Зміст
1. Організація операцій з векселями. 5
2. Загальні принципи обліку векселів. 14
3. Облік операцій обліку векселів в АБ “Ажіо”. 16
4. Облік торговельних операцій з векселями в АБ “Ажіо”. 28
5. Облік розрахункових операцій з векселями. 37
Список використаних джерел. 46
Вступ
Перехід до ринкової економіки вимагає від банків України підвищення ефективності надання банківських послуг, конкурентноздатності і підвищення якості послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу. Велике частку серед банківських послуг займають операції з векселями.
Здійснюючи операції з векселями, банки набувають відповідних прав та обов»язків за змістом вексельних зобов»язань. Банки можуть здійснювати такі операції з векселями:
1. Кредитні — операції, що супроводжують надання або залучення грошових коштів під забезпечення векселями;
2. Торговельні — операції з вкладення або залучення грошових коштів під векселі, які поділяються також на:
— активні (купівля векселів);
— пасивні (продаж придбаних векселів).
3. Гарантійні — операції, коли банк гарантує оплату векселів у разі неплатоспроможності векселедавця; до гарантійних відносять операції з:
— авалювання векселів;
— видачі гарантій щодо забезпечення оплати векселів.
4. Розрахункові, які поділяються на дві досить великі групи:
— операції з оформлення векселями заборгованості (акцептація переказних векселів, виданих на банк кредитором банку; видача простих векселів кредиторові банку; видача боржником банку простих векселів; видача банком на свого боржника переказних векселів);
— операції з використанням векселів у розрахунках (вексельний платіж банком кредитору; вексельний платіж банку боржником).
5. Комісійні та довірчі (інкасування векселів; оплата векселів, за котрими банк виступає як особливий платник (доміциліат);
зберігання оригіналів і копій векселів; купівля, продаж і облік векселів з доручення клієнтів.
Вексельні операції, за винятком розрахункових, що виконуються відповідно до первинних документів (реєстрів, актів), банки здійснюють на підставі угод з клієнтами. Банки самостійно вибирають пріоритети власної політики щодо операцій з векселями, а також визначають платників, з векселями яких вважають за можливе працювати. Як правило, виконуючи вексельні операції, банк бере на себе кредитний, процентний, операційний ризики, а також ризик ліквідності.
Саме тому тема роботи “Організація та облік операцій з векселями” є досить актуальною.
Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної курсової роботи сучасних умовах господарювання. Вибрана тема є досить актуальною для сьогодення, для розвитку економічних процесів на Україні і має першорядну важливість для кожного комерційного банку, який бажає досягти успіху.
Завданнями курсової роботи є розкриття організації вексельних операцій; розгляд організації обліку операцій з векселями.
Теоретичну основу дослідження питань обліку розрахункових операцій комерційного банку склали закони України, постанови НБУ, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Мороза А. М., Дзюблюка О. В., Савлука М. І., Луціва Б. Л., Маркової О. М. та інших.
Об’єкт дослідження — акціонерний банк «Ажіо». АБ “Ажіо” — надійний універсальний банк, орієнтований на інтереси клієнтів усіх форм власності і повний спектр якісних банківських послуг по всіх сегментах фінансового ринку. Обсяг послуг, пропонований АБ “Ажіо” своїм клієнтам, співрозмірний з показниками найбільших європейських банків.
1. Організація операцій з векселями
Вексель — це цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов»язання векселедавця сплатити після настання терміну певну суму грошей власникові векселя (векселедержателю). Іншими словами: вексель — це цінний папір, який є засобом оформлення кредиту, що надається в товарній формі продавцями покупцям шляхом відтермінування оплати за продані товари [2, c. 10].
Вексель допомагає прискорити реалізацію товарів і збільшує швидкість руху обігових коштів. Вексель — це вид кредитних грошей.
Векселі бувають двох видів:
— звичайний, простий (соло-вексель);
— переказний (тратта).
Простий вексель — це свідоцтво, що містить у собі письмове безумовне зобов»язання боржника сплатити визначену суму грошей своєму кредитору. Соло-вексель векселедавець може передати іншій особі з допомогою спеціального напису — індосаменту, передавального напису на векселі або на іншому цінному папері, що засвідчує перехід прав за цим документом до іншої особи.
…
Кошти, зараховані на спеціальний банківський рахунок, можуть бути використані для оплати векселів або повернені на вимогу довірителя на його поточний рахунок.
2. Загальні принципи обліку векселів
На балансових рахунках банки обліковують: векселі, що є їхньою власністю; прості векселі, видані банком; надані банком акцепти переказних векселів.
На позабалансових рахунках обліковуються: акцепти виданих банком переказних векселів, що надані іншими особами; індосаменти, учинені банком, які не містять безоборотних застережень; авалі та гарантії, надані банком у забезпечення оплати векселів; зобов»язання з кредитування за вексельними операціями за умови, що дата валютування не збігається з датою угоди; векселі, що зберігаються у сховищі і є власністю банку; векселі, що їх надано (одержано) у заставу, придбано (продано) за операціями репо; векселі, що перебувають у банку на підставі договорів комісії, доручення, зберігання; векселі, надіслані або одержані на інкасо; векселі, прийняті банком на експертизу [22, c. 350].
….
На суму процентів, нарахованих у поточному році: К-т рахунка 6022 «Процентні доходи за рахунками суб»єктів господарської діяльності за врахованими векселями»;
На суму тогорічних процентів:
К-т рахунка 6717 «Повернення раніше списаних процентів доходів минулих років» з одночасним списанням з позабалансових рахунків безнадійної заборгованості:
Д-т рахунка 9910 «Контррахунок»
К-т рахунка 9611 «Борги клієнтів, які списані у збиток»
та суми нарахованих процентів:
Д-т рахунка 9910 «Контррахунок» ·.
К-т рахунка 9601 «Не сплачені клієнтами доходи».
4. Облік торговельних операцій з векселями в АБ “Ажіо”
Купівля та продаж векселів здійснюються АБ “Ажіо” відповідно до умов договору, укладеного з продавцем (покупцем). Договором визначається: ціна купівлі (продажу) векселів; строк та порядок здійснення розрахунків; умови переходу права власності на векселі, строк і порядок передавання векселів.
…
Д-т рахунків 3113 (3114), 3213 (3214) «Боргові цінні папери, випущені фінансовими небанківськими установами (нефінансовими підприємствами) в портфелі банку на продаж (на інвестиції)»
К-т рахунків 1200 (2600) «Кореспондентський рахунок у НБУ» (поточні рахунки СГД);
і одночасно:
Д-т рахунка 9900 «Контррахунок»
К-т рахунка 9020 «Гарантії, що надані клієнтам».
Висновки
Вексель допомагає прискорити реалізацію товарів і збільшує швидкість руху обігових коштів. Вексель — це вид кредитних грошей.
Простий вексель — це свідоцтво, що містить у собі письмове безумовне зобов»язання боржника сплатити визначену суму грошей своєму кредитору. Соло-вексель векселедавець може передати іншій особі з допомогою спеціального напису — індосаменту, передавального напису на векселі або на іншому цінному папері, що засвідчує перехід прав за цим документом до іншої особи.
Переказний вексель (тратта) — це документ, що містить письмову вказівку векселедержателя (трасанта) особі, на яку виставлений вексель, — платнику (трасату) сплатити визначену суму грошей пред»явнику векселя або особі, вказаній у векселі (ремітенту), через визначений термін або за вимогою. Переказний вексель (тратту) виписує і підписує кредитор (трасант). Вексель є наказом боржникові (трасату) про сплату у визначений термін певної суми третій особі. Вексель, у якому відсутній будь-який із вказаних реквізитів, не має сили.
На балансових рахунках банки обліковують: векселі, що є їхньою власністю; прості векселі, видані банком; надані банком акцепти переказних векселів.
На позабалансових рахунках обліковуються: акцепти виданих банком переказних векселів, що надані іншими особами; індосаменти, учинені банком, які не містять безоборотних застережень; авалі та гарантії, надані банком у забезпечення оплати векселів; зобов»язання з кредитування за вексельними операціями за умови, що дата валютування не збігається з датою угоди; векселі, що зберігаються у сховищі і є власністю банку; векселі, що їх надано (одержано) у заставу, придбано (продано) за операціями репо; векселі, що перебувають у банку на підставі договорів комісії, доручення, зберігання; векселі, надіслані або одержані на інкасо; векселі, прийняті банком на експертизу.
Операції обліку (переобліку) векселів та надання (одержання) кредитів під заставу векселів в АБ “Ажіо” відносять до кредитних операцій.
Обліковування (облік) векселів є формою кредитування банком суб»єкта господарювання через придбання векселя до настання строку платежу за ним з відповідною знижкою (дисконтом) для одержання прибутку від погашення векселя в повній сумі.
Облік векселів банк АБ “Ажіо” здійснює на підставі договору, укладеного з векселедержателем.
Договір може укладатися як на певний строк (генеральна угода щодо обліку), так і на окремі векселі (разові договори про облік).
Купівля та продаж векселів здійснюються АБ “Ажіо” відповідно до умов договору, укладеного з продавцем (покупцем). Договором визначається: ціна купівлі (продажу) векселів; строк та порядок здійснення розрахунків; умови переходу права власності на векселі, строк і порядок передавання векселів.
Під час виконання операції з продажу векселів у системі рахунків бухгалтерського обліку відображаються окремо три складові частини цінного паперу: номінал, дисконт, премія.
До операцій оформлення векселями дебіторської заборгованості перед банком АБ “Ажіо” належать:
• видача банком переказних векселів на боржника банку і акцептація векселів боржником;
• видача боржником банку простих векселів на користь банку. Акцепт переказного векселя оформлюється як надпис на векселі «Акцептовано», «Прийнято до платежу». Для акцепту достатньо і самого тільки підпису трасата на лицьовому боці векселя. Акцепт набуває чинності після передавання векселя або після повідомлення про акцепт, зробленого трасатом у письмовій формі векселедержателю або одному з трасантів.
Список використаних джерел
- Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 7.12.2000 р. № 2121-111 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 2001. — Вип. 1. — С. 3.
- Закон України «Про обіг векселів в Україні» від 05.04.2001 р. №2374-III // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 2001. — Вип. 5. — С. 10.
- Інструкція «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затверджена постановою Правління НБУ від 29.03.2001 за № 135.//Все про бухгалтерський облік. — 2001. — №54. — С. 10-31.
- Правила бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків, затверджені постановою Правління НБУ від 25.09.97 за № 316 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. —1997. — Вип. 11. — С. 25—33.
- План рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затверджений постановою Правління НБУ від 21.11.97 за №388 (в редакції постанови Правління НБУ 16.12.98 за № 520) // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності.— 1999.— Вип. 1,ч. 1. — С. 15—36.
- Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затверджена постановою Правління НБУ 21.11.97 за № 388 (в редакції постанови Правління НБУ від 16.12.98 за № 520 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1998. — Вип. 1, ч. 2.— С 3; 1999. — Вип. 1. —С. 26—39.
- Інструкція про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затверджена постановою Правління НБУ від 14.04.98 за № 141 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1998. — Вип. 7. — С. 11—69.
- Інструкція «Про відкриття банками рахунків в національній валюті та іноземній валюті», затверджена постановою Правління НБУ від 18.12.98 за № 527 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1999. — Вип. 2. — С. 4.
- Положення про організацію бухгалтерського обліку за звітності в банківських установах України, затверджено постановою Правління НБУ 30.12.98 за № 566 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. — 1999. — Вип. 3. — С. 14.
- Банківські операції: Підручник / За ред. А.М. Мороза. — К.: КНЕУ, 2000. — 384 с.
- Банковское дело / Под ред. В.И. Колосникова. — М.: Финансы и статистика, 1999. — 464 с.
- Васюренко О.В. Банківські операції: Навч. посіб. — К.: Т-во «Знання», КОО, — 2000. — 243 с.
- Верхоглядова Н. Оценка и подходы к управлению банковскими рисками // Экономика. Финансы. Право. — 1999. — № 10. — С. 8.
- Вступ до банківської справи / За ред. М.І. Савлука. — К.: Лібра, 1998. — 344 с.
- Гласюк В. Практичні аспекти визначення обсягу кредиту, що надається під заставу // Вісник НБУ. — 2000. — № 8. — С. 15.
- Голуб В. Концептуальні підходи до управління проблемними кредитами в комерційних банках // Вісник НБУ. — 2000. — № 2. — С. 56.
- Дзюблюк О.В. Оцінка ефективності кредитних вкладень комерційних банків // Фінанси України. — 2000. — № 9. — С. 149.
- Дмитренко М. Управління ризиками в комерційних банках // Вісник НБУ. — 1998. — № 9. — С. 23.
- Довгорук П. Методи оцінки кредитного ризику в банках // Інформаційний бюлетень Міністерства статистики України. — 1996. — № 11—12. — С. 24.
- Ильясов С.М. Управление активами и пассивами банков // Деньги и кредит. — 2000. — № 5. — С. 20.
- Іванова Т, Ризики за активними операціями комерційного банку і його прибутковість // Вісник НБУ. — 1998. — № 12. — С. 40.
- Кіндрацька Л. М. Бухгалтерський облік у комерційних банках України: Навчальний посібник. -К.: КНЕУ, 2001. — 635с.
- Лагутін В.Д. Кредитування: теорія і практика: Навч. посіб. — К.: Знання, 2000. — 215 с.
- Матвієнко П. Застава як засіб забезпечення банківських кредитів // Банківська справа. — 2000. — № 5. — С. 45.
- Олексієнко С. Управління ризиками в системі банківського менеджменту // Банківська справа. — 1998. — № 2. — С. 24.
- Павлюк К.В. Фінансові ресурси держави: Монографія. — К.: «НІОС», 1997. — 176 с.
- Пернарівський О. Оцінка та регулювання кредитних ризиків у банківському менеджменті // Економіка. Фінанси. Право. — 1999. — № 1. — С. 22.
- Пернарівський О. Ризик та ліквідність комерційного банку // Вісник НБУ. — 2000. — № 4. — С. 31.
- Примастка Л.О. Банківський менеджмент. Хеджування ризиків: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 1998. — 108 с.
- Пуховкіна М., Клименко В. Основні напрямки регулювання кредитного ризику // Вісник НБУ. — 1999. — № 5. — С. 37.
- Романенко О. Управління активами і пасивами у процесі керівництва комерційним банком // Вісник НБУ. — 2000. — № 8. — С. 26.
- Роуз 77.С. Банковский менеджмент: предоставление финансовых услуг: Пер. с англ. — М.: Дело Лтд, 1995. — 743 с.
- Святко С.А. Проблемні кредити та їх вплив на дохідність банку // Фінанси України. — 1997. — № 2. — С. 75.
- Скакун Л. Неперервність процесу ризик-менеджменту кредитних операцій банку як основа їх беззбитковості // Банківська справа. — 2000. — № 5. — С. 9.
- Тиркало Р.І., Щибиволок 3.1. Фінансовий аналіз комерційного банку: основи теорії, експрес-діагностика, рейтинг: Навч. посіб. — К.: Слобожанщина, 1999. — 236 с.
- Чекасов В.Е. Финансовый анализ в коммерческом банке. — М.: ИНФРА-М, 1995. — 272 с.
- Шевченко Р.І. Банківські операції: Навч. посіб. для самостійного вивчення дисципліни. — К.: КНЕУ, 2000. — 289 с.
- Шелудько Н.М. Проблемні кредити і фінансова стійкість банківської сфери // Фінанси України. — 2000. — № 1. — С. 13.
- Шибалкіна В. Оптимальні умови банківського кредитування // Банківська справа. — 1998. — № 4. — С. 39.
Додатки
Додаток А
Баланс АБ “Ажіо” (в гривнях) | ||
Показники | на 01.01.03р. | на 01.01.04р. |
Активи | ||
Грошові кошти і коррах. в НБУ | 47148708 | 91099845 |
Державні цінні папери | 0 | 15464345 |
Коррах. в інших банках | 39846637 | 54319055 |
Міжбанківські депозити та кредити | 51944278 | 48763457 |
— резерви під міжбанківські операції | -1013782 | -514312 |
Кредити, видані клієнтам (брутто) | 213667133 | 347190880 |
— резерви під кредитні операції | -3063733 | -4472498 |
Цінні папери інших емітентів | 27602931 | 15874952 |
— резерви під операції з цінними паперами | -141460 | -76 |
Нематеріальні активи | 624433 | 680336 |
Матеріальні активи | 17830658 | 19156273 |
Міжфілійні розрахунки | 163011139 | 198019456 |
Інші активи | 24011101 | 22970865 |
Загальні активи | 581468043 | 808552578 |
Зобов’язання | ||
Коррах. Банків | 8045285 | 3882091 |
Міжбанківські депозити і кредити | 22573225 | 49199564 |
Кошти до питання клієнтів | 92437764 | 141614636 |
в т.ч.бюдж.організацій і небюдж.фондів | 1263715 | 87688 |
Строкові депозити клієнтів | 153521554 | 250608431 |
Цінні папери власного боргу | 1123324 | 5700547 |
Кредити, отримані від міжнародних
фінансових організацій |
41382005 | 41097263 |
Субординований борг | 13484550 | 21570825 |
Міжфілійні розрахунки | 163011139 | 198019456 |
Інші зобов’язання | 15021459 | 22502228 |
Загальні зобов’язання | 510600305 | 734195041 |
Капітал | ||
Статутний фонд | 43000000 | 50000000 |
— власні викуплені облігації банку | -117598 | -4028 |
Резерви і прибуток минулих років | 25274589 | 20978832 |
Прибуток поточного року | 2710748 | 3382733 |
Загальний капітал | 70867739 | 74357537 |
Загальні зобов’язання і капітал | 581468044 | 808552578 |
Додаток Б
Звіт про прибутки та збитки АБ “Ажіо” (тис. грн.) | ||
Показники | 2002 р | 2003 р |
Процентні доходи | 41722 | 49178 |
по кредитам юридичним особам | 34828 | 43441 |
по міжбанківським кредитам та депозитам | 5474 | 3596 |
по кредитам фізичним особам | 994 | 883 |
по цінним паперам | 425 | 1254 |
Інші | 1 | 4 |
Процентні видатки | 24841 | 30032 |
по депозитам фізичних осіб | 11472 | 15880 |
по депозитам юридичних осіб | 5420 | 5725 |
по міжбанківським кредитам і депозитам | 4930 | 4133 |
по поточних рахунках клієнтів | 1862 | 2006 |
Інші | 1127 | 2288 |
Чистий процентний дохід | 16881 | 19146 |
Непроцентні доходи | 20748 | 22073 |
Комісійні: | 16023 | 17573 |
за розрахунково-касове обслуговування клієнтів | 10861 | 11164 |
по операціям на валютному ринку | ||
та ринку банківських металів | 2492 | 3467 |
за інші послуги, здійснені клієнтам і банкам | 2670 | 2942 |
Від торгових операцій: | 3601 | 3866 |
Інші: | 1124 | 634 |
Усього доходів | 62470 | 71251 |
Непроцентні видатки | 29348 | 29727 |
Комісійні | 1894 | 1761 |
На утримання основних засобів та | ||
нематеріальних активів | 5720 | 5161 |
На телекомунікації | 2524 | 2512 |
Інші операційні на адміністративні видатки | 19210 | 20293 |
Усього видатків | 54189 | 59759 |
Прибуток до формування | ||
резервів та оподаткування | 8281 | 11492 |
Відрахування в резерви | 3642 | 7758 |
Податок на прибуток | 1928 | 1264 |
Чистий прибуток від основної діяльності | 2711 | 2470 |
Прибуток від реалізації необоротних активів | 913 | |
Чистий прибуток | 2711 | 3383 |