Зміст
Вступ………………………………………………………………………………………………… 3
Розділ 1. Теоретичні основи обліку заробітної плати………………………. 5
Розділ 2. Техніко-економічна характеристика заводу «Росинка»……. 18
2.1. Історична довідка…………………………………………………………………….. 18
2.2. Організаційна структура Київського колективного заводу «Росинка» 22
2.3. Структура бухгалтерії ККЗ «Росинка»………………………………………. 24
2.4. Аналіз господарської діяльності підприємства……………………….. 27
Розділ 3. Організація обліку заробітної плати на підприємстві ККЗ «Росинка» 30
3.1. Первинні документи по оплаті праці……………………………………….. 30
3.2. Нарахування і утримання з заробітної плати……………………………. 31
3.3. Облік непрацездатності та відпусток……………………………………….. 34
3.4. Облік заробітної плати в системі розрахунків………………………….. 35
3.5. Основні бухгалтерські проводки з обліку заробітної плати……… 37
Розділ 4. Економічний аналіз заробітної плати………………………………. 39
4.1. Теоретичні основи економічного аналізу оплати праці……………. 39
4.2. Аналіз чисельності, складу та руху трудових ресурсів………………. 54
4.3. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів……………… 57
4.4. Економічний аналіз оплати праці на ККЗ “Росинка”……………….. 61
Розділ 5. Комп’ютеризація обліку та аналізу заробітної плати……….. 64
5.1. Розробка постановки та алгоритму автоматизованого розв’язання задачі “Облік і аналіз праці та її оплати”………………………………………………………………. 64
5.2. Комп’ютеризація обліку на ККЗ “Росинки” за допомогою 1С: Бухгалтерія 75
5.3. Комп’ютеризація економічного аналізу та аудиту обліку праці та її оплати 86
Висновки………………………………………………………………………………………… 92
Список використаних джерел…………………………………………………………. 96
Вступ
Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, подолання безгосподарності, активізації підприємництва, ініціативи і т.д.
В умовах переходу України до ринкової економіки й водночас в умовах економічної кризи, спаду виробництва, зниження продуктивності праці, звільнення з виробництв значної кількості працівників відбуваються значні зміни в організації праці та її оплати.
На кожному підприємстві переробної галузі консервної промисловості в Україні має бути реальна й достовірна інформація про трудомісткість вироблюваної продукції, про нарахування заробітної плати. Таку інформацію повинен забезпечити бухгалтерський облік.
Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться організації бухгалтерського обліку на підприємстві: організаційній побудові бухгалтерії підприємства, принципам організації праці виконавців, нормуванню праці працівників обліку і контролю, методиці визначення чисельності персоналу.
Заробітна плата займає одне з центральних місць в системі бухгалтерського обліку на підприємстві.
Бухгалтерський облік є функцією управління підприємства.
У бухгалтерському обліку одночасно поєднуються три види управлінських робіт, завдяки чому він виконує три самостійні функції: інформаційну, контрольну та аналітичну. Без даних бухгалтерського обліку неможливо дати об’єктивну оцінку стану і результатам господарської діяльності підприємства.
На бухгалтерський облік покладено завдання з поліпшення інформаційного забезпечення управління і контролю за обліком праці та її оплати підприємства, підвищенням ефективності діяльності та зменшенням ризику втрати коштів через непродумані дії.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу перегляду положень бухгалтерського обліку оплати праці, а також методики формування й обробки одержаної облікової інформації, виходячи з існуючого господарського механізму та наявної обчислювальної техніки.
Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної курсової роботи сучасних умовах господарювання. Вибрана тема є досить актуальною для сьогодення, для розвитку економічних процесів на Україні і має першорядну важливість для кожного підприємства, який бажає досягти успіху.
Метою дипломної роботи є облік та аналіз заробітної плати на підприємствах харчової промисловості.
Виклад матеріалу вестиметься в суворій послідовності і взаємопов»язаності кожного питання.
Об»єктом дослідження є Київський колективний завод “Росинка”.
Теоретичну основу дослідження питань склали закони України, постанови, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Білуха М.Т., Грабова Н.Н., Добровський В.Н., Крамаровський Л.М., Криницький Р.І., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д., Ялдин І.В., Ачкасов А. Е., Носова С. С., Савицька Г.П., Шеремет А. Д., Сайфулін Р. С. та інших.
Розділ 1. Теоретичні основи обліку заробітної плати
Основними показниками праці та заробітної плати, що підлягають обліку, є чисельність працівників, їхні професії, кваліфікація, витрати робочого часу у людино-годинах, людино-днях, кількість виготовленої продукції (виконання робіт, надання послуг), розмір Фонду оплати праці за категоріями працюючих, видами нарахувань, нарахування премій, відпускних, розмір відрахувань за їх видами та ін. Ці дані необхідні для обчислення таких економічних показників, як рівень забезпеченості робочою силою, середнього заробітку, рівня продуктивності праці та ін.
Заробітна плата. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена як правило у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган сплачує працівникові за виконану ним роботу відповідно до трудового договору.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Регулюють заробітну плату форми і системи праці.
….
Функції бухгалтерської служби підприємства виражаються через посадові інструкції працівників бухгалтерії.
Відповідальність бухгалтерської служби підприємства випливає з обов»язків працівників бухгалтерії, що визначається керівником підприємства за узгодженням із усіма службами.
2.4. Аналіз господарської діяльності підприємства
Завод “Росинка” — велике спеціалізоване підприємство по виробництву безалкогольних, слабоалкогольнихнапоїв та хлібного квасу, побудований у 1962 році для забезпечення напоями населення міста Києва. По більшості позицій ККЗ “Росинка” на сьогоднішній день в змозі задовольнити попит на безалкогольну продукцію
Аналіз виконання виробничої програми. Виробнича програма є найважливішим показником функціонування підприємства від ступеня якого залежить цілий ряд інших показників. Виробнича програма встановлюється в натуральному та вартісному виразі, а в окремих галузях — і в одиницях трудомісткості.
Таблиця 2.1
…
3.3. Облік непрацездатності та відпусток
Розглянемо нарахування лікарняних на ККЗ «Росинка». В березні 2002 року робітник Решето П. Р. хворів 10 днів. Перші п’ять днів оплачуються підприємством. Загальний стаж роботи робітника чотири роки (нараховується 60% від середньої заробітної плати). Ставка 170 грн.
Лікарняні за перші п’ять днів
Дт 23 Кт 661 Сума 340/61 * 5 * 0,6 = 16,72 грн.,
Лікарняні за інші п’ять днів
Дт 652 Кт 661 Сума 340/61 * 5 * 0,6 = 16,72 грн.
Первинним документом для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності є лист непрацездатності.
Нарахування відпускних на ККЗ «Росинка» проводиться виходячи із розміру середньоденної (годинної) заробітної плати, помноженої на число оплачуваних днів.
Для робітника Решето П. Р. підсумований заробіток за розрахунковий період склав 1600 грн.
Середній заробіток становитиме:
1600 грн. : (365 – 12) = 4 грн. 53 коп.
Відпускні нараховуються за 24 дні відпустки
Дт 23 Кт 661 Сума 24 * 4,53 = 108,72 грн.
Таким, чином облік праці, її оплати та нарахувань здійснюється на ККЗ «Росинка» відповідно чинного законодавства України.
…