Зміст
1.1. Організація роботи цеху з виготовлення рибного фаршу та начинок 6
1.2. Забезпечення якості виробів при прийманні риби на переробку. 10
1.3. Забезпечення якості випуску продукції на підприємстві громадського харчування. 18
2.1. Визначення кількості і асортименту продукції та складання меню розрахункового дня. 22
2.3. Проведення контролю якості кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками. 31
Вступ
Ринкові відносини обумовили пред»явлення підвищених вимог не тільки до формування і раціонального управління асортиментом споживчих товарів у роздрібній торговій мережі, але і до якості кулінарної продукції, реалізованої в закладах громадського харчування.
Для досягнення поставлених цілей підприємство повинне організовувати свою діяльність так, щоб тримати під контролем усі технічні, адміністративні і людські фактори, що впливають на якість продукції і її безпека.
Ситуація, коли пропозиції перевищують попит, вимагає маркетингового підходу до організації роботи. Послуги харчування й обслуговування повинні бути конкурентноздатними. Основні критерії конкурентноздатності — безпека, якість, асортимент, ціна, сервісні послуги. Потрібні маркетингові дослідження якості послуг. Об»єкт дослідження — споживачі, їхнє відношення до послуг, вимоги до якості й асортименту продукції і послуг. Результати дослідження можуть бути покладені в основу політики підприємства в області якості; для цього не обійтися без створення системи якості.
Розглянемо основні напрямки науково-технічного прогресу в громадському харчуванні.
Перший напрямок — механізація процесів, застосування сучасного устаткування (механічного, теплового, холодильного). При централізованому виробництві напівфабрикатів і кулінарних виробів необхідне впровадження механізмів і машин високої продуктивності, автоматизації виробництва; упровадження потокових механізованих ліній для обробки овочів, готування м»ясних і рибних напівфабрикатів. Одночасно необхідно механізувати і малі підприємства, де частка ручної праці дуже велика. Зараз випускаються багато видів устаткування невеликої продуктивності — настільне механічне устаткування, малогабаритне теплове устаткування.
Другим важливим напрямком є розробка прогресивної технології виробництва продукції громадського харчування на базі нової техніки. Необхідно розробляти й освоювати виробництво всіляких найменувань напівфабрикатів і виробів з картоплі й овочів, з м»яса, риби, круп і сиру. Для обслуговування споживачів у великих робочих, шкільних, студентських їдальнях ширше застосовувати конвеєри комплектації і відпустки скомплектованих обідів.
Третій напрямок передбачає значне збільшення виробництва найважливіших видів контрольно-касових машин і ваговимірювальних приладів.
Четвертий напрямок передбачає механізацію трудомістких робіт, виконуваних кухонними працівниками, збирачами посуду, прибиральниками виробничих і торгових приміщень. На великих підприємствах може бути застосований весь комплекс засобів механізації, у тому числі механізовані мийні відділення, транспортери для збору і доставки посуду з залу в мийні відділення; на середніх і дрібних підприємствах — машини для миття їдальні і кухонного посуду, приладів.
П»ятий напрямок — упровадження наукової організації праці, тобто науково обґрунтовані зміни в організації виробництва, норм праці, вивчення і застосування передового досвіду.
Шостий напрямок зв»язаний з обробкою різних видів інформації. Так, наявність множинних господарських зв»язків усередині галузі, а також з постачальниками сировини і товарів, транспортними й іншими організаціями ускладнює керування і вимагає застосування електронно-обчислювальної техніки, комп»ютеризації, автоматизованих систем управління.
Дуже актуальна проблема забруднення споживчих товарів чужорідними речовинами хімічного і біологічного походження. Питання безпеки споживчих товарів зважуються в цивілізованих країнах шляхом обов»язкової сертифікації — діючого механізму державного контролю за якістю.
Проблема підвищення якості одна з головних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до підвищення якості продукції.
Саме тому тема курсової роботи “Виробництво та дослідження якості кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками” є досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є проведення аналізу діяльності підприємства харчування в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— вивчення організації роботи цеху з виготовлення рибного фаршу;
— вивчення основ забезпечення якості виробів при прийманні риби на переробку;
— розгляд забезпечення якості випуску продукції на підприємстві громадського харчування;
— визначення кількості і асортименту продукції та складання меню розрахункового дня;
— визначення кількості сировини для приготування кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками;
— проведення контролю якості кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками;
— визначення площі цеху по виробництву продукції з рибним фаршем та начинками;
— визначення кількості працюючих на виробництві з виготовлення продукції з рибним фаршем т аначинками.
Предметом дослідження є результати діяльності базового підприємства, тобто організація виробничих процесів на підприємстві громадського харчування.
Об’єкт дослідження — підприємство громадського харчування — їдальня при виробничому підприємстві ВАТ “Більшовик”, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Індустріальна, 2.
1. Теоретичні основи виробництва та забезпечення якості кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками
1.1. Організація роботи цеху з виготовлення рибного фаршу та начинок
Централізоване виробництво напівфабрикатів з риби здійснюється в спеціалізованих цехах заготовочних підприємств.[1] Відповідно до технічних умов і технологічних інструкцій передбачається виготовлення наступного асортименту напівфабрикатів кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками: котлети, биточки, тефтельки, фрикадельки рибні, пироги з рибою, піци, фарширована риба, фаршировані овочі, фаршировані яйця, рибні запіканки, заливні рибні котлети та заливна риба.
[1] Радченко Л. А. Организация производства на предприятиях питания. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001. – 352 с.
….
2. Технологічний процес
Помідори середніх розмірів із видаленою серцевиною наповнюють фаршем, посипають сухарями, збризкують маргарином і запікають 15—20 хв.
Для приготування фаршу рибне філе без шкіри й кісток подрібнюють на м»ясорубці, змішують із припущеним рисом, пасерованою цибулею та дрібно нарізаною й обсмаженою серцевиною помідорів, додають сіль, перець і добре перемішують.
Перед подаванням помідори поливають соусом сметанним із томатом.
2.2. Визначення кількості сировини для приготування кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками
На основі плану-меню та технологічних карт складемо виробничу програму з виробництва кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками (табл. 2.3).
Таблиця 2.3
Виробнича з виробництва кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками на 15 січня 2003 р.
…
При тривалості робочого дня 8 год. тобто 480 хв. потрібно
В цеху з виготовлення продукції з рибним фаршем та начинками
Ч = 645/480 = 1,344.
Отже, на ділянці виробництва продукції з рибним фаршем та начинками їдальні ВАТ “Більшовик” має працювати 2 працівники.
Висновки
Виробництво напівфабрикатів з риби здійснюється в спеціалізованих цехах заготовочних підприємств. Відповідно до технічних умов і технологічних інструкцій передбачається виготовлення наступного асортименту напівфабрикатів з риби: риба спеціального оброблення охолоджена і морожена; риба, нарізана на порції, панірована в сухарях; котлети, биточки, тефтельки, фрикадельки рибні.
Термін збереження (від закінчення технологічного процесу до реалізації напівфабрикатів) не повинний перевищувати 24 год., у тому числі на підприємстві виробника — не більш 8 год.
При прийманні живої риби перевіряють, щоб вона була здоровою, вільною від паразитів (рачків і гельмінтів), рухлива, вгодована, без відшаровування луски, саден. Риба не повинна мати запахів мулу, нафтопродуктів (ДСТ 14896-81). Показниками якості живої риби служать жвавість, виживаність і вгодованість. Умовно її поділяють на три групи — жвава, слабка і дуже слабка.
Товарознавчу оцінку й експертизу якості охолодженої риби проводять по органолептичних і фізико-хімічних показниках (ДСТ 814-96); по наявності токсичних елементів (ДСТ 26929-94); за мікробіологічними показниками (МАФАМ — не більш 4,6 х I05 КОЕ/г, БГКП, золотавий стафілокок, дизентерійна і сальмонельна групи мікроорганізмів не допускаються). Гранична норма пестицидів 0,03-0,0015, наявність личинок дифілоботриїда й описторхидів (за СанПіН) — 156/44,90. Результати радіологічної експертизи повинні бути в межах припустимих норм: цезій-137 не більш 130 Бк/кг; стронцій-90 не більш 100 Бк/кг.
Наявність токсичних елементів (ДСТ 296929-94) (у мг/кг), не більш: свинець — 1,0; кадмій — 0,2; миш»як — 1,0; ртуть — 0,3 (морські риби), 0,6 (прісноводні риби); цинк — 40,0.
Дефекти охолодженої і замороженої риби можуть бути обумовлені якістю сировини, що поступили для заморожування, і технологією переробки. Вони можуть додавати рибі сторонні нетипові запахи, змінювати зовнішній вигляд, фарбування і консистенцію.
Товарознавчу оцінку й експертизу якості охолодженої риби проводять по органолептичних і фізико-хімічних показниках (ДСТ 814-96); по наявності токсичних елементів (ДСТ 26929-94); за мікробіологічними показниками (МАФАМ — не більш 4,6 х I05 КОЕ/г, БГКП, золотавий стафілокок, дизентерійна і сальмонельна групи мікроорганізмів не допускаються). Гранична норма пестицидів 0,03-0,0015, наявність личинок дифілоботриїда й описторхидів (за СанПіН) — 156/44,90. Результати радіологічної експертизи повинні бути в межах припустимих норм: цезій-137 не більш 130 Бк/кг; стронцій-90 не більш 100 Бк/кг.
Наявність токсичних елементів (ДСТ 296929-94) (у мг/кг), не більш: свинець — 1,0; кадмій — 0,2; миш»як — 1,0; ртуть — 0,3 (морські риби), 0,6 (прісноводні риби); цинк — 40,0.
Дефекти охолодженої і замороженої риби можуть бути обумовлені якістю сировини, що поступили для заморожування, і технологією переробки. Вони можуть додавати рибі сторонні нетипові запахи, змінювати зовнішній вигляд, фарбування і консистенцію.
Товарознавчу оцінку й експертизу якості мороженої риби проводять по органолептичних і фізико-хімічних показниках (ДСТ 1168-86), за мікробіологічними показниками (МАФАМ, КОЕ/г 1,6 х 104, золотавий стафілокок, дизентерійна і сальмонельна групи мікроорганізмів не допускаються). Граничні норми вмістутоксичних елементів і пестицидів аналогічні нормам змісту в охолодженій рибі.
Якість продукції громадського харчування насамперед залежить від якості сировини, що надходить.
Наріжним принципом системи якості є охоплення всіх стадій життєвого циклу продукції, чи етапи «петлі якості». Для підприємства громадського харчування можна вказати наступні етапи «петлі якості»:
1. Маркетинг, пошуки і вивчення ринку.
2. Розробка технічних вимог до продукції, стандартів підприємства.
3. Матеріально-технічне постачання.
4. Підготовка і розробка виробничих процесів.
5. Виробництво.
6. Контроль, перевірка якості.
7. Технічна допомога й обслуговування.
8. Реалізація і розподіл готової продукції.
Керівництво підприємства розробляє і визначає політику в області якості, забезпечує ув»язування з іншими видами діяльності і здійснює контроль за її реалізацією на підприємстві. Всі елементи системи якості повинні бути предметом постійної і регулярної перевірки й оцінки.
Їдальня ВАТ “Більшовик” обслуговує працівників підприємства під час обідньої перерви. Потужність підприємства громадського харчування складає 300 чоловік.
Для виконання виробничої програми з приготування кулінарної продукції з рибним фаршем та начинками на один день їдальні ВАТ “Більшовик” потрібно 12,63 тріски та 55,05 минтаю.
З метою повсякденного контролю якості продукції, що випускається в їдальні ВАТ “Більшовик” створюється бракеражна комісія. До складу бракеражної комісії входять: голова — директор підприємства або його заступник по виробництву; завідувач виробництвом його чи заступник; інженер-технолог; кухар-бригадир, кваліфікований кухар; санітарний лікар.
Бракеражна комісія проводить органолептичну оцінку якості їжі, визначає фактичну масу штучних виробів і напівфабрикатів. Бракеражу підлягають усі партії приготовлених страв до початку відпуску на роздачу.
Оцінку якості страв в їдальні ВАТ “Більшовик” здійснюють у такій послідовності. Спочатку пробують страви, що мають слабовиражений смак і запах, потім більш гострі; солодкі блюда дегустують в останню чергу. Кожен з п»яти показників якості страв (зовнішній вигляд, колір, консистенція, запах, смак) оцінюється за п»ятибальною системою. Середня оцінка виводиться як середнє арифметичне з точністю до одного знака після коми.
В їдальні ВАТ “Більшовик” страва з рибним фаршем та начинками приготовлені відповідно до рецептури, але мають незначні відхилення від установлених вимог. Середній бал оцінки знаходиться в межах від 4,2 до 4,6.
Площа цеху з виготовлення продукції з рибним фаршем та начинками 3,5 х 6 = 21 м. квадратних.
Найважливішою задачею нормування праці є визначення чисельності працівників. На ділянці виробництва продукції з рибним фаршем та начинками їдальні ВАТ “Більшовик” має працювати 2 працівники.
Література
- Богущева В. И. Бары и рестораны. Искусство обслуживания. Серия «Учебники и учебные пособия». Ростов-на-Дону: «Феникс», 1999 — 352 с.
- Борисочкина Л.М. «Пищевая и биологическая ценность рыбы» // Рыбное хозяйство. 1972 г. №2.
- Захарченко М. Н. Обслуживание на предприятиях общественного питания. Учебник. 1986. – С. 155-158.
- Збірник рецептур національних страв та кулінарних виробів: Для підприємств громад. харчування всіх форм власності / О. В. Шалимінов, Т. П. Дятченко, Л. О. Кравченко та ін. – К. : А.С.К., 2000. – 848 с.
- Методические указания к выполнению курсового проекта «Горячий цех предприятия общественного питания». Сост. Вуколова М.В., М.: Изд-во Рос. экон. Акад., 1995.
- Моисеев Г.А. Вавилкин А.С. Куранова И. «Ихтиология и рыбоводство» Учебник для вузов. Москва 1975 г.
- Никуленкова Т.Т., Маргелов В.Н. «Проектирование предприятий общественного питания»: М. «Экономика» 1987.
- Правила продажу продовольчих товарів. Затверджено наказом МЗЕЗ від 28.12.94 №237. // Торгуємо за правилами. Спеціальний додаток до “Дебету-Кредиту”. – С31.
- Пятницкая Н.А. Организация общественного питания в гостиничном комплексе. Учебник. С. 169-174.
- Радченко Л. А. Организация производства на предприятиях питания. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001. – 352 с.
- Станкевич Г. П. , Донцова К. Г. Справочник молодого официанта. М.: Высшая школа. 1989 г. – 328 с.
- Технология производства продуктов общественного питания / Под ред. Г. Н. Ловачевой, А. И. Мглинца. М.: Пищепромиздат. — 1981. – 278с.
- Управление качеством / под ред. С. Д. Ильенковой. – М: ЮНИТИ, 1998. – 364 с.
- Фейгенбаум А. Контроль качества продукции. — М.: Экономика, 1986.- 410с.
- Фомин В.Н. Качество продукции и маркетинг. 1991. – 348 с.
- Шевченко В.В. Товароведение и экспертиза потребительских товаров: Учебник. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 544 с.
- Шепелев А.Ф. Товароведение и экспертиза мясных, молочных и рыбных товаров. Уч.пос.для вузов. – Ростов н/Д: «Феникс», 2002 – 412 с.
- Шепелев А.Ф. Товароведение и экспертиза рыбы и рыбных товаров. Уч.пос.для вузов. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001 – 160 с.
Додатки
Додаток А
Акт про реалізацію і відпуск виробів кухні
за «15»січня ц.р. Комісія в складі завідувача виробництвом Петренко П.О., продавця Григорчука Г.К. і касира Торопенко Т.О. встановила: |
||||||||
№
|
Найменування готових виробів
|
Ціна страви, грн.
|
Реалізовано і відпущено виробів кухні | |||||
За готівковий розрахунок | За талонами | Усього | ||||||
К-ть
|
Сума, грн. | К-ть
|
Сума, грн. | К-ть
|
Сума, грн. | |||
1
|
Помідори, фаршировані рибою | 2,00
|
30 | 60 | 40 | 80 | 70 | 140 |
2
|
Риба в млинчиках | 1,50
|
40 | 60 | 40 | 60 | 80 | 120 |
3
|
Котлети рибні “Бужок” | 1,90
|
80 | 152 | 70 | 133 | 150 | 285 |
4
|
Риба, запечена під яєчним білком | 1,80
|
70 | 126 | 80 | 144 | 150 | 270 |
Разом
|
398 | _ | 417 | _ | 815 |
Разом реалізовано, відпущено і надано послуг на загальну суму 815 грн. 00 коп. (вісімсот п’ятнадцять грн. 00 коп.)
Зав. виробництвом Петренко О.П.
Додаток: накладні №№ 12,13,14, забірні листи за №№ 230-235.
Акт перевірив: Кількість і ціни реалізованих готових виробів, зазначені в цьому акті, відповідають касовим чекам
Бухгалтер Сидоренко Р.О.