Зміст
TOC o «1-3» h z Вступ
1. Митна політика України щодо ввезення горілчаних виробів
2. Основні вимоги до митного оформлення горілчаних виробів
3. Декларування горілчаних виробів
4. Митний контроль горілчаних виробів
5. Проблеми, які виникають під час митного оформлення
6. Порядок нарахування мита митне оформлення горілчаних
Вступ
Утвердження незалежності України пов’язане з необхідністю визначення митних кордонів, розвитком самостійної митної політики, формування ефективного та стабільного законодавства, правовим регулюванням адміністративно-юрисдикційної діяльності митних органів, створенням умов для контроля за дотриманням законодавства України про митну справу та ефективної боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.
Практика свідчить про те, що чинне законодавство, особливо Митний кодекс України (далі: МКУ), не відповідає сучасному стану митної політики та митної справи, нерідко перешкоджає розвитку господарської та фінансово-балансової діяльності підприємств на внутрішньому та зовнішньому ринках. За межами регулювання нормами діючого МКУ залишились кардинальні питання реформування економіки України, послідовний процес становлення ринкових механізмів у країні. Тому, крім МКУ та інших законів, митні процедури регулюються великою кількістю наказів, інструкцій чи інших нормативних актів і документів, юридична сила яких проблематична, нерідко не відповідає вимогам нормотворення та юридичної техніки, колізійна, і у сучасній літературі не піддавалась необхідному науковому аналізу.
У зв’язку з цим гостро стає питання підготовки та прийняття нового МКУ, який, ґрунтуючись на конституційних засадах, має стати необхідним ядром митного законодавства України, задовольняти вимогам міжнародних договорів та конвенцій, всебічно враховувати міжнародну теорію і практику в сфері митного права.
Реалізація цього завдання потребує конституційного підгрунття митної справи, всебічної розробки питань митного права, вивчення історії, закордонного досвіду і практики, аналізу чинного законодавства України в галузі зовнішньоекономічної діяльності, податкового та валютного регулювання. Уявлення ролі та значення правової відповідальності в галузі митної справи, особливо відповідальності за контрабанду та порушення митних правил у підакцизному товарообігу, яка спроможна сприяти розвитку чесного та конструктивного підприємництва і, у той же час, суттєво підвищити роль митної служби у захисті економічних інтересів України.
В останні роки актуалізується боротьба з контрабандою, яка набуває якості організованої злочинності, завдає великі збитки економіці держави, оскільки предметом стають не тільки традиційні цінності, антикваріат, предмети мистецтва, але й горілчані вироби, які обкладаються таким видом платежів як акциз.
Незважаючи на зростання податків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, активність її учасників підвищується. Як свідчить практика, поширення контрабандних операцій пропорційне темпам підвищення ставок мита та інших платежів.
При цьому сучасна контрабанда вже “подолала” свої ранні, класичні форми та набуває “промисловий” характер із залученням корумпованих елементів у владо-управлінських структурах з обов’язковими атрибутами: підробкою документів, використанням документів, отриманих незаконним шляхом, недоставленням вантажів та т. ін.
Умови, що склалися у боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил, потребують нових підходів з боку держави. Необхідне подальше зміцнення взаємодії щодо боротьби з порушеннями митних правил між митними органами, Міністерством внутрішніх справ, Службою безпеки України, Державною податковою адміністрацією України та Прикордонними військами.
Незважаючи на велику роль митної політики, митної справи, митного права в процесі захисту економічних інтересів України, її інтеграції в світове економічне суспільство, рідкісними є монографічні дослідження цих інститутів, стану та перспектив їх розвитку.
Необхідність наукового дослідження місця та ролі горілчаних виробів у зовнішньоекономічній діяльності України, контрабанда, порушення митних правил при операціях з підакцизними товарами, їх відповідність міжнародним нормам та стандартам, а також кардинальним напрямкам реформування економіки Української держави, розробці рекомендацій та пропозицій щодо удосконалення цієї боротьби обумовила тему даної роботи.
При підготовці звіту були використані дослідження із загальної теорії права і держави, конституційного (державного) права (М.Й.Байтін, С.С.Олексієв, М.П.Орзіх, П.М.Рабінович, А.О.Сєліванов, Є.А.Тіхонова, О.Ф.Фрицький та ін.), праці фахівців адміністративно-правової науки та податкового права (В.Б.Авер’янов, Д.М.Бахрах, А.С.Васильєв, Л.К.Воронова, І.П.Голосніченко, А.Н.Гур’єв, Є.В.Додін, Л.В.Коваль, Р.А.Калюжний, Л.Б.Красін, І.М.Кулішер, Н.П.Кучерявенко, В.М.Манохін, А.Сміт, Ю.К.Толстой, Н.І.Хімічева, В.О.Шамрай, Н.Н.Шапошніков та ін.), роботи, безпосередньо звернуті до проблем митного права та митної справи (Б.Н.Габрічідзе, С.В.Ківалов, А.Н.Козирін, К.Ладиженський, С.Марголін, Л.Н.Марков, А.Ф.Ноздрачьов, Е.Осокін, К.К.Сандровський, С.И.Соколов, А.А.Шахмамет’єв, В.К.Шкарупа та ін.).
Мета та задачі дослідження. Метою даної роботи є аналіз порядку та особливостей переміщення через митний контроль горілчаних виробів.
У відповідності з вказаною метою вирішувались наступні завдання:
– висвітлити особливості митної політики України щодо ввезення горілчаних виробів;
– проаналізувати основні вимоги щодо митного оформлення горілчаних виробів;
– розкрити особливості декларування горілчаних виробів;
– охарактеризувати митний контроль горілчаних виробів;
– проаналізувати проблеми, які виникають під час митного оформлення горілчаних виробів;
– висвітлити порядок нарахування мита митне оформлення горілчаних виробів.
1. Митна політика України щодо ввезення горілчаних виробів
Основні правові принципи переміщення горілчаних виробів через митний кордон України затверджені у розділі 4 Митного кодексу України.
Відповідно до законодавства України всі особи на рівних засадах мають право на ввезення в Україну та вивезення з неї горілчаних виробів. Обмежування або позбавлення такого права може застосовуватися тільки у випадках, передбачених МК та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до статті 97 Митного кодексу України у випадках, передбачених законом, на окремі товари можуть запроваджуватися обмеження у разі їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України здійснюється на підставі дозволів уповноважених органів державної влади, що виконують відповідні контрольні функції.
Переліки товарів, переміщення яких через митний кордон України здійснюється на підставі дозволів органів державної влади, а також порядок видачі таких дозволів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Органи державної влади, уповноважені видавати такі дозволи, визначаються Кабінетом Міністрів України.
….
Окрім того, що декларант має сплатити відповідні митні платежі (мито, митні збори, якщо предмети підлягають митному оподаткуванню), він зобов»язаний виконати всі вимоги митника щодо розпакування, вивантаження, завантаження, відкриття ємностей та місць, де можуть знаходитись предмети, що переміщуються через митний кордон.
4. Митний контроль горілчаних виробів
Технологія здійснення окремого митного контрольного заходу, операції або комплексу контрольних дій знаходить своє відображення в конкретних формах. Так, залежно від того, скільки разів горілчані вироби перевіряються в митній зоні, митний контроль може бути одноразовим або повторним.
Митним кодексом України визначено форми митного контролю горілчаних виробів:
– перевірка документів, необхідних для митного контролю та
митного оформлення горілчаних виробів, що переміщуються через митний кордон;
– митний огляд (горілчаних виробів);
– переогляд;
– облік горілчаних виробів, що переміщуються через митний кордон.
…