Курсова робота Інтегрована система обліку витрат на підприємстві

Зміст

Вступ………………………………………………………………………………………………… 3

 

1. Сутність обліку витрат………………………………………………………………….. 5

 

1.1. Мета та завдання обліку витрат на виробництво……………………….. 5

 

1.2. Управлінський облік витрат виробництва…………………………………. 7

 

1.3. Функції обліку витрат на виробництво…………………………………….. 10

 

2. Облік та аналіз витрат на підприємстві……………………………………….. 13

 

2.1. Техніко-економічна характеристика підприємства………………….. 13

 

2.2. Облік витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції на ТОВ “Сігма”……………………………………………………………………………………………………….. 20

 

3. Шляхи вдосконалення обліку витрат на ТОВ “Сігма”………………… 31

 

Висновки та пропозиції………………………………………………………………….. 35

 

Список використаних джерел…………………………………………………………. 38


Вступ

 

Перехід до ринкових відносин зовсім по-іншому визначає місце підприємства в економіці. Ефективність його роботи багато в чому залежить від управлінської діяльності, що забезпечує реальну економічну самостійність підприємства, його конкурентноздатність і вартісне положення на ринку. Вона зажадала іншого підходу й організації інформаційної системи. Бухгалтерський (фінансовий) облік як основна частина існуючої інформаційної системи підприємства не забезпечує керівників усіх рівнів оперативною інформацією. У силу своєї специфіки фінансовий облік не може надати інформацію і для розробки стратегії і тактики внутрішнього керування діяльністю підприємства в умовах ринку.

Управлінські рішення підприємницької діяльності ґрунтуються на плановій, нормативній, технологічній, обліковій і аналітичній інформації. Контроль і регулювання — основні функції керування — реалізуються в зіставленні планових даних і зведень оперативного обліку. Оцінка результатів управлінських рішень і відповідальність за їхнє виконання виробляються за даними внутрішньої звітності. Планування і координація майбутнього розвитку підприємства базуються на аналітичних розрахунках, зроблених за допомогою специфічних прийомів.

Прибуток підприємства являє собою підсумок його господарської діяльності та є джерелом його життєдіяльності. Величина прибутку залежить від росту обсягу реалізації, від зниження собівартості та якості реалізованої продукції, товарів, робіт, послуг.

Саме тому тема курсової роботи “Інтегрована система обліку витрат на підприємстві” є на початку ХХІ століття досить актуальною.

Метою даної курсової роботи є проведення обліку витрат на виробництво та реалізацію продукції підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.

Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:

розкрити теоретичні основи сутності обліку витрат на виробництво та реалізацію продукції;

проаналізувати практику обліку витрат на виробництво та реалізацію одиниці продукції на базовому підприємстві;

розглянути шляхи вдосконалення системи обліку витрат на підприємстві.

Предметом дослідження результати діяльності базового підприємства.

В якості базового було обрано підприємство ТОВ “Сігма”

Теоретичну основу дослідження питань склали закони України, постанови, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як:  Бірман Л.А.., Бутинець Ф.Ф., Волков О.А., Голова С. Ф., Мазаракі А.А., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д., Ялдин І.В., Ачкасов А. Е., Носова С. С., Шеремет А. Д., Сайфулін Р. С. та інших.


1. Сутність обліку витрат

1.1. Мета та завдання обліку витрат на виробництво

У загальній системі показників, що характеризують ефективність виробництва як усього підприємства, так і його підрозділів, головне місце належить собівартості. Склад собівартості визначається тими витратами, що її формують.

Керування витратами підприємства є складним процесом. Воно означає по своїй сутності керування всією діяльністю підприємства, тому що охоплює всі сторони виробничих процесів, що відбуваються.

Проблема розробки і використання на практиці обліку нових підходів до ефективного керування витратами підприємства широко обговорюється у вітчизняній і закордонній економічній літературі. Загальноприйняте визначення сутності обліку витрат — це «облік витрат є сукупність свідомих дій, спрямованих на відображення, що відбуваються на підприємстві протягом визначеного тимчасового періоду процесів постачання, виробництва і реалізації продуктів його праці за допомогою їх (процесів) кількісного виміру (у натуральних і вартісних показниках), реєстрації, угруповання й аналізу в розрізах, що формують собівартість готової продукції. Таке відображення забезпечує одержання вичерпної інформації, необхідної для того, щоб керувати підприємством (чи об»єднанням підприємств) і оцінювати його діяльність шляхом виведення фінансових

Відпрацьовування найбільш доцільної технології бухгалтерського й управлінського обліку, що відповідає динамічними ринковими умовами, що забезпечує високу оперативність одержання інформації про зміну економічних показників діяльності підприємства по кожнім продукті, і висока якість аналізу причин цих змін дозволять керівництву ТОВ “Сігма” вчасно приймати вирішення по стабілізації фінансової і виробничої діяльності підприємства.

Питання технології аналізу господарської діяльності, одержання для її проведення необхідної облікової інформації повинні займати одне з важливих місць у загальній системі керування підприємством.


Висновки та пропозиції

 

В результаті проведеного дослідження можна зробити наступні теоретичні та практичні висновки:

У загальній системі показників, що характеризують ефективність виробництва як усього підприємства, так і його підрозділів, головне місце належить собівартості. Склад собівартості визначається тими витратами, що її формують.

Керування витратами підприємства є складним процесом. Воно означає по своїй сутності керування всією діяльністю підприємства, тому що охоплює всі сторони виробничих процесів, що відбуваються.

Управлінський облік витрат — складова частина інформаційної системи підприємства. Ефективність керування виробничою діяльністю забезпечується інформацією про діяльність структурних підрозділів, служб, відділів підприємства. Цю інформацію управлінський облік формує для керівників різних рівнів керування усередині підприємства з метою прийняття ними правильних управлінських рішень.

Порівняння фактичних витрат з плановими (нормативними) дає змогу в процесі аналізу оцінювати роботу підрозділів з викорис­тання ресурсів, з»ясовувати причини відхилень фактичних витрат від планових і відповідно стимулювати працівників підприємства до їхнього зниження.

Обсяг виручки від реалізації ТОВ “Сігма” у звітному році виріс на 34,53% в порівнянні з минулим, що і спричинило до зростання величини валового доходу. Так, у 2001 році доход від реалізації склав 3901,3 тис. грн., що на 34,53% більше ніж у 2000 році. На такий відсоток збільшилась і величина податку на додану вартість.

Негативним є зростання величини та рівня витрат, пов’язаних з операційною діяльністю підприємства:

— собівартість реалізованої продукції (товарів, послуг) з 1916,53 тис. грн. до 2126,14 тис. грн., у відсотках становить 10,94 %;

— адміністративних витрат з 250,32 тис. грн. до 322,51 тис. грн., що становить 28,84 %;

— витрати на збут з 81,14 тис. грн. до 160,11 тис. грн., що становить 97,33%.

Інші операційні витрати, які також складають витрати підприємства від операційної діяльності, зросли з 51,11 тис. грн. до 110,01 тис. грн.

Але все це не спричинило зменшення показника фінансового результату від операційної діяльності. Він зріс з 117,57 тис. грн. до 532,31 тис. грн., у відсотках це склало 352,78 % ; показник рентабельності реалізації (скільки доходу припадає на одну гривню реалізованої продукції) в 2001 році дорівнює 13,64 %.

На формування фінансового результату від звичайної діяльності підприємства в 2001 році позитивний вплив зробила сума доходу від іншої діяльності (відсотки від фінансових інвестицій, від реалізації необоротних активів тощо), яка склала 21,59 тис. грн.

Отже, фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування – прибуток – у звітному році склав 553,90 тис. грн., що майже на 330,83 % більше, ніж у 2000 році ( 425,33 тис. грн.).

В зв’язку з цим рентабельність підприємства (який прибуток одержує підприємство на кожну гривню вкладеного капіталу, тобто характеризує ефективність використання наявних ресурсів підприємства) у звітному році зросла на 220,25 % і склала 9,94 %.

Отже, можна зробити висновок, що основні показники фінансово-господарської діяльності ТОВ “Сігма” зазнали позитивних змін у звітному році порівняно з 2000 роком. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути також направлена на пошук найбільш ефективних форм і методів співпраці з діловими партнерами по забезпеченню її рентабельності.

Повна собівартість одиниці продукції на ТОВ «Сігма» становить 128,28 грн., що на 3,51 грн. (2,66%) менше ніж планувалося. За статтями, що входять до калькуляції собівартості одиниці продукції  вартість сировини за винят­ком супутної продук­ції більша на 0,2 грн. (0,21%) ніж за планом, палива та енергії на технологічні потреби більша на  3,91 грн. (26,07%). Частина витрат на утриман­ня та експлуатацію обладнання менша на 0,3 грн. ніж заплановано.

Основні вимоги до управлінського обліку, що доцільно реалізувати на ТОВ “Сігма”:

Роздільне проведення обліку витрат по кожнім виду продукції, що випускається підприємством, для чого кожному виду продукції необхідно привласнити свій код;

Поділ обліку витрат по кожнім виду продукції на перемінні витрати на одиницю продукції і постійні витрати, віднесені до даної продукції.

 

 


Список використаних джерел

1.       Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р.

2.       Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.

3.       Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).

4.       Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.

5.       Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.

6.       Про підприємництво: Закон України, затверджений постановою Верховної Ради України” №698-12 від 7.02.91р. // Галицькі контракти — 1996. — №42. — С.28-32.

7.       Бутинець Ф. Ф. Бухгалтерський управлінський облік. Навчальний посібник. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 448с.

8.       Бойчик Н. Економіка підприємства. Навч.посібник.К.Атіка,2001-298с.

9.       Волков О.Экономика предприятия. Курс лекций.М: Инфра-М,2001-280С.            Ворст Й.,Ревентлоу П.Экономика фирмы. — М.: Высш.шк.,1994-272с.

10.   Гаєвська Л. Економіка, підприємства. Навч.-метод.пос.Ірпі.: Акад.ДПС, 2001-145с.

11.   Голов С. Ф. Управленческий бухгалтерский учет. Изат. дом “Скарби”. – К.,1998. – 248 с.

12.   Економіка виробничого підприємства. Навч.пос. К.: Знання,2001-405с.

13.   Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.

14.   Зайцев Н. Экономика промышленного предприятия. М.: инфра-М, 2000-358с.

15.   Карпова Т. П. Управленческий учет: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ, 2002. – 350 с.

16.   Покропивний С. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001-456с.


Додаток 1

 

 

Додаток

 

 

 

 

до Положення (стандарту)

 

 

бухгалтерського обліку 2

 

 

 

 

Коди

 

Дата

(рік, місяць, число)

 

 

Підприємство  ТОВ «Сігма»

за

ЄДРПОУ

 

 

Територія

за

КОАТТУ

 

 

Орган державного управління

за

СПОДУ

 

 

Галузь

за

ЗКГНГ

 

 

Вид економічної діяльності

за

КВЕД

 

 

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Баланс

 

 

 

 

                                        на 1  січня            200 2 року

 

 

 

 

Форма № 1

 

 

 

 

Код за ДКУД 1801001

 

 

 

 

 

 

 

Код

На початок

На кінець

 

Актив

рядка

звітного

звітного

 

 

 

періоду

періоду

 

1

2

3

4

 

1. Необоротні активи

 

 

 

 

Нематеріальні активи:

 

 

 

 

залишкова вартість

0 10

 

 

 

первісна вартість

0 11

 

 

 

Знос

0 12

 

 

 

Незавершене будівництво

0 20

20,8

16,6

 

Основні засоби:

 

 

 

 

залишкова вартість

0 30

411,3

1738,2

 

первісна вартість

0 31

867,0

3757,6

 

Знос

0 32

455,7

2019,4

 

Довгострокові фінансові інвестиції :

 

 

 

 

які обліковуються за методом участі

 

 

 

 

в капіталі інших підприємств

0 40

 

 

 

інші фінансові інвестіції

0 45

2,5

7,3

 

Довгострокова дебіторська заборго-

 

 

 

 

ваність

0 50

 

 

 

Відстрочені податкові активи

0 60

 

 

 

Інші необоротні активи

0 70

 

 

 

Усього за розділом 1.

0 80

434,6

1762,1

 

2. Оборотні активи

 

 

 

 

Запаси:

 

 

 

 

виробничі запаси

100

192,3

305,4

 

тварини на вирощуванні та відгодівлі

110

 

 

 

незавершене виробництво

120

6,6

10,5

 

готова продукція

130

115,4

111,5

 

товари

140

 

 

 

Векселі одержані

150

 

 

 

Дебіторська заборгованість за товари,

 

 

 

 

роботи, послуги:

 

 

 

 

чиста реалізаційна вартість

160

101,2

117,0

 

первісна вартість

161

103,2

119,5

 

резерв сумнівних боргів

162

2

2,5

 

Дебіторська заборгованість за розра-

 

 

 

 

хунками:

 

 

 

 

з бюджетом

170

12,0

9,0

 

за виданими авансами

180

5,0

2,5

 

з нарахованих доходів

190

 

 

 

із внутрішніх розрахунків

200

 

 

 

Інша поточна дебіторська заборгова-

 

 

 

 

ність

210

95,6

157,1

 

Поточні фінансові інвестиції

220

 

30

 

Грошові кошти та їх еквіваленти :

 

 

 

 

у національній валюті

230

51,0

29,6

 

в іноземній валюті

240

6,2

14,5

 

Інші оборотні активи

250

 

 

 

Усього за розділом 2.

260

585,2

787,2

 

3. Витрати майбутніх періодів

270

 

 

 

БАЛАНС

280

1019,8

2549,3

 

 

Код

На початок

На кінець

 

Пасив

рядка

звітного

звітного

 

 

 

періоду

Періоду

 

1

2

3

4

 

1. Власний капітал

 

 

 

 

Статутний капітал

300

13,9

13,9

 

Пайовий капітал

310

 

 

 

Додатковий вкладений капітал

320

 

 

 

Інший додатковий капітал

330

739,2

2012,7

 

Резервний капітал

340

3,5

3,5

 

Нарозподілений прибуток (непокритий

 

 

 

 

збиток)

350

7,3

331,6

 

Неоплачений капітал

360

 

 

 

Вилучений капітал

370

 

 

 

Усього за розділом 1.

380

763,8

2361,7

 

2. Забеспечення наступних витрат

 

 

 

 

і платежів

 

 

 

 

Забеспечення виплат персоналу

400

 

 

 

Інші забеспечення

410

 

 

 

Цільове фінансування

420

 

 

 

Усього за розділом 2.

430

 

 

 

3. Довгострокові зобов,язання

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

440

 

 

 

Інші довгострокові фінансові

 

 

 

 

зобов,язання

450

28,0

13,6

 

Відстрочені податкові зобов,язання

460

 

 

 

Інші довгострокові зобов,язання

470

 

 

 

Усього за розділом 3.

480

28,0

13,6

 

4. Поточні зобов,язання

 

 

 

 

Короткострокові кредити банків

500

40,0

30,0

 

Поточна заборгованість за довгостро-

 

 

 

 

ковими зобов,язаннями

510

8,6

6,0

 

Векселі видані

520

 

 

 

Кредиторська заборгованість за това-

 

 

 

 

ри, роботи, послуги

530

122,5

64,2

 

Поточні зобов,язання за розрахунками:

 

 

 

 

з одержаних авансів

540

 

 

 

з бюджетом

550

11,0

9,1

 

з позабюджетних платежів

560

2,0

1,1

 

зі страхування

570

2,8

2,0

 

з оплати праці

580

14,2

13,8

 

з участниками

590

24,2

43,8

 

із внутрішніх розрахунків

600

 

 

 

Інші поточні зобов,язання

610

2,7

4,1

 

Усього за розділом 4.

620

228,0

174,1

 

5. Доходи майбутніх періодів

630

 

 

 

БАЛАНС

640

1019,8

2549,3

 

                                                     Керівник                     М.П.                      

 

                                Головний бухгалтер

 

 

 Додаток 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

 

 

 

 

до Положення (стандарту)

 

 

бухгалтерського обліку 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коди

 

Дата

(рік, місяць, число)

 

 

Підприємство  ТОВ «Сігма»

за

ЄДРПОУ

 

 

Територія

за

КОАТТУ

 

 

Орган державного управління

за

СПОДУ

 

 

Галузь  

за

ЗКГНГ

 

 

Вид економічної діяльності

за

КВЕД

 

 

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Звіт

 

 

 

                                                                 про фінансові результати

 

 

                                                                     за     рік      2001 року

 

 

 

 

Форма № 2

 

 

 

 

Код за ДКУД 1801003

 

 

 

 

 

 

 

1.Фінансові результати

 

 

 

 

 

 

 

                    Стаття

Код

За звітний

За попередній

 

 

рядка

   період

      період

 

1

2

3

4

 

Дохід (виручка) від реалізації продукції

0 10

3901,3

2900,0

 

Податок на додану вартість

0 15

650,22

483,33

 

Акцизний збір

0 20

 

 

 

 

0 25

 

 

 

Інші вирахування з доходу

0 30

 

 

 

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції

0 35

3251,08

2416,67

 

Собівартість реалізованої продукції

0 40

2126,14

1916,53

 

Валовий:

 

 

 

 

 прибуток

0 50

1124,94

500,14

 

 збиток

0 55

 

 

 

Інші операційні доходи

0 60

 

 

 

Адміністративні витрати

0 70

322,51

250,32

 

Витрати на збут

0 80

160,11

81,14

 

Інші операційні витрати

0 90

110,01

51,11

 

Фінансові результати від операційної діяльності:

 

 

 

 

прибуток

100

532,31

117,57

 

збиток

105

 

 

 

Дохід від участі в капіталі

110

 

 

 

Інші фінансові доходи

120

 

 

 

Інші доходи

130

21,59

11,0

 

Фінансові витрати

140

 

 

 

Втрати від участі в капіталі

150

 

 

 

Інші витрати

160

 

 

 

Фінансові результати від звичайної діяльності

 

 

 

 

до оподаткування:

 

 

 

 

прибуток

170

553,9

128,57

 

збиток

175

 

 

 

Податок на прибуток від звичайної діяльності

180

166,17

38,57

 

Фінансові результати від звичайної діяльності

 

 

 

 

прибуток

190

387,73

90,0

 

збиток

195

 

 

 

Надзвичайні:

 

 

 

 

доходи

200

 

 

 

витрати

205

 

 

 

Податки з надзвичайного прибутку

210

 

 

 

Чистий:

 

 

 

 

прибуток

220

387,73

90,0

 

збиток

225

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Елементи операційних витрат

 

Найменування показника

Код

За звітний

За попередній

 

 

рядка

   період

      Період

 

1

2

3

4

 

Матеріальні затрати

230

 

 

 

Витрати на оплату праці

240

 

 

 

Відрахування на соціальні заходи

250

 

 

 

Амортизація

260

 

 

 

Інші операційні витрати

270

 

 

 

Разом

280

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Розрахунок показників прибутко-

 

 

вості акцій

 

 

Назва статті

Код

За звітний

За попередній

 

 

рядка

   період

      період

 

1

2

3

4

 

Середньорічна кількість простих акцій

300

 

 

 

Скоригована середньорічна кількість простих акцій

310

 

 

 

Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію

320

 

 

 

Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну

 

 

 

 

просту акцію

330

 

 

 

Дивіденти на одну просту акцію

340

 

 

 

 

 

 

 

 

М.П.      

 

 

 

 

                                                     Керівник                                    

 

 

                                Головний бухгалтер

 

 

 

 

 

 

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.