Зміст
Розділ 1. Теоретико-методологічні основи обліку, аналізу та аудиту розрахунків з оплати праці
1.1. Економічна сутність заробітної плати, її функції
1.2. Економіко-правовий аналіз та огляд нормативно-правової бази і спеціальної літератури
1.3. Теоретичні та методологічні основи обліку праці та її оплати
Розділ 2. Облік розрахунків з оплати праці на ТОВ «Техноярмарок»
2.1. Організація обліку розрахунків з оплати праці
2.2. Проектування первинної документації та документообороту обліку оплати праці
2.3. Аналітичний та синтетичний облік розрахунків з оплати праці
2.4. Організація обліку розрахунків з оплати праці на основі інформаційних технологій
Розділ 3. Аудит розрахунків з оплати праці на ТОВ «Техноярмарок»
3.1. Теоретичні основи розрахунків з оплати праці
3.2. Практичний аудит розрахунків з оплати праці на ТОВ «Техноярмарок»
3.3. Заключні процедури та рекомендації в результаті проведення аудиту
4.1. Система аналітичних показників, інформаційна база і основні методи економічного аналізу
4.2. Аналіз продуктивності праці на ТОВ “Техноярмарок”
4.3. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів
4.4. Аналіз оплати праці в ТОВ “Техноярмарок”
Вступ
Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності товарів і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, подолання безгосподарності, активізації підприємництва.
Основними показниками праці та заробітної плати, що підлягають обліку, є чисельність працівників, їхні професії, кваліфікація, витрати робочого часу у людино-годинах, людино-днях, кількість виготовленої продукції (виконання робіт, надання послуг), розмір Фонду оплати праці за категоріями працюючих, видами нарахувань, нарахування премій, відпускних, розмір відрахувань за їх видами та ін. Ці дані необхідні для обчислення таких економічних показників, як рівень забезпеченості робочою силою, середнього заробітку, рівня продуктивності праці та ін.
Таку інформацію повинен забезпечити бухгалтерський облік. Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться організації бухгалтерського обліку на підприємстві: організаційній побудові бухгалтерії підприємства, принципам організації праці виконавців, нормуванню праці працівників обліку і контролю, методиці визначення чисельності персоналу.
Заробітна плата займає одне з центральних місць в системі бухгалтерського обліку на підприємстві. Загальнообов»язкове державне соціальне страхування — це система прав, обов»язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Бухгалтерський облік є функцією управління підприємства.
У бухгалтерському обліку одночасно поєднуються три види управлінських робіт, завдяки чому він виконує три самостійні функції: інформаційну, контрольну та аналітичну. Без даних бухгалтерського обліку неможливо дати об’єктивну оцінку стану і результатам господарської діяльності підприємства.
На бухгалтерський облік покладено завдання з поліпшення інформаційного забезпечення управління і контролю за обліком праці та її оплати підприємства, підвищенням ефективності діяльності та зменшенням ризику втрати коштів через непродумані дії.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу перегляду положень бухгалтерського обліку оплати праці, а також методики формування й обробки одержаної облікової інформації, виходячи з існуючого господарського механізму та наявної обчислювальної техніки.
Економічний аналіз праці та її оплати на підприємстві є основним напрямком аналізу майбутнього, тому що його методика дозволяє при наявності стислого обсягу інформації про результати діяльності господарюючого суб’єкта визначити його потенційні можливості, внутрішні резерви, використання яких дозволить досягти позитивних змін фінансових результатів діяльності. Особливого значення це набуває в сучасний період, коли більшість інформації про господарську діяльність підприємці відносять до категорії комерційної таємниці, та у розпорядження аналітика надходить в основному офіційна фінансова звітність.
Призначення аудиту, як одного з елементів управління, – вивчати фактичний стан справ з обліку праці в кожному з підрозділів і по підприємству в цілому, щоб об’єктивно відображати дійсність; перевіряти виконання прийнятих рішень; виявляти відповідність діяльності підприємства інтересам суспільства, держави, законам ринку.
Усе вище згадане підкреслює значну роль та значення теми даної дипломної роботи сучасних умовах господарювання. Вибрана тема є досить актуальною для сьогодення, для розвитку економічних процесів на Україні і має першорядну важливість для кожного підприємства, який бажає досягти успіху.
Метою дипломної роботи є систематизація наукових, методологічних та практичних знань обліку, аналізу та аудиту витрат на оплату праці та соціальні заходи.
Під час виконання роботи були вирішенні такі завдання:
— визначено економічну сутність розрахунків оплати праці та інформаційне забезпечення управління персоналом підприємства,
— проведено економіко-правовий аналіз та огляд нормативно-правової бази та літератури,
— визначення організації обліку розрахунків з оплати праці,
— проведено проектування первинної документації та документообороту обліку витрат на оплату праці та соціальні заходи,
— розглянуто аналітичний та синтетичний облік розрахунків з оплати праці,
— розглянути облік розрахунків з оплат праці на основі інформаційних технологій,
— проведено аудит розрахунків з оплат праці,
— проведено аналіз розрахунків з оплат праці.
Об»єктом дослідження є товариство з обмеженою відповідальністю «Техноярмарок».
Теоретичну основу дослідження питань склали закони України, постанови, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як:
Білуха М.Т., Грабова Н.Н., Добровський В.Н., Крамаровський Л.М., Криницький Р.І., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д., Ялдин І.В., Ачкасов А. Е., Носова С. С., Савицька Г.П., Шеремет А. Д., Сайфулін Р. С. та інших.
Структура роботи. Робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.
Розділ 1. Теоретико-методологічні основи обліку, аналізу та аудиту розрахунків з оплати праці
1.1. Економічна сутність заробітної плати, її функції
Заробітна плата — це одна з найскладніших економічних категорій і одне з найважливіших соціально-економічних явищ. Оскільки вона, з одного боку, є основним (і часто єдиним) джерелом доходів найманих працівників, основою матеріального добробуту членів їхніх сімей, а з іншого боку, для роботодавців є суттєвою часткою витрат виробництва і ефективним засобом мотивації працівників до досягнення цілей підприємства, то питання організації заробітної плати і формування її рівня разом з питаннями забезпечення зайнятості складають основу соціально-трудових відносин у суспільстві, бо включають нагальні інтереси всіх учасників трудового процесу.
Сутність поняття «заробітна плата» складна і багатостороння, тому розглядати її потрібно з різних позицій.
По-перше, заробітна плата — це економічна категорія, що відображає відносини між роботодавцем і найманим працівником з приводу розподілу новоствореної вартості. В цьому розумінні доречнішим є поняття «оплата праці», яка, крім власне заробітної плати, включає і інші витрати роботодавця на робочу силу.
По-друге, заробітна плата — це винагорода або заробіток, обчислений у грошовому виразі, який за трудовим договором роботодавець сплачує працівникові за роботу, яку виконано або має бути виконано. Це загальновизнане визначення, що найточніше відповідає терміну «заробітна плата».
…
Погодинна і відрядна форми оплати праці працівників доповнюються різними системами преміювання. Показники і розміри преміювання встановлюються торговими підприємствами самостійно (за виконання і перевиконання плану товарообігу і прибутку, підвищення культури обслуговування покупців та інші показники).
Облік особового складу працівників торгового підприємства ведеться відділом кадрів або спеціально призначеною наказом керівника особою, яка на кожного прийнятого на роботу працівника (постійно, тимчасово, сезонно) заповнює особову картку (листок). Далі в ній на підставі наказів керівника підприємства роблять записи про призначення, переміщення працівника, надання відпустки, звільнення.
Облік розрахунків з оплати праці здійснюється на основі типових форм, затверджених наказом Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинного обліку по розрахунках з робітниками і службовцями по заробітній платі» № 144 від 22.05.96 р. на виконання заходів щодо реалізації державної програми переходу України на міжнародну систему обліку і статистики.
Держава відповідно до Закону України «Про оплату праці» здійснює регулювання оплати праці працівників всіх форм власності шляхом визначення розміру мінімальної заробітної плати, інших державних норм і гарантій, а також шляхом оподаткування доходів громадян.
Мінімальна заробітна плата є законодавче встановленим розміром заробітної праці за просту некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану роботу.
…
Аналітичний облік розрахунків з робітниками та службовцями по оплаті праці ведеться в картках — особових рахунках (ф. № П-54), у яких міститься інформація про нараховану заробітну плату, утримання, виплатах. Ця інформація в наступному використовується для розрахунку середньої заробітної плати (при нарахуванні відпускних, допомоги по тимчасовій непрацездатності й ін.), а також при представленні різного роду довідок.
Згідно додатку А Глонь О.Д. відпрацювала 175 годин за грудень 2005 року. Згідно штатного розкладу заробітна плата становить 402,3 грн. За грудень 2005 року нараховано заробітну плату Глонь О.Д.
Дт 92 “Адміністративні витрати”
Кт 661 “Розрахунки за заробітною платою” 400 грн..
Відрахування із основної заробітної плати Глонь О.Д. становлять (пільг по податку на доходи фізичних осіб немає):
Податок на доходи фізичних осіб
Дт 661 “Розрахунки за заробітною платою”
Кт 641 “Розрахунки за податками” 65,55 грн.
Пенсійний фонд (2%)
Дт 661 “Розрахунки за заробітною платою”
Кт 651 “За пенсійним забезпеченням” 8 грн.;
фонд страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (0,5%)
Дт 661 “Розрахунки за заробітною платою”
Кт 652 “За соціальним страхуванням” 2 грн.;
фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (0,5%)
Дт 661 “Розрахунки за заробітною платою”
Кт 653 “За страхуванням на випадок безробіття” 2 грн.;
До виплати заробітна плата складає 322,45 грн.
На ТОВ «Техноярмарок» аналогічним чином проводиться нарахування основної заробітної плати іншим працівникам.
При відрядній оплаті праці заробітна плата робітників прямо залежить від обсягу виконаної роботи і розміру розцінки. Цю форму використовують при оплаті тим робітникам, праця яких підлягає нормуванню. Відрядна оплата праці складається з таких систем: прямої, прогресивної, акордної і преміальної. Вона може бути індивідуальна і бригадна.
Для забезпечення правильного нарахування заробітної плати необхідно точно обліковувати виробіток продукції або обсяг робіт, виконаних кожним працівником.
…
Як бачимо з табл. 4.6 в 2005 році відбулося підвищення рівня винагород персоналу ТОВ “Техноярмарок”, але вони виявилися не ефективними і фінансові показники діяльності підприємства погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
Висновки
Заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Функціонування будь-якого господарюючого суб’єкту значно залежить від нормативної бази, що регулює правові та економічні відносини підприємства з державою, з іншими підприємствами та організаціями, з трудовим колективом тощо. Тому одним із важливих питань є огляд нормативно-правової бази з обліку, аналізу і аудиту витрат на оплату праці на підприємстві.
Основними показниками праці та заробітної плати, що підлягають обліку, є чисельність працівників, їхні професії, кваліфікація, витрати робочого часу у людино-годинах, людино-днях, кількість виготовленої продукції (виконання робіт, надання послуг), розмір Фонду оплати праці за категоріями працюючих, видами нарахувань, нарахування премій, відпускних, розмір відрахувань за їх видами та ін. Ці дані необхідні для обчислення таких економічних показників, як рівень забезпеченості робочою силою, середнього заробітку, рівня продуктивності праці та ін.
Основою для нарахування і виплати заробітної плати може слугувати Розрахунково-платіжна відомість, до якої вноситься додаткова графа «Підпис про одержання або відмітка про видачу». Якщо видача заробітної плати за другу половину звітного місяця здійснюється за платіжними відомостями, що складаються бухгалтерією по кожному відділу, підпис одержувача ставиться у платіжній відомості.
Підприємство ТОВ «Техноярмарок» подає звітність з заробітної плати:
“Звіт з праці 1-ПВ” до відділу Державної статистики,
“Форма 1-ДФ. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку” до ДПІ.
Розв»язання задачі обліку праці та її оплати на підприємстві ТОВ «Техноярмарок» автоматизованим способом забезпечить можливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, сприятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних.
Рішення, які приймаються керівництвом відносно заробітної плаги і інших виплат, дуже важливі, оскільки на це звичайно йде значна частина ресурсів. Політика по відношенню трудових ресурсів має вагомий вплив, так як люди — це головний «актив» будь-якого підприємства, хоча цей «актив» і не вноситься у фінансові звіти. І це, на мою думку, є головною необхідністю проведення аудиту розарахунків по заробітній платі.
За результатами аудиту на ТОВ “Техноярмарок” було подано аудиторський висновок.
Покращення проведення аудиту на ТОВ “Техноярмарок” можна досягти за допомогою використання комп»ютера як засобу контролю. Цей варіант використання комп»ютера відомий як «Методи аудиту при сприянні комп»ютера (МАСК)».
Для аналізу витрат на оплату праці ТОВ «Техноярмарок» можна застосовувати широкий спектр прийомів і методів економічного аналізу.
Найбільш поширеними із них є: зіставлення залишків по рахунках за різні звітні періоди; зіставлення показників бухгалтерської і фінансової звітності з прогнозними показниками; зіставлення одержаних в звітному періоді співвідношень між різними статтями звітності і аналогічними співвідношеннями минулих періодів.
Середньорічний виробіток одного працівника підприємства в 2005 році знизився на 6,68 тис. грн. порівняно з 2004 роком. Він зріс на 3,037 тис. грн. у зв»язку зі збільшенням частки оперативних працівників у загальній чисельності персоналу. Зменшився на 2,9557 тис. грн.. за рахунок зниження середньогодинного виробітку працівників. Негативно на його рівень вплинули надпланові цілоденні і внутрізмінні втрати робочого часу, у результаті виробіток відповідно зменшився на 4,8498 і 1,9217 тис. грн.
Чистий прибуток по ТОВ “Техноярмарок” в 2005 році знизився на 3 тис. грн. Це привело до зниження прибутку на одного працюючого. Прибуток на одного працюючого знизився в 2005 році на 0,109 тис. грн., а прибуток на одного оперативного працюючого знизився на 0,184 тис. грн.
Сума винагород зросла на 11,09 тис. грн., тобто на 21,83% та становить в 2005 році 61,9 тис. грн. В 2005 році відбулося підвищення рівня винагород персоналу ТОВ “Техноярмарок”, але вони виявилися не ефективними і фінансові показники діяльності підприємства погіршилися. Тому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.
Список використаних джерел
1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність: Закон України, затверджений Постановою Верховної Ради України від 16.07.99р. №996-ХІV //Бухгалтерський облік і аудит. – 1999, №6. – С.9-14.
2. Про оплату праці. Закон України від 24.03.95 р. №108/9, зі змінами і доповненнями // ВВР. – 1995. — №4. – С. 2-22.
3. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99р. №291// Бухгалтерський облік і аудит – 2004. — №1. — С.14-65.
4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 29.11.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №12. — С.35-36.
7. Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку: Положення, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24.03.95р. №88// Галицькі контракти — 1996. — №19.-С.17-20.
8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання», затверджене наказом міністерства фінансів України від 31.01.00р. №20.
9. Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями і громадянами збору на обов»язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 03.06.99 р. №4-6.// ВВР. – 1999. — №7. – С. 10-15.
10.Закон України «Про загальнообов »язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням і похованням» від 18.01.2003 р. № 2240-111 — Закон № 2240.// ВВР. – 2003. — №2. – С. 14-28.
11.Закон України «Про загальнообов »язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2004 р. № 1533-111.// ВВР. – 2004. — №4. – С. 3-10.
12.Закон України «Про загальнообов »язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що призвели до втрати працездатності» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV зі змінами і доповненнями.// ВВР. – 1999. — №10. – С. 7-15.
13.25 Положень (стандартів) бухгалтерського обліку – К.:КНТ, 2004. – С47-49.
14.Аудит: Застосування міжнародних стандартів аудиту в аудиторській практиці України: Навч. посібник / Аудиторська палата України ; Спілка аудиторів України ; Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України / Іван Ісакович Пилипенко (заг.ред.). — К. : ТОВ «ІАМЦ АУ «СТАТУС», 2005. — 172с.
15. Богиня Д. П., Грішнова О.А. Основи економіки праці: Навч. посібник. – К.: Знання-Прес, 2004. – 274 с.
16.Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік, — Житомир: ПП Рута, 2004.-С.365-376.
17.Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. — 608 с.
18.Бутинець Ф.Ф., Олійник О. В., Шигун М. М., Шулепова С.М. «Організація бухгалтерського обліку», — Житомир: ПП «Рута», 2003. – 428с.
19.Бухгалтерський облік у громадському харчуванні. Навчальний посібник. Ф.Ф. Бутинець та інші.-Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 440 с.
20.Введення в проектний аналіз: Практикум / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича / С. В. Ксьондз. — Чернівці: Рута, 2003. — 100 с.
21.Величко О. Г., Голов С. Ф. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні. — Д.: ТОВ «Баланс-Клуб», 2004. — 768 с.
22.Вербило О. Ф., Бойко З. І., Кондрицька Т. П., Ярошинський В. М. Бухгалтерський облік: Навч. посібник для слухачів ін-тів підвищення кваліфікації аграрних вищих навч. закл. / Національний аграрний ун-т / О.Ф. Вербило (ред.). — К. : НАУ, 2004. — 424с.
23.Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухоблік і аудит. — №1. — 2004. – С. 21-22.
24.Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2003 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2003. — 266 с.
25.Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2003. — 416 с.
26.Грабова Н.Н., Добровский В.Н. Бухгалтерский учет в производственных и торговых предприятиях, 2004.: Учеб. Пособие для студентов вузов / Под. ред. Н.В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2004. – 624 с.
27.Голов Сергій Федорович, Костюченко Валентина Миколаївна. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами: Практ. посіб. — К. : Лібра, 2004. — 880с.
28.Грабова Н.М., Добровський В.М. Бухгалтерський облік в торгівлі. – К.: А.С.К., — 2004. – 800 с
29.Загородній А.Г. Аудит: теорія і практика. – Львів: Львівська політехніка, 2004.- 454 с.
30.Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2004.— 454 с.
31.Завгородній В.П. Бухгалтерський облік, контроль і аудит в системі управління підприємством,- К.: Ваклер, 2004 р.- С.300-367.
32.Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ТОВ «Нічлава», 1999. — 204 с.
33.Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2003. — 378 с.
34.Кравченко Л. И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учебник. — Минск: Вышэйшая шк., 1995. — 415 с.
35.Куліш С. А., Коростишев О. В. Теорія аналізу господарської діяльності: Навч. Посібник / Харківський держ. економічний ун-т. — Х., 1995. — 62с.
36.Любушин Н. П., Лещева В. Б. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб. пособие. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. — 471 с.
37.Малькова Т.Н. Теория и практика международного бухгалтерского учета: Учеб. пособие. – СПб.: “Бизнес-пресса”, 2003. – 336 с.
38.Панасюк В.М. Податковий облік: Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2004. – 260 с.
39.Пархоменко В. М. Бухгалтерський облік в Україні: Нормативи. Коментарі. — Луганськ: «Футура» ДСД «Лугань», 2003. — 368 с.
40.Руденко Л. В., Подольська В. О. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. Посіб. / Укоопспілка; Навчально- методичний центр «Укоопосвіта». — К., 2004. — 422 с.
41.Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие. — Минск: ООО «Новое знание», 2003. — 688 с.
42.Сівак О., Осейко Н. Бухгалтерський облік за допомогою персонального комп’ютера — К.: РВО “Поліграфкнига”, 1993. – 320 с.
43. Смит Адам. Исследование о природе и причинах богатства народов, Москва, 1962 год. – 174 с.
44.Сопко В. В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник / Київський національний економічний ун-т.— К.: КНЕУ, 2004. — 578с.
45.Сопко В. В., Завгородній В. П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник / Київський національний економічний ун-т. — К., 2004. — 258с.
46.Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2004. — 784 с.
47.Ткаченко Н. Облік виробничої собівартості та рентабельності виробництва продукції. Визначення ціни продажу / / Все про бухгалтерський облік. – 2004. № 70. – С.4
48.Ткаченко Н.М. Теоретико-методологічні проблеми формування бухгалтерського фінансового обліку. – К.:, А.С.К., 2003. – 348 с.
49.Хом»як Р. Л. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні: Навчальний посібник. — Л.: Інтелект-Захід, 2004. — 442 с.
50.Чумаченко М. Сучасні проблеми бухгалтерського обліку в Україні // Баланс. – 1999. — №44. – С.5-13.
51. Эренберг Р. Дж., Смит Р. С. Современная экономика труда. Теория и государственная политика. – М: Изд-во Моск.ун-та, 1996. – 248 с.
Додатки
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство Техноярмарок |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 2006 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
|
|
|
первісна вартість |
0 11 |
|
|
|
Знос |
0 12 |
|
|
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
20,8 |
16,6 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
411,3 |
1738,2 |
|
первісна вартість |
0 31 |
867,0 |
3757,6 |
|
Знос |
0 32 |
455,7 |
2019,4 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестиції |
0 45 |
2,5 |
7,3 |
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
434,6 |
1762,1 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
192,3 |
305,4 |
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
6,6 |
10,5 |
|
готова продукція |
130 |
115,4 |
111,5 |
|
товари |
140 |
|
|
|
Векселі одержані |
150 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
101,2 |
117,0 |
|
первісна вартість |
161 |
103,2 |
119,5 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
2 |
2,5 |
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
12,0 |
9,0 |
|
за виданими авансами |
180 |
5,0 |
2,5 |
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
95,6 |
157,1 |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
30 |
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
51,0 |
29,6 |
|
в іноземній валюті |
240 |
6,2 |
14,5 |
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
585,2 |
787,2 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
|
|
БАЛАНС |
280 |
1019,8 |
2549,3 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
13,9 |
13,9 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
739,2 |
2012,7 |
|
Резервний капітал |
340 |
3,5 |
3,5 |
|
Нерозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
7,3 |
331,6 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
763,8 |
2361,7 |
|
2. Забезпечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
|
|
|
Інші забезпечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
|
|
|
3. Довгострокові зобов’язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
|
|
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов’язання |
450 |
28,0 |
13,6 |
|
Відстрочені податкові зобов’язання |
460 |
|
|
|
Інші довгострокові зобов’язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
28,0 |
13,6 |
|
4. Поточні зобов’язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
40,0 |
30,0 |
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов’язаннями |
510 |
8,6 |
6,0 |
|
Векселі видані |
520 |
|
|
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
122,5 |
64,2 |
|
Поточні зобов’язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
11,0 |
9,1 |
|
з позабюджетних платежів |
560 |
2,0 |
1,1 |
|
зі страхування |
570 |
2,8 |
2,0 |
|
з оплати праці |
580 |
14,2 |
13,8 |
|
з учасниками |
590 |
24,2 |
43,8 |
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов’язання |
610 |
2,7 |
4,1 |
|
Усього за розділом 4. |
620 |
228,0 |
174,1 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
|
БАЛАНС |
640 |
1019,8 |
2549,3 |
|
Керівник М.П. |
|||
|
Головний бухгалтер |
|
|
Додаток Б
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ “Техноярмарок” |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
про фінансові результати |
|
||
|
за рік 2005 року |
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
4364 |
4561 |
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
727 |
760 |
|
Акцизний збір |
0 20 |
|
|
|
|
0 25 |
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
|
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
3637 |
3801 |
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
1245 |
1400 |
|
Валовий: |
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
2392 |
2401 |
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
13 |
20 |
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
1983,0 |
1990 |
|
Витрати на збут |
0 80 |
304 |
310 |
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
3 |
2 |
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
прибуток |
100 |
115 |
119 |
|
збиток |
105 |
|
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
|
Інші доходи |
130 |
|
|
|
Фінансові витрати |
140 |
|
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
прибуток |
170 |
115 |
119 |
|
збиток |
175 |
|
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
35 |
36 |
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
прибуток |
190 |
80 |
83 |
|
збиток |
195 |
|
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
прибуток |
220 |
80 |
83 |
|
збиток |
225 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
Період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Матеріальні затрати |
230 |
|
|
|
Витрати на оплату праці |
240 |
|
|
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
|
|
|
Амортизація |
260 |
|
|
|
Інші операційні витрати |
270 |
|
|
|
Разом |
280 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
Дивіденти на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
Керівник |
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|
Додаток В
Назва підприємства: ТОВ “Техноярмарок”
Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: Типова форма № П-49
Затверджена наказом Держкомстату
України 22.05.1998 р. №144
Розрахунково-платіжна відомість № 1 за серпень 2005 р.
№ |
Професія, посада
|
Прізвище, ім»я, по батькові
|
Оклад/ тариф
|
Утримано і відраховано
|
Разом до видачі, грн.
|
|||||
Прибутковий податок
|
Відраховано до Пенс, фонду
|
Профспілк. внесок |
Збір на випадок безробіття |
Збір соц. страх |
Разом
|
|||||
1 |
Директор
|
Скоробренко Е. Т. |
450
|
75,55
|
9,00 |
4,50 |
2,25 |
2,25 |
93,55 |
356,45 |
2 |
Гол. бух.
|
Берко О.В.
|
400 |
65,55 |
8,00 |
4,00 |
2,00 |
2,00 |
81,55 |
318,45 |
3 |
Заст. Гол. бух. |
Бабак Д.О.
|
350 |
55,55 |
7,00 |
3,50 |
1,75 |
1,75 |
69,55 |
280,45 |
4 |
Бухгалтер-касир |
Семко І.М. |
200 |
25,55 |
4,00 |
2,00 |
1,00 |
1,00 |
33,55 |
166,45 |
5 |
Охоронець |
Рембо П. О. |
150 |
16,55 |
3,00 |
1,50 |
0,75 |
0,75 |
22,55 |
127,45 |
6 |
Охоронець |
Рембо А. О. |
150 |
16,55 |
3,00 |
1,50 |
0,75 |
0,75 |
22,55 |
127,45 |
7 |
Менеджер |
Петко Р. Д. |
300 |
45,55 |
6,00 |
3,00 |
1,50 |
1,50 |
57,55 |
242,45 |
8 |
Зав. виробн |
Марченко І.І |
300 |
45,55 |
6,00 |
3,00 |
1,50 |
1,50 |
57,55 |
242,45 |
9 |
Бригадир |
Шип Р. Л. |
250 |
35,55 |
5,00 |
2,50 |
1,25 |
1,25 |
45,55 |
204,45 |
10 |
Наладчик |
Козоріз А. Л |
200 |
25,55 |
4,00 |
2,00 |
1,00 |
1,00 |
33,55 |
166,45 |
11 |
Продавець |
Решето П. Р. |
170 |
19,55 |
3,40 |
1,70 |
0,85 |
0,85 |
26,35 |
143,65 |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
35 |
Продавець |
Яцько І. А. |
170 |
19,55 |
3,40 |
1,70 |
0,85 |
0,85 |
26,35 |
143,65 |
Разом |
7000 |
896,25 |
140,00 |
70,00 |
35,00 |
35,00 |
1176,25 |
5823,75 |
Додаток Г
Підприємство ТОВ “Техноярмарок”
До Розрахункової відомості № 1 Типова форма № П-53
В касу для оплати:
у сумі п’ять тисяч вісімсот
двадцять три грн. 75 коп.
Директор Скоробренко Е. Т.
Гол. бухгалтер Берко О. В.
За цією платіжною відомістю сплачено п’ять тисяч вісімсот
двадцять три грн. 75 коп. та депоновано нуль грн. 00 коп.
Касир Семко І.М.
Бухгалтер Бабак Д.О.
Касовий ордер № 25 від 1 вересня 2005 р.
Відомість склав Бабак Д.О. (підпис)
Відомість перевірив Берко О. В. (підпис)
Зворотний бік Платіжної відомості
Платіжна відомість № 1 за серпень 2005 р.
№ п/п
|
Прізвище, ім»я, по батькові
|
Сума до видачі
|
Підпис
|
1. |
Скоробренко Е. Т. |
356,45 |
+ |
2. |
Берко О.В. |
318,45 |
+ |
3. |
Бабак Д.О. |
280,45 |
+ |
4. |
Семко І.М. |
166,45 |
+ |
5. |
Рембо П. О. |
127,45 |
+ |
6. |
Рембо А. О. |
127,45 |
+ |
7. |
Петко Р. Д. |
242,45 |
+ |
8. |
Марченко І.І |
242,45 |
+ |
9 |
Шип Р. Л. |
204,45 |
+ |
10 |
Козоріз А. Л |
166,45 |
+ |
11 |
Решето П. Р. |
143,65 |
+ |
|
— |
— |
+ |
35 |
Яцько І. А. |
143,65 |
+ |
Разом |
5823,75 |
|
Додаток Д
Табель використання робочого часу за серпень 2004 року на ТОВ «Техноярмарок»
№
|
Прізвище, ім»я, по батькові
|
Табельний номер
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
Дні явок |
відпустка |
хвороба |
Інші неявки |
Вихідні та святккові |
Відпрацьовано годин |
Надурочні |
нічні |
1. |
Скоробренко Е. Т. |
01 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
2. |
Берко О.В. |
02 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
3. |
Бабак Д.О. |
03 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
4. |
Семко І.М. |
04 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
5. |
Рембо П. О. |
05 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
6. |
Рембо А. О. |
06 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
7. |
Петко Р. Д. |
07 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
8. |
Марченко І.І |
08 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
9 |
Шип Р. Л. |
09 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
10 |
Козоріз А. Л |
10 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
11 |
Решето П. Р. |
11 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|
|
— |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Яцько І. А. |
35 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
С |
В |
В |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
22 |
|
|
|
9 |
176 |
|
|