Зміст
Розділ 1. Умови праці на виробництві
1.1. Поняття, фактори та елементи умов праці
1.2. Вплив умов праці на працездатність людини і продуктивність праці
1.3. Оцінка умов праці на виробництві
1.4. Економічне і соціальне значення поліпшення умов та охорони праці в ринкових умовах
Розділ 2. Аналіз умов та охорони праці на деревообробному підприємстві “Дзвінкі кедри України”
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз санітарно-гігієнічних умов та охорони праці на підприємстві
2.3. Аналіз витрат на поліпшення умов та охорону праці на підприємстві
Розділ 3. Основні напрямки поліпшення умов праці на ЗАТ “Дзвінкі кедри України”
3.3. Соціальна та економічна ефективність заходів щодо поліпшення умов та охорони праці
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління трудовим колективом з метою підвищення продуктивності праці персоналу та отримання прибутку від діяльності.
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики умов праці на підприємстві.
Основною метою управління покращення умов праці на підприємстві є пошук та реалізація можливих резервів при забезпеченні високого рівня якості продукції.
Саме тому тема дипломної роботи “Аналіз та основні напрямки покращення умов праці на підприємстві” є актуальною.
Метою та завданням дипломної роботи є розгляд та покращення умов праці персоналу на підприємстві.
Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
розгляд соціально-економічного значення поліпшення умов праці;
проведення аналізу умов праці на деревообробному підприємстві;
розгляд основних напрямків поліпшення умов праці на підприємстві.
Предметом дипломної роботи є умови праці базового підприємства.
Об’єктом дослідження є ЗАТ «Дзвінкі кедри України «.
Теоретичну основу дослідження питання умов праці підприємства склали наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Абрамов В. М., Занюк С.С., Колот А.М., Лахтіонова Л. А., Мірошниченко О.М.., Шегда А. В., Шеремета А. Д. та інших.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, менеджменту, закони України.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Структурно дипломна робота поділена на три розділи.
В першому розділі розглядаються теоретичні моменти з умов праці на підприємстві.
Другий розділ присвячений аналізу умов праці на деревообробному підприємстві ЗАТ “Дзвінкі кедри України”.
Третій розділ передбачає розгляд шляхів покращення умов праці на деревообробному підприємстві ЗАТ “Дзвінкі кедри України”.
Розділ 1. Умови праці на виробництві
1.1. Поняття, фактори та елементи умов праці
В процесі праці людина вступає у взаємодію з предметами праці, засобами праці, іншими людьми. Крім того, на неї впливають різні параметри виробничої обстановки, в якій протікає праця (температура, вологість, рух повітря, шум, вібрація, шкідливі речовини, різноманітні випромінювання й т. п.). Все це у сукупності характеризує певні умови, в яких протікає праця людини, тобто це є умовами праці.
В ГОСТі 19605-74 «Організація праці. Основні поняття, терміни і визначення» умови праці визначаються як «сукупність факторів виробничого середовища, що впливають на працездатність та здоров’я людини в процесі праці».
….
Організаційні елементи характеризують організацію робочого місця. Сюди включають: оснащення робочого місця, тобто укомплектування робочого місця основним та допоміжним обладнанням, технологічного і організаційного оснащення в кількості, необхідній та достатній для якісного виконання встановленого виробничого завдання; а також планування робочого місця, тобто найбільш раціональне просторове розміщення у горизонтальній та вертикальній площинах обладнання, оснащення предметів праці й самого працівника.
1.2. Вплив умов праці на працездатність людини і продуктивність праці
В процесі праці відбувається продуктивне використання робочої сили, що, з фізіологічної та психологічної точок зору представляє життєдіяльність людини, функціонування різноманітних систем і всього організму в цілому.
Фізіологічне забезпечення трудової діяльності (спроможність людини нести відповідне навантаження — енергетичне, фізичне, біохімічне, нервово-психічне та емоційне) на належному рівні й у проміжок даного відрізка робочого часу знаходить вираження у дієздатності, дають відповідь на запитання про те, наскільки ефективно відбувається споживання сили за будь-який проміжок часу. У зв’язку з цим можна сказати, що дієздатність людини є фізіологічною основою продуктивності живої праці. Тому при рівності всіх інших умов, продуктивність праці буде тим вище, чим вище працездатність людини, яка бере участь у трудовому процесі.
Працездатність людини у трудовій діяльності вимірюється комплексом психофізіологічних показників, що характеризують стан функціональних систем організму, на основі яких може бути розроблений інтегральний показник працездатності.
….
Поліпшення умов праці і впровадження заходів по забезпеченню безпеки праці скорочують плинність кадрів. За мотивами “важкі і несприятливі умови” звільняються в промисловості до 20% усіх вивільнених, а в будівництві – понад 25%.
Несприятливі умови праці призводять до різних форм та ступенів втомлюваності працівників, функціонального напруження організму. Як негативний соціальний результат несприятливих умов – це зниження творчої активності, заінтересованості в результатах праці, погіршення трудової дисципліни, зростання плинності кадрів.
Комфортні умови праці дають позитивні соціальні результати, а саме: високий ступінь сприятливого впливу трудового процесу на здоров’я людини та розвиток її особливості, стан здоров’я, ставлення до праці, на соціальну активність.
Розділ 2. Аналіз умов та охорони праці на деревообробному підприємстві “Дзвінкі кедри України”
2.1. Організаційно-економічна характеристика підприємства
ЗАТ “Дзвінкі кедри України” засноване в січні 1997 року. Юридична адреса ЗАТ “Дзвінкі кедри України” м. Київ вул. Косенка, 14. Основним видом діяльності є виробництво будівельних деталей із деревини; лісопильне виробництво; посередницькі послуги під час купівлі-продажу товарів народного споживання. Всі основні положення функціонування підприємства зафіксовані в Статуті. Вищим органом ЗАТ “Дзвінкі кедри України” є збори акціонерів. У ЗАТ “Дзвінкі кедри України” створюється виконавчий орган одноособовий (директор). Директор вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів акціонерів. Директор підзвітний зборам учасників і організує виконання їх рішень. Контроль за діяльністю директора ЗАТ “Дзвінкі кедри України” здійснюється ревізійною комісією, що утворюється зборами акціонерів товариства з їх числа, в кількості, передбаченій установчими документами, але не менше 3 осіб. Перевірка діяльності директора товариства проводиться ревізійною комісією за дорученням зборів, з власної ініціативи або на вимогу акціонерів товариства. Ревізійна комісія вправі вимагати від посадових осіб товариства подання їй усіх необхідних матеріалів, бухгалтерських чи інших документів та особистих пояснень. Ревізійна комісія доповідає результати проведених нею перевірок вищому органу товариства. Ревізійна комісія складає висновок по річних звітах та балансах.
ЗАТ «Дзвінкі кедри України» — стабільно працююче підприємство, яке розвивається і має гарні позиції на ринку. Якість продукції і зважена цінова політика, власна сировина, вигідне розташування і відмінні можливості подальшого зростання виробництва роблять його привабливим для співробітництва та інвестицій.
….
Як бачимо з табл. 2.4 сума винагород зросла на 11,09 тис. грн., тобто на 21,83% та становить в 2002 році 61,9 тис. грн. Винагорода за результатами роботи за підсумками року зросла на 3,7 тис. (18,41%) порівняно з минулим роком. В 2002 році відбулося підвищення рівня винагород персоналу ЗАТ «Дзвінкі кедри України«, але вони виявилися не ефективними і фінансові показники діяльності підприємства погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
2.2. Аналіз санітарно-гігієнічних умов та охорони праці на підприємстві
У комплекс заходів щодо визначення стану умов та охорони праці на ЗАТ “Дзвінкі кедри України” входять:
боротьба зі шкідливими і небезпечними чинниками (шум, випромінювання, вібрація і т.д.);
соціальні заходи.
Мета атестації робочого міста визначити всі фактори виробничого середовища і трудового процесу, які шкідливі фактори впливають на працівника, як їх усунути або послабити їх дію. Також визначити пільги та компенсації які на даються працівникові під час роботи та пільги при визначенні пенсійного забезпечення.
З метою послаблення негативних факторів на ЗАТ “Дзвінкі кедри України” розробляють колективні та індивідуальні заходи по забезпеченню нормативних умов по охороні праці (розподіл обов’язків між службами, посадові обов’язки). Необхідні умови освітлення, опалення, заземлення електроприладів та електроустановок, огородження та блокування, світлова та звукова сигналізація.
На підприємстві проводяться заходи по зменшенню шкідливих речовин, противібраційні засоби, протишумові, протипожежні, електробезпечність.
Законодавством “Про охорону праці” ст.9, “Про відпустки” ст.7,8 , “Про пенсії” ст.13 передбачено пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.
….
Як видно з табл. 2.5. в 2002 році порівняно з 2001 зменшилася кількість робочих місць, що не відповідають вимогам санітарних норм на 2 (16,67%), зменшилася чисельність працівників, що працюють в умовах, які не відповідають санітарним нормам на 2 особи (13,33%), зменшилась кількість випадків травматизму на виробництві з 3 до 2 випадків. Кількість випадків професійних захворювань зросла з 2 в 2001 році до 3 в 2002 році та в 2002 році один працівник став інвалідом ІІІ групи. Кількість працівників, що звільнилися за власним бажанням через незадовільні умови праці протягом 2002 року склала 15 чоловік порівняно з 17 в 2001 році.
Отже, можна зробити висновок, що в 2002 році умови праці на ЗАТ «Дзвінкі кедри України» незначно покращилися.
2.3. Аналіз витрат на поліпшення умов та охорону праці на підприємстві
Поліпшення умов праці потребує капітальних вкладень і поточних витрат.
До капітальних витрат відносяться одноразові та постійні витрати на вдосконалення техніки та технології з метою поліпшення умов та охорони праці, на придбання чи оновлення основних фондів працеохоронного призначення.
Поточні (експлуатаційні) витрати – це витрати на утримання і обслуговування обладнання, що має працеохоронне призначення.
Загальні витрати підприємства на охорону праці поділяють на витрати за рахунок джерел фінансування, регламентованих нормативними актами держави і на витрати з охорони праці за колективними договорами, останніх на підприємстві “Дзвінкі кедри України” ні в 2001 р., ні в 2002 р. не передбачено.
…
Всі вказані витрати в даний час відносять на собівартість продукції і в результаті за недбале ставлення до охорони праці на підприємствах розплачуються не їх керівники, а суспільство, тобто чинна система пільг та компенсацій не спонукає керівників поліпшувати умови праці. З іншого боку, штрафні санкції, а також виплати, які повинні здійснюватися підприємством у випадку незадовільної роботи з охорони праці, наявності фактів травмування працівників та профзахворювань, сьогодні є досить значними. Це повинно змусити власника або уповноваженого ним органу серйозно замислитись, що ефективніше – зазнавати величезних збитків, не займаючись охороною праці, чи своєчасно вкласти кошти у профілактичні заходи, зберігаючи при цьому життя й здоров’я людей і не конфліктуючи з законом.
Розділ 3. Основні напрямки поліпшення умов праці на ЗАТ “Дзвінкі кедри України”
3.1. Вдосконалення системи управління умовами та охороною праці на підприємстві ЗАТ “Дзвінкі кедри України”
Управління охороною праці на підприємстві є складовою підсистемою загальної системи управління підприємством, оскільки лише за високого рівня охорони праці може бути забезпечено ефективне виконання завдань, які поставлені на підприємстві та досягнення найкращих економічних результатів.
Процес управління охороною праці передбачає аналіз та оцінку системи прогнозування виробничого ризику й можливих наслідків планування запобіжних заходів; організацію виконання; контроль за виконанням.
Мета управління охороною праці – це забезпечення безпеки людини, збереження здоров’я та працездатності людини під час трудової діяльності.
На підприємстві управління охороною праці повинно включати такі напрямки:
— навчання працівників безпеки та охорони праці;
— забезпечення безпеки виробничих процесів та обладнання;
— забезпечення безпеки будівель і споруд;
— забезпечення працівників засобами індивідуального захисту;
— нормалізацію санітарно-гігієнічних умов праці;
— впровадження оптимальних ритмів праці та відпочинку працівників;
— організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників;
— санітарно-побутове обслуговування працівників;
— професійний відбір працівників.
….
За результатами атестації складається перелік робочих місць, робіт, професій і посад, працівникам яких пропонується встановити пільги і компенсації за рахунок коштів підприємства згідно ст.26 Закону України “Про підприємства”, а також підтвердити право робітників на пільги та компенсації, передбачені законодавством.
Матеріали атестації робочих місць за умовами праці дають змогу обґрунтовано цілеспрямовано поліпшувати умови та охорону праці.
3.2. Впровадження нових технологій обробки деревини з метою скорочення важкої ручної праці та покращення санітарно-гігієнічних умов праці
Впровадження нових технологій на ЗАТ «Дзвінкі кедри України» зменшить застосування важкої ручної праці та сприятиме вдосконаленню процесу обробки деревини.
Обробка виконується з метою додання поверхням захисних і декоративних властивостей. Вона може бути прозорою, непрозорою, імітаційною, спеціальною.
На ЗАТ «Дзвінкі кедри України» для опоряджувальних робіт потрібно застосовувати конвеєрні, напівавтоматичні й автоматичні лінії. Вони включають верстати для нанесення матеріалів, установки для сушіння і стабілізації покрить, механізми завантаження і знімання деталей, транспортні засоби.
Для лакування плоских щитових деталей нітроцеллюлозними лаками можна застосувати лінію, схема якої показана на рис. 3.2. Деталі, що обробляються, проходять лаконаливну машину, де покриваються лаком, і надходять на приймальний роликовий конвеєр. Звідси деталі забираються вручну й укладаються на підвісні етажерки і подаються в сушильну камеру. Після виходу з її вони подаються на роликовий конвеєр і віброшліфувальний верстат для проміжного шліфування. Потім деталі знову подаються в лаконаливну машину для повторного лакування, і процес повторюється. Лінія проста, на ній можуть оброблятися також деталі емалями гарячого сушіння.
….
3.3. Соціальна та економічна ефективність заходів щодо поліпшення умов та охорони праці
Ефективність заходів з поліпшення умов і охорони праці оцінюється, в першу чергу, за такими показниками соціальної ефективності:
— зменшення кількості виробничих травм, загальної і професійної захворюваності;
— вивільнення працюючих з важких і небезпечних робіт;
— скорочення чисельності працівників, що працюють в умовах, які не відповідають вимогам санітарно-гігієнічних норм;
— збільшення кількості машин, механізмів і виробничих приміщень, приведених у відповідність до вимог нормативних актів;
— зменшення коефіцієнтів частоти травматизму, професійної захворюваності та їх тяжкості;
— зменшення кількості випадків виходу на інвалідність внаслідок травматизму чи професійної захворюваності;
— скорочення плинності кадрів через незадовільні умови праці тощо.
….
Показники ефективності заходів з покращання умов і охорони праці повинні використовуватися для економічного аналізу, оцінки, планування і контролю працеохоронної діяльності на підприємстві, у галузі.
Економічний аналіз стану охорони праці використовується з метою виявлення причин і факторів незадовільного стану безпеки виробництва, які найбільше впливають на результати діяльності підприємства та на визначення напрямів поліпшення працеохоронної діяльності.
Річна економія підприємства від поліпшення умов та безпеки праці складається з:
— економії коштів від зниження професійної захворюваності;
— економії коштів від зменшення випадків травматизму;
— економія коштів від зниження плинності кадрів;
— економія коштів від скорочення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах.
Висновки
Під час праці на людину впливають різні параметри виробничої обстановки, в якій протікає праця (температура, вологість, рух повітря, шум, вібрація, шкідливі речовини, різноманітні випромінювання й т. п.). Все це у сукупності характеризує певні умови, в яких протікає праця людини, тобто це є умовами праці. Фізіологічне забезпечення трудової діяльності (спроможність людини нести відповідне навантаження — енергетичне, фізичне, біохімічне, нервово-психічне та емоційне) на належному рівні й у проміжок даного відрізка робочого часу знаходить вираження у дієздатності, дають відповідь на запитання про те, наскільки ефективно відбувається споживання сили за будь-який проміжок часу. У зв’язку з цим можна сказати, що дієздатність людини є фізіологічною основою продуктивності живої праці. Тому при рівності всіх інших умов, продуктивність праці буде тим вище, чим вище працездатність людини, яка бере участь у трудовому процесі.
Поліпшення умов і охорони праці дуже вагомо впливають як на економічні так і на соціальні результати виробництва. Комфортні умови праці сприяють високій працездатності. Механізація і автоматизація виробничих процесів, удосконалення технології, скорочення і ліквідація важкої ручної праці є важливим фактором високої працездатності і продуктивності праці.
Підприємство ЗАТ «Дзвінкі кедри України» виготовляє високоякісні столярні вироби з натуральної деревини. Обсяг випуску продукції (виручки від реалізації) даного підприємства у звітному році зменшився на 4,32% в порівнянні з минулим. Так, у 2002 році доход від реалізації склав 4364 тис. грн., що на 4,32% менше ніж у 2001 році. Середньорічний виробіток одного працівника підприємства в 2002 році знизився на 6,68 тис. грн. порівняно з 2001 роком.
В 2002 році на підприємстві ЗАТ «Дзвінкі кедри України« фонд оплати праці становив 247050 грн., тобто збільшився на 3094 грн. порівняно з 2001 роком, відповідно зросла середньомісячна заробітна плата одного працівника з 409,3 грн. до 457,5 грн.
Фонд оплати праці в 2002 році зріс на 30,94 тис. грн. порівняно з минулим роком. Виплати за рахунок чистого прибутку зросли на 6,9 тис. грн., тобто на 11,27%. Виплати соціального характеру зросли в 2001 році на 0,4 тис. грн.. За рахунок цих факторів частка виплат з фонду оплати праці зросла на 0,83% та склала 74,58% від загальної суми виплат. Сума винагород зросла на 11,09 тис. грн., тобто на 21,83% та становить в 2002 році 61,9 тис. грн. Винагорода за результатами роботи за підсумками року зросла на 3,7 тис. (18,41%) порівняно з минулим роком. В 2002 році відбулося підвищення рівня винагород персоналу ЗАТ «Дзвінкі кедри України«, але вони виявилися не ефективними і фінансові показники діяльності підприємства погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
У комплекс заходів щодо визначення стану умов та охорони праці на ЗАТ “Дзвінкі кедри України” входять: боротьба зі шкідливими і небезпечними чинниками (шум, випромінювання, вібрація і т.д.) та соціальні заходи.
В 2002 році порівняно з 2001 зменшилася кількість робочих місць, що не відповідають вимогам санітарних норм на 2 (16,67%), зменшилася чисельність працівників, що працюють в умовах, які не відповідають санітарним нормам на 2 особи (13,33%), зменшилась кількість випадків травматизму на виробництві з 3 до 2 випадків. Кількість випадків професійних захворювань зросла з 2 в 2001 році до 3 в 2002 році та в 2002 році один працівник став інвалідом ІІІ групи. Кількість працівників, що звільнилися за власним бажанням через незадовільні умови праці протягом 2002 року склала 15 чоловік порівняно з 17 в 2001 році.
Загальні витрати підприємства на охорону праці поділяють на витрати за рахунок джерел фінансування, регламентованих нормативними актами держави і на витрати з охорони праці за колективними договорами, останніх на підприємстві “Дзвінкі кедри України” ні в 2001 р., ні в 2002 р. не передбачено.
використання коштів фонду соціального страхування на ЗАТ «Дзвінкі кедри України» в 2002 році зросло на 2,02 тис. грн. (46,98%). Це відбулося головним чином за рахунок збільшення виплат на забезпечення оздоровчих заходів на 1,58 тис. грн. (74,18%). Підприємство використовувало тільки кошти фонду соціального страхування.
Використання коштів фонду соціального страхування на ЗАТ «Дзвінкі кедри України» в 2002 році зросло на 2,02 тис. грн. (46,98%). Це відбулося головним чином за рахунок збільшення виплат на забезпечення оздоровчих заходів на 1,58 тис. грн. (74,18%).
Виплати на допомогу по тимчасовій непрацездатності в 2002 році зросли на 0,11 тис. грн. (9,09%) порівняно з 2001 роком. Допомога по вагітності та пологах зросла на 0,11 тис. грн. (47,8%).
В 2002 році також зросло використання коштів фонду страхування від нещасних випадків.
Кошти на профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням зросли на 0,1 тис. грн. (24,39%). Кошти на відновлення здоров’я та працездатності потерпілого зросли на 0,01 тис. грн. (9,09%). Кошти на допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання зросли на 0,11 тис. грн. (52,38%).
Підприємству слід звернути увагу на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
На підприємстві управління охороною праці повинно включати такі напрямки:
— навчання працівників безпеки та охорони праці;
— забезпечення безпеки виробничих процесів та обладнання;
— забезпечення безпеки будівель і споруд;
— забезпечення працівників засобами індивідуального захисту;
— нормалізацію санітарно-гігієнічних умов праці;
— впровадження оптимальних ритмів праці та відпочинку працівників;
— організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників;
— санітарно-побутове обслуговування працівників;
— професійний відбір працівників.
Впровадження нових технологій на ЗАТ «Дзвінкі кедри України» зменшить застосування важкої ручної праці та сприятиме вдосконаленню процесу обробки деревини.
Впровадження лінії ДВ 507 фарбування брускових деталей зменшить вплив хімічних речовин (лаку) на робітників. Лінія ДВ 507 конструктивно є більш досконалою, з низьким рівнем шуму. Також впровадження такої лінії підвищить рівень механізації праці. Слід також зазначити, що нові лінії більш безпечні в роботі.
З метою покращення умов праці в деревообробному цеху ЗАТ «Дзвінкі кедри України» розрахуємо механічну витяжну вентиляцію для приміщення, у якому виділяється пил і спостерігається надлишкове явне тепло.
Показники ефективності заходів з покращання умов і охорони праці повинні використовуватися для економічного аналізу, оцінки, планування і контролю працеохоронної діяльності на підприємстві, у галузі.
Список використаних джерел
Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р.
Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
Про підприємництво: Закон України, затверджений постановою Верховної Ради України” №698-12 від 7.02.91р. // Галицькі контракти — 1996. — №42. — С.28-32.
6. Закон України «Про охорону праці» // Відомості Верховної Ради України. — 8.12.92. — № 49. — С. 1475-1492.
7. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Закон України «Про пожежну безпеку» // Відомості Верховної Ради України. — 1994. — № 5. — С. 21.
ГОСТ 19605-74. Організація праці. Основні поняття, терміни і визначення.
Андриенко В. Ф., Данюк В. М. Экономическое стимулирование трудовой активности. — К., 1991.- 352с.
Бедрій Я. I., Джигирей В. С, Кидасюк А. І. та ін. Охорона праці: Навчальний посібник. —Львів, ПТВФ „Афіша», 1997.—258с.
Безопасность производственных процессов: Справочник / Под общей ред. Белова С. В. —М.: Машиностроение, 1985. — 448 с.
Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
Бойчик Н. Економіка підприємства. Навч.посібник.К.Атіка,2001-298с.
Волков О. Экономика предприятия. Курс лекций. М: Инфра-М,2001-280с.
Ворст Й., Ревентлоу П. Экономика фирмы. — М.: Высш.шк.,1994-272с.
Гаєвська Л. Економіка, підприємства. Навч.-метод.пос. Ірпі.: Акад.ДПС, 2001-145с.
Гігієнічна класифікація умов праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу. МОЗ України. — К., 1998. — 34 с.
Гогіташвілі Г. Г. Охорона праці на підприємствах промисловості будівельних матеріалів: Навч. посібник. — К.: ІСДО, 1993. — 252 с.
Гончарук В. Развитие предприятия. М.: Дело,2001-218с.
Грузинов В. Экономика предприятий. -Финансы и статистика,2001-218с.
Гусина В. М. О моделях механизма мотивации трудовой деятельности в условиях рьночной зкономики. — К., 1996.- 204 с.
Денисенко Г. Ф. Охрана труда: Учебное пособие. — М.: Высш. шк., 1985. — 319с.
Десслер Г. Управление персоналом: Учеб. пособие для студ.: Пер. с англ. / Под общ. ред. Ю. В. Шлемова. — М., 1997.- 418 с.
Економіка виробничого підприємства. Навч. пос. К.: Знання,2001- 405с.
Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
Занюк С. С. Мотивація діяльності. — Луцьк, 1998.- 218 с.
Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.
Колот А. М. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу. — К., 2001. – 258 с.
Мірошниченко О. В. Мотивація праці. — Донецьк, 1988. – 236 с.
Москвичев С. Г. Использование фактора мотивации в управлений: Учеб. пособие. — К., 1990. – 314 с.
Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: 36. наук. пр. — К., 1996. – 178 с.
Наука управляти: з історії менеджменту: Хрестоматія / Упор. і. О. Сле-: нов. — К., 1993. – 278 с.
Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
Додатки
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ЗАТ “Дзвінкі кедри України” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 200 3 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
4 |
8 |
|
первісна вартість |
0 11 |
5 |
10 |
|
Знос |
0 12 |
1 |
2 |
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
11 |
18 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
1462 |
1284 |
|
первісна вартість |
0 31 |
2932 |
2974 |
|
Знос |
0 32 |
1470 |
1690 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестіції |
0 45 |
|
50 |
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
1477 |
1360 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
35 |
41 |
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
287 |
271 |
|
готова продукція |
130 |
63 |
72 |
|
товари |
140 |
928 |
1112 |
|
Векселі одержані |
150 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
247 |
290 |
|
первісна вартість |
161 |
247 |
290 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
1 |
2 |
|
за виданими авансами |
180 |
3 |
3 |
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
20 |
23 |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
15 |
29 |
|
в іноземній валюті |
240 |
|
|
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
1599 |
1843 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
|
|
БАЛАНС |
280 |
3076 |
3203 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
1600 |
1600 |
|
Пайовий капітал |
310 |
699 |
739 |
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
|
|
|
Резервний капітал |
340 |
238 |
280 |
|
Нарозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
69 |
71 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
2606 |
2690 |
|
2. Забеспечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забеспечення виплат персоналу |
400 |
|
|
|
Інші забеспечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
0 |
0 |
|
3. Довгострокові зобов,язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
|
|
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов,язання |
450 |
|
|
|
Відстрочені податкові зобов,язання |
460 |
|
|
|
Інші довгострокові зобов,язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
0 |
0 |
|
4. Поточні зобов,язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
|
|
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов,язаннями |
510 |
|
|
|
Векселі видані |
520 |
11 |
70 |
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
186 |
164 |
|
Поточні зобов,язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
30 |
24 |
|
з бюджетом |
550 |
99 |
91 |
|
з позабюджетних платежів |
560 |
8 |
10 |
|
зі страхування |
570 |
31 |
36 |
|
з оплати праці |
580 |
88 |
97 |
|
з участниками |
590 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов,язання |
610 |
17 |
21 |
|
Усього за розділом 4. |
620 |
470 |
513 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
|
БАЛАНС |
640 |
3076 |
3203 |
|
Керівник М.П. |
Додаток Б
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ЗАТ “Дзвінкі кедри України” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
про фінансові результати |
|
||
|
за рік 2002 року |
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
4364 |
4561 |
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
727 |
760 |
|
Акцизний збір |
0 20 |
|
|
|
|
0 25 |
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
|
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
3637 |
3801 |
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
1245 |
1400 |
|
Валовий: |
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
2392 |
2401 |
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
13 |
20 |
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
1983,0 |
1990 |
|
Витрати на збут |
0 80 |
304 |
310 |
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
3 |
2 |
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
прибуток |
100 |
115 |
119 |
|
збиток |
105 |
|
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
|
Інші доходи |
130 |
|
|
|
Фінансові витрати |
140 |
|
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
прибуток |
170 |
115 |
119 |
|
збиток |
175 |
|
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
35 |
36 |
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
прибуток |
190 |
80 |
83 |
|
збиток |
195 |
|
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
прибуток |
220 |
80 |
83 |
|
збиток |
225 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
Період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Матеріальні затрати |
230 |
|
|
|
Витрати на оплату праці |
240 |
|
|
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
|
|
|
Амортизація |
260 |
|
|
|
Інші операційні витрати |
270 |
|
|
|
Разом |
280 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
Дивіденти на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
Керівник |
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|