Зміст
Розділ 1. Стан розвитку споживчого ринку іграшок в Україні
1.1. Забезпеченість ринку України іграшкою
1.2. Розвиток виробництва іграшок в Україні
1.4. Проблеми споживчого ринку іграшки в Україні
Розділ 2. Дослідження факторів, що впливають на формування асортименту іграшок у сучасних умовах
2.2. Аналіз структури асортименту іграшок вітчизняного виробництва
2.3. Аналіз структури асортименту іграшок іноземного виробництва
2.4. Пропозиції щодо оновлення асортименту іграшок
Розділ 3. Організація роздрібної торгівлі іграшкою
3.1. Формування асортиментної політики в універмазі «Дитячий світ»
3.2. Сучасні форми продажу іграшки, їх ефективність
3.3. Технологія розміщення і викладки іграшки у торговій залі універмагу
3.4. Аналіз використання торговельної зали на якій розміщена іграшка
3.5. Шляхи вдосконалення організації роздрібної торгівлі іграшкою в універмазі «Дитячий світ»
3.6. Організація вивчення попиту населення в сучасних умовах на іграшку
3.7. Технологія приймання іграшки за кількістю та якістю
Вступ
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до формування товарного асортименту та якості в магазині.
Споживачі впливають на інтереси конкуруючих підприємств за допомогою спеціальних засобів впливу на ринок, що приводить до зниження цін, підвищення якості продукції, розширення її асортименту, збільшення кількості і якості товарів, які споживаються. Важливе значення для торгівельного підприємства має продаж якісних товарів.
Важливе значення серед покупців іграшок займають споживчі переваги щодо гігієнічності та нешкідливості. Значне місце при реалізації іграшок займає асортимент.
Саме тому тема дипломної роботи “Дослідження асортименту, споживчих властивостей іграшок та організація їх продажу в ВАТ Універмаг «Дитячий світ» м. Київ, Україна)” є на даний час досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є дослідження асортименту, споживчих властивостей іграшок та організація їх продажу в магазині в сучасних економічних умовах в Україні.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, маркетингу, закони України.
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— дослідження забезпеченості ринку України іграшкою,
— дослідження розвитку виробництва іграшок в Україні,
— вивчення вимог до якості іграшки,
— дослідження проблеми споживчого ринку іграшки в Україні,
— вивчення формування споживчих властивостей та якості іграшки у технологічному процесі виготовлення,
— визначення класифікації іграшок,
— аналізу структури асортименту іграшок вітчизняного виробництва,
— аналізу структури асортименту іграшок іноземного виробництва,
— надання пропозицій щодо оновлення асортименту іграшок,
— формування асортиментної політики в універмазі «Дитячий світ»,
— вивчення сучасних форм продажу іграшки, та їх ефективності,
— визначення технології розміщення і викладки іграшки у торговій залі універмагу,
— аналізу використання торговельної зали в якій розміщена іграшка,
— розгляду шляхів вдосконалення організації роздрібної торгівлі іграшкою в універмазі «Дитячий світ»,
— вивчення попиту населення в сучасних умовах на іграшку,
— вивчення технології приймання іграшки за кількістю та якістю.
Предметом дослідження є асортимент, споживчі властивості іграшок та організація їх продажу в магазині.
Об»»єктом дослідження є іграшки, що реалізуються в універмазі ВАТ “Дитячий світ”.
Розділ 1. Стан розвитку споживчого ринку іграшок в Україні
1.1. Забезпеченість ринку України іграшкою
На сьогоднішній день споживчий ринок заповнений, в основному, імпортними іграшками, причому лише 4,6 % іграшок — вітчизняного виробництва. Основними постачальниками іграшок в Україну є Китай, Польща, Туреччина, країни ближнього зарубіжжя (Росія, Бєларусь) [14]. Крім того, багато іграшок невідомих підприємств надходять з оптових ринків міст Одеси, Хмельницького, Києва, Харкова.
Іграшки в Україні реалізуються в магазинах та на ринках. Великими магазинами з продажу іграшок в м. Києві є ВАТ “Універмаг “Дитячий світ”, “Антошка”, “Будинок іграшки”. Іграшки також продаються в магазинах мережі супермаркетів та мегамаркетів. У магазинах України практично немає дешевої вітчизняної продукції, тому що її майже не виробляють. Статистика повідомляє, що попит на іграшку знизився у 8 разів, то це й завдяки тому, що знизилась народжуваність, а також внаслідок, високої ціни на іграшку батьки її придбати не можуть, а дешевої просто немає. Наприклад, конструктори, які розвивають дитячу фантазію, мають вартість від 70 до 290 гривень, а середній заробіток по Україні 550 грн.
…
Опитування педагогів дитсадків, яке провів Науково-методичний центр організації, розробки та виробництва засобів навчання Міносвіти України, свідчить про низький рівень забезпеченості іграшкою: емоційною — на 20, інтелектуальною — на 15, духовною — на 5, а психофізичною лише на 3%. Це разом з імпортною. Неважко уявити скільки дітей, особливо ранньої групи, залишаться без іграшки через її відсутність на ринку [9].
1.3. Вимоги до якості іграшки
Якість іграшок має відповідати:
ДСТУ ІSO 8124-1-2003. Безпечність іграшок. Аспекти безпеки, що стосуються механічних та фізичних властивостей.
ДСТУ ІSO 8124-2-2003. Безпечність іграшок. Аспекти безпеки. Займистість.
ДСТУ ІSO 8124-3-2003. Безпечність іграшок. Аспекти безпеки. Міграція певних елементів.
ДСТУ 1724-92. Іграшки ялинкові і ялини штучні. Загальні технічні умови.
ДСТУ 2028-92. Іграшки. Ляльки людей і тварин. Загальні технічні умови.
ДСТУ 2029-92. Іграшки. Предмети ігрового вжитку. Загальні технічні умови.
…
На іграшках, призначених для гри на мілководді та підтримання дитини на воді, вміщується таке застереження: «Увага! Допускається використовувати на мілководді і тільки під наглядом дорослих».
У разі виробництва іграшок відповідно до вимог національних стандартів, застосовується модуль Аа. Якщо виробник не забезпечує відповідність виробництва іграшок національним стандартам або забезпечує частково чи на ці іграшки стандартів не існує, застосовується модуль С.
1.4. Проблеми споживчого ринку іграшки в Україні
Іграшки й ігри на всіх етапах розвитку суспільства мають відображати у своєрідній формі матеріальне і духовне життя людей. Велике ідейно-виховне значення іграшок у формуванні особистостідитини. В житті дитини гра має таке ж значення, як в дорослого робота, творча діяльність. Тому іграшки повинні служити засобом пізнання світу дитиною, виховувати патріотизм, любов до праці, народжувати мрію, розвивати думку.
Велику увага варто звертати на художнє оформлення іграшок, щоб з малого років виховувати в дитині почуття краси. Іграшка повинна народжувати в дитині бажання зробити усе своїми руками, привчати до праці, знайомити з різними професіями. Цим цілям служать іграшки з професійним ухилом — “Юний сигнальник”, “За кермом”, “Маленька господарка”, “Доктор Айболить”, швейна машинка, набір інструментів і ін. Логічні іграшки, головоломки допомагають розвитку логічного мислення дитини.
…
Велика роль асортиментної політики ВАТ “Дитячий світ” в конкурентному суперництві. Чим більше в продажі товарів різних найменувань, що задовольняють потреби покупців, тим сильніше конкурентні позиції ВАТ “Дитячий світ” в ринковій торгівлі. Торговому асортименту наявне таке поняття, як збалансованість. Збалансованим є асортимент, що сполучить різні види і різновиди товарів у групі і різні групи товарів у роздрібній торговій пропозиції. Товарний асортимент формується на основі попиту і призначення цільових ринків товарів. Попит покупців і асортиментна номенклатура взаємозалежні. Зміни в попиті супроводжуються змінами в асортименті і відбиваються на його збалансованості.
Розділ 3. Організація роздрібної торгівлі іграшкою
3.1. Формування асортиментної політики в універмазі «Дитячий світ»
Магазин ВАТ “Універмаг “Дитячий світ” підприємство, що займається роздрібною торгівлею промислових та продовольчих товарів.
Основні показники фінансово-господарської діяльності магазину ВАТ“Універмаг “Дитячий світ” наведені в таблиці 3.1.
…
Як видно з табл. 3.6 в 2004 році було укладено з постачальниками на 9 договорів (7,03%) більше ніж в 2003 році. Відсоток виконання догорів в 2004 році зріс з 94,53% до 97,08%, тобто на 2,55% порівняно з 2003 роком. Що свідчить про покращення стану закупівельної роботи ВАТ “Дитячий світ” в 2004 році.
Висновки та пропозиції
На сьогоднішній день споживчий ринок заповнений, в основному, імпортними іграшками, причому лише 4,6 % іграшок — вітчизняного виробництва. Основними постачальниками іграшок в Україну є Китай, Польща, Туреччина, країни ближнього зарубіжжя (Росія, Бєларусь). Крім того, багато іграшок невідомих підприємств надходять з оптових ринків міст Одеси, Хмельницького, Києва, Харкова.
В Україні в 2004 році зросло виробництво іграшок на 12,2 млн. грн. порівняно з 2003 роком. В той же час імпорт іграшок зріс на – 22,45 млн. грн, а експорт зріс на 10 млн. грн..
Іграшки для дитини — це як друзі для дорослих, тому, вибираючи для дитини іграшку, слід мати на увазі, що це має бути зрозуміла і близька істота. Добре розвиває дрібну моторику дитини конструктор.
Опитування педагогів дитсадків, яке провів Науково-методичний центр організації, розробки та виробництва засобів навчання Міносвіти України, свідчить про низький рівень забезпеченості іграшкою: емоційною — на 20, інтелектуальною — на 15, духовною — на 5, а психофізичною лише на 3%. Це разом з імпортною. Неважко уявити скільки дітей, особливо ранньої групи, залишаться без іграшки через її відсутність на ринку.
Для виробництва ігор і іграшок дозволяється використовувати будь-які види сировини і матеріалів за умови відсутності виділення з них (у повітряну і модельні середовища) хімічних і токсичних речовин у концентраціях, що перевищують установлені норми для води питної і виробів, призначених для контакту з харчовими продуктами. Для виготовлення іграшок (ігор) дозволяється використовувати виробничі відходи матеріалів (вторинна переробка). Використання утилю для виготовлення іграшок (ігор) забороняється.
Іграшки й ігри на всіх етапах розвитку суспільства мають відображати у своєрідній формі матеріальне і духовне життя людей. Велике ідейно-виховне значення іграшок у формуванні особистостідитини. В житті дитини гра має таке ж значення, як в дорослого робота, творча діяльність. Тому іграшки повинні служити засобом пізнання світу дитиною, виховувати патріотизм, любов до праці, народжувати мрію, розвивати думку.
Іграшки повинні бути міцними. Конструкція їх повинна забезпечувати безпеку дитини, а також можливість ремонту в домашніх умовах. Погано зроблена, швидко ламка чи іграшка, що псується, приносить дитині не радість, а засмучення. Тому до якості, змісту й оформленню іграшок треба пред»»являти дуже високі вимоги.
Якість іграшок багато в чому залежить від застосовуваної при їхньому виготовленні, фурнітури. Пластмасові очі, що застосовуються в даний час, брелоки, пряжки, ґудзики й ін. не завжди відповідають вимогам, пропонованим до створюваної іграшки. Вони одноманітні, не завжди відповідають по розміру іграшці, не цілком відповідають оригінальному образу іграшок.
Застосування для художньої обробки дерев»»яних виробів інтарсії (одержання пофарбованих і незабарвлених поверхонь, на зразок інкрустації), використання металізації на дереві, гіпсі, шкірі і різні пластмаси дозволяють значно поліпшити зовнішній вигляд іграшки.
Збільшити випуск іграшок дозволяє більш широке використання вторинної сировини — поліетилену і полістиролу, відходів швейної промисловості, а також хутра (для одягу ляльок) і т.д.
Однак, на жаль, дотепер іграшки нерідко випускаються з виробничими дефектами, що не відповідають нормам, не цікавими по оформленню. Асортимент іграшок обновляється недостатньо. Тому задача товарознавця — усіляко сприяти поліпшенню якості і розширенню асортименту іграшок.
Іграшки й ігри класифікують за матеріалами, застосовуваним у їхньомувиробництві. Причому до того чи іншого виду іграшку відносять у залежності від того, який матеріал переважає. Розрізняють іграшки: металеві; пластмасові; дерев»»яні; скляні; порцелянові і фаянсові; паперові і картонні; деревинно-волокнисті і з пап»»є-маше; м»»яко-набивні; гумові; електрогірлянди.
В ВАТ “Універмаг “Дитячий Світ” обсяг реалізації іграшок в 2004 році зріс на 154,52 тис. грн. порівняно з 2003 роком. В структурі реалізованих іграшок переважають іграшки іноземних виробників 77,01% та 76,70%.
В 2004 році порівняно з 2003 товарооборот іграшок вітчизняного виробництва в ВАТ “Універмаг “Дитячий Світ” зріс на 59,74 тис. грн. (3,41%). За всіма групами асортименту відбулося зростання товарообігу. Найбільше зростання відбулося за такими товарними групами, як іграшки з полімеру 27,4 тис. грн. (12,8%) та іграшки з пластмаси на 14,1 тис. грн. (4,06%). Також в асортименті іграшок відбувся перерозподіл за питомою вагою. Відбулося збільшення за питомою вагою по таких групах, як конструктори з полімеру 1,11%. За іншими групами товарної продукції відбулося зменшення питомої ваги.
В 2004 році порівняно з 2003 товарооборот іграшок іноземного виробництва в ВАТ “Універмаг “Дитячий Світ” зріс на 94,82 тис. грн. (1,62%). За всіма групами асортименту відбулося зростання товарообігу. Найбільше зростання відбулося за такими товарними групами, як іграшки з полімеру 27,4 тис. грн. (2,26%) та іграшки з пластмаси на 14,1 тис. грн. (0,91%). Також в асортименті іграшок відбувся перерозподіл за питомою вагою. Відбулося збільшення за питомою вагою по таких групах, як конструктори з полімеру 0,13%. За іншими групами товарної продукції відбулося зменшення питомої ваги.
Структура асортименту в ВАТ “Дитячий світ” повинна формуватися під впливом наступних основних факторів:
— наявність платоспроможного попиту на товар;
— кон’юнктура споживчого ринку;
— наявність пропозиції даного товару з боку виробників.
Найбільший вплив на структуру здійснює наявність платоспроможного попиту на товар, і це зрозуміло, тому що прибутки приносить той товар, що продається, а не той, що лежить на полицях. Саме швидкість процесу реалізації визначає доцільність закупівлі наступної партії даного товару.
Велика роль асортиментної політики ВАТ “Дитячий світ” в конкурентному суперництві. Чим більше в продажі товарів різних найменувань, що задовольняють потреби покупців, тим сильніше конкурентні позиції ВАТ “Дитячий світ” в ринковій торгівлі. Торговому асортименту наявне таке поняття, як збалансованість. Збалансованим є асортимент, що сполучить різні види і різновиди товарів у групі і різні групи товарів у роздрібній торговій пропозиції. Товарний асортимент формується на основі попиту і призначення цільових ринків товарів. Попит покупців і асортиментна номенклатура взаємозалежні. Зміни в попиті супроводжуються змінами в асортименті і відбиваються на його збалансованості.
Важливим елементом організації обслуговування покупців у магазині ВАТ “Універмаг Дитячий світ” є метод продажу товарів. Він визначає зміст усіх основних і значної частини допоміжних торгово-технологічних процесів, отже від нього значною мірою залежать якість обслуговування покупців та ефективність діяльності суб»»єкта господарювання.
При самообслуговуванні покупець, якщо йому потрібно, має можливість проконсультуватися у продавців-консультантів. У торговому залі магазину ВАТ “Універмаг Дитячий світ” можливе й відкриття прилавків обслуговування з продажу товарів, що потребують участі продавця у виборі та відпуску товару. Ці товари відпускаються без попередньої оплати їх вартості — розрахунок здійснюється за усі відібрані товари в єдиному вузлі розрахунку. Якщо суб»»єкт господарювання здає частину торгової площі в оренду, то обслуговування і розрахунок за відібрані в таких відділах товари здійснюється відокремлено.
Марчайданзингу в магазині ВАТ “Універмаг Дитячий світ” приділяється значне місце в стимулюванні продажу товарів. В магазині ВАТ “Універмаг Дитячий світ” значне місце приділяється оформленню полиць з товаром та оформленню вітрин.
При розміщенні окремих груп товарів у торговому залі враховують купівельні звички і комплексність попиту на окремі товари. Так, групи товарів з високою взаємною комплексністю споживання розташовують по можливості поруч (наприклад, іграшки та ігри).
Найбільш компактно розміщені на площі товари та мають високий товарооборот з одиниці площі такі, як чулочно-шкарпетні, годинники, обчислювальна техніка. Велику площу займають та дають невисокий товарооборот з одиниці площі такі групи товарів, як одяг, меблі, іграшки, продовольчі товари. При визначенні площі окремих приміщень, таких як торгові приміщення, торговельний зал, приміщення для торгових послуг, приміщення для зберігання та підготовки товарів до продажу, підсобні приміщення та службові приміщення повністю відповідають нормативним вимогам.
Визначили ефективність використання торгової площі ВАТ “Універмаг “Дитячий світ” під устаткуванням, викладкою товарів та коефіцієнтом місткості устаткування. Торгова площа в ВАТ “Універмаг “Дитячий світ” використовується ефективно.
Особлива роль у торгівлі ВАТ “Дитячий світ” належить організації продажу іграшок й обслуговування покупців. Від рівня обслуговування покупців багато в чому залежить ефективність торгівлі іграшкою.
Якість торгового обслуговування ВАТ “Дитячий світ” нерозривно зв»»язано з таким поняттям, як «культура торгівлі». Культура торгівлі визначається насамперед розвитком матеріально-технічної бази підприємств, використанням інформаційно-комп»»ютерних технологій, прогресивних форм продажу і методів обслуговування, дотриманням правил по стандартизації, установленням зручного для покупців режиму роботи торгових підприємств, іміджем магазина, рекламою товарів і стимулюванням їхніх продажів.
В магазині ВАТ “Дитячий світ” було проведено опитування споживачів за анкетою. За результатами опитування 31,2% опитаних надають перевагу іграшкам виробленим в Китаї, так як ці іграшки в універмазі представленні досить широким асортиментом з високим рівнем показника якість-ціна. Так 14,9% опитаних вважає, що найважливішими для них є гігієнічність та нешкідливість іграшок при їх виборі. Також більш вагомими показниками є естетичні параметри 23,2% та економічні показники вартості іграшок – 23,8%.
Також, при виборі іграшок більшість споживачів надає перевагу матеріалам гігієнічним та нешкідливим для дітей. Такими матеріалами є дерево та метал. Так за результатами опитування 28,8% опитаних відповіли, що надають перевагу іграшкам з деревини, а 25,2% опитаних відповіли, що надають перевагу іграшкам з металу. Менше значення мають переваги іграшки з пластмаси та полімерних матеріалів, так як ці матеріали менш гігієнічні та біль шкідливі своїми випаровуваннями.
Найважливішою складовою частиною технологічного процесу, який здійснюється на складах, є приймання іграшок, які надійшли до ВАТ “Дитячий світ”. При цьому перевіряють виконання зобов»»язань постачальника за кількістю, асортиментом, якістю, комплектністю товарів і строками їх поставки, а також додержання вимог покупця щодо розфасування, упакування, затарування, маркування, способу доставки. Велике значення в умовах вільного ціноутворення має перевірка додержання домовленості між постачальником і покупцем про ціну на товар. Під час приймання виявляють також, чи не було розкрадання, пропажі або псування іграшок при транспортуванні або відвантаженні їх з місця відправлення.
В 2004 році було укладено з постачальниками на 9 договорів (7,03%) більше ніж в 2003 році. Відсоток виконання догорів в 2004 році зріс з 94,53% до 97,08%, тобто на 2,55% порівняно з 2003 роком. Що свідчить про покращення стану закупівельної роботи ВАТ “Дитячий світ” в 2004 році.
В ВАТ “Дитячий світ” пропонується розширити асортимент іграшок відповідно до проведеного опитування. Розширення асортименту має відбуватися відповідно до побажань покупців. Структура асортименту іграшок повиннаформується під впливом наступних основних факторів: наявність платоспроможного попиту на товар; кон’юнктура споживчого ринку; наявність пропозиції даного товару з боку виробників. Найважливішим принципом формування асортименту іграшок має бути забезпечення його відповідності характеру попиту, пропонованого обраними для обслуговування контингентами покупців. Тому що успішне проникнення і закріплення торгового підприємства на споживчому ринку пов»»язано з пошуком і повнотою освоєння тієїчи іншої ніші, формуванню конкретного асортименту товарів, що відповідає параметрам цієї ринкової ніші, приділяється першорядна роль. Раціональнапобудова асортименту іграшок у магазині “Дитячий світ” передбачає комплексне задоволення попиту покупців у рамках обраного сегменту споживчого ринку. Здійснення цього принципу припускає формування асортименту товарів з урахуванням комплексності їхнього споживання в рамках визначених споживчих комплексів чи мікрокомплексів. Такий принцип формування асортименту дозволяє створити великі зручності для покупців, полегшує їм процес ознайомлення з пропонованими до продажу товарами, скорочує витрати часу на здійснення покупок, сприяє здійсненню «імпульсивних покупок».
Одним з важливих принципів формування асортименту товарів має бути забезпечення його стійкості. При реалізації товарів повсякденного попиту дотримання цього принципу має першорядне значення. Стійкий асортимент товарів у магазині обумовлює скорочення витрат часу покупців на пошук товарів, дозволяє стандартизувати всі найважливіші торгово-технологічні процеси й операції й організувати їхнє виконання з мінімальними витратами трудових, матеріальних і фінансових ресурсів. І, нарешті, одним із принципів правильного формування асортименту товарів у магазині “Дитячий світ”є забезпечення умов рентабельної його діяльності. В умовах переходу до ринкової економіки рентабельність є необхідною умовою функціонування будь-якого торгового підприємства. У зв»»язку з цим при побудові асортименту необхідно враховувати витратоємність реалізації окремих груп товарів, можливі розміри торгових надбавок, оборотність запасів і інші економічні фактори.
Ріст вимог до реалізації іграшок викликає адекватні вимоги до джерел закупівлі товарів. Неодмінною умовою організації закупівельної діяльності в магазині “Дитячий світ” має бути вивчення ринку закупівель. Частина товарів, що надходять безпосередньо від виробників зростає. Саме зміна структури закупок товарів дала змогу переглянути ціни на товари і знизити їх, що в кінцевому результаті дало змогу підняти загальний товарообіг за рахунок збільшення кількості проданих товарів.
При організації торгівлі іграшками важливе місце займає організація продажу. Продаж іграшок в магазині “Дитячий світ” здійснюється методом самообслуговування.
За результатами проведеної роботи для підприємства ВАТ “Дитячий світ” зробимо пропозиції:
— потрібно співпрацювати з виробниками тільки якісних іграшок, що відповідають нормативним документам;
— має проводитися в повній мірі експертиза якості іграшок, що поступають на підприємство;
— метою ВАТ “Дитячий світ” має бути привернення уваги покупця до іграшок, що реалізуються в магазині;
— побудова асортименту іграшок, має ґрунтуватися на побажаннях споживачів;
— потрібно проводити тренінги для персоналу, який обслуговує покупців у відділі продажу іграшок ВАТ “Дитячий світ”.
Список використаних джерел
1. Васильева М.Н., Негапетьянц К.В. (ред.). Коммерческое товароведение и экспертиза. – М.: Призма, 1997.
2. Амстронг Гарі, Котлер Філіп. Маркетинг Загальний курс, 5-те видання – М.: Видавничий дім “Вільямс”, 2001. – 608 с.
3. Батра Р., Майерс Дж., Аакер Д. Рекламный менеджмент. — М.; СПб.; К., 1999.-220 с.
4. Голобушова Н.О. Організація торгівлі: Підр.для студ.вищ.навч.зал. – К.: Книга, 2004. – 560 с.
5. Жук Ю. Т., Жук В. А., Кисляк Н. К., Кушнір М. К., Орлова Н. Я. Теоретичні основи товарознавства: Навч. посіб. для студ. кооп. вищих навч. закладів. — К., 2000. — 336 с.
6. Малышева А. С., Нарышкина И. В., Ермаков Б. П. Культтовары. Товароведение. М.: Экономика, 1982.
7. Мареев Ю. И., Трепелъ В. А., Шмелъкин А. Ф. Товароведение хозяйственных товаров. М.: Экономика, 1980.
8. Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 1. – Ростов н/Д: Фенікс, 2003. – 344 с.
9. Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 2. – Ростов н/Д: Фенікс, 2003. – 288 с.
10. Наукові і прикладні проблеми товарознавства в ринкових умовах: Тези доповідей на Міжнародній науково-практичній конференції, 21-22 листопада 1996 р. — К., 1996. — 147 с.
11. Ноулер Л. и др. Статические методы контроля качества продукции. Пер. с англ. – 2-е русск.изд. – М.: Издательство стандартов, 1989
12. Отличие — в цене игрушек. Менеджмент, Маркетинг & Технологии//БИЗНЕС №19 (538) – С. 52.
13. Перченкова В.И. Основы товароведения непродовольственных товаров. – М.: Экономика, 1991
14. Приступко Н. Небезпечні іграшки //“Хрещатик”, №147, 2004 р. – С. 5.
15. Пугачевський Г. Ф., Семак Б. Д. Товарознавство непродовольчих товарів: Підручник для студ. вищ. закл. освіти. — К., 1999.
16. Справочник товароведа. Непродовольственные товары. – в 3-х т. – М.: Экономика, 1998-1999
17. Справочник товароведа. Непродовольственные товары. М., Экономика, 1990. Т. 2, 3.
18. Теплов В. И. и др. Коммерческое товароведение: Учебник. – М.: Издательский дом «Дашков и Ко», 2000.
19. Товарознавство непродовольчих товарів: Навч. посібник для самостійної роботи студ. товарознавчо-комерційного профілю вищих навч. закл. — Л., 2001.
20. Товарознавство: Опорний конспект лекцій для студ. екон. спец. заоч. та дистанційної форм навч. — К.: Видавництво Європейського університету, 2001. — 69 с.
21. Товарознавство: Терміни та визначення. — Введ. 2001.01.01.- Офіц. вид. — К.: Держстандарт України, 2000. — 24 с.
22. http://www.ukrstat.gov.ua/ Офіційний сайт Держкомстату України.
Додатки
Додаток А
ШАНОВНІ ПОКУПЦІ ІГРАШОК!
Звертаємось до Вас за допомогою в проведені дослідження з метою виявлення споживчих переваг щодо асортименту та якості іграшок
АНКЕТА
1. Як часто Ви купуєте дитячі іграшки:
1.1 Щотижня
1. 2. Два-три рази на місяць
1.3. Раз в місяць
1.4. Раз в два місяці
1.5 Раз в три місяці
1.6. Два-три рази на рік
2. Де Ви, зазвичай, купуєте дитячі іграшки?
2.1. В магазинах, де є спеціалізовані відділи по продажу дитячих іграшок
2.2. В фірмових магазинах іграшок, в яких є спеціалізовані відділи
2.3. У приватних осіб на ринку
2.4. Самі виготовляємо
3. Іграшкам яких країн-виробників Ви віддаєте перевагу?
3.1. В’єтнам
3.2. Китай
3.3. Польща
3.4. Україна
3.5 Країни СНД
3.6. Немає значення
4. Які фактори впливають на Ваш вибір при купівлі іграшок?
4.1. Якість
4.2. Ціна
4.3. Торгова марка або фірма-виробик
4.4. Реклама
4.5. Інше (назвіть)
5. Які споживчі якості конструкторів є для Вас найважливішими?
5.1. Утилітарні (зручність)
5.2. Гігієнічність та нешкідливість
5.3. Естетичні
5.4. Економічні
5.5. Безпека
6. Іграшкам із яких видів сировини Ви віддаєте перевагу?
6.1. З дерева
6.2. З металу
6.3. З пластмаси
6.4. З полімерів
6.5. Не має значення
7. Які види іграшок Ви купуєте частіше?
7.1. Будівельні
7.2. Математичні
7.3. Тварини
7.4. Інші
8. Чи задовольняє Вас асортимент іграшок?
8.1. Так
8.2. Ні
8.3. Слід розширити
Ви відносите себе до населенням
1. З високим рівнем прибутку
2. З середнім рівнем прибутку
3. З низьким рівнем прибутку
Місце проживання:
1. Місто
2. Селище міського типу
3. Село
Додаток Б
|
|
|||||||||||||||||
070566 |
|
070889 |
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
072545 |
|
071931 |
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
072500 |
|
072494 |
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
070823 |
|
072825 |
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
072110 |
|
071142 |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
072844 |
|
|||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
072334 |
072209 |