Курсова робота Ефективність економічних методів управління готелем

Зміст

 

Вступ………………………………………………………………………………………………… 3

 

Розділ 1. Теоретичні аспекти економічних методів управління……….. 5

 

1.1. Мотиваційний механізм управління персоналом підприємства туристко-готельної галузі………………………………………………………………………………… 5

 

1.2. Характеристика економічних методів управління……………………… 7

 

1.3. Особливості та проблеми реалізації економічних методів управління в готельному господарстві………………………………………………………………… 11

 

Розділ 2. Аналіз ефективності економічних методів управління в готелі “Славутич”……………………………………………………………………………………………………….. 14

 

2.1. Організаційно-економічна оцінка діяльності

готелю “Славутич”………………………………………………………………………… 14

 

2.2. Аналіз оплати праці в готелі “Славутич”………………………………….. 18

 

2.3. Система винагороди персоналу підприємства………………………….. 23

 

Розділ 3. Вдосконалення економічної мотивації управління на підприємстві      26

 

3.1. Основні напрямки вдосконалення економічних методів управління в готелі “Славутич”……………………………………………………………………………………… 26

 

3.2. Впровадження ефективної системи винагород………………………… 28

 

Висновки та пропозиції………………………………………………………………….. 31

 

Список використаних джерел…………………………………………………………. 33

 

Додатки

Вступ

 

Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам готельного господарства для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління трудовим колективом з метою отримання прибутку від діяльності .

Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в ре­алізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики економічних методів управління   підприємства готельного господарства.

Теоретичну основу дослідження питання ефективності економічних методів управління підприємством склали наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як:  Абрамов В. М., Занюк С.С.,  Колот А.М., Лахтіонова Л. А., Мірошниченко О.М.., Шегда А. В., Шеремета А. Д.  та інших.

Актуальність теми, її теоретичне та практичне значення зумовили вибір теми дослідження, його мету та зміст.

Метою та завданням курсової роботи є розгляд ефективності економічних методів управління на підприємствах готельного господарства.

Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:

узагальнення теорії та практики досвіду в області ефективності економічних методів управління;

виявлення основ аналізу ефективності економічних методів підприємств в умовах формування ринкової економіки України;

виявлення шляхів підвищення ефективності економічних методів управління персоналом.

Предметом   курсової роботи  є економічні методи управління персоналом підприємства в умовах формування ринкової економіки.

Об»єктом дослідження є  готель “Славутич”.

Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, менеджменту, закони України.

В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.

Структурно курсова робота поділена на три розділи.

В першому розділі розглядаються теоретичні моменти економічних методів управління.

Другий розділ присвячений більш глибокому аналізу складових частин і елементів ефективності економічних методів управління персоналом  підприємства  – готелю “Славутич”.

Третій розділ передбачає вдосконалення економічної мотивації управлінні на підприємстві готельного господарства – готелі “Славутич”.

 


Розділ 1. Теоретичні аспекти економічних методів управління

1.1. Мотиваційний механізм управління персоналом підприємства туристко-готельної галузі

 

Методи мотивації — це способи управлінських впливів на персонал   підприємства туристко-готельної галузі для досягнення цілей організації. Ці методи засновані на дії законів і закономірностей управління; вони припускають використання управлінським апаратом фірми різних прийомів впливу на персонал для активізації його діяльності.[1]

 

[1] Занюк С. С. Мотивація діяльності. — Луцьк, 1998.- С 74 -82.

Для попереднього року  3801 / 1056 * 100 %  = 359,94%.

Для звітного року 3637 /  1164 * 100 % =  312,46%.

Рівень фонду оплати праці знизився в звітному році на 47,49% порівняно з попереднім роком.

Як бачимо з табл. 2.3 в 2001 році відбулося підвищення рівня оплати праці, але  фінансові показники діяльності готелю погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.


2.3. Система винагороди персоналу підприємства

 

В готелі “Славутич” винагорода  виплачується за наступні результати:

збільшення обсягів надання послуг;

підвищення продуктивності праці (виробітку);

підвищення якості  послуг;

економію ресурсів (матеріальних, технічних, фінансових, енергетичних).

Система винагород персоналу готелю “Славутич” включає в себе такі виплати:

Найважливішим показником ефективності організації преміювання є співвідношення реальне одержуваного ефекту в результаті дії тієї чи іншої системи преміювання і додаткових витрат підприємства в зв»язку з виплатою премій.


Висновки та пропозиції

 

В результаті виконаної роботи можна зробити теоретичні та практичні висновки та пропозиції:

Методи мотивації — це способи управлінських впливів на персонал   підприємства туристко-готельної галузі для досягнення цілей організації. Ці методи засновані на дії законів і закономірностей управління; вони припускають використання управлінським апаратом фірми різних прийомів впливу на персонал для активізації його діяльності.

До економічних методів (методів матеріального стимулювання) відносяться: заробітна плата; премії; грошова винагорода; матеріальна допомога, позики; участь у прибутку.

Заробітна плата виконує кілька важливих функцій: стимулювання високопродуктивної праці, відтворювальну і соціальну. Визначення ступеня взаємозв»язку і пропорційності цих функцій — важлива умова мотивації високопродуктивної праці.

При організації економічних методів управління в готельному господарстві використовують погодинну оплату праці. Погодинна оплата праці — це форма оплати праці, при якій розмір заробітку робітника залежить від його тарифного розряду і кількості відпрацьованого часу. Така форма оплати може виражатися у вигляді денної, тижневої чи місячної заробітної плати. Звичайно погодинна заробітна плата застосовується на підприємствах, де неможливо або дуже важко точно нормувати працю, визначити норми часу і виробітку.

Рентабельність готелю “Славутич” (який прибуток одержує підприємство на кожну гривню вкладеного капіталу, тобто характеризує ефективність використання наявних ресурсів підприємства) у 2001 році зросла на 0,85 % і склала 1,84 %.

Основні показники фінансово-господарської діяльності готелю “Славутич” зазнали негативних змін у звітному році порівняно з 2000 роком. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук нових рішень.

Фонд оплати праці в 2001 році зріс на 108 тис. грн. (10,23%) порівняно з минулим роком. Виплати за рахунок чистого прибутку зросли на 49,41тис. грн., тобто на 19,9%.  Виплати соціального характеру зросли в 2001 році на 5,24 тис. грн. (8,8%). За рахунок цих факторів частка виплат з чистого прибутку зросла на 1,3% та склала 19,5% від загальної суми виплат.

Рівень фонду оплати праці знизився в звітному році на 47,49% порівняно з попереднім роком.

В 2001 році відбулося підвищення рівня оплати праці, але  фінансові показники діяльності готелю погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.

Основними напрямками вдосконалення економічних методів управління в готелі “Славутич” є перегляд ефективності виплат заробітної плати, премій, грошових винагород, матеріальної допомоги, надання позик, участь у прибутку. Економічні методи мотивації повинні подіяти на персонал готелю “Славутич” для досягнення поставлених цілей.   Кошти на оплату праці потрібно використовувати таким чином, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.


Список використаних джерел

 

  1. Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджено наказом Мінстату від 11.12.95 р. № 323 — Інструкція № 323. С 2-8.
  2. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. №108/9, зі змінами і доповненнями — Закон про оплату праці. С 2-22.
  3. Абрамов В. М. Мотивація і стимулювання праці в умовах переходу до ринку. — Одеса, 1995.- 248 с.
  4. Андриенко В. Ф., Данюк В. М. Экономическое стимулирование трудовой активности. — К., 1991.- 352с.
  5. Гусина В. М. О моделях механизма мотивации трудовой деятельности в условиях рьночной зкономики. — К., 1996.- 204 с.
  6. Десслер Г. Управление персоналом: Учеб. пособие для студ.: Пер. с англ. / Под общ. ред. Ю. В. Шлемова. — М., 1997.- 418 с.
  7. Занюк С. С. Мотивація діяльності. — Луцьк, 1998.- 218 с.
  8. Колот А. М. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу. — К., 2001. – 258 с.
  9. Мірошниченко О. В. Мотивація праці. — Донецьк, 1988. – 236 с.
  10. Москвичев С. Г. Использование фактора мотивации в управлений: Учеб. пособие. — К., 1990. – 314 с.
  11. Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: 36. наук. пр. — К., 1996. – 178 с.
  12. Наука управляти: з історії менеджменту: Хрестоматія / Упор. і. О. Сле-:        нов. — К., 1993. – 278 с.

 

 

 

Додаток 1

    Додаток    
    до Положення (стандарту)
    бухгалтерського обліку 2
        Коди
  Дата (рік, місяць, число)  
  Підприємство  ВАТ Готель “Славутич” за ЄДРПОУ  
  Територія за КОАТТУ  
  Орган державного управління за СПОДУ  
  Галузь за ЗКГНГ  
  Вид економічної діяльності за КВЕД  
  Одиниця виміру: тис. грн.      
         
  Баланс      
                                          на 1  січня            200 2 року  
      Форма № 1  
      Код за ДКУД 1801001
         
    Код На початок На кінець
  Актив рядка звітного звітного
      періоду періоду
  1 2 3 4
  1. Необоротні активи      
  Нематеріальні активи:      
  залишкова вартість 0 10 4 8
  первісна вартість 0 11 5 10
  Знос 0 12 1 2
  Незавершене будівництво 0 20 11 18
  Основні засоби:      
  залишкова вартість 0 30 1462 1284
  первісна вартість 0 31 2932 2974
  Знос 0 32 1470 1690
  Довгострокові фінансові інвестиції :      
  які обліковуються за методом участі      
  в капіталі інших підприємств 0 40    
  інші фінансові інвестіції 0 45   50
  Довгострокова дебіторська заборго-      
  ваність 0 50    
  Відстрочені податкові активи 0 60    
  Інші необоротні активи 0 70    
  Усього за розділом 1. 0 80 1477 1360
  2. Оборотні активи      
  Запаси:      
  виробничі запаси 100 35 41
  тварини на вирощуванні та відгодівлі 110    
  незавершене виробництво 120 287 271
  готова продукція 130 63 72
  товари 140 928 1112
  Векселі одержані 150    
  Дебіторська заборгованість за товари,      
  роботи, послуги:      
  чиста реалізаційна вартість 160 247 290
  первісна вартість 161 247 290
  резерв сумнівних боргів 162    
  Дебіторська заборгованість за розра-      
  хунками:      
  з бюджетом 170 1 2
  за виданими авансами 180 3 3
  з нарахованих доходів 190    
  із внутрішніх розрахунків 200    
  Інша поточна дебіторська заборгова-      
  ність 210 20 23
  Поточні фінансові інвестиції 220    
  Грошові кошти та їх еквіваленти :      
  у національній валюті 230 15 29
  в іноземній валюті 240    
  Інші оборотні активи 250    
  Усього за розділом 2. 260 1599 1843
  3. Витрати майбутніх періодів 270    
  БАЛАНС 280 3076 3203
    Код На початок На кінець
  Пасив рядка звітного звітного
      періоду Періоду
  1 2 3 4
  1. Власний капітал      
  Статутний капітал 300 1600 1600
  Пайовий капітал 310 699 739
  Додатковий вкладений капітал 320    
  Інший додатковий капітал 330    
  Резервний капітал 340 238 280
  Нарозподілений прибуток (непокритий      
  збиток) 350 69 71
  Неоплачений капітал 360    
  Вилучений капітал 370    
  Усього за розділом 1. 380 2606 2690
  2. Забеспечення наступних витрат      
  і платежів      
  Забеспечення виплат персоналу 400    
  Інші забеспечення 410    
  Цільове фінансування 420    
  Усього за розділом 2. 430 0 0
  3. Довгострокові зобов,язання      
  Довгострокові кредити банків 440    
  Інші довгострокові фінансові      
  зобов,язання 450    
  Відстрочені податкові зобов,язання 460    
  Інші довгострокові зобов,язання 470    
  Усього за розділом 3. 480 0 0
  4. Поточні зобов,язання      
  Короткострокові кредити банків 500    
  Поточна заборгованість за довгостро-      
  ковими зобов,язаннями 510    
  Векселі видані 520 11 70
  Кредиторська заборгованість за това-      
  ри, роботи, послуги 530 186 164
  Поточні зобов,язання за розрахунками:      
  з одержаних авансів 540 30 24
  з бюджетом 550 99 91
  з позабюджетних платежів 560 8 10
  зі страхування 570 31 36
  з оплати праці 580 88 97
  з участниками 590    
  із внутрішніх розрахунків 600    
  Інші поточні зобов,язання 610 17 21
  Усього за розділом 4. 620 470 513
  5. Доходи майбутніх періодів 630    
  БАЛАНС 640 3076 3203
                                                       Керівник                     М.П.
                                  Головний бухгалтер    

Додаток 2

 

         
    Додаток    
    до Положення (стандарту)
    бухгалтерського обліку 3  
         
        Коди
  Дата (рік, місяць, число)  
  Підприємство  ВАТ Готель «Славутич» за ЄДРПОУ  
  Територія за КОАТТУ  
  Орган державного управління за СПОДУ  
  Галузь   за ЗКГНГ  
  Вид економічної діяльності за КВЕД  
  Одиниця виміру: тис. грн.      
         
    Звіт    
                                                                   про фінансові результати  
                                                                       за     рік      2001 року  
      Форма № 2  
      Код за ДКУД 1801003
         
    1.Фінансові результати  
         
                      Стаття Код За звітний За попередній
    рядка    період       період
  1 2 3 4
  Дохід (виручка) від реалізації продукції 0 10 4364 4561
  Податок на додану вартість 0 15 727 760
  Акцизний збір 0 20    
    0 25    
  Інші вирахування з доходу 0 30    
  Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції 0 35 3637 3801
  Собівартість реалізованої продукції 0 40 1245 1400
  Валовий:      
   прибуток 0 50 2392 2401
   збиток 0 55    
  Інші операційні доходи 0 60 13 20
  Адміністративні витрати 0 70 1983,0 1990
  Витрати на збут 0 80 304 310
  Інші операційні витрати 0 90 3 2
  Фінансові результати від операційної діяльності:      
  прибуток 100 115 119
  збиток 105    
  Дохід від участі в капіталі 110    
  Інші фінансові доходи 120    
  Інші доходи 130    
  Фінансові витрати 140    
  Втрати від участі в капіталі 150    
  Інші витрати 160    
  Фінансові результати від звичайної діяльності      
  до оподаткування:      
  прибуток 170 115 119
  збиток 175    
  Податок на прибуток від звичайної діяльності 180 35 36
  Фінансові результати від звичайної діяльності      
  прибуток 190 80 83
  збиток 195    
  Надзвичайні:      
  доходи 200    
  витрати 205    
  Податки з надзвичайного прибутку 210    
  Чистий:      
  прибуток 220 80 83
  збиток 225    
         
    2. Елементи операційних витрат
  Найменування показника Код За звітний За попередній
    рядка    період       Період
  1 2 3 4
  Матеріальні затрати 230    
  Витрати на оплату праці 240    
  Відрахування на соціальні заходи 250    
  Амортизація 260    
  Інші операційні витрати 270    
  Разом 280    
         
    3. Розрахунок показників прибутко-
    вості акцій  
  Назва статті Код За звітний За попередній
    рядка    період       період
  1 2 3 4
  Середньорічна кількість простих акцій 300    
  Скоригована середньорічна кількість простих акцій 310    
  Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію 320    
  Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну      
  просту акцію 330    
  Дивіденти на одну просту акцію 340    
         
  М.П.      
                                                       Керівник  
                                  Головний бухгалтер      

 

 

 

 

 

 

 

 

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.