Зміст
Розділ 1. Управління якістю гофрокартону
1.1. Класифікація гофрокартону в міжнародній торгівлі
1.2. Аналіз факторів формування якості гофрокартону
1.3. Аналіз вимог до якості гофрокартону
1.4. Розробка систем управління якості на промислових підприємствах
Розділ 2. Впровадження систем якості на ВАТ „Київський картонно-паперовий комбінат»
2.1. Тенденції розвитку вітчизняного та світового ринку гофрованого картону
2.3. Аналіз стану розробки системи якості на ВАТ „Київському картонно-паперовому комбінаті»
2.4. Розробка рекомендацій з удосконалення системи якості готової продукції та її збуту
Розділ 3. Організація експортних операцій на ВАТ „Київському картонно-паперовому комбінаті»
3.1. Суть та значення експортних операцій
3.2. Аналіз фінансово-господарської і зовнішньоекономічної діяльності підприємства
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління зовнішньоекономічною діяльністю. Зовнішньоекономічна діяльність завжди була і залишається важливою складовою суспільного розвитку України, незважаючи на зміни в політичній ситуації, економічній кон»»юнктурі та правовому середовищі країни. Роль її посилюється з часу набуття незалежності українською державою, яка намагається зайняти гідне місце в міжнародних економічних інтеграційних процесах. За таких умов входження кожної країни у наступне тисячоліття вимагає проведення відповідних політичних, економічних та соціальних реформ, які стануть у майбутньому запорукою плідного співробітництва у міжнародному масштабі.
В умовах становлення ринкової економіки боротьба за споживача на внутрішньому і зовнішньому ринках вимагає створення і виробництва конкурентноздатних товарів. Якість виступає як головний фактор конкурентноздатності товару, складаючи його «стрижень», основу.
Нові підходи до проблеми якості вимагають усе більш повного обліку виготовлювачами ринкового фактора, зрушення від адміністративних важелів контролю якості до переважно організаційно-економічних заходів керування якістю, переходу до гнучкої системи стандартизації, що дозволяє виробникам оперативніше реагувати на мінливі вимоги внутрішнього і зовнішнього ринку до якості товарів, організації роботи з переходу в перспективі до забезпечення високої якості продукції. Проблема підвищення якості одна з головних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до якості продукції. Саме тому тема дипломної роботи “Управління якістю гофрокартону та його експортом (за матеріалами ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”)” є на даний час досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є товарознавче дослідження якості гофрокартону та експорту продукції в сучасних економічних умовах в Україні.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних завдань:
— розгляду класифікації гофрокартону в міжнародній торгівлі;
— аналізу факторів формування якості гофрокартону;
— аналізу вимог до якості гофрокартону;
— розробки систем управління якості на промислових підприємствах;
— розгляду тенденцій розвитку вітчизняного та світового ринку гофрованого картону;
— дослідження асортименту та якості гофрованого картону, що експортується ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”;
— аналізу стану розробки системи якості на підприємстві;
— розробки рекомендацій з удосконалення системи якості готової продукції та її збуту;
— аналізу зовнішньоекономічної діяльності підприємства;
— розгляду пропозицій по вдосконаленню організації контролю за виконанням зовнішньоторговельних операцій на підприємстві.
Предметом дослідження є якість гофрокартону та його експорт.
Об»»єктом дослідження є гофрокартон виробництва ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області товарознавства та ЗЕД, закони України.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Управління якістю гофрокартону
1.1. Класифікація гофрокартону в міжнародній торгівлі
Папір є найважливішим поліграфічним матеріалом і відповідає всім технологічним, споживчим і економічним вимогам, пропонованим до таких матеріалів. Іншими словами, правильно підібраний папір має комплекс властивостей, що визначають якість даної поліграфічної продукції відповідно до умов її використання [14].
Папір розрізняється по товщині чи по масі одного квадратного метра (г/м2). За прийнятою класифікацією маса 1 м2 друкованого папера може складати від 40 до 250 грам. Більш 250 г/м2 — це вже картон.
Картон гофрований або гофрокартон — це картон, товщиною від 3 до 100 мм. Гофрований картон — багатошаровий матеріал, що має один, два або більше гофрованих і, відповідно, один, два, три і більше плоских шарів.
Історія застосування гофрованого картону налічує більше ста років. Поява його пов’язана з необхідністю створення не лише пакувального матеріалу, а матеріалу, який забезпечує захист товару від механічного впливу. Не беручи до уваги незначні зміни, сучасна гофротара не дуже відрізняється від перших її зразків. Саме гофрокартон завдяки нескладній конструкції залишається одним із найвигідніших сучасних пакувальних матеріалів [66].
…
Отже, для того щоб успішно керувати організацією і забезпечувати її функціонування, необхідно спрямовувати та контролювати її діяльність систематично і відкрито. Успіху можна досягти завдяки впровадженню та актуалізуванню певної системи управління, розробленої для постійного поліпшення показників діяльності, з урахуванням потреб усіх зацікавлених сторін.
Розділ 2. Впровадження систем якості на ВАТ „Київський картонно-паперовий комбінат»
2.1. Тенденції розвитку вітчизняного та світового ринку гофрованого картону
Целюлозно-паперове виробництво в Україні протягом останніх років зростало, так як зростав попит на цю продукцію. Також зростало виробництво картону та гофрокартону. Розглянемо основні показники діяльності ринку гофрованого картону в Україні. Кількість підприємств, що виробляли в 2006 р. гофрокартон близько десяти.
Таблиця 2.1
Показники ринку гофрокартону в Україні, тис. т.
Показники |
2005 рік |
2006 рік |
Відхилення, +/- |
Виробництво гофрокартону |
147,4 |
153,15 |
+ 5,75 |
Експорт гофрокартону |
20,89 |
23,25 |
+ 2,36 |
Імпорт гофрокартону |
4,59 |
4,86 |
+ 0,27 |
Незважаючи на серйозні темпи розвитку, українському паперовому ринку ще далеко до піка споживання, якого він досяг у 1990 р. Тоді ще радянська Україна випустила і ввезла 1,66 млн. т. целюлозно-паперової продукції. У 1990 р. 25 заводів галузі виробили 912 тис. т. паперу і картону та були завантажені в середньому на 85-90%. У 2006 р. в Україні було випущено всього 53,15 тис. т. гофрокартону.
…
З-поміж інших видів технічного контролю потребують пояснень хіба що летючий, інспекційний, стаціонарний і змінний. Летючим називають раптовий (без попередження) і швидкоминущий контроль якості виробів (роботи виконавців) на окремих дільницях виробництва. Інспекційним є запланований чи здійснюваний за критичними сигналами метод контролю переважно у вигляді державного або внутрішньовиробничого нагляду. Стаціонарний контроль здійснюється в спеціально обладнаних приміщеннях (лабораторіях) з допомогою відповідних випробувань, аналізів тощо, а змінний — на тих чи тих робочих місцях самими виконавцями або контрольними майстрами (контролерами) відділу технічного контролю підприємства.
Розділ 3. Організація експортних операцій на ВАТ „Київському картонно-паперовому комбінаті»
3.1. Суть та значення експортних операцій
Експорт — це один з видів міжнародної торгівлі. Всі країни намагаються стимулювати власного товаровиробника до експорту продукції, заохочуючи наданням [8]:
— субсидій;
— податкових пільг;
— кредитів під незначні відсотки;
— юридичної, політичної та іншої підтримки.
Виходу підприємства на зовнішній ринок передує вивчення:
— попиту на зовнішньому ринку на товар, призначений на експорт;
— рівня конкуренції на ринку;
— рівня та тенденції зміни цін;
— вимог споживачів з метою удосконалення технології виробництва товарів.
….
Технологічний поточний контроль на ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” здійснюють інженери, технологи за технологією виробництва, якістю сировини і продукції відповідно до стандартів і технічних умов.
Як попередній, так і поточний контроль мають здійснювати в основному керівники ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” та їх фахівці під час виконання ними своїх функціональних обов»»язків, виходячи з того, що контроль є функцією управління. Поточний контроль операцій з виробництва продукції на ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” дасть змогу своєчасно виявити порушення норм витрат сировини при її переробці, дотримання технології виробництва.
Висновки та пропозиції
Отже, за результатами проведеної роботи можна зробити наступні висновки та пропозиції.
Картон гофрований або гофрокартон — це картон, товщиною від 3 до 100 мм. Гофрований картон — багатошаровий матеріал, що має один, два або більше гофрованих і, відповідно, один, два, три і більше плоских шарів.
Структура гофрокартону являє собою двох-семишарову конструкцію, у якій плоскі шари чергуються з гофрованими з використанням у якості сполучника крохмального або силікатного клею. Плоскі шари являють собою картон різних марок (К0-К3) із щільністю від 112 до 175 кг/кв.м і мають білу, природну (буру, сіру) або кольорову одну або обидві поверхні. Гофрований шар являє собою паперовий рольовий матеріал різних марок (Б0-Б3) із щільністю від 112 до 175 кг/кв.м і має спеціально сформований профіль висотою від 1,5 до 8 мм, по висоті якого визначається тип гофрокартону від А до Е. Марка гофрокартону визначається складом сировини застосовуваної для виробництва його складових (співвідношення макулатура-целюлоза) і технічними умовами його виробництва (для тришарового гофрокартону від Т 21 до Т 26). За винятком двошарового гофрокартону, інші його типи мають аркушевий формат, розміри якого визначаються параметрами і можливостями виробництва.
Якість гофрокартону залежить від сировини, з якої виробляється папір для гофрокартону та технологічного виробничого процесу. Гофрований картон повинний виготовлятися відповідно до вимог ГОСТ 7376-89 по технологічних регламентах, затвердженим у встановленому порядку.
Однією з найважливіших якісних характеристик гофрокартону є його міцність. Міцність гофрокартону визначається видом гофрованого матеріалу, видом матеріалу на зовнішньому покритті, його товщиною, а також залежить від того, одинарна чи подвійна стінка використовується у коробці. Картон гофрований є багатошаровим матеріалом, який має один, два чи більше гофрованих шарів паперу та один, два, три та більше шарів картону, склеєних між собою. Гофровані матеріали скріпляються за допомогою вологостійкого клею або складаються. В залежності від призначення та марок його використовують для виробництва тари різних габаритів і міцності, а також для допоміжних засобів (вкладок, перегородок, прокладок та амортизаторів).
Існують, звичайно, і певні застереження щодо використання гофрокартонної упаковки. Так, наприклад, висока вологість може серйозно послабити конструкцію коробок. Через не дуже високий рівень жорсткості гофрокартонні коробки не можна штабелювати так високо, як дерев’яні або пластикові ящики. Картонні коробки можна легко пошкодити необережним поводженням і мотузками. Окрім того, дуже велика маса зверху на коробці може пошкодити тендітний товар усередині. Вентиляційні отвори, як правило, малі, тому що великі серйозно зменшили б міцність коробок.
Проблема якості продукції в сучасному світі має універсальний характер. Від того, наскільки успішно вона вирішується, залежить багато що в економічному і соціальному житті будь-якої країни, практично будь-якого споживача. Відповідно до ДСТУ ISO 9000-2001 „Системи управління якістю”, для того щоб успішно керувати організацією і забезпечувати її функціонування, необхідно спрямовувати та контролювати її діяльність систематично і відкрито. Успіху можна досягти завдяки впровадженню та актуалізуванню певної системи управління, розробленої для постійного поліпшення показників діяльності, з урахуванням потреб усіх зацікавлених сторін. Управління організацією охоплює управління якістю поряд з іншими аспектами управління.
Метою постійного поліпшення системи управління якістю є збільшення ймовірності підвищення задоволеності замовників та інших зацікавлених сторін. Дії щодо поліпшення включають: аналізування та оцінювання наявного стану для визначення сфер поліпшення; установлення цілей поліпшення; пошук можливих рішень для досягнення цілей; оцінювання цих рішень і вибір одного з них; впровадження вибраного рішення; вимірювання перевірка, аналізування та оцінювання результатів впровадження для визначення того, чи досягнуто мети; оформлення змін.
Для того щоб успішно керувати організацією і забезпечувати її функціонування, необхідно спрямовувати та контролювати її діяльність систематично і відкрито. Успіху можна досягти завдяки впровадженню та актуалізуванню певної системи управління, розробленої для постійного поліпшення показників діяльності, з урахуванням потреб усіх зацікавлених сторін.
Целюлозно-паперове виробництво в Україні протягом останніх років зростало, так як зростав попит на цю продукцію. Також зростало виробництво картону та гофрокартону. Розглянемо основні показники діяльності ринку гофрованого картону в Україні. Кількість підприємств, що виробляли в 2006 р. гофрокартон близько десяти. У 2006 р. в Україні було випущено всього 53,15 тис. т. гофрокартону.
Світове целюлозно-паперове виробництво неухильно зростає, як зростає й попит. Воно зосереджене передусім у США, Канаді, Японії, Швеції, Фінляндії, Росії. Чимало цієї продукції виготовляє Німеччина, Франція, Чехія, Польща, Норвегія, Австрія. Найбільшими експортерами є Канада та деякі європейські країни – Швеція, Фінляндія, Норвегія, Австрія. Імпортери: США, великі європейські країни, Японія. У багатьох країнах, що розвиваються, в целюлозно-паперовому виробництві замість лісу використовують недеревні рослини: стебло цукрової тростини після видобування з нього цукру, солому збіжжя й сабаї, сизаль, генекен, бамбук. Недеревні матеріали розглядають як дуже важливу альтернативу деревній сировині. Це пов’язано зі зростанням дефіциту деревини та цін на вироби з целюлози, особливо на папір. Найбільші виробники паперу – США, Канада, Японія, Росія, Німеччина, Фінляндія, Швеція, Франція, Велика Британія. Головні постачальники паперу й картону на світовий ринок – Канада, Швеція, Фінляндія, Норвегія.
Основним видом продукції ВАТ «Київський КПК» є картон, по виробництву якого комбінат посідає провідне місце в Україні. На ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» виготовляється та експортується картон гофрований тришаровий – призначений для виготовлення ящиків та допоміжних пакувальних засобів для пакування продукції та виробів, не здатних сприймати навантаження штабелю. Картон виготовляється тришаровим, що складається із двох плоских та одного гофрованого шару з гофрами «В», «С» або «Е».
Експорт гофрокартону ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» в 2006 році зріс з 1503,7 тон до 1559,1 тон. Зростання відбулося за всіма марками гофрокартону. Найбільш експортованим гофрокартоном є Т-21, його питома вага в загальній структурі складає 36,38% в 2005 році та 36% в 2006 році.
Протягом 2004-2006 років в ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» виявлено 1,36% бракованого гофрокартону. Найбільший відсоток браку було виявлено в 2005 році 1,53%. Як бачимо відсоток бракованого гофрокартону досить низький, що свідчить про досить високу якість гофрокартону, що експортується ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат». На підприємстві ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» були виявлені дефекти гофрокартону, що експортується. Протягом 2004-2006 років найбільше було виявлено дефектів структури гофрокартону.
Для усунення цих дефектів потрібно покращувати систему управління якістю гофрокартону на всіх етапах його виробництва.
В умовах сучасного ринку підприємству ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» не втримати свої лідируючі позиції без сучасної системи управління. Керівництвом комбінату було прийняте рішення впровадити систему менеджменту якості (СМЯ), яка ґрунтується на вимогах міжнародного стандарту ISO 9001:2000.
Управління якістю на ВАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» являє собою методи і діяльність оперативного характеру. До них відносяться: управління процесами процесами, виявлення різного роду невідповідностей у продукції, в системі якості й усунення цих невідповідностей, а також їх причин.
Система якості повинна відповідати наступним основним принципам: особиста участь і відповідальність керівника в роботах по забезпеченню якості продукції; наявність чіткого планування в області якості; чіткий розподіл відповідальності і повноважень на коженвид діяльності, що забезпечує реалізацію плану підприємства в області якості; визначення витрат по забезпеченню якості продукції; забезпечення безпеки продукції, робіт, послуг для споживача і навколишнього середовища; стимулювання розвитку робіт з поліпшення якості; систематичне удосконалювання методів і засобів забезпечення контролю якості.
Експорт — продаж продукції (робіт, послуг) іноземним господарюючим суб»»єктам та вивезення продукції за межі митних кордонів України з метою отримання прибутку від виробничої або інших видів господарської діяльності. Обсяг експорту гофрокартону в 2006 році зріс порівняно з 2005 роком на 1786 тис. грн. (2,42%). Це сталося за рахунок збільшення обсягу експорту гофрокартону наступних марок: ГК-21, Т-23 та Т-24 відповідно на 422 тис. грн. (2,05%), 451 тис. грн. (11,23%) та 1917 тис. грн. (15,86). В той же час зменшився обсяг експорту гофрокартону наступних марок: Т-21, Т-22 та інших відповідно на 110 тис. грн. (0,52%), 397 тис. грн. (13,714%) та 497 тис. грн. (3,76%).
В 2005 році в структурі обсягу експорту ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” відбулися незначні зміни. В 2005 році зросла питома вага в загальному обсязі гофрокартону Т-23 та Т-24 відповідно на 0,47% та 2,15%. В той же час зменшилася питома вага інших товарних груп.
Обсяг експорту гофрокартону в 2006 році зріс порівняно з 2005 роком на 1786 тис. грн. (2,42%). Це сталося за рахунок збільшення обсягу експорту гофрокартону в країни Європи, Азії та інші країни відповідно на 1201 тис. грн. (3,97%), 991 тис. грн. (4,68%) та 417 тис. грн. (3,43). В той же час зменшився обсяг експорту гофрокартону в країни Північної Америки на 823 тис. грн. (7,94%).
В 2006 році прибуток від експорту гофрокартону зріс порівняно з 2005 на 2691 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зріс на 110 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги послуг зріс на 346 тис. грн., за рахунок зменшення повної собівартості зріс на 1124 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації товарів зріс на 1111 тис. грн..
Розробка комплексу заходів щодо реалізації товарів і послуг ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” на зовнішньому ринку являє собою управлінський процес, що включає в себе наступні етапи: аналізу, планування, організації і контролю маркетингової діяльності.
Важливим аспектом здійснення зовнішньоекономічної діяльності є розробка оптимальної маркетингової стратегії, тобто такого поводження ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”, яке б досягало визначеної мети при встановлених можливостях у визначений термін часу. Для ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” необхідно використовувати інтегровану маркетингову стратегію, що передбачає обмеження спеціалізації загальною політикою фірми.
Особливе значення під час здійснення зовнішньоторговельних операцій має внутрішньогосподарський (внутрішній) контроль на ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”. Він має здійснюватися безпосередньо на підприємстві ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” відповідними службами, що дасть можливість своєчасно виявляти недоліки при здійсненні зовнішньоторговельних операцій, вживати заходів щодо їх усунення. У зв»»язку з цим внутрішньогосподарський контроль має бути постійно діючою функцією, управління на підприємстві ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат”, дієвим засобом сприяння збереженню цінностей і коштів. Він сприяє їх збереженню та економному використанню.
Список використаних джерел
1. ГОСТ 7376-89 Картон гофрированный. – М.: Изд-во стандартов, 1989.
2. ДСТУ ISO 9001-2001. Системи управління якістю вимог (ISO 9001:2000, IDT) / О… Герус (пер.і наук.-техн.ред.). — На заміну ДСТУ ISO 9001-95, ДСТУ ISO 9002-95, ДСТУ ISO 9003-95.- Чинний від 2001.10.01.- Офіц. вид. — К. : Держстандарт України, 2001. — VII, 23с. :
3. Азгальдов Г.Г. Теория и практика оценки качества товаров. — М.: Экономика, 1982. – 424с.
4. Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
5. Байбеков Ш.С., Голодницкий А. Б., Ковалева В.А. Товароведение культтоваров. – М.: Экономика, 1983. – 360 с.
6. Балабанова Л.В., Сардак О.В. Цінова політика торговельного підприємства в умовах маркетингової орієнтації / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського. — Донецьк: ДонДУЕТ ім. М.Туган-Барановського, 2003. — 149с.
7. Батра Р., Майерс Дж., Аакер Д. Рекламный менеджмент. — М.; СПб.; К., 1999.-220 с.
8. Бахрамов Ю.М., Глухов В.В. Организация внешнеэкономической деятельности. Особенности менеджмента: Учебное пособие. — СПб.: Лань, 2003.-448 с.
9. Береславська О. І., Наконечний О. М., Пясецька М. Г., Боришкевич О. В., Гордон В. Б. Міжнародні розрахунки та валютні операції: Навч. посіб. / Київський національний економічний ун-т; Українська фінансово-банківська школа при КНЕУ / М.І. Савлук (ред.). — К. : Видавництво КНЕУ, 2002. — 390с.
10.Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
11.Бланк И.А. Торговый менеджмент. – К.: УФИМБ, 1997. – 408 с.
12.Болт Гордон Дж. Практическое руководство по управлению сбытом. – М.: Экономика, 1999. –271 с.
13.Бровкова Е.Г., Продиус И.П. Внешнеэкономическая деятельность — К.: Сирии, 2003. — 196 с.
14.БУМага’2006. // Бізнес – 2006. — №29 (548) – С. 47-51.
15.В свободном формате // Бізнес – 2006 — №9 (528) – С. 15-27.
16.Валевич Р.П. Экономика торгового предприятия. – Мн..: Выcшая школа, 1996. – 348 с.
17.Герасименко В.В. Ценовая политика фирмы: Европейский опыт. Российские перспективы. Модели и методы. Варианты и тесты. – М.: Финстатинформ, 2004. — 192с.
18.Голобушова Н.О. Організація торгівлі: Підр.для студ.вищ.навч.зал. – К.: Книга, 2004. – 560 с.
19.Гофрокартон, его извилины или его величество профиль. / Гулинкина О. // Пакет. – 2001. – №2. – С.62-67.
20.Гофрокартон-король сезона / Морозов Е. // Тара и упаковка. – 2001. – №5. – С.40-42.
21.Данілова Л.Л., Петровська С.В. Ціноутворення та маркетингова цінова політика: Навч. посіб. / Київський національний торговельно-економічний ун-т. — К. : КНТЕУ, 2006. — 130 с.
22.Дворніков М. Є. Міжнародна економіка: Навч. посібник для студ. екон. спец. / Вінницький держ. технічний ун-т. — Вінниця : ВДТУ, 2001. — 201с.
23.Дзюба С. Г., Подоприхіна І. Є. Міжнародна економіка (євроатлантична інтеграція в системі підготовки магістрів): Навч. посібник для студ. вищих навч. закл. / Приватний вищий навчальний заклад «Київський ун-т сучасних знань» / Світлана Григорівна Дзюба (наук.ред.). — Донецьк : ВАТ «Юго-Восток», 2006. — 284с.
24.Жадан О. В., Кретова А. В., Сичов Г. М. Основи управління якістю: Навч.-метод. посібник / Донецький держ. ун-т управління. — Донецьк, 2004. — 99с.
25.Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
26.Жук Ю. Т., Жук В. А., Кисляк Н. К., Кушнір М. К., Орлова Н. Я. Теоретичні основи товарознавства: Навч. посіб. для студ. кооп. вищих навч. закладів. — К., 2000. — 336 с.
27.Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
28.Зіміна Г. К. Стандартизація систем управління якістю згідно стандартів серії ISO 9000:2000 (у схемах): Навч.- практ. посіб. — К. : Школа Адміністративного Управління Зіміної, 2003. — 255с.
29.Исикава К. Японские методы управления качеством: Сокр. пер. с англ. – М.: Экономика, 1998. – 354 с.
30.Исследование рынка потребительских товаров: Практический маркетинг. Вып. 5. — М.: НПО «Реклама, информация, маркетинг», 2000. – 348с.
31.Карбау Роберт. Міжнародна економіка: Підручник / Роман Косодій (пер.з англ.). — 7.вид. — Суми : ВАТ «Сумська обласна друкарня», 2004. — 651с.
32.Карпов В. Н. Управление маркетингом // Маркетинг. 1999. № 2. С. 29-42.
33.Кириченко О. А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності: Навч. посіб.. — 3. вид., перероб. і доп. — К. : Знання-Прес, 2002. — 384с.
34.Котлер Ф. Основы маркетинга: Пер. с англ. -М. : Прогресс, 2000 — 736 с.
35.Крахмальный клей для гофрокартона. / Исаев Б. // Тара и упаковка. – 2002. – №1. – С.10-12.
36.Макеева Е. А. Менеджмент внешнеэкономической деятельности: Курс лекций. – Одеса. Астропринт, 2001. – 196 с.
37.Малышева А. С., Нарышкина И. В., Ермаков Б. П. Культтовары. Товароведение. — М.: Экономика, 1982.
38.Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 1. – Ростов на Дону: Феникс, 2003. – 344 с.
39.Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 2. – Ростов на Дону: Феникс, 2003. – 288 с.
40.Молодцова О. П. Управління якістю програмної продукції: Навч. посібник / Київський національний економічний ун-т. — К. : КНЕУ, 2001. — 248с.
41.Обладнання для картонної упаковки / Рудь В.Д., Семенюк Г.А. // Упаковка. – 2000. – №4. – С. 46-49.
42.Отчего зависит качество гофрокартонных ящиков. / Исаев Б., Толмачев В. // Тара и упаковка. – 1999. – №6. – С,10-12.
43.Панкратов Ф. Г., Серегина Т. К. Коммерческая деятельность: Учебник. — М.: Информ. центр «Маркетинг», 2001. – 348с.
44.Переколина Н.С. Качество в системе маркетинга. — М: Система, 1992. – 384с.
45.Петренко В. А., Левченко О. М., Шубін Є. С. Управління якістю на підприємстві: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. техн. і екон. спец.. — Кіровоград : КДТУ, 2002. — 261с.
46.Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
47.Проблемы качества гофрокартона / Исаев Б., Ватель О. // Тара и упаковка.- 2000. – №5. – С. 22-23.
48.Пугачевський Г. Ф., Семак Б. Д. Товарознавство непродовольчих товарів: Підручник для студ. вищ. закл. освіти. — К., 1999. – 351 с.
49.Рынок гофрированного картона в Европе. / Банасяк Я. // Упаковка. – 2001. -№2. – С.18.
50.Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
51.Сакал А.П. Оформление товаров на экспорт // Вестник Аудитора Украины (Приложение к Бизнес–Информ). – 2004. – №8 (35). – С. 13.
52.Справочник товароведа. Непродовольственные товары. М., Экономика, 1990. Т. 2. – 400 с.
53.Теплов В.И. Комерческое товароведение: Учебник. – М.: Дашков и К, 2000. – 620 с.
54.Товароведение и организация торговли непродовольственными товарамии / Под ред. А. Н. Неверова. М.: 2000.- 214 с.
55.Товарознавство непродовольчих товарів: Навч. посібник для самостійної роботи студ. товарознавчо-комерційного профілю вищих навч. закл. — Л., 2001.
56.Товарознавство. Терміни та визначення. — Введ. 2001.01.01.- Офіц. вид. — К.: Держстандарт України, 2000. — 24 с.
57.Товарознавство: Опорний конспект лекцій для студ. екон. спец. заоч. та дистанційної форм навч. — К.: Видавництво Європейського університету, 2001. — 69 с.
58.Торговое дело: экономика, маркетинг, организация: Учебник / Под общ. ред. проф. Л. А. Брагина и проф. Т. П. Данько. — М.: ИНФРА-М, 2002. – 560 с.
59.Упаковка из картона / Банасяк Я. // Упаковка. – 2001. – №3. – С. 14-16.
60.Управление качеством / под ред. С. Д. Ильенковой. – М: ЮНИТИ, 1998. – 364 с.
61.Фейгенбаум А. Контроль качества продукции. — М.: Экономика, 2000.- 410с.
62.Фінансовий менеджмент: Навч.-метод, посіб. / Г.Г. Кірейцев та ін. -Ж.:ЖІТІ, 2001. — 432с.
63.Фомин В.Н. Качество продукции и маркетинг. – М: ЮНИТИ., 2002. – 348 с.
64.Характеристика тары из гофрокартона // Пакет. – 2002. – №1. – С.30-34.
65.Что такое гофра. / Федотова М. // Бумага и жизнь. – 2002. – №3. – С.32-36
66.Шредер В.Л., Йованович К.С. Картон. Тара и упаковка – К.: УАЦ, 1999. – 192с.
67.http://www.ukrstat.gov.ua/ Офіційний сайт Держкомстату України.
Додатки
Додаток А
Додаток Б