».
2. ДСТУ 3230 — 95 «Управління якістю та забезпечення якості, терміни та визначення».
3. Сидоренко О.В. — Товарознавчі складові ринкознавства 2001 р. — 90с.
4. ЗАКОН УКРАЇНИ «Про безпечність та якість харчових продуктів» // http://kiev.ukrgold.net/ukr/enterprises/6362/14838/page/14845/.
5. ЗАКОН УКРАЇНИ «Про молоко та молочні продукти» // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 47, ст.513. Iз змінами, внесеними згідно із Законом N 402-V ( 402-16 ) від 30.11.2006, ВВР, 2007, N 4, ст.37 — набирає чинності з дня вступу України до Світової організації торгівлі.
6. Банникова Л.Л. и др. Микробиологические основы молочного производства: Справочник/ под ред. к.т.н. Костина Я.И. М., Агропромиздат, 2007. — 400с.
7. Гайдуцький П.І. Формування та розвиток аграрного ринку // Економіка АПК. — 2006. — №3. — С. 4–15.
8. Горбатова К.К. Биохимия молока и молочних продуктов. — М.: Легк. и пищ. пром., 2004. — 343 с.
9. Домарецький В.А., Остапчук М.В., Українець А.І. Технология харчових продуктів: Подручник/ За ред. д-ра техн. наук, проф. А.І.Українця. — К.: НУХТ, 2003. — 572 с.
10. Єресько Г.О., Шинкарик М.М., Ворощук В.Я. Технологічне обладнання молочних виробництв. — Киев: Фірма «ІНКОС», Центр навчальної літератури, 2007. — 344 с.
11. Житніков А.В. Біойогурти — на здоров’я. // Газета «Новини Полтави». — №12. — 2005.
12. Иванов Ю. Г. Кисломолочная продукция. — Смоленск: Русич, 2006. — 512 с.
13. Інтернет ресурси: http://www.korespondent.net.
14. Кирьякова Анна. Обзор ситуации на рынке йогуртов // Журнал «Експерт». — №5. — 2005. — С. 33-36.
15. Комерційна діяльність на ринку товарів та послуг (за редакцією проф. Апопія В. В., проф. Гончарука Я. А.) Львів, видавництво ЛККА, 2001 — 450с.
16. Коробкина З. В. Товароведение вкусовых товаров. — М.: Экономика, 2006. — 208 с.
17. Кравченко П.М. Растут обороты молочной промышленности // Журнал «Молочное дело». — №1. — 2006. — С. 25-27.
18. Крапельникова Т.П. Молочні бренди. Проблеми просування на ринку // Журнал «Маркетинг». — №8. — 2004.
19. Немарин М.О. Нові корисні бактерії // Газета «Львівський дзвін». — №7. — 2005.
20. Нові види упаковок // Харчова і переробна промисловість. — 2007. — № 5. — стор. 36-39.
21. Новости мира упаковки // Мир упаковки. 2006 г. — № 2. — стор. 14.
22. Опарін Н.А. Нові можливості для розвитку молочної галузі // Газета «Україна молода». — №4(16). — 2005.
23. Остапчук М.В., Рибак А.І. Система технологій (за видами діяльності) : Навчальний посібник. — К.:ЦУЛ, 2003. — 888 с.
24. Петляков Г. Я. Новые решения упаковки жидких продуктов // Напитки. — 1999 г. — № 5. — стор. 20.
25. Пікож В. Крок за кроком // Упаковка. — 2001. — № 1. — Стор. 28-30.
26. Плахотін В.Я., Тюрікова І.С., Фомич Г.П. Теоретичні основи технологий харчових виробництв: Навчальний посібник. — Киев: Центр навчальної літератури, 2006. — 640 с.
27. Полторак В.А. Маркетингові дослідження: Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 387 с.
28. Радаева И.А., Гордезиани И.А., Шулькина С.П. Технология молочных консервов и заменителей цельного молока. — М: Агропромиздат, 2006.-272 с.
29. Рудольф В. В., Орещенко А. В., Яшнова П. М. Производство кисломолочной продукции: Справочник. — СПб: изд-во «Профессия», 2000. — 360 с.
30. Сирохман І. В., Задорожний І. М., Пономарьов П. Х. Товарознавство продовольчих товарів. Підручник. — К.: Лібра, 2004. — 632 с.
31. Скорченко Т.А., Поліщук Г.Є., Грек О.В., Кочубей О.В. Технология незбираномолочних продуктов./За редакцією Скорченко Т.А. Навчальний пособник. — Вінниця: Нова Книга, 2005. — 264 с.
32. Состав и свойства молока как сырья для молочной промышленности. Справочник /Н.Ю. Алексеева, В.П. Аристова, А.П. Патратий и др.; Под ред. канд. техн. наук Я.И. Костина/ — М: Агропромиздат, 2006.-239 с.
33. Стандарт «Загальні технічні умови. Продукти молочні. Йогурти».
34. Стельмах І.В. Чи буде розвиватися молочна промисловість? // Газета «Обрій». — №4. — 2007 року.
35. Стрельникова М.В. Экспорт и импорт молочной продукции // Журнал «Пивное дело». — №4. — 2005. — С. 14-18.
36. Твердохлеб Г.В., Диланян З.Х., Чекулаева Л.В., Шиллер Г.Г. Технология молока и молочных продуктов. — М.: Агропромиздат, 2001.-463 с.
37. Товарный справочник. — М.: Экономика, 2005. — 174 с.
38. Товарознавство продовольчих товарів (лабораторний практикум): Навчальний посібник / Є. В. Тищенко, Г. Б. Рудавська, М. П. Орлова та ін. — К.: Київ. держ. торг. — економ. Ун-т, 2000 р. — 411с.
39. Український ринок йогуртів / Інтернет ресурси: http://www.korespondent.net.
40. Формування та функціонування ринку агропромислової продукції (практичний посібник) / За ред. П.Т. Саблука. — К.: IAE, 2000. — 556 с.
41. Шидловская В.П. Органолептическая оценка молочних продуктов -М: Пищ. пром.- 2006.-246 с.
42. Шидловская В.П. Ферменти молока. — М: Агропромиздат, 2005. — 152 с.
43. http://www.e-mkg.info/?post=tenders&id=612 — Огляд ринку молока і молочної продукції в Україні
44. http://www.ukragroportal.com/ — Білковомолочність — важливий показник молочної продуктивності корів.
ДОДАТКИ
Додаток 1