Зміст
1. Теоретичні основи оцінки ефективності використання майна і капіталу підприємства. 5
1.2. Ефективність використання основних фондів підприємства. 12
2. Аналіз ефективності використання майна і капіталу на Генічеському солезаводі22
2.1. Аналіз ефективності використання майна підприємства. 22
2.2. Аналіз ефективності використання капіталу. 30
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління діяльністю підприємства з метою підвищення ефективності діяльності та отримання прибутку.
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики оцінки ефективності використання майна і капіталу на підприємстві.
Велике значення для забезпечення ефективності діяльності підприємства мають вплив багато факторів. Від їх якості, вартості, технічного рівня, ефективності використання багато в чому залежить кінцеві результати діяльності підприємства: випуск продукції, її собівартість, прибуток, рентабельність, стійкість фінансового становища.
Підвищення ефективності від підприємницької діяльності підприємств є одним з основних питань у період переходу до ринкових відносин. Від вирішення цієї проблеми залежить фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його продукції на ринку.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу підвищення ефективності діяльності підприємства.
Управління розміщенням та використанням капіталу підприємства є важливою складовою частиною загальної системи управління його фінансовою діяльністю. Воно дозволяє вирішувати різноманітні задачі фінансового менеджменту і підпорядковане його головній цілі.
Саме тому тема курсової роботи “Методи оцінки ефективності використання майна і капіталу підприємства” є досить актуальною.
Метою роботи є оцінка ефективності використання майна і капіталу на досліджуваному підприємстві Генічеський солезавод.
Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом:
— дослідження теоретичних аспектів сутності вимірювання ефективності використання майна і капіталу підприємства;
— розгляду ефективності використання основних фондів підприємства;
— аналізу ефективності використання майна підприємства;
— аналізу ефективності використання капіталу;
— здійснення пошуку резервів підвищення ефективності використання майна і капіталу підприємства.
Предметом дослідження є ефективність використання майна і капіталу підприємства.
Об»єктом дослідження є фінансовий стан Генічеського солезаводу.
Інформаційною базою дослідження питання ефективності використання майна і капіталу підприємства склали наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, закони України, статистичний збірник за 2001 рік, фінансова та статистична звітність підприємства Генічеського солезаводу.
Методами дослідження є традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
1. Теоретичні основи оцінки ефективності використання майна і капіталу підприємства
1.1. Сутнісна характеристика та вимірювання ефективності використання майна і капіталу підприємства
Процес виробництва на будь-якому підприємстві здійснюється за належної взаємодії трьох визначальних його чинників: персоналу (робочої сили), засобів праці та предметів праці. Використовуючи наявні засоби виробництва, персонал підприємства продукує суспільне корисну продукцію або надає виробничі й побутові послуги. Це означає, що, з одного боку, мають місце затрати живої та уречевленої праці, а з іншого — такі чи такі результати виробництва (діяльності). Останні залежать від масштабів застосовуваних засобів виробництва, кадрового потенціалу та рівня його використання.
….
Рис. 1.3. Впровадження інновацій на підприємствах України
2. Аналіз ефективності використання майна і капіталу на Генічеському солезаводі
2.1. Аналіз ефективності використання майна підприємства
Основні засоби займають, як правило, основну питому вагу в загальній сумі основного капіталу підприємства. Від їх якості, вартості, технічного рівня, ефективності використання багато в чому залежить кінцеві результати діяльності підприємства: випуск продукції, її собівартість, прибуток, рентабельність, стійкість фінансового становища.
Наявність та зміну на протязі 2001 року основних засобів на Генічеському солезаводі розглянемо, скориставшись балансом підприємства.
Таблиця 2.1
…
Загальне відхилення складає + 0,61.
Відхилення коефіцієнта прибутковості загального капіталу за рахунок зміни:
— рентабельності реалізації: 0,17* 2,35 = 0,3995;
— коефіцієнта обертання: -2,39* (-0,09)= 0,2151.
Отже, позитивний вплив на зростання рівня прибутковості загального капіталу Генічеського солезаводу відбувся за рахунок підвищення прибутковості реалізованої продукції (0,3995) та за рахунок прискорення обертання загального капіталу (0,2151). Сумарний вплив складає 0,61.
Збільшувати ефективність використання капіталу Генічеського солезаводу потрібно за рахунок збільшення чистого прибутку підприємства шляхом зменшення витрат.
Висновки
Ефективність виробництва — це комплексне відбиття кінцевих результатів використання засобів виробництва й робочої сили (працівників) за певний проміжок часу.
Економічну ефективність відображають через різні вартісні показники, що характеризують проміжні та кінцеві результати виробництва на підприємстві чи в іншій інтеграційній виробничій структурі. До таких показників належать: обсяг товарної, чистої або реалізованої продукції; величина одержаного прибутку, рентабельність виробництва (виробів); економія тих чи тих видів ресурсів (матеріальних, трудових) або загальна економія від зниження собівартості продукції; продуктивність праці тощо.
Система показників ефективності виробництва (діяльності), що її побудовано на підставі зазначених принципів, має включати кілька груп:
1) узагальнюючі показники ефективності виробництва (діяльності);
2) показники ефективності використання праці (персоналу);
3) показники ефективності використання виробничих (основних та оборотних) фондів;
4) показники ефективності використання фінансових коштів (оборотних коштів та інвестицій). Кожна з цих груп включає певну кількість конкретних абсолютних чи відносних показників, що характеризують загальну ефективність господарювання або ефективність використання окремих видів ресурсів.
Забезпечення певних темпів розвитку і підвищення ефективності виробництва можливе за умови інтенсифікації відтворення та ліпшого використання діючих основних фондів підприємств. Система показників, яка може вичерпно характеризувати ефективність основних фондів, охоплює два блоки: перший — показники ефективності відтворення окремих видів і всієї сукупності засобів праці; другий — показники рівня використання основних фондів у цілому та окремих їхніх видів. Необхідність виокремлення в самостійну групу показників відтворення засобів праці, які характеризують процес їхнього руху, технічний стан та структуру, зумовлена тим, що відтворювальні процеси істотно й безпосередньо впливають на ступінь ефективності використання застосовуваних у виробництві машин, устаткування та інших знарядь праці.
На підприємствах України в 2001 році було задіяно 838 млрд. грн. основних засобів (на 9 млрд. грн. більше ніж минулого року), що призвело до отримання балансового прибутку в сумі 19,3 млрд. грн. (на 6 млрд. грн. більше ніж минулого року).
Основні засоби займають, як правило, основну питому вагу в загальній сумі основного капіталу підприємства. Від їх якості, вартості, технічного рівня, ефективності використання багато в чому залежить кінцеві результати діяльності підприємства: випуск продукції, її собівартість, прибуток, рентабельність, стійкість фінансового становища.
Первісна вартість основних засобів за 200 рік зменшилася на 9 тис. грн. (0,35%). На протязі 2001 року знос зріс на 50тис. грн. (на 3,46%). Залишкова вартість основних засобів зросла на протязі 2001 року зменшилася на 59 тис. грн., тобто на 5,18%. Якісний стан основних засобів Генічеського солезаводу погіршився, про це свідчить зменшення коефіцієнту придатності основних засобів з 44% до 41,9 % та відповідно збільшення коефіцієнт зносу (на 2,1 %).
Надходження основних засобів відбулося за рахунок виробничих основних засобів 26 тис. грн. (68,42%), невиробничих основних засобів на 12 тис. грн. (31,58%), в тому числі надходження в активну частину склали 35 тис. грн. (92,11%).
Вибуття основних засобів відбулося в 2001 році за рахунок виробничих 46 тис. грн. (97,87%) та невиробничих фондів 1 тис. грн. (2,13%), в тому числі вибуття активної частини основних засобів склало 42 тис. грн. (89,36%).
При випуску продукції за 2000 р. — 546 тис. грн., продуктивність праці на одного робітника становила 11,38 тис. грн. За 2001 р. випуск зменшився до 357 тис. грн., отже і продуктивність праці на одного робітника знизилася на 3,78 до 7,60 тис. грн.
Фондоозброєність праці зросла з 53,98 до 54,94 тис. грн. за рахунок зменшення чисельності працівників. Технічна озброєність праці зросла з 53,08 до 54,06 тис. грн. порівняно з минулим роком.
Фондовіддача основних виробничих засобів на підприємстві знизилася з 0,211 до 0,138 за рахунок зменшення випуску продукції. З тієї ж причини знизилася фондовіддача активної частини основних фондів з 0,214 до 0,14 на кінець 2001 року.
Для підвищення ефективності використання основних фондів необхідно забезпечити повне включення в роботу нового обладнання, своєчасне списання в лом фізично зношеної техніки і реалізацію або передачу в оренду, безоплатно, невикористаних основних фондів. Наявність зайвого обладнання приводить до зниження фондовіддачі і створює диспропорції між кількістю робочих місць і наявністю трудових ресурсів.
Підвищення коефіцієнту інтенсивності використання обладнання служить найважливішою умовою фондовіддачі. Це приводить до скорочення виробничого циклу виготовлення виробів, прискорення обороту коштів, збільшенню обсягу виробництва. Інтенсифікація завантаження обладнання визначена рівнем освоєння його проектної потужності.
Вирішення питань організації управління, планування, економічного стимулювання і матеріальної відповідальності структурних підрозділів за ефективне використання виробничих фондів – головне завдання в управлінні господарською діяльністю Генічеським солезаводом. Необхідно розробити комплексний підхід до управління розширеним відтворюванням основних засобів, чітке науково-обґрунтоване виявлення всіх техніко-економічних можливостей використання діючих виробничих фондів і визначення черговості й доцільності, а також ефективного їх розширення, реконструкції або повної заміни. Велику шкоду приносить хибна практика купівлі обладнання різними службами «про запас» або непотрібного. Для того, щоб встановити дійсну потребу і визначити економічну доцільність в обладнанні, необхідно створити на підприємстві чітку систему заказообороту, посилити матеріальну відповідальність кожного підрозділу, що бере участь в управлінні основними виробничими фондами.
Серед показників ефективності діяльності Генічеського солезаводу важливе місце за умов ринку посідають показники ефективності використання капіталу, які відображають швидкість (прискорення або уповільнення) руху капіталу та його віддачу.
Прибутковість реалізації підвищилася в 2001 році порівняно з 2000 роком на 2,35. Рівень прибутковості загального капіталу зріс в 2001 році на 0,61. Також зросли показники прибутковості власного та оборотного капіталу. Прибутковість власного капіталу зросла на 1,11 в 2001 році порівняно з минулим роком. Прибутковість оборотного капіталу зросла на 1,73 порівняно з минулим роком. Зростання прибутковості відбулося головним чином за рахунок зменшення в 2001 році рівня збитку підприємства з 1088 до 12 тис. грн.
Позитивний вплив на зростання рівня прибутковості загального капіталу Генічеського солезаводу відбувся за рахунок підвищення прибутковості реалізованої продукції (0,3995) та за рахунок прискорення обертання загального капіталу (0,2151). Сумарний вплив складає 0,61.
Збільшувати ефективність використання капіталу Генічеського солезаводу потрібно за рахунок збільшення чистого прибутку підприємства шляхом зменшення витрат.
Список літератури
- Барановська В.Г., Редько А.Ю. Проблеми формування інформаційної бази економічного аналізу господарської діяльності з використанням АРМ — бухгалтера. — К.: КДТЕУ, 1991. – 45 с.
- Берсуцкий Я. Г., Дугинская И. А., Дугинский Б. Л. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособ. — Донецк: ДИЭХП, 2000. — 180 с.
- Введення в проектний аналіз: Практикум / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича / С. В. Ксьондз. — Чернівці: Рута, 2001. — 100 с.
- Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ЗАТ «Нічлава», 1999. — 204 с.
- Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 378 с.
- Кравченко Л. И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учебник. — Минск: Вышэйшая шк., 1995. — 415 с.
- Куліш С. А., Коростишев О. В. Теорія аналізу господарської діяльності: Навч. Посібник / Харківський держ. економічний ун-т. — Х., 1995. — 62 с.
- Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання : Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
- Любушин Н. П., Лещева В. Б. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб. пособие. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. — 471 с.
- Осауленко О.Г. Україна в цифрах у 2001 році.- К.: Техніка, 2002. – 254 с.
- Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
- Попович П. Я. Економічний аналіз та аудит на підприємстві: Підручник. – Тернопіль, 1998.
- Руденко Л. В., Подольська В. О. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. Посіб. / Укоопспілка; Навчально- методичний центр «Укоопосвіта». — К., 2000. — 422 с.
- Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. — 688 с.
- Экономический анализ хозяйственной деятельности: Учебник для экон. вузов / Под ред. А. Д. Шеремета. – М.: Экономика, 1979. – 376 с.
Додатки
Чи є готова дана робота? можна її скачати чи замовити ? скільки буде коштувати ?