Розділ 2. Практичні аспекти обліку готової продукції по ВАТ «АВЕРС»
2.1. Характеристика господарської діяльності ВАТ «АВЕРС»
2.2. Документування господарських операцій з руху готової продукції
2.3. Аналітичний та синтетичний облік руху готової продукції
2.4. Реалізація готової продукції та її облік
Розділ 3. Аналіз та контроль готової продукції
3.1. Задачі, методика аналізу готової продукції
3.2. Контроль за збереженням готової продукції
Розділ 2. Практичні аспекти обліку готової продукції по ВАТ «АВЕРС»
2.1. Характеристика господарської діяльності ВАТ «АВЕРС»
ВАТ “АВЕРС” знаходиться за адресою м. Київ вул. Деревообробна, 5. Основним видом діяльності є виробництво будівельних деталей із деревини; лісопильне виробництво; посередницькі послуги під час купівлі-продажу товарів народного споживання.
Всі основні положення функціонування підприємства зафіксовані в Статуті.
Підприємство ВАТ “АВЕРС” виготовляє високоякісні столярні вироби з натуральної деревини. Основна продукція — дверні й віконні блоки. Підприємство освоїло виготовлення вікон і дверей, у т. ч. балконних, за євростандартом, використовуючи передові закордонні технології та оздоблювальні матеріали. ВАТ “АВЕРС” займається також виготовленням віконних рам, типових роздільних віконних блоків відповідно до держстандарту, зовнішніх і внутрішніх дверних блоків (фільончастих і під скло), підвіконної дошки, дошки для підлоги, лиштв, плінтусів, вагонки та інших погонажних виробів, а також робить послуги з розпилювання круглого лісу і сушіння пиломатеріалів. Столярні вироби можуть виготовлятися без оздоби, з прозорим лаковим покриттям і з тонованим лаковим покриттям.
Підприємство має власні під’їзні шляхи, дільницю з сортування і сушіння пиломатеріалів, столярні дільниці, транспортну дільницю, дільницю зі складання склопакетів і фарбування столярних виробів.
….
У разі організації на підприємстві номенклатурно-кількісного оперативно-складського й аналітичного бухгалтерського обліків вони (в номенклатурно-кількісному відношенні) дублюватимуть один одного, але за умов використання ЕОМ такого дублювання можна уникнути, якщо організувати оцінку готової продукції, враховану в оперативному складському обліку. При ручній реєстрації даних у складському обліку, використовуючи тверді облікові ціни, можна уникнути паралельного ведення бухгалтерського обліку. За твердими обліковими цінами ведуть вартісний аналітичний облік руху готової продукції за групами, матеріально відповідальними особами, рахунками і субрахунками.
Для звірки даних складського й аналітичного обліків потрібно здійснювати періодичну оцінку за обліковими цінами кількісних залишків за даними складського обліку на визначену дату і зіставляти одержані загальні суми з сумою залишку за обліковими цінами вартісного аналітичного обліку. Такий метод організації обліку називається сальдовим або оперативно-бухгалтерським.
2.4. Реалізація готової продукції та її облік
Реалізованою продукцією підприємства вважається продукція (товари, роботи, послуги), за яку покупцеві (замовникові) пред»явлені розрахункові документи. Пред»явленими розрахунковими документами (покупцеві, замовникові) вважаються документи з моменту подачі їх до установи банку (за умови здійснення розрахункових операцій через установи банків), або передачі їх покупцеві (замовникові) відповідно до умов, передбачених договором (контрактом), тобто без участі установ банків.
Якщо покупець (замовник) за умовами договору одержує продукцію безпосередньо на підприємстві ВАТ “АВЕРС”, то така продукція вважається реалізованою після видачі і відповідного оформлення документами та пред»явлення покупцеві-замовникові розрахункових документів.
Реалізованою вважається також продукція, за яку ВАТ “АВЕРС” одержало плату або авансові платежі.
На рис. 2.4 відображено рух готової продукції та її реалізації на підприємстві ВАТ “АВЕРС”.
….
Отже, на відповідному субрахунку рахунка № 93 «Витрати на збут» відображаються витрати на упаковку та транспортування відвантаженої продукції, що відшкодовується покупцями, а також оплата доставки продукції до станції або аеропорту призначення. Якщо ж оплата такої доставки включена до ціни продукції, то вона відшкодовується постачальникові в складі вартості відвантаженої продукції.
Розділ 3. Аналіз та контроль готової продукції
3.1. Задачі, методика аналізу готової продукції
Економічний аналіз ВАТ “АВЕРС” розглядає питання вивченням економічних аспектів господарських явищ і процесів – господарської діяльності; виявлення факторів і причин, що їх обумовили; опрацювання, обґрунтування та розробка заходів з мобілізації виявлених резервів; підвищення ефективності роботи підприємства, їх розділів, інших формувань. Економічний аналіз це система способів вивчення стану фінансово-господарської діяльності підприємства.
Для аналізу операцій з готовою продукцією на ВАТ “АВЕРС” можна застосовувати широкий спектр прийомів і методів економічного аналізу.
Найбільш поширеними із них є: зіставлення залишків по рахунках за різні звітні періоди; зіставлення показників бухгалтерської і фінансової звітності з прогнозними показниками; зіставлення одержаних в звітному періоді співвідношень між різними статтями звітності і аналогічними співвідношеннями минулих періодів.
…
Проте зазначені моменти мають обмежений вплив на стан справ у цілому і не перекручують дійсного фінансового становища підприємства, що перевіряється. У зв’язку з цим ревізор вважає за можливе підтвердити, що за винятком згаданих обмежень надана інформація свідчить про відповідність здійснюваної господарсько-фінансової діяльності чинному законодавству. Прийнята система бухгалтерського обліку відповідає законодавчим і нормативним вимогам.
Фінансова звітність складена на основі дійсних облікових даних і в цілому достовірно відображає фактичне фінансове становище підприємства, що перевіряється.
Ревізор КРУ Горин В. О. Підпис
Директор ВАТ “АВЕРС” Підпис
Дата _________________