Зміст
1. Економічна сутність майна установ охорони здоров’я
3. Організаційно–економічна характеристика Васильківської центральної районної лікарні
5. Організація і планування контролю і ревізії збереження і використання майна
6. Методика контролю і ревізії збереження і використання майна у Васильківській ЦРЛ
7. Методика контролю збереження і використання майна в умовах сучасної комп’ютеризації
Список використаної літератури
Вступ
Для успішної роботи бюджетні установи повинні мати необхідне для експлуатації майно: основні засоби, устаткування і інвентар (меблі, канцелярські товари і т.д.), а також мати у своєму розпорядженні такі засоби експлуатації, що можуть забезпечити визначений комплекс комунальних послуг, обов»язковий для діяльності (опалення, освітлення, водопостачання). Отже, у процесі свого функціонування потрібно цілий комплекс матеріальних і технічних засобів, а також такі ресурси, як паливо, вода й електроенергія.
Важливе значення в управлінні рухом та використанням майна в бюджетній установі відіграє контроль та ревізія.
Методика та організація контролю та ревізії руху та використання майна бюджетних установ та організацій не достатньо висвітлена в сучасній літературі, що пов’язано зі зміною нормативної бази та податкового законодавства в країні.
Саме тому тема курсової роботи “Контроль збереження та використання майна в установах охорони здоров’я” є досить актуальною.
Метою даної курсової роботи є оцінка стану проведення контролю та ревізії майна в закладах охорони здоров’я в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розкрити економічну сутність майна установ охорони здоров»я ,
— провести економіко-правовий аналіз нормативної бази контролю збереження і використання майна в установах охорони здоров»я,
— розглянути організаційно-економічну характеристику Васильківської центральної районної лікарні,
— дослідити організаційно-інформаційну модель контролю збереження і використання майна у Васильківській ЦРЛ,
— розглянути організацію і планування контролю і ревізії збереження і використання майна,
— привести методику контролю і ревізії збереження і використання майна у Васильківській ЦРЛ,
— розглянути методику контролю збереження і використання майна в умовах сучасної комп»ютеризації.
Предметом дослідження є результати ревізії збереження та використання майна закладу охорони здоров’я.
Об’єктомдослідження є Васильківська ЦРЛ.
Теоретичну основу дослідження питання контролю та ревізії склали закони України, Інструкції та Положення з бухгалтерського обліку, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Білуха М.Т., Добровський В.Н., Крамаровський Л.М., Криницький Р.І. та інших. В роботі використані дані бухгалтерської та податкової звітності Васильківської ЦРЛ за 2002-2004 рр.
1. Економічна сутність майна установ охорони здоров’я
Основні засоби бюджетної установи — це матеріальні цінності, які використовуються у діяльності установи протягом періоду, що перевищує один рік, і вартість яких поступово зменшується у зв»язку з фізичним та моральним зносом [18]. До основних засобів належать будинки, споруди, передавальні пристрої, робочі, силові машини та обладнання, вимірювальні і регулювальні прилади та пристрої, обчислювальна техніка, транспортні засоби, інструмент, виробничий і господарський інвентар, робоча та продуктивна худоба, багаторічні насадження, бібліотечні фонди, музейні цінності (крім музейних експонатів), експонати тваринного світу, документація з типового проектування та ін. До основних засобів зараховують земельні ділянки, що на правах власності належать даній установі, і капітальні вкладення на покращання земель з метою їх сільськогосподарського використання (меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші роботи), а також капітальні вкладення у багаторічні насадження, незалежно від ступеня готовності їх до експлуатації.
Крім того, до основних засобів під загальною назвою «Інші необоротні матеріальні активи» віднесено також білизну, постільні речі, одяг та взуття (у тому числі спеціальні та спортивні) у закладах охорони здоров»я, освіти, соціального забезпечення тощо, а також тимчасові нетитульні споруди, прилади і пристрої, витрати на зведення яких включають до собівартості будівельно-монтажних робіт і які за раніше діючою методикою належали до оборотних активів.
До основних засобів належать також (незалежно від вартості) сільськогосподарські машини та знаряддя, будівельний механізований інструмент, усі види засобів пересування, призначені для переміщення людей і вантажів, навчальні кінофільми, магнітні диски, касети, усі види спортивного транспорту тощо. Керівництво установи має право самостійно вирішувати питання, які із засобів віднести до необоротних та щорічно нараховувати їх знос, а які — до малоцінних та швидкозношуваних предметів і списувати їх лише після закінчення терміну доцільного використання (враховуючи, звичайно, розрахунковий термін їх корисного використання). Але і в тому, і в іншому випадку необхідно забезпечити належний контроль за збереженням та раціональним використанням цих засобів.
…
Матеріально-виробничі запаси, виготовлені силами організації у власній майстерні, підсобному господарстві тощо, приймаються на облік за фактичною собівартістю. Вартість цінностей, одержаних безоплатно, визначають виходячи з їхньої ринкової ціни на дату оприбуткування. Цінності, придбані за іноземну валюту, оцінюють у національній валюті України (в гривнях) за курсом НБУ на дату здійснення операції придбання. Матеріально-виробничі запаси, що належать іншим юридичним або фізичним особам, але знаходяться на відповідальному зберіганні в даній установі, обліковуються на забалансових рахунках за цінами, передбаченими договором.
2. Економіко – правовий аналіз нормативної бази контролю збереження і використання майна в установах охорони здоров’я
Необхідність проведення інвентаризації встановлено статтею 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [4]. Згідно з цією статтею для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку і фінансової звітності підприємства зобов»язані провести інвентаризацію активів і зобов»язань, під час якої перевіряються та документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка.
…
Відпуск матеріалів зі складу здійснюють на підставі відповідних документів, оформлених належним чином і затверджених (підписаних) керівником установи. Усі видаткові документи на відпуск матеріалів зі складу об»єднують у дві групи: разові та накопичувальні. Разові документи після використання (видачі матеріалів) у той же день відображають у регістрах складського обліку. Накопичувальні документи заносять до облікових регістрів тільки після їх закриття, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Кількість виданих матеріалів з накопичувальних документів переноситься до регістрів складського обліку загальною сумою після їх повного оформлення і закриття.
За результатами перевірки було складено акт ревізії збереження та використання майна у Васильківській ЦРЛ (додаток 6).
7. Методика контролю збереження і використання майна в умовах сучасної комп’ютеризації
Застосування комп»ютерних програм контролю та ревізії вимагає удосконалення методики контролю та розробки програм ревізії фінансово-господарської діяльності бюджетних установ. Для цього сучасна комп»ютерна техніка має великі можливості, за її допомогою насамперед можна виконувати розрахунки та інші логічні кроки за тривалі періоди часу і без помилок.
Проте не слід забувати, що комп»ютери не можуть мислити чи проникати в суть проблеми, що немаловажно для компетентного контролю. Бази даних містять повну інформацію про результати діяльності але в них не міститься інформації про облікову політику чи принципи обліку установи, немає різноманітних пояснень до звітів тощо. Також не завжди є можливість зіставити дані звітного періоду з відповідними даними інших періодів.
…
Отже, покращення проведення контролю та ревізії збереження та використання майна можна досягти за допомогою використання комп»ютера як засобу аналізу та контролю.
Висновки та пропозиції
Основні засоби бюджетної установи — це матеріальні цінності, які використовуються у діяльності установи протягом періоду, що перевищує один рік, і вартість яких поступово зменшується у зв»язку з фізичним та моральним зносом. Категорія «матеріали» у широкому розумінні цього терміна притаманна як сфері матеріального виробництва, так і бюджетним установам, основним продуктом діяльності яких є послуги. Під матеріальними запасами бюджетних установ розуміють різноманітні речові елементи, що використовуються у процесі господарської діяльності як предмети праці. Тобто матеріальні запаси — це частина майна, що:
а) використовується у виробництві продукції, виконанні робіт і наданні послуг;
б) призначається для продажу безпосередньо або після відповідної обробки;
в) використовується для управлінських потреб організації.
Функціонування будь-якої бюджетної установи значно залежить від нормативної бази, що регулює правові та економічні відносини установи з державою, з іншими підприємствами та організаціями, з трудовим колективом тощо. Тому одним із важливих питань є огляд нормативно-правової бази з контролю та ревізії збереження та використання майна в установах охорони здоров’я.
Завданням інформаційного забезпечення контролю за збереженням і використанням майна у Васильківській центральні районній лікарні є інформування учасників контрольно-ревізійного процесу про матеріальні активи установи, функціонування його в відповідності нормативно-правовим актам та законодавству. Крім того, інформаційне забезпечення є засобом комунікації перевіряючих з питань, що стосуються їхньої професійної діяльності.
Плани ревізій у системі міністерств і відомств складаються контрольно-ревізійними управліннями (відділами) й затверджуються керівниками вищестоящих організацій. План проведення ревізій і перевірок зберігається у керівника контрольно-ревізійного органу й не підлягає розголошенню з метою забезпечення раптовості кожної ревізії чи перевірки. У планах вказується: на яку дату обревізовані установи, вид ревізії, затрати часу в днях, за який період має проводитися ревізія, час її проведення і робиться відмітка про виконання. Термін проведення ревізій визначається залежно від обсягів діяльності та особливостей підприємств, що ревізуються. Продовження встановленого терміну, як виняток, допускається з дозволу органу, який призначив ревізію.
Робочий план перевірки збереження та використання майна складається для охоплення діяльності установи з усіх боків, прийняття своєчасних рішень для подальшого розвитку установи, організації ведення бухгалтерського обліку, господарських операцій, правильності їх оформлення.
Контроль за правильністю розрахунку норм запасів матеріалів у Васильківській ЦРЛ та їх фактичними залишками здійснюють фінансові та контролюючі органи, а також вищі організації. Наявність понаднормативних запасів одних видів матеріалів не може бути виправданням при незаповнених нормативах запасів за іншими їх видами. Перевищення встановлених норм є порушенням бюджетної дисципліни, і вища організація має право зменшити фінансування установи за відповідною статтею кошторису на суму такого перевищення.
За результатами перевірки було складено акт ревізії збереження та використання майна у Васильківській ЦРЛ. Перевіркою встановлено, що деякі операції установи проведені з порушенням законодавства. Проте зазначені моменти мають обмежений вплив на стан справ у цілому і не перекручують дійсного фінансового становища установи, що перевіряється. У зв’язку з цим ревізор вважає за можливе підтвердити, що за винятком згаданих обмежень надана інформація свідчить про відповідність здійснюваної господарсько-фінансової діяльності чинному законодавству. Прийнята система бухгалтерського обліку відповідає законодавчим і нормативним вимогам.
Застосування комп»ютерних програм контролю та ревізії вимагає удосконалення методики контролю та розробки програм ревізії фінансово-господарської діяльності бюджетних установ. Для цього сучасна комп»ютерна техніка має великі можливості, за її допомогою насамперед можна виконувати розрахунки та інші логічні кроки за тривалі періоди часу і без помилок. Задача “Контроль збереження та використання майна в закладах охорони здоров’я” призначена для забезпечення проведення контролю та ревізії обліку матеріальних активів, що знаходяться та здійснюють свій рух в бюджетній установі.
Список використаної літератури
1. Бюджетний кодекс. Зі змінами і доповненнями// Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 2. — С. 11.
2. Господарський кодекс. Затверджений від 16.01.2003 № 436-IV.// Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 1. — С. 21.
3. Цивільний кодекс. Затверджений від 16.01.2003 № 435-IV.// Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 1. — С. 35.
4. Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV // Баланс.— 13.09.1999.— № 73.— С. 5-9.
5. Інструкція з обліку запасів бюджетних установ. Затверджена ДКУ 08.12.2000р. №125//Баланс, — 2001. Січень, спецвипуск.- № 2 (21).— С. 25—32.
6. Інструкція про форми меморіальних ордерів бюджетних установ та порядок їх складання. Затверджено ДКУ 27.07.2000 p., № 68 // Фінанси і право.— 2000,- № 3,— С. 23—27,
7. Інструкція про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ. Затверджена ДКУ 10.07.2000 p., № 61 // Баланс.— 2000. Вересень, спецвипуск.— С. 3—13.
8. Інструкція про порядок відображення в обліку бюджетних установ операцій із централізованого постачання матеріальних цінностей. Затверджена ДКУ 16.12.02 p., № 232.
9. Інструкція по інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу: наказ Міністерство фінансів України від 30.10.98 р. № 90.
10. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку. Затверджено МФУ 24.05.1995 р., № 88 // Все про бухгалтерський облік.— 1999.— № 12 (315).— С. 12—15.
11.Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей: постанова КМУ від 22.01.96 р. № 116.
12. План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ. Затверджений ГУ ДКУ 10.12.1999 p., № 114 // Бухгалтерія.— 2001.— № 4(367).—С. 66—69.
13. Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ. Затверджений ГУ ДКУ 10.12.1999 р., № 114 // Бухгалтерія.— 2001.— № 4 (367).— С. 70—84.
14. Порядок складання карток і книг аналітичного обліку бюджетних установ. Затверджено ДКУ 06.10.2000 p., № 100 // Баланс.— 2000.— Грудень, спецвипуск. — С. 4—5.
15. Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, недостач, знищення (псування) матеріальних цінностей. Затверджено КМУ 22.01.1996 p., № 116.
16. Типова інструкція про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ. Затверджена ДКУ та МЕУ 10.08.2001 p., № 142/181 //Бухгалтерія.- 2001.- № 42/1 (457).- С. 20—24.
17. Атамас П.Й. Основи обліку в бюджетних організаціях: Навчальний посібник. – Центр навчальної літератури. 2003. – 284 с.
18. Білуха М.Т. Теорія фінансово-господарського контролю і аудиту: Підручник. — К.: Вища шк.., 1994. — 364 с.
19. Білуха М. Т. Теорія фінансово-господарського контролю і аудиту: Підручник. – К.: Вища шк.., 2002. – 326 с.
20. Білуха М.Т. Курс аудиту. — К.: Знання, 2002.-568 с.
21. Грабов М. Інвентаризація товарних запасів. // Бізнес — Бухгалтерія. Право. Податки. Консультації. -1999., № 43 (354). — с. 75.
22. Гуйда Л. Коли і для чого проводиться інвентаризація // Галицькі контракти Дебет-Кредит. — 2000 ., № 47, — с. 22.
23. Державний фінансовий контроль: ревізія та аудит. Київ – 2004. – 284 с.
24. Дерій В. А. Контроль і ревізія: Курс лекцій. — Бучач: МІФ, 2000. — 54 с.
25. Дерій В. А., Кізима А. Я. Аудит: Курс лекцій / Тернопільська академія народного господарства. — Т.: ТАНГ, 2001. — 76 с.
26. Джога Р.Т. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навч. посібник.—К.: КНЕУ. 2001,- 250 с.
27. Дорош Н. І. Аудит: методологія і організація. — К.: Товариство «Знання» КОО, 2001. — 402 с.
28. Завгородній В.П. Бухгалтерський облік, контроль і аудит в системі управління підприємством,- К.: Ваклер, 2001р.- С.300-367.
29. Контроль і ревізія : Підруч. для студ. кооп. Вузів. – 2 вид., перероб. і доп. – К.: Ін Юре, 1998. – 248 с.
30. Крамаровский Л.М. Ревизия деятельности производственного кооператива. – М.: Финансы и статистика, 2001. – 348 с.
31. Кузьмінський А.М. та ін. Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. — К.: Вища школа, 1993. — 126 с.
32. Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Основи аудиту: навчальний посібник для студентів вищих закладів освіти. – К: Каравела, 2002. – 504 с.
33. Матвеева В.О. Бюджетные организации: бухгалтерский учет и налогообложение.— Харьков: Фактор, 2002.— 566 с.
34. П.Кононенко О. Річна інвентаризація: стара пісня на новий кшталт //Податки та бухгалтерський облік. — 2001., № 103 (452). — с.
35. Плєшонкова Л. Інвентаризація // Баланс. — 2000., № 40 (321). — с. 23.
36. Радченко Н. Порядок проведення інвентаризації на підприємстві // Головбух. — 2001., № 47 (149). — с. 50.
37. Рижикова О Проведення і документальне оформлення товарно-матеріальних цінностей на підприємстві // Все про бухгалтерський облік. — 2000., № 108 (533). — с. 40.
38. Романів Є.М., Хом’як Р.Л. Контроль і ревізія. “Інтелект – Захід” 2002. – 345 с.
39. Романов О. Чи потрібна інвентаризація? // Экспресc-анализ законодательних и нормативних актов. — 2000., № 43 (253). — с. 6.
40. Усач Б.Ф. Контроль і ревізія. Підручник. Знання-Прес. 2004. – 254 с.
41. Харитонова А. Інвентаризація активів та зобов»язань // Баланс — Агро. —
2000., №11(23).- с.29.
Додатки
Додаток 5
|
|