Зміст
1.1. Характеристика складу персоналу в підприємствах ресторанного господарства 5
1.2. Методика аналізу чисельності та складу персоналу в підприємствах ресторанного господарства. 9
2.2. Аналіз використання трудових ресурсів підприємства. 23
2.3. Оцінка впливу факторів на плинність кадрів та ефективність їх використання 29
2.4. Дослідження процесу планування чисельності і складу персоналу на підприємстві36
Розділ 3. Обґрунтування плану чисельності і складу працівників ресторану “Декаденс Хауз”. 38
3.1. Розробка плану з праці методом техніко-економічних розрахунків. 38
3.2. Розробка плану з праці методом факторно-аналітичним. Обґрунтування вибору методу планування. 42
Список використаних джерел. 49
Вступ
Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств ресторанного господарства підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, подолання безгосподарності, активізації підприємництва.
В умовах переходу України до ринкової економіки відбуваються значні зміни в організації оцінки персоналу та винагородження.
На кожному підприємстві в Україні має бути реальна й достовірна інформація про склад та структуру персоналу та проводитися його планування.
Для формування належного ставлення до праці необхідно створювати такі умови, щоб персонал сприймав свою працю як свідому діяльність, що є джерелом самовдосконалення, основою професійного та службового зростання. Система винагородження повинна розвивати почуття належності до конкретної організації. Відповідне ставлення до праці та свідома поведінка визначаються системою цінностей працівника, умовами праці й застосовуваними стимулами.
Перехід країни на ринкові відносини змінив концепцію управління персоналом, вибір засобів і методів практичної реалізації задач управління персоналом з метою підвищення ефективності виробництва як умови конкурентноздатності підприємства. На результативність діяльності підприємства, звичайно, визначальний вплив продовжує робити економічний аспект в управлінні персоналом. Саме з ним пов»язана організація винагородження, формування чисельності персоналу, його професійно-кваліфікаційного складу (в ув»язуванні з застосовуваною технікою, технологією, організацією виробництва і праці), ефективне використання персоналу за кваліфікацією, рівнем освіти і т. д., чим і обумовлюється актуальність теми дослідження даної роботи, що, у свою чергу, визначає її теоретичне і практичне значення.
Метою даного дослідження є розгляд особливостей аналізу та планування персоналу.
Для досягнення поставленої мети автором поставлені наступні завдання:
— розглянути характеристика складу трудових ресурсів в підприємствах ресторанного господарства,
— дослідити методику аналізу чисельності та складу трудових ресурсів в підприємствах ресторанного господарства,
— дослідити методику планування чисельності та складу трудових ресурсів в підприємствах ресторанного господарства,
— проаналізувати динаміку загальної чисельності та складу працівників підприємства за різними класифікаційними ознаками;
— проаналізувати використання трудових ресурсів підприємства,
— зробити оцінку впливу факторів на плинність кадрів та ефективність їх використання,
— провести дослідження процесу планування чисельності і складу трудових ресурсів на підприємстві,
— зробити обґрунтування плану чисельності і складу працівників ресторану “Декаденс Хауз”.
Об»єктом даного дослідження є аналіз та планування трудових ресурсів ресторану “Декаденс Хауз” .
Предметом даного дослідження є проблеми організації оцінки та планування трудових ресурсів.
Структура роботи визначається метою і задачами проведеного дослідження: робота складається з вступу, трьох розділів, висновків і списку використаних джерел.
Розділ 1. Теоретико-методологічні основи аналізу і планування чисельності працівників в підприємстві ресторанного господарства
1.1. Характеристика складу персоналу в підприємствах ресторанного господарства
Персонал підприємства ресторанного господарства — це сукупність постійних працівників, що отримали необхідну професійну підготовку та (або) мають досвід практичної діяльності в сфері ресторанного господарства [10, c. 141].
Окрім постійних працівників, у діяльності підприємства можуть брати участь інші працездатні особи на підставі тимчасового трудового договору (контракту).
….
Отже, основні показники фінансово-господарської діяльності зазнали негативних змін у звітному році порівняно з 2004 роком. В 2005 році продуктивність праці зменшилася на 2,61 тис. грн. за рахунок таких факторів: зменшення чистого доходу привело до зменшення продуктивності на 1,06 тис. грн., збільшення чисельності персоналу привело до зменшення продуктивності праці на 1,55 тис. грн. В подальшому потрібно покращувати управління персоналом підприємства “Декаденс Хауз” з метою підвищення продуктивності праці працівників підприємства.
2.3. Оцінка впливу факторів на плинність кадрів та ефективність їх використання
Аналіз складу персоналу на “Декаденс Хауз” необхідно розглядати в тісному зв»язку з оплатою праці. З ростом продуктивності праці створюються реальні передумови для підвищення рівня її оплати. При цьому кошти на оплату праці потрібно використовувати таким чином, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
У зв»язку з цим аналіз використання засобів на оплату праці на кожнім підприємстві має велике значення. У процесі його варто здійснювати систематичний контроль за використанням фонду заробітної плати (оплати праці), виявляти можливості економії засобів за рахунок росту продуктивності праці і зниження трудомісткості продукції.
….
задоволеність від її. Це свідчить про те, що поводження людини завжди мотивовано. Він може трудитися ретельно, з наснагою й ентузіазмом, а може й ухилятися від роботи. Поводження особистості може мати і будь-які інші прояви. Завжди варто шукати мотив поводження людини.
У зв»язку з тим, що існують різні шляхи мотивації, керівництво ресторану “Декаденс Хауз” повинно:
по-перше, установити набір критеріїв (принципів), що найбільше сильно впливають на поводження співробітника;
по-друге, створити атмосферу, сприятливу для мотивації робітників;
по-третє, активно спілкуватися зі своїми співробітниками, оскільки для того, щоб працівник був цілком мотивований і працював з повною віддачею (ефективно), він повинний чітко собі представляти, чого від нього чекають.
Висновки і пропозиції
Персонал підприємства ресторанного господарства — це сукупність постійних працівників, що отримали необхідну професійну підготовку та (або) мають досвід практичної діяльності в сфері ресторанного господарства.
Аналіз персоналу підприємства передбачає проведення наступних етапів аналітичної роботи: аналіз чисельності персоналу та динаміки і зміни проводиться з метою попередньої оцінки загальної кількості працівників ресторанного господарства в цілому та за окремими категоріями (групами) персоналу, а також — зміни чисельності персоналу порівняно з попередніми періодами; аналіз складу персоналу передбачає визначення питомої ваги окремих категорій (груп) персоналу в його загальній кількості та тенденцій її зміни порівняно з попередніми періодами; аналіз руху персоналу передбачає детальне вивчення процесів, пов»язаних з прийомом та звільненням працівників підприємства; аналіз укомплектованості персоналу проводиться з метою вивчення ступеня забезпеченості працівниками всіх робочих місць та посад, передбачених штатним розкладом підприємства; аналіз ефективності використання робочого часу проводиться з метою оцінки напруженості праці, виявлення непродуктивних втрат робочого часу та визначення на базі цього можливих резервів скорочення персоналу ресторанного господарства.
Планування чисельності персоналу може здійснюватися трьома методами :
— нормативним методом на базі розробки норм витрат праці для виконання окремих робіт та операцій;
— методом техніко-економічних розрахунків на базі визначення кількості робочих місць та розробки планового балансу робочого часу;
— факторно-аналітичним методом на базі аналізу фактичного використання робочого часу й динаміки персоналу та пошуку резервів скорочення наявної чисельності персоналу.
За результатами розрахунку планової чисельності на підприємствах складається штатний розпис. У ньому в одиницях (або долях одиниці, якщо притягнення робітників планується на неповний робочий день (неділю) або за сумісництвом) фіксується потреба в робітниках окремих посад, професій, рівнів кваліфікації.
В структурі персоналу переважають кухарі та офіціанти. Їх питома вага в 2005 році склала по 30,12%. В структурі персоналу “Декаденс Хауз” переважають чоловіки 60,24% в 2005 році, порівняно з 60,65% в 2004 році. На підприємстві багато працює кваліфікованих працівників 52,9% та 57,83% відповідно в 2004 та 2005 роках.
За рахунок збільшення фонду оплати праці середньомісячна заробітна плата працівника зросла на 48,24 грн. (11,79%). В 2005 році на підприємстві “Декаденс Хауз” фонд оплати праці становив 247050 грн., тобто збільшився на 3094 грн. порівняно з 2004 роком, відповідно зросла середньомісячна заробітна плата одного працівника з 409,3 грн. до 457,5 грн. При збільшенні чисельності персоналу.
Аналіз складу персоналу на “Декаденс Хауз” необхідно розглядати в тісному зв»язку з оплатою праці. З ростом продуктивності праці створюються реальні передумови для підвищення рівня її оплати. При цьому кошти на оплату праці потрібно використовувати таким чином, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
Кадровим обліком на “Декаденс Хауз” займається адміністратор. Він виступає як експертний радник керівника при вирішенні питань про прийом на роботу і звільнення, призначення на нову посаду, направлення на професійне навчання, підвищення заробітної плати і т.п.
Найважливішою задачею нормування праці в ресторані “Декаденс Хауз” є визначення чисельності працівників. Розрізняють наступні основні методи визначення необхідної кількості працівників: по нормах виробітку, нормам часу; робочим місцям на підставі норм обслуговування.
Чисельність працівників ресторану “Декаденс Хауз” безпосередньо залежить від обсягу товарообігу, випуску продукції, форм обслуговування, ступеня механізації виробничих процесів. Чим більше товарообіг і випуск продукції власного виробництва, тим вища чисельність працівників.
Запланований річний обсяг продукції власного виробництва ресторану “Декаденс Хауз” в 2006 році складає 2700000 умовних блюд. Норма виробітку 360 умовних блюд на одну людину в день. Ефективний фонд робочого часу (при п»ятиденному робочому тижні) 225 днів. При використанні техніко-економічних розрахунків можна зробити висновок, що на 2006 рік потрібно 33 кухарі для виконання виробничої програми.
Підприємство ресторан “Декаденс Хауз” повинно проводити атестацію робочих місць. Головною метою атестації робочих місць є:
— ріст продуктивності праці без збільшення чисельності працюючих,
— поліпшення якості обслуговування населення.
Атестація робочих місць являє собою комплексну оцінку на відповідність нормативним вимогам техніко-технологічним, організаційно-економічним умовам праці і техніки безпеки.
Список використаних джерел
- Господарський кодекс. Затверджений від 16.01.2003 № 436-IV.// Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 1. — С. 21.
- Цивільний кодекс. Затверджений від 16.01.2003 № 435-IV.// Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 1. — С. 35.
- Кодекс законів про працю. // Відомості Верховної Ради України. — 2002. — № 3. — С. 35.
- Богущева В. И. Бары и рестораны. Искусство обслуживания. Серия «Учебники и учебные пособия». Ростов-на-Дону: «Феникс», 1999 — 352 с.
- Бородина В.В. Ресторанно-гостиничный бизнес. – М.: Книжный мир, 2001. – 321 с.
- Захарченко М. Н. Обслуживание на предприятиях общественного питания. Учебник. 1986. – С. 155-158.
- Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.
- Келлинг А., Фогель Г. Руководство для официантов. — М.: Экономика, 1980.
- Ковешников В.С. Використання закордонного досвіду організації громадського харчування: Навч.посіб. – К.: КТЕУ, 1991. – 241 с.
- Колот А. М. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу. — К., 2001. – 258 с.
- Коршунов Н. В. Организация обслуживания в ресторанах.— М.: Высшая школа, 1980. – 257 с.
- Крымская Б.А., Балашов В.В. Справочник официанта. — М.: Экономика, 1986.
- Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
- Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М.. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999. – 798 с.
- Мельник В.М. Основи економічного аналізу: Навч. посіб. — Ірпінь: Академія ДПСУ, 2000. — 183 с.
- Методичні вказівки для визначення чисельності і кваліфікаційного складу працівників виробництва підприємств громадського харчування з використанням комп»ютерної техніки для студентів спеціальності 7.050201 та 091710. — К: Київ. держ. торг.-екон. УН-Т. 1996.
- Надежин Н. А. и др. Современный ресторан и культура обслуживания. — М.: Экономика, 1999. – 357 с.
- Никуленкова Т.Т., Маргелов В.Н. «Проектирование предприятий общественного питания»: М. «Экономика» 1987.
- Оборудование предприятий общественного питания: Справочник/Ключников В. П. и др. М.: Экономика, 1985.
- Организация работы предприятий общественного питания. Учеб пособие для вузов (Н.Н.Шаповалов, В.М.Платонов и др. ). — М.: Экономика. 1990.
- Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
- Пособие для работников общественного питания/Пер, с нем. — М.: Экономика, 1981. – 410 с.
- Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
- Пятницкая Н.А. Организация производства и обслуживания в общественном питании. Практикум: Учеб. пособие для вузов. – К.: Вища шк., 1990.
- Радченко Л. А. Организация производства на предприятиях питания. – Ростов н/Д: «Феникс», 2001. – 352 с.
- Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
- Світлична М.Л. Організація виробництва та обслуговування у підприємствах громадського харчування: Навч. посіб. Житомир, 2001
- Справочник руководителя предприятия общественного питания.—М.: Экономика, 1981.
- Справочник технолога общественного питания. — М.: Экономика, 1984.
- Станкевич Г. П., Донцова К. Г. Справочник молодого официанта. М.: Высшая школа. 1989 г. – 328 с.
- Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства. – К.: МАУП, 1998. – С124-126.
- Усов В.В. Организация обслуживания в ресторанах. Учебник. М.: Высшая школа. 1990 г. – С.153-154.
- Шеремет А.Д., Негашев Е.В. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 2000, С. 98.
- Экономика общественного питания: Учебник для технол. фак. торг, вузов (A.M. Менделевич, К.С.Коровин, П.В.Петров и др.). /Под ред. A.M. Менделевича. — М. : Экономика, 1989.
Додатки
Додаток А
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 2 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Баланс | ||||
на 1 січня 2006 року | ||||
Форма № 1 | ||||
Код за ДКУД 1801001 | ||||
Код | На початок | На кінець | ||
Актив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Необоротні активи | ||||
Нематеріальні активи: | ||||
залишкова вартість | 0 10 | 4 | 8 | |
первісна вартість | 0 11 | 5 | 10 | |
Знос | 0 12 | 1 | 2 | |
Незавершене будівництво | 0 20 | 11 | 18 | |
Основні засоби: | ||||
залишкова вартість | 0 30 | 1462 | 1284 | |
первісна вартість | 0 31 | 2932 | 2974 | |
Знос | 0 32 | 1470 | 1690 | |
Довгострокові фінансові інвестиції : | ||||
які обліковуються за методом участі | ||||
в капіталі інших підприємств | 0 40 | |||
інші фінансові інвестіції | 0 45 | 50 | ||
Довгострокова дебіторська заборго- | ||||
ваність | 0 50 | |||
Відстрочені податкові активи | 0 60 | |||
Інші необоротні активи | 0 70 | |||
Усього за розділом 1. | 0 80 | 1477 | 1360 | |
2. Оборотні активи | ||||
Запаси: | ||||
виробничі запаси | 100 | 35 | 41 | |
тварини на вирощуванні та відгодівлі | 110 | |||
незавершене виробництво | 120 | 287 | 271 | |
готова продукція | 130 | 63 | 72 | |
товари | 140 | 928 | 1112 | |
Векселі одержані | 150 | |||
Дебіторська заборгованість за товари, | ||||
роботи, послуги: | ||||
чиста реалізаційна вартість | 160 | 247 | 290 | |
первісна вартість | 161 | 247 | 290 | |
резерв сумнівних боргів | 162 | |||
Дебіторська заборгованість за розра- | ||||
хунками: | ||||
з бюджетом | 170 | 1 | 2 | |
за виданими авансами | 180 | 3 | 3 | |
з нарахованих доходів | 190 | |||
із внутрішніх розрахунків | 200 | |||
Інша поточна дебіторська заборгова- | ||||
ність | 210 | 20 | 23 | |
Поточні фінансові інвестиції | 220 | |||
Грошові кошти та їх еквіваленти : | ||||
у національній валюті | 230 | 15 | 29 | |
в іноземній валюті | 240 | |||
Інші оборотні активи | 250 | |||
Усього за розділом 2. | 260 | 1599 | 1843 | |
3. Витрати майбутніх періодів | 270 | |||
БАЛАНС | 280 | 3076 | 3203 | |
Код | На початок | На кінець | ||
Пасив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | Періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Власний капітал | ||||
Статутний капітал | 300 | 1600 | 1600 | |
Пайовий капітал | 310 | 699 | 739 | |
Додатковий вкладений капітал | 320 | |||
Інший додатковий капітал | 330 | |||
Резервний капітал | 340 | 238 | 280 | |
Нерозподілений прибуток (непокритий | ||||
збиток) | 350 | 69 | 71 | |
Неоплачений капітал | 360 | |||
Вилучений капітал | 370 | |||
Усього за розділом 1. | 380 | 2606 | 2690 | |
2. Забеспечення наступних витрат | ||||
і платежів | ||||
Забезпечення виплат персоналу | 400 | |||
Інші забезпечення | 410 | |||
Цільове фінансування | 420 | |||
Усього за розділом 2. | 430 | 0 | 0 | |
3. Довгострокові зобов’язання | ||||
Довгострокові кредити банків | 440 | |||
Інші довгострокові фінансові | ||||
зобов,язання | 450 | |||
Відстрочені податкові зобов,язання | 460 | |||
Інші довгострокові зобов,язання | 470 | |||
Усього за розділом 3. | 480 | 0 | 0 | |
4. Поточні зобов,язання | ||||
Короткострокові кредити банків | 500 | |||
Поточна заборгованість за довгостро- | ||||
ковими зобов,язаннями | 510 | |||
Векселі видані | 520 | 11 | 70 | |
Кредиторська заборгованість за това- | ||||
ри, роботи, послуги | 530 | 186 | 164 | |
Поточні зобов,язання за розрахунками: | ||||
з одержаних авансів | 540 | 30 | 24 | |
з бюджетом | 550 | 99 | 91 | |
з позабюджетних платежів | 560 | 8 | 10 | |
зі страхування | 570 | 31 | 36 | |
з оплати праці | 580 | 88 | 97 | |
з участниками | 590 | |||
із внутрішніх розрахунків | 600 | |||
Інші поточні зобов,язання | 610 | 17 | 21 | |
Усього за розділом 4. | 620 | 470 | 513 | |
5. Доходи майбутніх періодів | 630 | |||
БАЛАНС | 640 | 3076 | 3203 | |
Керівник М.П. |
Додаток Б
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 3 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Звіт | ||||
про фінансові результати | ||||
за рік 2005 року | ||||
Форма № 2 | ||||
Код за ДКУД 1801003 | ||||
1.Фінансові результати | ||||
Стаття | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 10 | 4364 | 4561 | |
Податок на додану вартість | 0 15 | 727 | 760 | |
Акцизний збір | 0 20 | |||
0 25 | ||||
Інші вирахування з доходу | 0 30 | |||
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 35 | 3637 | 3801 | |
Собівартість реалізованої продукції | 0 40 | 1245 | 1400 | |
Валовий: | ||||
прибуток | 0 50 | 2392 | 2401 | |
збиток | 0 55 | |||
Інші операційні доходи | 0 60 | 13 | 20 | |
Адміністративні витрати | 0 70 | 1983,0 | 1990 | |
Витрати на збут | 0 80 | 304 | 310 | |
Інші операційні витрати | 0 90 | 3 | 2 | |
Фінансові результати від операційної діяльності: | ||||
прибуток | 100 | 115 | 119 | |
збиток | 105 | |||
Дохід від участі в капіталі | 110 | |||
Інші фінансові доходи | 120 | |||
Інші доходи | 130 | |||
Фінансові витрати | 140 | |||
Втрати від участі в капіталі | 150 | |||
Інші витрати | 160 | |||
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
до оподаткування: | ||||
прибуток | 170 | 115 | 119 | |
збиток | 175 | |||
Податок на прибуток від звичайної діяльності | 180 | 35 | 36 | |
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
прибуток | 190 | 80 | 83 | |
збиток | 195 | |||
Надзвичайні: | ||||
доходи | 200 | |||
витрати | 205 | |||
Податки з надзвичайного прибутку | 210 | |||
Чистий: | ||||
прибуток | 220 | 80 | 83 | |
збиток | 225 | |||
2. Елементи операційних витрат | ||||
Найменування показника | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | Період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Матеріальні затрати | 230 | |||
Витрати на оплату праці | 240 | |||
Відрахування на соціальні заходи | 250 | |||
Амортизація | 260 | |||
Інші операційні витрати | 270 | |||
Разом | 280 | |||
3. Розрахунок показників прибутко- | ||||
вості акцій | ||||
Назва статті | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Середньорічна кількість простих акцій | 300 | |||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій | 310 | |||
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію | 320 | |||
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну | ||||
просту акцію | 330 | |||
Дивіденди на одну просту акцію | 340 | |||
М.П. | ||||
Керівник | ||||
Головний бухгалтер |