Зміст
Розділ 1. Теоретичні основи проведення маркетингових досліджень на підприємстві
1.1. Поняття та значення маркетингових досліджень в діяльності підприємства
1.2. Необхідність управління маркетинговими дослідженнями
1.3. Показники ефективності маркетингових досліджень
Розділ 2. Дослідження споживчих переваг, конкурентного середовища та продукції ТМ «Чернігівська»
2.1. Організаційно-економічна характеристика
2.2. Дослідження споживчих переваг ТМ «Чернігівська»
2.3. Аналіз конкурентного середовища
Розділ 3. Шляхи вдосконалення проведення маркетингових досліджень на підприємстві
3.1. Напрямки підвищення ефективності маркетингових досліджень
3.2. Шляхи підвищення конкурентоспроможності
Вступ
У самому загальному вигляді поняття маркетингу означає вивчення ринку з визначеною метою. У маркетингу, що покликаний задовольняти потреби людей, дослідження мають велике значення. В умовах ринку одержують переваги ті підприємства, що краще інших знають ці потреби і продають товари, здатні їх задовольнити. Але ринок постійно змінюється, потреби людей під впливом різних факторів також змінюються, тому підприємства, щоб отримати прибуток, повинні постійно стежити за кон»юнктурою ринку.
Саме за допомогою маркетингових досліджень підприємства можуть здійснювати відстеження змін потреб покупців. Маркетингові дослідження – це будь-яка дослідницька діяльність, що забезпечує потреби маркетингу.
Як правило, потреба в проведенні маркетингового дослідження виникає у випадках, коли: 1) підприємство не досягло поставлених маркетингових цілей; 2) підприємство уступає позиції конкуренту; 3) підприємство збирається диверсифікувати свою діяльність; 4) підприємство готує новий бізнес-план; 5) будь-які інші випадки, коли менеджери затрудняються у виборі дій чи припускають значні інвестиції.
Дуже часто основною метою маркетингових досліджень є прагнення дати адекватну характеристику ринкових процесів і явищ, відбити позицію і можливості фірми на ринку. Звичайно маркетинговим дослідженням піддаються ринок, конкуренти, споживачі, товари, середовище маркетингу, ціна товарів, просування товарів. Результатом маркетингового дослідження є розробки, що використовуються при виборі і реалізації стратегії і тактики маркетингу.
Саме тому тема дипломної роботи “Маркетинговедослідження споживчих переваг, конкурентного середовища та продукції торгової марки “Чернігівська” є досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є оцінка маркетингових досліджень споживчих переваг, конкурентного середовища та продукції торгової марки “Чернігівська”.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— вивчення поняття та значення маркетингових досліджень в діяльності підприємства,
— розгляду необхідності управління маркетинговими дослідженнями,
— розгляду показників ефективності маркетингових досліджень,
— аналізу стану проведення дослідження споживчих переваг ТМ «Чернігівська» на підприємстві,
— аналізу конкурентного середовища підприємства,
— дослідження напрямків підвищення ефективності маркетингових досліджень,
— пошуку шляхів підвищення конкурентоспроможності підприємства.
Предметом дослідження є маркетингові дослідження споживчих переваг, конкурентного середовища та продукції торгової марки “Чернігівська”.
Об»єктом дослідження є продукція торгової марки “Чернігівська”.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.
Розділ 1. Теоретичні основи проведення маркетингових досліджень на підприємстві
1.1. Поняття та значення маркетингових досліджень в діяльності підприємства
Маркетингове дослідження підприємства це комплексне планування, збирання, аналіз та опис даних, необхідних для специфічної маркетингової ситуації. Фахівці з проведення маркетингових досліджень надають цілий комплекс послуг, до якого, як правило, входить вивчення потенціалу ринку та частки ринку, що належить підприємству; оцінка рівня задоволення споживачів та споживчої поведінки; дослідження методів ціноутворення, товару, розподілу та просування.
Процес маркетингового дослідження (рис. 1.1) складається з чотирьох етапів: виявлення проблеми та визначення цілей дослідження; розробка плану дослідження; реалізація плану дослідження; обробка та представлення отриманих результатів.
…
Однак телефонні інтерв»ю коштують дорожче, ніж анкета, що надсилається поштою. Крім того, люди можуть відмовитись обговорювати з інтерв»юером питання особистого характеру. До того ж на осіб, яких опитують, неминуче впливає особистість інтерв»юера: те, як він розмовляє, як задає питання, навіть тембр його голосу. Нарешті, різні інтерв»юери можуть по-різному інтерпретувати та записувати отримані відповіді; щоб скоротити час, деякі несумлінні інтерв»юери вдаються до обману — самі дають відповіді, не ставлячи нікому ніяких запитань.
Отже, маркетингове дослідження підприємства це комплексне планування, збирання, аналіз та опис даних, необхідних для специфічної маркетингової ситуації. Фахівці з проведення маркетингових досліджень надають цілий комплекс послуг, до якого, як правило, входить вивчення потенціалу ринку та частки ринку, що належить підприємству; оцінка рівня задоволення споживачів та споживчої поведінки; дослідження методів ціноутворення, товару, розподілу та просування. Методами проведення досліджень підприємств є спостереження, опитування, експеримент, імітація та аналіз текстів.
1.2. Необхідність управління маркетинговими дослідженнями
Управління маркетинговими дослідженнями на підприємстві має сприяти розвитку маркетингового комплексу.
Маркетинговий комплекс визначають як сукупність маркетингових засобів, що піддаються контролю, які підприємство використовує з метою одержання бажаної реакції цільового ринку. В маркетинговий комплекс входить усе, що підприємство може використати для впливу на попит на свій товар. Численні можливості можна розділити на чотири групи: товар, ціна, методи розповсюдження та просування товару (так звані «чотири Ps»: product, price, place, promotion) [28, с. 76]. На рис. 1.2 показано основні компоненти, що входять до складу «чотирьох Ps».
…
Треба сказати, що «рух у народ», врахування особливостей споживача на всіх етапах виробництва і реалізації товару є сьогодні актуальною світовою тенденцією розвитку маркетингу. Без перебільшення можна сказати, що подібна зміна орієнтирів є доказом підвищення культури взаємин продавця і покупця [9, c. 37].
1.3. Показники ефективності маркетингових досліджень
Єдиним узагальнюючим показником економічної ефективності будь-якого проведення маркетингових досліджень служить економічний ефект, що характеризує абсолютну величину перевищення вартісної оцінки очікуваних (фактичних) результатів над сумарними витратами ресурсів за певний розрахунковий період [41, c. 351].
Ефективність проведення маркетингових досліджень у загальному вигляді визначають як відношення результатів до витрат, спрямованих на їхнє якісне досягнення. Ефективність є характеристикою процесів і впливів, що відбиває, насамперед, ступінь досягнення переслідуваних цілей, тому ефективність притаманна лише цілеспрямованій взаємодії.
Під ефективністю розуміють:
— визначений конкретний результат (ефективність дії чого-небудь);
— відповідність результату чи процесу максимально можливому, ідеальному чи плановому;
— функціональна розмаїтість систем;
— числову характеристику задовільності функціонування;
— імовірність виконання цільових настанов і функцій;
— відношення реального ефекту до необхідного (нормативному) ефекту.
…
Досить суттєвою характеристикою стійкості фінансового стану є коефіцієнт маневреності, який показує яка частина власних коштів підприємства знаходиться в мобільній формі, що дозволяє відносно вільно маневрувати даними коштами. Високе значення коефіцієнту маневреності позитивно характеризує фінансовий стан. Іноді в спеціальній літературі як приклад оптимальної величини коефіцієнта рекомендується його значення 0,5. Аналіз динаміки коефіцієнтів автономії та маневреності за декілька звітних періодів дозволяє виявити тенденцію зміни фінансової стійкості підприємства. Та кількість фінансових показників, що пропонується в літературі, є надмірною. Залежно від мети та завдань аналізу в кожному конкретному випадку вибирають оптимальний саме для цього випадку комплекс показників та напрямків аналізу фінансового стану підприємства. Для повної характеристики фінансового стану і тенденцій його зміни достатньо порівняно невеликої їх кількості. Важливо лише, щоб кожен з цих показників відображав суттєві сторони фінансового стану підприємства та їх відповідність вищевикладеним вимогам.
Розділ 2. Дослідження споживчих переваг, конкурентного середовища та продукції ТМ «Чернігівська»
2.1. Організаційно-економічна характеристика
Горілчаний бізнес у останні роки міцнішає, розвивається, поповнює ринок новими міцними напоями. Серед новачків — Чернігівська горілка, що здобула своїх шанувальників на стародавній уславленій землі. Саме в цьому регіоні наприкінці 2001 року з»явилася оригінальна, виготовлена за старовинними рецептами і на основі новітніх технологій, „Чернігівська» чотирьох видів: “Туровська», “Золото Держави», „Перлина України» та „Українська з перцем». Співробітникам ЗАТ „Чернігівська горілка» вдалося віднайти архівні документи, розкриті старовинні секрети і рецепти приготування горілчаних напоїв.
У 2001 році трудовим колективом було створено закрите акціонерне товариство „Чернігівська горілка».
…
Як видно з табл. 2.4 в 2004 році було укладено з постачальниками на 9 договорів (7,03%) більше ніж в 2003 році. Відсоток виконання догорів в 2004 році зріс з 94,53% до 97,08%, тобто на 2,55% порівняно з 2003 роком. Що свідчить про покращення стану постачання товарів на ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” в 2004 році.
При невиконанні договорів сторони несуть матеріальну відповідальність. Наприклад:
— у разі затримки відпуску або відпуску не в повному обсязі партії товару, заявленої покупцем, постачальник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невідпущеного товару за кожний день прострочення;
— у разі порушення строків оплати товару покупець сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення;
— за порушення умов договору винна сторона відшкодовує завдані збитки, у тому числі неотриманий прибуток, в порядку, передбаченому чинним законодавством;
— за односторонню необґрунтовану відмову від виконання своїх зобов»язань протягом дії договору винна сторона сплачує штраф у розмірі тисячі гривень.
2.2. Дослідження споживчих переваг ТМ «Чернігівська»
Управління маркетингом ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка”здійснюється шляхом: 1) організації маркетингової діяльності на підприємстві; 2) розробки і здійснення програми маркетингу.
Організацію маркетингової діяльності на підприємстві ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” виконує відділ маркетингу.
Орієнтація на виробництво і орієнтація на ринок — це, звичайно, не альтернативні поняття. Вони тісно пов»язані між собою. Але орієнтація на ринок — більш високий ступінь в діяльності підприємства ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка”, коли воно, базуючись на передовій технології, не замикається на вирішенні внутрішніх завдань, а виходить на кінцеву мету — задоволення попиту покупців.
Відділ маркетингу на підприємстві ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” формувався не відразу, а поетапно, поступово об»єднуючи в собі основні функції маркетингу, які до цього часу були розосереджені по різних підрозділах (вивчення ринку, формування асортименту, торгівля і цінова політика, реклама). Маркетингову діяльність очолює комерційний директор підприємства. Ефективно управляти маркетингом на ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” означає так побудувати систему збору інформації, проведення досліджень ринку, організації реклами, операцій щодо збуту і обслуговування, щоб забезпечити максимум результатів (прибутковість, об»єм продаж і т. д.) при мінімумі витрат.
…
Отже, як видно з табл. 2.8. за функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є Первак, Хмільний ФП = 0,9, потім Немирів, Українська особлива та Туровська, Чернігівська горілка відповідно для яких ФП = 0,875 та 0,825. За економічними показниками найбільша вартість в Немирів, Українська особлива за рахунок великої вартості перевезень та Туровська, Чернігівська горілка за рахунок вищої ціни продукції. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті Первак, Хмільний, на другому Туровська, Чернігівська горілка та на третьому Немирів, Українська особлива.
2.3. Аналіз конкурентного середовища
Ситуацію на ринку горілчаної продукції визначають кілька специфічних факторів: співвідношення легальної і тіньової продукції, залежність від положення справ на ринках пива, вина, слабоалкогольних коктейлів, ступінь державного контролю. Усі вони впливають на ділову активність “алкогольних” фігурантів на структуру, місткість ринку голчаних виробів, стійкість його розвитку.
Сьогодні більшість великих виробників горілки сходяться в думці, що тіньова і легальна складові горілочного ринку приблизно рівні, і держава поки не в змозі істотно змінити це співвідношення. Слабоалкогольні напої користуються усе більшою популярністю в народу, що сприяє зниженню попиту на міцний алкоголь і скороченню обсягів його споживання. Щоб не втратити контроль над цим процесом, великі горілчаними налагоджують у себе виробництво різних газованих і сокомістких “викруток”.
В 2002 та 2003 роках можна було спостерігати небувалий феномен: по всій країні проводилися могутні кампанії по розкручуванню нових горілочних марок. Найчастіше рекламувалися продукти дешевої цінової групи, це давало привід припустити, що на ринок виходять виробники, що випускали до цього горілку в тіні.
Усього ж горілчану продукцію в Україні офіційно виробляють 214 компаній.
…
Як бачимо з матриці ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” відповідно до матриці формування конкурентної картки підприємств має слабку конкурентну позицію, яка погіршується.
Отже, ринкова частка ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” досить мала порівняно з загальним обсягом реалізації продукції в Україні. Вона склала відповідно в 2002, 2003, 2004 роках 0,47%, 0,35%, 0,34%. Це значить що є можливість для подальшого освоєння ринку реалізації продукції.
Розділ 3. Шляхи вдосконалення проведення маркетингових досліджень на підприємстві
3.1. Напрямки підвищення ефективності маркетингових досліджень
Торгівля горілчаними виробами в ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” в ринкових умовах повинна ґрунтуватися на принципах сучасного маркетингу. За допомогою методів маркетингу комерційні працівники, керівники, менеджери одержують необхідну інформацію про те, які товари і чому хочуть купувати для продажу роздрібні підприємства, про ціни, що підприємства готові заплатити, де закупівля продукції може принести найбільший прибуток.
З метою стимулювання продажу товарів потрібно вдосконалювати техніку рекламного звернення. Існує дві основні аксіоми реклами:
Аксіома опору споживача. Виробник (рекламодавець) не в змозі в наказовому порядку змусити споживачів читати свої рекламні оголошення.
Аксіома довіри до реклами. Різні споживачі підходять до рекламі з різних позицій: реклама, що може вселити довіру одним, не в змозі вселити довіру іншим.
Змусити прочитати рекламу і зробити так, щоб їй повірили, — ці задачі повинні зважуватися одночасно в ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка”. Для того щоб вирішити ці задачі необхідно:
— привернути увагу споживача. Для цього існує ряд прийомів, своєрідних рекламних “принад”: рекламні склад й образ, що повинні точно відповідати обраній рекламно-комерційній темі.
— необхідно перебороти конкуренцію з боку навколишніх текстових матеріалів і ілюстрацій і “спокусити” споживача пробігтися по оголошенню. Для рішення цієї задачі дуже важливе значення має місце розташування рекламного оголошення.
— необхідно змусити споживача вчитатися в оголошення. Потрібно пам»ятати, що людина при швидкому перегляді реклами прочитує перші сім слів тексту. Інше залежить від цих семи слів.
— необхідно зацікавити споживача. Як тільки споживач зосередив увагу на рекламі, рекламне повідомлення повинне знайти підхід до його вже існуючих поглядів у відношенні даного товару. Варто пам»ятати, що на даному етапі рекламне повідомлення може втратити довіру споживача, якщо воно:
занадто нав»язливо і нагадує скоріше про рекламування, чим про товар;
викликає думки про недоречні способи залучення уваги, що використовуються в рекламі;
розписуючи достоїнства товару, занадто явно їх перебільшує.
…
З розрахунку сумарного зваженого ранжування 5 зразків горілок особливих різних виробників (комплексного показника якості) ясно, що min Х5 = 8,844 тому на думку експертів, найбільш переважаючою є горілка особлива ТМ Чернігівська.
3.2. Шляхи підвищення конкурентоспроможності
Забезпечити конкурентоспроможність та необхідний обсяг продукції ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” має допомогти система ФОПСТИЗ (формування попиту і стимулювання збуту) — один із організаційних показників конкурентоспроможності товару.
Основним завданням служби ФОПСТИЗ на ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка ” має бути ліквідування «бар»єру недовір»я» покупця до товару, про який він має мало відомостей, оскільки товар з невідомими споживчими властивостями не буде куплений. Потенційний купець повинен отримати інформацію: про потреби, які цим товаром задовольняються; про його якість; про гарантії захисту прав споживача, якщо він не буде задоволений товаром.
Таким чином, будь-який захід щодо формування попиту передбачає розгляд товару з позицій споживача, тобто з точки зору його проблем і вигоди.
Для товарів індивідуального (особистого) користування велике значення має зміна зовнішньої форми, упаковки згідно вимог моди. Для товарів виробничого призначення, важливі не «косметичні зміни», а споживчі властивості.
Звернення до непоінформованих покупців формує попит (ФОП) і покупець буде прагнути придбати товар, яким ще не користувався, якщо матиме впевненість про його корисність. Формування попиту полягає у введенні на ринок товарів ринкової новизни, забезпеченні початкових продаж і завоюванні деякої частки ринку·
…
Висновки та пропозиції
Отже, маркетингове дослідження підприємства це комплексне планування, збирання, аналіз та опис даних, необхідних для специфічної маркетингової ситуації. Методами проведення досліджень підприємств є спостереження, опитування, експеримент, імітація та аналіз текстів. Управління маркетинговими дослідженнями на підприємстві має сприяти розвитку маркетингового комплексу.
Ефективність проведення маркетингових досліджень у загальному вигляді визначають як відношення результатів до витрат, спрямованих на їхнє якісне досягнення.
Обсяг виручки від реалізації даного підприємства у звітному 2004 році зменшилися в порівнянні з минулим. Так, у 2004 році дохід від реалізації склав 24452,1 тис. грн., що на 32,35% менше ніж у 2003 році. Протягом 2002-2003 років підприємство ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” вело збиткову діяльність. Так протягом 2002-2003 років підприємство отримало чистого збитку в сумі відповідно 950 тис. грн., 1972,6 тис. грн. В 2004 році підприємство скоротило свої витрати та отримало чистого прибутку в сумі 1643,2 тис. грн. Основні показники фінансово-господарської діяльності ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” зазнали позитивних змін у звітному 2004 році порівняно з 2003 роком.
В 2004 році було укладено з постачальниками на 9 договорів (7,03%) більше ніж в 2003 році. Відсоток виконання догорів в 2004 році зріс з 94,53% до 97,08%, тобто на 2,55% порівняно з 2003 роком. Що свідчить про покращення стану постачання товарів на ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” в 2004 році.
Організацію маркетингової діяльності на підприємстві ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” виконує відділ маркетингу. Під час проведення маркетингового дослідження на підприємстві ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” було встановлено, що: споживання горілки в Чернігівській областіскладає — 258358,4 дал., за даними облдержадміністрації продажу продукції ЗАТ ЧЛВЗ “Чернігівськагорілка» складають 48% ринку області. Дослідження показали, що 37 % респондентів віддають перевагу напоям вартістю 7-9 грн., а це ціновий сегмент продукції ЗАТ ЧЛВЗ “Чернігівська горілка» .
Було проведено аналіз конкурентоспроможності горілок особливих. Аналіз конкурентоспроможності проведемо для Немирів Українська особлива, Первак Хмільний та Туровська, Чернігівська горілка. За функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є Первак, Хмільний ФП = 0,9, потім Немирів, Українська особлива та Туровська, Чернігівська горілка відповідно для яких ФП = 0,875 та 0,825. За економічними показниками найбільша вартість в Немирів, Українська особлива за рахунок великої вартості перевезень та Туровська, Чернігівська горілка за рахунок вищої ціни продукції. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті Первак, Хмільний, на другому Туровська, Чернігівська горілка та на третьому Немирів, Українська особлива.
Основними конкурентами ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” є підприємства “Неміров”, “Союз-Віктан”, “Мягков”, “Олімп”, “Мерная” та “5 капель”. Ринкова частка ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” досить мала порівняно з загальним обсягом реалізації в Україні. Вона склала відповідно в 2002, 2003, 2004 роках 0,47%, 0,35%, 0,34%. Це значить що є можливість для подальшого освоєння ринку реалізації горілчаних виробів. Загальна ринкова частка ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” та конкурентів, яких ми вибрали для аналізу, також не дуже велика і складає відповідно в 2002, 2003, 2004 роках 7,44%, 7,26%, 10,37% відносно загального обсягу реалізації продукції в Україні. Як бачимо загальна ринкова частка ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” та конкурентів росте по відношенню до загального обсягу реалізації продукції в Україні. ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” відповідно до матриці формування конкурентної картки підприємств має слабку конкурентну позицію, яка погіршується.
Торгівля горілчаними виробами в ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” в ринкових умовах повинна ґрунтуватися на принципах сучасного маркетингу. Для підвищення ефективності маркетингових досліджень горілок на АТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” потрібно значно розширити споживчі особливості, за якими потрібно проводити дослідження. Для оцінки якості горілок особливих виділимо п»ять зразків горілок за виробником: Немирів Українська особлива, Мерная №1 Застольє, Чарочка Хмільна, Первак Хмільний та ТМ Чернігівська. З розрахунку сумарного зваженого ранжування 5 зразків горілок особливих різних виробників (комплексного показника якості) на думку експертів, найбільш переважаючою є горілка особлива ТМ Чернігівська.
Критеріями конкурентоспроможності продукції ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка ” мають бути: рівень якості продукції; рівень новизни продукції; імідж товару; інформованість товару; ціна споживання товару.
Управління якістю та конкурентоспроможністю на ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” має являти собою методи і діяльність оперативного характеру. До них відносяться: управління процесами, виявлення різного роду невідповідностей у продукції, в системі якості й усунення цих невідповідностей, а також їх причин. Контроль на виході виробничої системи (підприємства ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка ” та його підрозділів) має запобігати потраплянню бракованої продукції споживачеві або передачі її на наступні технологічні фази (стадії) з усіма негативними наслідками цього. Такий контроль уможливлює також постійне інформування керівництва про рівень виконання виробничих завдань та досягнуті економічні результати виробництва. Цінова політика ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” має бути направлена на середньо ціновий сегмент.
Список використаних джерел
1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджений наказом Міністерства фінансів України №205 від 28.04.2001р.// Бухгалтерський облік і аудит — 2001. — №5. -С.29-30.
4. Інструкція про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів. Затверджено наказом Міністерства статистики України від 28.12.96 N 389.
5. Аванесов Ю. А., Васькин Е. В., Клочко А. Н. Основы коммерции: Учебник. — М.: ТОО «Люкс-Арт», 1999. – 328 c.
6. Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
7. Бандурка О.М., Коробов М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. Фінансова діяльність підприємства: Підручник. — К.: Либідь, 1998. — 312 с.
8. Барышев А.Ф., Маркетинг – М.: ACADEMA, 2002. – 342 с.
9. Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
10.Бланк И. А. Торговый менеджмент. – К.: Украинско-Финский институт менеджмента и бизнеса, 1997.– 408 с.
11.Болт Гордон Дж. Практическое руководство по управлению сбытом. – М.: Экономика, 1999. – 271 с.
12.Валевич Р.П. Экономика торгового предприятия. – Мн..: Вышэйшая школа, 1996. – 348 с.
13.Ващекин Н. П. О системе маркетинговой информации // Маркетинг, 1999. № 1. С. 27-34.
14.Волков О. Экономика предприятия. Курс лекций. М: Инфра-М,2001-280с.
15.Ворст Й., Ревентлоу П. Экономика фирмы. — М.: Высш.шк.,2001-272с.
16.Голубков Е.П. Маркетингові дослідження. Теорія і методологія. К.: АСК, 2000. — 221 с.
17.Гребнев А.И. Экономика торгового предприятия. – М.: Экономика. 1997. – 314с.
18.Диксон П.Р. Управление маркетингом. Пер. с англ. М.: ЗАО «Издательство БИНОМ», 2002. – 560 с.
19.Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
20.Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
21.Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
22.Исследование рынка потребительских товаров: Практический маркетинг. Вып. 5. — М.: НПО «Реклама, информация, маркетинг», 2000. – 348с.
23.Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. носіб.- К.: МАУП, 2001. С 40-42.
24.Карпов В. Н. Управление маркетингом // Маркетинг. 1999. № 2. С. 29-42.
25.Карпова Т. П. Управленческий учет: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ, 2002. – 350 с.
26.Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.
27.Коммерчески-посредническая деятельность на товарном рынке. — Екатеринбург: РИФ «Солярис», 1999. – 294с.
28.Котлер Ф. Маркетинг, менеджмент. — СПб.: ПитерКом,1999. – 718с.
29.Котлер Ф. Основы маркетинга: Пер. с англ. -М. : Прогресс, 2000 — 736 с.
30.Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
31.Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999. – 800 с.
32.Маслова Т.Д., Ковалик Л.Н., Божук С.Г. М31 Маркетинг // СПб: Питер, 2001. – 320 с.
33.Немчин А.М., Минаев Д.В., Маркетинг. Учебное пособие.// «Бизнес-пресса», 2001 – 512 с.
34.Николаева Т. И. Адаптация торговли к условиям рынка. — Екатеринбург: УГЭУ, 1999. – 264с.
35.Осипова Л.В., Синяева И.М. Основы коммерческой деятельности. Практикум: Учеб. пособие для вузов. — М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1999. – 218с.
36.Панкратов Ф. Г., Серегина Т. К. Коммерческая деятельность: Учебник. — М.: Информ. центр «Маркетинг», 2001. – 348с.
37.Пискунова Н. И. Исследование рынка: Учеб. пособие. — М.: МГУ, 1997. – 382с.
38.Половцева Ф.П. Коммерческая деятельность: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 248с.
39.Попович П. Я. Економічний аналіз та аудит на підприємстві: Підручник. – Тернопіль, 1998.
40.Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
41.Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. – Мн.: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
42.Торговое дело: экономика, маркетинг, организация: Учебник / Под общ. ред. проф. Л. А. Брагина и проф. Т. П. Данько. — М.: ИНФРА-М, 2002. – 560 с.
43.Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства. – К.: МАУП, 1998. – С124-126.
44.Фасоляк Н.Д. Управление производственными запасами. – М.; Экономика, 1998. – 271 с.
45.Фатхутдинов Р.А. Стратегический маркетинг. М.: ЗАО «Бизнес-школа ИНТЕЛ-СИНТЕЗ», 2000. – 640 с.
46.Финансовый менеджмент: теория и практика/ Под ред. Стояновой Е.С.- М.: Перспектива, 1999 – 348 с.
47.Чечетов М., Мендрул О. — Корпоративне управління в умовах економічної трансформації // Економіка України. – 2001. — №4. – С. 10-19.
48.Шандезон Ш., Лансестр А. Методы продажи. — М.: Прогресс-Универс, 1999. – 428с.
49.Шеремет А.Д., Негашев Е.В. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 2000, С. 98.
50.Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 1998, С. 68.
51.Экономический анализ хозяйственной деятельности: Учебник для экон. вузов / Под ред. А. Д. Шеремета. – М.: Экономика, 1979. – 376 с.
Додатки
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
2005,1,1 |
|
|
Підприємство ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” |
за |
ЄДРПОУ |
31597869 |
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
7410136300 |
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
07794 |
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
18142 |
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
15.91.0 |
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 31 грудня 200 4 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
14,5 |
31,0 |
|
первісна вартість |
0 11 |
35,0 |
58,8 |
|
Знос |
0 12 |
20,5 |
27,8 |
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
368,4 |
254,4 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
2679,9 |
2843,9 |
|
первісна вартість |
0 31 |
3990,8 |
4523,1 |
|
Знос |
0 32 |
1310,9 |
1679,2 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестіції |
0 45 |
|
|
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
3062,9 |
3129,3 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
3130,6 |
2566,2 |
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
223,1 |
80,5 |
|
готова продукція |
130 |
479,2 |
246,1 |
|
товари |
140 |
3134,0 |
6217,5 |
|
Векселі одержані |
150 |
5016,3 |
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
12491,2 |
6495,0 |
|
первісна вартість |
161 |
12491,2 |
6495,0 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
20,9 |
|
|
за виданими авансами |
180 |
|
|
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
2537,1 |
1068,4 |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
40,3 |
26,2 |
|
в іноземній валюті |
240 |
|
|
|
Інші оборотні активи |
250 |
191,8 |
1254,4 |
|
Усього за розділом 2. |
260 |
27264,5 |
17954,3 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
153,8 |
|
|
БАЛАНС |
280 |
30481,2 |
21083,6 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
180,0 |
180,0 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
243,5 |
243,5 |
|
Інший додатковий капітал |
330 |
2309,5 |
2309,5 |
|
Резервний капітал |
340 |
|
|
|
Нерозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
-6696,7 |
-5053,5 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
-21,0 |
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
-3984,7 |
-2320,5 |
|
2. Забезпечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
|
|
|
Інші забезпечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
0 |
0 |
|
3. Довгострокові зобов’язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
|
|
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов’язання |
450 |
|
|
|
Відстрочені податкові зобов’язання |
460 |
7459,4 |
|
|
Інші довгострокові зобов’язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
7459,4 |
0 |
|
4. Поточні зобов’язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
3828,6 |
3376,8 |
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов’язаннями |
510 |
|
|
|
Векселі видані |
520 |
1275,7 |
700,0 |
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
5972,6 |
2114,3 |
|
Поточні зобов’язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
7297,2 |
8550,0 |
|
з позабюджетних платежів |
560 |
|
|
|
зі страхування |
570 |
36,3 |
12,9 |
|
з оплати праці |
580 |
77,9 |
1,7 |
|
з учасниками |
590 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов’язання |
610 |
8518,2 |
8648,4 |
|
Усього за розділом 4. |
620 |
27006,5 |
23404,1 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
|
БАЛАНС |
640 |
30481,2 |
21083,6 |
|
Керівник М.П. |
Додаток Б
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
|
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
2005,1,1 |
|
|
|
Підприємство ЗАТ ЧЛГЗ “Чернігівська горілка” |
за |
ЄДРПОУ |
31597869 |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
7410136300 |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
07794 |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
18142 |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
15.91.0 |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
|
про фінансові результати |
|
|
||
|
за рік 2004 року |
|
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
|
рядка |
період |
період |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
24452,1 |
36145,5 |
|
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
4022,9 |
4618,2 |
|
|
Акцизний збір |
0 20 |
11794,0 |
10820,6 |
|
|
|
0 25 |
|
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
16,2 |
6,4 |
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
8619,0 |
20700,3 |
|
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
6797,1 |
19661,8 |
|
|
Валовий: |
|
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
1821,9 |
1038,5 |
|
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
3115,8 |
4,9 |
|
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
1341,0 |
1232,1 |
|
|
Витрати на збут |
0 80 |
1339,6 |
662,9 |
|
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
4389,1 |
808,7 |
|
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
|
прибуток |
100 |
|
|
|
|
збиток |
105 |
2132,0 |
1660,3 |
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
6837,2 |
0,2 |
|
|
Інші доходи |
130 |
|
0,1 |
|
|
Фінансові витрати |
140 |
892,0 |
312,6 |
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
|
Інші витрати |
160 |
2170,0 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
|
прибуток |
170 |
1643,2 |
|
|
|
збиток |
175 |
|
1972,6 |
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
|
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
|
прибуток |
190 |
1643,2 |
|
|
|
збиток |
195 |
|
1972,6 |
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
|
прибуток |
220 |
1643,2 |
|
|
|
збиток |
225 |
|
1972,6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
|
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
|
рядка |
період |
Період |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Матеріальні затрати |
230 |
6457,5 |
5821,6 |
|
|
Витрати на оплату праці |
240 |
1026,5 |
872,4 |
|
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
357,5 |
3264 |
|
|
Амортизація |
260 |
385,9 |
325,7 |
|
|
Інші операційні витрати |
270 |
1952,7 |
1331,7 |
|
|
Разом |
280 |
10180,1 |
8677,8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
|
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
|
рядка |
період |
період |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
|
Дивіденди на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
|
Керівник |
|
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|
|