Зміст
1. Економічне значення готової продукції
2. Організація виробництва та реалізації продукції на підприємствах турпродукту
3. Організаційно-економічна характеристика туристичного підприємства ДП «А.Е.Т. Джоін Ап»
4. Бухгалтерський облік виробництва та реалізації туристичного продукту ДП «А.Е.Т. Джоін Ап»
Вступ
Функціонуючи в ринковій економіці як суб»єкт підприємницької діяльності, кожне туристичне підприємство має забезпечувати такий стан своєї господарської діяльності, за якого воно стабільно зберігало б здатність безперебійно виконувати свої фінансові зобов»язання перед своїми діловими партнерами, державою, власниками, найманими працівниками та отримувати прибуток.
Ефективність функціонування підприємства на ринку туристичних послуг залежить від результатів виробництва та реалізації продукції.
Тому в системі організації бухгалтерського обліку на підприємствах туризму особливе місце займає облік продукції, її виробництво і реалізації, у задачі якого входять:
— постійний контроль за випуском готової продукції (послуг) за обсягом, асортиментом і якістю;
— своєчасний і правильний облік відвантаженої і реалізованої продукції (послуг), чітка організація розрахунків з покупцями;
— контроль за виконанням плану по відвантаженню і реалізації продукції, зроблених робіт і зроблених послуг відповідно до укладених договорів;
— облік і контроль дотримання кошторису комерційних і інших витрат, зв»язаних з відвантаженням і реалізацією продукції (послуг);
— своєчасне і достовірне визначення результатів від реалізації продукції (робіт, послуг) і їхній облік.
Для успішного виконання цих задач необхідна ритмічна робота підприємства, правильна організація складського господарства і збуту, своєчасне документальне оформлення господарських операцій.
Саме тому тема курсової роботи “Облік виробництва і реалізації продукції на підприємствах турпродукту” є досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є дослідження стану обліку виробництва і реалізації продукції підприємства турпродукту в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розкрити поняття готової продукції;
— розглянути організацію виробництва та реалізації продукції на підприємствах турпродукту;
— розглянути техніко-економічну характеристику базового підприємства;
— розглянути організацію бухгалтерського обліку виробництва та реалізації продукції на підприємстві;
— запропонувати шляхи вдосконалення обліку з використанням ПЕОМ;
— за результатами роботи зробити висновки.
Предметом дослідження є фінансові результати від господарської діяльності базового підприємства.
Об’єктом дослідження обрано туристичне підприємство ДП «А.Е.Т. Джоін Ап».
1. Економічне значення готової продукції
Готова продукція — це продукція (виріб, напівфабрикат, робота, послуга), що повністю закінчена обробкою на даному підприємстві, пройшла всі стадії технічного випробування (якщо вимагають відповідні її особливості), відповідає технічним умовам і стандартам, не потребує подальшої обробки на цьому підприємстві і здана на склад (рис. 1.1).
Готова продукція — це матеріальний результат виробничої діяльності підприємства. Крім випуску речовинної продукції (машин, взуття, одягу, хліба, цукерок тощо), підприємство може виконувати певні роботи для інших підприємств або надавати їм послуги. Наприклад, ремонтні роботи, перевезення вантажів своїм автотранспортом для інших підприємств та ін. На відміну від речовинної продукції, під якою розуміється вираз «Готова продукція», цей вид продукції називають «виконані роботи та послуги».
Таким чином, продукція підприємства може складатися з готової продукції та виконаних робіт та послуг.
Усі елементи виробничого процесу — сировина, матеріали, паливо тощо, які перебувають на різних стадіях технологічного процесу, утворюють незавершене виробництво [25, c. 124].
Готова продукція на промисловому підприємстві проходить такі операції:
…
Рис. 5.2. Схема алгоритму розв»язання задачі
Висновки
Готова продукція — це продукція (виріб, напівфабрикат, робота, послуга), що повністю закінчена обробкою на даному підприємстві, пройшла всі стадії технічного випробування (якщо вимагають відповідні її особливості), відповідає технічним умовам і стандартам, не потребує подальшої обробки на цьому підприємстві і здана на склад.
Головним документом, на підставі якого будуються взаємовідносини суб»єкта туристичної діяльності з клієнтами, є договір (угода, контракт). Відповідно до Закону про туризм, суб»єкт туристичної діяльності має право змінити тривалість та маршрут туру, клас обслуговування, вид транспортного засобу, спосіб забезпечення безпеки туриста та збереження його майна, збільшити обумовлену вартість туру більш як на п»ять відсотків лише за згодою туриста й за умови, що його повідомлено про це не пізніше як за 20 днів до початку туру.
Порядок групування та класифікації витрат, що включаються до собівартості туристичного продукту, визначено Наказом Державного комітету України з туризму від 04.06.99 р. №23 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо обліку витрат, які входять до собівартості туристичного продукту, та порядок формування фінансових результатів, які враховуються при оподаткуванні прибутку суб»єктів туристичної діяльності». Згідно з Методичними рекомендаціями, витрати на виробництво туристичного продукту при плануванні та обліку групуються суб»єктами туристичної діяльності за елементами та статтями витрат.
Туристична фірма ДП «А.Е.Т. Джоін Ап» як суб»єкт підприємницької діяльності була створена у 1997 році. У 2001 році було засноване дочірнє підприємство з тією ж назвою. За організаційно-правовою формою є товариством з обмеженою відповідальністю, тобто його учасники несуть відповідальність у межах своїх внесків. Внеском учасника є майно (майнові права), що передається товариству у власність або на правах користування.
Згідно з П(С)БО 16, витрати в бухгалтерському обліку ДП «А.Е.Т. Джоін Ап»відображаються одночасно із зменшенням активів або збільшенням зобов»язань. Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов»язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Загальновиробничі витрати можуть у момент їх появи відразу відноситися в дебет рахунка 23 «Виробництво» або обліковуватись на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати». У другому варіанті вони списуються з кредиту рахунка 91 «Загальновиробничі витрати» в дебет рахунка 23 «Виробництво» або в повному обсязі, або в сумі розподілених постійних загальновиробничих витрат. Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати списуються з кредиту рахунка 91 «Загальновиробничі витрати» безпосередньо в дебет рахунка 903 «Собівартість реалізованих послуг». Організація аналітичного обліку за рахунками 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут» здійснюється за об»єктами витрат відповідно до прийнятої облікової політики підприємства.
Задача «Розрахунок планової суми реалізації продукції» призначена для визначення суми реалізації готової продукції на підприємстві туризму.
Дана задача є складовою частиною комплексу задач із обліку отримання прибутку на підприємстві, котрий, у свою чергу, виступає одним із найскладніших і трудомістких комплексів у підсистемі обліку й контролю. У зв»язку з цим слід відмітити необхідність застосування нових методів і сучасних засобів обчислювальної техніки для розв»язання даного комплексу задач і задачі «Розрахунок планової суми реалізації готової продукції» зокрема.
Список використаних джерел
1. Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.
2. Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
3. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
4. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
5. Закон України “Про податок на додану вартість”, затверджений Постановою ВРУ №168/97 від 03.04.97 р. (із змінами №2831-ІІІ від 29.11.2001 р.).
6. Закон України “Про систему оподаткування”, затверджений Постановою ВРУ №77 від 18.02.97 р. (із змінами №2740-ІІІ від 20.09.2001 р.).
7. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Постанова ВРУ №996-XIV від 16.07.99 р.
8. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність: Закон України, затверджений Постановою Верховної Ради України від 16.07.99р. №996-ХІV //Бухгалтерський облік і аудит. – 1999, №6. – С.9-14.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
11. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджений наказом Міністерства фінансів України №205 від 28.04.2001р.// Бухгалтерський облік і аудит — 2001. — №5. -С.29-30.
12. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджене Наказом МФУ №291 від 30.11.99 р.
13. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік, — Житомир: ПП Рута, 2000.-С.365-376.
14. Бухгалтерський облік за національними стандартами. — Т.: Економічна думка, 2000. — 236 с.
15. Величко О. Г., Голов С. Ф. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні. — Д.: ТОВ «Баланс-Клуб», 2000. — 768 с.
16. Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухоблік і аудит. — №1. — 2000. – С. 21-22.
17. Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2001. — 266 с.
18. Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2001. — 416 с.
19. Грибова Л. Туризм: організація та облік. // Дебет-Кредит. 29»2002: Практична бухгалтерія — Бухгалтерський облік.
20. Дерій В. А., Кізима А. Я. Аудит: Курс лекцій / Тернопільська академія народного господарства. — Т.: ТАНГ, 2001. — 76 с.
21. Кузьмінський А.М. та ін. Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. — К.: Вища школа, 1993. — 126 с.
22. Сопко В. В., Завгородній В. П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник / Київський національний економічний ун-т. — К., 2000. — 258с.
23. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.
Додатки
Додаток А
Додаток до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 |
ФІНАНСОВИЙ ЗВІТ
суб»єкта малого підприємництва
|
|
КОДИ |
Дата (рік, місяць, число) |
|
| | 01
|
Підприємство ДП «А.Е.Т. Джоін Ап» |
за ЄДРПОУ |
|
Територія |
за КОАТУУ |
|
Форма власності |
за КФВ |
|
Орган державного управління |
за СПОДУ |
|
Галузь |
за ЗКГНГ |
|
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|
Середньооблікова чисельність |
Контрольна сума |
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
1. Баланс на ______1 січня________ 2004 р. |
Форма N 1-м |
Код за ДКУД |
1801006
|
Актив |
Код рядка |
На початок звітного року |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Необоротні активи |
|
|
|
Незавершене будівництво |
020 |
|
|
Основні засоби: |
|
|
|
залишкова вартість |
030 |
11.2 |
15.7 |
первісна вартість |
031 |
47.2 |
46.7 |
знос |
032 |
36.0 |
31.0 |
Довгострокові фінансові інвестиції |
040 |
|
|
Інші необоротні активи |
070 |
|
|
Усього за розділом I |
080 |
11.2 |
15.7 |
II. Оборотні активи |
|
|
|
Виробничі запаси |
100 |
35,00 |
29,80 |
Готова продукція |
130 |
20.1 |
19.8 |
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
8.2 |
7.3 |
первісна вартість |
161 |
8.2 |
7.3 |
резерв сумнівних боргів |
162 |
|
|
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом |
170 |
|
|
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
|
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
|
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|
|
|
в національній валюті |
230 |
6.8 |
19.1 |
в іноземній валюті |
240 |
|
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
Усього за розділом II |
260 |
70.1 |
76.0 |
III. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
|
Баланс |
280 |
81.3 |
91.7 |
4
Пасив |
Код рядка |
На початок звітного року |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Власний капітал |
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
15.9 |
15.9 |
Додатковий капітал |
320 |
|
3.5 |
Резервний капітал |
340 |
|
0.7 |
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
12.2 |
21.5 |
Неоплачений капітал |
360 |
( ) |
( ) |
Усього за розділом I |
380 |
28.1 |
41.6 |
II. Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування |
430 |
|
|
III. Довгострокові зобов»язання |
480 |
|
|
IV. Поточні зобов»язання |
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
30.5 |
20.5 |
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов»язаннями |
510 |
|
|
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
13,50 |
19,30 |
Поточні зобов»язання за розрахунками: |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
2,8 |
3,50 |
зі страхування |
570 |
1,4 |
3.4 |
з оплати праці |
580 |
5,0 |
3.4 |
Інші поточні зобов»язання |
610 |
|
|
Усього за розділом IV |
620 |
53.2 |
50.1 |
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
Баланс |
640 |
81.3 |
91.7 |
Продовження додатка (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 лютого 2001 р. N 101)
|
2. Звіт про фінансові результати за ___рік_____ 2003 р. |
Форма N 2-м Код за ДКУД |
1801007
|
Стаття |
Код рядка |
За звітний період |
За аналогічний період попереднього року |
1 |
2 |
3 |
4 |
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
010 |
99.0 |
138.4 |
Непрямі податки та інші вирахування з доходу |
020 |
( 16.5 ) |
( 23.1 ) |
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (010-020) |
030 |
82.5 |
115.3 |
Інші операційні доходи |
040 |
|
|
Інші звичайні доходи |
050 |
|
|
Надзвичайні доходи |
060 |
|
|
Разом чисті доходи (030 + 040 + 050 + 060) |
070 |
82.5 |
115.3 |
Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції |
080 |
|
|
Матеріальні затрати |
090 |
( 14.2 ) |
( 15.3 ) |
Витрати на оплату праці |
100 |
( 13.2 ) |
( 19.6 ) |
Відрахування на соціальні заходи |
110 |
( 4.95 ) |
( 7.35 ) |
Амортизація |
120 |
( 36.15 ) |
( 31.65 ) |
Інші операційні витрати |
130 |
( ) |
( ) |
у тому числі |
131 |
( ) |
( ) |
|
140 |
( ) |
( ) |
Інші звичайні витрати |
150 |
( ) |
( ) |
Надзвичайні витрати |
160 |
( ) |
( ) |
Податок на прибуток |
170 |
( 5.2 ) |
( 9.2 ) |
Разом витрати (090 + 100 + 110+ 120 + 130 + 140 + 150 ± 080+ 160 + 170) |
180 |
( 70.3 ) |
( 93.8 ) |
Чистий прибуток (збиток) (070 — 180) |
190 |
12.2 |
21.5 |