Розділ 2. Організація і методика бухгалтерського обліку нематеріальних активів підприємства
2.1. Методологічні основи бухгалтерського обліку нематеріальних активів підприємства
2.2. Організація обліку нематеріальних активів
2.3. Організація та методика бухгалтерського обліку в умовах ЕОМ
Розділ 3. Організація і методика економічного аналізу та аудиту нематеріальних активів підприємства
3.1. Інформаційна база та основні методи аналізу та аудиту нематеріальних активів
3.2. Аналіз нематеріальних активів підприємства
3.3. Аудит нематеріальних активів підприємства
Вступ
Актуальність теми дослідження. Економіка України знаходиться на перехідному етапі. В таких умовах головна мета підприємства — підвищувати управляємість підприємством, більше залучати інвестиційні ресурси, оперативно реагувати на ринкові зміни, задовольняти інтереси користувачів необхідною інформацією.
Нематеріальні активи займають, як правило, значну частину в загальній сумі власного капіталу підприємства. Від їх якості, вартості, технічного рівня, ефективності використання багато в чому залежить кінцеві результати діяльності підприємства: випуск послуг, їх собівартість, прибуток, рентабельність, стійкість фінансового становища.
Підвищення ефективності використання нематеріальні ресурси підприємств є одним з основних питань у період переходу до ринкових відносин. Від вирішення цієї проблеми залежить фінансовий стан підприємства, конкурентоспроможність його продукції на ринку.
Мета і завдання дослідження. Мета цієї роботи полягає в розробці основних методичних принципів і організаційних основ обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів на підприємстві.
Для досягнення наміченої мети в роботі поставлені і вирішені наступні завдання:
— вивчені теоретичні основи управління нематеріальними активами;
— досліджено методологічні основи бухгалтерського обліку нематеріальних активів підприємства;
— досліджено стан обліку нематеріальних активів;
— розглянути організацію та методику бухгалтерського обліку в умовах ЕОМ;
— проаналізовано динаміку руху та структуру нематеріальних активів;
— проведено аудит нематеріальних активів.
Предмет і об»єкт дослідження. Предметом дослідження є методика обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів на підприємствах сфери послуг й аналізу їх фінансового стану в умовах інфляції і ризику. У якості об»єкту дослідження обрано ТОВ “Геон”.
У процесі дослідження вивчені праці вітчизняних і зарубіжних вчених економістів: Голова С.Ф., Бугинця Ф.Ф., Агєєвої О.А., Карпової Г.А., Бургонової Г.М., Каморджанової И.О., національні Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші інструктивні вказівки і рекомендації Міністерства фінансів України, облікові дані підприємства.
У зазначених матеріалах недостатньо вивчені галузеві особливості обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів на підприємствах. Все назване обумовило вибір даної теми дипломної роботи.
Структура і обсяг роботи. Дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновку, списку використаних джерел і додатків.
У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, наведено мету, завдання, предмет і об’єкт дослідження.
В першому розділі розглянуто систему управління використання нематеріальних активів. Проведено розробку і обґрунтування системи економічних показників, наявності та руху нематеріальних активів. Проведено економіко-правовий аналіз, огляд нормативної бази та спеціальної літератури.
В другому розділі проведено розробку системи обліку нематеріальних активів: здійснено проектування системи первинного обліку, розглянуто фінансовий облік руху нематеріальних активів, розроблено систему автоматизації обліково-аналітичних робіт в управлінні нематеріальними активами.
В третьому розділі здійснено проектування системи економічного аналізу та аудиту ефективності використання нематеріальних активів: проведено аналіз нематеріальних активів, розглянуто основні концепції аудиту нематеріальних активів.
Висновки
Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи на ТОВ “Геон” і розкриття її у фінансовій звітності регламентуються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи».
Для документального оформлення операцій з обліку нематеріальних активів використовують типові форми документів для обліку нематеріальних активів, до яких додають документи, що описують сам об»єкт або порядок його використання, а також документи, що підтверджують ті або інші майнові праві підприємства.
Нематеріальні активи надходять на підприємство ТОВ “Геон”:
в порядку внесення засновниками (учасниками) до статутного капіталу підприємства;
придбання за плату;
створення (виготовлення) самим підприємством;
в результаті обміну об»єктів нематеріальних активів на подібні чи неподібні активи;
безоплатної передачі іншими юридичними особами.
Розв»язання задач обліку нематеріальних активів в ТОВ “Геон” автоматизованим способом забезпечить можливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, сприятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних. 1С: Підприємство на підприємстві “Геон” забезпечує повний комплекс облікових операцій з наявності та використання нематеріальних активів.
Джерелами інформації для аналізу та аудиту нематеріальних активів є:
1. Баланс (форма № 1).
2. Звіт про фінансові результати (форма № 2).
3. Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5).
4. Синтетичні регістри обліку основних засобів (Головна книга, журнали-ордери).
5. Первинні документи з обліку нематеріальних активів: інвентарні картки, акти приймання-передачі, введення в експлуатацію, ліквідації.
Економічний аналіз нематеріальних активів в ТОВ “Геон” розглядає питання вивченням економічних аспектів господарських явищ і процесів – господарської діяльності; виявлення факторів і причин, що їх обумовили; опрацювання, обґрунтування та розробку заходів з мобілізації виявлених резервів; підвищення ефективності роботи підприємства, їх розділів, інших формувань.
Основними завданнями і метою аудиту нематеріальних необоротних активів на ТОВ “Геон” є встановлення:
1. Правильності документального оформлення і своєчасного відображення обліку операцій з НА, їх надходження, внутрішнього переміщення і вибуття.
2. Перевірка правильності розрахунку, своєчасного відображення зносу (нарахування амортизації) НА.
3. Перевірка правильності відображення в обліку фінансових результатів від вибуття (в тому числі ліквідації) НА.
4. Контроль за збереженням НА.
Первісна вартість нематеріальних активів в 2004 році зросла на 10 тис. грн., тобто на 3,13% порівняно з 2003 роком. На протязі 2004 року знос зріс на 5тис. грн. (на 20%). Нематеріальні активи в 2004 році зазнали не значного оновлення. Залишкова вартість нематеріальних активів зросла на протязі 2005 року на 5 тис. грн. Якісний стан нематеріальних активів погіршився, про це свідчить збільшення коефіцієнту зносу з 7,81% до 9,09 % та відповідно знизився коефіцієнт придатності (на 1,28%).
Вартість нематеріальних активів ТОВ “Геон” зросла на протязі 2004 року на 10 тис. грн. Протягом 2004 року відбулися структурні зрушення в складі нематеріальних активів підприємства. Велику частку в структурі нематеріальних активів ТОВ “Геон” займають права власності на винаходи, науково-технічну інформацію. На початок 2004 року питома вага прав власності на винаходи, науково-технічну інформацію складала 65%, а на кінець 2004 року зменшилася на 1,36% та склала 63,64%. Питома вага прав власності на програми для ЕОМ відповідно зросла на 1,36% та на кінець 2004 року склала 36,36% порівняно з 35% на початок року.
Первісна вартість нематеріальних активів в 2005 році зросла на 20 тис. грн., тобто на 6,06% порівняно з 2004 роком. На протязі 2005 року знос зріс на 10тис. грн. (на 33,33%). Нематеріальні активи в 2005 році зазнали не значного оновлення. Залишкова вартість нематеріальних активів зросла на протязі 2005 року на 10 тис. грн. Якісний стан нематеріальних активів погіршився, про це свідчить збільшення коефіцієнту зносу з 9,09% до 11,43 % та відповідно знизився коефіцієнт придатності (на 2,34%).
Протягом 2005 року відбулися структурні зрушення в складі нематеріальних активів підприємства. Велику частку в структурі нематеріальних активів ТОВ “Геон” займають права власності на винаходи, науково-технічну інформацію. На початок 2005 року питома вага прав власності на винаходи, науково-технічну інформацію складала 63,64%, а на кінець 2005 року зменшилася на 2,21% та склала 61,43%. Питома вага прав власності на програми для ЕОМ відповідно зросла на 2,21% та на кінець 2005 року склала 38,57% порівняно з 36,36% на початок року.
У відповідності Законом України “Про аудиторську діяльність” аудиторським підприємством на підставі Договору № 14 від 25.12.2004 була проведена аудиторська перевірка наявності та руху нематеріальних активів ТОВ “Геон” за період з 01.01.2004 по 31.12.2004 р.
Аудитором перевірено таку документацію: первинні документи: накладні, договори, розпорядження, накази та акти виконаних робіт, відображення господарських операцій бухгалтерському обліку: Головна книга, журнали ордера, бухгалтерська звітність: Баланс та звіт про фінансові результати.
Аудитор керувався Законом України “Про аудиторську діяльність”, Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку «Звіт про фінансові результати», Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку «Нематеріальні активи», аудит було здійснено відповідно до Міжнародних стандартів аудиту.
Перевіркою встановлено, що деякі операції з обліку малоцінних необоротних матеріальних активів проведені з порушенням Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що призвело до неправильного визначення прибутку від операційної діяльності.
Покращення проведення аналізу та аудиту нематеріальних активів на ТОВ “Геон” можна досягти за допомогою використання комп»ютера як засобу аналізу та контролю. Програмне забезпечення аналізу (ПЗА) складається з комп»ютерних програм, які використовуються аудитором як частина процедур перевірки, котрі обробляють дані контрольних тестів системи обліку об»єкта аудиту. ПЗК може являти собою пакет програм, або окремі програми і утиліти. Незалежно від джерела виникнення ПЗА, аудитор повинен довести можливість їх використання для проведення перевірки нематеріальних активів. ПЗА може бути підготовлене безпосередньо аудитором, написане залученим до цієї роботи програмістом. Програми можуть використовуватися як високоефективний інструмент для підрахунку. До програм можна вносити зміни відповідно до вимог, які виникають з особливостей обліку клієнта. При плануванні аналізу та аудиту нематеріальних активів необхідно розглянути можливість комбінування ручного аналізу даних з обробкою на комп’ютері. Утиліти використовуються для того, щоб виконати загальні функції обробки даних, сортування, створення і виводу файлів на друк.