Дипломна робота Вартість капіталу підприємства

Зміст

Вступ. 3

Розділ 1. Теоретичні аспекти дослідження вартості капіталу підприємства  6

1.1. Сутність та зміст капіталу як джерела фінансів підприємства. 6

1.2. Методичні підходи та показники оцінки вартості капіталу. 18

1.3. Фактори, що впливають на вартість капіталу підприємства. 26

Розділ 2. Аналіз структури та вартості капіталу ТОВ “Крона-2”. 34

2.1. Комплекс задач аналізу вартості капіталу підприємства з використанням ПЕОМ   34

2.2. Аналіз динаміки та структури капіталу підприємства. 40

2.3. Оцінка рівня фінансової стійкості підприємства. 52

2.4. Оцінка вартості капіталу з окремих джерел його формування. 67

Розділ 3. Обґрунтування можливостей зниження
вартості капіталу ТОВ “Крона-2”. 70

3.1. Обґрунтування обсягу і структури капіталу ТОВ “Крона-2” на плановий період  70

3.2. Прогнозна оцінка вартості капіталу ТОВ “Крона-2” на
плановий період. 81

3.3. Пропозиції по зниженню вартості залучення капіталу на
ТОВ «Крона-2». 90

Висновки та пропозиції 104

Список використаних джерел. 112

Додатки. 116

 

 

Вступ

Актуальність теми. Підприємство в умовах ринкових відносин стає юридично та економічно відокремленим і незалежним. Це об’єктивно обумовлює ускладнення його орієнтації в системі економічних зв’язків, і відповідно, зростання важливості функцій управління підприємством.

Умови формування високих кінцевих результатів діяльності підприємства в значній мірі залежать від вартості капіталу, що використовується підприємством. Вартість капіталу являє собою вартість власних і позикових фінансових коштів, що використовуються  підприємством у процесі своєї господарської діяльності.

Вартість капіталу, яким користується підприємство, визначає багато аспектів не тільки фінансової, але й операційної та інвестиційної його діяльності, має активний вплив на кінцеві результати цієї діяльності.

Лише незначна кількість проектів може бути започаткована без залучення коштів. Так само як енергія необхідна для руху фізичної системи, так і кошти потрібні для початку бізнесового проекту. Дуже рідко кошти є безкоштовними; вони мають альтернативну вартість.

Якщо кошти, що призначалися для певного проекту не було використано, вони майже напевне можуть мати варіанти альтернативного застосування. Якщо альтернативні варіанти використання коштів забезпечують для інвестора позитивні надходження, розмір цих надходжень буде альтернативною вартістю коштів, які застосовуються в проекті. Саме тому вартість коштів (капіталу), що використовується для фінансування проектів, є одним з основних положень фінансового менеджменту.

На перший погляд здається, що розрахунок вартості капіталу, який включається в оцінку проекту, є відносно простим питанням. Коли відомо, скільки коштів потрібно, особа, яка має намір їх використати, може проконсультуватися з їхнім постачальником, щоб визначити, як багато потрібно буде заплатити за використання цієї суми. Ця процентна ставка, можливо з урахуванням оподаткування, буде вартістю капіталу для певного проекту.

Зазвичай підприємство домовляється про великий транш коштів, і ці кошти витрачаються на цілу низку проектів. Саме тому кошти підприємств у будь-який момент можуть розглядатися як пул коштів, у який у різний час передано додаткові кошти та з якого кошти беруться для фінансування проектів. Цей пул (який відображається на стороні пасивів у балансі) може мати оптимальну структуру, у якій комбінація боргів і власного капіталу буде такою, що забезпечує мінімізацію вартості капіталу для підприємства.

Отже, можна припустити, що якщо структура пулу коштів відхиляється від оптимального співвідношення боргового та власного капіталу, наступний транш коштів, що надійде до пулу, має повернути його до оптимального співвідношення. Найголовніше тут те, що вартість кожного траншу коштів не є вартістю капіталу для проекту, який фінансується в цей самий час, коли запозичуються кошти за цим траншем. Дійсною ціною капіталу для інвестиційних проектів є середньозважена вартість капіталу всіх коштів у пулі на час, коли здійснюється інвестування в проект там, де всі проекти мають середній рівень ризику.

Завдання фінансиста — досягти найвищої ефективності і прибутковості активів і в той же час підтримувати на щонайнижчому рівні вартість капіталів, які фірма залучає з різних фінансових джерел.

Іншими словами, вартість капіталу — це рівень доходу, який фірма повинна виплатити інвесторам, щоб спонукати їх ризикнути своїми грошима.

Недостатність уваги до формування на підприємстві політики управління вартістю капіталу може стати причиною виникнення проблем щодо недоотримання цільової суми прибутку, нездатності розрахуватись по зобов’язанням перед контрагентами, зниження рентабельності, платоспроможності та фінансової стійкості.

Мета дипломної роботи полягає у висвітлені методичних підходів до оцінки вартості капіталу, дослідження існуючої практики управління вартістю капіталу на конкретному підприємстві, виявленні причин, наслідків та  факторів, які впливають на вартість капіталу, розробленні оптимальної структури капіталу.

У відповідності з метою при написанні дипломної роботи були поставлені та вирішені наступні задачі:

1. Розглянута економічна природа капіталу підприємства.

2. Проведено аналіз процесу зменшення вартості капіталу капіталу ТОВ “Крона-2” у розрізі власного та позикового за період 1–4 квартали 2003 року.

3. Проведено аналіз економічної та фінансової рентабельності, ефекту фінансового важеля.

4. Здійснена оцінка платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості ТОВ “Крона-2”.

5. Розроблені методичні підходи до обґрунтування політики підприємства щодо вартості капіталу.

6. Здійснена  оцінка оптимальності розробленої політики управління вартістю капіталу підприємства.

Дипломна робота виконана на матеріалах ТОВ “Крона-2”. Дане торговельне підприємство було створено в 1996 році. В роботі розглядається діяльність ТОВ “Крона-2” за період 1–4 квартали 2003 року. Основним напрямком діяльності підприємства є роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами.  Протягом досліджуваного періоду загальна площа ТОВ “Крона-2” складала 1254 кв.м., з них торгова площа – 800 кв.м. (63,8%). Середньооблікова  чисельність штатних працівників облікового  складу  складала 53 особи  з місячним фондом заробітної плати 6438 грн. Чистий доход (виручка) від реалізації товарів за 2003 рік очікується в розмірі 1737 тис.грн. Фінансові результати від звичайної діяльності, тобто загальний прибуток підприємства за рік очікується  у сумі 40400  грн..

Теоретичну та методичну основу даної роботи становлять наукові дослідження відомих економістів, які відображають еволюцію світової економічної думки стосовно проблеми управління вартістю капіталу.

Аналіз фінансової діяльності ТОВ “Крона-2” проведено з використанням нормативних документів, що характеризують умови діяльності  торговельних  підприємств в Україні (Закон України “Про підприємства в Україні”, “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Указ президента “Про державне регулювання відносин у сфері торгівлі”, національні стандарти бухгалтерського обліку), квартальних балансів підприємства (Форма №1), звітів про фінансові результати (Форма №2) та звітів про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість (Форма №1–Б) .

Тема і мета роботи визначили її загальну логіку і структуру. Дипломна робота складається з трьох глав. У першій главі розглядаються економічна природа капіталу, методичні основи управління вартістю капіталу підприємства, найважливіші  критерії та показники, які застосовуються під час проведення оцінки вартості капіталу торговельного підприємства. Друга глава повністю відображає використання теоретичних та методологічних аспектів, наведених у першій главі, на практиці, а саме, на матеріалах ТОВ «Крона-2». Проведено ґрунтовний аналіз  та дослідження  динаміки загального обсягу, змін в структурі капіталу та основних складових; фактори, в наслідок яких сталися ці зміни; оцінка ефективності управління капіталом на підприємстві. У заключній третій главі здійснено обґрунтування та розробку політики оптимізації вартості капіталу торговельного підприємства ТОВ «Крона-2», дана оцінка оптимальності розробленої політики. В процесі планування визначена планова структура капіталу ТОВ “Крона-2” на 1 квартал 2004 року, розрахована потреба в кредитних ресурсах, а також розраховані  планові показники ефективності управління вартістю капіталу.

Основний текст роботи та ілюстрації були оформлені за допомогою текстового редактору WORD–2000. Аналітичні та планові розрахунки автоматизовані з використанням  табличного процесору EXCEL-2000.

Розділ 1. Теоретичні аспекти дослідження вартості капіталу підприємства

1.1. Сутність та зміст капіталу як джерела фінансів підприємства

Умови формування високих кінцевих результатів діяльності підприємства в значній мірі залежать від обсягу та структури капіталу, що використовується підприємством. Структура капіталу являє собою співвідношення власних і позикових фінансових коштів, що використовуються підприємством у процесі своєї господарської діяльності.

Структура капіталу, яким користується підприємство, визначає багато аспектів не тільки фінансової, але й операційної та інвестиційної його діяльності, має активний вплив на кінцеві результати цієї діяльності. Структура капіталу впливає на коефіцієнт прибутковості активів і власного капіталу (тобто на рівень економічної і фінансової рентабельності підприємства), визначає систему коефіцієнтів фінансової стійкості і платоспроможності (тобто рівень основних фінансових ризиків) і в кінцевому рахунку формує співвідношення ступеня прибутковості і ризику в процесі розвитку підприємства [14, 34-36].

….

1.2. Методичні підходи та показники оцінки вартості капіталу

Однією з найважливіших передумов ефективного управління капіталом підприємства є оцінка його вартості. Вартість капіталу являє собою ціну, що підприємство сплачує за його залучення з різноманітних джерел.

Концепція такої оцінки виходить із того, що капітал, як один із важливих чинників виробництва, має як і інші його чинники, визначену вартість, що формує рівень операційних і інвестиційних витрат підприємства. Ця концепція є однією з базових у системі управління фінансовою діяльністю підприємства. При цьому вона не зводиться тільки до визначення ціни залучення капіталу, а визначає цілий ряд напрямків господарської діяльності підприємства в цілому. Розглянемо основні сфери використання показника вартості капіталу в діяльності підприємства.

Розділ 2. Аналіз структури та вартості капіталу ТОВ “Крона-2”

2.1. Комплекс задач аналізу вартості капіталу підприємства з використанням ПЕОМ

Тема дипломної роботи обумовлює необхідність виконання на ЕОМ комплексу задач “Аналіз вартості капіталу торговельного підприємства”, в склад якого входять наступні задачі (рис. 2.1 і 2.2):

1. В області аналізу структури капіталу:

1.1. Аналіз динаміки, обсягу та структури джерел фінансових ресурсів ТОВ «Крона-2» за 12 місяців 2003р.

1.2. Аналіз наявності та руху власних обігових активів ТОВ «Крона-2» за 12 місяців 2003 р.

1.3. Аналіз кредиторської заборгованості ТОВ «Крона-2» за 12 місяців 2003 р.

1.4. Аналіз розміру та структури обігових активів ТОВ  “Крона-2” за 12 місяців 2003 року.

1.5. Аналіз показників прибутковості діяльності ТОВ “Крона-2” за 12 місяців 2003 року.

1.6. Аналіз показників ефективності управління обіговими коштами ТОВ «Крона-2» за 12 місяців 2003 року.

1.7. Аналіз  ліквідності баланса ТОВ «Крона-2» за 12 місяців 2003 року.

1.8. Аналіз фінансової стійкості ТОВ «Крона-2» за 12 місяців 2003року.

2. В області планування структури капіталу торгового підприємства:

2.1 Планування потреби в обігових активах під товарні запаси, ТМЦ, грошові кошти, дебіторську заборгованість ТОВ «Крона-2»  на 1 квартал 2004 року.

2.2. Визначення планового розміру кредитних ресурсів ТОВ ”Крона-2” на 1 квартал 2004 року.

2.3. Визначення  планового розміру власного капіталу ТОВ «Крона-2» на 1 квартал 2004 року.

2.4. Обгрунтування планової структури капіталу ТОВ «Крона-2» на 1 квартал 2003 року.

2.5. Розрахунок планових показників ефективності управління вартістю капіталу торговельного підприємства.

Засоби Microsoft Excel дозволяють вирішити багато питань в процесі аналіза та планування фінансово–господарської діяльності підприємства. Так в процесі  написання цієї дипломної роботи була використана автоматична обробка даних по діяльності ТОВ «Крона-2» та елементи наступних  функцій:

1. Кореляційно–регресивний аналіз був проведений за допомогою функцій ЛИНЕЙН та РАСПРОБР.

2. Для екстраполяції комплексних та нелінійних даних були використані функція ПРЕДСКАЗ, яка дозволяє зробити прогноз з використанням лінійної регресії.

3. Функції ТЕНДЕНЦИЯ і РОСТ.

4. Функції ЛИНЕЙН  та  ЛГРФПРИБЛ.

Розрахунок імітаційних моделей проведений за допомогою опції «Підбір параметрів» пункту меню «Сервіс».

….

2.2. Аналіз динаміки та структури капіталу підприємства

Процес дослідження існуючої практики управління капіталом розглянемо на прикладі ТОВ “Крона-2” розташованого у місті Києві, основним напрямком діяльності якого є роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами населенню та іншим підприємствам. В даному розділі буде проведено аналіз діяльності підприємства за 2003 рік  (у розрізі кварталів). Аналіз динаміки, обсягу та структури джерел фінансових ресурсів ТОВ «Крона-2» проведемо виходячи з даних таблиці 2.1, яка свідчить, що сума усіх джерел фінансових ресурсів ТОВ “Крона-2” має загальну тенденцію до збільшення – за рік збільшилась на 112,8 тис.грн. (з 639 тис.грн. у 1 кв. до 751,8 тис.грн. у 4 кв.) або на 17,65%.

….

2.3. Оцінка рівня фінансової стійкості підприємства

Аналіз  показників прибутковості діяльності ТОВ “Крона-2” за 1 – 4 квартали 2003 року  наведений у таблиці 2.5. Данні таблиці свідчать, що прибуток підприємства від реалізації продукції має постійну тенденцію до підвищення, а саме:  у 2 кв.  по  відношенню до 1 кв.   збільшився на 5600 грн. – з 11300 до 16900 грн. або на 149,56%;  у 3 кв. по відношенню до 2 кв. збільшився на 11600 грн.– з 16900 до 28500 грн. або на 168,64% ;  у 4 кв. по відношенню до 3 кв. на 7600 грн. – з 28500 до 36100 грн. або на 126,67%.

Загальний ріст прибутку на кінець року склав 24800 грн. – з 11300 грн. у 1 кв. до 36100 грн. у 4 кв.  або  на 319,5%. Це сталося в наслідок дії наступних факторів (розглянемо по кожному кварталу окремо).

….

Розділ 3. Обґрунтування можливостей зниження вартості капіталу ТОВ “Крона-2”

3.1. Обґрунтування обсягу і структури капіталу ТОВ “Крона-2” на плановий період

Прогнозування обсягів кредитів та позик, які необхідно залучити для фінансування своєї діяльності в плановому періоді, відбувається шляхом балансування потреби в коштах (для формування необхідних розмірів активів підприємства) та наявних джерел їх покриття за рахунок власних коштів та кредиторської заборгованості.

Розрахунок потреби торговельного підприємства в кредитних ресурсах здійснюється за напрямками їх наступного використання:

під поточні товарні запаси,

під сезонні запаси,

для фінансування інвестиційних проектів,

під тимчасові потреби.

Планування потреби в кредиті для обігових коштів підприємства здійснюється за розробленими (існуючими) методиками. На першому етапі розраховується потреба підприємства в обігових коштах в цілому та за окремими їх видами: під товарні запаси, інші товарно-матеріальні цінності, грошові кошти, дебіторську заборгованість.

3.3. Пропозиції по зниженню вартості залучення капіталу на ТОВ «Крона-2»

Обґрунтування пропозицій по зниженню вартості залучення капіталу торговельного підприємства у великій мірі залежить від політики управління поточними активами та пасивами підприємства. Політика комплексного оперативного управління поточними активами та поточними пасивами полягає, по–перше, у визначенні достатнього рівня та раціональної структури поточних активів, по–друге, у визначенні розмірів та структури джерел фінансування поточних активів.

Якщо підприємство не обмежує нарощування поточних активів, має значні грошові кошти, запаси сировини та готової продукції та з метою стимулювання покупців, збільшує дебіторську заборгованість – питома вага поточних активів в загальній сумі всіх активів значна, а період оборотності обігових коштів досить значний – це ознаки агресивної політики управління поточними активами. Агресивна політика спроможна вирішити питання збільшення ризику технічної неплатоспроможності, але не може забезпечити високу економічну рентабельність активів.

….

Висновки та пропозиції

Розвиток ринкових відносин в Україні висуває нові вимоги до формування стратегічних напрямків розвитку підприємств торгівлі. Це важлива передумова і причина зацікавленості в результатах фінансово-господарської діяльності. Реалізація цього принципу на ділі залежить не тільки від надання підприємствам самостійності і необхідності  фінансувати свої витрати без державної підтримки, але і від тієї частини прибутку, яка залишається у розпорядженні підприємства після сплати податків.

Успіх підприємства залежить від двох умов: обсягів і якості, функцій і завдань, що виконуються, і раціонального використання ресурсів. Виходячи із цього, політика управління капіталом означає вдосконалення управління усієї діяльності підприємства.

Здійснення економічного аналізу вартості капіталу торговельного підприємства є обов’язковою і невід’ємною умовою успішного господарювання в ринкових умовах.

У першій главі було висвітлено поняття загального обсягу та структури капіталу підприємства, систематизація видів капіталу та основні джерела його залучення, розглянуто основні теорії дослідження структури капіталу, система показників та критеріїв оцінки вартості капіталу торговельного підприємства.

З позицій фінансового менеджменту капітал підприємства характеризує загальну вартість коштів, що інвестуються у формування його активів. Власний капітал характеризує загальну вартість коштів  підприємства, що належать  йому на правах власності  та які воно  використовує для формування визначеної частини його активів. Ця частина активів, сформована за рахунок  інвестованого в них власного капіталу, являє собою чисті активи підприємства. Позиковий капітал, який використовується  підприємством, характеризує в сукупності обсяг його фінансових зобов’язань (загальну суму боргу).

У другій главі було досліджено стан, структуру та ефективність оцінки вартості капіталу ТОВ “Крона-2”.

Аналіз капіталу підприємства розпочинається аналізом динаміки джерел фінансових ресурсів, в ході якого була дана загальна оцінка змін у розмірах джерел, які відбулися в порівнянні з попередніми аналітичними періодами (на базі розрахунку абсолютного відхилення). Досліджуючи структуру  капіталу (тобто питому вагу кожної групи джерел в їх загальному обсязі), мали змогу визначити найбільш вагомі та критичні  групи джерел фінансових ресурсів, зміни в яких визначили тенденцію в розвитку загального обсягу капіталу.

Таким чином, ми побачили, що як в абсолютних, та і в відносних значеннях структура капіталу постійно змінювалась. В загальній сумі капіталу найбільшу питому вагу займали залучені кошти, представлені в основному кредиторською заборгованістю постачальникам, і складала протягом аналізованого періоду приблизно 60% капіталу підприємства.

Сума усіх джерел фінансових ресурсів ТОВ “Крона-2” має загальну тенденцію до збільшення – за рік збільшилась на 112,8 тис.грн. (з 639 тис.грн. у 1 кв. до 751,8 тис.грн. у 4 кв.) або на 17,65%. У 2 кв. по відношенню до 1 кв. збільшення фінансових ресурсів складало 96 тис.грн. або 15%, у 3 кв. по відношенню до 2 кв. сума фінансових ресурсів зменшилась на 35,4 тис.грн. (4,81%) та склала 699,6 тис.грн., але вже у 4 кв. спостерігається протилежна тенденція – фінансові ресурси збільшились на 52,2 тис.грн. або на 7,46%. Така динаміка сум фінансових ресурсів сталася завдяки змінам у динаміці та структурі джерел фінансових ресурсів.

Прибуток підприємства від реалізації продукції має постійну тенденцію до підвищення, а саме:  у 2 кв.  по  відношенню до 1 кв.   збільшився на 5600 грн. – з 11300 до 16900 грн. або на 149,56%;  у 3 кв. по відношенню до 2 кв. збільшився на 11600 грн.– з 16900 до 28500 грн. або на 168,64% ;  у 4 кв. по відношенню до 3 кв. на 7600 грн. – з 28500 до 36100 грн. або на 126,67%. Загальний ріст прибутку на кінець року склав 24800 грн. – з 11300 грн. у 1 кв. до 36100 грн. у 4 кв.  або  на 319,5%.

Позитивним результатом діяльності ТОВ «Крона-2» є постійне підвищення рентабельності товарообороту протягом 1–4 кварталів 2003 року, а саме: у 2 кв. по відношенню до 1 кв. підвищення склало 1,99% (з 3,39% до 5,38%); у 3 кв. по відношенню до 2 кв. – 3,44% і склало 8,82%, а відносно до 1 кв. – 5,43%; у 4 кв. рентабельність склала 11,52%, що більше ніж у 3 кв. на 2,7% та у 1 кв. на 8,14%.

Необхідний розмір кредитних ресурсів для ТОВ «Крона-2» у 2 кв. 2004 року складе 296903 грн., тобто підприємство не в змозі покрити свої потреби у фінансових ресурсах власними активами на цю суму. Керівництво ТОВ “Крона-2” планує отримати потрібні кредитні ресурси у формі товарного кредиту від постачальників, з якими налагоджені довгострокові та надійні зв’язки.

У третій главі було обґрунтовано планову структуру капіталу підприємства на 2 квартал 2004 року, теоретично визначені методичні підходи до обґрунтування оптимального розміру структури; проведена оцінка оптимальності розробленої політики через розрахунок ефекту фінансового важеля, системи показників фінансової стійкості та показника загальної вартості капіталу “Крона-2”. І як свідчать планові розрахунки, фінансове становище підприємства погіршується і надалі, індикатором чого є загальна вартість капіталу, яка збільшилась в порівнянні до попередніх періодів.

Середньозважена ставка формування капіталу у 2 кварталі 2004 року збільшиться на 0,07 пункту в порівнянні до попереднього кварталу і складе 2,52%, що є негативною тенденцією, і ще раз підтверджує погіршення фінансового стану підприємства. На це сприяло: підвищення вартості використання власного капіталу на 0,25 пункту до 5,242%, та підвищення вартості використання товарного кредиту на 0,7 пункту до 1,65%.

Оскільки “Крона-2” не планує залучати фінансовий кредит для здійснення своєї господарської діяльності у плановому періоді, то і вартість його використання буде дорівнювати нулю. Звідси загальна вартість капіталу, що використає підприємство у 2 кварталі, складе 20316,6 грн., що більш ніж у попередньому періоді на 1222,57 грн.

Аналіз діяльності ТОВ “Крона-2” показав, що на підприємстві не приділяється достатньої уваги формуванню, плануванню та контролю за структурою капіталу. Крім того, у короткостроковій перспективі підприємство не має змоги до швидкого поліпшення  фінансового становища, тому для підвищення ефективності управління вартістю капіталу ТОВ “Крона-2” пропонуються наступні заходи:

1. Покращити товарний асортимент, що в свою чергу  вплине на збільшення розмірів  товарообороту.

2. Вивчити можливість прискорення обертання  коштів за рахунок вдосконалення умов постачання товарів: ритмічності поставок, їх термінів, більш критично підходити до вибору постачальників.

3. Ефективно здійснювати податкову політику, що забезпечить мінімізацію податкових платежів по відношення до суми доходу і прибутку підприємства (направленого на зростання чистого прибутку).

4. Ефективно здійснювати розподілення прибутку за напрямками використання.

5. Впровадити заходи щодо зменшення операційного та фінансового циклів.

Слід зазначити, що у підприємницькій практиці ТОВ “Крона-2” ідеальним співвідношенням між запозиченими та власними ресурсами вважається 1:1, тобто запозичені ресурси мають дорівнювати власним. Збільшення запозичених ресурсів зумовлює зростання ризику при одночасному підвищенні рентабельності власного капіталу ТОВ “Крона-2”. Використання фінансового левериджу (залучених ресурсів) зумовлює, таким чином, збільшення власних капіталів.

Співвідношення довгострокових та короткострокових запозичень впливає на показники ліквідності ТОВ “Крона-2”. Важливо, що мають переважати довгострокові запозичення, які є більш бажаними для підприємства, оскільки вони знижують ризик його діяльності. І, звичайно, використання прибутку для підвищення величини статутного фонду — реінвестування прибутку — обумовлює зростання фінансової стійкості
ТОВ “Крона-2”.

В умовах ринкової економіки важливого значення набуває поряд з питанням оцінки і аналізу стану, структури капіталу підприємства, проблеми визначення шляхів підвищення ефективності використання власного капіталу, пошуку оптимізації джерел надходження, а також підвищення іміджу підприємства перед постачальниками, партнерами та контрагентами.

Створення ефективного ринкового механізму функціонування підприємств потребує виявлення певних резервів покращення форм і методів використання саме власного капіталу, системи фінансування та організацію управління ним, оскільки власний капітал є найдешевшим джерелом залучення коштів, і є візитною карткою підприємства при спробі залучити зовнішні фінансові ресурси, як гарантія повернення кредитів.

Найбільше значення для стабільного розвитку підприємства має формування максимально можливих обсягів внутрішніх власних фінансових ресурсів. Оскільки найбільш вагомим джерелом утворення внутрішніх власних фінансових ресурсів є чистий прибуток, який відповідно до рішення власників підприємства реінвестується в його подальший розвиток, тому його отримання є головною метою діяльності підприємства.

Можливими шляхами збільшення чистого прибутку саме для ТОВ “Крона-2” є:

1. Збільшення товарообороту, шляхом збільшення асортиментної політики, використання торгівельних знижок, проведення ефективної рекламної компанії, удосконалення роботи маркетингового відділу підприємства; застосування нової філософії взаємовідносин з контрагентами, використання можливостей мінливої кон’юнктури ринку;

2. Зменшення рівня та складу витрат обігу торгівельного підприємства. Оскільки ми бачимо досить низьку питому вагу оборотного капіталу менше 30% і відповідно високі накладні витрати, це питання повинно стояти перед фінансовим відділом на першому місці.

Другим за значенням та розмірами джерелом формування внутрішніх власних фінансових ресурсів є амортизаційні відрахування. При високій питомій вазі необоротних активів, зокрема, основних засобів, амортизаційні відрахування становлять досить велику суму. Але основні засоби майже зношені і тому підприємство дуже обережно повинно обновлювати свою матеріально-технічну базу.

Необхідно забезпечити також зростання прибутковості (рентабельності) власного капіталу.

Рівень прибутковості власного капіталу можна підвищити шляхом залучення в оборот позикового капіталу, (ефект фінансового важеля, показує наскільки відсотків збільшується рентабельність капіталу за рахунок залучення в оборот позикових коштів), тим більше, що підприємство ТОВ “Крона-2” маючи досить високу питому вагу власного капіталу, не користується кредитами банків.

Отже, виконання вище перелічених умов призведуть до покращення фінансової діяльності, а отже і до підвищення прибутку при мінімальних витратах.

Нажаль, дане підприємство не користується перевагами залучення кредитів. Тому перш за все необхідно забезпечити систематичний підхід до надходження і ефективного використання власних фінансових ресурсів, досягти надання максимально якісних послуг, забезпечити оптимальні джерела надходження.

Фактори, що визначають вартість капіталу, можуть бути наступними: ризикованість доходів, питома вага заборгованості в структурі капіталу, фінансова стійкість фірми і те, як інвестори оцінюють цінні папери фірми.

Вартість капіталу визначає вартість фірми. Вартість капіталу — це міра для визначення рівня доходів фірм від фінансових вкладень у неї.

Співвідношення «зобов’язання — власний капітал» ТОВ “Крона-2” є близьким до оптимального. Це означає, що підприємство, не має змоги суттєво зменшити вартість капіталу за рахунок зміни співвідношення. Необхідно дотримуватися такої процедури:

1. Визначитися з усіма наявними джерелами капіталу. Звернути увагу на ті з них, які інколи називають «безкоштовним капіталом» (такі як, наприклад, товарний кредит), і виключити їх з розрахунків.

2. Знайти поточну ринкову (а не балансову) вартість кожного джерела капіталу. Розрахувати питому вагу коштів, отриманих з кожного джерела в загальній величині коштів. Це процентне відношення дає коефіцієнт, який має бути використаний відносно кожного джерела капіталу.

3. Розрахувати поточну вартість для кожного джерела капіталу, очищену від податків.

4. Розрахувати середньозважену вартість капіталу множенням вартості для кожного джерела капіталу, очищеної від податків на відповідне значення питомої ваги, та додаванням отриманих результатів.

5. Обмеження методу середньозваженої вартості капіталу. Наведений метод розрахунку вартості капіталу для підприємства широко використовується на практиці, але варто зробити деякі уточнення щодо його використання.

Припускається, що поточна структура капіталу є оптимальною, або такою, що незначно відрізняється від оптимальної. Іншими словами, припускається, що поточна вартість капіталу не може бути суттєво зменшена за рахунок зміни існуючої структури капіталу.

Вважається, що будь-який проект, який оцінюється, не є значимим, у тому розумінні, що він не настільки великий, що його фінансування могло б призвести до реструктуризації фондового пулу. Якщо ж проект дуже великий відносно реального розміру підприємства, необхідно хоча б приблизно визначити питому вагу та вартість кожного джерела після того, як фінансові ресурси буде запозичено і проект почне реалізовуватися. На практиці дуже важко зробити це з необхідною точністю.

Мається на увазі, що новий проект, який оцінюється, має той самий рівень ризику, що й поточні проекти в портфелі підприємства. Якщо ж проект має не такий, як інші, клас ризику, ця обставина може вплинути на вартість одного або всіх наявних джерел капіталу. Дуже ризиковий проект може схилити постачальників фінансових ресурсів до думки, що підприємство вдається до діяльності в більш ризиковому середовищі що, у свою чергу, призведе до збільшення премії за ризик в існуючому значенні вартості капіталу.

Ці обмеження не мають відношення до значної кількості інвестиційних проектів. Але там, де вони є, може виникнути необхідність використати альтернативні методи визначення вартості капіталу.

Список використаних джерел

  1. Господарський кодекс України. — К.: Школа, 2003. — 192 с.
  2. Байдаков М. Ф., Боровиков О. В., Вишневецька Л. І., Голобородько О. П., Ковпак Н. П. Економіка підприємства: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. — К., 2000. — 571 с.
  3. Бандурка О. М., Коробов М. Я., Орлов П. І., Петрова К. Я. Фінансова діяльність підприємства: Підруч. — К.: Либідь, 1998. — 311 с.
  4. Берсуцкий Я. Г., Дугинская И. А., Дугинский Б. Л. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособ. — Донецк: ДИЭХП, 2000. — 180 с.
  5. Біла О. Г., Галик Л. М., Дрівко М. М. Фінанси організацій і підприємств: Навч.-метод. посібник. — Л.: Видавництво ЛКА, 2002. — 112 с.
  6. Бойчик І. М. Економіка підприємства. Навчальний посібник. — К.: Атіка, 2002. — 480 с.
  7. Бойчик І. М., Харів П. С., Хопчан М. І., Піча Ю. В. Економіка підприємства: Навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. І- ІV рівнів акредитації. — 2.вид., виправ. і доп. — К.: Каравела, 2001. — 298 с.
  8. Брюховецька Н. Ю. Економічний механізм підприємства в ринковій економіці: методологія і практика. — Донецьк, 1999. — 275 с.
  9. Введення в проектний аналіз: Практикум / Чернівецький національний   ун-т ім. Юрія Федьковича / С. В. Ксьондз. — Чернівці: Рута, 2001. — 100 с.

10. Володькіна М. В. Економіка промислового підприємства. Навчальний посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2004. — 196 с.

11. Гаєвська Л. М., Фурманюк О. Л., Цимбалюк С. Я., Булгакова Г. А. Економіка підприємства: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл. — Ірпінь, 2001. — 144 с.

12. Гордійчук А. С., Стахів О. А. Економіка підприємства: Навч. посіб. — Рівне, 2000. — 246 с.

13. Горняк О. В. Концепція підприємства в перехідній економіці. — О.: АстроПринт, 1999. — 164 с.

14. Грещак М. Г., Колот В. М., Наливайко А. П., Покропивний С. Ф., Сай В. М. Економіка підприємства: Підручник. — 2.вид., перероб. та доп. — К.: КНЕУ, 2001. — 526 с.

15. Гриньова В. М., Коюда В. О. Тлумачний словник економічних термінів: Макро- та мікроекономіка, грошовий обіг, інвестування, страхування, фінанси підприємств, фінансовий менеджмент, банківський менеджмент, законодавчо-нормативні акти:Навч. посіб. — Х.: Гриф, 2001. — 184 с.

16. Гриньова В. М., Коюда В. О., Лепейко Т. І. Фінанси підприємств: Навч. посіб. — Х.: ХДЕУ, 2001. — 227 с.

17. Економіка підприємства: Навч. посіб. / А. В. Шегда, Т. М. Литвиненко, М. П. Нахаба та ін. — К.: Знання-Прес, 2001. – 335 с.

18. Економіка підприємства: Підручник для студ. екон. вузів і фак.: В 2. т. — К.: Хвиля-Прес, 1995. — 393 с.

19. Економіка підприємства: Підручник для студ. екон. вузів і фак.: В 2. т. — К.: Хвиля-Прес, 1995. — 279 с.

20. Економічний аналіз: Навч. посібник / М. А. Болюх, В. З. Бурчевський, М. І. Горбаток. — К.: КНЕУ, 2001. — 540 с.

21. Єлейко Я. І., Кандибка О. М., Лапішко М. Л., Смовженко Т. С. Основи фінансового аналізу. — Львів: Львівський банківський інститут Національного банку України, 2000. — 141 с.

22. Зубовський В. М. Економіка підприємства: Опорний курс лекцій. — 4. вид. — К.: Видавництво Європейського ун-ту, 2001. — 64 с.

23. Зятковський І. В. Фінанси підприємств: Навч. посіб. для студ. економ. спец. вищ. навч. закл. — Т.: Економічна думка, 1999. — 248 с.

24. Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ЗАТ «Нічлава», 1999. — 204 с.

25. Ізмайлова К. В. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. — 2-ге вид., стереотип. — К.: МАУП, 2001. — 152 с.

26. Каньоса А. М., Каньоса М. І. Економіка підприємства. — Кам’янець-Подільський: Абетка, 2000. — 60 с.

27. Ковальчук І. В. Економіка підприємства: Лекції. — К.: УДУХТ, 2001. — 180 с.

28. Коробов М. Я. Фінанси промислового підприємства: Підруч. для студ. спец. «Бухгалтер. облік, контроль і аналіз господар. діяльності», «Фінанси та кредит». — К.: Либідь, 1995. — 160 с.

29. Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 378 с.

30. Кравченко Л. И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учебник. — Минск: Вышэйшая шк., 1995. — 415 с.

31. Куліш С. А., Коростишев О. В. Теорія аналізу господарської діяльності: Навч. Посібник / Харківський держ. економічний  ун-т. — Х., 1995. — 62 с.

32. Любушин Н. П., Лещева В. Б. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб. пособие. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. — 471 с.

33. Мазаракі А. А., Лігоненко Л. О., Ушакова Н. М. Економіка торговельного підприємства: Підручник для студ. вищих навч. закл. за спец.:»Економіка підприємства», «Менеджмент організації», «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», «Маркетинг». — К.: Хрещатик, 1999. — 798 с.

34. Матюшенко І.Ю. Основи фінансового менеджменту: Навчальний посібник. — Київ: Центр навчальної літератури, 2003. — 220 с.

35. Плотніков О. В. Фінансовий менеджменту транснаціональних корпораціях. Навчальний посібник. — К.: Кондор, 2004. — 252 с.

36. Поддєрьогін А. М., Буряк Л. Д., Нам Г. Г., Павліковський А. М., Павловська О. В. Фінанси підприємств: Підручник. — 3-тє вид., перероб. та доп. — К.: КНЕУ, 2000. — 460 с.

37. Покропивний С. Ф., Грещак М. Г., Колот В. М., Наливайко А. П., Соболь С. М. Економіка підприємства: Структурно-логічний навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2001. — 457 с.

38. Примак Т. О. Економіка підприємства: Навч. посібник для студ. екон. спец. вищих навч. закл. — 2. вид., стер. — К.: Вікар, 2002. — 176 с.

39. Пушкар М. С. Фінансовий облік: Підручник. — Тернопіль: Карт-бланш, 2002. — 628 с.

40. Руденко Л. В., Подольська В. О. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. Посіб. / Укоопспілка; Навчально- методичний центр «Укоопосвіта». — К., 2000. — 422 с.

41. Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. — 688 с.

42. Семернікова I.О., Мешкова-Кравченко Н.В. Економіка підприємства: Навчальний посібник. — Херсон: ОЛДІ-плюс, 2003. — 312 с.

43. Слав’юк Р. А. Фінанси підприємств: Навч. посіб. — 2.вид., доп.і перероб. — Луцьк: РВВ «Вежа» Волинського держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. — 456 с.

44. Тарасенко Н. В. Економічний аналіз діяльності промислового підприємства. — Львів: ЛБІ НБУ, 2000. — 485 с.

45. Турило А. М., Терещенко О. А., Темченко А. Г. Фінанси підприємств: Навч. посіб. — К.: Фінансова агенція, 1998. — 125 с.

46. Філімоненков О. С. Фінанси підприємств: Навч.посібник. — К.: Ельга, 2002. — 360 с.

47. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник: / За ред. проф. Г.Г. Кірейцева. — Київ: ЦУЛ, 2002. — 496 с.

48. Цал-Цалко Ю. С. Фінансова звітність підприємства та її аналіз: Навч. посібник. — 2-е вид. перероб. і доп. — Київ: ЦУЛ. 2002. — 360 с.

49. Цал-Цалко Ю. С., Холод Б. І. Економіка підприємства: Навч. посіб. — Житомир: ЖІТІ, 2000. — 388 с.

50. Цигилик І. І. Фінанси підприємств: Навч.- метод. практикум. — Івано-Франківськ, 2000. — 177 с.

51. Швиданенко Г. О., Покропивний С. Ф., Клименко С. М., Кукоба В. П., Дзюбенко Л. Н. Економіка підприємства: Навч.-метод. посіб. для самостійного вивчення дисципліни. — К.: КНЕУ, 2000. — 248 с.

52. Шегда А. В., Литвиненко Т. М., Нахаба М. П., Баюра Д. О., Воротіна Л. І. Економіка підприємства: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. — К.: Знання-Прес, 2001. — 334 с.

Додаток 1

      Коди
Дата (рік, місяць, число)  
Підприємство  ТОВ “Крона-2” за ЄДРПОУ  
Територія за КОАТТУ  
Орган державного управління за СПОДУ  
Галузь за ЗКГНГ  
Вид економічної діяльності за КВЕД  
Одиниця виміру: тис. грн.      
       

Баланс

за 1 квартал 2003 року

Форма №1

Код за ДКУД 1801001

Актив Код

рядка

На початок

звітного

періоду

На кінець

звітного

періоду

1 2 3 4
1. Необоротні активи
Нематеріальні активи:      
залишкова вартість 0 10    
первісна вартість 0 11    
знос 0 12    
Незавершене будівництво 0 20    
Основні засоби:      
залишкова вартість 0 30 30,4 29,7
первісна вартість 0 31 49,1 49,1
знос 0 32 18,7 19,4
Довгострокові фінансові інвестиції:      
Запись опубликована в рубрике Готові дипломні роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , , , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.