Зміст
Вступ………………………………………………………………………………………………… 3
Розділ 1 Економічна сутність і значення реклами, її місце і роль в маркетингу 6
1.1 Сутність реклами……………………………………………………………………….. 6
1.2 Організація та управління рекламним процесом……………………….. 16
1.3 Планування та організація рекламної кампанії підприємства….. 23
2.1 Організаційно-економічна характеристика фітнес-центру “Акваріум” 34
2.2 Аналіз проведення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум” 43
2.3. Ефективність проведення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум” 55
3.1 Вдосконалення розробки рекламної діяльності фітнес-центру “Аваріум” 67
Висновки………………………………………………………………………………………… 98
Список використаної літератури…………………………………………………… 102
Додатки………………………………………………………………………………………… 104
Вступ
Актуальність дослідження теми даної роботи обґрунтована різким збільшенням обсягу рекламної інформації у сучасному суспільстві. Значення реклами невпинно зростає в усіх соціальних установах. Реклама починає набувати цінності не тільки тому, що забезпечує успішну практичну маркетингову діяльність, але й сама по собі як незалежна структура з конкретними функціями і цілями.
Незважаючи на малий термін розвитку реклами в Україні, вітчизняні рекламодавці вже набули достатнього досвіду та і реклама стала значущою реальністю, для вивчення якої необхідні конкретні наукові підходи.
Розв»язання соціальних проблем потребує адаптації інституціональних звичок до нових умов. Реклама не тільки пояснює узагальненому споживачеві, як споживати її продукт, ті чи інші товари та послуги, але й поряд з іншими різновидами масової комунікації допомагає адаптуватися до нових форм життя, яке постійно та швидко змінюється. Тим самим вона забезпечує атмосферу доброзичливості та довіри, набуваючи ролі повсякденної, звичної порадниці, яка рекомендує свої продукти та направляє свою аудиторію.
Метою дипломної роботи є вивчення рекламної діяльності, як складової з маркетингу та способи її поліпшення. На підставі проведеного аналізу стану рекламної діяльності служби маркетингу фітнес-центру “Акваріум” в роботі в висунуті конкретні пропозиції щодо її поліпшення.
Досягнення цієї мети потребувало розв»язання низки теоретичних завдань, перш за все:
— визначити роль і значення реклами в суспільстві та діяльності окремих cуб’єктів господарювання;
— дослідити особливості рекламної діяльності в Україні на сучасному етапі;
— проаналізувати особливості рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум”;
— висунути конкретні пропозиції щодо поліпшення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум”.
Об»єктом дослідження є рекламна діяльність служби маркетингу фітнес-центру “Акваріум” .
Предмет дослідження — рекламна діяльність в Україні на сучасному етапі, а також форми й механізми соціальної взаємодії елементів рекламної діяльності.
В основу дослідження покладена теорія взаємодії. При вивченні стану рекламної діяльності в Україні були застосовані основні методи здобуття соціальної інформації — контент-аналіз, а також опитування, метод фокусованого інтерв»ю; методи аналізу — структурно-функціональний аналіз на макрорівні і символіко-інтеракціоністський підхід, теорія обміну, феноменологічний підхід, інформаційно-ентропійний підхід на мікрорівні. Тільки багатобічний аналіз, який поєднує підходи всіх парадигм, може дати достовірну картину стану рекламної діяльності в Україні.
Рекламна діяльність своєю історією заглиблюється в далеке минуле, але предметом наукового дослідження вона стає тільки у XX столітті. Першими дослідниками суттєвих характеристик реклами були К. Абрамов, Т. Кьоніг, М. Мануйлов, які звернули увагу не тільки на інформативність реклами, але й вперше дослідили психологічний вплив на особистість споживача рекламованої продукції.
У вітчизняних і зарубіжних працях можна простежити сталі, традиційні погляди на це явище. Деякі відомі автори розглядають рекламу як засіб ідеологічної пропаганди та агітації (В. Маяковський, Ю. Шерковін, С. Загладіна, О. Красуліна, О. Кукаркін, В. Толстих, О. Феофанов). Соціально-психологічні та політичні установки вони подають як могутній чинник формування суспільної свідомості певного ладу, певної суспільної формації.
Часто рекламування розглядають як соціально-економічний процес. Функціонування реклами, шляхи вдосконалення організації та управління в рекламній діяльності висвітлено у працях А. Бурлаєнка, К. Воронова, К. Павлова, Л. Гермогенової, І. Гольцекера, Ю. Хачатурова, Ю. Дегтярьова, Л. Корнілова, І. Кардашиді, Р. Сорокіна, Д. Беклешова.
Саме по рекламній діяльності захистили дисертації В. Глазунова, А. Козлов, В. Володєєва, А. Настенко, І. Васіна, Т. Сайлере, Є. Баранов та інші. Слідом за зарубіжними вченими (Ф. Котлером, Д. Скоттом, Д. Евансом, Б. Берманом, Й. Едвардсом, Р. Брауном, А. Дейяном, А. Тродеком), і в працях вітчизняних дослідників (І. Рожков, Д. Баркан, П. Зав»ялов, Є. Ромат, Н. Анікіна, О. Наймушин) реклама все частіше розглядається як частина маркетингу.
Місце і роль реклами визначаються у цих розробках як найважливіші важелі маркетингової системи, головна функція яких полягає у забезпеченні гнучкого комунікативного зв»язку між виробництвом та споживанням.
У своїх працях автори досягли певних результатів у дослідженні теорії та практики рекламної діяльності і зокрема господарської діяльності рекламного агентства. Але є ще питання дискусійного характеру, а також такі, що потребують подальшої розробки з урахуванням сучасних тенденцій розвитку основних сфер суспільного життя.
Розділ 1 Економічна сутність і значення реклами, її місце і роль в маркетингу
1.1 Сутність реклами
На сьогодні існує багато визначень реклами (лат. reklamare — голосно кричати або повідомляти), що, на нашу думку, свідчить про складність цього поняття.
Ряд дефініцій реклами ґрунтується на її функціях: реклама — це «будь-яка оплачувана форма репрезентації інформаційних повідомлень неособистого характеру про товари та послуги», реклама—це інформація про споживчі властивості товарів та різні види послуг з метою їхньої реалізації, створення на них попиту [15, C15]. Ось яке визначення реклами запропоновано в Законі України «Про рекламу»: «реклама — це спеціальна інформація про осіб та продукцію, яка розповсюджується в будь-якій формі і в будь-який спосіб з метою прямого або опосередкованого одержання прибутку».
Таким чином, реклама — одна із комунікативних форм. Її функціональне призначення — познайомити широку аудиторію споживачів з ідеями, якістю товарів та послуг з метою їхньої пропаганди та розширення збуту.
На сьогодні реклама розглядається як домінантний компонент у системі маркетингу.
…
Особливе значення для підприємств має так звана увідна (попередня) реклама, яка випереджає появу товару на ринку, сприяє найшвидшому доведенню її до споживача. Позитивним наслідком цієї реклами є те, що до моменту появи певного товару на ринок частина покупців приходить до висновку його придбати. Увідна реклама має особливо велике значення тому, що як показує практика, значно легше створити за допомогою реклами відповідну думку про товар, ніж змінити його після того, як воно вже склалося. Важливо, щоб підприємства, які мають кваліфікованих спеціалістів, що найкраще ознайомлені з технологією виробництва, перевагами товарів, постачали торговельним підприємствам готові рекламні засоби [14, C. 114]. Особливою формою реклами, що проводиться промисловими підприємствами, є участь у конкурсах, демонстраціях, виставках та ін.
Промислові підприємства використовують засоби реклами, які відрізняються масовістю впливу на адресатів, можуть застосовувати рекламні ролики на всю країну і за кордон, а також каталоги, альбоми, плакати, проспекти [12, C.132].
1.2 Організація та управління рекламним процесом
Рекламний процес — це канал поширення інформації на ринку. Зважаючи на широкий спектр функцій, які вона виконує, цілком закономірним видається різноманіття учасників рекламного процесу. Такими є: рекламодавець, рекламне агентство, засоби поширення реклами та споживач. У процесі рекламної діяльності виділяють відношення за типом «суб»єкт—суб»єкт», які також поділяють на відношення суб»єкта-комунікатора (передавача рекламної інформації) та суб»єкта-реципієнта (отримувача
…
1.3 Планування та організація рекламної кампанії підприємства
Рекламна кампанія — це комплекс рекламних заходів, розроблений відповідно до стратегії та програми маркетингу і спрямований на споживачів товару, які являють собою відповідні сегменти (сегмент) ринку з метою викликати їхню реакцію, яка сприяє вирішенню стратегічних або тактичних завдань підприємства-виробника.
Завдання маркетингової діяльності на підприємстві полягає в інтеграції підрозділів підприємства та управлінських дій на всіх етапах виробництва та реалізації продукції. Реклама в цій системі встановлює зворотній зв»язок із споживацькою аудиторією, дозволяє не лише переборювати опір ринку впровадженню товару та давати про нього відповідним чином підготовлену та оброблену інформацію, але й вловлювати і сигнали ринку, оперативно та адекватно реагувати на них. Таким чином, у процесі розробки та реалізації рекламних кампаній забезпечується пристосування товару до вимог навколишнього ринкового середовища [4, C. 110].
…
Також обліку підлягають всі специфічні фактори, які мають місце в різних регіонах на різних рівнях збуту, а також сезонні коливання купівельної та ділової активності.
План рекламної кампанії повинен враховувати також можливість непередбачуваних змін ринкової ситуації або умов рекламного процесу. Крім того, на реалізацію планів може здійснювати вплив недооцінка сили впливу певних загальних або специфічних факторів, для переборення труднощів, які виникають в процесі розробки та реалізації рекламної кампанії, в її плані передбачається можливості та варіанти оперативного втручання в хід рекламного процесу і комплекс заходів, які необхідні для виправлення несприятливої ситуації та недопущення нераціональних витрат.
Розділ 2 Аналіз стану проведення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум”
2.1 Організаційно-економічна характеристика фітнес-центру “Акваріум”
Фітнес-центр «Акваріум» почав свою діяльність з квітня 2000 року. Фітнес-центр «Акваріум» знаходиться за адресою м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, 45. “Акваріум” — сімейний клуб. Відвідування клубу всією родиною — відмінний спосіб її зміцнення. З одного боку, з»являється загально сімейний інтерес, а з іншого боку, усіодержують своє фітнес-навантаження. В фітнес-центрі велика кількість дитячих програм, є програми для тінейджерів, різноманітні класи для жінок, для чоловіків. Кожний може знайти заняття але душі. А після занять знову зустрітися, посидіти в барі, поділитися враженнями, відпочити в ресторані — усе це — сімейне спілкування.
Клуб даруєможливість познайомитися зісвітомфітнесу в усіййогорозмаїтості.
..
2.2 Аналіз проведення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум”
Реклама — найдійовіший інструмент у спробах підприємства модифікувати поводження покупців, залучити їхню увагу до його товарів, створити позитивний образ самого підприємства, показати його суспільну корисність.
У залежності від використовуваних фітнес-центром “Акваріум” рекламних засобів поширення інформації розрізняють:
Рекламні звертання в пресі. Переваги: гнучкість, своєчасність, гарне охоплення місцевого ринку, широке визнання і прийняття. Недоліки: короткочасність існування.
Рекламно-комерційну літературу (довідники, каталоги, буклети). Переваги: висока географічна і демографічна вибірковість, вірогідність і престижність, висока якість відтворення, тривалість існування, значне число “вторинних” читачів. Недоліки: наявність марного тиражу.
…
4. Середній термін обороту грошових коштів (тривалість періоду обороту в днях) (Тогк) характеризує середній термін їх обертання та розраховується як відношення календарного фонду часу за певний період (наприклад, за рік — 365 днів) до коефіцієнту оберненості грошових коштів (КГК) :
В 2000 році Тогк = 365/5,6112 = 65,05 дні.
В 2001 році Тогк = 365/6,0969 = 59,87 дні.
В 2002 році Тогк = 365/6,2970= 57,96 дні.
В 2001 порівняно з 2000 роком зменшилася тривалість одного обороту грошових коштів на 5,18 дні. Один оборот грошових коштів для ТОВ “Акваріум” в 2002 році склав 57,96 дні порівняно з 59,87 днів в 2001 році. Грошові кошти в 2002 році оберталися швидше ніж в 2001 році.
Отже, за результатами аналізу можна зробити висновок, що фінансовий стан ТОВ “Акваріум” в 2002 році покращився порівняно з минулими 2000 та 2001 роками.
Розділ 3 Шляхи вдосконалення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум”
3.1 Вдосконалення розробки рекламної діяльності фітнес-центру “Аваріум”
Планування та реалізація рекламного процесу фітнес-центру “Акваріум” має складатися з таких етапів:
перший — визначення глобальних цілей реклами;
другий — визначення та розробка цілей рекламної комунікації на засадах загальних цілей підприємства та прийнятої ним стратегії маркетингу і маркетингових комунікацій;
третій — визначення методу розрахунку та безпосередня розробка бюджету рекламної діяльності;
четвертий — визначення концепції рекламного звернення та окремих тем;
п»ятий — вибір засобів та носіїв реклами;
шостий — конкретизація завдань рекламних звернень з урахуванням вибраних засобів та носіїв реклами;
сьомий — вибір жанрів та форм рекламних звернень;
восьмий — розробка загального бізнес-плану комунікацій та його невід»ємної частини — рекламної діяльності підприємства;
дев»ятий — створення рекламних звернень (визначення творчих підходів, написання тексту або сценарію, розробка оригінал-макета);
десятий — розміщення рекламних звернень у засобах масової інформації (у вибраних засобах та носіях реклами);
одинадцятий — контроль за ходом показу рекламного звернення цільовій аудиторії, вимірювання ефективності цього показу та оперативне коригування ходу показу (за необхідності).
Бюджет рекламування фітнес-центру “Акваріум” має розроблятися на рік (можуть бути й перспективні плани, але за умов нестабільності законодавчої бази, економічної та політичної ситуації в Україні, зокрема, вони не опрацьовуються).
…
6.5.6. Ефективність використання фірмою мір стимулювання збуту.
6.5.7. Добре продумана програма пропаганди фірми. Контроль глобальних цілей і стратегій фірми припускає визначення її довгострокової політики, основної лінії поводження фірми, напрямків її дій по об»єктах і цілям, формування образа фірми, що складається у свідомості споживачів і конкурентів (corporate identify).
3.2 Удосконалення медіапланування на основі сучасної теорії календарного планування рекламного звернення
Планування рекламної діяльності допомагає підприємству подивитися на себе збоку та визначити, як саме реалізувати свою індивідуальність та особливості продукції, що її виробляє підприємство, за умов конкуренції. Планування має зв»язати перспективу підприємства із заходами маркетингової політики комунікацій, спрямованими на реалізацію такої перспективи. Плани маркетингу та його складової — маркетингових комунікацій роблять підприємства більш підготовленими до постійних змін, від яких так страждає економіка України, дає змогу заздалегідь перебудувати програму дій.
Планування рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум” має відбуватися в пов»язанні з усіма розділами бізнес-плану підприємства, що допомагає чітко визначити місце реклами в комплексі маркетингу, виходячи з конкретної цінової і товарної та діяльності з організації продажу товарів. Процес планування рекламної діяльності відбувається згідно з логікою ієрархії цілей підприємства.
…
Варто підкреслити важливість взаємодії між креативним директором і фахівцем з медіапланування фітнес-центру “Акваріум”. Якщо рекламне оголошення не діє, його не врятує ніяка частота. Однак рекламу, що напевно спрацює, не повинна обмежувати занадто низька частота, що не дозволяє їй діяти.
Ефективна частота носить сугубо індивідуальний характер — окремий цільовий споживач або піддається впливу з мінімальною ефективною частотою, або ні. Ефективне охоплення за один рекламний цикл (ОБ/ц) — це просто число окремих споживачів, охоплених хоча б з мінімальною ефективною частотою.
3.3 Підвищення ефективності проведення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум”
Для підвищення ефективності проведення рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум” потрібно проводити контроль. Контроль являє собою невід»ємний елемент будь-якого управлінського процесу. У найбільш загальному виді метою контролю є визначення ступеня відповідності фактично досягнутих організацією результатів тим задачам, що були розроблені на етапі планування.
Процес контролю містить у собі наступні основні елементи:
1. Установлення стандартів (чи конкретних контрольних показників). Іншими словами, визначається, які результати повинні бути досягнуті;
2. Вимір фактично досягнутих результатів, опис сформованої ситуації;
3. Аналіз сформованої ситуації, з»ясування найважливіших причин, факторів. Відповідь на питання, чому так відбулося.
4. Розробка коригувальних заходів з метою підвищення ефективності роботи системи, якщо досягнуті результати відрізняються від установлених стандартів і поставлених цілей.
Контроль рекламної діяльності фірми повинний розглядатися тільки в системі контролю діяльності фірми в сфері маркетингу.
Дана система контролю являє собою періодичну всебічну, об»єктивну і проведену у визначеній послідовності перевірку маркетингової діяльності фірми і відповідності маркетингової стратегії зовнішнім умовам, у ході якої виявляються основні проблеми, що коштують перед фірмою. Результатом такої перевірки є план заходів, спрямованих на підвищення ефективності всієї системи маркетингу даної фірми.
Специфічними цілями контролю рекламної діяльності є такі цілі:
1) забезпечення відповідності головних напрямків рекламної діяльності цілям маркетингової і комунікативної політики фірми;
2) визначення ефекту, конкретного результату рекламної діяльності;
3) забезпечення максимальної ефективності реклами (у самому широкому змісті: від вибору найбільше ефективних варіантів рекламного звертання, засобів реклами і рекламоносіїв до вироблення цілей рекламної політики);
4) визначення ефективності витрат фінансових засобів на рекламу;
5) забезпечення відповідності форми і змісти реклами вимогам державного регулювання і морально-етичним нормам суспільства й ін.
…
Зі сказаного вище можна зробити висновок про те, що контроль реклами, навіть на рівні рекламної служби фірми, який носить тактичний характер, вимагає досить високого рівня компетентності співробітників, зусиль і засобів. Тому проведення заходів контролю реклами економічно доцільно тільки при досить високих обсягах рекламних витрат.
Висновки
Рекламний процес — це канал поширення інформації на ринку. Зважаючи на широкий спектр функцій, які вона виконує, цілком закономірним видається різноманіття учасників рекламного процесу. Такими є: рекламодавець, рекламне агентство, засоби поширення реклами та споживач.
Послідовність, структура і особливості рекламного процесу в сучасних умовах визначають роль та функції його основних учасників: рекламодавця, рекламного агентства та засобів поширення реклами.
Рекламна кампанія — це комплекс рекламних заходів, розроблений відповідно до стратегії та програми маркетингу і спрямований на споживачів товару, які являють собою відповідні сегменти (сегмент) ринку з метою викликати їхню реакцію, яка сприяє вирішенню стратегічних або тактичних завдань підприємства-виробника.
Закон України “Про рекламу” визначає основні засади рекламної діяльності в Україні, регулює правові відносини, що виникають у процесі створення, розповсюдження, одержання реклами.
Основними принципами рекламної діяльності фітнес-центру “Акваріум” є: законність, точність, достовірність, використання державної та інших мов відповідно до законодавства України, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами моральної, фізичної або психічної шкоди. У рекламі забороняється:
поширювати інформацію щодо продукції, виробництво або реалізацію якої заборонено законодавством України;
вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, ставлення до релігії, за мовними ознаками, за родом і характером занять, місцем проживання, за інших обставин або такі, що дискредитують продукцію інших осіб;
подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдати шкоди здоров»ю або життю людей та навколишньому природному середовищу, а також спонукають до нехтування засобами безпеки;
використовувати засоби і технології, які безпосередньо діють на підсвідомість споживача;
наводити твердження, що дискримінують осіб, які не користуються продукцією, що рекламується;
використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України та звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, а також офіційні назви державних органів України, крім випадків, передбачених законодавством;
вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім»я без згоди останньої;
імітувати (копіювати або наслідувати) загальне вирішення, текст, зображення, музичні чи звукові ефекти, що застосовуються в рекламі іншої продукції, якщо інше не передбачено законодавством України про авторське право та суміжні права.
Протягом 2000-2002 року витрат и на рекламну діяльність ТОВ “Акваріум” зростали. В 2001 році витрати на рекламу зросли з 74,5 тис. грн. до 81,14 тис. грн. при цьому чистий дохід від реалізації послуг зріс на 238,09 тис. грн. (10,93%). В 2002 витрати на рекламу зросли на 78,97 тис. грн. (97,33%) порівняно з 2001 роком, при цьому чистий дохід від реалізації послуг зріс на 834,31 тис. грн. (34,53%).
Протягом 2000-2002 років структура витрат на рекламу ТОВ “Акваріум” змінилася не значно. В 2001 році зросла питома вага витрат на участь в ярмарках та інші витрати відповідно на 1,27% та 5,55%. Питома вага витрат на рекламу в пресі, рекламу на радіо і телебаченні, друкованої реклами відповідно зменшилися на 0,1%, 0,48% та 6,24% порівняно з 2000 роком. В 2002 році порівняно з 2001 роком зросли витрати на рекламу в пресі та друковану рекламу відповідно на 1,91% та 0,75%.
Подача реклами в 2002 році зросла порівняно з минулими роками. В 2002 році значно зросла реклами на радіо з 140 днів на рік в 2001 році до 210 днів на рік. Також збільшилася подача реклами в пресі та на телебаченні.
Для ТОВ “Акваріум” в 2001 коефіцієнт покриття зріс з 1,8884 до 4,5651, а в 2002 знизився до 1,9491 та знаходиться в межах допустимих норм.
Позитивно вплинув в 2002 році на коефіцієнт покриття абсолютний приріст активів, за рахунок чого він збільшився на 0,378. За рахунок збільшення залишку грошових коштів з 19,6 до 1013 тис. грн. коефіцієнт покриття зріс на 0,43. Але негативний вплив підвищення поточних пасивів призвів до зменшення коефіцієнта покриття на 2,994. Сумарний вплив двох факторів викликав спадання коефіцієнта покриття на 2,616.
Знайшли коефіцієнт кореляції, що визначає залежність виручки від реалізації продукції від затрат на рекламу, протягом 2000-2002 років.
Коефіцієнт кореляції 0,989. Це свідчить про значну щільність зв’язку між витратами на рекламу та виручкою від реалізації на ТОВ “Акваріум”.
Щоб розробити ефективне рекламне звернення, необхідно чітко з»ясувати, на яких мотивах треба наголошувати, щоб отримати належний ефект.
Планування рекламної діяльності допомагає підприємству подивитися на себе збоку та визначити, як саме реалізувати свою індивідуальність та особливості продукції, що її виробляє підприємство, за умов конкуренції. Плани маркетингу та його складової — маркетингових комунікацій роблять підприємства більш підготовленими до постійних змін, від яких так страждає економіка України, дає змогу заздалегідь перебудувати програму дій.
На 2003 рік фітнес-центр “Акваріум” планує виділити 200 тис. грн. з метою збільшення виручки від реалізації послуг. Чим більше послуг було продано за минулий період, то більші витрати на рекламу плануватимуться в наступному періоді.
Процес вибору засобів масової інформації для реклами фітнес-центр “Акваріум” має складатися з таких етапів: прийняття рішення про широту охоплення, частоту появи та силу впливу рекламного звернення; вибір основних засобів поширення інформації; вибір конкретних носіїв реклами і показника вартості показу рекламного звернення в розрахунку на 1000 осіб; прийняття рішень про графік використання засобів масової інформації.
В 2003 році на підприємстві ТОВ “Акваріум” плануються витрати на рекламу в сумі 200 тис. грн., що на 39,89 тис. грн. більше ніж в минулому році. Витрати на рекламу в 2003 році зростуть за всіма показниками. Витрати на рекламу в пресі зростуть на 7,1 тис. грн., витрати на радіо та телебачення зростуть на 5,8 тис. грн., витрати на друковану рекламу зростуть на 14,2 тис. грн., витрати на участь у виставках зростуть на 7,5 тис. грн.
Також в 2003 році стануться зміни в структурі витрат на рекламу. Зростуть витрати на друковану рекламу на 1,39% та відповідно зменшиться масова частка інших видів реклами.
За 2002 рік обсяг продажу складав 3901,3 тис. грн. В 2003 році підприємство планує витрати на рекламу в сумі 200 тис. грн.
Тобто додатковий товарообіг за рахунок проведення рекламних заходів складе 592,161 тис. грн.
Тобто в 2003 році за рахунок проведення рекламних заходів товарооборот складе 4493,461 тис. грн.
За рівнянням регресії y = 11,801x + 343,358, при витратах на рекламу 200 тис. грн., щоквартально по 50 тис. грн., ТОВ “Акваріум” отримає виручку від реалізації в сумі 11,801*50 + 343,358 = 933,408 тис. грн..
В 2003 році рівень витрат на рекламу в товарообороті зменшився 0,29% з 4,1% в 2002 році до 3,81%.
За рахунок рекламної діяльності підприємство планує, що 20 тис. осіб зазнають впливу реклами.
Витрати на рекламу, що приходяться на 1000 споживачів, які зазнали впливу реклами складуть 10 тис. грн.
Список використаної літератури
1. Ансофф И. Стратегическое управление. М.: Экономика. — 1989.
2. Батра Р., Майерс Дж., Аакер Д. Рекламный менеджмент. — М.; СПб.; К., 1999.-220 с.
3. Білоус О., Клименко К. Проблеми міжнародного спільного підприємництва// Економіка України. — 1992.- №10.
4. Блэк С. Паблик Рилейшнз. Что это такое? — М.: 1990.
5. Богачева Н. М. Эстетический аспект рекламы. — Автореф. дис. канд. экон. наук. — М.: 1992.
6. Войчак А. В. Маркетинговый менеджмент. — К.: Изд-во КНЭУ, 1998.
7. Гаврилюк О. В. Пріоритетні галузі та види виробництва для іноземного інвестування в Україні // Фінанси України. — 1997. — №7. — С. 56-61.
8. Гарковенко С. С. Маркетинг. — К.: Либра, 1988. — 143 с.
9. Гринченко В.Д. Чтобы крыша «не поехала». — Галицькі контракты. -№38/1998.
10.Дейян А. Реклама. — М.: Прогресс-Универс, 1993. — 145 с.
11.Дейян А., Троадек А., Троадек Л. Стимулирование сбыта и реклама на месте продажи. — М.: Прогресс-Универс. -1993.
12.Ермощенко Н. Н., Скворцов Н. В. Справочник предпринимателя. — Киев.: Изд-во УкрИНТЭИ, 1993. — 189 с.
13.Закон України «Про рекламу». — Урядовий кур»єр. — 1996. — №137-138. -с.4.
14.Карлоф Б. Деловая стратегия: концепции, содержание, символика. — М.: Экономика. — 1991.
15.Кислицкий Олег. Опыт рекламирования в зарубежной прессе. -Маркетинг и реклама. №7-8.
16.Линькович Л. В чешуе как жар горя… появляются новые производители металлочерепицы. -Бизнес. — №32//1998.
17.Лук»янець T. I. Рекламний менеджмент. — К.: Вид-во КНЕУ, 1999.
18.Международный кодекс рекламной практики: Пер. Н.В. Гениной, В.Е. Димидова. -К.: Укрреклама, 1995.
19.Музыкант В. Л. Теория и практика современной рекламы. — М.: Евразийский регион, 1998. — 243 с.
20.Обрытько Б. А. Рекламный менеджмент. — К. 2000. — 115с.
21.Пасечник В. К вопросу о методических подходах определения эффективности рекламы и паблисити. — Маркетинг и реклама. — №9. — 2001.
22.Пилдич Дж. Путь к покупателю. — М.: Прогресс. — 1991. — 229 с.
23.Управление нововведениями. Сборник обзоров. — М., 1990.
24.Федотова Л. Н. Социология рекламы. — М.: Добровест, 1999. — 305 с.
25.Хорошковський B. I. Чи можливе українське чудо? — К.: Українські пропілеї, 1996.
26.Хорулько Л. П. Пока что не тесно. — Интервью с исполнительным директором RANNILLA KYEV г-жой И.Савиловой. — БИЗНЕС №47 от 23 ноября 1998 г., стр. 35.
27.Dik Warren Twendt. How to Plan New Product, Improve Old Ones, and Create Better Advertising. — Journal of marketing, July 1992.
28.Walter A. Gaw. Specialty Advertising. — Chicago. — 1994.
29.William L. Wilke. Advertising: Problem and Potential. — Journal of Marketing. — October 1975.
Додатки
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ “Акваріум” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 2002 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
120 |
132 |
|
первісна вартість |
0 11 |
120 |
162 |
|
Знос |
0 12 |
|
30 |
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
1200 |
1200 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
11302,7 |
9744,8 |
|
первісна вартість |
0 31 |
565,1 |
589,0 |
|
Знос |
0 32 |
11867,8 |
10333,8 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестіції |
0 45 |
|
|
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
12622,7 |
11076,8 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
|
|
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
|
|
|
готова продукція |
130 |
|
|
|
товари |
140 |
2920,7 |
3513,1 |
|
Векселі одержані |
150 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
729,1 |
784,7 |
|
первісна вартість |
161 |
729,1 |
784,7 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
|
|
|
за виданими авансами |
180 |
|
|
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
|
|
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
927,8 |
23,5 |
|
в іноземній валюті |
240 |
|
|
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
4577,6 |
4321,3 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
36,0 |
|
БАЛАНС |
280 |
17200,3 |
15434,2 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
13200 |
13200 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
|
|
|
Резервний капітал |
340 |
1251,0 |
1159,7 |
|
Нарозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
145,3 |
108,0 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
14596,3 |
14467,7 |
|
2. Забеспечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забеспечення виплат персоналу |
400 |
|
10,3 |
|
Інші забеспечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
|
10,3 |
|
3. Довгострокові зобов,язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
180,0 |
12,0 |
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов,язання |
450 |
|
|
|
Відстрочені податкові зобов,язання |
460 |
|
|
|
Інші довгострокові зобов,язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
180,0 |
12,0 |
|
4. Поточні зобов,язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
|
|
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов,язаннями |
510 |
|
|
|
Векселі видані |
520 |
|
|
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
2407,3 |
924,1 |
|
Поточні зобов,язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
|
|
|
з позабюджетних платежів |
560 |
|
|
|
зі страхування |
570 |
4,7 |
5,6 |
|
з оплати праці |
580 |
12,0 |
14,4 |
|
з участниками |
590 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов,язання |
610 |
|
|
|
Усього за розділом 4. |
620 |
2424,0 |
944,2 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
|
БАЛАНС |
640 |
17200,3 |
15434,2 |
|
Керівник М.П. |
|||
|
Головний бухгалтер |
|
|
Додаток Б
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ “Акваріум” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 200 3 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
132 |
144 |
|
первісна вартість |
0 11 |
162 |
210 |
|
Знос |
0 12 |
30 |
66 |
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
1200 |
1200 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
9744,8 |
9916,4 |
|
первісна вартість |
0 31 |
589,0 |
601,0 |
|
Знос |
0 32 |
10333,8 |
10517,4 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестіції |
0 45 |
|
|
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
11076,8 |
11260,4 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
|
|
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
|
|
|
готова продукція |
130 |
|
|
|
товари |
140 |
3513,1 |
2366,2 |
|
Векселі одержані |
150 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
784,7 |
1823,0 |
|
первісна вартість |
161 |
784,7 |
1823,0 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
|
|
|
за виданими авансами |
180 |
|
|
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
|
|
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
23,5 |
1215,6 |
|
в іноземній валюті |
240 |
|
|
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
4321,3 |
5404,8 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
36 |
|
|
БАЛАНС |
280 |
15434,2 |
16665,2 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
13200 |
13200 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
|
|
|
Резервний капітал |
340 |
1159,7 |
214,9 |
|
Нарозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
108,0 |
465,3 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
14467,7 |
13880,2 |
|
2. Забеспечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забеспечення виплат персоналу |
400 |
10,3 |
14,6 |
|
Інші забеспечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
10,3 |
14,6 |
|
3. Довгострокові зобов,язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
12,0 |
12,0 |
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов,язання |
450 |
|
|
|
Відстрочені податкові зобов,язання |
460 |
|
|
|
Інші довгострокові зобов,язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
12,0 |
12,0 |
|
4. Поточні зобов,язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
|
|
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов,язаннями |
510 |
|
|
|
Векселі видані |
520 |
|
|
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
924,1 |
2675,1 |
|
Поточні зобов,язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
|
|
|
з позабюджетних платежів |
560 |
|
|
|
зі страхування |
570 |
5,6 |
6,6 |
|
з оплати праці |
580 |
14,4 |
16,8 |
|
з участниками |
590 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов,язання |
610 |
|
|
|
Усього за розділом 4. |
620 |
944,2 |
2698,4 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
60,0 |
|
БАЛАНС |
640 |
15434,2 |
16665,2 |
|
Керівник М.П. |
|||
|
Головний бухгалтер |
|
|
Додаток В
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ “Акваріум” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
про фінансові результати |
|
||
|
за рік 2002 року |
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
3901,3 |
2900,0 |
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
650,22 |
483,33 |
|
Акцизний збір |
0 20 |
|
|
|
|
0 25 |
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
|
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
3251,08 |
2416,67 |
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
2126,14 |
1916,53 |
|
Валовий: |
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
1124,94 |
500,14 |
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
|
|
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
322,51 |
250,32 |
|
Витрати на збут |
0 80 |
160,11 |
81,14 |
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
110,01 |
51,11 |
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
прибуток |
100 |
532,31 |
117,57 |
|
збиток |
105 |
|
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
|
Інші доходи |
130 |
21,59 |
11,0 |
|
Фінансові витрати |
140 |
|
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
прибуток |
170 |
553,9 |
128,57 |
|
збиток |
175 |
|
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
166,17 |
38,57 |
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
прибуток |
190 |
387,73 |
90,0 |
|
збиток |
195 |
|
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
прибуток |
220 |
387,73 |
90,0 |
|
збиток |
225 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
Період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Матеріальні затрати |
230 |
|
|
|
Витрати на оплату праці |
240 |
|
|
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
|
|
|
Амортизація |
260 |
|
|
|
Інші операційні витрати |
270 |
|
|
|
Разом |
280 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
Дивіденти на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
Керівник |
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|