Зміст
1.1. Поняття валових витрат і валових доходів
1.2. Огляд нормативно-правової бази
Розділ 2. Організація бухгалтерського обліку валових витрат і валових доходів на підприємстві
2.1. Характеристика базового підприємства
2.2. Облік валових витрат підприємства
2.3. Організація обліку валових доходів
Розділ 3. Економічний аналіз валових витрат і валових доходів
3.1. Значення, завдання та джерела інформації аналізу валових витрат і валових доходів
3.3. Аналіз валових доходів підприємства
Розділ 4. Аудит валових витрат і валових доходів підприємства
4.1. Організація аудиту валових витрат і валових доходів
4.2. Практичний аудит валових витрат і валових доходів
Вступ
Фінансовий стан підприємства характеризується розміщенням його коштів та джерел їх утворення. Фінансовий стан підприємства — це забезпеченість власними обіговими коштами, стан нормованих запасів товарно-матеріальних цінностей, стан та динаміка дебіторської і кредиторської заборгованості, оборотність коштів, платоспроможність та інші підсумки фінансово-господарської діяльності підприємства, що дозволяють дати оцінку досягнутим результатам, зробити висновки про рівень фінансово-економічного стану та про наявність нереалізованих внутрішньогосподарських резервів.
Доходи та витрати підприємства являє собою один з головних узагальнюючих показників фінансово-господарської діяльності підприємства. Згідно з Законом України “Про підприємства в Україні” всі суб’єкти ринку здійснюють свою діяльність з метою отримання відповідного доходу (прибутку).
Отримання доходів – виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) – свідчить про те, що продукція підприємства знайшла свого споживача, що вона відповідає вимогам та попиту ринку за ціною, якістю, іншими технічними функціональними характеристиками та властивостями.
Отримання доходів створює основу для самофінансування підприємства за умови, що їх розмір достатній для покриття витрат підприємства з реалізації товарів та інших видів діяльності, виконання зобов’язань перед бюджетом та утворення чистого прибутку.
Розмір отриманих доходів визначає економічну стратегію підприємства з питань управління матеріальними ресурсами та витратами. Персоналом підприємства і оплатою його праці, податковою, інвестиційною, дивідендною політикою підприємства.
Бухгалтерський облік є функцією управління підприємства.
У бухгалтерському обліку одночасно поєднуються три види управлінських робіт, завдяки чому він виконує три самостійні функції: інформаційну, контрольну та аналітичну. Без даних бухгалтерського обліку неможливо дати об’єктивну оцінку стану і результатам господарської діяльності підприємства.
На бухгалтерський облік покладено завдання з поліпшення інформаційного забезпечення управління і контролю за збереженням власності та зміцненням фінансового стану підприємства, підвищенням ефективності діяльності та зменшенням ризику втрати коштів через непродумані дії.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу перегляду положень бухгалтерського обліку доходів, а також методики формування й обробки одержаної облікової інформації, виходячи з існуючого господарського механізму та наявної обчислювальної техніки.
Одними із елементів системи управління доходами та витратами підприємства є економічний аналіз.
Економічний аналіз доходів та витрат підприємства є основним напрямком аналізу майбутнього, тому що його методика дозволяє при наявності стислого обсягу інформації про результати діяльності господарюючого суб’єкта визначити його потенційні можливості, внутрішні резерви, використання яких дозволить досягти позитивних змін фінансових результатів діяльності. Особливого значення це набуває в сучасний період, коли більшість інформації про господарську діяльність підприємці відносять до категорії комерційної таємниці, та у розпорядження аналітика надходить в основному офіційна фінансова звітність.
Саме тому тема дипломної роботи “Облік, аналіз і аудит валових витрат і валових доходів для складання декларації про податок на прибуток” є досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є проведення обліку, аналізу та аудиту валових доходів та валових витрат підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
q розкрити економічну сутність валових доходів та валових витрат та систему показників, що їх характеризують;
q вивчити організацію та методику фінансового і управлінського обліку валових доходів та валових витрат на базовому підприємстві на основі національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку;
q проаналізувати показники бухгалтерської та податкової звітності по валових доходах та валових витратах;
q провести аналіз валових доходів та валових витрат базового підприємства;
q розглянути проведення аудиту валових доходів і валових витрат;
q описати організацію і методику автоматизованої системи обробки облікової, аналітичної інформації;
q узагальнити результати роботи.
Предметом дослідження є фінансові результати від господарської діяльності базового підприємства.
В якості базового було обрано підприємство ТОВ “Текстиль-Контакт”. В роботі використані дані його бухгалтерської та податкової звітності за 2000-2001 рр.
Розділ 1. Теоретичне обґрунтування здійснення обліку, аналізу та аудиту валових витрат і валових доходів
1.1. Поняття валових витрат і валових доходів
З прийняттям Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97 № 283 з»явилося поняття податкового обліку. Якщо в сфері бухгалтерського обліку існують визначені теоретичні категорії, а також сформована за тривалий час методологія обліку, то теоретична база податкового обліку обмежується статтею 11 Закону (яка визначає правила ведення податкового обліку).[1]
Якщо однією з основних задач бухгалтерського обліку є формування повної достовірної інформації про господарські процеси і результати діяльності суб»єктів підприємницької діяльності, необхідної для оперативного керівництва і керування, а також для її використання зовнішніми користувачами (інвесторами, постачальниками, покупцями, фінансовими, податковими, статистичними і банківськими установами й іншими зацікавленими органами), то призначенням податкового обліку є визначення сум податків, що підлягають перерахуванню в бюджет, і контроль за їхньою сплатою. На відміну від бухгалтерського обліку податковий облік відображає не визначенугосподарську операцію, що здійснилася, а фіксує факт настання податкового зобов»язання по сплаті податку на прибуток. При цьому відповідно до статті 11.3.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» датою збільшення валового доходу вважається дата, що приходиться на податковий період (квартал), протягом якого відбувається будь-яка з подій, що відбулась раніше:
[1] Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України про внесення змін до Закону України, затверджений постановою Верховної Ради України від 22.05.97р. №283/97-ВР//Бухгалтерський облік і аудит — 1997. — №6. — С.16.
…
11
|
Нарахований на заробітну плату ВП збір на пенсійнестрахування (32%) |
ВВ |
1600 |
|
12
|
Нараховані на заробітну плату ВП внески на соціальнестрахування по тимчасовійнепрацездатності (2,5%) |
ВВ |
125
|
|
13
|
Нараховані на заробітну плату ВП внески на соціальнестрахування на випадокбезробіття (2,5%) |
ВВ |
125 |
|
14
|
Нараховані на заробітну плату ВП внески на соціальнестрахування от нещаснихвипадків (1,3%) |
ВВ |
65 |
|
2.3. Організація обліку валових доходів
Для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, а також від надзвичайних подій, для обліку доходів і результатів діяльності на ТОВ “Текстиль-Контакт” призначені рахунки класу 7 «Доходи і результати діяльності».
Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від страхової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші вирахування з доходу, призначено рахунок № 70 «Доходи від реалізації».
На кредиті відповідних субрахунків відображається збільшення (одержання) доходу, на дебеті — належна сума непрямих податків (акцизного збору, податку на додану вартість та інших, передбачених законодавством); суми, які отримуються підприємством на користь комітента, принципала; повернуті перестраховиками частки страхових платежів (страхових внесків, страхових премій); результат зміни резервів незароблених премій (у страхових організаціях) та списання у порядку закриття на рахунок № 79 «Фінансові результати».
….
Доходи від продажу товарів збільшились на 7,2% (продаж товарів – на 4%; доходи від товарообмінних операцій – на 37,8%). Це пов’язано із розширенням діяльності підприємства.
Доходи від операцій з торгівлі цінними паперами збільшились на 5,2%. Доходи від операцій з основними фондами зменшились на 1,8% в основному за рахунок зменшення прибутку від продажу основних фондів групи 1 на 14,1 тис. грн. Спостерігається збільшення доходів від продажу невиробничих фондів на 9,4% та суми перевищення вартості основних фондів груп 2 і 3 в зв’язку з їх продажем над балансовою вартістю відповідної групи на 2,9%.
На підприємстві мала місце сумнівна, безнадійна заборгованість кредиторам, яка була віднесена на валові доходи станом на 01.01.2001 – в сумі 10,3 тис. грн., а на 01.01.2002 – 19,3 тис. грн.
Інші види валових доходів зросли на 97,8% за рахунок збільшення сум одержаних штрафів, неустойок, пені – на 9,5%, процентів від здійснення кредитно-депозитних операцій – на 10,6%, а також інших доходів – на 9,8%. Також на підприємстві мають місце доходи, не враховані в обчисленні валового доходу періодів, що передують звітному, та виявлені у звітному періоді, які на 01.10.2000 склали 12,3 тис. грн., а на 01.10.2001 – 17,7 тис. грн.
Як бачимо, в структурі валових доходів найбільшу питому вагу складають доходи від продажу товарів: на 01.01.2001 – 99,1%; на 01.01.2002 – 98,5%. Зниження питомої ваги наведених вище доходів викликано збільшенням питомої ваги інших видів доходів на 0,4%.
Отже, значних змін в динаміці питомої ваги складових валових доходів базового підприємства не відбулось.
Розділ 4. Аудит валових витрат і валових доходів підприємства
4.1. Організація аудиту валових витрат і валових доходів
Кінцевим фінансовим результатом діяльності підприємства та основним джерелом, за рахунок якого підприємство в процесі діяльності розвиває свою матеріальну базу, стимулює працю, виплачує дивіденди засновникам, є прибуток. Тому оподаткування прибутку займає найважливіше місце у діяльності будь-якого підприємства. Адже від правильності визначення оподаткованого прибутку, повноти та своєчасності перерахування до бюджету відповідних коштів залежить діяльність того чи іншого підприємства у майбутньому.
Валові доходи — це загальна сума доходів підприємства від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Валові витрати — це сума будь-яких витрат підприємства у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) підприємством для подальшого використання у власній господарській діяльності.
Амортизація основних фондів і нематеріальних активів – це поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення та зменшення скоригованого прибутку підприємства у межах норм амортизаційних відрахувань.
Оподатковуваний прибуток визначають у такій послідовності
1. Визначають сукупний валовий доход.
Сукупний валовий доход — це доход від усіх видів діяльності, отриманий платником податку протягом звітного періоду.
….
Рис. 5.3. Машинна форма “Стан розрахунків з бюджетом по податку на прибуток”
Висновки
Валові доходи — це загальна сума доходів підприємства від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Валові витрати — це сума будь-яких витрат підприємства у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) підприємством для подальшого використання у власній господарській діяльності.
Доход від реалізації товарів в 2001 році ТОВ “Текстиль-Контакт” збільшився в порівнянні з 2000 роком на 11,2 %; відповідно зріс і чистий доход від реалізації товарів на 7,2%.
Спостерігається збільшення суми витрат на збут на 173,3% в порівнянні з 2000 роком, що пояснюється зростанням умовно-змінних витрат у зв’язку із ростом товарообороту.
В 2001 році підприємство понесло збитки від реалізації товарів в розмірі 25,4 тис. грн. в результаті перевищення витрат над доходом на 25,4 тис. грн.
На кінцеве формування прибутку від звичайної діяльності в 2001 році позитивний вплив зробили інші доходи, які склали 20,8 тис. грн. і інші фінансові доходи, які склали 89,9 тис. грн. Отже, прибуток від звичайної діяльності у звітному році склав 58,1 тис. грн., що на 58,1% менше, ніж в 2000 році.
На ТОВ “Текстиль-Контакт” узагальнена інформація про витрати діяльності підприємства ведеться на рахунках №90-99 (клас 9 “Витрати діяльності”) та на рахунках №80-85 (клас 8 “Витрати за елементами”).
До складу валових витрат ТОВ “Текстиль-Контакт” можуть бути включені витрати на оплату праці фізичних осіб тільки при обов»язковому дотриманні таких умов:
фізичні особи повинні перебувати або в трудових відносинах з підприємством (тобто було укладено трудовий договір), або працювати на підставі укладеного договору цивільно-правового характеру (наприклад, договір підряду);
здійснювані виплати мають бути пов»язані з господарською діяльністю підприємства;
здійснювані виплати мають бути встановлені за домовленістю сторін, оформленою документально (у колективному договорі).
Для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, а також від надзвичайних подій, для обліку доходів і результатів діяльності на ТОВ “Текстиль-Контакт” призначені рахунки класу 7 «Доходи і результати діяльності».
Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від страхової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші вирахування з доходу, призначено рахунок № 70 «Доходи від реалізації».
Бухгалтерський облік валових доходів та валових витрат на підприємстві ТОВ “Текстиль-Контакт” ведеться згідно положень П(С)БО. Відхилень не виявлено.
Проаналізувавши динаміку валових витрат ТОВ “Текстиль-Контакт” можна зробити висновок, що загальний їх обсяг збільшився на 01.01.2002 порівняно до 01.01.2001 на 645,5 тис. грн. або на 9,8%.
Всі складові валових витрат станом на 01.01.2002 зросли, окрім витрат на оплату праці, які зменшились на 96,8 тис. грн. або на 3,3% в зв’язку із зменшенням чисельності працюючих на підприємстві.
Найбільше збільшення спостерігається по іншим витратам, які зросли на 393,8 тис. грн. або на 25,1%.
Витрати на перевезення збільшились на 336,8 тис. грн. або на 17,7% порівняно з попереднім роком у зв’язку із збільшенням обсягу товарообороту підприємства.
Витрати на зберігання, сортування та пакування товарів зросли на 1,7 тис. грн. або на 9,6%.
Втрати товарів та продуктів під час перевезення, зберігання та реалізації в межах норм зросли на 1,7 тис. грн. або на 9,6% порівняно до 01.01.2001р.
Відрахування на соціальні заходи зросли на 8,1 тис. грн. або на 7,2%.
В структурі валових витрат базового підприємства протягом двох останніх років найбільшу питому вагу займають витрати на оплату праці: на 01.01.2001 – 45,1%, а на 01.01.2002 – 39,7%.
Витрати на перевезення склали на 01.01.2001 – 28,9%, а на 01.10.2002 – 30,9% в загальному обсязі валових витрат. Інші витрати склали відповідно 23,8% та 27,2%.
Загальний обсяг валових доходів ТОВ “Текстиль-Контакт” протягом останнього року зріс на 7,8% .
Доходи від продажу товарів збільшились на 7,2% (продаж товарів – на 4%; доходи від товарообмінних операцій – на 37,8%). Це пов’язано із розширенням діяльності підприємства.
Інші види валових доходів зросли на 97,8% за рахунок збільшення сум одержаних штрафів, неустойок, пені – на 9,5%, процентів від здійснення кредитно-депозитних операцій – на 10,6%, а також інших доходів – на 9,8%. Також на підприємстві мають місце доходи, не враховані в обчисленні валового доходу періодів, що передують звітному, та виявлені у звітному періоді, які на 01.10.2000 склали 12,3 тис. грн., а на 01.10.2001 – 17,7 тис. грн.
Як бачимо, в структурі валових доходів найбільшу питому вагу складають доходи від продажу товарів: на 01.01.2001 – 99,1%; на 01.01.2002 – 98,5%. Зниження питомої ваги наведених вище доходів викликано збільшенням питомої ваги інших видів доходів на 0,4%.
У відповідності Законом України “Про аудиторську діяльність” аудиторським підприємством на підставі Договору № 1 від 01.09.2000 була проведена аудиторська перевірка фінансово-господарської діяльності ТОВ “Текстиль-Контакт” за період з 01.04.2000 по 01.04.2001 р.
Програма аудиторської перевірки включала перевірку:
— відповідність даних, відображення господарчих операцій і їх відображення в бухгалтерському та податковому обліку;
— правильність визначення валових витрат та валових доходів;
— правильність визначення бази оподаткування податку на прибуток.
Розв»язання задач обліку валових доходів та валових витрат на ТОВ “Текстиль-Контакт” автоматизованим способом забезпечить можливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, сприятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних.
Список використаних джерел
1. Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996р.//Уряд.Кур’єр, 1996, 28 червня.
2. Про аудиторську діяльність: Закон України, прийнятий Верховною Радою України 22 квітня 1993р. №23//Відомості Верховної Ради України. – 1993, №23.-С.12-15.
3. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність: Закон України, затверджений Постановою Верховної Ради України від 16.07.99р. №996-ХІV //Бухгалтерський облік і аудит. – 1999, №6. – С.9-14.
4. Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України про внесення змін до Закону України, затверджений постановою Верховної Ради України від 22.05.97р. №283/97-ВР//Бухгалтерський облік і аудит — 1997. — №6. — С.16.
5. Про підприємництво: Закон України, затверджений постановою Верховної Ради України” №698-12 від 7.02.91р. // Галицькі контракти — 1996. — №42. — С.28-32.
6. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99р. №291// Бухгалтерський облік і аудит – 2000. — №1. — С.14-65.
7. Національний норматив аудиту №13 «Аудиторський висновок», прийнятий Постановою Аудиторської палати України від 22 січня 1996р. № 116//Бухгалтерський облік і аудит – 1997.- №6. – С.12-13.
8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 17 «Податок на прибуток», затверджений наказом Міністерства фінансів України №353 від 28.12.2000р.// Бухгалтерський облік і аудит — 2001. — №2. -С.7-12.
10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 29.11.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №12. — С.30-35.
11. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 29.11.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №12. — С.35-36.
12. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
13. Порядок складання декларації про прибуток підприємства, затверджена наказом ДПА України 21.01.98р. №94/2534// Бухгалтерський облік і аудит — 1998. — №3. — С.20-62.
14. Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку: Положення, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24.03.95р. №88// Галицькі контракти — 1996. — №19.-С.17-20.
15. Баканов М.І. Аналіз господарської діяльності в торгівлі, — Економіка, 1990р. — С.77-88.
16. Балабанов І.П. Аналіз і планування фінансово-господарського суб»єкта. — Учб.посіб. — М.: Фін. і стат-ка, 1994. — С.48-56.
17. Барановська В.Г., Редько А.Ю. Проблеми формування інформаційної бази економічного аналізу господарської діяльності з використанням АРМ — бухгалтера. — К.: КДТЕУ, 1991. – 45 с.
18. Білуха М.Т. Курс аудиту. — К.: Знання, 1998.-568 с.
19. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік, — Житомир: ПП Рута, 2000.-С.365-376.
20. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2000. — 608 с.
21. Бухгалтерський облік за національними стандартами. — Т.: Економічна думка, 2000. — 236 с.
22. Величко О. Г., Голов С. Ф. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні. — Д.: ТОВ «Баланс-Клуб», 2000. — 768 с.
23. Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухоблік і аудит. — №1. — 2000. – С. 21-22.
24. Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2001. — 266 с.
25. Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2001. — 416 с.
26. Грабова Н.Н., Добровский В.Н. Бухгалтерский учет в производственных и торговых предприятиях, 2000.: Учеб. Пособие для студентов вузов / Под. ред. Н.В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2000. – 624 с.
27. Дерій В. А. Контроль і ревізія: Курс лекцій. — Бучач: МІФ, 2000. — 54 с.
28. Дерій В. А., Кізима А. Я. Аудит: Курс лекцій / Тернопільська академія народного господарства. — Т.: ТАНГ, 2001. — 76 с.
29. Дорош Н. І. Аудит: методологія і організація. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 402 с.
30. Житна І.П., Нескреба А.М. Економічний аналіз господарської діяльності підприємств. Навч. посіб. — К.: Вища школа, 1992.- С.15-23.
31. Завгородній В.П. Бухгалтерський облік, контроль і аудит в системі управління підприємством,- К.: Ваклер, 1997р.- С.300-367.
32. Зубілевич С. Вимоги до аудиту в умовах реформування обліку і звітності в Україні//Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №10. -С.38-42.
33. Іващенко В. І. Економічний аналіз господарської діяльності: Навч. посіб.— К.: ЗАТ «Нічлава», 1999. — 204 с.
34. Каракоз І.І., Самборський В.І. Теорія економічного аналізу. — К.: Вища школа, 1989.
35. Кармайкл Д., Бенис М. Стандарты и нормы аудита. — М. Аудит; ЮНИТИ, 1995. – 421 с.
36. Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 378 с.
37. Кузьмінський А.М. та ін. Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. — К.: Вища школа, 1993. — 126 с.
38. Куліш С. А., Коростишев О. В. Теорія аналізу господарської діяльності: Навч. Посібник / Харківський держ. економічний ун-т. — Х., 1995. — 62с.
39. Ластовецький В.О., Миронюк О.В. Ефективність господарювання: оцінка, аналіз, фактори, резерви: Посібник. — Чернівці, 1995. — С.45-49.
40. Любушин Н. П., Лещева В. Б. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учеб. пособие. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 1999. — 471 с.
41. Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства, — К.: Хрещатик, 1999. – С.449-482
42. Максимов А.С. Удосконалення системи прибуткового оподаткування в Україні//Фінанси України — 1997. — №5. — С.86-91.
43. Мочерний С.В. Основи економічної теорії: Підручник. — Тернопіль: АТ “Тарнекс”, 1993. – С.361.
44. Нідлз Б., Андерсон Х. Принципи бухгалтерського обліку: Пер. з англ./ Під редакцією Я.В.Соколова, — М.: Фін. і стат-ка, 1994.-658 с.
45. Панасюк В.М. Податковий облік: Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 260 с.
46. Пархоменко В. М. Бухгалтерський облік в Україні: Нормативи. Коментарі. — Луганськ: «Футура» ДСД «Лугань», 2001. — 368 с.
47. Пархоменко В. Трансформація бухгалтерського обліку в Україні// Бухгалтерський облік і аудит — 1997. — №7. — С.3-5.
48. Руденко Л. В., Подольська В. О. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. Посіб. / Укоопспілка; Навчально- методичний центр «Укоопосвіта». — К., 2000. — 422 с.
49. Русак Н.А. Основи фінансового аналізу, — Мн: ООО ”Меркаванне”, 1995. — С.17-25.
50. Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. — 688 с.
51. Сівак О., Осейко Н. Бухгалтерський облік за допомогою персонального комп’ютера — К.: РВО “Поліграфкнига”, 1993. – 320 с.
52. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.
53. Ткаченко Н. Облік виробничої собівартості та рентабельності виробництва продукції. Визначення ціни продажу / / Все про бухгалтерський облік. – 2000. № 70. – С.4
54. Ткаченко Н.М. Теоретико-методологічні проблеми формування бухгалтерського фінансового обліку. – К.:, А.С.К., 2001. – 348 с.
55. Фурман А. Оподаткування прибутку підприємств//Вісник податкової служби України — 1997. — №3. — С.6-10.
56. Хом»як Р. Л. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні: Навчальний посібник. — Л.: Інтелект-Захід, 2000. — 442 с.
Додатки
Додаток1
Додаток до Порядку
складання декларації про прибуток
підприємства
Декларація про прибуток підприємства
Назва підприємства |
Ідентифікаційний код з ЄДРПОУ |
|||||||||||
__ТОВ “Текстиль-Контакт”___________________ |
0 |
5 |
4 |
1 |
5 |
6 |
8 |
0 |
|
|||
________________________________________________________ |
Форма власності (КФП) |
|
|
|
||||||||
|
Підпорядкованість |
|||||||||||
___________________________________________________ |
0 |
6 |
0 |
2 |
4 |
|
||||||
(адреса, телефон платника) |
||||||||||||
Податковий період 2000 року квартал півріччя 9 місяців рік |
||||||||||||
Декларація подається до Державної податкової адміністрації в ________________________________________________________ |
||||||||||||
Відмітка про одержання екларації
|
|
|
(дата, штамп ДПА) |
Одиниця виміру: в тис. грн. з одним десятковим знаком
|
Показники |
Код рядка |
За звітний квартал |
Наростаючим підсумком з початку звітного року |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Доходи від продажу товарів (робіт, послуг) (додаток А, рядок 1.7) |
1 |
1694,0 |
6775,8 |
2 |
Доходи від операцій з цінними паперами, валютними цінностями та борговими зобов»язаннями (додаток Б, рядок 2.12) |
2 |
0,8 |
3,3 |
3 |
Доходи від операцій з основними фондами, нематеріальними активами та капітальний доход, пов’язаний з видобутком корисних копалин (додаток В, рядок 3.7) |
3 |
3,5 |
14,1 |
4 |
Доходи у вигляді безповоротної фінансової допомоги та безоплатно наданих товарів (додаток Г, рядок 4.8) |
4 |
|
|
5 |
Доходи від врегулювання сумнівної або безнадійної заборгованості (додаток Д, рядок 5.13) |
5 |
2,6 |
10,3 |
6 |
Доходи від здійснення операцій лізингу (оренди) |
6 |
|
|
7 |
Доходи у вигляді пасивного прибутку, одержані за межами митної території України з урахуванням сплаченого податку |
7 |
|
|
8 |
Інші види доходів, що входять до складу об’єкта оподаткування (додаток Е, рядок 8.14) |
8 |
9,0 |
35,7 |
9 |
Сукупний валовий доход (сума рядків з 1 по 8) |
9 |
1710,0 |
6839,2 |
10 |
Доходи, які за своїм змістом підлягають виключенню зі складу валових доходів з метою оподаткування (додаток Є, рядок 10.9) |
10 |
|
|
11 |
Скоригований валовий доход (рядок 9 — рядок 10) |
11 |
1710,0 |
6839,2 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
12 |
Витрати, пов’язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) (додаток Ж) |
|
|
|
12.1 |
витрати, пов’язані з придбанням матеріальних активів, виконанням робіт, наданням послуг для їх подальшого використання у власній господарчій діяльності ( сума рядків з 1 по 3, з 5 по 7, з 9 по 13 додатка Ж ) |
12 |
483,0 |
1931,9 |
12.2 |
Приріст (убуток) балансової вартості інвентарних запасів покупних товарів, матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції: зі знаком мінус, якщо різниця має позитивне значення (додаток Л, сума рядків з 33.1 по 33.3) та зі знаком плюс, якщо різниця має від’ємне значення (додаток Ж, сума рядків 4, 8, 14) |
13 |
|
|
12.3 |
витрати на оплату праці, включаючи внески на соціальні заходи (соціальне пенсійне страхування та додаткове пенсійне забезпечення) (додаток Ж, сума рядків 15, 16, 17) |
14 |
770,3 |
3081,2 |
12.4 |
сума коштів або вартість майна, добровільно перерахованих до Державного бюджету України або бюджетів територіальних громад, до неприбуткових організацій, але не більше ніж чотири відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду |
15 |
|
|
12.5 |
сума коштів, перерахованих підприємствами всеукраїнських об’єднань осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, цим об’єднанням, але не більше ніж 10 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду |
16 |
|
|
12.6 |
сума безнадійної заборгованості у частині, що не була віднесена на валові витрати, у разі, коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не призвели до позитивного наслідку, а також заборгованості стосовно якої закінчився строк позовної давності |
17 |
|
|
12.7 |
сума податку на додану вартість (визначається відповідно до підпункту 5.3.3 Закону), сплачена у складі ціни придбання товарів (робіт, послуг) підприємств, які не зареєстровані як платники податків на додану вартість |
18 |
|
|
12.8 |
сума внесених (нарахованих) податків, зборів, обов’язкових платежів |
19 |
|
|
12.9 |
Проведення рекламних заходів: |
|
|
|
12.9.1 |
стосовно товарів (робіт, послуг), що продаються (надаються) платником податку |
20 |
|
|
12.9.2 |
з організації прийомів, урочистостей, презентацій і свят, придбанням і розповсюдженням подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатного надання послуг (виконання робіт) з метою реклами, але не більше двох відсотків оподатковуваного прибутку за попередній звітний (податковий) квартал |
21 |
|
|
12.10 |
витрати на утримання та експлуатацію об’єктів соціальної інфраструктури |
22 |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
12.11 |
коригування сум витрат, не віднесених до складу валових витрат або не врахованих в минулих звітних періодах |
23 |
|
|
12.12 |
витрати, пов’язані з поліпшенням основних фондів |
24 |
|
|
12.13 |
витрати за лізинговими (орендними) операціями |
25 |
|
|
12.14 |
сума коштів, внесених до страхових резервів небанківськими фінансовими установами |
26 |
|
|
12.15 |
витрати, пов’язані з нарахуванням (сплатою) процентів за борговими зобов’язаннями в зв’язку з веденням господарської діяльності (додаток З, сума рядків з 29.6 по 29.8) |
27 |
|
|
12.16 |
інші витрати, пов’язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) (додаток Ж, рядок 18) |
28 |
|
|
13 |
Витрати по операціях з борговими зобов’язаннями та валютними цінностями (рядок 29.13 додатка З — рядок 27 декларації) |
29 |
|
|
14 |
Витрати по операціях з основними фондами та нематеріальними активами (додаток І, рядок 30.8) |
30 |
|
|
15 |
Витрати по інших операціях (додаток К, рядок 31.6) |
31 |
392,2 |
1568,8 |
16 |
Загальна сума валових витрат (сума рядків з 14 по 31 + рядок 12 + рядок 13) |
32 |
1645,5 |
6581,9 |
17 |
Витрати, які за своїм змістом підлягають виключенню зі складу валових витрат з метою оподаткування (додаток Л, сума рядків з 33.4 по 33.6) |
33 |
|
|
18 |
Амортизаційні відрахування (додаток М, рядок 34.6) |
34 |
14,9 |
59,4 |
19 |
Амортизаційні відрахування, які за своїм змістом підлягають зменшенню з метою оподаткування (додаток Н, рядок 35.5) |
35 |
|
|
20 |
Оподатковуваний прибуток, що підлягає оподаткуванню за ставкою 30 відсотків до перенесення збитків на наступні податкові квартали (рядок 11 — рядок 32 + рядок 33 — рядок 34 + рядок 35 — рядок 36.3 додатка О) |
36 |
49,5 |
197,9 |
21 |
Прибуток,одержаний за рахунок зміни понижуючого коефіцієнту за0,7 до 0,6 (додаток П-1, рядок 43.3) |
36.1 |
|
|
22 |
Податок на прибуток, одержаний за рахунок зниження амортизації, що підлягає перерахуванню до Державного бюджету (рядок 36.1 х 0,30) (додаток П-1, рядок 43.4) |
36.2 |
|
|
23 |
Оподатковуваний прибуток з урахуванням частини прибутку, одержаного за рахунок зміни понижуючого коефіцієнту з 0,7 до 0,6 (рядок 36 — 36.1) |
36.3 |
|
|
24 |
Прибуток, що підлягає оподаткуванню за ставкою 15 відсотків (додаток О, рядок 36.3) |
37 |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
25 |
Від’ємне значення об’єкта оподаткування, отримане за результатами попереднього подакового кварталу, перенесене на наступні податкові квартали |
38 |
|
|
26 |
Оподатковуваний прибуток з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування, отриманого за результатами попереднього звітного кварталу і перенесеного на наступні податкові квартали, якщо алгебраїчна сума рядків 36.3 та 38 має позитивне значення. |
39 |
|
|
27 |
Від’ємне значення об’єкта оподаткування, що переноситься на наступні податкові квартали, якщо алгебраїчна сума рядків 36.3 та 38 має від’ємне значення |
40 |
|
|
28 |
Податкове зобов»язання (додаток П, рядок 41.4) |
41 |
14,9 |
59,4 |
29 |
Нарахований податок зменшується (додаток П, рядок 42.) |
42 |
|
|
30 |
Сума податку, що підлягає нарахуванню за особовим рахунком платника (додаток П, рядок 43) |
43 |
|
|
31 |
Сума податку, що підлягає зменшенню за особовим рахунком платника (додаток П, рядок 44) |
44 |
|
|
32 |
Залишок суми податку на дивіденди, що підлягає перенесенню на наступні податкові періоди (додаток П, рядок 45) |
45 |
|
|
33 |
Зобов’язання платника щодо утримання та перерахування до бюджету податків з доходів у джерела їх виплати за рахунок таких виплат (додаток Р, рядок 46.7) |
46 |
|
|
Довідково : витрати, понесені платником від проведення товарообмінних (бартерних) операцій, які відображено в рядку 12 Декларації (з графи 9 додатка С) __________ тис. грн.
Дата подання декларації «___»___________200_ р. |
Наведена інформація є вірною. |
|
Керівник підприємства___________________________________ (підпис, прізвище)
Головний бухгалтер______________________________________ (підпис, прізвище) |
М.П. |
|
Проведення нарахованого податку на прибуток до Державного бюджету по особовому рахунку платника податку: Сума: _________________________________ тис. грн. ___________________________ тис. грн. (донараховано, додаток П-1, рядок 43.6) (зменшено, додаток П-1, рядок 43.7) Дата «___»____________200 р. Службова особа ДПА _____________________ |
Проведення нараховуваного податку на прибуток до місцевого бюджету по особовому рахунку платника податку: Сума: __________________________________ тис. грн. ___________________________ тис. грн. (донараховано, додаток П-1, рядок 43.6) (зменшено, додаток П-1, рядок 43.7) Дата «___»____________200 р. Службова особа ДПА _____________________
|
Додаток 2
Додаток до Порядку
складання декларації про прибуток
підприємства
Декларація про прибуток підприємства
Назва підприємства |
Ідентифікаційний код з ЄДРПОУ |
|||||||||||
ТОВ “Текстиль-Контакт”___________ |
0 |
5 |
4 |
1 |
5 |
6 |
8 |
0 |
|
|||
________________________________________________________ |
Форма власності (КФП) |
|
|
|
||||||||
|
Підпорядкованість |
|||||||||||
___________________________________________________ |
0 |
6 |
0 |
2 |
4 |
|
||||||
(адреса, телефон платника) |
||||||||||||
Податковий період 2001 року квартал півріччя 9 місяців рік |
||||||||||||
Декларація подається до Державної податкової адміністрації в ________________________________________________________ |
||||||||||||
Відмітка про одержання декларації
|
|
|
(дата, штамп ДПА) |
Одиниця виміру: в тис. грн. з одним десятковим знаком
|
Показники |
Код рядка |
За звітний квартал |
Наростаючим підсумком з початку звітного року |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Доходи від продажу товарів (робіт, послуг) (додаток А, рядок 1.7) |
1 |
1815,5 |
7262,1 |
2 |
Доходи від операцій з цінними паперами, валютними цінностями та борговими зобов»язаннями (додаток Б, рядок 2.12) |
2 |
2,1 |
8,5 |
3 |
Доходи від операцій з основними фондами, нематеріальними активами та капітальний доход, пов’язаний з видобутком корисних копалин (додаток В, рядок 3.7) |
3 |
3,1 |
12,3 |
4 |
Доходи у вигляді безповоротної фінансової допомоги та безоплатно наданих товарів (додаток Г, рядок 4.8) |
4 |
|
|
5 |
Доходи від врегулювання сумнівної або безнадійної заборгованості (додаток Д, рядок 5.13) |
5 |
4,8 |
19,3 |
6 |
Доходи від здійснення операцій лізингу (оренди) |
6 |
|
|
7 |
Доходи у вигляді пасивного прибутку, одержані за межами митної території України з урахуванням сплаченого податку |
7 |
|
|
8 |
Інші види доходів, що входять до складу об’єкта оподаткування (додаток Е, рядок 8.14) |
8 |
17,7 |
70,6 |
9 |
Сукупний валовий доход (сума рядків з 1 по 8) |
9 |
1843,2 |
7372,8 |
10 |
Доходи, які за своїм змістом підлягають виключенню зі складу валових доходів з метою оподаткування (додаток Є, рядок 10.9) |
10 |
|
|
11 |
Скоригований валовий доход (рядок 9 — рядок 10) |
11 |
1843,2 |
7372,8 |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
12 |
Витрати, пов’язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) (додаток Ж) |
|
|
|
12.1 |
витрати, пов’язані з придбанням матеріальних активів, виконанням робіт, наданням послуг для їх подальшого використання у власній господарчій діяльності ( сума рядків з 1 по 3, з 5 по 7, з 9 по 13 додатка Ж ) |
12 |
568,1 |
2272,3 |
12.2 |
Приріст (убуток) балансової вартості інвентарних запасів покупних товарів, матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції: зі знаком мінус, якщо різниця має позитивне значення (додаток Л, сума рядків з 33.1 по 33.3) та зі знаком плюс, якщо різниця має від’ємне значення (додаток Ж, сума рядків 4, 8, 14) |
13 |
|
|
12.3 |
витрати на оплату праці, включаючи внески на соціальні заходи (соціальне пенсійне страхування та додаткове пенсійне забезпечення) (додаток Ж, сума рядків 15, 16, 17) |
14 |
748,1 |
2992,5 |
12.4 |
сума коштів або вартість майна, добровільно перерахованих до Державного бюджету України або бюджетів територіальних громад, до неприбуткових організацій, але не більше ніж чотири відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду |
15 |
|
|
12.5 |
сума коштів, перерахованих підприємствами всеукраїнських об’єднань осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, цим об’єднанням, але не більше ніж 10 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду |
16 |
|
|
12.6 |
сума безнадійної заборгованості у частині, що не була віднесена на валові витрати, у разі, коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не призвели до позитивного наслідку, а також заборгованості стосовно якої закінчився строк позовної давності |
17 |
|
|
12.7 |
сума податку на додану вартість (визначається відповідно до підпункту 5.3.3 Закону), сплачена у складі ціни придбання товарів (робіт, послуг) підприємств, які не зареєстровані як платники податків на додану вартість |
18 |
|
|
12.8 |
сума внесених (нарахованих) податків, зборів, обов’язкових платежів |
19 |
|
|
12.9 |
Проведення рекламних заходів: |
|
|
|
12.9.1 |
стосовно товарів (робіт, послуг), що продаються (надаються) платником податку |
20 |
|
|
12.9.2 |
з організації прийомів, урочистостей, презентацій і свят, придбанням і розповсюдженням подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатного надання послуг (виконання робіт) з метою реклами, але не більше двох відсотків оподатковуваного прибутку за попередній звітний (податковий) квартал |
21 |
|
|
12.10 |
витрати на утримання та експлуатацію об’єктів соціальної інфраструктури |
22 |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
12.11 |
коригування сум витрат, не віднесених до складу валових витрат або не врахованих в минулих звітних періодах |
23 |
|
|
12.12 |
витрати, пов’язані з поліпшенням основних фондів |
24 |
|
|
12.13 |
витрати за лізинговими (орендними) операціями |
25 |
|
|
12.14 |
сума коштів, внесених до страхових резервів небанківськими фінансовими установами |
26 |
|
|
12.15 |
витрати, пов’язані з нарахуванням (сплатою) процентів за борговими зобов’язаннями в зв’язку з веденням господарської діяльності (додаток З, сума рядків з 29.6 по 29.8) |
27 |
|
|
12.16 |
інші витрати, пов’язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) (додаток Ж, рядок 18) |
28 |
|
|
13 |
Витрати по операціях з борговими зобов’язаннями та валютними цінностями (рядок 29.13 додатка З — рядок 27 декларації) |
29 |
|
|
14 |
Витрати по операціях з основними фондами та нематеріальними активами (додаток І, рядок 30.8) |
30 |
|
|
15 |
Витрати по інших операціях (додаток К, рядок 31.6) |
31 |
490,7 |
1962,6 |
16 |
Загальна сума валових витрат (сума рядків з 14 по 31 + рядок 12 + рядок 13) |
32 |
1806,9 |
7227,4 |
17 |
Витрати, які за своїм змістом підлягають виключенню зі складу валових витрат з метою оподаткування (додаток Л, сума рядків з 33.4 по 33.6) |
33 |
|
|
18 |
Амортизаційні відрахування (додаток М, рядок 34.6) |
34 |
15,6 |
62,4 |
19 |
Амортизаційні відрахування, які за своїм змістом підлягають зменшенню з метою оподаткування (додаток Н, рядок 35.5) |
35 |
|
|
20 |
Оподатковуваний прибуток, що підлягає оподаткуванню за ставкою 30 відсотків до перенесення збитків на наступні податкові квартали (рядок 11 — рядок 32 + рядок 33 — рядок 34 + рядок 35 — рядок 36.3 додатка О) |
36 |
20,7 |
83,0 |
21 |
Прибуток,одержаний за рахунок зміни понижуючого коефіцієнту за0,7 до 0,6 (додаток П-1, рядок 43.3) |
36.1 |
|
|
22 |
Податок на прибуток, одержаний за рахунок зниження амортизації, що підлягає перерахуванню до Державного бюджету (рядок 36.1 х 0,30) (додаток П-1, рядок 43.4) |
36.2 |
|
|
23 |
Оподатковуваний прибуток з урахуванням частини прибутку, одержаного за рахунок зміни понижуючого коефіцієнту з 0,7 до 0,6 (рядок 36 — 36.1) |
36.3 |
|
|
24 |
Прибуток, що підлягає оподаткуванню за ставкою 15 відсотків (додаток О, рядок 36.3) |
37 |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
25 |
Від’ємне значення об’єкта оподаткування, отримане за результатами попереднього подакового кварталу, перенесене на наступні податкові квартали |
38 |
|
|
26 |
Оподатковуваний прибуток з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування, отриманого за результатами попереднього звітного кварталу і перенесеного на наступні податкові квартали, якщо алгебраїчна сума рядків 36.3 та 38 має позитивне значення. |
39 |
|
|
27 |
Від’ємне значення об’єкта оподаткування, що переноситься на наступні податкові квартали, якщо алгебраїчна сума рядків 36.3 та 38 має від’ємне значення |
40 |
|
|
28 |
Податкове зобов»язання (додаток П, рядок 41.4) |
41 |
6,2
|
24,9 |
29 |
Нарахований податок зменшується (додаток П, рядок 42.) |
42 |
|
|
30 |
Сума податку, що підлягає нарахуванню за особовим рахунком платника (додаток П, рядок 43) |
43 |
|
|
31 |
Сума податку, що підлягає зменшенню за особовим рахунком платника (додаток П, рядок 44) |
44 |
|
|
32 |
Залишок суми податку на дивіденди, що підлягає перенесенню на наступні податкові періоди (додаток П, рядок 45) |
45 |
|
|
33 |
Зобов’язання платника щодо утримання та перерахування до бюджету податків з доходів у джерела їх виплати за рахунок таких виплат (додаток Р, рядок 46.7) |
46 |
|
|
Довідково : витрати, понесені платником від проведення товарообмінних (бартерних) операцій, які відображено в рядку 12 Декларації (з графи 9 додатка С) __________ тис. грн.
Дата подання декларації «___»___________200_ р. |
Наведена інформація є вірною. |
||
Керівник підприємства___________________________________ (підпис, прізвище) Головний бухгалтер______________________________________ (підпис, прізвище) |
М.П. |
||
Проведення нарахованого податку на прибуток до Державного бюджету по особовому рахунку платника податку: Сума: _________________________________ тис. грн. ___________________________ тис. грн. (донараховано, додаток П-1, рядок 43.6) (зменшено, додаток П-1, рядок 43.7) Дата «___»____________200 р. Службова особа ДПА _____________________ |
|
||
Проведення нараховуваного податку на прибуток до місцевого бюджету по особовому рахунку платника податку: Сума: __________________________________ тис. грн. ___________________________ тис. грн. (донараховано, додаток П-1, рядок 43.6) (зменшено, додаток П-1, рядок 43.7) Дата «___»____________200 р. Службова особа ДПА _____________________ |
|
||