Зміст
Розділ 1. Методологічні засади забезпечення ефективного функціонування банків 5
1.1. Характеристика банківських ресурсів. 5
1.2. Організаційна структура та управління комерційним банком.. 7
1.3. Банки, їх види, операції та функції13
1.4. Показники, що використовуються у практиці оцінки фінансового стану комерційних банків. 17
Розділ 2. Аналіз фінансового стану АКБ „Київ”. 19
2.2. Аналіз фінансової стійкості24
2.3. Операції на ринку цінних паперів. 27
2.4. Нетрадиційні операції та послуги АКБ „Київ”. 29
2.5. Рентабельність АКБ „Київ”. 33
Розділ 3. Напрямки роботи НБУ і комерційних банків по підвищенню їх фінансової стабільності36
3.1. Формування резервів для покриття можливих втрат від активних операцій 36
3.2. Заходи по регулюванню банківської діяльності та нагляд. 38
Список використаних джерел. 45
Вступ
На сучасному етапі важливе місце в розвитку банківської діяльності України займає удосконалення операцій, форм обслуговування, формування ефективної системи функцій та послуг.
Перехід до ринкової економіки вимагає від банків України підвищення ефективності надання банківських послуг, конкурентноздатності і підвищення якості послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу.
Саме тому тема курсової роботи “ Основні функції та послуги сучасних банків” є досить актуальною.
Теоретичними основами дослідження є закони України, постанови НБУ, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Мороза А. М., Дзюблюка О. В., Савлука М. І., Луціва Б. Л., Маркової О. М. та інших.
Проте питання функцій та послуг сучасних банків в умовах ринкової економіки вимагають подальших досліджень. На особливу увагу заслуговує впровадження нових продуктів, що надаються банками України, з врахуванням зарубіжної практики банківських і небанківських кредитно-фінансових установ.
Метою даної роботи є розробка шляхів вдосконалення основних функцій та послуг банків.
Для досягнення цієї мети нами були поставлені такі задачі:
— розкрити характеристику банківських ресурсів,
— розглянути організаційну структуру та управління комерційним банком,
— розглянути банки, їх види, операції та функції,
— визначити показники, що використовуються у практиці оцінки фінансового стану комерційних банків,
— провести аналіз фінансового стану АКБ „Київ”,
— розглянути напрямки роботи НБУ і комерційних банків по підвищенню їх фінансової стабільності,
Об’єкт дослідження – АКБ „Київ”.
Предметом дослідження є функції та послуги АКБ „Київ”.
Структура дослідження. Дана робота складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел.
Розділ 1. Методологічні засади забезпечення ефективного функціонування банків
1.1. Характеристика банківських ресурсів
Банківські ресурси — це сукупність грошових коштів, які є в розпорядженні банків для виконання ними активних операцій [30, c. 45].
Формуються ресурси банками за допомогою таких складових пасивних операцій:
…
Отже, завжди потрібно пам»ятати, що комерційний банк — прибуткове і, разом з тим, ризиковане підприємство, але ризикує банк тільки величиною власного капіталу, тобто свою діяльність повинен будувати на основі такої аксіоми: усе для клієнта, для його безпеки на основі партнерських відносин, на принципах взаємної зацікавленості.
1.4. Показники, що використовуються у практиці оцінки фінансового стану комерційних банків
Фінансовий стан комерційного банку — це складна, інтегрована за багатьма показниками характеристика якості його діяльності.
Фінансовий стан можна визначити як міру забезпеченості комерційного банку необхідними фінансовими ресурсами і ступінь раціональності їх розміщення для здійснення ефективної господарської діяльності та своєчасного проведення грошових розрахунків за своїми зобов»язаннями. Таке трактування суті поняття «фінансовий стан» дає змогу розуміти під ним характеристику діяльності банку, у якій, як у дзеркалі, знаходять відображення у вартісній формі загальні результати роботи комерційного банку, в тому числі й роботи з управління фінансовими ресурсами [7, c. 75].
…
максимально допустимому співвідношенні 20 : 1становив на 01.01.2006р. 6,43 : 1, а на 01.01.2007р. — 9,31 : 1. Це свідчить також і про те, що банк знизив активність щодо залучення вільних коштів на грошовому ринку, за високого забезпечення власними.
Коефіцієнт участі власного капіталу у формуванні активів дещо знизився за аналізований період з 0,13до 0,1 (або відповідно з 13 % до 10 %) за оптимального значення не менше 10 %.
2.3. Операції на ринку цінних паперів
АКБ „Київ”напідставіЛіцензіїДержавноїКомісіїзціннихпаперівтафондовогоринку серіяАБ№177125 здійснюєтаківидипрофесійноїдіяльностінаринкуцінних паперів: діяльністьзвипускутаторгівліціннимипаперами, діяльністьщодоведення реєструвласниківіменнихціннихпаперівтадепозитарнудіяльністьзберіганацінних паперів.
У 2006 роціАКБ „Київ”проводивопераціїзкорпоративнимитаборговимицінними паперами, якіемітованісуб»єктамигосподарськоїдіяльностіУкраїни. Узазначеному періодівідкомісійноїтакомерційноїдіяльностізціннимипаперами, володіння ціннимипаперамиАКБ „Київ” отримавдохідвзагальнійсумі 5,8 млн. грн.
…
— нормативи інвестування (інвестування в цінні папери окремо за кожною установою; загальної суми інвестування);
— норматив ризику загальної відкритої (довгої/короткої) валютної позиції банку.
Нагляд за АКБ „Київ” органи банківського нагляду (в тому числі й НБУ) традиційно здійснюють двома методами:
— безвиїзний (дистанційний, заочний) нагляд;
— виїзне інспектування банків.
Оптимальний варіант банківського нагляду передбачає координацію зусиль безвиїзного нагляду та інспектування, тому що ці наглядові методи є взаємодоповнюючими.
Висновок
Банківські ресурси — це сукупність грошових коштів, які є в розпорядженні банків для виконання ними активних операцій. Формуються ресурси банками за допомогою таких складових пасивних операцій: власних коштів; залучених коштів; позичених коштів.
Банки в Україні створюються у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або кооперативного банку.Важливою властивістю банківських операцій є їх продуктивний характер. Банк не просто акумулює гроші — він перетворює «неробочі» грошові кошти в працюючі активи, що дають прибуток, сприяють, урешті-решт, розвиткові виробництва.
Завжди потрібно пам»ятати, що комерційний банк — прибуткове і, разом з тим, ризиковане підприємство, але ризикує банк тільки величиною власного капіталу, тобто свою діяльність повинен будувати на основі такої аксіоми: усе для клієнта, для його безпеки на основі партнерських відносин, на принципах взаємної зацікавленості.
Фінансовий стан комерційного банку — це складна, інтегрована за багатьма показниками характеристика якості його діяльності. Огляд методичної літератури з аналізу банківської діяльності та ознайомлення з практикою безпосередньо в банках свідчить, що на сьогодні єдина система показників, які в узагальнюючому вигляді характеризують їх фінансовий стан, остаточно ще не склалася. Кожний банк використовує свої самостійно розроблені методики, що включають різні показники, які часто суттєво різняться.
Більшість методик поєднує чотири групи показників, що дають можливість оцінити фінансовий стан банку виходячи із:
1) оцінки фінансової стійкості;
2) оцінки ділової активності;
3) оцінки ліквідності;
4) оцінки ефективності управління.
АКБ „Київ” діє як універсальна банківська установа на фінансових ринках України і надає повний спектр банківських послуг юридичним та фізичним особам з метою одержання прибутку, забезпечення захисту інтересів вкладників, створення сприятливих умов для розвитку економіки України та підтримки вітчизняного товаровиробника.
Ліквідність АКБ „Київ”, що аналізується, протягом періоду 2005-2006 років підвищилась. Усі нормативи ліквідності банком дотримуються і значно перевищують установлені значення. Значне перевищення банком нормативних значень коефіцієнтів ліквідності свідчить про те, що банк працює дуже обережно, а тому занадто багато своїх коштів вкладає у високоліквідні активи, які зазвичай є менш дохідними, ніж активи з більшим строком вкладення коштів.
Коефіцієнт надійності (співвідношення капіталу банку і залучених коштів за мінімально допустимого значення не менше 5,0 %) знизився і станом на 01.01.2006р. становив 16%, а станом на 01.01.2007 р. знизився до 11 %. Таким чином, банк має високу забезпеченість власним капіталом і, отже, високу надійність, тобто він досяг того рівня, за якого не залежить від стихій у залученні вільних коштів грошового ринку, бо має вдосталь своїх, дешевших, які можна розміщати в кредити господарюючим суб»єктам та в інвестиції.
Коефіцієнт фінансового важеля при максимально допустимому співвідношенні 20 : 1становив на 01.01.2006р. 6,43 : 1, а на 01.01.2007р. — 9,31 : 1. Це свідчить також і про те, що банк знизив активність щодо залучення вільних коштів на грошовому ринку, за високого забезпечення власними. Коефіцієнт участі власного капіталу у формуванні активів дещо знизився за аналізований період з 0,13до 0,1 (або відповідно з 13 % до 10 %) за оптимального значення не менше 10 %.
У 2006 роціАКБ „Київ”проводивопераціїзкорпоративнимитаборговимицінними паперами, якіемітованісуб»єктамигосподарськоїдіяльностіУкраїни. Узазначеному періодівідкомісійноїтакомерційноїдіяльностізціннимипаперами, володіння ціннимипаперамиАКБ „Київ” отримавдохідвзагальнійсумі 5,8 млн. грн.
Протягом 2006 рокуАКБ „Київ” продовжувавпропонуватитанадаватиклієнтам широкийспектрпослугпороботізборговимиціннимипаперами — векселями: здійснюваласякупівля-продажвекселівзадорученнямклієнтів, проводилисяопераціїзнаданнявексельногопоручительства (авалю) своєчасностіоплативекселів, в томучисліподатковихвекселів. КлієнтиБанкумалиможливістьотриматипослугиз факторингу, закриттязаборгованостівекселями, зберіганнявекселів.
До нетрадиційних банківських послуг в АКБ «Київ» відносять трастові і депозитарні послуги, послуги з продажу банківських металів, оренда індивідуальних банківських сейфів, дистанційне обслуговування клієнтів тощо.
Найбільші темпи приросту отриманих доходів спостерігаються за послугами з продажу банківських металів — 179%, а найменші — простежуються за депозитарними операціями — 117%.
Найбільший обсяг прибутку як у абсолютному так і у відносному значенні одержано за трастовими операціями 300 тис. грн., або 59,5 % в загальному обсязі прибутку.
Обсяги отриманих доходів за послугами з банківськими металами хоч і займають 40,1 % у загальному обсязі, питома вага прибутку за цими послугами займає всього лиш 23,8 % в загальному обсязі прибутку, що пов»язано з відносно великими витратами за цими послугами, питома вага яких у загальному обсязі витрат становить 62,5 %.
В 2006 році рентабельність капіталу зменшилася з 17,79% до 12,06% та вийшла за межі допустимих норм. В 2006 році рентабельність активів зменшилася з 2,32% до 1,34% та знаходиться в межах допустимих норм.
Банки зобов»язані формувати резервний фонд на покриття непередбачених збитків за всіма статтями активів і позабалансовими зобов»язаннями. Розмір відрахувань до резервного фонду має бути не менше ніж 5% із прибутку АКБ „Київ” до досягнення 25% розміру регулятивного капіталу банку.
АКБ „Київ” має формувати також інші фонди та резерви на покриття збитків від активів відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України.
АКБ „Київ” має створювати і формувати резерви для відшкодування можливих втрат на повний розмір чистого кредитного ризику за основним боргом, зваженого на відповідний коефіцієнт резервування, за всіма видами кредитних операцій у національній та іноземних валютах.
АКБ „Київ” щомісяця має уточнювати загальний обсяг резерву відповідно до сум кредитної заборгованості станом на перше число місяця, наступного за звітним, і до встановленого строку для подання місячного балансу. Формування резервів АКБ „Київ” зобов»язаний здійснювати в повному обсязі незалежно від розміру їхніх доходів. Резерв формується в тій самій валюті, в якій обліковується заборгованість.
Вплив центрального банку на діяльність АКБ „Київ” здійснюється за такими основними напрямками:
1) створення законодавчих та інших умов, які б дозволили комерційним банкам реалізувати свої економічні інтереси (організаційно-правовий напрямок);
2) встановлення економічних нормативів та нагляд за їх дотриманням з метою забезпечення ліквідності банківської діяльності (напрямок опосередкованого економічного впливу).
Нагляд за АКБ „Київ” органи банківського нагляду (в тому числі й НБУ) традиційно здійснюють двома методами:
— безвиїзний (дистанційний, заочний) нагляд;
— виїзне інспектування банків.
Оптимальний варіант банківського нагляду передбачає координацію зусиль безвиїзного нагляду та інспектування, тому що ці наглядові методи є взаємодоповнюючими.
Список використаних джерел
- Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 7.12.2000 р. № 2121-111 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 2001. — Вип. 1. — С. 3.
- Банки й банковские операции: Учебник для вузов /Под ред. Е. Ф. Жукова. -М.: Банки й биржи, ЮНИТИ, 2004. — 471с.
- Банківська справа: Навчальний посібник / За ред. проф. P.I. Тиркала. — Тернопіль: Карт-бланш, 2001.-314с.
- Банківські операції: Підручник / За ред. А.М. Мороза. — К.: КНЕУ, 2004. — 478 с.
- Банковское дело / Под ред. В.И. Колосникова. — М.: Финансы и статистика, 2002. — 464 с.
- Банковское дело / Под ред. О.И. Лаврушина. — М.: Банки и биржи: Научно-консультационный центр, 2002. — 576 с.
- Батракова Л.Г. Экономический анализ деятельности коммерческого банка: Учеб. для вузов. — М.: Логос, 2002. — 344 с.
- Васюренко О.В. Банківський менеджмент: Посібник. — К.: Академія, 2001. — 3 20 с.
- Васюренко О.В. Банківські операції: Навч. посібник. — 4-те вид., перероб. і доп. — К.: Знання, 2005.-324 с.
- Волохов B.I. Оцінка ефективності кредитної діяльності банків // Фінанси України — 2004 р. № 4 С. 115-124.
- Волошин И.В. Оценка банковских рисков: новые подходы. — К.: Эльга, Ника-Центр, 2005. — 216с.
- Голуб В. Концептуальні підходи до управління проблемними кредитами в комерційних банках // Вісник НБУ. — 2000. — № 2. — С. 56.
- Гриджук Д.М., Олійник В.О. Забезпечення кредитних зобов»язань у діяльності банків. — К.: Істина, 2001.-256 с.
- Дзюблюк О.В. Оцінка ефективності кредитних вкладень комерційних банків // Фінанси України. — 2002. — № 9. — С. 149.
- Дмитренко М.Г., Потлатюк B.C. Кредитування і контроль: Навчально-методичний посібник (у схемах і коментарях).- Кондор, 2005.— 296с.
- Іванов В.М. Гроші та кредит: Курс лекцій.-К.: МАУП, 1999.- 230 с.
- Карманов Є.В. Банківське право України: Навч. посібник. — Харків: Консум, 2000. — 464с
- Клименко Г. Кредитна діяльність комерційних банків України // Економіка України. — 2002. — № 3. — С. 34.
- Ковальчук А.Т. Банківський кредит: правові засоби повернення. — К.: Знання, 2001. — 150 с.
- Лагутін В.Д. Кредитування: теорія і практика: Навч. посіб. — К.: Знання, 2002. — 215 с.
- Любунь О.С., Грушко B.I. Фінансовий менеджмент у банку: Навч. посібник для студентів вищих навчальних закладів — К.: Видавничий Дім „Слово», 2005. — 296с.
- Матвієнко П. Застава як засіб забезпечення банківських кредитів // Банківська справа. — 2004. — № 5. — С. 45.
- Мороз А.М. Банківські операції: Підручник/ Мороз A.M., Савлук М.І., Пуховкіна М.Ф. та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф. А.М. Мороза. — К.: КНЕУ, 2002.- 476с.
- Олексієнко М.Д. та ін. Кредит і кредитні правовідносини: економічна природа і практика законодавчого регулювання. — К., 1996.
- Операції комерційних банків / Р.Коцовська, В. Ричаківська, Г. Табачук, Я. Грудзевич, М. Вознюк.— 3-тє видання — К.: Алерта; Львів: ЛБІ НБУ, 2004.- 500с.
- Пересада А. А. Інвестиціний процес в Україні. — К.: Лібра, 2005. – 248 с.
- Пуховкіна М., Клименко В. Основні напрямки регулювання кредитного ризику // Вісник НБУ. — 2002. — № 5. — С. 37.
- Тиркало Р.І., Щибиволок З.І. Фінансовий аналіз комерційного банку: основи теорії, експрес-діагностика, рейтинг: Навч. посіб. — К.: Слобожанщина, 2004. — 236 с.
- Хмеленко О.В., Вовк В.Я. Кредитування та контроль: Навч. посібник. — Харків: ВД „ІНЖЕК», 2005.-240с.
- Шевченко Р.І. Банківські операції: Навч. посіб. для самостійного вивчення дисципліни. — К.: КНЕУ, 2002. — 289 с.
- Шевченко Р.І. Кредитування і контроль: Навч.-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. — К.: КНЕУ, 2000.- 183 с.
- Шибалкіна В. Оптимальні умови банківського кредитування // Банківська справа. — 2002. — № 4. — С. 39.
- http://www.bank.gov.ua Офіційний сайт НБУ.
Додатки
Додаток А
Баланс за станом на кінець дня 31 грудня 2006 року
тис. грн.
Рядок | Найменування статті | 2006 р. | 2005 р. |
АКТИВИ | |||
1 | Кошти в НБУ та готівкові кошти банку | 117909 | 49142 |
3 | Кошти в інших банках | 60962 | 50671 |
5 | Цінні папери на продаж | 10141 | 4886 |
6 | Кредити та заборгованість клієнтів | 1120487 | 4698 |
9 | Основні засоби та нематеріальні активи | 103016 | 84064 |
10 | Нараховані доходи до отримання | 17213 | 22958 |
11 | Відстрочений податковий актив | 19 | 9 |
12 | Інші активи | 11747 | 16051 |
13 | Усього активів | 1441494 | 852497 |
ЗОБОВ»ЯЗАННЯ | |||
14 | Кошти банків: | 53475 | 4105 |
14.1 | У тому числі кредити, які отримані від Національного банку України | 25400 | 0 |
15 | Кошти клієнтів | 1222496 | 713852 |
18 | Нараховані витрати до сплати | 9939 | 6461 |
19 | Відстрочені податкові зобов»язання | 7181 | 1447 |
20 | Інші зобов»язання | 8614 | 11897 |
21 | Усього зобов»язань | 1301705 | 737762 |
ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ | |||
22 | Статутний капітал | 60350 | 46000 |
24 | Власні акції (частки, паї), що викуплені в акціонерів (учасників) | (1118) | (2822) |
25 | Емісійні різниці | 448 | 0 |
26 | Резерви та інші фонди банку | 37453 | 18144 |
27 | Резерви переоцінки, у тому числі: | 27309 | 34104 |
27.1 | Резерви переоцінки необоротних активів | 27309 | 34104 |
29 | Прибуток (збиток) звітного року, що очікує затвердження | 15347 | 19309 |
30 | Усього власного капіталу | 139789 | 114735 |
31 | Усього пасивів | 1441494 | 852497 |
Додаток Б
Звіт про фінансові результати
тис. грн.
Рядок | Найменування статті | 2006 р. | 2005 р. |
АКТИВИ | |||
1 | Чистий процентний дохід | 67372 | 33673 |
1.1. | Процентний дохід | 162692 | 97751 |
1.2 | Процентні витрати | (95320) | (64078) |
2 | Чистий комісійний дохід | 22148 | 15915 |
2.1 | Комісійний дохід | 23318 | 17092 |
2.2 | Комісійні витрати | (1170) | (1177) |
3 | Торговельний дохід | 5156 | 2810 |
4 | Дохід у вигляді дивідендів | 1334 | 7405 |
5 | Дохід від участі в капіталі | 0 | 0 |
6 | Інший дохід | 12806 | 5904 |
7 | Усього доходів | 108816 | 65707 |
8 | Загальні адміністративні витрати | (20173) | (15320) |
9 | Витрати на персонал | (25956) | (15412) |
10 | Втрати від участі в капіталі | 0 | (126) |
11 | інші витрати | (10799) | (5265) |
12 | Прибуток від операцій | 51888 | 29584 |
13 | Чисті витрати на формування резервів | (29964) | (6695) |
14 | Прибуток до оподаткування | 21924 | 22889 |
15 | Витрати на податок на прибуток | (6577) | (3580) |
16 | Прибуток після оподаткування | 15347 | 19309 |
17 | Чистий прибуток на одну просту акцію (грн.) | 0,32 | 0,43 |
18 | Скоригований чистий прибуток на одну просту акцію (грн.) | 0,32 | 0,43 |