Зміст
1.2. Теоретичні та методологічні основи касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
Розділ 2. Техніко-економічна характеристика виробничо-господарської діяльності підприємства
2.1. Характеристика виробничо-господарської діяльності підприємства
Розділ 3. Облікова політика та організація обліку на ВАТ «Сіріалія Україна»
3.1. Структура бухгалтерії та розподіл роботи
3.2. Облікова політика ВАТ «Сіріалія Україна»
3.3. Організація обліку на ВАТ «Сіріалія Україна»
Розділ 4. Організація обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
4.1. Особливості організації обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
Розділ 5. Економічний аналіз касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
5.1. Теоретичні основи економічного аналізу касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
5.2. Економічний аналіз касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
5.3. Аналіз фінансового стану підприємства за 2001-2002 роки
Розділ 6. Внутрішній та зовнішній аудит касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
6.2. Практичний аудит касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
6.3. Аудит фінансової звітності підприємства за 2002 рік
Розділ 7. Комп’ютеризація обліку і аналізу касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
7.1. Комп’ютеризація обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
7.2. Комп’ютеризація економічного аналізу касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично здійснювати облік та контроль за коштами. Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики касових операцій.
Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться організації бухгалтерського обліку на підприємстві, обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами. Вільні грошові кошти підприємств повинні обов»язково зберігатися в банку, причому підприємство самостійно обирає установу банку, в якому зберігає гроші. Готівку, необхідну для забезпечення господарської діяльності, підприємства зберігають у своїх касах. Частина грошових коштів видається під звіт співробітникам підприємства для витрат, що виникають у зв»язку з виконанням доручень адміністрації підприємства. Розрахунки між підприємствами і організаціями здійснюються як правило без участі готівки, шляхом перерахування коштів з рахунка в банку свого підприємства на відповідні рахунки інших підприємств. Це виключає використання в розрахунках готівки і пов»язаних з ними витрат на охорону, транспортування, але не виключає самої готівки з розрахункових операцій. Розрахунки і платежі здійснюються як правило за допомогою грошових коштів.
Грошові кошти витримують конкуренцію з безготівковими грошима, коли йдеться про виплату підприємством заробітної плати працівникам, компенсацію витрат на відрядження, а також при здійсненні інших господарських витрат, що, як правило, проводяться через касу підприємства.
Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної дипломної роботи сучасних умовах господарювання. Саме тому тема дипломної роботи “Облік, аналіз і аудит касових операцій та розрахунку з підзвітними особами на підприємствах харчоконцентратної промисловості” є досить актуальною.
Метою дипломної роботи є розгляд стану обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами на базовому підприємстві.
Теоретичну основу дослідження питання обліку грошових коштів склали закони України, Інструкції та Положення з бухгалтерського обліку, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Грабова Н.Н., Завгородній В. П., Добровський В. Н та інших.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розглянути теоретичні та методологічні основи бухгалтерського обліку грошових коштів та розрахунків;
— вивчити нормативну базу вітчизняної та зарубіжної практики обліку касових операцій і розрахунків з підзвітними особами;
— розглянути техніко-економічну характеристику виробничо господарської діяльності базового підприємства;
— розглянути особливості організації обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами;
— провести економічний аналіз касових операцій та розрахунків на підприємстві;
— вивчити проведення аудиту на підприємстві;
— розглянути комп’ютеризацію обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами;
— за результатами роботи зробити відповідні висновки.
Предметом дослідження є фінансові результати від господарської діяльності базового підприємства.
Об»єктом дослідження є ВАТ “Сіріалія Україна”.
Розділ 1. Теоретичні та методологічні основи бухгалтерського обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
1.1. Огляд нормативної бази вітчизняної та зарубіжної практики касових операцій та розрахунків з підзвітними особами
Функціонування будь-якого господарюючого суб’єкту значно залежить від нормативної бази, що регулює правові та економічні відносини підприємства з державою, з іншими підприємствами та організаціями, з трудовим колективом тощо. Тому одним із важливих питань є огляд нормативно-правової бази з обліку, аналізу та аудиту касових операцій та розрахунків з підзвітними особами.
Основні оброблені джерела нормативної бази та напрямки їх використання в дипломній роботі представлені в табл. 1.1.
….
Як видно з табл. 2.1 обсяг виробництва продукції зріс в 2002 році в порівняні з 2001 роком на 1404,6 тис. грн. в оптових цінах (в співставлених цінах зростання відбулось на 1893,8 тис. грн., що становить 11,11%). При цьому відбулось збільшення чисельності персоналу з 120 чол. до 124 чол., що становить 3,33%. На підприємстві спостерігається зростання середньомісячної заробітної плати на 10,78 грн., при чому для ПВП – на 21,2 грн. Дохід від основної діяльності зріс на 1423 тис. грн., причому від реалізації продукції на 1393,3 тис. грн.
Таблиця свідчить і про позитивні зміни в структурі основних фондів – відбулось їх оновлення. Так в 2002 році активна частина основних фондів зросла в порівнянні з 2001 роком на 2844,1тис. грн. Звичайно, таке зростання вартості основних фондів вплинуло на фондовіддачу в бік її зменшення на 0,341.
Незважаючи на те, що чисельність персоналу зросла на 3,33%, продуктивність праці не тільки не зменшилась в 2002 році, а навпаки зросла в порівнянні з 2001 роком. Це зростання в абсолютних показниках становить 10,69 тис.грн., що становить 7,52%. Отже, темпи зростання продуктивності праці перевищують темпи зростання чисельності працівників. Це свідчить про правильну організацію праці на підприємстві. Аналогічні зміни відбулись і в чисельності та продуктивності праці персоналу ПВП.
Збільшення вартості активної частини основних фондів та збільшення фонду заробітної плати ( за рахунок зростання працівників та збільшення величини середньомісячної зарплати) призвело до збільшення собівартості реалізованої продукції на 309,8 тис. грн. Витрати на одну гривню реалізованої продукції зменшились на 3,98.
Але витрати на збут, адміністративні витрати та інші витрати зросли і це негативно вплинуло на величину чистого прибутку та рентабельність виробничої діяльності.
Розділ 3. Облікова політика та організація обліку на ВАТ «Сіріалія Україна»
3.1. Структура бухгалтерії та розподіл роботи
Бухгалтерський облік на ВАТ «Сіріалія Україна» являє собою упорядковану систему збору, реєстрації й узагальнення інформації в грошовому вираженні про майно, зобов»язання організацій і їхньому русі шляхом суцільного, безупинного і документального обліку всіх господарських операцій.
Об»єктами бухгалтерського обліку є майно організацій, їхнього зобов»язання і господарських операцій, здійснювані організаціями в процесі їхньої діяльності.
Основними задачами бухгалтерського обліку на ВАТ «Сіріалія Україна» є:
формування повної і достовірної інформації про діяльність організації і її майновому положенні, необхідної внутрішнім користувачам бухгалтерської звітності — керівникам, засновникам, учасникам і власникам майна організації, а також зовнішнім — інвесторам, кредиторам і іншим користувачам бухгалтерської звітності;
забезпечення інформацією, необхідної внутрішньому і зовнішньому користувачам бухгалтерської звітності для контролю за дотриманням законодавства при здійсненні організацією господарських операцій і їхньою доцільністю, наявністю і рухом майна і зобов»язань, використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів відповідно до затверджених норм, нормативами і кошторисами; запобігання негативних результатів господарської діяльності організації і виявлення внутрішньогосподарських резервів забезпечення її фінансової стійкості.
Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку в організаціях, дотримання законодавства при виконанні господарських операцій несуть керівники організацій.
….
На основі проведень заповнюються Журнали-ордери 1 та 7 (додатки Д, Ж).
Таким, чином облік касових операцій та розрахунків з підзвітними особами на ВАТ “Сіріалія Україна” здійснюється відповідно чинного законодавства України.
4.2. Зв’язок обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами з фінансовою та податковою звітністю
Фінансовою звітністю на ВАТ “Сіріалія Україна” з питань обліку касових операцій та розрахунків з підзвітними особами є Баланс та Звіт про рух грошових коштів.
Звітність складається щоквартально. У статті балансу “Грошові кошти та їх еквіваленти” відображаються кошти в касі, на поточних та інших рахунках в банках, які можуть бути використані для поточних операцій, а також еквіваленти грошових коштів. У цій статті окремо наводяться кошти в національній та іноземній валютах.
У статті балансу “Дебіторська заборгованість із внутрішніх розрахунків” показується дебіторська заборгованість підзвітних осіб.
У статті балансу “Поточні зобов’язання з внутрішніх розрахунків” показується кредиторська заборгованість підприємства з розрахунками з підзвітними особами.
Звіт про рух грошових коштів містить інформацію про грошові потоки підприємства за звітний період. Під грошовими потоками розуміють надходження та вибуття коштів в касі та на рахунках в банках, які можуть бути використані для поточних операцій.
Звіт про рух грошових коштів — це документ фінансової звітності, в якому відображаються надходження і витрачання грошових коштів у ході поточної господарської, інвестиційної та фінансової діяльності. Ці зміни відображаються таким чином, що дають змогу встановити взаємозв»язок між залишками грошових коштів на початок і кінець звітного періоду.
Можна також сказати, що звіт про рух грошових коштів — це звіт про зміни фінансового стану підприємства, що складається на основі методу руху грошових коштів. Він дає можливість оцінити майбутні надходження грошових коштів, проаналізувати здатність підприємства погасити свою короткострокову заборгованість і сплатити дивіденди, оцінити необхідність залучення додаткових фінансових ресурсів. Використання такого звіту дає змогу точніше оцінювати перспективну платоспроможність і тим самим знижувати фінансовий ризик.
…..
Умовою життєдіяльності і основою стабільності стану підприємства в ринковій економіці виступає його стійкість.
Одним з важливих показників, що характеризують фінансову стійкість підприємства, є коефіцієнт незалежності: