Зміст
Розділ 1. Сутність економічної ефективності імпорту
1.1. Поняття економічної ефективності імпорту та показники що її визначають
1.2. Фактори що впливають на ефективність імпорту
1.3. Методика визначення ефективності імпорту
Розділ 2. Аналіз ефективності імпорту на ТОВ НВП “Елетер”
2.1. Аналіз фінансово-господарського діяльності підприємства
2.2. Визначення ефективності імпорту підприємства
2.3. Дослідження факторного впливу на ефективність імпорту
Розділ 3. Шляхи вдосконалення управління ефективністю імпорту підприємства
3.1. Визначення резервів підвищення ефективності імпорту підприємства ТОВ НВП “Елетер”
3.2. Оптимізація ефективності імпорту підприємства
3.3. Визначення стратегічних напрямків розвитку ЗЕД підприємства
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління зовнішньоекономічною діяльністю.
Велике значення для забезпечення ефективності діяльності підприємства мають вплив багато факторів. Від їх якості, вартості, технічного рівня, ефективності використання багато в чому залежить кінцеві результати діяльності підприємства: випуск продукції, її собівартість, прибуток, рентабельність, стійкість фінансового становища.
Підвищення ефективності від імпортних операцій підприємств є одним з основних питань у період переходу до ринкових відносин. Від вирішення цієї проблеми залежить фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його товарів на ринку.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу підвищення ефективності діяльності підприємства.
Саме тому тема дипломної роботи “Управління ефективністю імпорту на підприємстві” є досить актуальною.
Метою даної роботи є розробка напрямків щодо удосконалення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розкрити сутність економічної ефективності імпорту;
— визначити поняття економічної ефективності імпорту та показники що її визначають;
— розглянути фактори що впливають на ефективність імпорту;
— розглянути методику визначення ефективності імпорту;
— провести аналіз фінансово-господарського діяльності підприємства;
— визначити ефективність імпорту підприємства;
— провести дослідження факторного впливу на ефективність імпорту;
— розглянути шляхи вдосконалення управління ефективністю імпорту підприємства;
— узагальнити результати роботи.
Предметом дослідження є результати зовнішньоекономічної діяльності базового підприємства.
Об’єктом було обрано підприємство ТОВ НВП “Елетер”. В роботі використані дані його фінансової звітності за 2002-2003 рр.
Теоретичну основу дослідження питань склали закони України, постанови, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як Бутинець Ф.Ф., Кириченко О.А., Криницький Р.І., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д., Ялдин І.В., Ачкасов А. Е., Носова С. С., Савицька Г.П., Шеремет А. Д., Сайфулін Р. С. та інших.
Дипломна робота складається з вступу, трьох розділів та висновків.
В першому розділі розкрито сутність економічної ефективності імпорту: поняття економічної ефективності імпорту та показники що її визначають; фактори що впливають на ефективність імпорту; методика визначення ефективності імпорту.
В другому розділі проведено аналіз ефективності імпорту ТОВ НВП “Елетер”: проведено аналіз фінансово-господарського діяльності підприємства; визначено ефективність імпорту підприємства; проведено дослідження факторного впливу на ефективність імпорту.
В третьому розділі розглянуто шляхи вдосконалення управління ефективністю імпорту підприємства: визначено резерви підвищення ефективності імпорту підприємства; проведено оптимізацію ефективності імпорту підприємства; визначено стратегічні напрямки розвитку ЗЕД підприємства.
Розділ 1. Сутність економічної ефективності імпорту
1.1. Поняття економічної ефективності імпорту та показники що її визначають
Зовнішньоекономічна діяльність – це діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, що побудована на взаємовідносинах між ними і здійснюється як на території нашої держави, так і за її межами.
Зовнішньоекономічна діяльність в Україні регламентується Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та міжнародними договорами з окремими країнами. Вона пов’язана з виробництвом та обміном матеріальних і нематеріальних благ, що виступають у формі товару [5, c. 16].
Суб’єкти господарської діяльності України та іноземні суб’єкти господарської діяльності у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності керуються такими принципами:
— суверенітету народу України у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності;
— свободи зовнішньоекономічного підприємництва;
— юридичної рівноправності та недискримінації;
— верховенства законів;
— захисту інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, які полягають у тому, що Україна є державою;
— еквівалентного обміну, недопущення демпінгу при ввезенні та вивезенні товарів.
Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є:
— фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства), які володіють цивільною правоздатністю і дієздатністю згідно з чинним законодавством України і постійно проживають на території України;
— юридичні особи, які зареєстровані і мають постійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об’єднання всіх видів, включаючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації, концерни, консорціуми, торгові дома, посередницькі й консультаційні фірми, кредитно-фінансові установи та ін.), у тому числі юридичні особи, майно і/або капітал яких перебуває повністю у власності іноземних суб’єктів господарської діяльності;
— об’єднання фізичних, юридичних, фізичних і юридичних осіб, які не є юридичними особами згідно з чинним законодавством України, але мають постійне місцезнаходження на території України та яким цивільно-правовими актами України не заборонено здійснювати господарську діяльність;
— структурні одиниці іноземних суб’єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами згідно з чинним законодавством України, але мають постійне місцезнаходження на її території;
— спільні підприємства з участю суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, що зареєстровані як такі в Україні і мають постійне місцезнаходження на її території;
— інші суб’єкти господарської діяльності.
Усі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають рівне право здійснювати будь-які її види незалежно від форми власності та інших ознак після державної реєстрації як учасників зовнішньоекономічної діяльності в Міністерстві зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України. Підставою для цього є договір (контракт) [7, c. 214].
Питання форми, порядку складання і виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) регулюють законодавчі й нормативні акти України. Згідно із Законом до зовнішньоекономічної діяльності належать такі її види:
— експорт та імпорт товарів, капіталів і робочої сили;
— надання послуг, у тому числі виробничих, транспортно-експедиційних, страхових, консультаційних, маркетингових, експортних, посередницьких, брокерських, агентських, консигнаційних, управлінських, облікових, аудиторських, юридичних та ін.;
— наукова, науково-технічна, науково-виробнича, виробнича, навчальна та інша кооперація з іноземними суб’єктами господарської діяльності;
— міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами;
— кредитні й розрахункові операції, створення кредитних і страхових установ на території України та за її межами;
— спільна підприємницька діяльність, що передбачає створення спільних підприємств різних видів і форм власності, здійснення спільних господарських операцій та спільне володіння майном як на території України, так і за її межами;
— підприємницька діяльність, пов’язана з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торгових марок й інших нематеріальних об’єктів власності на території України та за її межами;
— організація виставок, аукціонів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших подібних заходів, здійснюваних на комерційній основі за участі суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності;
— організація та здійснення оптової консигнаційної торгівлі на території України за іноземну валюту;
— товарообмінні (бартерні) операції та інша діяльність, побудована за формою зустрічної торгівлі;
— орендні, у тому числі лізингові операції;
— операції з придбання, продажу й обміну валюти на валютних аукціонах і біржах, міжбанківському валютному ринку;
— робота на контрактній основі фізичних осіб (громадян України та іноземців) на території України та за її межами;
— інші види зовнішньоекономічної діяльності, не заборонені законами України.
…
Показники економічної ефективності діяльності підприємства кількісно вимірюють результати та результативність функціонування суб’єкта підприємництва.
Отже, ефективність імпорту – економічна категорія, що відображає сукупний ефект від імпорту, який полягає в економії суспільної праці та зростанні продуктивності від участі у міжнародному поділі праці.
1.2. Фактори що впливають на ефективність імпорту
На ефективність імпорту підприємства впливають зовнішні та внутрішні фактори [42, c. 251].
Фактори зовнішнього середовища, що впливають на діяльність підприємства можна поділити на прямі та непрямі.
Під взаємозв»язком факторів зовнішнього середовища розуміється рівень сили, з яким зміна одного фактора впливає на інші фактори. Так само, як зміна будь-який внутрішньої перемінної може позначатися на інші, зміна одного фактора оточення може обумовлювати зміна інших.
…
Обмеження можуть виступати в двох основних формах:
— кількісні обмеження (назвемо їх нетарифні квоти);
— тарифні квоти. Коли імпорт товару підлягає кількісним обмеженням (тарифним або нетарифним квотам), щоб ввезти товар, як правило, необхідно одержати ліцензію.
Отже, на ефективність імпорту підприємства впливають зовнішні та внутрішні фактори. Також імпорт певних товарів може бути заборонений або обмежений для захисту здоров»я і добробуту споживачів або флори і фауни країни імпорту.
1.3. Методика визначення ефективності імпорту
Для більш повної характеристики роботи підприємства в галузі імпорту його обсяги за звітний рік порівнюються з обсягами попереднього року. Метою такого дослідження є вивчення кількісних та якісних змін. Це необхідно для встановлення змін, що відбулися у товарній структурі імпорту.
При проведенні аналізу імпортних операцій підприємства оцінюють виконання плану поставок по імпорту в розрізі основних країн-постачальників, визначають відсоток виконання плану.
В процесі аналізу використання оборотного капіталу підприємства при імпорті вивчаються такі основні показники [45, c. 87]:
тривалість обороту оборотного капіталу;
рентабельність імпорту товарів.
При визначенні економічної ефективності імпортної діяльності підприємства доцільно виділити дві групи показників:
— показники ефективності імпорту товарів виробничого призначення;
— показники ефективності імпорту товарів народного споживання.
Визначення економічної ефективності та ефекту імпортної діяльності підприємства можна проводити у наступній послідовності:
— розрахунок беззбиткової зовнішньоторговельної ціни імпортного товару народного споживання відповідно до базисних умов постачання (при відомій його внутрішній вартості);
— розрахунок мінімально допустимої вартісної оцінки імпортного товару народного споживання (при відомій зовнішньоторговельній ціні відповідно до базисних умов постачання);
— розрахунок економічного ефекту імпорту товару народного споживання;
— розрахунок економічної ефективності імпорту товару народного споживання;
— розрахунок економічної ефективності імпорту товарів виробничого призначення.
…
Отже, визначення економічної ефективності та ефекту імпортної діяльності підприємства можна проводити у наступній послідовності: розрахунок беззбиткової зовнішньоторговельної ціни імпортного товару народного споживання відповідно до базисних умов постачання (при відомій його внутрішній вартості); розрахунок мінімально допустимої вартісної оцінки імпортного товару народного споживання (при відомій зовнішньоторговельній ціні відповідно до базисних умов постачання); розрахунок економічного ефекту імпорту товару народного споживання; розрахунок економічної ефективності імпорту товару народного споживання; розрахунок економічної ефективності імпорту товарів виробничого призначення.
Розділ 2. Аналіз ефективності імпорту на ТОВ НВП “Елетер”
2.1. Аналіз фінансово-господарського діяльності підприємства
Торгівельне підприємство ТОВ НВП “Елетер” підприємство, що займається розробкою та торгівлею електро-опалювальним обладнанням.
ТОВ НВП “Елетер” знаходиться за адресою м. Київ вул. Червоноармійська, 55.
Всі основні положення функціонування підприємства зафіксовані в Статуті. Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів. У випадках, передбачених установчими документами, учасники, які не повністю внесли вклади, відповідають за зобов»язаннями товариства також у межах невнесеної частини вкладу.
…
Як показують результати аналізу, прибутковість реалізації в 2003 році зростає, також зростає прибутковість оборотного капіталу за рахунок збільшення чистого прибутку підприємства. Рівень прибутковості загального капіталу зменшився в 2003 році 0,0638 порівняно з 2002 роком за рахунок збільшення суми капіталу в більшій мірі ніж зріс чистий прибуток.
2.2. Визначення ефективності імпорту підприємства
Важливе значення в діяльності ТОВ НВП “Елетер” займає визначення ефективності імпорту.
На підприємстві здійснюється поточний аналіз господарської діяльності. Цією справою займається бухгалтерія та комерційний директор. Для цього наприкінці певного періоду (найчастіше це – місяць, квартал та рік) складаються фінансові та господарські звіти, на основі яких певним чином планується діяльність на наступний період.
…
Отже, обсяг імпорту в 2003 році зріс порівняно з 2002 роком на 17,86 тис. грн. (2,42%). Це сталося за рахунок збільшення обсягу імпорту нагрівальних елементів для підлоги; радіаторних нагрівачів та кондиціонерів відповідно на 4,22 тис. грн. (2,05%), 4,51 тис. грн. (11,23%) та 19,17 тис. грн. (15,86). В той же час зменшився обсяг постачань матеріалів для підлоги, напільних нагрівачів, інших нагрівальних приладів відповідно на 1,1 тис. грн. (0,52%), 3,97 тис. грн. (13,714%) та 4,97 тис. грн. (3,76%). В 2003 році рентабельність імпорту зросла на 5,46% порівняно з 2002 роком.
2.3. Дослідження факторного впливу на ефективність імпорту
На ефективність імпорту на підприємстві ТОВ НВП “Елетер” впливає ряд факторів.
До чинників, що впливають на прибуток, що ТОВ НВП “Елетер” отримує від імпорту, належать зміни:
— ціни на реалізовані товари;
— обсягів реалізації товарів;
— структури реалізованих товарів;
— собівартості товарів.
Прибуток від реалізації імпортних товарів в цілому по підприємству залежить від чотирьох факторів: обсягу реалізації товарів (VPП); структури (УДі); собівартості (Сі) та рівня середньореалізаційних цін (Ці).
Обсяг реалізації товарів може здійснювати позитивний чи негативний вплив на суму прибутку ТОВ НВП “Елетер”. Збільшення обсягу продаж рентабельних товарів призводить до пропорційного збільшення прибутку. Якщо ж товар є збитковим, то при збільшенні обсягу реалізації відбувається зменшення суми прибутку.
…
В процесі реалізації задуму рекламної кампанії ТОВ НВП “Елетер” слід обдумати не лише рекламний заклик, а й оформлення товарного знаку і назви товару, щоб справити сильне враження на спеціалістів і покупців.
Традиційною і досить поширеною формою реклами є рекламні щити, що встановлюються на магістральних дорогах у містах та інших населених пунктах, а також виставки і ярмарки (спеціалізовані та загальні).
Для формування сприятливої громадської думки про ТОВ НВП “Елетер” та його продукцію останнім часом велика увага приділяється такому засобу інтенсифікації збуту, як «громадський зв»язок» («зв»язок з публікою»). Досвідчені працівники товариства проводять бесіди, дають інтерв»ю, листуються з покупцями, зміст яких потім публікують, видають і поширюють проекти, каталоги, проводять виставки-продажі, конференції покупців тощо.
3.2. Оптимізація ефективності імпорту підприємства
Пошук шляхів підвищення ефективності імпорту ТОВ НВП “Елетер” почнемо з аналізу ефективності імпорту з метою реалізації імпортованого товару на внутрішньому ринку. Підприємство ТОВ НВП “Елетер” здійснює свою діяльність, шляхом укладання зовнішньоекономічних контрактів з двома іноземними фірмами виробниками продукції торгових марок Ceresit і Rotband, і розрахунок ефективності проведемо тільки по одному контракту, так, як ТОВ НВП “Елетер” укладає однакові контракти (на одних і тих же умовах) з двома підприємствами — виробниками.
…
Проект окупиться за 3,15 роки, що менше ніж планувалося, тому проект варто реалізовувати.
Висновки та пропозиції
Ефективність у загальному вигляді визначають як відношення результатів їх діяльності до витрат, спрямованих на їхнє якісне досягнення. Ефективність є характеристикою процесів і впливів, що відбиває, насамперед, ступінь досягнення переслідуваних цілей, тому ефективність притаманна лише цілеспрямованій взаємодії.
Імпорт (імпорт товарів) — це купівля (у тому числі з оплатою у негрошовій формі) українськими суб»єктами зовнішньоекономічної діяльності у іноземних суб»єктів господарської діяльності товарів із ввезенням їх на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
Імпортна операція — комерційна діяльність, що пов»язана із закупівлею та ввезенням в Україну іноземних товарно-матеріальних цінностей для їх наступної реалізації на внутрішньому ринку або використання у виробничо-господарській діяльності.
Під ефективністю імпорту розуміють:
— визначений конкретний результат (ефективність проведення імпортних операцій);
— відповідність результату імпортних операцій максимально можливому, ідеальному чи плановому;
— числову характеристику задовільності функціонування;
— імовірність виконання цільових настанов і функцій;
— відношення реального ефекту до необхідного (нормативному) ефекту.
На ефективність імпорту підприємства впливають зовнішні та внутрішні фактори.
Для більш повної характеристики роботи підприємства в галузі імпорту його обсяги за звітний рік порівнюються з обсягами попереднього року. Метою такого дослідження є вивчення кількісних та якісних змін. Це необхідно для встановлення змін, що відбулися у товарній структурі імпорту.
При проведенні аналізу імпортних операцій підприємства оцінюють виконання плану поставок по імпорту в розрізі основних країн-постачальників, визначають відсоток виконання плану.
Показники ефективності окремих імпортних угод доцільно використовувати: при закупівлі товарів на зовнішньому ринку; аналізі імпортної діяльності за попередні роки; плануванні імпортної діяльності; визначенні імпортної політики підприємства — технічної або соціальної.
Торгівельне підприємство ТОВ НВП “Елетер” підприємство, що займається розробкою та торгівлею електро-опалювальним обладнанням.
Обсяг імпорту в 2003 році зріс порівняно з 2002 роком на 17,86 тис. грн. (2,42%). Це сталося за рахунок збільшення обсягу імпорту нагрівальних елементів для підлоги; радіаторних нагрівачів та кондиціонерів відповідно на 4,22 тис. грн. (2,05%), 4,51 тис. грн. (11,23%) та 19,17 тис. грн. (15,86). В той же час зменшився обсяг постачань матеріалів для підлоги, напільних нагрівачів, інших нагрівальних приладів відповідно на 1,1 тис. грн. (0,52%), 3,97 тис. грн. (13,714%) та 4,97 тис. грн. (3,76%).
Важливе значення в аналізі зовнішньоекономічної діяльності ТОВ НВП “Елетер” займає стан кредиторської заборгованості підприємства. За звітний період кредиторська заборгованість зменшилася на 42,7 тис. грн., або на 24,16%, що позитивно характеризує підприємство. На це вплинуло зниження кредиторської заборгованості ТОВ НВП “Елетер” за товари, роботи та послуги. Кредиторська заборгованість ТОВ НВП “Елетер” за товари, роботи та послуги утворилася за рахунок невчасної сплати коштів закордонним постачальникам продукції.
В 2003 році коефіцієнт оберненості кредиторської заборгованості зріс порівняно з 2002 роком на 13,22 за рахунок зменшення кредиторської заборгованості підприємства. Зростання цього коефіцієнта оцінюється позитивно.
В 2002 ТОВ НВП “Елетер” отримало чистого прибутку за рахунок здійснення операцій з імпорту 28,56 тис. грн., рентабельність реалізації при цьому складала відповідно 3,86%. В 2003 році за рахунок збільшення виручки від реалізації на 17,86 тис. грн. та зменшення витрат вдалося отримати чистого прибутку 55,91 тис. грн. При цьому рентабельність реалізації зросла на 3,46% і становить 7,33%.
Тобто, в 2003 році прибуток зріс порівняно з 2002 на 26,91 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зріс на 1,1 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги послуг зріс на 3,46 тис. грн., за рахунок зменшення повної собівартості зріс на 11,24 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації товарів зріс на 11,11 тис. грн..
Для підвищення ефективності імпорту ТОВ НВП “Елетер” повинен враховувати два аспекти — процедурний і стратегічний. Процедурний стосується, насамперед, митних правил і нормативів стосовно імпорту.
Основним завданням підвищення ефективності імпорту ТОВ НВП “Елетер”має бути ліквідування «бар»єру недовір»я» покупця до товару, про який він має мало відомостей, оскільки імпортний товар з невідомими споживчими властивостями не буде куплений. Потенційний купець повинен отримати інформацію: про потреби, які цим товаром задовольняються; про його якість; про гарантії захисту прав споживача, якщо він не буде задоволений товаром.
ТОВ НВП “Елетер” слід більш уважно зупинитися на методі цінового регулювання попиту і пропозиції конкурентоспроможного підприємства. Показано, що вивчення конкурентних можливостей підприємства і продукції, яку воно реалізує необхідно впроваджувати в двох аспектах:
визначення умовних характеристик прогнозованої потреби в продукції конкретного виду і оцінки можливостей задоволення цієї потреби підприємством;
визначення величини затрат, які будуть зв»язані з придбанням або виробництвом продукції.
В 2004 році ТОВ НВП “Елетер”за рахунок проведення заходів з підвищення ефективності імпорту планує отримати виручку від реалізації імпорту 1200 тис. грн.., чистого прибутку 150 тис. грн., при цьому рентабельність реалізації планується відповідно 12,5%. В 2004 році прибуток зросте порівняно з 2003 на 94,53 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зросте на 4,86 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги продукції зросте на 37,14 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшиться на 305,37 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації продукції зросте на 357,9 тис. грн..
Забезпечення необхідного рівня ефективності імпорту ТОВ НВП “Елетер”в значній мірі залежить від правильного формування асортименту продукції. Формування асортименту являє собою процес підбору реалізації в ТОВ НВП “Елетер”різних груп товарів, їхніх видів і різновидів, диференційованих по усіх відмітних ознаках.
Для підвищення ефективності імпорту на підприємстві ТОВ НВП “Елетер” я пропоную вдосконалити роботу відділу маркетингу. Відділ маркетингу буде розробляти та здійснювати програму маркетингу підприємства.
Управління маркетингом ТОВ НВП “Елетер” повинно здійснюватися шляхом: 1) реорганізації маркетингової діяльності на підприємстві (відділу маркетингу); 2) розробки і здійснення програми маркетингу.
ТОВ НВП “Елетер” для підвищення ефективності імпорту та проведення свого розвитку планує витратити кошти в сумі 250 тис. грн. Протягом чотирьох років проект має окупитися, ТОВ НВП “Елетер” планує отримувати грошовий потік від нових послуг в сумі 100 тис. грн. щорічно. Оскільки NVP = 66,987 тис. грн. > 0, то проект є прибутковим. Проект окупиться за 3,15 роки, що менше ніж планувалося, тому проект варто реалізовувати.
Список використаних джерел
1. Закон України “Про власність”. Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 20, С. 249.
2. Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
3. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
4. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
5. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” № 959-ХІІ від 16.04.91, зі змінами та доповненнями. // ВВР. – 1991. — №31. – С. 16.
6. Балабанов И.Т. «Основы финансового менеджмента. Как управлять капиталом?». — М.: Финансы и Статистика, 1994. – 428 с.
7. Бахрамов Ю.М., Глухов В.В. Организация внешнеэкономической деятельности. Особенности менеджмента: Учебное пособие. — СПб.: Лань, 2000.-448 с.
8. Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
9. Бланк И.А. Финансовый менеджмент. К.: Ника-Центр Эльга, 2001. — 528 с.
10.Бровкова Е.Г., Продиус И.П. Внешнеэкономическая деятельность — К.: Сирии, 2000. — 196 с.
11.Бутинець Ф.Ф., Жиглей І.В., Пархоменко В.М. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності. Підручник. — Житомир: ПП Рута, 2001.-544 с.
12.Василенко В.А., Мельник И.Е. Операционное и ситуационное управление в системе менеджмента: Учебное пособие. — М.: МГИУ, 2001. —532с.
13.Василенко В.А., Мельник И.Е. Стратегии и инновации в системе менеджмента: Учебное пособие. — М.: МГИУ, 2001. — 418 с.
14.Василенко В.А., Мірошник І.Є. Ситуаційне й операційне управління в системі менеджменту: Навчальний посібник. — М.: МГІУ, 2002. – 345 с.
15.Василенко В.О. Теорія та практика розробки управлінських рішень. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2002. — 420 с.
16.Василенко В.О., Ткаченко T.I. Стратегічний менеджмент. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2002. — 356 с.
17.Василенко В.О., Шостка В.І. Ситуаційний менеджмент. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2002. — 335 с.
18.Виханский О.С., Наумов Л.И. Менеджмент. 2-е изд. — М.: Фирма Гардарика, 1996. – 248 с.
19.Вітлінський В.В., Наконечний С.І. Ризик у менеджменті. Київ. ТОВ «Борисфен — М., 1996. — 326 с.
20.Внешнеэкономическая деятельность предприятия: Учебник для вузов / Л.Е. Стровский, С.К. Казанцев, Е.А. Паршина и др.; Под ред. проф. Л.Е. Стровского. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: ЮНИТИ, 1999. — 823 с.
21.Волков О. Экономика предприятия. Курс лекций. М: Инфра-М,2001-280с.
22.Герчикова И.Н. Менеджмент. Учебник. Второе изд., перераб. и дополи.- М.: ЮНИТИ, 1995.- 408 с.
23.Глущенко В.В., Захарова Е.В., Тихомиров Ю.В. Теория управления: Учебный курс.- М.: ВЕСТНИК, 1997.- 332 с.
24.Грачев Ю.Н. Внешнеэкономическая деятельность. Организация и техника внешнеторговых операций. Учебно-практическое пособие. — М.: ЗАО «Бизнес-школа «Интэл-Синтез», 2000. — 544 с.
25.Дегтярева О.И., Поляка Т.Н., Саркисов С.В. Внешнеэкономическая деятельность: Учеб. пособие. — 2-е изд. — М.: Дело, 2000. — 320 с.
26.Дідик Л.М. Рейтингова оцінка підприємств. – Фінанси України, №5, 1999.- С.30.
27.Дмитриенко Г.А. Стратегический менеджмент: целевое управление персоналом организации / Учебное пособие. — К.: МАУП, 1998.— С. 228.
28.Доблаев В.Л. Теория организаций. — М.: Институт молодежи, 1995.— 174с.
29.Економіка виробничого підприємства. Навч. пос. К.: Знання,2001- 405с.
30.Економічна теорія: Макро- і мікроекономіка. За ред. З. Ватаманюка. – К.: Альтернативи, 2001. – 606с.
31.Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
32.Инвестирование, финансирование, кредитование. Стратегия и тактика предприятия./Под ред. проф. Ушаковой Н.Н. К.: КГТЭУ, 1997.— 191 с.
33.Кириченко О.А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності. – К.: Знання-Прес, 2002. – 384 с.
34.Козловский В., Маркина Т.В., Макаров В.М. Производственный и операционный менеджмент. Учебник — СПб.: Специальная литература, 1999. — 366 с.
35.Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. — К.: «Знання», КОО, 2000. — 378 с.
36.Котлер Ф., Боуэн Дж., Мейкенз Дж. Маркетинг. Гостеприимство и туризм: Учебник для вузов / Пер. с англ. Под ред. Р.Б. Ноздревой. — М.: ЮНИТИ, 1998. — 787 с.
37.Кредісов А.І., Панченко Є.Г., Кредісов В.А. Менеджмент для керівників. – К.: Знання, 1999.- 264 с.
38.Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
39.Люкшинов А.Н. Стратегический менеджмент: Учебное пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. — 375 с.
40.Макеева Е. А. Менеджмент внешнеэкономической деятельности: Курс лекций. – Одеса. Астропринт, 2001. – 196 с.
41.Менеджмент & менеджер. Корпоративный стиль. №1. 2002.
42.Менеджмент организации. Учебное пособие / Под ред. д. е. н. проф. З.П. Румянцевой и д. э. н., проф. Н.А. Саламатина.— М.: ИНФРА-М, 1996.- 432 с.
43.Назаренко В.М., Назаренко К.С. Транспортное обеспечение внешнеэкономической деятельности. — М.: Центр экономики и маркетинга, 2000. — 512 с.
44.Никешин С.Н. Внешняя среда экономических систем: СПб: Издательство «Два-три», 1994. — 100 с.
45.Организация и техника проведения внешнеэкономических операций (конспект лекций). — М.: «ПРИОР», 2000. — 160 с.
46.Папковская П.Я. Учет внешнеэкономической деятельности: Учебник.-Мн.: ООО «Мисанта», 1996.- 160с.
47.Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2003, С. 312.
48.Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
49.Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
50.Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
51.Слав’юк О. П. Фінанси підприємств. Підручник. К.:КНЕУ, 2002-456с.
52.Смирнов Э. А. Основы теории организации: Учебное пособие для вузов. — М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. — 375 с.
53.Смирнов Э.А. Разработка управленческих решений: Учебник для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. — 271 с.
54.Ткаченко Н. М. Формування і облік залученого капіталу // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. – Полтава, 2001. – № 2-3 / 15-16/. – С. 28-32.
55.Управління зовнішньоекономічною діяльністю: Навч. Посібник/ Під.заг.ред. А.І. Кредісова/ Пер. з рос. Н. Кіт, К. Серажим. – К, 1997. – 448 с.
56.Финансовый менеджмент: теория и практика/ Под ред. Стояновой Е.С.- М.: Перспектива, 1999 – 348 с.
57.Шеремет А.Д., Негашев Е.В. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 2000, С. 98.
58.Широков Л.А. Исследование систем управления. Том 1. Структурное и информационное моделирование систем управления. — МГИУ, 1999.— С. 123.
59.Щекин Г.В. Практическая психология менеджмента. Научно-практическое пособие. — К.: Видавництво «Україна», 1994. – 345 с.
60.Экономическая стратегия фирмы. / Под ред. проф. Градова А.П. — 2-е изд. — СПб: Специальная литература, 1999. — 589 с.
Додатки
Додаток А
Органи управління ТОВ НВП “Елетер”
|
Вищий орган Збори учасників |
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
Контролюючий орган Ревізійна комісія |
|
|
Виконавчий орган Директор |
||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|