Курсова робота Калькулювання витрат на виробництво та реалізацію окремих виробів продукції

Зміст

 

Вступ………………………………………………………………………………………………… 3

 

1. Теоретичні основи калькулювання витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції………………………………………………………………………………………….. 5

 

1.1. Структура собівартості продукції………………………………………………. 5

 

1.2. Методи калькулювання собівартості…………………………………………. 9

 

2. Калькулювання витрат на виробництво та реалізацію окремих виробів продукції на підприємстві………………………………………………………………………………. 15

 

2.1. Техніко-економічна характеристика підприємства………………….. 15

 

2.2. Калькулювання витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції на ТОВ “Славута”………………………………………………………………………………………… 22

 

3. Шляхи зниження собівартості одиниці продукції на ТОВ “Славута”33

 

Висновки та пропозиції………………………………………………………………….. 35

 

Список використаних джерел…………………………………………………………. 38

Вступ

 

Формування та подальший розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює специфіку діяльності підприємств, умов їх функціонування, оскільки підвищується рівень невизначеності, ризику, посилюється конкуренція, стає необхідністю вміння пристосовуватись до економічної ситуації, яка постійно змінюється. Тому, як діючим, так і новим комерційним структурам для того, щоб вижити, правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку необхідно систематично планувати свої доходи від реалізації продукції. Проблема калькулювання витрат на виробництво та реалізацію окремих виробів продукції при визначені доходів набуває на сучасному етапі першорядне значення.

Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в ре­алізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики калькулювання витрат на виробництво та реалізацію продукції.

Споживачі впливають на інтереси конкуруючих підприємств за допомогою спеціальних засобів впливу на ринок, що приводить до зниження цін, підвищення якості продукції, розширення її асортименту, збільшення кількості і якості послуг, які споживаються, ускладненню опосередкованих зв»язків між суб»єктами ринкових відносин.

Прибуток підприємства являє собою підсумок його господарської діяльності та є джерелом його життєдіяльності. Величина прибутку залежить від росту обсягу реалізації, від зниження собівартості та якості реалізованої продукції, товарів, робіт, послуг.

Саме тому тема курсової роботи “Калькулювання витрат на виробництво та реалізацію окремих виробів продукції” є на початку ХХІ століття досить актуальною.

Метою даної курсової роботи є проведення розрахунку витрат на виробництво та реалізацію окремих виробів продукції підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.

Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:

розкрити теоретичні основи калькулювання витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції;

проаналізувати практику калькулювання витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції на базовому підприємстві;

розглянути шляхи зниження собівартості на підприємстві.

Предметом дослідження результати діяльності базового підприємства.

В якості базового було обрано підприємство ТОВ “Славута”

Теоретичну основу дослідження питань склали закони України, постанови, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Бірман Л.А.., Бойчик Н.П., Волков О.А., Старостіна А.О., Мазаракі А.А., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д., Ялдин І.В., Ачкасов А. Е., Носова С. С., Шеремет А. Д., Сайфулін Р. С. та інших.

Дана робота стане у пригоді студентам, які навчаються на економічних факультетах, аспірантам і викладачам, а також практичним працівникам: бухгалтерам, менеджерам, аналітичним працівникам, податківцям, робітникам фінансового контролю.

 

1. Теоретичні основи калькулювання витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції

 

1.1. Структура собівартості продукції

 

Попит, як правило, визначає максимальну ціну, що підприємство може запросити за свою продукцію. Мінімальна ціна визначається витратами товаровиробника, що він несе при виробництві і реалізації продукції. Будь-яке підприємство прагне призначити таку ціну, яка б цілком покривала витрати на виробництво і реалізацію продукції і давала прибуток, необхідну для забезпечення конкурентноздатності і винагороди за прикладені зусилля і ризик.

Собівартість робіт чи продукції — це витрати організації на виконання цих робіт чи випуск продукції. Вона відображає ефективність використання

….

Відповідно до п. 10 МСБО 2 «Товарно-матеріальні запаси», де наводяться приклади таких накладних витрат (що роз­поділяються і що нерозподіляються): «Постійні виробничі накладні витрати — це такі непрямі витрати виробництва, які залишаються відносно постійними незалежно від об­сягу виробництва, такі як нарахування зносу, експлуатація будівель заводів і облад­нання, заводські і загальновиробничі витрати. Змінні виробничі накладні витрати — це такі непрямі витрати виробництва, які змінюються прямо або майже прямо пропорційно обсягу виробництва, такі як витрати на допоміжні виробничі матеріали і оплата праці допоміжного персоналу». Для калькулювання собівартості всі підприємства України повинні застосовувати метод розподілу витрат згідно з П(С)БО 16.

 

2. Калькулювання витрат на виробництво та реалізацію окремих виробів продукції на підприємстві

 

2.1. Техніко-економічна характеристика підприємства

 

 

Товариство з обмеженою відповідальністю “Славута” засноване в січні 1997 року. ТОВ “Славута” знаходиться за адресою м. Київ вул. Ягідна, 14. Основним видом діяльності є виробництво цукру піску із цукрового буряка.

Всі основні положення функціонування підприємства зафіксовані в Статуті. Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів. У випадках, передбачених установчими документами, учасники, які не повністю внесли вклади, відповідають за зобов»язаннями товариства також у межах невнесеної частини вкладу.

Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю “Славута”

Рис. 2.4. Структура собівартості одиниці продукції

 

3. Шляхи зниження собівартості одиниці продукції на ТОВ “Славута”

 

Зменшення рівня доходу від реалізації продукції залежить від постійного підвищення собівартості продукції та зменшення купівельної спроможності замовників, «цінової боротьби» між конкурентами, рекламної політики підприємства, високої конкуренції в галузі, кредиторської та дебіторської заборгованості підприємства. Саме тому необхідно формувати механізми виведення підприємства на нові етапи реалізації продукції.

Перш за все

….

Транспортно-заготівельні витрати в значній мірі залежать від якості роботи органів управління матеріальними ресурсами, від їхньої кваліфікації та організаторської діяльності, міри механі­зації і автоматизації навантажувально-розвантажувальних і склад­ських робіт, використання ефективної техніки в управлінні.

 

Висновки та пропозиції

 

 

В результаті проведеного дослідження можна зробити наступні висновки :

Собівартість робіт чи продукції — це витрати організації на виконання цих робіт чи випуск продукції. Вона відображає ефективність використання всіх ресурсів: машин, устаткування й інших основних фондів, матеріальних, трудових, фінансових і інших ресурсів.

Розрізняють кошторисну, планову і фактичну собівартість.

Собівартість — це величина, яка підлягає розподілу на кожну одиницю тієї, що ви­робляється (або реалізовується), продукції. Так було до 01.01.2000 р., так є і буде після цієї дати. Інша справа, що категорія собівартості в старому її розумінні, включає в себе три рівні витрат на одиницю: цехову (виробничу) собівартість, фабрично-заводську собівартість і, — якщо до фабрично-заводської собівартості додати витрати постачаль­ницько-збутових організацій з доставки товарів до торговельної мережі, — повну собівартість.

Обсяг товарообороту (виручки від реалізації) ТОВ “Славута” у звітному році виріс на 34,53% в порівнянні з минулим, що і спричинило до зростання величини валового доходу. Так, у 2001 році доход від реалізації склав 3901,3 тис. грн., що на 34,53% більше ніж у 2000 році. На такий відсоток збільшилась і величина податку на додану вартість.

Негативним є зростання величини та рівня витрат, пов’язаних з операційною діяльністю підприємства:

— собівартість реалізованої продукції (товарів, послуг) з 1916,53 тис. грн. до 2126,14 тис. грн., у відсотках становить 10,94 %;

— адміністративних витрат з 250,32 тис. грн. до 322,51 тис. грн., що становить 28,84 %;

— витрати на збут з 81,14 тис. грн. до 160,11 тис. грн., що становить 97,33%.

Інші операційні витрати, які також складають витрати підприємства від операційної діяльності, зросли з 51,11 тис. грн. до 110,01 тис. грн.

Але все це не спричинило зменшення показника фінансового результату від операційної діяльності. Він зріс з 117,57 тис. грн. до 532,31 тис. грн., у відсотках це склало 352,78 % ; показник рентабельності реалізації (скільки доходу припадає на одну гривню реалізованої продукції) в 2001 році дорівнює 13,64 %.

На формування фінансового результату від звичайної діяльності підприємства в 2001 році позитивний вплив зробила сума доходу від іншої діяльності (відсотки від фінансових інвестицій, від реалізації необоротних активів тощо), яка склала 21,59 тис. грн.

Отже, фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування – прибуток – у звітному році склав 553,90 тис. грн., що майже на 330,83 % більше, ніж у 2000 році ( 425,33 тис. грн.).

В зв’язку з цим рентабельність підприємства (який прибуток одержує підприємство на кожну гривню вкладеного капіталу, тобто характеризує ефективність використання наявних ресурсів підприємства) у звітному році зросла на 220,25 % і склала 9,94 %.

Отже, можна зробити висновок, що основні показники фінансово-господарської діяльності ТОВ “Славута” зазнали позитивних змін у звітному році порівняно з 2000 роком. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути також направлена на пошук найбільш ефективних форм і методів співпраці з діловими партнерами по забезпеченню її рентабельності.

У ТОВ “Славута”, як і усій цукровій промисловості калькуляція собівартості цукру-піску з цукрового буряку складається на основі техніко-економічних показників технопромфінплану, запланованих витрат на заготівлю, прийом і зберігання цукрового буряку, кошторису витрат на обслуговування виробництва та управління. Звітні калькуляції складаються за даними бухгалтерського обліку затрат на виробництво за звітний період.

Пповна собівартість одиниці продукції на ТОВ «Славутич» становить 128,28 грн., що на 3,51 грн. (2,66%) менше ніж планувалося. За статтями, що входять до калькуляції собівартості одиниці продукції вартість сировини за винят­ком супутної продук­ції більша на 0,2 грн. (0,21%) ніж за планом, палива та енергії на технологічні потреби більша на 3,91 грн. (26,07). Частина витрат на утриман­ня та експлуатацію обладнання менша на 0,3 грн. ніж заплановано.

Основними джерелами резервів зниження собівартості продукції на ТОВ “Славута” є:

1) збільшення обсягу її виробництва за рахунок більш повного використання виробничої потужності підприємства;

2) скорочення витрат на її виробництво за рахунок підвищення рівня продуктивності праці, ощадливого використання сировини, матеріалів, електроенергії, палива, устаткування, скорочення непродуктивних витрат, виробничого браку і т.д.

 

 

 

Список використаних джерел

  1. Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р.
  2. Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.
  3. Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
  4. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
  5. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
  6. Про підприємництво: Закон України, затверджений постановою Верховної Ради України” №698-12 від 7.02.91р. // Галицькі контракти — 1996. — №42. — С.28-32.
  7. Бирман Л. экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/ н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
  8. Бойчик Н. Економіка підприємства. Навч.посібник.К.Атіка,2001-298с.
  9. Волков О.Экономика предприятия. Курс лекций.М: Инфра-М,2001-280С.           Ворст Й.,Ревентлоу П.Экономика фирмы. — М.: Высш.шк.,1994-272с.
  10. Гаєвська Л. Економіка, підприємства. Навч.-метод.пос.Ірпі.: Акад.ДПС, 2001-145с.
  11. Гончарук В. Развитие предприятия. М.: Дело,2001-218с.
  12. Грузинов В. Экономика предприятий. -Финансы и статистика,2001-218с.
  13. Економіка виробничого підприємства. Навч.пос. К.: Знання,2001-405с.
  14. Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
  15. Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.
  16. Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.
  17. Покропивний С.Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001-456с.
  18. Примак.Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.

 

Додаток 1

    Додаток    
    до Положення (стандарту)
    бухгалтерського обліку 2
        Коди
  Дата (рік, місяць, число)  
  Підприємство ТОВ «Славута» за ЄДРПОУ  
  Територія за КОАТТУ  
  Орган державного управління за СПОДУ  
  Галузь за ЗКГНГ  
  Вид економічної діяльності за КВЕД  
  Одиниця виміру: тис. грн.      
         
  Баланс      
                                         на 1 січня           200 2 року  
      Форма № 1  
      Код за ДКУД 1801001
         
    Код На початок На кінець
  Актив рядка звітного звітного
      періоду періоду
  1 2 3 4
  1. Необоротні активи      
  Нематеріальні активи:      
  залишкова вартість 0 10    
  первісна вартість 0 11    
  Знос 0 12    
  Незавершене будівництво 0 20 20,8 16,6
  Основні засоби:      
  залишкова вартість 0 30 411,3 1738,2
  первісна вартість 0 31 867,0 3757,6
  Знос 0 32 455,7 2019,4
  Довгострокові фінансові інвестиції :      
  які обліковуються за методом участі      
  в капіталі інших підприємств 0 40    
  інші фінансові інвестіції 0 45 2,5 7,3
  Довгострокова дебіторська заборго-      
  ваність 0 50    
  Відстрочені податкові активи 0 60    
  Інші необоротні активи 0 70    
  Усього за розділом 1. 0 80 434,6 1762,1
  2. Оборотні активи      
  Запаси:      
  виробничі запаси 100 192,3 305,4
  тварини на вирощуванні та відгодівлі 110    
  незавершене виробництво 120 6,6 10,5
  готова продукція 130 115,4 111,5
  товари 140    
  Векселі одержані 150    
  Дебіторська заборгованість за товари,      
  роботи, послуги:      
  чиста реалізаційна вартість 160 101,2 117,0
  первісна вартість 161 103,2 119,5
  резерв сумнівних боргів 162 2 2,5
  Дебіторська заборгованість за розра-      
  хунками:      
  з бюджетом 170 12,0 9,0
  за виданими авансами 180 5,0 2,5
  з нарахованих доходів 190    
  із внутрішніх розрахунків 200    
  Інша поточна дебіторська заборгова-      
  ність 210 95,6 157,1
  Поточні фінансові інвестиції 220   30
  Грошові кошти та їх еквіваленти :      
  у національній валюті 230 51,0 29,6
  в іноземній валюті 240 6,2 14,5
  Інші оборотні активи 250    
  Усього за розділом 2. 260 585,2 787,2
  3. Витрати майбутніх періодів 270    
  БАЛАНС 280 1019,8 2549,3
    Код На початок На кінець
  Пасив рядка звітного звітного
      періоду Періоду
  1 2 3 4
  1. Власний капітал      
  Статутний капітал 300 13,9 13,9
  Пайовий капітал 310    
  Додатковий вкладений капітал 320    
  Інший додатковий капітал 330 739,2 2012,7
  Резервний капітал 340 3,5 3,5
  Нарозподілений прибуток (непокритий      
  збиток) 350 7,3 331,6
  Неоплачений капітал 360    
  Вилучений капітал 370    
  Усього за розділом 1. 380 763,8 2361,7
  2. Забеспечення наступних витрат      
  і платежів      
  Забеспечення виплат персоналу 400    
  Інші забеспечення 410    
  Цільове фінансування 420    
  Усього за розділом 2. 430    
  3. Довгострокові зобов,язання      
  Довгострокові кредити банків 440    
  Інші довгострокові фінансові      
  зобов,язання 450 28,0 13,6
  Відстрочені податкові зобов,язання 460    
  Інші довгострокові зобов,язання 470    
  Усього за розділом 3. 480 28,0 13,6
  4. Поточні зобов,язання      
  Короткострокові кредити банків 500 40,0 30,0
  Поточна заборгованість за довгостро-      
  ковими зобов,язаннями 510 8,6 6,0
  Векселі видані 520    
  Кредиторська заборгованість за това-      
  ри, роботи, послуги 530 122,5 64,2
  Поточні зобов,язання за розрахунками:      
  з одержаних авансів 540    
  з бюджетом 550 11,0 9,1
  з позабюджетних платежів 560 2,0 1,1
  зі страхування 570 2,8 2,0
  з оплати праці 580 14,2 13,8
  з участниками 590 24,2 43,8
  із внутрішніх розрахунків 600    
  Інші поточні зобов,язання 610 2,7 4,1
  Усього за розділом 4. 620 228,0 174,1
  5. Доходи майбутніх періодів 630    
  БАЛАНС 640 1019,8 2549,3
                                                       Керівник                     М.П.                      
                                 Головний бухгалтер    

Додаток 2

 

         
    Додаток    
    до Положення (стандарту)
    бухгалтерського обліку 3  
         
        Коди
  Дата (рік, місяць, число)  
  Підприємство ТОВ «Славута» за ЄДРПОУ  
  Територія за КОАТТУ  
  Орган державного управління за СПОДУ  
  Галузь   за ЗКГНГ  
  Вид економічної діяльності за КВЕД  
  Одиниця виміру: тис. грн.      
         
    Звіт    
                                                                   про фінансові результати  
                                                                       за     рік     2001 року  
      Форма № 2  
      Код за ДКУД 1801003
         
    1.Фінансові результати  
         
                     Стаття Код За звітний За попередній
    рядка    період      період
  1 2 3 4
  Дохід (виручка) від реалізації продукції 0 10 3901,3 2900,0
  Податок на додану вартість 0 15 650,22 483,33
  Акцизний збір 0 20    
    0 25    
  Інші вирахування з доходу 0 30    
  Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції 0 35 3251,08 2416,67
  Собівартість реалізованої продукції 0 40 2126,14 1916,53
  Валовий:      
  прибуток 0 50 1124,94 500,14
  збиток 0 55    
  Інші операційні доходи 0 60    
  Адміністративні витрати 0 70 322,51 250,32
  Витрати на збут 0 80 160,11 81,14
  Інші операційні витрати 0 90 110,01 51,11
  Фінансові результати від операційної діяльності:      
  прибуток 100 532,31 117,57
  збиток 105    
  Дохід від участі в капіталі 110    
  Інші фінансові доходи 120    
  Інші доходи 130 21,59 11,0
  Фінансові витрати 140    
  Втрати від участі в капіталі 150    
  Інші витрати 160    
  Фінансові результати від звичайної діяльності      
  до оподаткування:      
  прибуток 170 553,9 128,57
  збиток 175    
  Податок на прибуток від звичайної діяльності 180 166,17 38,57
  Фінансові результати від звичайної діяльності      
  прибуток 190 387,73 90,0
  збиток 195    
  Надзвичайні:      
  доходи 200    
  витрати 205    
  Податки з надзвичайного прибутку 210    
  Чистий:      
  прибуток 220 387,73 90,0
  збиток 225    
         
    2. Елементи операційних витрат
  Найменування показника Код За звітний За попередній
    рядка    період      Період
  1 2 3 4
  Матеріальні затрати 230    
  Витрати на оплату праці 240    
  Відрахування на соціальні заходи 250    
  Амортизація 260    
  Інші операційні витрати 270    
  Разом 280    
         
    3. Розрахунок показників прибутко-
    вості акцій  
  Назва статті Код За звітний За попередній
    рядка    період      період
  1 2 3 4
  Середньорічна кількість простих акцій 300    
  Скоригована середньорічна кількість простих акцій 310    
  Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію 320    
  Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну      
  просту акцію 330    
  Дивіденти на одну просту акцію 340    
         
  М.П.            
                                                       Керівник                                      
                                 Головний бухгалтер      

 

 

 

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.