Зміст
Вступ 3
1. Теоретична частина, характеристика підприємства, його економічні показники 5
2. Аналіз системи постачання підприємства 8
3. Договори постачання. Склад постачальників 10
4. Способи доставки товарів 15
5. Характеристика зовнішнього і внутрішнього транспорту 16
6. Тара, що використовується при перевезенні товарів 17
7. Прийом товарів за кількістю та якістю 19
8. Проект удосконалення організації постачання підприємства 21
9. Соціально-економічна ефективність проекту 27
Висновки та пропозиції 34
Список використаної літератури 36
Додатки 37
Вступ
Раціональна організація постачання підприємств ресторанного господарства сировиною, напівфабрикатами, продуктами і матеріально-технічними засобами є найважливішою передумовою ефективної і ритмічної роботи виробництва.
До організації і продовольчого постачання підприємств ресторанного господарства пред»являються наступні вимоги: забезпечення різноманітного асортименту товарів у достатній кількості і належній якості протягом року; своєчасність і ритмічність завезення товарів при дотриманні графіка завезення; скорочення ланковості просування товарів; оптимальний вибір постачальників і своєчасний висновок з ними договорів на постачання товарів.
Для ефективної і ритмічної роботи підприємства необхідно організувати завезення товарів з різних джерел.
В процесі діяльності підприємства ресторанного господарства виникає необхідність забезпечення оптимального процесу обігу товарів. Забезпечити оптимальний товарообіг торгового підприємства можна за рахунок впровадження ефективних методів товароруху.
Саме тому тема курсової роботи “Організація постачання продовольчими товарами, предметами матеріально технічного забезпечення ресторану” є досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є проведення аналізу стану постачання товарів в закладі ресторанного господарства в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розглянути характеристику підприємства, його економічні показники,
— провести аналіз системи постачання підприємства,
— розглянути договори постачання, склад постачальників,
— дослідити способи доставки товарів,
— провести характеристику зовнішнього і внутрішнього транспорту,
— розглянути тару, що використовується при перевезенні товарів,
— дослідити прийом товарів за кількістю та якістю,
— запропонувати проект удосконалення організації постачання підприємства,
— розглянути соціально-економічна ефективність проекту.
Предметом дослідження є результати діяльності базового підприємства.
Об’єктом дослідження є підприємство ресторан “НЕП.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
1. Теоретична частина, характеристика підприємства, його економічні показники
Ресторан “НЕП” має 3 зали по 30 місць кожний. В ресторані проводиться організація банкетів повний комплекс організаційних послуг — концептуальні сценарії, шоу-програми за участю зірок естради, фіто-дизайн, організація фуршетів. Контингент споживачів ресторану “НЕП” це головним чином мешканці міста Києва.
…
Як видно з табл. 2.1 частина товарів, що надходять безпосередньо від виробників зростає. Так, якщо в 2003 році від виробників надійшло 45,69 тис. грн. товарів (відповідно від оптових постачальників – 65,8 тис. грн.), то в 2004 році від виробників надійшло товарів на 55,2 тис. грн., а від оптових постачальників – 68,4 тис. грн. Саме зміна структури закупок товарів дала змогу переглянути ціни на товари і знизити їх, що в кінцевому результаті дало змогу підняти загальний товарообіг за рахунок збільшення кількості проданих товарів.
3. Договори постачання. Склад постачальників
Надходження товарів на підприємство ресторан “НЕП” від виробників чи торговельних організацій супроводжується наступними первинними документами: рахунками-фактурами, накладними, податковими накладними, товарно-транспортними накладними, у випадку імпорту — вантажною митною декларацією тощо.
…
• м»ясо усіх видів сільськогосподарських тварин без клейма і ветеринарного посвідчення;
• сільськогосподарської птиці і яйця без ветеринарного посвідчення, а також з неблагополучних по сальмонельозі господарств;
• консерви з порушенням герметичності, бомбажем;
• овочі і плоди з ознаками гнилизни;
• гриби солоні, мариновані, сушені без наявності документа про якість;
• продукцію рослинництва без якісного посвідчення.
8. Проект удосконалення організації постачання підприємства
Процес реалізації вимагає постійної наявності в ресторані “НЕП” товарних запасів. Формування визначених розмірів товарних запасів дозволить ресторану “НЕП” забезпечувати стійкість асортименту товарів, здійснювати визначену цінову політику, підвищувати рівень задоволення попиту покупців. Усе це вимагає підтримки оптимального рівня і достатньої широти асортиментних позицій товарних запасів в ресторані “НЕП”.
Процес нормування і планування товарних запасів в ресторані “НЕП” має складатися з окремих етапів.
1. Визначення цілей формування товарних запасів.
2. Аналіз розміру, складу й оборотності товарних запасів у передплановому періоді. Основною задачею цього аналізу є виявлення рівня забезпеченості реалізації товарів відповідними товарними запасами в періоді, що передує розробці плану, і оцінка ефективності їхнього використання.
3. Розробка нормативів товарних запасів. Процес розробки нормативів товарних запасів є основною формою їх оптимізації на підприємстві.
…..
Як видно з табл. 9.5 витрати на товарорух в 2005 році зменшаться на 0,71 тис. грн. (9,71%) порівняно з 2004 роком за рахунок використання ефективних методів товароруху. Питома вага витрат на товарорух в вартості надходження товарів в 2005 році зменшиться на 0,87% з 3,94% до 3,07%, що позитивно вплине на ефективність руху товару в ресторані “НЕП”.
Висновки та пропозиції
Діяльність ресторану “НЕП” складається з трьох взаємозалежних процесів:
заготівлі сировини (формування сировинної бази) для виробництва готової продукції;
виробництва готової продукції;
реалізації готової продукції споживачам.
До ресторану “НЕП” продукти й товари надходять від підприємств харчової промисловості, оптово-роздрібних підприємств, а також у порядку власних закупок на ринках, в магазинах та у населення. Операції з надходження та приймання продуктів на підприємствах громадського харчування оформлюються відповідними документами: договором (постачання; купівлі-продажу) та первинними документами, що фіксують факт надходження.
Частина товарів, що надходять безпосередньо від виробників зростає. Так, якщо в 2003 році від виробників надійшло 45,69 тис. грн. товарів (відповідно від оптових постачальників – 65,8 тис. грн.), то в 2004 році від виробників надійшло товарів на 55,2 тис. грн., а від оптових постачальників – 68,4 тис. грн. Саме зміна структури закупок товарів дала змогу переглянути ціни на товари і знизити їх, що в кінцевому результаті дало змогу підняти загальний товарообіг за рахунок збільшення кількості проданих товарів.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) зобов’язується передати річ (товар) у власність іншій стороні (покупцеві), а покупець зобов’язується прийняти цей товар і сплатити за нього певну грошову суму (ціну).
В 2004 році за всіма постачальниками збільшилося постачання товарів порівняно з 2003 роком на 12,11 тис. грн. (10,86%). в 2004 році було укладено з постачальниками на 9 договорів (7,03%) більше ніж в 2003 році. Відсоток виконання догорів в 2004 році зріс з 94,53% до 97,08%, тобто на 2,55% порівняно з 2003 роком. Що свідчить про покращення стану постачання товарів рестораном “НЕП” в 2004 році.
До ресторану “НЕП” товари постачається транспортом постачальників. Постачальники постачають товари також іншим підприємствам, тому з автомобілів частина товарів розвантажується, а інша їде далі по маршруту. В рідких випадках товари до рестораном “НЕП” можуть постачатися транспортом ресторану. Перевезення вантажів здійснюють підприємства-виробники на основі заявок ресторану власними транспортними засобами. Для перевезення товарів і сировини, закуплених у підприємств-посередників, в магазинах та на ринку ресторан користується власними транспортом.
Процес реалізації вимагає постійної наявності в ресторані “НЕП” товарних запасів. Формування визначених розмірів товарних запасів дозволить ресторану “НЕП” забезпечувати стійкість асортименту товарів, здійснювати визначену цінову політику, підвищувати рівень задоволення попиту покупців. Усе це вимагає підтримки оптимального рівня і достатньої широти асортиментних позицій товарних запасів в ресторані “НЕП”.
Витрати на товарорух в 2005 році зменшаться на 0,71 тис. грн. (9,71%) порівняно з 2004 роком за рахунок використання ефективних методів товароруху. Питома вага витрат на товарорух в вартості надходження товарів в 2005 році зменшиться на 0,87% з 3,94% до 3,07%, що позитивно вплине на ефективність руху товару в ресторані “НЕП”.
Список використаної літератури
1. Богущева В. И. Бары и рестораны. Искусство обслуживания. Серия «Учебники и учебные пособия». Ростов-на-Дону: «Феникс», 1999 — 352 с.
2. Захарченко М. Н. Обслуживание на предприятиях общественного питания. Учебник. 1986. – С. 155-158.
3. Коршунов Н. В. Организация обслуживания в ресторанах.— М.: Высшая школа, 1980.
4. Методические указания к выполнению курсового проекта «Горячий цех предприятия общественного питания». Сост. Вуколова М.В., М.: Изд-во Рос. экон. Акад., 1995.
5. Надежин Н. А. и др. Современный ресторан и культура об¬служивания. — М.: Экономика, 1980.
6. Никуленкова Т.Т., Маргелов В.Н. «Проектирование предприятий общественного питания»: М. «Экономика» 1987.
7. Оборудование предприятий общественного питания: Справоч¬ник/Ключников В. П. и др. М.: Экономика, 1985.
8. Пособие для работников общественного питания/Пер, с нем. — М.: Экономика, 1981.
9. Пятницкая Н.А. Организация общественного питания в гостиничном комплексе. Учебник. С. 169-174.
10. Радченко Л. А. Организация производства на предприятиях питания. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001. – 352 с.
11. Справочник руководителя предприятия общественного пита¬ния.—М.: Экономика, 1981.
12. Справочник технолога общественного питания. — М.: Экономи¬ка, 1984.
13. Станкевич Г. П. , Донцова К. Г. Справочник молодого официанта. М.: Высшая школа. 1989 г. – 328 с.
14. Усов В.В. Организация обслуживания в ресторанах. Учебник. М.: Высшая школа. 1990 г. – 208 с.
Додатки
Додаток А
1-й екземпляр — одержувачу Затверджено Наказ Держкомстату України
2-й екземпляр — виробнику 27.07.98 №263
3-й екземпляр — на пропускний пункт Типова форма № М-20
НАКЛАДНА № 000547
на відпуск товарно-матеріальних цінностей
14 жовтня 2004 р.
Виробник (постачальник) Радгосп “Тепличний”
ОКПО 31240906, тел. 290-09-10
Р/с 26001135701 в АКБ «Интеграл-Банк» г.Киев. МФО 320735
Адрес с. Калиновка,ул.Горького,91/14.
Замовник (платник) ресторан «НЕП»
м. Київ, Братиславська, 146.
Телефон 4167209 факс 4167207 Р/р № 26003215478 в АППБ «Аваль» МФО 302292 код 23152450
Одержувач ресторан «НЕП»
Підстава Сч. Вход. СВ-05476 Через кого Семко В.Р. Доручення №21 від 14.10.02.
Додаток до товарно-транспортної накладної _____ № __ серія
Кореспондуючий рахунок Матеріальні цінності Одиниця виміру
Кількість
Ціна, грн. коп.
Сума, грн. коп.
Рахунок, субрахунок
Код аналітичного обліку
Найменування, сорт, розмір, марка
Номенклатурний номер
Код
Найменування
Підлягає
відпуску
Відпущено
63 631 Помідори “Доходний” 1045 12 Кг. 100 100 5,86 586,00
Усього відпущено одне найменування
На суму п’ятсот вісімдесят шість гривень 00 коп.
Відпуск дозволив заступник директора радгоспу “Тепличний” Петров А.О.
Відпустив комірник Бовдур Л. Ж.
Головний бухгалтер Формуляр О. Ж.
Одержав експедитор ресторану “НЕП” Семко В. Р.
Додаток Б
ДОГОВІР ЗАКУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ПАРТІЇ ТОВАРІВ
м. Київ «12» вересня 2004 р.
ПРОДАВЕЦЬ: радгосп “Тепличний” в особі Симонова П.Н., що діє на підставі Статуту підприємства з одного боку, і ПОКУПЕЦЬ: ресторан “НЕП” в особі Фельдмана Н.Д., що діє на підставі Статуту з іншого боку, уклали даний Договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. ПРОДАВЕЦЬ зобов»язується доставити і передати у власність ПОКУПЦЯ товар, а ПОКУПЕЦЬ зобов»язується прийняти товар і оплатити його на умовах даного Договору.
1.2. Найменування товару: Томати свіжі. ГОСТ 1725-85.
1.3. Виробник товару: радгосп “Тепличний”
1.4. Місцезнаходження товару: радгосп “Тепличний”
1.5. Документи на товар, що ПРОДАВЕЦЬ повинний передати ПОКУПЦЮ: сертифікат якості товару.
2. Кількість
2.1. Одиниця виміру кількості товару: кілограм
2.2. Загальна кількість товару: 1000 кг.
3. Асортимент
3.1. Груповий асортимент товару, що поставляється:
1. Томати «Дохідний» у кількості 700 кг.
2. Томати «Перемога» у кількості 300 кг.
4. Якість
4.1. Якість товару, що поставляється ПРОДАВЦЕМ, повинна відповідати сертифікату виробника
4.2. Підтвердженням якості з боку ПРОДАВЦЯ є сертифікат якості товару.
4.3. Гарантійний термін збереження з моменту виготовлення складає 2 дні.
5. Комплектність
5.1. Комплектність товару, що поставляється ПРОДАВЦЕМ, визначається по наявності товару.
6. Терміни і порядок постачання
6.1. Товар повинний бути цілком поставлений ПОКУПЦЮ протягом 2 банківських днів з моменту оплати
6.2. ПРОДАВЕЦЬ має право на дострокове постачання товару з обов»язковим повідомленням ПОКУПЦЯ про це в термін 1 день з моменту відвантаження товару.
7. Ціна
7.1. Ціна за одиницю товару: 1 грн. 80 коп.
7.2. Загальна ціна за даним Договором: 18000 грн. 00 коп.
7.3. Ціни за даним Договором визначені з урахуванням ПДВ.
8. Порядок розрахунків
8.1. Передоплата в розмірі 20% від ціни Договору повинна бути перерахована ПРОДАВЦЮ протягом двох днів з моменту підписання договору.
8.2. Остаточний термін оплати товару складає 7 днів з моменту підписання договору.
8.3. Форма розрахунків: платіжне доручення
8.4. Покупець повинний повідомити ПРОДАВЦЯ про здійснення платежу в термін 1 день з моменту остаточного платежу шляхом факсу 4167209.
9. Пункт постачання
Пунктом постачання товару за даним Договором є: склад ресторану “НЕП”
10. Тара й упакування
10.1. Товар повинний бути упакований ПРОДАВЦЕМ таким чином, щоб виключити ушкодження і/чи знищення його на період постачання до прийняття товару ПОКУПЦЕМ.
10.2. Товар повинний мати наступну тару: ящики
10.3. Вартість тари й упакування не входить у ціну товару.
11. Передача товару
11.1. Передача товару здійснюється в пункті постачання.
11.2. Прийом товару по кількості і якості здійснюється сторонами в порядку, установленому чинним законодавством.
12. Термін дії даного Договору
12.1. Даний Договір набирає сили з моменту підписання його Сторонами і діє до моменту його повного виконання, але в будь-якому випадку до «01» січня 2003 р.
13. Відповідальність Сторін
13.1. За порушення умов даного Договору винна Сторона сплачує заподіяні цим збитки, у тому числі неодержаний прибуток у порядку, передбаченому чинним законодавством.
13.2. ПОКУПЕЦЬ за даним Договором несе наступну відповідальність: за несвоєчасну оплату штрафна неустойка в розмірі 1 % від суми договору.
13.3. ПРОДАВЕЦЬ за даним Договором несе наступну відповідальність: за несвоєчасне постачання товару штрафна неустойка в розмірі 2% від суми договору.
14. Вирішення спорів
14.1. Усі суперечки між Сторонами, по яких не було досягнуто згоди, дозволяються відповідно до законодавства України в арбітражному суді (третейському суді з визначенням конкретного третейського суду і порядку формування цього третейського суду).
14.2. Сторони визначають, що всі можливі претензії за даним Договором повинні бути розглянуті Сторонами протягом 20 днів з моменту одержання претензії.
15. Інші умови
15.1. Даний Договір складений у двох екземплярах, по одному для кожної зі Сторін.
15.2. У випадках, не передбачених даним Договором, Сторони керуються діючим цивільним законодавством (чи визначається конкретний нормативний документ).
15.3. Після підписання даного Договору всі попередні переговори по ньому, переписування, що передують угоді і протоколи про наміри з питань, що так чи інакше стосуються даного Договору, втрачають юридичну чинність.
15.4. Сторони зобов»язуються при виконанні даного Договору не зводити співробітництво тільки до виконання вимог, що містяться в даному Договорі, підтримувати ділові контакти і упроваджувати всі необхідні міри для забезпечення ефективності і розвитку їхніх комерційних зв»язків.
16. Юридичні адреси, банківські і відвантажувальні реквізити Сторін на момент висновку даного Договору
16.1. ПОКУПЕЦЬ:
Поштова адреса: м. Київ, Братиславська, 146.
Телефон 4167209 факс 4167207 Розрахунковий рахунок № 26003215478 в АППБ «Аваль» МФО 302292 код 23152450
16.2. ПРОДАВЕЦЬ:
Поштова адреса: Київська обл., Броварський р-н, с. Калинівка, вул. Промислова 7.
Телефон 4905282 факс 4905286 Розрахунковий рахунок № 26000321545 в АППБ «Аваль» МФО 302292 код 321245525
ПОКУПЕЦЬ ПРОДАВЕЦЬ