Дипломна робота Операції банку з фінансовими інструментами

Розділ 2. 3

Організація банківських операцій з фінансовими інструментами в Україні (на прикладі ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України”)3

2.1. Аналіз кредитно-інвестиційного портфелю банків в Україні3

2.2. Аналіз динаміки та структури операцій банку з   фінансовими інструментами. 9

2.3. Оцінка ефективності операцій банку з фінансовими інструментами. 17

Розділ 3. 26

Напрямки удосконалення операцій банку з фінансовими інструментами. 26

3.1. Удосконалення законодавства щодо операцій банку з фінансовими інструментами. 26

3.2. Роль банків у створенні депозитарної та розрахунково-клірингової системи України. 38

3.3. Удосконалення операцій банку з цінними паперами. 52

Висновки. 66

Література. 70

Додатки. 71

Розділ 2

Організація банківських операцій з фінансовими інструментами в Україні (на прикладі ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України”)

2.1. Аналіз кредитно-інвестиційного портфелю банків в Україні

 

В Україні діяльність банків на фондовому ринку регламентується низкою законів, дозволів, положень, зокрема: Закону «Про банки і банківську діяльність», статуту банку, дозволів Міністерства фінансів України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ліцензії Фонду державного майна.

У даний час банки на фондовому ринку працюють за такими напрямами:

— операції з державними цінними паперами;

— купівля-продаж цінних паперів;

— депозитарно-реєстраторські функції;

— операції на ринку приватизації;

— випуск власних цінних паперів.

Отже, банки України з використанням фінансових інструментів працюють за такими напрямами: операції з державними цінними паперами; купівля-продаж цінних паперів; депозитарно-реєстраторські функції; операції на ринку приватизації; випуск власних цінних паперів.

 


2.2. Аналіз динаміки та структури операцій банку з   фінансовими інструментами

 

Відкрите акціонерне товариство “Державний експортно-імпортний банк України” впродовж 2006 року збільшив статутний капітал до 196 мільйонів грн. Укрексімбанк є універсальною банківською установою, яка надає повний спектр банківських послуг для своїх клієнтів, обслуговує значну частину розрахунків суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Банк входить до групи восьми найбільших банків України та банк має генеральну банківську ліцензію Національного банку України. Статутом банку визначено, що ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України”  засновано для залучення зовнішніх і внутрішніх кредитних ресурсів в економіку України, надання та отримання кредитів від імені та за доручення Кабінету Міністрів України, фінансування та гарантування експортно-імпортних операцій підприємств, обслуговування  державного зовнішнього боргу України,  здійснення комплексу заходів щодо фінансування інвестиційних проектів, надання банківських послуг, співробітництва з міжнародними  фінансовими організаціями та впровадження інших видів діяльності та здійснення інших операцій  відповідно до законодавства та вимог його Статуту.

В 2006 році вартість цінних паперів банку на продаж зросла на 2045 тис. грн. (22,13%)

 

Цінних паперів, які використовувалися у якості застави, або для операцій репо, за станом на кінець дня 31 грудня звітного року не було.

 

 

2.3. Оцінка ефективності операцій банку з фінансовими інструментами

 

Банківський прибуток ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України” формується у результаті здійснення кредитних, розрахункових, грошових операцій та інших видів діяльності банків. Він є джерелом виплати дивідендів акціонерам, створення фондів банку, базою підвищення добробуту банківських працівників.

Отже, крім коефіцієнта мультиплікатора капіталу, всі основні показники взяті нами для аналізу фінансової стійкості банку, мають тенденцію до поліпшення (коефіцієнт надійності, участі власного капіталу у формуванні активів, захищеності власного капіталу, захищеності ним дохідних активів) або стабілізації чи незначної зміни (коефіцієнт «фінансового важеля»). Звідси можна зробити висновок, що фінансова стійкість банку ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України”  достатньо забезпечена його капіталом і останній може захищати банк від імовірних ризикованих втрат сьогодні і в близькому майбутньому.

Розділ 3

Напрямки удосконалення операцій банку з фінансовими інструментами

 

3.1. Удосконалення законодавства щодо операцій банку з фінансовими інструментами

 

З метою  підвищення ефективності використання банками фінансових інструментів в Україні потрібно вдосконалювати нормативне забезпечення. Метою забезпечення гармонізації національного законодавства з нормами та принципами європейського права є забезпечення пріоритетності загальновизнаних норм та принципів європейського права перед нормами внутрішньодержавного права України. Визначальними орієнтирами у приведенні законодавства України відповідно до принципів і норм європейського права повинні бути:

Клас «Д»

До цього класу відносять­ся емітенти, подальше інвестування яких непри­пустиме, а придбані бор­гові цінні папери практич­но неможливо погасити на час проведення класи­фікації (однак можна буде погасити  за  рішенням арбітражного суду або після санації), а також ті емітенти пайових цінних паперів, за якими банк може не тільки не повер­нути свою частку в ста­тутному капіталі, але й виступити правонаступ­ником деяких боргових зобов»язань

 

— менше 1 року з часу державної реє­страції, останньої структурної реор­ганізації, зміни в складі засновників чи керівництва;

— наявність негативного аудиторського висновку або відсутність аудиторсь­кого висновку; —   відсутність бізнес-плану;

— наявність фактів непогашення або несвоєчасного погашення боргових цінних паперів;

— наявність фактів несплати чи несвоє­часної сплати нарахованих процентів за борговими зобов»язаннями;

— емітента визнано банкрутом або проти нього порушено справу про банкрут­ство чи кримінальну справу;

— збиткова діяльність протягом останніх 3 років, негативні фінансові результати протягом поточного року;

— стабільно від»ємний розмір власного капіталу

 

Якщо показники емітента не відповідають при­наймні половині перелічених показників відповідного класу, то такий емітент не може бути прокласифікований і віднесений до будь-якого класу.


Висновки

 

В 2006 році кредитно-інвестиційний  портфель банків України зріс на 103748,2 млн. грн. порівняно з 2005 роком. В той же час вартість цінних паперів знизилася на 147,54 млн. грн., що призвело до зниження частки цінних паперів в кредитно-інвестиційному  портфелі з 9,05% в 2005 році до 5,27% в 2006 році. В 2006 році зросла вартість пасивів ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України” на 575096 тис. грн. (22,47%). Це відбулося за рахунок збільшення  зобов’язань на 450958 тис. грн. (19,87%) та власного капіталу банку на 124138 тис. грн. (42,79%).

Протягом 2006 року банком випущено 88000 простих іменних акцій в бездокументарній формі. Загальна кількість акцій, станом на 31.12.2006, складає 196000.  Власний капітал ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України” в 2006 році зріс за рахунок збільшення статутного капіталу на 88000 тис. грн. (81,48%), збільшення резервів на 4918 тис. грн. (5,79%), проведення результатів переоцінки основних засобів на 110934 тис. грн. та зменшення нерозподіленого прибутку на 79713 тис. грн. (85,27%).

В 2006 році зросла вартість активів банку на 575096 тис. грн. (22,47%). Це відбулося за рахунок збільшення  казначейських та інших цінних паперів, що рефінансуються НБУ, та цінних паперів, емітованих НБУ на 92295 тис. грн. (145,67%),  цінних паперів банку на продаж на 2045 тис. грн. (22,13%) та інвестиційних цінних паперів на 11729 тис. грн. (951,26%).

В 2006 році в ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України”  з’явилися боргові цінні папери,  що рефінансуються НБУ, у портфелі банку на продаж в сумі 40522 тис. грн. В 2006 році  зросла вартість боргових цінних паперів, що рефінансуються НБУ, у портфелі банку на інвестиції на 101732 тис. грн.

Всього в 2006 році вартість казначейських та інших цінних паперів, що рефінансуються НБУ, та цінних паперів, емітованих НБУ зросла на 92295 тис. грн. (145,67%).  В 2006 році вартість цінних паперів банку на продаж зросла на 2045 тис. грн. (22,13%)

 

Цінних паперів, які використовувалися у якості застави, або для операцій репо, за станом на кінець дня 31 грудня звітного року не було.

В 2006 році процентні доходи банку зросли на 61198 тис. грн (26,43%). В тому числі процентні доходи за інвестиційними цінними паперами зросли на 3085 тис. грн. (69,81%).

В 2006 році чистий торговельний дохід банку зріс на 13000 тис. грн. (152,83%). В тому числі результат від торгівлі цінними паперами зменшився на 568 тис. грн. (-125,66%).

Прибуток ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України” за 2006 рік складає 13,2 млн. грн., а прибуток до оподаткування – 21,2 млн. грн. Загальна сума доходів за звітний рік – 426,6 млн. грн., витрат – 413,4 млн. грн.. Рівень покриття витрат доходами становить 103,2%. В структурі доходів переважають процентні та комісійні доходи, їх питома вага — 69% та 25% відповідно, в структурі витрат найбільшу питому вагу становлять процентні витрати – 32%.

З метою  підвищення ефективності використання банками фінансових інструментів в Україні потрібно вдосконалювати нормативне забезпечення. Метою забезпечення гармонізації національного законодавства з нормами та принципами європейського права є забезпечення пріоритетності загальновизнаних норм та принципів європейського права перед нормами внутрішньодержавного права України.

Адаптувавши діючу практику регулювання банківської діяльності для інших учасників ринку цінних паперів, в перспективі можна отримати відпрацьоване законодавство з регулювання впровадження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та аудиту цінних паперів, з обмежень на здійснення операцій з використанням інсайдерської інформації, звпровадження міжнародних стандартів у сфері спільного інвестування та здійсненню операцій з великими пакетами цінних паперів і тендерних пропозицій. Та основним досягненням використання законодавчого регулювання банківської діяльності для розвитку нормативного регулювання ринку цінних паперів України, безперечно, буде розвиток розрахунково-клірингової інфраструктури та інститутів зберігачів цінних паперів у прогресивній дематеріалізованій формі — депозитаріїв.

Впровадження нормативного регулювання базуватиметься на діючих нормативних актах регулювання банківської діяльності в Україні, що у меншій або більшій мірі застосовуються банками, або до банків в процесі їх діяльності на ринку цінних паперів. Безперечно необхідно застосовувати лише позитивний досвід, з врахуванням виявлених недоліків в процесі роботи банківської системи на фінансовому ринку та на ринку цінних паперів зокрема.

Однією з основних, та на жаль, на сьогодні до кінця невирішених, є проблема функціонування центрального депозитарію цінних паперів в Україні. Розвиток депозитарної діяльності в Україні здійснюється на основі загальноїконцепції розвитку фондового ринку. Відповідно до неї ринок цінних   паперів   повинен   набрати   вигляду   централізованого,    причому централізація здійснюється на «вертикальному» рівні. Системадематеріалізованого (безготівкового) обліку цінних паперів збільшує ефективність проведення операцій з ними шляхом відмови від фізичних поставок і перевезень, які є обов»язковою умовою для виконання операції. Відпадає також необхідність перевірки дійсності кожного сертифікату під час кожної поставки цінних паперів. Якщо ж врахувати, що кількість цінних паперів в Україні й надалі буде стрімко збільшуватись, то гостро постає потреба у розвитку депозитарної діяльності.

У банківській практиці виділяють два основні підходи до управ­ління портфелем цінних паперів, які називають активною та пасив­ною інвестиційною політикою.

Залежно від категорії цінного папера застосову­ється різна методика визначення ринкової вартості, яка має бути затверджена внутрішнім банківським Поло­женням про порядок розрахунку резерву на відшко­дування можливих збитків від операцій з цінними паперами.

 


Література

 

55. http://www.aub.com.ua  Асоціація українських банків

56. http://bank.gov.ua Національний банк України


Додатки

Додаток А

 

Звіт про фінансові результати

(в тисячах гривень)

Найменування статті Примітка 2006 р. 2005 р.
       
Процентний дохід 2 292 755 231 557
Процентні витрати 2 (131 565) (118 907)
Чистий процентний дохід   161 189 112 650
       
Комісійний дохід   106 842 95 563
Комісійні витрати   (10 154) (6 610)
Чистий комісійний дохід   96 688 88 953
       
Дивідендний дохід 3 975
Чистий торговельний дохід 4 21 506 8 506
Прибуток/(збиток) від інвестиційних цінних паперів   18 1
Інший операційний дохід   3 817 3 917
Операційний дохід   284 194 214 027
 Загальноадміністративні витрати 5 (68 067) (59 558)
 Витрати на персонал 6 (94 238) (41 812)
Прибуток від операцій   121 889 112 658
Витрати на безнадійні та сумнівні борги 7 (100 697) (96 353)
Прибуток до оподаткування   21 192 16 306
Податок на прибуток 8 (8 008) (7 383)
Прибуток після оподаткування   13 184 8 923
Непередбачені доходи 9 11 391
Чистий прибуток банку   13 196 9 314
Чистий прибуток на одну просту акцію, грн. 10 117,22 86,24
Скоригований чистий прибуток

на одну акцію, грн.

 

10

 

117.22

 

86,24

 

Голова Правління

 

Начальник Управління обліку і

звітності – головний бухгалтер

 

Додаток Б

Баланс

(в тисячах гривень)

 

  Примітки 2006 р. 2005 р.
Активи      
Грошові кошти та залишки в НБУ   196 991 238 840
Казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються НБУ, та цінні папери, емітовані НБУ 11 155 653 63 358
Кошти в інших банках 12 385 624 260 201
Цінні папери на продаж 13 11 286 9 241
Кредити та заборгованість клієнтів 14 1 702 775 1 316 537
Інвестиційні цінні папери 15 12 962 1 233
Довгострокові вкладення до асоційованих компаній і дочірніх установ  

16

 

916

 

916

Основні засоби та нематеріальні активи 17 378 171 216 318
 Нараховані доходи до отримання 18 26 934 4 765
Інші активи 19 263 516 457 563
Усього активів   3 134 827 2 559 731
       
Зобов’язання      
Кошти банків   605 481 639 244
Кошти клієнтів 20 2 101 701 1 619 863
Інші депозити 21 650 664
Нараховані витрати до сплати 23 3 304 4 604
Інші зобов’язання 24 9 458 5 261
Усього зобов’язань   2 720 595 2 269 637
       
Власний капітал      
Статутний капітал 25 196 000 108 000
Капіталізовані дивіденди  
Акції, що викуплені в акціонерів  
Емісійні різниці  
Резерви   89 924 85 006
Результат переоцінки   114 534 3 600
Нерозподілений прибуток   13 775 93 488
У тому числі сума переоцінки у разі вибуття необоротних активів    

579

 

570

Усього власного капіталу   414 232 290 094
       
Усього пасивів   3 134 827 2 559 731

 

Голова Правління

Начальник Управління обліку і

звітності – головний бухгалтер

 

Додаток В

Звіт про власний капітал за 2006 рік ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України»

(в тисячах гривень)

 

Найменування статті Статутний капітал зареєстрований,

сплачений

Резерви Результати переоцінки Нерозподілений прибуток Капіталі­зовані дивіденди Капітал та резервні фонди, усього Попередній рік
Залишок на 1 січня 2006 року 108 000 85 006 3 600 93 488 290 094 280 780
Скоригований залишок на початок року 108 000 85 006 3 600 93 488 290 094 280 780
Переоцінка основних засобів     110 942     110 942
Перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залишкової вартості об»єктів необоротних активів, що раніше були переоцінені, у разі їх вибуття     (9) 9  
Капіталізовані дивіденди за минулий рік          
Чистий прибуток       13 196   13 196 9 314
Розподіл у резервні фонди   4 918   (4 918)  
Збільшення статутного капіталу за рахунок прибутків минулих років *  

88 000

     

(88 000)

     

Реєстрація акцій нового випуску (на суму внесків)        
Залишок за станом на кінець дня 31 грудня 2006 року 196 000 89 924 114 533 13 775 414 232 290 094

 

Голова Правління

Начальник Управління обліку і  звітності – головний бухгалтер

 

Звіт про власний капітал за 2005 рік ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України»

(в тисячах гривень)

 

Найменування статті Статутний капітал зареєстрований,

сплачений

Резерви Результати переоцінки Нерозподілений прибуток Капіталі­зовані дивіденди Капітал та резервні фонди, усього
Залишок на 1 січня 2005 року 108 000 52 331 4 171 116 278 280 780
Скоригований залишок на початок року 108 000 52 331 4 171 116 278 280 780
Переоцінка основних засобів          
Перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залішкової вартості об»єктів необоротних активів, що раніше були переоцінені, у разі їх вибуття     (571) 571  
Чистий прибуток       9 314   9 314
Розподіл у загальні резерви банку          
Розподіл у резервні фонди   32 675   (32 675)  
Залишок за станом на кінець дня 31 грудня 2005 року 108 000 85 006 3 600 93 488 290 094

 

Голова Правління

 

Начальник Управління обліку і звітності – головний бухгалтер

 

 

Додаток Г

Звіт про рух грошових коштів ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України»

(непрямий метод)

(в тисячах гривень)

  2006 р. 2005 р.
Операційна діяльність    
Чистий прибуток поточного року 13 196 9 314
Нараховані витрати (1 300) (414)
Нараховані доходи (26 777) 3 161
Амортизація основних засобів 18 701 15 039
Резерви під сумнівні борги, знецінення активів 100 697 94 820
Торговельний результат (8 505)
Нарахований та відстрочений податок  270 (266)
Прибуток (збиток) від продажу інвестицій (1)
Прибуток від довгострокових вкладень в асоційовані компанії
Амортизація дисконту і премії цінних паперів (4 419)
Інший рух коштів, які не є грошовими 2 102
Чистий грошовий прибуток від поточних операцій банку 106 889 108 729
     
Зменшення (збільшення) коштів, розміщених в інших банках, кредитів та передплат іншим банкам  

30 077

 

(21 791)

Зменшення (збільшення) кредитів, які надані клієнтам (491 150) (343 262)
Зменшення (збільшення) інших активів 193 278 487
(Зменшення) збільшення коштів інших банків (33 763) (133 751)
(Зменшення) збільшення поточних та депозитних рахунків 481 824 231 976
(Зменшення) збільшення інших зобов’язань 4 592 228 956
Реалізація (придбання) цінних паперів у портфелі банку на продаж  

(103 701)

 

5 564

Чисте (зменшення) збільшення активів та зобов’язань від операційної діяльності  

81 157

 

(97 444)

     
Чистий (відплив) приплив грошових коштів від операційної діяльності  

188 046

 

11 285

     
Інвестиційна діяльність    
Реалізація (придбання) інвестиційних паперів (6 298) (57 130)
Зменшення (збільшення) вкладень в асоційовані компанії
Зменшення (збільшення) вкладень в дочірні установи 4 869
Надходження від реалізації основних засобів 190
Збільшення основних засобів та нематеріальних активів (69 805) (54 183)
Чистий приплив (відплив) грошових коштів від інвестиційної діяльності  

(75 913)

 

(106 444)

     
Фінансова діяльність    
Збільшення (зменшення) цінних паперів власного боргу (1 500)
Збільшення (зменшення) субординованих зобов’язань
Збільшення (зменшення) акціонерного капіталу
Дивіденди, що сплачені протягом звітного періоду
     
Чистий приплив грошових коштів від фінансової діяльності  

 

(1 500)

     
Чисте (зменшення) збільшення в грошах та їх еквівалентів 112 133 (96 659)
     
Грошові кошти та грошові еквіваленти на початок року 440 447 537 106
     
Грошові кошти та грошові еквіваленти на кінець року 552 580 440 447

 

 

Голова Правління

 

Начальник Управління обліку і

звітності – головний бухгалтер

 

Запись опубликована в рубрике Готові дипломні роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.