Зміст
Розділ 1. Теоретико –методологічні засади реструктуризації підприємства 6
Розділ 3. Обґрунтування заходів та основних напрямків реструктуризації підприємства. 20
Список використаної літератури. 36
Вступ
Успішне функціонування підприємств у ринкових умовах господарювання в значній мірі визначається можливістю їхньої швидкої адаптації до змін зовнішнього середовища, а також рівнем конкурентоспроможності самого підприємства і його продукції. Безупинне удосконалення методів управління та організаційних структур, диверсифікація діяльності, підвищення конкурентоспроможності продукції і якості обслуговування клієнтів є основними умовами ефективного функціонування підприємств у ринковому середовищі, що обумовлюють необхідність їхньої реструктуризації.
Низькоефективна, а іноді і нерентабельна діяльність підприємств, криза платежів і наявність значних сум невиконаних зобов»язань, стрімке зростання числа збанкрутілих підприємств — це тільки незначна частина факторів, що свідчать на користь необхідності реструктуризації вітчизняних підприємств чи здійснення антикризового менеджменту.
Основними причинами низької ефективності діяльності багатьох вітчизняних підприємств і банкрутства ряду з них є невідповідність методів управління, організаційних структур, технології виробництва і техніки, обсягів і якості виробленої продукції, способів конкуренції на ринках сучасним вимогам. На закордонних підприємствах реструктуризація розглядається як необхідний процес, що забезпечує підвищення їхньої конкурентоспроможності, ефективності функціонування, зростання ринкової вартості й інвестиційної привабливості.
Незважаючи на наукову обґрунтованість і глибоку проробку багатьох питань у працях перерахованих авторів, використання їх у вітчизняних умовах неможливо без істотної адаптації. У зв»язку з цим в Україні, Росії та інших країнах СНД з»явилася досить велика кількість наукових монографій і публікацій у періодичній пресі, присвячених проблемам реструктуризації підприємств пострадянського простору і адаптації їх до нових умов господарювання.
Але складність і новизна проблеми обумовила нерозв»язаність ряду питань і відсутність до теперішнього часу єдиної методології реструктуризації підприємств.
Зі сказаного випливає, що створення методології реструктуризації підприємств, яка пристосована до сучасних умов господарювання, і методичних рекомендацій з її використання в практичній діяльності вимагає нових наукових досліджень і рішень, що забезпечать адаптацію підприємств до змін ринкового середовища і підвищення їхньої конкурентоспроможності як на вітчизняному, так і на закордонних ринках. У зв»язку з цим наукове дослідження, спрямоване на створення методології і комплексу методик реструктуризації промислових підприємств, є актуальним для розвитку економічної науки і практики функціонування вітчизняних суб»єктів господарювання.
Основною метою курсової роботи дослідження є розробка методологічних основ і створення комплексного методичного забезпечення реструктуризації базового підприємства із метою прискорення його адаптації до ринкових умов господарювання, підвищення рівня конкурентоспроможності і ефективності функціонування.
Досягнення поставленої мети обумовило необхідність вирішення наступних задач:
— висвітлення теоретико–методологічних засад реструктуризації підприємства;
— проведення аналізу господарської діяльності підприємства та оцінки необхідності його реструктуризації;
— обґрунтування заходів та основних напрямків реструктуризації підприємства.
Розділ 1. Теоретико –методологічні засади реструктуризації підприємства
Стабілізація вітчизняної економіки та поступове нарощування економічного потенціалу країни безпосередньо пов»язані з реалізацією активної структурної політики, яка вважається ключовим елементом загальної стратегії розвитку первинних ланок (підприємств, організацій) і в цілому суспільного виробництва.
Сучасний стан економіки на макро- і мікрорівні характеризується деформованою структурою виробництва. Тому одним із стратегічних завдань більш ефективного розвитку виробничого потенціалу є його структурна перебудова. Останню можна здійснювати, з одного боку, за допомогою проведення ефективної політики реструктуризації та санації потенційно конкурентоспроможних підприємств, а з іншого — через ліквідацію (повне перепрофілювання) збиткових і збанкрутілих підприємств [17, с. 29].
Реструктуризація підприємства — це проведення комплексних організаційно-економічних, правових, виробничо-технічних заходів, спрямованих на зміну структури підприємства, форм власності, управління ним з метою фінансового оздоровлення, збільшення обсягів випуску і збуту конкурентоспроможності продукції, підвищення ефективності виробництва.
….
Рис. 2.2. Динаміка асортименту взуття ТОВ «Артекс»
Розділ 3. Обґрунтування заходів та основних напрямків реструктуризації підприємства
Метою проведення реструктуризації на ТОВ «Артекс» є створення повноцінного суб»єкту підприємницької діяльності, здатного ефективно функціонувати за умов переходу до ринкової економіки та виробляти конкурентоспроможну продукцію, що відповідає вимогам товарних ринків. Отже, процедуру реструктуризації на ТОВ «Артекс» можна визначити як комплекс заходів, спрямованих на відновлення стійкої технічної, економічної та фінансової життєздатності підприємства.
Реструктуризація ТОВ «Артекс» спрямовується на розв»язання двох основних завдань: по-перше, якнайскоріше забезпечити виживання підприємства; по-друге, відновити конкурентоспроможність підприємства на ринку.
За оперативної реструктуризації на ТОВ «Артекс» розв»язуються дві
…
деталей, масу взуття, гнучкість і художньо-естетичні показники. Додатковими показниками якості єтвердість носка і задника, водопроникність, теплозахисні властивості.
На ТОВ «Артекс» потрібно проводити органолептичну оцінку якості взуття. Також визначати такі показники, як опір стиранню підошов, гнучкість взуття, прочність ниточних швів.
Для встановлення базових показників властивостей потрібно відбирати для порівняння еталони — кращі закордоннічи вітчизняні зразки; базовим рівнем може бути також вітчизняний чизакордонний стандарт. Заключним етапом оцінки рівня якості взуттяє віднесення оцінюваних зразків до визначеної категорії якості.
Висновки
Таким чином, підводячи підсумки проведеного дослідження, можна зазначити, що реструктуризація підприємства — це проведення комплексних організаційно-економічних, правових, виробничо-технічних заходів, спрямованих на зміну структури підприємства, форм власності, управління ним з метою фінансового оздоровлення, збільшення обсягів випуску і збуту конкурентоспроможності продукції, підвищення ефективності виробництва.
Велика увага в даній роботі була приділена дослідженню особливостей реструктуризації ТОВ «Артекс».
ТОВ «Артекс» спеціалізується на випуску спеціального юхтового взуття, а також взуття з текстильним верхом (прогулянкового, домашнього, для осіб похилого віку).
На ТОВ «Артекс», були розроблені прогресивні високопродуктивні методи кріплення юхтового взуття — метод гарячої вулканізації, а пізніше метод рідкого формування, який забезпечує високу водостійкість, необхідні теплозахисні властивості та надійну стійкість кріплення підошви до заготівок юхтового взуття.
ТОВ «Артекс» є базовим підприємством галузі, на якому кожного року проходить промислова апробація та переробка дослідних партій поліуретанових композицій, пропонованих інофірмами для виробництва спеціального (захисного ) взуття.
Виробничі цехи підприємства обладнані сучасним технологічн обладнанням українського виробництва та закордонних фірм Німеччини, Австрії та інших.
Проведене в даній роботі дослідження роботи підприємства дає можливість зробити висновок, що основні показники фінансово-господарської діяльності ТОВ «Артекс» зазнали негативних змін у 2004 році порівняно з 2003 роком. На підприємстві спостерігаються явища, що можуть привести до кризи, це пов’язано з значним збільшенням витрат та зменшенням рентабельності. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук найбільш ефективних форм і методів співпраці з діловими партнерами.
Як показав аналіз, проведений в другому розділі, на підприємстві існує криза збуту взуття. Це пов’язано з тим, що кирзові чоботи та кімнатне взуття, що випускаються ТОВ «Артекс», втрачають популярність в населення. Населення України за останні роки змінило вподобання стосовно взуття, кирзові чоботи та кімнатне взуття не користуються популярністю в населення. Тому ТОВ «Артекс» потрібно починати випуск нових видів взуття, наприклад чоловічого та дитячого шкіряного взуття.
Метою проведення реструктуризації на ТОВ «Артекс» є створення повноцінного суб»єкту підприємницької діяльності, здатного ефективно функціонувати за умов переходу до ринкової економіки та виробляти конкурентоспроможну продукцію, що відповідає вимогам товарних ринків. Отже, процедуру реструктуризації на ТОВ «Артекс» можна визначити як комплекс заходів, спрямованих на відновлення стійкої технічної, економічної та фінансової життєздатності підприємства.
Реструктуризація ТОВ «Артекс» спрямовується на розв»язання двох основних завдань: по-перше, якнайскоріше забезпечити виживання підприємства; по-друге, відновити конкурентоспроможність підприємства на ринку.
Список використаної літератури
- Антикризисное управление. Учебник./под ред. Э.М. Короткова. — М.: ИНФРА-М, 2001. — 432 с.
- Балабанов И.Т. «Основы финансового менеджмента. Как управлять капиталом?». — М.: Финансы и Статистика, 1994. – 428 с.
- Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
- Бланк И.А. Финансовый менеджмент. К.: Ника-Центр Эльга, 2001. — 528 с.
- Василенко В.А. Стратегический антикризисный менеджмент и основы устойчивости фирмы. //Культура народов Причерноморья, 2001.—-№16.— С. 165-171.
- Василенко В.А., Мельник И.Е. Операционное и ситуационное управление в системе менеджмента: Учебное пособие. — М.: МГИУ, 2001. —532с.
- Василенко В.А., Мельник И.Е. Стратегии и инновации в системе менеджмента: Учебное пособие. — М.: МГИУ, 2001. — 418 с.
- Василенко В.А., Мірошник І.Є. Ситуаційне й операційне управління в системі менеджменту: Навчальний посібник. — М.: МГІУ, 2002. – 345 с.
- Василенко В.О. Теорія та практика розробки управлінських рішень. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2002. — 420 с.
- Василенко В.О., Ткаченко T.I. Стратегічний менеджмент. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2002. — 356 с.
- Василенко В.О., Шостка В.І. Ситуаційний менеджмент. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2003. — 385 с.
- Василенко В.О., Шостка В.І. Ситуаційний менеджмент. Навчальний посібник — Київ: ЦУЛ, 2002. — 335 с.
- Виханский О.С., Наумов Л.И. Менеджмент. 2-е изд. — М.: Фирма Гардарика, 1996. – 248 с.
- Вітлінський В.В., Наконечний С.І. Ризик у менеджменті. Київ. ТОВ «Борисфен — М., 1996. — 326 с.
- Волков О. Экономика предприятия. Курс лекций. М: Инфра-М,2001-280с.
- Герчикова И.Н. Менеджмент. Учебник. Второе изд., перераб. и дополи.- М.: ЮНИТИ, 1995.- 408 с.
- Глущенко В.В., Захарова Е.В., Тихомиров Ю.В. Теория управления: Учебный курс.- М.: ВЕСТНИК, 1997.- 332 с.
- Дідик Л.М. Рейтингова оцінка підприємств. – Фінанси України, №5, 1999.- С.30.
- Дмитриенко Г.А. Стратегический менеджмент: целевое управление персоналом организации / Учебное пособие. — К.: МАУП, 1998.— С. 228.
- Доблаев В.Л. Теория организаций. — М.: Институт молодежи, 1995.— 174с.
- Економіка виробничого підприємства. Навч. пос. К.: Знання,2001- 405с.
- Економічна теорія: Макро- і мікроекономіка. За ред. З. Ватаманюка. – К.: Альтернативи, 2001. – 606с.
- Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.
- Завлин П.Н., Васильев А.В. Оценка экономической эффективности инвестиционных проектов, (современные подходы). — СПб.: Наука, 1995. С. 78.
- Инвестирование, финансирование, кредитование. Стратегия и тактика предприятия./Под ред. проф. Ушаковой Н.Н. К.: КГТЭУ, 1997.— 191 с.
- Козловский В., Маркина Т.В., Макаров В.М. Производственный и операционный менеджмент. Учебник — СПб.: Специальная литература, 1999. — 366 с.
- Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. — К.: «Знання», КОО, 2000. — 378 с.
- Люкшинов А.Н. Стратегический менеджмент: Учебное пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. — 375 с.
- Менеджмент & менеджер. Корпоративный стиль. №1. 2002.
- Менеджмент организации. Учебное пособие / Под ред. д. е. н. проф. З.П. Румянцевой и д. э. н., проф. Н.А. Саламатина.— М.: ИНФРА-М, 1996.- 432 с.
- Методика проведення поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій: Затв. Наказом агентства з питань запобігання банкрутству від 27 червня 1997 р. // Держ. інформ. бюл. про приватизацію.-1997.-№12.
- Никешин С.Н. Внешняя среда экономических систем: СПб: Издательство «Два-три», 1994. — 100 с.
- Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2003, С. 312.
- Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
- Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
- Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
- Слав’юк О. П. Фінанси підприємств. Підручник. К.:КНЕУ, 2002-456с.
- Смирнов Э. А. Основы теории организации: Учебное пособие для вузов. — М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. — 375 с.
- Смирнов Э.А. Разработка управленческих решений: Учебник для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. — 271 с.
- Ткаченко Н. М. Формування і облік залученого капіталу // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. – Полтава, 2001. – № 2-3 / 15-16/. – С. 28-32.
- Финансовый менеджмент: теория и практика/ Под ред. Стояновой Е.С.- М.: Перспектива, 1999 – 348 с.
Додатки
Додаток А
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 2 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство ТОВ «Артекс» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Баланс | ||||
на 1 січня 2004 року | ||||
Форма № 1 | ||||
Код за ДКУД 1801001 | ||||
Код | На початок | На кінець | ||
Актив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Необоротні активи | ||||
Нематеріальні активи: | ||||
залишкова вартість | 0 10 | 390 | 403 | |
первісна вартість | 0 11 | 429 | 455 | |
Знос | 0 12 | 39 | 52 | |
Незавершене будівництво | 0 20 | 1560 | 2730 | |
Основні засоби: | ||||
залишкова вартість | 0 30 | 650 | 3042 | |
первісна вартість | 0 31 | 1300 | 3861 | |
Знос | 0 32 | 650 | 819 | |
Довгострокові фінансові інвестиції : | ||||
які обліковуються за методом участі | ||||
в капіталі інших підприємств | 0 40 | 143 | 130 | |
інші фінансові інвестіції | 0 45 | 26 | 13 | |
Довгострокова дебіторська заборго- | ||||
ваність | 0 50 | |||
Відстрочені податкові активи | 0 60 | |||
Інші необоротні активи | 0 70 | |||
Усього за розділом 1. | 0 80 | 2769 | 6322 | |
2. Оборотні активи | ||||
Запаси: | ||||
виробничі запаси | 100 | 520 | 585 | |
тварини на вирощуванні та відгодівлі | 110 | |||
незавершене виробництво | 120 | 13 | 78 | |
готова продукція | 130 | 26 | 101 | |
товари | 140 | 1690 | 1820 | |
Векселі одержані | 150 | 195 | 221 | |
Дебіторська заборгованість за товари, | ||||
роботи, послуги: | ||||
чиста реалізаційна вартість | 160 | 390 | 416 | |
первісна вартість | 161 | 442 | 468 | |
резерв сумнівних боргів | 162 | 52 | 52 | |
Дебіторська заборгованість за розра- | ||||
хунками: | ||||
з бюджетом | 170 | 9 | ||
за виданими авансами | 180 | 46 | 16 | |
з нарахованих доходів | 190 | |||
із внутрішніх розрахунків | 200 | |||
Інша поточна дебіторська заборгова- | ||||
ність | 210 | 26 | 4 | |
Поточні фінансові інвестиції | 220 | 65 | 26 | |
Грошові кошти та їх еквіваленти : | ||||
у національній валюті | 230 | 91 | 261 | |
в іноземній валюті | 240 | 156 | 7 | |
Інші оборотні активи | 250 | 13 | ||
Усього за розділом 2. | 260 | 3240 | 3535 | |
3. Витрати майбутніх періодів | 270 | 65 | 91 | |
БАЛАНС | 280 | 6074 | 9948 | |
Код | На початок | На кінець | ||
Пасив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | Періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Власний капітал | ||||
Статутний капітал | 300 | 4680 | 4680 | |
Пайовий капітал | 310 | |||
Додатковий вкладений капітал | 320 | 260 | 260 | |
Інший додатковий капітал | 330 | 3418 | ||
Резервний капітал | 340 | 65 | 91 | |
Нарозподілений прибуток (непокритий | ||||
збиток) | 350 | 3 | 13 | |
Неоплачений капітал | 360 | 39 | 13 | |
Вилучений капітал | 370 | 26 | 13 | |
Усього за розділом 1. | 380 | 4943 | 8436 | |
2. Забезпечення наступних витрат | ||||
і платежів | ||||
Забезпечення виплат персоналу | 400 | 13 | 8 | |
Інші забезпечення | 410 | 3 | ||
Цільове фінансування | 420 | 13 | ||
Усього за розділом 2. | 430 | 29 | 8 | |
3. Довгострокові зобов’язання | ||||
Довгострокові кредити банків | 440 | 260 | 325 | |
Інші довгострокові фінансові | ||||
зобов’язання | 450 | |||
Відстрочені податкові зобов’язання | 460 | 65 | ||
Інші довгострокові зобов’язання | 470 | 26 | ||
Усього за розділом 3. | 480 | 286 | 390 | |
4. Поточні зобов’язання | ||||
Короткострокові кредити банків | 500 | 156 | 247 | |
Поточна заборгованість за довгостро- | ||||
ковими зобов’язаннями | 510 | 26 | 26 | |
Векселі видані | 520 | 78 | 169 | |
Кредиторська заборгованість за това- | ||||
ри, роботи, послуги | 530 | 325 | 293 | |
Поточні зобов’язання за розрахунками: | ||||
з одержаних авансів | 540 | 65 | 143 | |
з бюджетом | 550 | 13 | 26 | |
з позабюджетних платежів | 560 | 4 | 5 | |
зі страхування | 570 | 9 | 4 | |
з оплати праці | 580 | 23 | 13 | |
з учасниками | 590 | 39 | 46 | |
із внутрішніх розрахунків | 600 | |||
Інші поточні зобов’язання | 610 | 13 | ||
Усього за розділом 4. | 620 | 751 | 971 | |
5. Доходи майбутніх періодів | 630 | 65 | 143 | |
БАЛАНС | 640 | 6074 | 9948 | |
Керівник М.П. | ||||
Головний бухгалтер |
Додаток Б
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 3 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство ТОВ «Артекс» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Звіт | ||||
про фінансові результати | ||||
за рік 2004 року | ||||
Форма № 2 | ||||
Код за ДКУД 1801003 | ||||
1.Фінансові результати | ||||
Стаття | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 10 | 1236 | 3114,9 | |
Податок на додану вартість | 0 15 | 206 | 519,2 | |
Акцизний збір | 0 20 | |||
0 25 | ||||
Інші вирахування з доходу | 0 30 | |||
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 35 | 1030 | 2595,7 | |
Собівартість реалізованої продукції | 0 40 | 629,4 | 2207,72 | |
Валовий: | ||||
прибуток | 0 50 | 400,6 | 387,98 | |
збиток | 0 55 | |||
Інші операційні доходи | 0 60 | |||
Адміністративні витрати | 0 70 | 249,4 | 207,6 | |
Витрати на збут | 0 80 | 119,9 | 83,2 | |
Інші операційні витрати | 0 90 | 0,3 | 0,5 | |
Фінансові результати від операційної діяльності: | ||||
прибуток | 100 | 31 | 96,68 | |
збиток | 105 | |||
Дохід від участі в капіталі | 110 | |||
Інші фінансові доходи | 120 | |||
Інші доходи | 130 | 65 | 62,1 | |
Фінансові витрати | 140 | |||
Втрати від участі в капіталі | 150 | |||
Інші витрати | 160 | |||
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
до оподаткування: | ||||
прибуток | 170 | 96 | 158,78 | |
збиток | 175 | |||
Податок на прибуток від звичайної діяльності | 180 | 28,8 | 47,64 | |
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
прибуток | 190 | 67,2 | 111,15 | |
збиток | 195 | |||
Надзвичайні: | ||||
доходи | 200 | |||
витрати | 205 | |||
Податки з надзвичайного прибутку | 210 | |||
Чистий: | ||||
прибуток | 220 | 67,2 | 111,15 | |
збиток | 225 | |||
2. Елементи операційних витрат | ||||
Найменування показника | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | Період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Матеріальні затрати | 230 | 414,5 | 412,7 | |
Витрати на оплату праці | 240 | 75,4 | 72,7 | |
Відрахування на соціальні заходи | 250 | 28,3 | 27,3 | |
Амортизація | 260 | 130 | 127 | |
Інші операційні витрати | 270 | 350,8 | 192,7 | |
Разом | 280 | 999 | 832,4 | |
3. Розрахунок показників прибутко- | ||||
вості акцій | ||||
Назва статті | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Середньорічна кількість простих акцій | 300 | |||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій | 310 | |||
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію | 320 | |||
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну | ||||
просту акцію | 330 | |||
Дивіденти на одну просту акцію | 340 | |||
М.П. | ||||
Керівник | ||||
Головний бухгалтер |