Зміст
1.1. Формування інфраструктури послуг на підприємстві готельного господарства. 5
1.2. Планування діяльністю розвитку інфраструктури наданих послуг 9
Розділ 2. Аналіз ефективності управління виробничою інфраструктурою готелю “Київ”. 12
2.1. Аналіз інфраструктури отриманих доходів від реалізації послуг 12
2.2. Аналіз рентабельності готельного підприємства. 22
Список використаних джерел. 36
Вступ
Перехід до ринкових відносин зовсім по-іншому визначає місце підприємства в економіці. Ефективність його роботи багато в чому залежить від управлінської діяльності, що забезпечує реальну економічну самостійність підприємства, його конкурентноздатність і вартісне положення на ринку. В умовах ринкового трансформування економіки України питання розбудови підприємництва стоїть досить гостро. Розвиток національного ринку готельного господарства стає пріоритетним напрямком економічної політики на даному етапі.
Однією з особливостей сучасного етапу розвитку готельного господарства є підвищення ролі й удосконалювання інфраструктури вироблених та наданих послуг.
В основі розвитку інфраструктури лежить поділ діяльності по виробництву послуг на окремі відособлені види праці, тобто відбувається суспільний поділ праці, у зв»язку з чим, відбувається розвиток інфраструктури через збільшення потреб окремих видів праці. Таким чином, виробнича інфраструктура здобуває нову якість, що полягає в тім, що вона перетворилася в галузі, що розвиваються, і види діяльності.
Саме тому тема курсової роботи “Управління виробничою інфраструктурою підприємства готельного господарства” є досить актуальною.
Метою курсової роботи є оцінка стану управління виробничою інфраструктурою на базовому підприємстві.
Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
узагальнення теорії управління виробничою інфраструктурою на підприємстві;
розгляд теорії формування інфраструктури послуг на підприємстві готельного господарства;
розгляд планування розвитку інфраструктури послуг готелю;
аналіз стану інфраструктури отриманих доходів підприємстві;
пошук шляхів вдосконалення управління виробничою інфраструктурою на підприємстві.
Предметом курсової роботи є звітні дані та фінансові результати діяльності базового підприємства.
Об»єктом дослідження є підприємство готель “Київ”.
Теоретичну основу дослідження питання управління виробничою інфраструктурою підприємства готельного господарства склали наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, менеджменту, таких як: Бланк І. О., Жданов С. А., Ізмайлова К.В., Ковбасюк М.Р., Лахтіонова Л. А., Чудновський О.Д., Шеремет А. Д., Щокін Г. В. та інших, закони України, фінансова звітність готелю “Київ”.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Теоретичні основи управління виробничою інфраструктурою підприємства готельного господарства
1.1. Формування інфраструктури послуг на підприємстві готельного господарства
Готельне господарство є матеріально-технічною базою розвитку туризму, характеризується концентрацією обслуговуючих сервісних служб. Завдяки організації готельного бізнесу забезпечується поповнення грошових надходжень країни, що приймає зарубіжних гостей. Це призводить до перерозподілу доходів на користь виробників продукту гостинності. Крім
….
— опитування споживачів.
У випадку, коли виникає протиріччя між методами планування реалізації послуг, необхідно обрати той із них, який має найвагоміші факторні основи і найобгрунтованіший спосіб розрахунку.
Розділ 2. Аналіз ефективності управління виробничою інфраструктурою готелю “Київ”
2.1. Аналіз інфраструктури отриманих доходів від реалізації послуг
Готель «Київ» знаходиться за адресою м. Київ, вул. Грушевського 26/1. Загальне кількість місць — 321. Основні показники фінансово-господарської діяльності готелю “Київ” наведені в таблиці 2.1.
Проаналізувавши за табл. 2.1. основні показники готелю “Київ” бачимо, що обсяг виручки від надання послуг даного підприємства у звітному році збільшився на 132,18% в порівнянні з минулим. Так, у 2001 році доход від реалізації послуг склав 2115,8 тис. грн., що на 1204,5 більше ніж у 2000 році.
Негативним є зростання величини та рівня витрат, пов’язаних з
…
результати господарювання, тому що величина її показує співвідношення ефекту з використаними ресурсами, знизилася. Зменшення рентабельності свідчить про погіршення фінансового стану підприємства. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук нових рішень.
Розділ 3. Шляхи покращення управління інфраструктурою послуг готелю “Київ” в умовах ринкових відносин
Резерви збільшення прибутку та покращення рентабельності готелю “Київ” існують за рахунок збільшення обсягу реалізації послуг, зниження собівартості послуг, підвищення якості наданих послуг, реалізація послуг на більш вигідних ринках збуту.
Збільшення обсягу реалізації послуг залежить від постійного
…
Висновки
Однією з особливостей сучасного етапу розвитку готельного господарства є підвищення ролі й удосконалювання інфраструктури вироблених та наданих послуг. Готельне господарство є матеріально-технічною базою розвитку туризму, характеризується концентрацією обслуговуючих сервісних служб. Завдяки організації готельного бізнесу забезпечується поповнення грошових надходжень країни, що приймає зарубіжних гостей. Це призводить до перерозподілу доходів на користь виробників продукту гостинності. Крім того, підприємства готельного господарства мають широкі можливості для диверсифікації, позитивно впливають на розвиток міжнародної торгівлі та комерційного співробітництва, спроможні виступати центрами конгресної діяльності.
Велике значення в плануванні діяльності підприємства готельного господарства є планування доходу від реалізації послуг. План реалізації послуг складається виходячи з: попиту на певні послуги та можливості реалізації певних послуг відповідно до потенціалу підприємства готельного господарства.
Метою створення підприємства готельного господарства, його подальшої діяльності є отримання прибутку. Щоб спланувати прибуток, доцільно скласти точний прогноз доходів і витрат. А для цього треба бути впевненим у тому, що підприємство зможе реалізувати визначену кількість своїх послуг за визначеною ціною.
Доходи від надання послуг готелем “Київ” в 2001 році зросли на 1204,48 тис. грн. (132,17%). Це відбулося головним чином за рахунок збільшення доходів від експлуатації готелю на 1000,1 тис. грн. (134,22%) та ресторану на 122,4 тис. грн. (132,9%). Також зросли доходи від додаткових послуг на 68,78 тис. грн. (234,79%). Зобразимо динаміку змін в інфраструктурі наданих послуг на рис. 2.2.
В структурі доходів готелю найбільшу частину займають доходи від експлуатації готелю відповідно 81,76% та 82,48% в 2000 та 2001 роках, ресторан – 10,11% та 10,14% та додаткові послуги – 3,26% та 4,7%. В 2001 році відбувся перерозподіл доходів в інфраструктурі готелю “Київ” головним чином за рахунок збільшення доходів від експлуатації готелю на 0,72% та доходів від додаткових послуг на 1,44%, доходів від ресторану на 0,03%. Відповідно зменшилася частка доходів від оренди офісів на 0,72%, оренди не житлових приміщень на 1,22% та оренди актового залу на 0,26%.
Не зважаючи на те що прибуток підприємства зріс в 2001 році в порівнянні з фінансовими результатами станом за 2000 р., рентабельність виробничої діяльності, яка більш повно характеризує кінцеві результати господарювання, тому що величина її показує співвідношення ефекту з використаними ресурсами, знизилася. Зменшення рентабельності свідчить про погіршення фінансового стану підприємства. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук нових рішень.
Резерви збільшення прибутку та покращення рентабельності готелю “Київ” існують за рахунок збільшення обсягу реалізації послуг, зниження собівартості послуг, підвищення якості наданих послуг, реалізація послуг на більш вигідних ринках збуту.
План технічного розвитку й організації надання послуг готелю “Київ” повинний охоплювати наступні основні питання: створення й освоєння нових видів послуг і підвищення якості послуг, що надаються; впровадження прогресивної технології, механізації й автоматизації обслуговування; удосконалювання планування, організації, контролю і управління в цілому; упровадження прогресивної організації праці; капітальний ремонт і модернізація основних фондів; заходи щодо економії праці, матеріалів, сировини і всіх енергетичних ресурсів; наукові дослідження і конструкторські роботи; основні техніко-економічні показники організаційно-технічного розвитку; основні показники техніко-економічного рівня надання і послуг, що надаються; соціальний розвиток підприємства.
Список використаних джерел
- Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р.
- Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
- Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
- Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
- Закон України «Про туризм». Закон Украины о туризме. — К.:РІТОВ «Аванпост», 1995 — 40с.;
- Балабанов І.П. Аналіз і планування фінансово-господарського суб»єкта. — Учб.посіб. — М.: Фін. і стат-ка, 1994. — С.48-56.
- Бланк І.А. Торговий менеджмент,- К.: Українсько-Фінський інститут менеджменту і бізнесу, 1997.-С.269-279.
- Гуляев В.Г. Организация туристической деятельности: учебное пособие. М.,1996. – 348 с.
- Житна І.П., Нескреба А.М. Економічний аналіз господарської діяльності підприємств. Навч. посіб. — К.: Вища школа, 1992.- С.15-23.
- Зайцев Б.Ф. Система методов управления. М., 1989.
- Каракоз І.І., Самборський В.І. Теорія економічного аналізу. — К.: Вища школа, 1989.
- Короленок Г.А. и др. Успех на рынке: трансформация хозяйства и менеджмента. Мн., 1997.
- Кравченко Л.І. Аналіз господарської діяльності в торгівлі: Посібник для вузів. — Мн.: Вышэйшая школа, 1995.-С.141-146.
- Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання : Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
- Мочерний С.В. Основи економічної теорії: Підручник. — Тернопіль: АТ “Тарнекс”, 1993. – С.361.
- Папирян Г.А. Международные экономические отношения: Экономика туризма. М., 1998. – 248 с.
- Румянцева З.П. Менеджмент организации. М., 1996. – 345 с.
- Русак Н.А. Основи фінансового аналізу, — Мн: ООО ”Меркаванне”, 1995. — С.17-25.
- Туризм и гостиничное хозяйство. Учебник / Под ред. Чудновского А. Д. – М.: Ассосиация авторов и издателей “Тандем”, 2000. – 400 с.
- Туризм. Практика, проблемы, перспективы. №4 /99. «Какие работники сегодня нужны туризму» стр. 44 — 46.
- Туризм. Практика, проблемы, перспективы. №9 /99. «Почем нынче путешествия: практика применения цен» стр. 36 — 38.
- Экономический анализ хозяйственной деятельности: Учебник для экон. вузов / Под ред. А. Д. Шеремета. – М.: Экономика, 1979. – 376 с.
Додатки
Додаток 1
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 2 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство Готель “Київ” | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Баланс | ||||
на 1 січня 200 2 року | ||||
Форма № 1 | ||||
Код за ДКУД 1801001 | ||||
Код | На початок | На кінець | ||
Актив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Необоротні активи | ||||
Нематеріальні активи: | ||||
залишкова вартість | 0 10 | |||
первісна вартість | 0 11 | |||
Знос | 0 12 | |||
Незавершене будівництво | 0 20 | 1173,6 | 1040,5 | |
Основні засоби: | ||||
залишкова вартість | 0 30 | 11138,5 | 11139,0 | |
первісна вартість | 0 31 | 13914,5 | 14084,0 | |
Знос | 0 32 | 2776 | 2945 | |
Довгострокові фінансові інвестиції : | ||||
які обліковуються за методом участі | ||||
в капіталі інших підприємств | 0 40 | |||
інші фінансові інвестіції | 0 45 | |||
Довгострокова дебіторська заборго- | ||||
ваність | 0 50 | |||
Відстрочені податкові активи | 0 60 | |||
Інші необоротні активи | 0 70 | 373,3 | 395,4 | |
Усього за розділом 1. | 0 80 | 12685,4 | 12574,9 | |
2. Оборотні активи | ||||
Запаси: | ||||
виробничі запаси | 100 | 215 | 218 | |
тварини на вирощуванні та відгодівлі | 110 | |||
незавершене виробництво | 120 | |||
готова продукція | 130 | |||
товари | 140 | 53 | 48,1 | |
Векселі одержані | 150 | |||
Дебіторська заборгованість за товари, | ||||
роботи, послуги: | ||||
чиста реалізаційна вартість | 160 | |||
первісна вартість | 161 | |||
резерв сумнівних боргів | 162 | |||
Дебіторська заборгованість за розра- | ||||
хунками: | ||||
з бюджетом | 170 | 29,8 | 15,8 | |
за виданими авансами | 180 | |||
з нарахованих доходів | 190 | |||
із внутрішніх розрахунків | 200 | |||
Інша поточна дебіторська заборгова- | ||||
ність | 210 | 190,9 | 416,4 | |
Поточні фінансові інвестиції | 220 | |||
Грошові кошти та їх еквіваленти : | ||||
у національній валюті | 230 | 47,1 | 67,0 | |
в іноземній валюті | 240 | 19,8 | 55,3 | |
Інші оборотні активи | 250 | 410,7 | 400,2 | |
Усього за розділом 2. | 260 | 966,3 | 1220,8 | |
3. Витрати майбутніх періодів | 270 | 16,2 | 9 | |
БАЛАНС | 280 | 13667,9 | 13804,7 | |
Код | На початок | На кінець | ||
Пасив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | Періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Власний капітал | ||||
Статутний капітал | 300 | 11243 | 11243 | |
Пайовий капітал | 310 | |||
Додатковий вкладений капітал | 320 | 179 | 719 | |
Інший додатковий капітал | 330 | 38,4 | 70,0 | |
Резервний капітал | 340 | 202,1 | 202,1 | |
Нарозподілений прибуток (непокритий | ||||
збиток) | 350 | |||
Неоплачений капітал | 360 | |||
Вилучений капітал | 370 | |||
Усього за розділом 1. | 380 | 12202,5 | 12234,1 | |
2. Забеспечення наступних витрат | ||||
і платежів | ||||
Забеспечення виплат персоналу | 400 | |||
Інші забеспечення | 410 | 640,4 | 620,0 | |
Цільове фінансування | 420 | |||
Усього за розділом 2. | 430 | 640,4 | 620,0 | |
3. Довгострокові зобов,язання | ||||
Довгострокові кредити банків | 440 | 356,0 | 278,0 | |
Інші довгострокові фінансові | ||||
зобов,язання | 450 | |||
Відстрочені податкові зобов,язання | 460 | |||
Інші довгострокові зобов,язання | 470 | |||
Усього за розділом 3. | 480 | 356,0 | 278,0 | |
4. Поточні зобов,язання | ||||
Короткострокові кредити банків | 500 | |||
Поточна заборгованість за довгостро- | ||||
ковими зобов,язаннями | 510 | |||
Векселі видані | 520 | |||
Кредиторська заборгованість за това- | ||||
ри, роботи, послуги | 530 | 260 | 235 | |
Поточні зобов,язання за розрахунками: | ||||
з одержаних авансів | 540 | |||
з бюджетом | 550 | 140,1 | 244,6 | |
з позабюджетних платежів | 560 | |||
зі страхування | 570 | 22,7 | 68,0 | |
з оплати праці | 580 | 46,0 | 125,0 | |
з участниками | 590 | |||
із внутрішніх розрахунків | 600 | |||
Інші поточні зобов,язання | 610 | 1,2 | ||
Усього за розділом 4. | 620 | 469,0 | 672,6 | |
5. Доходи майбутніх періодів | 630 | |||
БАЛАНС | 640 | 13667,9 | 13804,7 | |
Керівник М.П. |
Додаток 2
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 3 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство Готель «Київ» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Звіт | ||||
про фінансові результати | ||||
за рік 2001 року | ||||
Форма № 2 | ||||
Код за ДКУД 1801003 | ||||
1.Фінансові результати | ||||
Стаття | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 10 | 2701,0 | 1163,30 | |
Податок на додану вартість | 0 15 | 450,2 | 193,88 | |
Акцизний збір | 0 20 | |||
Готельний збір | 0 25 | 135,0 | 58,2 | |
Інші вирахування з доходу | 0 30 | |||
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 35 | 2115,8 | 911,3 | |
Собівартість реалізованої продукції | 0 40 | 1685,3 | 560,0 | |
Валовий: | ||||
прибуток | 0 50 | 430,5 | 351,3 | |
збиток | 0 55 | |||
Інші операційні доходи | 0 60 | |||
Адміністративні витрати | 0 70 | 200,0 | 169,0 | |
Витрати на збут | 0 80 | 60,0 | 46,0 | |
Інші операційні витрати | 0 90 | 108,2 | 103,5 | |
Фінансові результати від операційної діяльності: | ||||
прибуток | 100 | 62,3 | 32,8 | |
збиток | 105 | |||
Дохід від участі в капіталі | 110 | |||
Інші фінансові доходи | 120 | |||
Інші доходи | 130 | 10,0 | 6,0 | |
Фінансові витрати | 140 | |||
Втрати від участі в капіталі | 150 | |||
Інші витрати | 160 | |||
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
до оподаткування: | ||||
прибуток | 170 | 72,3 | 38,8 | |
збиток | 175 | |||
Податок на прибуток від звичайної діяльності | 180 | 21,7 | 11,6 | |
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
прибуток | 190 | 50,6 | 27,2 | |
збиток | 195 | |||
Надзвичайні: | ||||
доходи | 200 | |||
витрати | 205 | |||
Податки з надзвичайного прибутку | 210 | |||
Чистий: | ||||
прибуток | 220 | 50,6 | 27,2 | |
збиток | 225 | |||
2. Елементи операційних витрат | ||||
Найменування показника | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | Період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Матеріальні затрати | 230 | |||
Витрати на оплату праці | 240 | |||
Відрахування на соціальні заходи | 250 | |||
Амортизація | 260 | |||
Інші операційні витрати | 270 | |||
Разом | 280 | |||
3. Розрахунок показників прибутко- | ||||
вості акцій | ||||
Назва статті | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Середньорічна кількість простих акцій | 300 | |||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій | 310 | |||
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію | 320 | |||
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну | ||||
просту акцію | 330 | |||
Дивіденти на одну просту акцію | 340 | |||
М.П. | ||||
Керівник | ||||
Головний бухгалтер |