Зміст
1. Формування споживчих властивостей взуття для чоловіків
2. Вимоги до якості взуття для чоловіків
3. Порівняльна характеристика товарного асортименту взуття для чоловіків в ВАТ «Київський ЦУМ»
4. Оцінка якості взуття для чоловіків
Вступ
Ринкові відносини в Україні зумовлюють специфіку діяльності підприємств, умов їх функціонування, оскільки підвищується рівень невизначеності, ризику, посилюється конкуренція, стає необхідністю вміння пристосовуватись до економічної ситуації, яка постійно змінюється.
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до формування товарного асортименту та якості в магазині.
Споживачі впливають на інтереси конкуруючих підприємств за допомогою спеціальних засобів впливу на ринок, що приводить до зниження цін, підвищення якості продукції, розширення її асортименту, збільшення кількості і якості товарів, які споживаються. Важливе значення для торговельного підприємства має продаж якісних товарів.
Український ринок взуття для чоловіків формується. Причому активно розвивається як роздрібний, так і оптовий напрямок продажів. Тому сьогодні для торговельних підприємств є реальна можливість зайняти свою нішу. Слід зазначити, що вітчизняний ринок має потенціал не тільки для розвитку вже присутніх постачальників, але і для появи нових.
Вітчизняний ринок може розвиватися набагато швидше. Однак значна кількість працівників торгівлі не мають достатнього досвіду в просуванні торгових марок. Тому їм, як і постачальникам варто приділяти особливу увагу підтримці своїх споживачів — організації торгових точок, мерчандайзингу, технологіям продажу, формуванню асортименту, тренінгам персоналу, рекламі. Саме широка мережа торговельних підприємств надасть можливість компанії збільшити свою частку ринку.
Саме тому тема курсової роботи “Товарознавча характеристика асортименту та якості взуття для чоловіків на основі підприємства ВАТ «Київський ЦУМ»” є на даний час актуальною.
Метою даної курсової роботи є оцінка стану асортименту та якості взуття для чоловіків на основі підприємства ВАТ «Київський ЦУМ».
Реалізація поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— розглянути принципи формування споживних властивостей взуття для чоловіків;
— розглянути вимоги до якості взуття для чоловіків;
— розглянути характеристику асортименту взуття для чоловіків в ВАТ «Київський ЦУМ»;
— провести оцінку якості взуття для чоловіків в ВАТ «Київський ЦУМ»;
— розглянути шляхи вдосконалення асортименту та підвищення якості взуття для чоловіків на підприємстві ВАТ «Київський ЦУМ».
Предметом дослідження є асортимент та якість взуття для чоловіків.
Об»»єктом дослідження є взуття для чоловіків магазину ВАТ «Київський ЦУМ» різних видів та виробників.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області товарознавства взуття, маркетингу, закони України.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
1. Формування споживчих властивостей взуття для чоловіків
Взуття як один із важливих елементів одягу одночасно задовольняє біологічні і соціальні потреби, виконує утилітарні та соціальні функції. Під останньою розуміється зовнішній вияв властивостей взуття в заданій системі відношень при задоволенні потреб.
Головна функція взуття — забезпечення нормальних умов функціонування людини у фізичному і соціальному середовищах. Основні функції комплексно характеризують один з аспектів, основну мету застосування взуття. Другорядні і допоміжні функції уточнюють і доповнюють головну та основну функції, конкретизують усю систему функцій, відображають її причинно-наслідковий характер, можуть виявлятися лише за відповідних умов застосування взуття і догляду за ним. Вони сприяють виконанню основних функцій або розширюють діапазон умов використання взуття. Кожна функція має конкретний матеріальний носій — конструктивні елементи виробу [30].
….
Отже, споживні властивості взуття для чоловіків поділяються на: функціональні, естетичні, надійності, безпеки. У залежності від виду до взуття пред»»являються різні вимоги: легкість, зносостійкість, гнучкість, амортизація, підтримка голеностопу, стійкість.
3. Порівняльна характеристика товарного асортименту взуття для чоловіків в ВАТ «Київський ЦУМ»
Загальний товарооборот взуття для чоловіків в ВАТ «Київський ЦУМ» в 2005 році становив 214,51 тис. грн., а в 2006 році – 222,02 тис. грн.
Розглянемо зміну асортименту взуття для чоловіків в магазині ВАТ «Київський ЦУМ» на протязі 2005-2006 років.
…
Недотримання при збереженні зазначених вимог може привести до зниження якості взуття. Так, при зниженій вологості і підвищеній температурі відбувається усадка взуття, що не однакова для окремих деталей. Це приводить до деформації взуття — появі зморщок і складок на заготовці, ущелин між підошвою і рантом, коробленню підошви. При високої вологості повітря внаслідок різноїгігроскопічності матеріалів з»»являються морщинистістьверха, на металевій фурнітурі — сліди корозії, а на деталях — навіть цвіль. При тривалому збереженні недотримання режиму температури і вологості може викликати інтенсивне старіння матеріалів — поява тріщин і опадання барвника верха, підвищення твердості й утворення тріщин на підошвах з гуми і т.п. Тому температуру і відносну вологість повітря в складських приміщеннях варто постійно контролювати.
Висновки
Отже, взуття як один із важливих елементів одягу одночасно задовольняє біологічні і соціальні потреби, виконує утилітарні та соціальні функції. Під останньою розуміється зовнішній вияв властивостей взуття в заданій системі відношень при задоволенні потреб. Головна функція взуття — забезпечення нормальних умов функціонування людини у фізичному і соціальному середовищах. Споживні властивості взуття для чоловіків поділяються на: функціональні, естетичні, надійності, безпеки. У залежності від виду до взуття пред»»являються різні вимоги: легкість, зносостійкість, гнучкість, амортизація, підтримка голеностопу, стійкість.
Взуття для чоловіків в магазині ВАТ «Київський ЦУМ» представлене досить широким асортиментом. Загальний товарооборот взуття для чоловіків в ВАТ «Київський ЦУМ» в 2005 році становив 214,51 тис. грн., а в 2006 році – 222,02 тис. грн. В 2006 році порівняно з 2005 товарооборот взуття для чоловіків в магазині ВАТ «Київський ЦУМ» зріс на 7,51 тис. грн. (3,5%). За всіма групами асортименту відбулося зростання товарообороту. Найбільше зростання відбулося за такими товарними групами, як чоботи 2,74 тис. грн. (12,8%) та черевики на 1,41 тис. грн. (4,06%). Також в асортименті взуття для чоловіків відбувся перерозподіл за питомою вагою. Відбулося збільшення за питомою вагою по таких групах, як чоботи 0,9% та спортивне взуття 0,09%. За іншими групами товарної продукції відбулося зменшення питомої ваги. Відбулося зростання за такими товарними групами (країнами виробниками), як Росія 2,09 тис. грн. (8.65%) та Італія на 4,03 тис. грн. (5.29%). Відбулося зростання за такими товарними групами, як демісезонне взуття 4,11 тис. грн. (11,51%) та літнє взуття на 2 тис. грн. (3,7%). Відбулося зростання за такими товарними групами, як взуття для чоловіків з синтетичних матеріалів 3,7 тис. грн. (5,72%) та з текстильних матеріалів на 2,71 тис. грн. (4,13%).
Провівши органолептичну оцінку шкіряного взуття для чоловіків, що реалізується в магазині ВАТ «Київський ЦУМ» за 5 бальною системою, бачимо, що все взуття досить високої якості. За середньою органолептичною оцінкою переважає шкіряне взуття для чоловіків Kaiser 4,86 балів, найменше балів в взуття Ecco – 4,29. На підприємстві ВАТ «Київський ЦУМ» були виявлені дефекти взуття для чоловіків. Протягом 2004-2006 років найбільше було виявлено дефектів верху та підошви взуття.
Структура асортименту в ВАТ «Київський ЦУМ»повинна формуватися під впливом наступних основних факторів:
— наявність платоспроможного попиту на товар;
— кон’юнктура споживчого ринку;
— наявність пропозиції даного товару з боку виробників.
Процес формування асортименту товарів в ВАТ «Київський ЦУМ»з урахуванням розглянутих принципів має здійснюватися по наступним чотирьох етапах:
1) визначається перелік основних груп і підгруп товарів, що реалізуються у магазині;
2) здійснюється розподіл окремих груп і підгруп товарів у розрізі споживчих комплексів і мікрокомплексів;
3) визначається кількість видів і різновидів товарів у рамках окремих споживчих комплексів і мікрокомплексів (у розрізі окремих груп і підгруп товарів);
4) розробляється конкретний асортиментний перелік товарів для даного магазина, пропонований для реалізації контингентам покупців, що обслуговуються.
Зберігати взуття для чоловіків потрібно в сухих, чистих, провітрюваних приміщеннях при температурі 8—16°С і відносній вологості повітря 50—70%. Його варто розміщувати на відстані не менш 20 см від стін і не менш 1 м від опалювальних приладів; берегти від попадання прямих сонячних променів. Для захисту від пилу взуття закривають папером чи тканиною. Недотримання при збереженні зазначених вимог може привести до зниження якості взуття.
Список використаних джерел
1. Господарський кодекс. Затверджений від 16.01.2003 № 436-IV.// Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 1. — С. 11-41.
2. ГОСТ 9135-73. Определение общей и остаточной деформации носков и задников
3. ГОСТ 9136-72. Определение прочности подборов
4. ГОСТ 9290-76. Определение прочности ниточных швов
5. ГОСТ 9292-82. Определение прочности крепление подошв
6. ГОСТ 93 829-77. Определение стойкости покрытия на коже к сухому и мокрому трению
7. ГОСТ 93810-69. Исследование кожи на багатопробный сгиб
8. ГОСТ 93811-69. Испытание кожи на растягивание
9. ГОСТ 97 18-88. Определение гибкости обуви
10.ДСТУ 2157 — 93. Взуття. Терміни та визначення.
11.ДСТУ 2726 — 94. Шкіра для верху взуття. Технічні умови.
12.ДСТУ 3485 — 96. Взуття. Номенклатура показників якості.
13.Жук Ю. Т., Жук В. А., Кисляк Н. К., Кушнір М. К., Орлова Н. Я. Теоретичні основи товарознавства: Навч. посіб. для студ. кооп. вищих навч. закладів. — К., 2000. — 336 с.
14.Зыбин А. Как выбирать обувь // Спрос. – 1995. — №3. — С.10-15.
15.Иванов М.Н., Шакланов И.Г., Панасенко В.А. Товароведение обувных товаров. — М.: Экономика, 2002. – 412 с.
16.Кедров Л.В. Теплозащитные свойства обуви. — М.: Легиндустрия, 2001. – 154 с.
17.Кушнір М.К., Тихонова Н.П. Товарознавство взуттєвих товарів. — К.: НМЦ Укоопосвіта, 2001. – 266 с.
18.Лиокумович В.Х. Структурный анализ качества обуви. — М.: Легиндустрия, 2002. – 237 с.
19.Магомедов Ш. Ш. Износ обувных подошв. — Ставрополь: Кн. издат., 2002. – 241 с.
20.Магомедов Ш. Ш. Надежность кожаной обуви. — Ставрополь: Кавказский край, 2001.
21.Магомедов Ш. Ш. Товароведение и экспертиза обуви: Учебник — М.: «Дашков и Ко», 2004. – 381 с.
22.Магомедов Ш. Ш. Экспертиза качества и конкурентоспособность кожаной обуви. — Ставрополь: Кавказский край, 2001.
23.Михеева Е. Я., Беляев Л. С. Современные методы оценки качества обуви и обувных материалов. — М.: Легкая и пищевая промышленность, 2002. – 254 с.
24.Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 1. – Ростов н/Д: Фенікс, 2003. – 344 с.
25.Моисеенко Н.С. Товароведение непродовольственных товаров: Учебное пособие . Часть 2. – Ростов н/Д: Фенікс, 2003. – 288 с.
26.Морозова Л. П., Полуэктова В. Д., Михеева Е. Я. и др. Справочник обувщика: Проектирование обуви, материалы. — М.: Легпромбытиздат, 2002. – 341 с.
27.Нестеров В.П., Закарян О.С. Проектирование процесса производства обуви. Киев «Вища школа», 1999. – 248 с.
28.Панасенко В.А., Магомедов P.M. Контроль качества обувных товаров. — К.: Техника, 2001. – 214 с.
29.Пожидаев Н.М., Гуменный Н.А. Текстильные материалы для обуви. Москва. «Лёгкая индустрия». 1999. – 324 с.
30.Справочник обувщика. Проектирование обуви, материалы. Под ред. А.Н. Калиты. Москва. Легпромбытиздат, 2000. – 394 с.
31.Справочник по искусственным кожам и пленочным материалам. Под ред. В.А. Михайлова, Б.Я. Кипниса. Москва. «Лёгкая и пищевая промышленность», 2000. – 258 с.
32.Справочник товароведа/Непродовольственные товары/Т. 1. 3-е изд. — М.: Экономика, 2001. – 214 с.
33.Холева д., Кошуба 3., Козловский Б. и др. Основы рационального конструирования колодок и обуви / Пер. с польск.— М.: Легкая и пищевая промышленность, 2000. – 236 с.