ЗМІСТ
Розділ 1. Теоретичні та практичні засади експертизи якості пива
1.1. Роль і значення пива безалкогольного у харчуванні людини
1.2. Характеристики видів експертизи пива
1.3. Порядок проведення експертизи пива
1.4. Сучасний стан ринку пива в Україні
1.4.1. Формування та сучасний стан ринку пива в Україні
1.4.2. Класифікація та характеристика асортименту пива безалкогольного
1.4.3. Управління якістю пива безалкогольного під час виробництва та обігу
Розділ 2. Товарознавча експертиза пива безалкогольного
2.1. Організація, об»єкти та методи дослідження
2.2. Товарознавча експертиза пива безалкогольного різних виробників
2.2.1. Експертиза органолептичних показників
2.2.2. Експертиза фізико-хімічних показників
2.2.3. Показники безпечності пива безалкогольного
2.3. Оформлення експертного висновку
Розділ 3. Визначення конкурентоспроможності пива безалкогольного різних виробників
3.1. Товарне досьє пива безалкогольного
3.2. Фактори та номенклатура показників, що визначають конкурентоспроможність пива безалкогольного
3.2. Фактори та номенклатура показників, що визначають конкурентоспроможність пива безалкогольного
3.3. Оцінка конкурентоспроможності пива безалкогольного
3.3.1. Визначення інтегрального показника відносної конкурентоспроможності
3.4. Напрямки підвищення конкурентоспроможності пива безалкогольного
Розділ 4. Організація розподільчої логістики пива безалкогольного
4.1. Дослідження конкурентного середовища ЗАТ «Оболонь»
4.2. Аналіз ефективності розподілу пива безалкогольного на підприємстві ЗАТ «Оболонь»
4.3. Шляхи вдосконалення політики розподілу пива безалкогольного на підприємстві ЗАТ «Оболонь»
ВСТУП
Ринкові відносини в Україні зумовлюють специфіку діяльності підприємств, умов їх функціонування, оскільки підвищується рівень невизначеності, ризику, посилюється конкуренція, стає необхідністю вміння пристосовуватись до економічної ситуації, яка постійно змінюється.
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до формування товарного асортименту та якості в магазині.
Споживачі впливають на інтереси конкуруючих підприємств за допомогою спеціальних засобів впливу на ринок, що приводить до зниження цін, підвищення якості продукції, розширення її асортименту, збільшення кількості і якості товарів, які споживаються.
В умовах становлення ринкової економіки боротьба за споживача на внутрішньому і зовнішньому ринках вимагає створення і виробництва конкурентноздатних товарів. Якість виступає як головний фактор конкурентноздатності товару, складаючи його «стрижень», основу.
Нові підходи до проблеми якості вимагають усе більш повного врахування виробниками ринкового фактора, переходу від адміністративних важелів контролю якості до переважно організаційно-економічних заходів керування якістю, переходу до гнучкої системи стандартизації, що дозволяє виробникам оперативніше реагувати на мінливі вимоги внутрішнього і зовнішнього ринку до якості товарів, організації роботи з переходу в перспективі до створення систем високої якості.
Проблема підвищення і стабілізації якості продукції одна з пріорітетних задач розвитку економіки нашої країни. В останні роки у всіх передових у технічному відношенні країнах відзначається зростаючий інтерес до підвищення якості продукції.
Незважаючи на існуючу державну систему контролю якості, безпеки товарів і захисту прав споживачів, внаслідок розбалансування економіки відбувається припинення або суттєве зниження обсягів їх виробництва, а в той же час ринок насичується низькоякісними і недоброякісними товарами. Для об»єктивного оцінювання якості вітчизняних і імпортних товарів необхідні спеціалізовані організації з експертизи товарів, які можуть зробити компетентний висновок про якість партії товарів, які закуповуються, визначити їх вартість, походження, конкурентоспроможність тощо.
В даний час стрімко розвивається ринок пива безалкогольного. Логістична система підприємства забезпечує потрібний набір послуг за максимально можливого зменшення асоційованих витрат, зумовлених виконанням логістичних операцій. Через це логістична політика розробляється з врахуванням двох факторів — бажаного рівня логістичного сервісу і мінімальної величини логістичних витрат, а мета логістичного менеджменту полягає у встановленні балансу між цими двома складовими, вигідного як споживачу, так і генератору матеріального потоку.
Головна ідея логістики — організація у рамках єдиного потокового процесу переміщення пива безалкогольного та інформації вздовж всього ланцюга від виробника до споживача. Принципи логістичного підходу вимагають інтеграції матеріально-технічного забезпечення, виробництва, транспорту, збуту і передачі інформації про пересування товарно-матеріальних цінностей у єдину систему, що повинно підвищити ефективність роботи у кожній із цих сфер і міжгалузеву ефективність.
Саме тому тема дипломної роботи “Товарознавча експертиза та розподільча логістика пива безалкогольного” є на даний час досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є проведення товарознавчої експертизи та дослідження стану розподільчої логістики пива безалкогольного особливих в сучасних економічних умовах в Україні.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних завдань:
— розглянути роль і значення пива безалкогольного у харчуванні людини;
— провести характеристику видів експертизи пива;
— розглянути порядок проведення експертизи пива;
— розглянути формування та сучасний стан ринку пива в Україні;
— розглянути класифікацію та характеристику асортименту пива безалкогольного;
— вивчити управління якістю пива безалкогольного під час виробництва та обігу;
— провести товарознавчу експертиза пива безалкогольного різних виробників;
— розглянути фактори та номенклатуру показників, що визначають конкурентоспроможність пива безалкогольного;
— провести оцінку конкурентоспроможності пива безалкогольного шляхом визначення інтегрального показника відносної
конкурентоспроможності;
— розглянути напрямки підвищення конкурентоспроможності пива
безалкогольного;
— провести дослідження конкурентного середовища ЗАТ «Оболонь»;
— провести аналіз ефективності розподілу пива безалкогольного на
підприємстві ЗАТ «Оболонь»;
— розглянути шляхи вдосконалення політики розподілу пива безалкогольного на підприємстві ЗАТ «Оболонь».
Предметом дослідження є якість та розподільча логістика пива безалкогольного, особливості його товарознавчої експертизи.
Об»єктом дослідження є пиво безалкогольне, що виробляється на ЗАТ „Оболонь”.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області товарознавства, експертизи, логістики, закони України.
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ТА ПРАКТИЧНІ ЗАСАДИ ЕКСПЕРТИЗИ ЯКОСТІ ПИВА
1.1. Роль і значення пива безалкогольного у харчуванні людини
Пиво — це слабоалкогольний пінистий напій, одержаний із пророслих і непророслих зернових культур спиртовим зброджуванням охмеленого сусла пивними дріжджами. Воно не тільки вгамовує спрагу, а й підвищує тонус організму, поліпшує обмін речовин та засвоюваність їжі. Маючи певну харчову цінність, пиво слід розглядати як невід»ємну добавку до харчування.
…
Пиво, як і будь-яку іншу алкогольну суміш, з об»єктивних причин не можна називати харчовим продуктом або «напоєм», оскільки термін «напій» маскує істинну сутність наркотичної суміші й сприяє утвердженню в свідомості програми, що змушує людину отруюватися.
Всупереч цій науковій істині виробники пива, рекламуючи свій товар, прагнуть збільшити приплив покупців тим твердженням, що пиво — слабоалкогольний, нібито нешкідливий і ледве не корисний «напій». І це незважаючи на те, що за останні роки вміст алкоголю в пиві сягнув в деяких сортах 14%, а це відповідає винам за вмістом спирту [49].
Свою думку з цього приводу висловили і наркологи. Але уряд України, не без допомоги виробників пива, не реагує на їх зауваження та попередження. Офіційно пиво виключене з розряду «алкогольних напоїв» і на нього не поширюються заборона на рекламу й багато інших обмежень [49]. Шкода пива для людського організму дуже велика. Загибель кліток головного мозку (які, відмираючи, виводяться з організму із сечею), порушення функцій спинного мозку, міокардіодистрофія, цироз печінки, гепатит, панкреатит, гастрит, невропатії, поразка зорового й слухового аналізаторів. Доведено також кореляцію між щоденним споживанням пива й підвищенням артеріального тиску. Одними з важких ускладнень при пивному алкоголізмі є молочнокислий ацидоз і гіпонатріємія [49].
ЗМІ не повідомляють, що в процесі спиртового бродіння у пиві утворюються побічні продукти бродіння, що супроводжують алкоголь. Це альдегіди, сивушні масла, метанол, ізопропіловий спирт, ефіри, нітразаміни та інші не менш отруйні сполуки, вміст яких у пиві в десятки й сотні разів перевищує рівень їхньої припустимої концентрації в горілці, отриманій зі спирту вищої очистки. Серед них — і психотропні речовини, які відносяться до нелегальних наркотиків [49].
Відповідно до сучасних досліджень, пиво — це найнебезпечніший легальний наркотик, що прокладає шлях усім іншим, більш сильним нелегальним наркотичним засобам. Споживання пива є першопричиною для споживання алкогольних напоїв. Наркологи давно прийшли до висновку, що алкоголь є найагресивнішим з наркотиків, а пивний алкоголізм характеризується особливою жорстокістю [21].
Найбільш руйнівний і шкідливий наслідок споживання пива — це захворювання серця або, як назвав його німецький лікар професор Болінгер, баварське «пивне серце» [49]. Це виражається в розширенні порожнин серця, потовщенні його стінок, некрозах у серцевому м»язі, зменшенні мітохондрій й т. ін. Ці зміни пов»язані з наявністю у пиві кобальту, що застосовується як стабілізатор пивної піни. Вміст цього токсичного елемента в серцевому м»язі у тих, хто споживає пиво, набагато перевищує допустиму норму. Крім того, кобальт викликає запальні процеси в стравоході й шлунку [49].
До факторів, що порушують роботу серця при споживанні слід віднести великі порції пива. Така кількість пива потрапляючи в організм, швидко переповнює кровоносні судини, що приводить до варикозного розширення вен і розширення границь серця. Це — ще одна причина синдрому «пивного серця», а також синдрому «капронової панчохи», коли серце провисає, стає в»ялим і погано качає кров [49].
Пиво містить ряд токсичних речовин, у тому числі й солі важких металів, що викликають зміни в ендокринній системі. Так, в організмі чоловіків при систематичному вживанні пива виділяється речовина, що пригнічує вироблення чоловічого статевого гормону тестостерону. Хміль, що застосовується при виготовленні пива, містить естрагони, подібні по своїх хімічних властивостях до естрагеолу — жіночого статевого гормону. Таким чином, в організмі чоловіка починають накопичуватися жіночі статеві гормони, що викликають у ньому істотні зміни [49].
У жінок, що вживають пиво, зростає ймовірність захворювання на рак. Якщо пиво п’є мати грудної дитини, то в дитини можливі епілептичні судороги [49].
Дослідження, проведені в багатьох країнах, свідчать, що хронічний алкоголізм від постійного вживання пива може розвиватися навіть швидше, ніж від міцних алкогольних виробів.Альтернативним способом, уникнути шкоди від пива є вживання безалкогольного пива. Безалкогольне містить від 0,4 до 0,7 градусів алкоголю, що менше ніж звичайне пиво. Така кількість алкоголю не становить негативного впливу на організм людини. При цьому безалкогольне пиво зберігає всі позитивні якості звичайного пива, як вітаміни, амінокислоти, здатність заспокоювати нервову систему.
Отже, пиво при малих дозах вгамовує спрагу, поліпшує обмін речовин та засвоюваність їжі. При зловживанні виникає алкоголізм. Уникнути шкоди від пива можна шляхом вживання безалкогольного пива.
1.2. Характеристики видів експертизи пива
Незважаючи на існуючу державну систему контролю якості, безпечності товарів і захисту прав споживачів на ринку України зустрічаються недоброякісні товари. Для об»єктивного оцінювання якості вітчизняних і імпортних товарів необхідні спеціалізовані організації з експертизи товарів, які можуть зробити компетентний висновок про якість партії товарів, які закуповуються, визначити їх вартість, походження, конкурентоспроможність тощо.
Експертиза (походить від латинського expertus дослідний) — це дослідження будь-якого об»єкта, яке вимагає спеціальних знань, з наданням мотивованого висновку [12].
…
Отже, якість пива безалкогольного формується під час виробництва та обігу. Процес приготування безалкогольного пива складається з наступних етапів: підготовка сировини, виробництво солоду, приготування пивного сусла, зброджування сусла пивними дріжджами, дозрівання пива, зменшення міцності, фільтрація та розлив готового напою у пляшки, контроль якості готової продукції. Пиво повинне зберігатися при температурі не нижче 2 °С і не вище 12 °С. Пиво безалкогольне, розлите в пляшки, повинне зберігатися в затемненому приміщенні.
РОЗДІЛ 2
ТОВАРОЗНАВЧА ЕКСПЕРТИЗА ПИВА БЕЗАЛКОГОЛЬНОГО
2.1. Організація, об»єкти та методи дослідження
Пиво безалкогольне — це слабоалкогольний пінистий напій, одержаний із пророслих і непророслих зернових культур спиртовим зброджуванням охмеленого сусла пивними дріжджами. Воно не тільки вгамовує спрагу, а й підвищує тонус організму, поліпшує обмін речовин та засвоюваність їжі. Маючи певну харчову цінність, пиво слід розглядати як невід»ємну добавку до харчування. Пиво являє собою досить складну систему органічних і неорганічних кристалоїдів та колоїдів у слабкому водно-спиртовому розчині.
Експериментальна частина дипломної магістерської роботи проводилась на матеріалах зібраних під час проходження переддипломної практики на підприємстві ЗАТ „Оболонь”, а також в лабораторії кафедри товарознавства та експертизи харчових продуктів КНТЕУ.
….
Отже, підприємство ЗАТ «Оболонь» буде в подальшому використовувати змішані канали розподілу пива безалкогольного. Збутовий апарат на ЗАТ «Оболонь» буде створено за територіальною структурою. За територіальної структури служби збуту кожен торговий агент відповідає за певний географічний регіон і здійснює повномасштабну реалізацію пива безалкогольного ЗАТ «Оболонь». При проектуванні агентської мережі необхідно прийняти до уваги наступне: закріплення певної кількості торговельних точок за агентом; розподіл між агентами районів міста чи типів торговельних точок; умови оплати праці. Мета стратегії охоплення ринку домогтися добровільного співробітництва з посередником, запропонувавши йому гарні привабливі умови та проштовхуючи товар будь-яким доступним шляхом.
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
За результатами виконаної роботи можна зробити наступні висновки та пропозиції.
За результатами виконаної роботи можна зробити наступні висновки та пропозиції.
1. Експертиза — це дослідження будь-якого товару, яке вимагає спеціальних знань, з наданням мотивованого висновку. Види експертиз пива безалкогольного: ідентифікаційна; хімічна; технологічна; сертифікаційна; матеріалознавча; товарознавча; оціночна; екологічна. Правильна організація проведення експертизи пива має велике значення для отримання достовірних і об»єктивних її результатів. При плануванні проведення товарної експертизи визначають три етапи: підготовчий, основний, заключний.
2. В даний на пивному ринку України стабілізуються темпи зростання виробництва і споживання. До 70% загальних продажів здійснюють чотири основні виробники пива — групи ВВН, “Оболонь”, “Сармат” і “Сан Інтербрю”. В 2008 році виробництво пива в Україні зросло в порівнянні з 2007 на 11 млн. дал (8,03%), експорт пива зріс на 1,7 млн. дал (18,68%), а імпорт зріс на 0,3 млн. дал (13,64%).
Асортимент безалкогольного пива дуже різноманітний. Особливо багато випускається світлих сортів пива, кожен сорт характеризується визначеним ароматом, смаком, кольором, масовою часткою сухих речовин. В Україні переважає виробництво світлого пива, в 2007 та 2008 роках відповідно 57% та 55,6%.Питома вага безалкогольного пива в Україні досить мала, в 2007 та 2008 роках відповідно 1,62% та 1,85%.
3. Якість пива безалкогольного формується під час виробництва та обігу.Процес приготування безалкогольного пива складається з етапів: виробництво солоду; приготування пивного сусла; зброджування сусла пивними дріжджами; дозрівання пива; зменшення міцності; фільтрація та розлив готового напою у пляшки; контроль якості готової продукції. Пиво повинне зберігатися при температурі не нижче 2 °С і не вище 12 °С. Управління якістю пива безалкогольного також потрібно здійснювати під час товароруху та торгівлі.
4. Об’єктом дослідження у роботі були зразки пива безалкогольного, торгової марки „Оболонь” (м. Київ) у порівнянні з безалкогольним пивом торгових марок „Славутич” (м. Запоріжжя), „Львівське” (м. Львів) та „Чернігівське” (м. Чернігів) розлите в скляній тарі місткістю 0,5 л. Дослідження органолептичних та фізико-хімічних показників базувалося на використанні стандартів ДСТУ 3888. Відбір проб проводили за ДСТУ 4853:2007.
Під час органолептичної оцінки пива безалкогольного визначали зовнішній вигляд, піноутворення (висоту піни та піностійкіість), колір, смак і аромат, прозорість. За показниками прозорості пиво безалкогольне „Славутич” та „Оболонь” отримали 5 балів, тобто за зовнішнім виглядом це прозора рідина без осаду і сторонніх включень. Решта зразків отримали чотири бали, так як за зовнішнім виглядом це прозора рідина з незначним осадом і без сторонніх включень. За кольором пиво безалкогольне „Славутич” та „Оболонь” отримали 5 балів, тобто мало світло-жовтий однорідний колір. Решта зразків отримали чотири бали, так як мало жовтий однорідний колір.
За піноутворенням (висотою піни та піностійкіістю) пиво безалкогольне „Славутич”, „Львівське” та „Оболонь” отримали 5 балів, тобто висота піни вкладала 30 мм, піностійкіість була не менше 2,0 хв. Безалкогольне пиво „Чернігівське” отримало 4 бали, тобто висота піни була трохи менше 30 мм і піностійкіість була менше 2,0 хв. За смаком і ароматом безалкогольне пиво „Славутич” отримало 5 балів, тобто воно мало чистий смак і аромат зброженного солодового напою з хмелевою гіркотою і хмелевим ароматом без яких-небудь сторонніх присмаків і запахів. Інші зразки безалкогольного пива отримали оцінку 4 бали, так як мали чистий смак і аромат зброженного солодового напою з хмелевою гіркотою і хмелевим ароматом з незначним стороннім гірким присмаком.
За результатами органолептичної якості пива безалкогольного середній бал склав пиво безалкогольне „Славутич” — 5, „Львівське” – 4,4, „Оболонь” – 4,8 та „Чернігівське” – 4.
Дослідження фізико-хімічних показників здійснили для підтвердження об’єктивності оцінки якості. У пиві безалкогольному „Львівське” та „Оболонь” об’ємна частка спирту є найвищою і становила 0,5%, а найменша масова частка спирту — в пиві безалкогольному „Славутич” 0,4%, що відповідає вимогам стандарту. Безалкогольне пиво „Славутич” характеризувалося і вищою масовою часткою діоксиду вуглицю, яка становила 0,35%, а „Львівське” та „Оболонь” – 0,34%. Що також відзначилося на вищому піноутворенні в цих зразків пива безалкогольного в порівнянні з пивом „Чернігівським”. За кислотністю, серед всіх дослідних зразків, пиво безалкогольне „Львівське” наближається до граничного значення цього показника за стандартом. Його кислотність становила 2,3 од. кислотності. Кислотність решти дослідних зразків пива безалкогольного знаходилася в межах допустимих норм і становила від 1,5 до 1,9 од. кислотності. Масова частка сухих речовин найбільша в пиві безалкогольному „Славутич” – 8,5%, в пиві безалкогольному „Львівське” та „Оболонь” – 8,2%, а „Чернігівське” – 8,1%.
Провели дослідження безпеки пива безалкогольного за неорганічними та органічними речовинами. Обрані зразки пива безалкогольного не містять шкідливих речовин та виявилися повністю безпечними для вживання. За результатами проведення експертизи було складено експертний висновок. Експертизою встановлено: якість пива безалкогольного відповідає вимогам ДСТУ 3888-99.
5. Конкурентоспроможність пива безалкогольного — це сукупна відносна характеристика пива безалкогольного, яка показує відмінність пива безалкогольного в кращий бік від інших аналогічних товарів, конкретна за ступенем його якості і задоволення потреби, а також за затратами на виробництво пива безалкогольного і його споживання.
Провели аналіз конкурентоспроможності пива безалкогольного. За еталон прийняли найбільш якісний товар – пиво безалкогольне “Славутич”. Аналіз конкурентоспроможності провели для пива безалкогольного „Оболонь”, „Львівське” та „Чернігівське”.
За функціональними параметрами найбільш конкурентноздатним є пиво „Львівське”, для якого груповий функціональний та естетичний показник ФП = 0,9, потім „Чернігівське” та „Оболонь” відповідно для яких ФП = 0,875 та 0,825. За економічними показниками найбільша вартість в пива „Чернігівське” за рахунок великої вартості перевезень та „Оболонь” за рахунок вищої ціни продукції. За інтегральним показником конкурентноздатності на першому місті пиво „Львівське”, на другому „Оболонь” та на третьому „Чернігівське”.
Підвищення конкурентоспроможності пива безалкогольного на ЗАТ „Оболонь” можливе завдяки підвищенню якості продукції та ефективного збуту та розподілу споживачам.
6. Перевагами ЗАТ “Оболонь” над конкурентами є: достовірний моніторинг ринку, висока якість продукції, різноманітний асортимент продукції. ЗАТ “Оболонь” має переваги над конкурентами в товарній політиці та сервісі, а конкуренти над ним в політиці просування та збутовій активності.
Підприємство ЗАТ “Оболонь” здійснює розподіл пива безалкогольного за допомогою каналів розподілу (збуту). При організації непрямого каналу збуту виникає потреба у визначенні його довжини і ширини. Система прямого збуту ЗАТ “Оболонь” передбачає безпосередню реалізацію пива безалкогольного кінцевому споживачу. В 2008 році обсяг випуску та розподілу пива безалкогольного зріс на 21385,6 тис. грн. (33,88%). Це відбулося головним чином за рахунок збільшення споживання роздрібними магазинами пива безалкогольного на 10833 тис. грн. (69,34%). Також зросло споживання пива безалкогольного за іншими групами в 2008 році в порівнянні з 2007: великооптові підприємства на 3692,7 тис. грн. (16,45%), дрібнооптові підприємства на 3959,7 тис. грн. (26,78%) та магазини ЗАТ “Оболонь” на 2900,2 тис. грн. (28,26%). в 2008 році підприємство ЗАТ «Оболонь» отримало на 27041,8 більший дохід від реалізації пива безалкогольного ніж в 2007 році. При цьому чистий дохід від реалізації пива безалкогольного зріс на 21385,6 тис. грн. з 63124,6 тис. грн. до 84510,2 тис. грн.. Чистий прибуток збільшився у 2008 році на 1403,2 тис. грн. порівняно з 2007 роком. Тобто ефективність розподілу пива безалкогольного в 2008 році зросла в порівнянні з 2007 роком.
В 2007 році рентабельність зросла на 1,7% з 10,635% до 121,35%, а в 2008 році рентабельність знизилася на 1,47% до 10,89%. Витрати на збут товарів в ЗАТ “Оболонь” на протязі 2006-2008 років зростали. В 2007 році витрати на збут зросли на 237,19 тис. грн. (18,75%) з 1265,2 тис. грн.. до 1502,4 тис. грн., а в 2008 році витрати на збут зросли на 1125,90 тис. грн. (74,94 %) порівняно з 2007 роком.
7. Підприємство ЗАТ «Оболонь» буде в подальшому використовувати змішані канали розподілу пива безалкогольного. Збутовий апарат на ЗАТ «Оболонь» буде створено за територіальною структурою. За територіальної структури служби збуту кожен торговий агент відповідає за певний географічний регіон і здійснює повномасштабну реалізацію пива безалкогольного ЗАТ «Оболонь». При проектуванні агентської мережі необхідно прийняти до уваги наступне: закріплення певної кількості торговельних точок за агентом; розподіл між агентами районів міста чи типів торговельних точок; умови оплати праці. Мета стратегії охоплення ринку домогтися добровільного співробітництва з посередником, запропонувавши йому гарні привабливі умови та проштовхуючи товар будь-яким доступним шляхом.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Господарський кодекс. Затверджений від 16.01.2003 № 436-IV.// Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 1. — С. 11-41.
2. ДСТУ 3888-99. Пиво: Загальні технічні умови.
3. ДСТУ 4850:2007. Пиво. Методи визначення діоксиду вуглецю та стійкості.
4. ДСТУ 4851:2007. Пиво. Методи визначення кольору.
5. ДСТУ 4852:2007. Пиво. Методи визначення кислотності.
6. ДСТУ 4853:2007. Пиво. Правила приймання та методи відбирання проб.
7. ДСТУ ISO 9001-2001. Системи управління якістю.
8. Алкогольні напої та пиво: Нормативні документи: Довідник: У 4 т. — Л. : Леонорм-стандарт, 2001. — 298с.
9. Аникин Б. А., Акбердин Р. З., Родкина Т. А., Федоров Л. С., Заичкин Н. И. Логистика: Учеб. пособие для студ. вузов / Государственный ун-т управления; Институт мировой экономики и международных отношений РАН / Б.А. Аникин (ред.). — М. : ИНФРА-М, 2002. — 220с.
10.Армстронг Г., Котлер Ф. Маркетинг. Загальний курс / Пер. з англ.: навч. пос. — М.: Видавничий дім «Вільямс», 2001. — 608 с.
11.Батутіна А. П., Ємченко І. В. Експертиза товарів: Навч. посіб. / Укоопспілка; Львівська комерційна академія. — Л. : Видавництво Львівської комерційної академії, 2003. — 312с.
12.Батутіна А. П., Ємченко І. В. Експертиза товарів: Навч. посібник для студ. вищих навч. закл.. — К. : ЦУЛ, 2003. — 278с.
13.Батутіна А. П., Ємченко І. В., Троякова А. О. Спецкурс з експертизи товарів (санітарно-епідеміологічна, ветеринарно- санітарна): Завдання та метод. вказівки до індивідуальної контрольної роботи для студ. ф-ту заоч. освіти спец. 7.050302 «Товарознавство та експертиза в митній справі» / Укоопспілка ; Львівська комерційна академія. — Л. : Видавництво Львівської комерційної академії, 2005. — 40 с.
14.Бобер А. В. Зміна пивоварних якостей гранульованого хмелю ароматичних і гірких сортів у процесі зберігання: Дис… канд. с.-г. наук: 05.18.03 / Національний аграрний ун-т. — К., 2004. — 210 с.
15.Васильев Г.А., Ибрагимов Л.А., Нагапетьянц Н.А. Коммерческое товаровединие и експертиза. М.: Юнити 1997. — 231с.
16.Воронцова С. І. Удосконалення технології пива з використанням фізико-хімічних методів: Дис… канд. техн. наук: 05.18.07 / Національний ун-т харчових технологій. — К., 2004. — 156 с.
17.Гаркавенко С.С. Маркетинг: Підручник. — К.: Лібра, 2002. — 712 с.
18.Данилова Л. А., Некрасов П. О. Технологія пива: Навч. посібник для студ. усіх форм навч. напряму «Харчова технологія та інженерія» / Національний технічний ун-т «Харківський політехнічний ін-т». — Х. : НТУ «ХПІ», 2006. — 224с.
19.Дебелый В. Л. Совершенствование процесса обработки пива высоким давлением с целью стабилизации его качества: Дис… канд. техн. наук: 05.18.12 / Донецкий гос. ун-т экономики и торговли им. М.Туган-Барановского. — Донецк, 2005. – 228 с.
20.Домарецький В. А. Технологія солоду та пива: Підручник для студ. вищих закл. освіти, що навч. за спец. «Технологія бродильних виробництв і виноробства». — К. : Урожай, 1999. — 542с.
21.Експертиза товарів: Опорний конспект лекцій для студ.спец.7.050301, 7.050302, 7.050303 всіх форм навчання / Укоопспілка. Львівська комерційна академія / Ірина Володимирівна… Ємченко (уклад.). — Л. : Видавництво ЛКА, 2002. Ч. 1: Загальнотеоретичні основи експертизи товарів. — 56с.
22.Збуржинський В. Ф. Виробництво пива, прохолодних напоїв та мінеральних вод в Україні: стратегія ефективності економічного зростання / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України / П.П. Борщевський (відп.ред.). — К. : Науковий світ, 2002. — 197с.
23.Кальченко А.Г. Логістика: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2006. — 254 с.
24.Качала Т. М., Карпова О. М. Логістика: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.. — Черкаси : ЧДТУ, 2005. — 135с.
25.Колесник А.А., Елиззарова Л.Г. Теоретические основы товароведения продовольственных товаров. – М.: Экономика, 1990 – 287 с.
26.Коломієць Т. М., Притульська Н. В., Романенко О. Л. Експертиза товарів: Підручник / Київський національний торговельно- економічний ун-т. — К., 2001. — 273с.
27.Колотуша П. В. Технологія виробництва пива: Навч. посібник для студ. спец. 27.04 «Технологія бродильних виробництв і виноробство» / Український держ. ун-т харчових технологій. — К., 1995. — 228с.
28.Коробкина З. В., Страхова С. А. Товароведение и экспертиза вкусовых товаров: Учебник для студ. вузов, обуч. по спец. 351100 «Товароведение и экспертиза товаров (по областям применения)». — М. : КолосС, 2003. — 351с.
29.Лиходій В.Г. Маркетинг: Навчально-методичний посібник/ В.Г. Лиходій, М.М. Єрмошенко. — Київ: Національна академія управління, 2002. — 404 с.
30.Микулович Л. С. и др. Товароведение продовольственных товаров. — Минск: БГЭУ, 1998. – 422 с.
31.Мороз Л.А. Маркетинг: Підручник/ Л.А. Мороз, Н.І. Чухрай. — Львів: Інтелект-Захід, 2002. — 244 с.
32. Огляд ринку: Пиво. // Галицькі контракти, 2008, №33. – С.117-120.
33.Окрепкий Р. Б. Оцінювання та прогнозування кон»юнктури ринку пива України: дис… канд. екон. наук: 08.06.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2006. — 242 с.
34. Пивні хроніки 2008. //БИЗНЕС. – 2008. — №20 – С. 25-28.
35.Правила безпеки при виробництві солоду, пива та безалкогольних напоїв: ДНАОП 1.8.18 — 1.13-97 / Державний комітет України по нагляду за охороною праці. — К., 1997. — 297с.
36.Проценко Л. В. Удосконалення технології пива з використанням хмелю нових сортів: Дис… канд. техн. наук: 05.18.07 / Національний ун-т харчових технологій. — К., 2002. — 187 с.
37.Слепнева А. С. и др. Товароведение плодоовощных, зерномучных, кондитерских и вкусовых товаров: Учебник для товароведческих отделений техникумов советской торговли и потребительской кооперации/А. С. Слепнева, А. Н. Кудяш, П. Ф. Пономарев. — 2-е изд., переработанное. — М.: Экономика, 1987. – 341 с.
38.Смирнов І. Г. Логістика: просторово-територіальний вимір / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К. : ВГЛ «Обрії», 2006. — 335с.
39.Таньков К. М., Тридід О. М., Колодизєва Т. О. Виробнича логістика: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Харківський держ. економічний ун-т. — Х.: ВД «ІНЖЕК», 2006. — 352с.
40.Товароведение вкусовых товаров для официантов, барменов: Учеб. пособие для студ. образовательных учреждений среднего проф. образования, обучающихся по спец. «Официант», «Бармен», «Продавец». — Ростов-на-Дону : Феникс, 2002. — 256с.
41.Тридід О. М., Колодизєва Т. О., Голофаєва І. П. Логістика: Конспект лекцій / Харківський держ. економічний ун-т. — Х. : ХДЕУ, 2006. — 168с.
42.Шепелев А. Ф., Мхитарян К. Р. Товароведение и экспертиза вкусовых и алкогольных товаров: Учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений, обуч. по экон. спец.. — Ростов н/Д. : Издательский центр «МарТ», 2001. — 205с.
43.Шепелев А.Ф., Печенежская И.А., Кожухова О.И., Туров А.С. Товароведение и экспертиза зерно-мучных и плодоовощных товаров. / Серия «Учебники, учебные пособия». – Ростов н/Д: «Феникс», 2002. – 224 с.
44.Шепелев А.Ф., Печенежская И.А., Мхитарян К.Р. Товароведение и экспертиза вкусовых и кондитерских товаров. / Серия «Учебники, учебные пособия». – Ростов н/Д: «Феникс», 2002. – 544 с.
45. http://www.ukrstat.gov.ua/ Офіційний сайт Держкомстату України.
46.http://www.obolon.ua/ Офіційний сайт ВАТ «Оболонь».
47.http://www.tvereza.info/ Твереза Україна – наше світле майбутнє.
ДОДАТКИ
Додаток А
Пиво Оболонь Безалкогольне