Дипломна робота Облік та аналіз заробітної плати

Зміст

 

Вступ………………………………………………………………………………………………… 3

 

Розділ 1. Теоретичні основи обліку заробітної плати………………………. 5

 

Розділ 2. Техніко-економічна характеристика заводу «Росинка»……. 18

2.1. Історична довідка…………………………………………………………………….. 18

2.2. Організаційна структура Київського колективного заводу «Росинка»   22

2.3. Структура бухгалтерії ККЗ «Росинка»………………………………………. 24

2.4. Аналіз господарської діяльності підприємства……………………….. 27

 

Розділ 3. Організація обліку заробітної плати на підприємстві ККЗ «Росинка»    30

3.1. Первинні документи по оплаті праці……………………………………….. 30

3.2. Нарахування і утримання з заробітної плати……………………………. 31

3.3. Облік непрацездатності та відпусток……………………………………….. 34

3.4. Облік заробітної плати в системі розрахунків………………………….. 35

3.5. Основні бухгалтерські проводки з обліку заробітної плати……… 37

 

Розділ 4. Економічний аналіз заробітної плати………………………………. 39

4.1. Теоретичні основи економічного аналізу оплати праці……………. 39

4.2. Аналіз чисельності, складу та руху трудових ресурсів………………. 54

4.3. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів……………… 57

4.4. Економічний аналіз оплати праці на ККЗ “Росинка”……………….. 61

 

Розділ 5. Комп’ютеризація обліку та аналізу заробітної плати……….. 64

5.1. Розробка постановки та алгоритму автоматизованого розв’язання задачі “Облік і аналіз праці та її оплати”………………………………………………………………. 64

5.2. Комп’ютеризація обліку на ККЗ “Росинки” за допомогою 1С: Бухгалтерія  75

5.3. Комп’ютеризація економічного аналізу та аудиту обліку праці та її оплати  86

 

Висновки………………………………………………………………………………………… 92

 

Список використаних джерел…………………………………………………………. 96


Вступ

 

Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, подолання безгосподарності, активізації підприємництва, ініціативи і т.д.

В умовах переходу України до ринкової економіки й водночас в умовах економічної кризи, спаду виробництва, зниження продуктивності праці, звільнення з виробництв значної кількості працівників відбуваються значні зміни в організації праці та її оплати.

На кожному підприємстві переробної галузі консервної промисловості в Україні має бути реальна й достовірна інформація про трудомісткість вироблю­ваної продукції, про нарахування заробітної плати. Таку інформацію повинен забезпечити бухгалтерський облік.

Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться організації бухгалтерського обліку на підприємстві:  організаційній побудові бухгалтерії підприємства, принципам організації праці виконавців, нормуванню праці працівників обліку і контролю, методиці визначення чисельності персоналу.

Заробітна плата займає одне з центральних місць в системі бухгалтерського обліку на підприємстві.

Бухгалтерський облік є функцією управління підприємства.

У бухгалтерському обліку одночасно поєднуються три види управлінських робіт, завдяки чому він виконує три самостійні функції: інформаційну, контрольну та аналітичну. Без даних бухгалтерського обліку неможливо дати об’єктивну оцінку стану і результатам господарської діяльності підприємства.

На бухгалтерський облік покладено завдання з поліпшення інформаційного забезпечення управління і контролю за обліком праці та її оплати підприємства, підвищенням ефективності діяльності та зменшенням ризику втрати коштів через непродумані дії.

Встановлення ринкових умов зумовлює потребу перегляду положень бухгалтерського обліку оплати праці, а також методики формування й обробки одержаної облікової інформації, виходячи з існуючого господарського механізму та наявної обчислювальної техніки.

Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної курсової роботи сучасних умовах господарювання. Вибрана тема є досить актуальною для сьогодення, для розвитку економічних процесів на Україні і має першорядну важливість для кожного підприємства, який бажає досягти успіху.

Метою дипломної роботи є облік та аналіз заробітної плати на підприємствах харчової промисловості.

Виклад матеріалу вестиметься в суворій послідовності і взаємопов»язаності кожного питання.

Об»єктом дослідження є Київський колективний завод “Росинка”.

Теоретичну основу дослідження питань склали закони України, постанови, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як:  Білуха М.Т., Грабова Н.Н., Добровський В.Н., Крамаровський Л.М.,  Криницький Р.І., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д.,  Ялдин І.В., Ачкасов А. Е., Носова С. С., Савицька Г.П., Шеремет А. Д., Сайфулін Р. С. та інших.

 


Розділ 1. Теоретичні основи обліку заробітної плати

 

Основними показниками праці та заробітної плати, що підлягають обліку, є чисельність працівників, їхні професії, кваліфікація, витрати робочого часу у людино-годинах, люди­но-днях, кількість виготовленої продукції (виконання робіт, надання послуг), розмір Фонду оплати праці за категоріями працюючих, видами нарахувань, нарахування премій, відпус­кних, розмір відрахувань за їх видами та ін. Ці дані необхідні для обчислення таких економічних показників, як рівень забезпеченості робочою силою, середнього заробітку, рівня продуктивності праці та ін.

Заробітна плата. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена як правило у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган сплачує працівникові за виконану ним роботу відповідно до трудового договору.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємс­тва. Регулюють заробітну плату форми і системи праці.

….

Функції бухгалтерської служби підприємства виражаються через посадові інструкції працівників бухгалтерії.

Відповідальність бухгалтерської служби підприємства випливає з обов»язків працівників бухгалтерії, що визначається керівником підприємства за узгодженням із усіма службами.

 

 


2.4. Аналіз господарської діяльності підприємства

Завод “Росинка” — велике спеціалізоване  підприємство по виробництву  безалкогольних, слабоалкогольнихнапоїв та хлібного квасу, побудований у 1962 році для забезпечення напоями населення міста Києва. По більшості позицій ККЗ “Росинка” на сьогоднішній день в змозі задовольнити попит на безалкогольну продукцію

Аналіз виконання виробничої програми. Виробнича програма є найважливішим показником функціонування підприємства від ступеня якого залежить цілий ряд інших показників. Виробнича програма встановлюється в натуральному та вартісному виразі, а в окремих галузях — і в одиницях трудомісткості.

Таблиця 2.1

3.3. Облік непрацездатності та відпусток

 

Розглянемо нарахування лікарняних на ККЗ «Росинка». В березні 2002 року робітник Решето П. Р. хворів 10 днів. Перші п’ять днів оплачуються підприємством. Загальний стаж роботи робітника чотири роки (нараховується 60%  від середньої заробітної плати). Ставка 170 грн.

 Лікарняні за перші п’ять днів 

Дт 23    Кт 661     Сума      340/61 * 5 * 0,6 = 16,72 грн.,

 Лікарняні за інші п’ять днів 

Дт 652    Кт 661     Сума      340/61 * 5 * 0,6 = 16,72 грн.

Первинним документом для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності є лист непрацездатності.

Нарахування відпускних на ККЗ «Росинка» проводиться виходячи із розміру середньоденної (годинної) заробітної плати, помноженої на число оплачуваних днів.

Для  робітника Решето П. Р. підсумований заробіток за розрахунковий період склав 1600 грн.

Середній заробіток становитиме:

1600 грн. : (365 – 12) = 4 грн. 53 коп.

 Відпускні нараховуються за 24 дні відпустки 

Дт 23    Кт 661     Сума      24 * 4,53 = 108,72 грн.

Таким, чином облік праці, її оплати та нарахувань здійснюється на ККЗ «Росинка» відповідно чинного законодавства України. 

Рис. 4.9. Динаміка використання коштів оплати праці ККЗ “Росинка”

Розділ 5. Комп’ютеризація обліку та аналізу заробітної плати

 

5.1. Розробка постановки та алгоритму автоматизованого розв’язання задачі “Облік і аналіз праці та її оплати”

 

Розв»язання задач обліку праці, заробітної плати та нарахувань на ККЗ “Росинка” автоматизованим способом забезпечить мо­жливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, спри­ятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних.

Інформаційні системи бухгалтерського обліку повинні забезпечувати виконання всіх функцій та вимог до бухгалтерського обліку. Основою бухгалтерського обліку є облікова політика організації – сукупність правил ведення бухгалтерського обліку, первинного спостереження, вартісного вимірювання, групування та підсумкового узагальнення фактів господарської діяльності.

Таким чином, ми побачили, що за допомогою сучасного програмного забезпечення як облікові, так і аналітичні функції можуть бути повністю автоматизовані і їх результати можуть представлятися в будь-якому зручному для користувачів вигляді – як на машинних, так і на паперових носіях.

 


Висновки

 

В результаті проведеного дослідження можна зробити наступні теоретичні та практичні висновки:

Основними показниками праці та заробітної плати, що підлягають обліку, є чисельність працівників, їхні професії, кваліфікація, витрати робочого часу у людино-годинах, люди­но-днях, кількість виготовленої продукції (виконання робіт, надання послуг), розмір Фонду оплати праці за категоріями працюючих, видами нарахувань, нарахування премій, відпус­кних, розмір відрахувань за їх видами та ін. Ці дані необхідні для обчислення таких економічних показників, як рівень забезпеченості робочою силою, середнього заробітку, рівня продуктивності праці та ін.

Бухгалтерський облік на ККЗ «Росинка» являє собою упорядковану систему збору, реєстрації й узагальнення інформації в грошовому вираженні про майно, зобов»язання організацій і їхньому русі шляхом суцільного, безупинного і документального обліку всіх господарських операцій.

Організація   бухгалтерського   обліку  на ККЗ «Росинка» вимагає визначення підприємством його облікової політики у зв»язку з тим, що бухгалтерський облік окремих господарських операцій встановлюється самим підприємством, тому підпри­ємству необхідно визначитись із:

1) нарахуванням норми зносу нематеріальних активів:

— при нарахуванні зносу нематеріальних активів враховують термін служби не більше 20 років або термін діяльності підприємства, якщо строк корисної дії нематеріального активу не визначено;

2) застосуванням прискореної чи звичайної амортизації основних засобів:

— знос (амортизація) основних засобів нараховується за встановленими нормами відповідно до трьох груп класифікації основних засобів та з використанням прискореної амортизації основних засобів, що належать до групи 3 (п. 8.6, пп. 8.6.1 і 8.6.2 Закону України № 283/97-ВР);

3) відображенням в обліку за фактичною собівартістю сировини, матеріалів, готової продукції; товарів за продажними (роздрібними) цінами; матеріальних ресурсів — за ціною можливої реалізації з виділенням на окремий рахунок транс­портно-заготівельних витрат чи без виділення.

Первинні документи складаються на бланках типо­вих форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування госпо­дарських операцій може здійснюватися з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов»язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.

Перенесення інформації з первинних документів до обліко­вих регістрів має здійснюватися в міру їх надходження до місця обробки (бухгалтери, обчислювальної установки), одначе не пізніше терміну, що забезпечує своєчасну звітність, наприклад, нарахування й виплату заробітної плати, складання бухгалтерської звітності, статистичної звітності, відповідних рахунків, декларацій.

Облік розрахунків з оплати праці на ККЗ «Росинка» здійснюється на основі типових форм, затверджених наказом Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм пер­винного обліку по розрахунках з робітниками і службовцями по заробітній платі» № 144 від 22.05.96 р. на виконання заходів щодо реалізації державної програми переходу України на міжнародну систему обліку і статистики.

Рахунок № 66 «Розрахунки з оплати праці» призначений для обліку розрахунків за всіма видами оплати праці: заробітної плати, премій, виконання громадських обов»язків та ін.

Для обліку розрахунків по оплаті праці використовують два субрахунки:

№ 661 «Розрахунки за заробітною платою,

№ 662 «Розрахунки з депонентами».

У податковому обліку при визначенні порядку віднесення витрат на оплату праці та інших виплат на валові витрати підпри­ємства ККЗ «Росинка» керується положеннями Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97 р. №283/97-ВР, зі змінами і доповненнями.

Аналіз ефективності використання трудових ресурсів і заробітної плати є одним з основних розділів економічного аналізу. Він покликаний виявити недоліки і резерви з питань забезпечення більш ефективного використання трудових ресурсів і заробітної плати, визначити заходи щодо поліпшення цієї роботи.

Узагальнюючим показником використання трудових ресурсів на підприємствах є частка заробітної плати виробничого персоналу у вартості робіт та послуг відповідних підприємств.

Чисельність промислово-виробничого персоналу ККЗ “Росинка” в 2002 році зросла з 521 до 526 чоловік.  В 2002 році зросла питома вага робітників підприємства на 3,71% з 50,1% до 53,8%. Чисельність робітників зросла на 22 чоловіки. В той же час зменшилася кількість керівників з 260 до 243 чоловік. В 2002 році зменшилася питома вага керівників підприємства на 3,71% з 49,9% до 46,2%.

В 2002 році чисельність робітників ККЗ “Росинка” зросла на 22 чоловіки, з них чисельність основних робітників зросла на 16 чоловік та чисельність допоміжних робітників зросла на 6 робітників. Чисельність керівників підприємства зменшилася на 17 чоловік. Чисельність службовців та МОП відповідно зменшилася на 19 та 2 чоловіки, а чисельність охоронців зросла на 4 чоловіки.

Продуктивність праці всього персоналу підприємства в 2002 році зросла на 21,27 тис. грн.. (15,36%) за рахунок збільшення чистого доходу підприємства в більшій мірі ніж зросла чисельність працівників. Продуктивність праці робітників підприємства зросла на 20,48 тис. грн. (7,41%) за рахунок збільшення чистого доходу підприємства в більшій мірі ніж зросла чисельність робітників. 

В 2002 році відбулося підвищення рівня оплати праці, що сприяло покращенню фінансових показників діяльності ККЗ “Росинка”. В подальшому необхідно вишукувати такі економічні методи управління, щоб темпи росту продуктивності праці обганяли темпи росту його оплати. Тільки за таких умов створюються можливості для нарощування темпів розширеного відтворення.

Чистий прибуток по ККЗ “Росинка” в 2002 році зріс на 5952,2 тис. грн. Це привело до збільшення прибутку на одного працюючого. Прибуток на одного працюючого зріс в 2002 році на 11,26 тис. грн., а прибуток на одного робітника зріс на 20,07 тис. грн.

Фонд оплати праці в 2002 році зріс на 1375,2 тис. грн. порівняно з минулим роком. Виплати за рахунок чистого прибутку зросли на 287,74 тис. грн.  Виплати соціального характеру зросли в 2002 році на  78,58 тис. грн. За рахунок цих факторів частка виплат з чистого прибутку зросла на 0,24% та склала 15,81% від загальної суми виплат.

Розв»язання задач обліку праці, заробітної плати та нарахувань на ККЗ “Росинка” автоматизованим способом забезпечить мо­жливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, спри­ятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних.

1С: Підприємство на підприємстві ККЗ “Росинка” забезпечить повний комплекс облікових операцій з заробітною платою.

Таким чином, за допомогою сучасного програмного забезпечення як облікові, так і аналітичні функції можуть бути повністю автоматизовані і їх результати можуть представлятися в будь-якому зручному для користувачів вигляді – як на машинних, так і на паперових носіях.

 


 Список використаних джерел

 

1.     Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджено наказом Мінстату від 11.12.95 р. № 323. // ВВР. – 1996. — №1. – С. 2-8.

2.     Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. №108/9, зі змінами і доповненнями // ВВР. – 1995. — №4. – С. 2-22.

3.     Закон України «Про підприємства в Україні» від 27.03.91 р. № 887-ХП, зі змінами і доповненнями. // ВВР. – 1991. — №4. – С. 20-25.

4.     Закон України «Про колективні договори та угоди» від 01.07.93 р. № 3356-ХП, зі змінами і доповненнями.// ВВР. – 1993. — №8. – С. 10-15.

5.     Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97р. № 283/97-ВР, зі змінами і доповненнями.// ВВР. – 1997. — №6. – С. 10-15.

6.     Закон України «Про підприємництво» у редакції від 23.12.97р. № 762/97-ВР.// ВВР. – 1998. — №1. – С. 20-25.

7.     Закон України «Про систему оподаткування» від 18.02.97 р. № 77/97-ВР зі змінами і доповненнями.// ВВР. – 1997. — №3. – С. 10-15.

8.     Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями і громадянами збору на обов»язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 03.06.99 р. №4-6.// ВВР. – 1999. — №7. – С. 10-15.

9.     Закон України «Про загальнообов »язкове державне соціальне стра­хування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням і похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-111 — Закон № 2240.// ВВР. – 2001. — №2. – С. 14-28.

10.Закон України «Про загальнообов »язкове державне соціальне стра­хування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-111.// ВВР. – 2000. — №4. – С. 3-10.

11.Закон України «Про загальнообов »язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що призвели до втрати працездатності» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV зі змінами і доповненнями.// ВВР. – 1999. — №10. – С. 7-15.

12.Декрет Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.92 р. № 13-92, зі змінами і доповненнями — Декрет № 13-92.// ВКМ. – 1992. — №12. – С. 7-15.

13.     Інструкція про прибутковий податок з громадян, затверджено наказом Головної державної податкової інспекції від 21.04.93 р. № 12 зі змінами і доповненнями // ВВР. – 1993. — №5. – С. 7-15.

14.        Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік, — Житомир: ПП Рута, 2000.-С.365-376.

15.   Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп.  І перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2000. — 608 с.

16.   Введення в проектний аналіз: Практикум / Чернівецький національний   ун-т ім. Юрія Федьковича / С. В. Ксьондз. — Чернівці: Рута, 2001. — 100 с.

17.   Величко О. Г., Голов С. Ф. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні. — Д.: ТОВ «Баланс-Клуб», 2000. — 768 с.

18.   Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухоблік і аудит. — №1. — 2000. – С. 21-22.

19.   Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2001. — 266 с.

20.        Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2001. — 416 с.

21.   Грабова Н.Н., Добровский В.Н. Бухгалтерский учет в производственных и торговых предприятиях, 2000.: Учеб. Пособие для студентов вузов / Под. ред. Н.В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2000. – 624 с.

22.        Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 2000.— 454 с.

23.        Завгородній В.П. Бухгалтерський облік, контроль і аудит в системі управління підприємством,- К.: Ваклер, 2000 р.- С.300-367.

24.        Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ЗАТ «Нічлава», 1999. — 204 с.

25.   Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 378 с.

26.   Кравченко Л. И. Анализ хозяйственной деятельности в торговле: Учебник. — Минск: Вышэйшая шк., 1995. — 415 с.

27.        Кузьмінський А.М. та ін. Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. — К.: Вища школа, 1993. — 126 с.

28.   Куліш С. А., Коростишев О. В. Теорія аналізу господарської діяльності: Навч. Посібник / Харківський держ. економічний  ун-т. — Х., 1995. — 62с.

29.   Любушин Н. П., Лещева В. Б. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб. пособие. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. — 471 с.

30.   Пархоменко В. М. Бухгалтерський облік в Україні: Нормативи. Коментарі. — Луганськ: «Футура» ДСД «Лугань», 2001. — 368 с.

31.   Руденко Л. В., Подольська В. О. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. Посіб. / Укоопспілка; Навчально- методичний центр «Укоопосвіта». — К., 2000. — 422 с.

32.   Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. — 688 с.

33.   Сівак О., Осейко Н. Бухгалтерський облік за допомогою персонального комп’ютера — К.: РВО “Поліграфкнига”, 1993. – 320 с.

34.        Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.

35.   Ткаченко Н. Облік виробничої собівартості та рентабельності виробництва продукції. Визначення ціни продажу / / Все про бухгалтерський облік. – 2000. № 70. – С.4

36.   Ткаченко Н.М. Теоретико-методологічні  проблеми формування бухгалтерського  фінансового обліку. – К.:, А.С.К., 2001. – 348 с.

37.        Хом»як Р. Л. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні: Навчальний посібник. — Л.: Інтелект-Захід, 2000. — 442 с.

38.   Чумаченко М. Сучасні проблеми бухгалтерського обліку в Україні // Баланс. – 1999. — №44. – С.5-13.

Запись опубликована в рубрике Готові дипломні роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.