Дипломна робота Потреба в інвестиціях для розвитку матеріально-технічної бази

Зміст

 

 

Вступ. 3

 

Розділ 1. Теоретичні засади планування матеріально-технічної бази торгівельного підприємства. 5

1.1. Сутність та склад  матеріально-технічної бази  підприємства. 5

1.2. Джерела коштів для формування матеріально-технічної бази торгівельного підприємства. 21

1.3. Цільові параметри розвитку матеріально-технічної бази торгівельного підприємства. 31

 

Розділ 2. Інформаційно-аналітичні передумови обґрунтування потреби в розвитку матеріально-технічної бази підприємства. 34

2.1. Аналіз і оцінка перспектив зростання обсягу товарообороту ВАТ “Дитячий світ”. 34

2.2. Аналіз складу, віку та технічних характеристик існуючої матеріально-технічної бази підприємства. 39

2.3. Дослідження кон’юнктури ринку торговельного обладнання. 45

 

Розділ 3. Планування обсягу інвестицій в розвиток матеріально-технічної бази підприємства. 52

3.1. Загальна концепція розвитку. 52

3.2. Визначення цільових параметрів розвитку матеріально-технічної бази  57

3.3. Оцінка потреб в інвестуванні розвитку матеріально-технічної бази  61

 

Висновки. 70

 

Список використаних джерел. 75


Вступ

 

Перехід до ринкових відносин зовсім по-іншому визначає місце підприємства в економіці. Ефективність його роботи багато в чому залежить від управлінської діяльності, що забезпечує реальну економічну самостійність підприємства, його конкурентноздатність і вартісне положення на ринку. В умовах ринкового трансформування економіки України питання розбудови підприємництва стоїть досить гостро. Розвиток національного ринку готельного господарства стає пріоритетним напрямком економічної політики на даному етапі.

Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в ре­алізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики здійснення інвестицій в розвиток матеріально-технічної бази торговельних підприємств.

Підвищення якості діяльності та розширення асортименту товарів можливе за рахунок проведення ефективного управління інвестиційною діяльністю підприємства.

Саме тому тема дипломної роботи “Потреба в інвестиціях для розвитку матеріально-технічної бази” є досить актуальною.

Метою дипломної роботи є оцінка стану та вдосконалення управління інвестиційною діяльністю на базовому підприємстві.

Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:

— розгляду теоретичних засад планування матеріально-технічної бази торговельного підприємства;

— вивчення інформаційно-аналітичних передумов обґрунтування потреби в розвитку матеріально-технічної бази підприємства;

— проведення планування обсягу інвестицій в розвиток матеріально-технічної бази підприємства.

Предметом дипломної роботи є матеріально-технічна база базового підприємства.

Об’єктом дослідження є  підприємство ВАТ “Універмаг “Дитячий світ”.

Теоретичну основу дослідження питання управління інвестиційною діяльністю підприємства склали наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених закони України, фінансова звітність ВАТ “Універмаг “Дитячий світ”.

В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.

 


Розділ 1. Теоретичні засади планування матеріально-технічної бази торгівельного підприємства

 

1.1. Сутність та склад  матеріально-технічної бази підприємства

 

Матеріально-технічна база торговельного підприємства включає основні засоби.

Відповідно до П(С)БО 7 одиницею обліку основних засобів є об’єкт основних засобів. Необоротні активи поділяються на основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвес­тиції, які в свою чергу поділяються на групи. Група основних засобів являє собою сукупність однотипних за технічними ха­рактеристиками, призначенням та умовами використання об’єктів необоротних матеріальних активів.

Незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи — капітальні інвестиції у будівництво, виготовлення, ре­конструкцію, модернізацію, придбання об’єктів необоротних ма­теріальних активів, уведення яких в експлуатацію на дату балан­су не відбулося, а також авансові платежі для фінансування будівництва.

….

Отже, для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства важливим є також обґрунтоване визначення конкретних джерел формування матеріально-технічної бази. Внутрішні та зовнішні джерела фінансових ресурсів різняться не лише місцем отримання капіталу (в рамках підприємства або поза ними). Відмінності між групами джерел мають більш вагоме значення для нормального функціонування підприємства.


1.3. Цільові параметри розвитку матеріально-технічної бази торгівельного підприємства

 

 

Матеріально-технічна база торговельних підприємств розвивається в таких напрямках:

— придбання нового обладнання;

— придбання засобів вентиляції, кондиціонування та опалення;

— придбання засобів автоматизації бізнес-процесів підприємства;

— будівництво нових торговельних об’єктів.

Сучасна матеріально-технічна база торговельних підприємств має включати такі групи обладнання:

….

Розділ 2. Інформаційно-аналітичні передумови обґрунтування потреби в розвитку матеріально-технічної бази підприємства

 

2.1. Аналіз і оцінка перспектив зростання обсягу товарообороту ВАТ “Дитячий світ”

 

BAT «Універмаг «Дитячий світ» засновано 17.03.1994 р. зі статутним фон­дом 40,3 тис.грн. Статутний капітал Товариства станом на 01.01.2004 р. становить 2707,3 тис.грн. До складу товариства входять:

Універмаг «Дитячий світ» за адресою: вул. Малишка, 3 загальною площею 19780.4 кв. м., філія «Казка» загальною площею 870,9 кв. м. розташованою за адресою: вул. В. Васильківська, 54, окремо розташований склад по вул. Довбуша, 22 площею 1390 кв. м, автостоянка площею 5689 кв. м Загальна площа ВАТ — 22041,3 кв. м., в т. ч. торгова площа — 12108,3 кв. м, складська площа — 2059,3 кв. м.

Торгові площі протягом 2003 р. збільшено на 156 кв. м за рахунок рекон­струкції технічних приміщень, зменшено на 108 кв. м за рахунок продажу торго­вого павільйону. Питома вага торгових площ в загальній складає 54,9% проти 37,7% на момент приватизації.

В табл. 2.1 розглянемо показники фінансово-господарської діяльності  ВАТ «Універмаг «Дитячий світ” в 2002-2003 роках.

Згідно приведених даних, сума інвестицій на придбання основних засобів цілому зросла на 148,05 тис. грн., але в зв’язку з подорожчанням торговельного  обладнання BAT «Універмаг «Дитячий світ» купив його менше. Таким чином на торговельне обладнання було витрачено на 141,05 тис. грн. більше коштів ніж планувалося. Це відбулося за рахунок збільшення ціни на 339,55 тис. грн. та за рахунок зменшення кількості зекономилося 198,5 тис. грн.

 

 


2.3. Дослідження кон’юнктури ринку торговельного обладнання

 

Розглянемо напрямки розвитку ринку торговельного обладнання.

Найбільший і різноманітний по реалізації клас торгового устаткування — це касові апарати. Відповідно до реєстру касових апаратів, дозволених до застосування в роздрібній торгівлі, ККМ поділяються на наступні види:

  • активні системні контрольно-касові машини: комп’ютерні каси, касові термінали, POS-термінали (АС ККМ)
  • пасивні системні контрольно-касові машини (ПС ККМ)
  • контрольно-касові машини моделі Фіскальний реєстратор (ФР)
  • автономні контрольно-касові машини (А ККМ)
  • фіскальні плати (ФП)

Найпоширеніший клас ККМ, здатний працювати з комп’ютером — це активні і пасивні системні ККМ, що у залежності від моделі і комплектації касового апарата можуть працювати з «1С: Підприємством» у трьох режимах — off-line, on-line і в режимі фіскального принтера.

Фіскальний реєстратор являє собою спеціалізований принтер з фіскальною пам’яттю і може працювати тільки в складі комп’ютеризованих систем.

….

Відображення відеоінформації: Функція поліекрана, що набудовується, забезпечує одночасне відображення до 16 телекамер. Є можливість багаторазового цифрового збільшення. Для зручності детального аналізу подій і ідентифікації людей, предметів, номерних знаків автомобілів можна виділяти і збільшувати довільні фрагменти сцени. Маються функції ручної й автоматичної комутації телекамер.

Отже, в подальшому в ВАТ “Дитячий світ” потрібно впроваджувати сучасну матеріально-технічну базу.


Розділ 3. Планування обсягу інвестицій в розвиток матеріально-технічної бази підприємства

 

3.1. Загальна концепція розвитку

 

Науково-технічний прогрес пред’являє підвищені вимоги до мобільності структури і складу основних виробничих фондів BAT «Універмаг «Дитячий світ». Виникає господарська необхідність не тільки більш ефективно використати матеріально-технічну базу на підприємствах, але формувати їх склад відповідно до досягнень науки і техніки. Таким чином, забезпечення постійного оновлення основних виробничих фондів передусім диктується всім ходом розвитку економіки. Оновлення фондів – процес, що прискорює збільшення їх об’єму і вартості.

Існує така класифікація оновлення. Перша — коли старі основні фонди, що прийшли в непридатність замінюються тією ж кількістю нових або коли до діючих додаються нові, але не відмінні від перших ні за своїми техніко-експлуатаційними якостями, ні за кількістю вкладеної в них суспільно-необхідної праці. Друга — коли основні фонди, що прийшли в непридатність замінюються тією ж кількістю нових або до діючих засобів праці додаються нові і не відмінні від старих по своїх техніко-виробничих властивостях, але що втілюють в кожній своїй масі меншу масу суспільної праці. Третя — оновлення при якому основні фонди, що прийшли в непридатність, замінюються такою ж кількістю нових або до існючих додаються основні фонди не тільки більш дешеві, але і технічно більш довершених зразків.

….

Таким чином, досліджуваний район є дуже перспективним місцем для будівництва нового торгово-розважального комплексу. Високий рівень відвідуваності йому спочатку забезпечать:

— Наявність могутніх «генераторів руху» у районі його місця розташування — універмагу «Дитячий світ» і розташованого поруч з ним Дитячого ринку. Традиційно ці торгові підприємства залучають могутні потоки відвідувачів — як місцевих жителів, так і киян із усього міста.

— Дефіцит якісної пропозиції в сфері торгівлі, розваг і спортивно-оздоровчих послуг у досить густонаселеному районі, що є одним із престижних районів Києва

— Об’єктивна привабливість об’єкта (торгово-спортивно-розважальне наповнення) для населення з рівнем доходу середній і вище за середній.

 


Висновки

 

Матеріально-технічна база торговельного підприємства включає до свого складу основні фонди та оборотні фонди.

Основні фонди — це засоби праці, які мають вартість і функціонують у виробництві тривалий часу своїй незмінній споживній формі, а їхня вартість переноситься конкретною працею на вартість продукції, що виробляється, (на платні послуги) части­нами в міру спрацювання.

Реальні інвестиції (капітальні вкладення) — вкладення в основний капітал і на приріст матеріально-виробничих запасів. У сучасних умовах зі збільшенням речовинних елементів основного капіталу швидко зростають вкладення в розвиток духовних продуктивних сил, в інтелектуальний потенціал, що стає найбільш активним елементом виробництва. Тому витрати на науку, освіту, підготовку і перепідготовку кадрів і ін. у сутності є продуктивними. У країнах з розвиненою ринковою економікою ці витрати випереджають по темпах ріст вкладень в основний капітал у речовинній формі.

Вибір конкретних форм реального інвестування підприємства визначається задачами галузевої, товарної і регіональної диверсифікованості його діяльності (спрямованими на розширення обсягу операційного доходу), можливостями впровадження нових ресурсо- і трудозберігаючих технологій (спрямованими на зниження рівня операційних витрат), а також потенціалом формування інвестиційних ресурсів (грошових і інших активів, залучених для здійснення вкладень в об’єкти реального інвестування).

BAT «Універмаг «Дитячий світ» засновано 17.03.1994 р. зі статутним фон­дом 40,3 тис.грн. Статутний капітал Товариства станом на 01.01.2004 р. становить 2707,3 тис.грн. До складу товариства входять:

Універмаг «Дитячий світ» за адресою: вул. Малишка, 3 загальною площею 19780.4 кв. м., філія «Казка» загальною площею 870,9 кв. м. розташованою за адресою: вул. В. Васильківська, 54, окремо розташований склад по вул. Довбуша, 22 площею 1390 кв. м, автостоянка площею 5689 кв. м Загальна площа ВАТ — 22041,3 кв. м., в т. ч. торгова площа — 12108,3 кв. м, складська площа — 2059,3 кв. м.

Торгові площі протягом 2003 р. збільшено на 156 кв. м за рахунок рекон­струкції технічних приміщень, зменшено на 108 кв. м за рахунок продажу торго­вого павільйону. Питома вага торгових площ в загальній складає 54,9% проти 37,7% на момент приватизації.

Обсяг товарообороту за 2003 р. становив 61099,988 тис.грн. проти 58443,344 тис. грн. за 2002 р., зростання – 104,5 %.

За 2003 р. всього одержано доход (без ПДВ) в сумі 17567,919 тис.грн. або 28,75 % до т/об проти 14928,924 тис.грн. або 25,54 % до т/об одержаного в минулому 2002 році, проти запланованого доходу 16746000 тис.грн. або 28,38 % до т/об. Проти минулого року ріст доходу становив 117,7 %.

Чистий прибуток за 2003 р становив 4322,5 тис.грн. проти 3198,4 тис.грн. в минулому 2002 році.

Первісна вартість основних засобів в 2003 році зросла на 985.1 тис. грн., тобто на 3,67 % порівняно з 2002 роком. На протязі 2003 року знос зріс на 1630,3 тис. грн. (на 24,66 %). Основні засоби на Якісний стан основних засобів  покращився, про це свідчить збільшення коефіцієнту придатності основних засобів з 50% до 78,79 % та відповідно знизився коефіцієнт зносу (на 28,79 %). Протягом 2003 року якісний стан основних засобів BAT «Універмаг «Дитячий світ» погіршується.

Тобто матеріально-технічна база BAT «Універмаг «Дитячий світ» потребує оновлення за рахунок  проведення інвестування.

Торговельне обладнання ВАТ “Універмаг “Дитячий світ” входить до складу основних засобів. Торговельне обладнання, що використовується на підприємстві матеріально та морально застаріло, тому, що в якості касових апаратів все частіше використовують комп’ютерну техніку, використовують нові технології в холодильному обладнанні та обладнанні для викладки товарів.

Велику питому вагу в загальній сумі капітальних вкладень BAT «Універмаг «Дитячий світ» займають інвестиції на придбання основних засобів. План придбання машин і устаткування складається з урахуванням фактичної наявності і планової потреби підприємства в кожнім виді машин, устаткування й інвентарю. Потреба обґрунтовується розрахунками, що враховують плановий обсяг виробництва продукції і денний виробіток машин. При обмеженому розмірі інвестицій у першу чергу планується придбати ті машини і механізми, що грають найбільше важливу роль у виробничому процесі і забезпечують найбільш високу віддачу інвестицій.

Сума інвестицій на придбання основних засобів цілому зросла на 148,05 тис. грн., але в зв’язку з подорожчанням торговельного  обладнання BAT «Універмаг «Дитячий світ» купив його менше. Таким чином на торговельне обладнання було витрачено на 141,05 тис. грн. більше коштів ніж планувалося. Це відбулося за рахунок збільшення ціни на 339,55 тис. грн. та за рахунок зменшення кількості зекономилося 198,5 тис. грн.

Для підвищення ефективності використання наочного парка обладнання необхідно забезпечити повне включення в роботу нового обладнання, своєчасне списання в лом фізично зношеної техніки і реалізацію або передачу в оренду, безоплатно, невикористаних основних фондів. Наявність зайвого обладнання приводить до зниження фондовіддачі і створює диспропорції між кількістю робочих місць і наявністю трудових ресурсів.

Підвищення коефіцієнту змінності роботи обладнання впливає істотним чином на величину фондовіддачі.

Підвищення коефіцієнту інтенсивності використання обладнання служить найважливішою умовою фондовіддачі. Це приводить до скорочення виробничого циклу виготовлення виробів, прискорення обороту коштів, збільшенню обсягу виробництва. Інтенсифікація завантаження обладнання визначена рівнем освоєння його проектної потужності.

Важливою умовою подальшого підвищення ефективності використання основних виробничих фондів є впровадження і вдосконалення комплексної системи управління використанням і відтворюванням основних фондів. Ця система дасть можливість контролювати темпи розвитку виробництва, рівень основних фондоутворюючих показників, облік витрат на ремонт і утримання основних фондів, координувати процеси оновлення і відтворювання основних фондів.

Успішне виконання плану капітальних вкладень BAT «Універмаг «Дитячий світ» багато в чому залежить від забезпеченості їх джерелами фінансування. Одночасно з вивченням виконання плану капітальних вкладень потрібно проаналізувати і виконання плану по їхньому фінансуванню.

Інвестиційна діяльність, що направлена на розвиток матеріально-технічної бази BAT «Універмаг «Дитячий світ», повинна бути підпорядкована довгостроковим цілям його розвитку і тому повинна здійснюватися відповідно до розробленої інвестиційної політики.

Основною метою інвестиційної діяльності є забезпечення реалізації найбільш ефективних форм вкладення капіталу, спрямованих на розширення економічного потенціалу підприємства.

BAT «Універмаг «Дитячий світ» для проведення розвитку матеріально-технічної бази планує закупити додаткове обладнання на суму 2000 тис. грн. Протягом чотирьох років проект має окупитися, BAT «Універмаг «Дитячий світ»  планує отримувати  грошовий потік від нових послуг в сумі 750 тис. грн. щорічно.

Оскільки NVP = 377,4 тис. грн. > 0, то проект є прибутковим. Проект окупиться за 3,37 роки, що менше ніж планувалося, тому проект варто реалізовувати.

Починаючи з 2004 року  BAT «Універмаг «Дитячий світ» розпочинає інвестування в проект: будівництво торгово-розважального комплексу. Показники доходу проекту: індекс прибутковості (РІ) — 0.89, внутрішня ставка доходу (IRR) — 4.65%, доход на вкладений капітал — 12,11%.

 

 


Список використаних джерел

 

  1. “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
  2. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
  3. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
  4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
  5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
  6. Бандурка О.М., Коробов М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. Фінансова діяльність підприємства: Підручник. — К.: Либідь, 1998. — 312 с.
  7. Белолипецкий В.Г. Финансы фирмы: Курс лекций / Под ред. И.П. Мерзлякова. — М.: ИНФРА-М, 1998. — 298 с.
  8. Берзинь И.Э. Экономика фирмы. – М.: Институт международного права и экономики, 1997.  – 348с.
  9. Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.

10. Бланк И.А. Торговый менеджмент. – К.: УФИМБ, 1997. – 408 с.

11. Бланк И.А. Финансовый менеджмент. К.: Ника-Центр Эльга, 2001. — 528 с.

12. Валевич Р.П. Экономика торгового предприятия. – Мн..: Вышэйшая школа, 1996. – 348 с.

13. Василик О.Д. Державні фінанси України: Навч. посібник. — К.: Ви­ща Ішс., 1997. -383с.

14. Ворст Й., Ревентлоу П. Экономика фирмы. — М.: Высш.шк.,1994-272с.

15. Гарнер Д., Оуен Р., Конвей Р. Привлечение капитала. – М.: Джон Уайли энд Санз, 1995.

16. Економіка виробничого підприємства. Навч. пос. К.: Знання,2001- 405с.

17. Жданов С. А. Методы и рыночная технология экономического управления. – М.: Дело и Сервис, 1999. – 382с.

18. Жежера М. Порівняльна характеристика методики проведення аналізу фінансового стану підприємства в Україні та за кордоном //Економіка. Фінанси, право. – 1999. — №5.

19. Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.

20. Карпов В.Н. Управление маркетингом //Маркетинг. 1993. №2. С. 29-42.

21. Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.

22. Ковалев А.И., Привалов В.П. Анализ финансового состояния предприятия. Издание 2-е, переработанное и дополненное. — М.: Центр экономики и маркетинга, 1997. — 192 с.

23. Ковалев В.В. Введение в финансовый менеджмент. — М.: Финансы и статистика, 1999. — 768 с.

24. Ковалёв В.В. Управление финансами: Учебное пособие. — М.: ФБК -ПРЕСС, 1998.-160с.

25. Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.

26. Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М.. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999. – 798 с.

27. Методика інтегральної оцінки інвестаційної привабливості підприємств та Нестеренко А.Г. Прибыль и рентабельность на торговом предприятии. – М., 1995.

  1. Пересада А. А. Інвестиціний процес в Україні. — К.: Лібра, 2001. – 248 с.
  2. Пересада А. А. Основы инвестиционной деятельности. — К.: Лібра, 1996. – 146 с.

30. Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2000, С. 312.

31. Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.

32. Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.

33. Райзберг Б.А., Лозовский Л.Ш., Стародубцева Е.Б. Современ­ный экономический словарь. — М.: ИНФРА-М, 1996. — 496 с.

34. Рукина С.В. Финансы коммерческих предприятий и организаций: Учебное пособие. — М.: Експертное бюро — М, 1997 — 176 с.

  1. Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
  2. Управление инвестициями: В 2-х т. / В. В. Шеремет, В. М. Павлюченко, В. Д. Шапиро и др. — М.: Высш. шк., 1998. – 348 с.

 

 

Запись опубликована в рубрике Готові дипломні роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.