Зміст
Вступ. 3
Розділ 1. Теоретичні основи управління активами підприємства. 6
1.1. Економічна сутність, склад та структура активів підприємства. 6
1.2. Джерела формування активів підприємства. 15
1.3. Політика управління оборотними та необоротними активами підприємства 24
Розділ 2. Аналіз стану управління активами на торговельному підприємстві «Nike» 35
2.1. Загальна характеристика та оцінка основних показників фінансово-господарської діяльності 35
2.2. Аналіз наявності, складу та джерел формування активів підприємства «Nike», їх вплив на ліквідність та платоспроможність. 41
2.3. Аналіз ефективності використання активів магазину «Nike» 54
Розділ 3. Пропозиції щодо підвищення ефективності управління активами на підприємстві 61
3.1. Шляхи оптимізації складу активів підприємства «Nike». 61
3.2. Вдосконалення політики управління товарними запасами. 65
3.3. Оцінка ефективності заходів управління активами. 74
Висновки. 84
Список використаних джерел. 91
Додатки. 96
Вступ
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлює діяльність підприємств, умов їх функціонування на ринку. Тому підприємствам для того, щоб вижити, необхідно правильно визначати свою стратегію та тактику поведінки на ринку та систематично проводити управління діяльністю підприємства з метою підвищення ефективності діяльності та отримання прибутку.
Фінансовий стан підприємства визначається розміщенням і використанням його коштів. Фінансовий стан підприємства характеризується забезпеченістю власними обіговими коштами, станом нормованих запасів товарно-матеріальних цінностей, станом та динамікою дебіторської і кредиторської заборгованості, оборотністю коштів, платоспроможністю та іншими підсумками фінансово-господарської діяльності підприємства, які дозволяють дати оцінку досягнутим результатам, зробити висновки про рівень фінансово-економічного стану та про наявність нереалізованих внутрішньогосподарських резервів.
Перехід до ринкових відносин, особливості становлення ринку в Україні, складні тенденції в реалізації методів і засобів державного регулювання в економіці перехідного періоду обумовили необхідність пильної уваги до теорії і практики управління активами на підприємстві.
Управління активами підприємства є важливою складовою частиною загальної системи управління його фінансовою діяльністю. Воно дозволяє вирішувати різноманітні задачі фінансового менеджменту і підпорядковане його головній цілі.
Ефективно розміщені фінансові ресурси підприємства є найважливішим симптомом його „фінансового здоров’я», передумовою досягнення високих кінцевих результатів його господарської діяльності в цілому. Ефективні форми управління фінансовими ресурсами дозволяють підприємству отримувати додатковий прибуток.
Основною метою управління фінансовими ресурсами на підприємстві є їх оптимізація, тобто процес вибору найкращих форм їхньої організації на підприємстві з урахуванням умов і особливостей здійснення його господарської діяльності.
Саме тому тема дипломної роботи “Управління активами підприємства” є досить актуальною.
Метою дипломної роботи є вивчення теоретичних питань процесу управління активами підприємства, здійснення аналізу ступеня оптимізації їх складу та ефективності використання та на цій основі розробка заходів щодо вдосконалення управління активами конкретного діючого підприємства, яке обрано базою дослідження.
Досягнення поставленої мети здійснювалося шляхом:
— вивчення економічної сутності, складу та структури активів підприємства;
— розглянути джерела формування активів підприємства;
— розглянути механізм управління оборотними та необоротними активами підприємства;
— проведення аналізу відповідності активів потребам базового підприємства;
— аналізу ефективності управління активами базового підприємства;
— пошуку шляхів підвищення ефективності управління активами підприємства.
Предметом дослідження є особливості управління активами магазину «Nike».
Об’єктом дослідження є майно магазину «Nike».
Теоретичну основу дослідження питання ефективності розміщення та використання фінансових ресурсів підприємства склали наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, таких як: Бланк І. О., Коробов М.Я., Поддєрьогін А.М., Жданов С. А., Ізмайлова К.В., Ковбасюк М.Р., Лахтіонова Л. А., Шеремет А. Д. та інших, закони України, фінансова звітність магазину «Nike».
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
За структурою робота складається з вступу трьох, розділів та висновків.
В першому розділі розглядаються теоретичні основи управління активами підприємства: економічна сутність, склад та структура активів підприємства; джерела формування активів підприємства; механізм управління оборотними та необоротними активами підприємства.
В другому розділі здійснюється аналіз стану управління активами на торговельному підприємстві: розглядається загальна характеристика підприємства та здійснюється оцінка основних показників фінансово-господарської діяльності; аналізується наявність, склад та джерела формування активів підприємства та їх вплив на ліквідність та платоспроможність; проводиться аналіз ефективності використання активів підприємства.
В третьому розділі розроблено пропозиції щодо підвищення ефективності управління активами на підприємстві: розглядаються шляхи оптимізації складу активів підприємства; проводиться вдосконалення політики управління товарними запасами; проводиться оцінка ефективності заходів управління активами.
Розділ 1. Теоретичні основи управління активами підприємства
1.1. Економічна сутність, склад та структура активів підприємства
Виготовлення продукції (виконання робіт, надання послуг) здійснюється в процесі взаємодії праці людини та певних засобів виробництва. Останні за своїм матеріально-речовим складом становлять виробничі фонди підприємства, усю сукупність яких поділяють на основні та оборотні (рис. 1.1) [81, c. 158]. Проте засоби виробництва як сукупність засобів і предметів праці не можна ототожнювати з виробничими фондами, що зумовлено двома обставинами. По-перше, елементи засобів виробництва стають виробничими фондами лише з моменту їхнього безпосереднього використання у виробничому процесі.
….
Отже, можна зробити висновок, що для здійснення господарської діяльності кожне торговельне підприємство повинно володіти певним майном, тобто активами торговельного підприємства. Активи підприємства — це все те, що має вартість, належить підприємству і відображається в активі бухгалтерського балансу. В активі балансу відображається інформація про розміщення капіталу, про вкладення його в конкретне майно, матеріальні цінності, про витрати підприємства, готову продукцію, про залишки вільної готівки. Активи являють собою економічні ресурси підприємства у формі сукупних майнових цінностей, використовуваних у господарській діяльності з метою одержання прибутку. Від того, які асигнування вкладені в основні та оборотні засоби, скільки їх знаходиться у сфері виробництва і в сфері обігу, в грошовій та матеріальній формі, значною мірою залежать результати виробничо-фінансової діяльності і відповідно фінансовий стан підприємства.
1.2. Джерела формування активів підприємства
Для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства важливим є також обґрунтоване визначення конкретних джерел формування активів.
Формування майна, що знаходиться у розпорядженні підприємства, відбувається за рахунок використання різноманітних джерел фінансових коштів. Для їх системного розгляду джерела фінансових коштів класифікують так [25, c. 89]:
— внутрішні (власні) джерела фінансових коштів;
— зовнішні (позикові та залучені) джерела фінансових коштів.
Внутрішні та зовнішні джерела фінансових ресурсів різняться не лише місцем отримання капіталу (в рамках підприємства або поза ними). Відмінності між групами джерел мають більш вагоме значення для нормального функціонування підприємства. Порівняльна характеристика особливостей кожної групи джерел капіталу наведена в табл. 1.1.
Внутрішні та зовнішні джерела фінансових коштів (капіталу) відображаються в пасиві балансу підприємства. За розміром свого формування чи залучення, вони мають відповідати наявному майну підприємства, вартість якого відображена в активі балансу.
….
Отже, для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства важливим є також обґрунтоване визначення конкретних джерел формування активів. Внутрішні та зовнішні джерела фінансових ресурсів різняться не лише місцем отримання капіталу (в рамках підприємства або поза ними). Відмінності між групами джерел мають більш вагоме значення для нормального функціонування підприємства. Внутрішні та зовнішні джерела фінансових коштів (капіталу) відображаються в пасиві балансу підприємства. За розміром свого формування чи залучення, вони мають відповідати наявному майну підприємства, вартість якого відображена в активі балансу.
1.3. Політика управління оборотними та необоротними активами підприємства
Під політикою управління оборотними активами торговельного підприємства прийнято розуміти цілеспрямований процес формування обсягу і складу оборотних активів, який дозволяє забезпечити досягнення стратегічних цілей та завдань управління. Управління оборотними активами торговельного підприємства здійснюється з метою досягнення певної системи [56, с. 527]:
— оптимізація розміру оборотних активів, що обслуговують господарські потреби підприємства;
— прискорення швидкості кругообороту (або скорочення тривалості обороту) оборотних активів;
— забезпечення поточної платоспроможності та ліквідності активів підприємства;
— підвищення прибутковості використання оборотних активів;
— зниження вартості формування оборотних активів.
…
Отже, за результатами даного розділу можна зробити висновки. Для здійснення господарської діяльності кожне торговельне підприємство повинно володіти певним майном, тобто активами торговельного підприємства. Активи являють собою економічні ресурси підприємства у формі сукупних майнових цінностей, використовуваних у господарській діяльності з метою одержання прибутку. Формування активів торговельного підприємства відбувається за рахунок використання різних джерел фінансових коштів: внутрішніх (власних) та зовнішніх (позикових та залучених). Під політикою управління оборотними активами торговельного підприємства прийнято розуміти цілеспрямований процес формування обсягу і складу оборотних активів, який дозволяє забезпечити досягнення стратегічних цілей та завдань управління. Управління оборотними активами торговельного підприємства здійснюється з метою: оптимізації розміру оборотних активів, що обслуговують господарські потреби підприємства; прискорення швидкості кругообороту оборотних активів; забезпечення поточної платоспроможності та ліквідності активів підприємства; підвищення прибутковості використання оборотних активів; зниження вартості формування оборотних активів. Політика управління необоротними активами являє собою частину загальної фінансової стратегії підприємства, що полягає у фінансовому забезпеченні своєчасного їхнього відновлення і високої ефективності використання.
Розділ 2. Аналіз стану управління активами на торговельному підприємстві «Nike»
2.1. Загальна характеристика та оцінка основних показників фінансово-господарської діяльності
Підприємство магазин «Nike» створено в січні 1999 року. Підприємство створено з метою надання послуг, робіт, задоволення громадських потреб у його продукції, здійснення виробничої, комерційної, посередницької діяльностей та їх реалізації.
Основними напрямками діяльності товариства є: торгівля і послуги, виробничо-господарська діяльність, фінансово-економічна діяльність, рекламно-видавнича-діяльність, зовнішньоекономічна діяльність.
Магазин «Nike» здійснює торгівлю спортивним одягом та взуттям. Фірмовий магазин «Nike» має асортимент націлений на досить широку аудиторію, цільову групу. Фірмовий магазин «Nike» реалізує одяг та взуття іноземних фірм виробників. Характерна риса фірмового магазина, що відрізняє його від всіх інших типів підприємств, полягає в тім, що його головною задачею є глибоке і усебічне вивчення і формування клієнтського (споживчого) попиту стосовно до конкретної марки «Nike».
….
Важливою умовою подальшого підвищення ефективності використання основних фондів є впровадження і вдосконалення комплексної системи управління використанням і відтворюванням основних фондів. Ця система дасть можливість контролювати темпи розвитку виробництва, рівень основних фондоутворюючих показників, облік витрат на ремонт і утримання основних фондів, координувати процеси оновлення і відтворювання основних фондів.
Отже, за результатами другого розділу можна зробити висновки. На підприємстві на 2911,05 тис. грн. відбулося зростання необоротних активів на 2911,1 тис. грн. Якщо в 2001 році їх було 2239,15 тис. грн., що становило 46,83% від загальної вартості майна, то в 2002 році їх вартість була уже 5150,2 тис. грн., що збільшило їх питому вагу в складі активів на 18,04%. Збільшення відбулося за рахунок придбання основних засобів і нематеріальних активів. Частка оборотних активів відповідно зменшилась, але в абсолютному виразі їх величина зросла на 247 тис. грн. Якщо в 2001 році оборотні активи становили загалом 2789 тис. грн., де матеріальні оборотні засоби — 1880 тис. грн. (39,32%), грошові кошти та їх еквіваленти, інші поточні фінансові інвестиції – 200 тис. грн. (4,18%), дебіторська заборгованість – 412 тис. грн. (8,62%); то в 2002 році оборотні активи складали 2789 тис. грн., де матеріальні оборотні активи – 2158 тис. грн. (27,18%), грошові кошти та їх еквіваленти, інші поточні фінансові інвестиції – 206 тис. грн. (2,59%), дебіторська заборгованість – 355 тис. грн. (4,47%). В структурі оборотних активів зросла частка матеріальних оборотних засобів на 278 тис. грн. та зменшилася дебіторська заборгованість на 57 тис. грн.
Для магазину «Nike» в 2002 коефіцієнт покриття знизився до 3,23 за рахунок збільшення поточної кредиторської заборгованості підприємства та знаходиться в межах допустимих норм. Позитивно вплинув на коефіцієнт покриття абсолютний приріст активів, за рахунок чого він збільшився на 0,28. Але негативний вплив підвищення поточних пасивів призвів до зменшення коефіцієнта покриття на 0,96. Сумарний вплив двох факторів викликав спадання коефіцієнта покриття на 0,68.
Коефіцієнт обертання товарних запасів по підприємству в 2001 році найнижчий 98,22 дні. В 2002 році коефіцієнт обертання запасів зріс на 19,91 за рахунок збільшення запасів в більшій мірі ніж зросла виручка від реалізації.
В результаті зменшення величини прибутку, за рахунок збільшення рівня витрат підприємства, в 2002 році порівняно з 2001 на 43,95 тис. грн. знизилася прибутковість реалізації на 0,0544 пункта, рівень прибутковості загальних активів зменшився в 2002 році порівняно з 2001 роком на 0,0133 пункти, також зменшилися показники прибутковості необоротних та оборотних активів відповідно на 0,0338 та 0,019 пунктів. Це свідчить про погіршення ефективності управління активами в магазині.
Розділ 3. Пропозиції щодо підвищення ефективності управління активами на підприємстві
3.1. Шляхи оптимізації складу активів підприємства «Nike»
Розглянемо забезпечення оптимальності складу активів магазину «Nike» з позицій ефективності господарської діяльності. Така оптимізація складу активів підприємства спрямована з однієї сторони на забезпечення майбутнього повного корисного використання окремих їхніх видів, а з іншого боку — на підвищення сукупної потенційної їхньої здатності генерувати операційний прибуток. Процес цієї оптимізації здійснюється по наступним трьох етапах:
На першому етапі оптимізується співвідношення сукупних розмірів необоротних і оборотних активів підприємства, використовуваних у процесі його операційної діяльності.
На другому етапі оптимізується співвідношення між активною і пасивною частиною необоротних активів.
На третьому етапі оптимізується співвідношення трьох основних видів оборотних активів — суми запасів товарно-матеріальних цінностей; суми дебіторської заборгованості; суми грошових активів.
Оптимізація складу необоротних і оборотних активів вимагає обліку галузевих особливостей здійснення операційної діяльності, середньої тривалості операційного циклу на підприємстві, а також оцінки позитивних і негативних особливостей функціонування цих видів активів.
….
В 2003 році магазин «Nike» планує отримати чистого прибутку 150 тис. грн., при цьому рентабельність реалізації планується відповідно 13,3%.
Тобто, в 2003 році прибуток зросте порівняно з 2002 на 82,8 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зросте на 9,7 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги товарів зросте на 53,1 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшиться на 8 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації товарів зросте на 28 тис. грн..
Висновки
Активи являють собою економічні ресурси підприємства у формі сукупних майнових цінностей, використовуваних у господарській діяльності з метою одержання прибутку.
Політика управління оборотними активами являє собою частину загальної фінансової стратегії підприємства, що полягає у формуванні необхідного обсягу і складу оборотних активів, раціоналізації й оптимізації структури джерел їхнього фінансування.
Політика управління оборотними активами підприємства розробляється по наступним основних етапах:
аналіз оборотних активів підприємства в попередньому періоді.
визначення принципових підходів до формування оборотних активів підприємства.
оптимізація обсягу оборотних активів.
оптимізація співвідношення постійної і перемінної частин оборотних активів.
забезпечення необхідної ліквідності оборотних активів.
забезпечення підвищення рентабельності оборотних активів.
забезпечення мінімізації втрат оборотних активів у процесі їхнього використання.
формування принципів фінансування окремих видів оборотних активів.
формування оптимальної структури джерел фінансування оборотних активів.
Політика управління необоротними активами являє собою частину загальної фінансової стратегії підприємства, що полягає у фінансовому забезпеченні своєчасного їхнього відновлення і високої ефективності використання.
Магазин «Nike» здійснює торгівлю спортивним одягом та взуттям. Фірмовий магазин «Nike» має асортимент націлений на досить широку аудиторію, цільову групу. Фірмовий магазин «Nike» реалізує одяг та взуття іноземних фірм виробників. Характерна риса фірмового магазина, що відрізняє його від всіх інших типів підприємств, полягає в тім, що його головною задачею є глибоке і усебічне вивчення і формування клієнтського (споживчого) попиту стосовно до конкретної марки «Nike».
В роботі провели дослідження виручки від реалізації продукції магазину “Nike”. Виручка від реалізації даного підприємства у 2002 році виріс на 121,10 тис. грн. (10,9%) порівняно з 2001 роком. В 2001 році виручка від реалізації продукції зріс на 97,6 тис. грн. порівняно з 2000 роком. Дохід від реалізації товарів в 2002 році зріс порівняно з 2001 на 121,1 тис. грн. за рахунок таких факторів: обсягу реалізованих товарів на 33,2 тис. грн.; структури реалізованих товарів на 49,3 тис. грн.; зміни ціни на окремі товари на 38,6 тис. грн. Збільшення доходу в 2002 році порівняно з 2001 роком відбулося на 10,%, а збільшення відбулося на 18,34%. Все це спричинило зменшення показника фінансового результату від операційної діяльності з 96,6 тис. грн. до 31,0 тис. грн., у відсотках зменшення склало 67,9 %.
Чистий прибуток підприємства в 2001 році становив 111,14 тис. грн., порівняно з чистим прибутком в 2000 році 54,29 тис. грн. В 2002 році чистий прибуток підприємства зменшився до 67,20 тис. грн., тобто на 43,95 тис. грн. (39,54%) порівняно 2001 роком. Це сталося з тієї причини, що витрати підприємства зросли в більшій мірі ніж зріс дохід від реалізації продукції. Це призвело до зміни рентабельності підприємства. Так рентабельність реалізації в 2001 році зросла до 8,67% порівняно з 2000 роком (1,32%), в 2002 році рентабельність реалізації зменшилася на 6,16% та склала 2,51%. Це сталося з тієї причини, що витрати підприємства зросли в більшій мірі ніж зріс дохід від реалізації продукції. З тієї ж причини знизилася в 2002 році рентабельність основної діяльності до 3,1%, порівняно 11,61% в 2001 році, та рентабельність підприємства до 5,44%, порівняно з 9,97% в 2001 році.
Провели аналіз структури та динаміки зміни активів підприємства. В 2001 році порівняно з 2000 роком вартість активів підприємства зросла на 164,45 тис. грн. На підприємстві в 2002 році відбулося зростання необоротних активів на 2911,1 тис. грн. Якщо в 2001 році їх було 2239,15 тис. грн., що становило 46,83% від загальної вартості майна, то в 2002 році їх вартість була уже 5150,2 тис. грн., що збільшило їх питому вагу в складі активів на 18,04%. Збільшення відбулося за рахунок придбання основних засобів і нематеріальних активів. Це зростання відбулося за рахунок проведення ремонту магазину та заміни касових апаратів магазину комп’ютерною технікою. Частка оборотних активів відповідно зменшилась, але в абсолютному виразі їх величина зросла на 247 тис. грн. В 2002 році змінилася структура оборотних активів підприємства: якщо в 2001 році оборотні активи становили загалом 2789 тис. грн., де матеріальні оборотні засоби — 1880 тис. грн. (39,32%), грошові кошти та їх еквіваленти, інші поточні фінансові інвестиції – 200 тис. грн. (4,18%), дебіторська заборгованість – 412 тис. грн. (8,62%); то в 2002 році оборотні активи складали 2789 тис. грн., де матеріальні оборотні активи – 2158 тис. грн. (27,18%), грошові кошти та їх еквіваленти, інші поточні фінансові інвестиції – 206 тис. грн. (2,59%), дебіторська заборгованість – 355 тис. грн. (4,47%). В структурі оборотних активів зросла частка матеріальних оборотних засобів на 278 тис. грн. та зменшилася дебіторська заборгованість на 57 тис. грн.
В джерелах фінансування активів магазину «Nike» переважає власний капітал. В 2002 році власний капітал магазину «Nike» зріс на 2865,05 тис. грн., на 73,25% за рахунок збільшення іншого додаткового капіталу. Фінансові ресурси були розміщені в майні підприємства таким чином, що необоротні активи та постійна частина оборотних активів фінансувалася за рахунок власного капіталу та довгострокових зобов’язань. Змінна частина оборотних активів частково фінансувалася за рахунок власного капіталу та довгострокових зобов’язань, а частина за рахунок поточних зобов’язань. Фінансування активів підприємства відбувалося за консервативним підходом.
Важливе значення в управлінні активами підприємства “Nike” займає платоспроможність та ліквідність підприємства. В роботі провели розрахунок коефіцієнтів ліквідності підприємства. В 2001 коефіцієнт абсолютної ліквідності зріс з 0,267 до 0,29, що свідчить про підвищення ліквідності підприємства. В 2002 році коефіцієнт абсолютної ліквідності знизився з 0,29 до 0,24 за рахунок збільшення поточної кредиторської заборгованості підприємства та знаходиться в межах допустимих норм. Для магазину «Nike» в 2002 коефіцієнт швидкої ліквідності знизився нижче допустимого значення 1 за рахунок збільшення поточної кредиторської заборгованості підприємства в більшій мірі ніж зросла вартість ліквідних активів підприємства і становить 0,85. Для магазину «Nike» в 2002 коефіцієнт покриття знизився до 3,23 за рахунок збільшення поточної кредиторської заборгованості підприємства порівняно з 3,91 в 2001 році та 4,36 в 2000 році. Як показують результати досліджень в 2002 році зменшилася ліквідність магазину «Nike», що свідчить про погіршення стану управління активами.
В роботі провели дослідження коефіцієнту оборотності дебіторської заборгованості. В 2002 році коефіцієнт оберненості дебіторської заборгованості зріс порівняно з 2001 роком на 0,15 за рахунок зменшення продажу в кредит та збільшення швидкості сплати заборгованості підприємства. Зростання цього коефіцієнта оцінюється позитивно.
Провели дослідження коефіцієнта обертання товарних запасів. Запаси в магазині «Nike» займають значну частку в порівнянні з виручкою від реалізації, так як в магазині реалізуються непродовольчі товари, що не псуються під час зберігання. В магазині «Nike» встановлено норматив запасів товарів тривалістю 100 днів. В 2001 році коефіцієнт обертання запасів становить 98,22 дні, що менше нормативу, а в 2000 та 2002 роках коефіцієнти обертання становлять відповідно 125,58 дні та 118,12 дні. Це пов’язано з збільшенням обсягу товарних запасів в 2002 році порівняно з 2001 роком.
В роботі провели розрахунок прибутковості активів підприємства з метою виявлення ефективності управління ними. В 2001 році порівняно з 2000 роком чистий прибуток підприємства зріс на 56,86 тис. грн. За рахунок цього зросла прибутковість реалізації на 0,05563 пункта, рівень прибутковості загальних активів зріс в 2001 році порівняно з 2000 роком на 0,012109 пункти, також зросли показники прибутковості необоротних та оборотних активів відповідно на 0,02776 та 0,02101 пунктів. Це свідчить про покращення ефективності управління активами в магазині в 2001 році порівняно з 2000 роком. Як показують результати аналізу, в результаті зменшення величини прибутку в 2002 році порівняно з 2001 на 43,95 тис. грн. знизилася прибутковість реалізації на 0,0544 пункта, рівень прибутковості загальних активів зменшився в 2002 році порівняно з 2001 роком на 0,0133 пункти, також зменшилися показники прибутковості необоротних та оборотних активів відповідно на 0,0338 та 0,019 пунктів. Це свідчить про погіршення ефективності управління активами в магазині в 2002 році порівняно з 2001 роком.
Провели аналіз ефективності управління необоротними активами. Ефективність використання основних засобів магазину «Nike», які входять до складу необоротних активів, характеризується фондовіддачею основних фондів. Було отримано наступні результати: фондовіддача основних фондів магазину «Nike» в 2002 році знизилася з 1,51 до 0,64, що пояснюється наступними причинами: введення в дію нового обладнання відбулося в кінці року, при цьому обсяг реалізації продукції не встиг сильно зрости.
Для забезпечення оптимальності структури активів на підприємстві «Nike» в структурі активів потрібно збільшувати частку оборотних активів та зменшувати частку необоротних активів, це дасть змогу збільшити товарообіг підприємства в 2003 році. В 2003 році на підприємстві планується зменшити вартість необоротних активів на 1195 тис. грн. (47,79%) за рахунок зменшення вартості незавершеного будівництва та реалізації частини основних засобів, що морально застаріли або тих, що не використовуються в магазині «Nike». В той же час вартість оборотних активів зросте на 1334,5 тис. грн. (33,36%), це дасть змогу підприємству збільшити вартість оборотних активів в запасах та грошових коштах підприємства.
Розглянули для підприємства «Nike» джерела фінансування активів. В 2003 році забезпечення активів буде здійснюватися за помірним підходом. За рахунок власного капіталу та довгострокових кредитів банку буде фінансуватися постійна частина оборотних активів, що складає 50% від загальної вартості активів. За рахунок короткострокових кредитів (банківських та товарних) буде фінансуватися змінна оборотних активів. Така модель фінансування товарних запасів забезпечить допустимий рівень фінансової стійкості підприємства.
За результатами розрахунків норматив товарних запасів в магазині «Nike» в 2003 році складає 40,5 днів. При цьому на підприємстві «Nike» розмір товарних запасів має складати близько 150 тис. грн. при нормативі товарних запасів в 40,5 днів та плановій виручці від реалізації в 2003 році 1353,4 тис. грн.., це дасть змогу вилучити частину коштів, що знаходяться в товарних запасах та зменшити термін оборотності товарних запасів. Коефіцієнт обертання товарних запасів по підприємству в 2003 році знизиться на 77,62 дні. Зменшення товарних запасів дасть змогу вилучити частину коштів 250 тис. грн. та збільшити виручку від реалізації на 117,4 тис. грн.
При плануванні надходження товарів на підприємство в 2003 році дійшли висновків, що має надійти товарів на суму 1103,4 тис. грн. При цьому виручка від реалізації планується в розмірі 1353,4 тис. грн., а товарні запаси зменшаться з 400 до 150 тис. грн. Товари в магазин «Nike» на протязі року мають постачатися 16,6 раз або кожні 22 дні. При таких показниках розміру партії та частоти поставки товарів витрати обігу магазину «Nike» будуть мінімальними. Це дасть змогу збільшити прибуток підприємства.
Для підвищення ефективності управління активами підприємства «Nike» планується отримати чистого прибутку в сумі 150 тис. грн. Він буде розподілений згідно з планом на виробничий розвиток – 80 тис. грн., на соціальний розвиток – 35 тис. грн., на заохочування – 20 тис. грн.. та на інші цілі на 15 тис. грн. За інтегральною оцінкою магазин «Nike» може забезпечити в 2003 році товарооборот в сумі 1353,4 тис. грн., що на 103,4 тис. грн. більше ніж необхідний на підприємстві рівень товарообороту. Тобто, в 2003 році прибуток зросте порівняно з 2002 на 82,8 тис. грн., за рахунок збільшення обсягу продаж зросте на 9,7 тис. грн., за рахунок зміни питомої ваги товарів зросте на 53,1 тис. грн., за рахунок збільшення повної собівартості зменшиться на 8 тис. грн. та за рахунок збільшення виручки від реалізації товарів зросте на 28 тис. грн..
Список використаних джерел
- Конституція України, затверджена Постановою Верховної Ради України від 28.06.96 р.
- Закон України “Про власність”. Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 20, С. 249.
- Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
- Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
- Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
- Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
- Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
- Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа. – М.: Финансы и статистика, 1993. – 248 с.
- Балабанов И.Т. «Основы финансового менеджмента. Как управлять капиталом?». — М.: Финансы и Статистика, 1994. – 428 с.
10. Балабанов И.Т. Анализ и планирование финансово-хозяйственного субъекта. – М.: Финансы и статистика, 1994. – 342 с.
11. Бандурка О.М., Коробов М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. Фінансова діяльність підприємства: Підручник. — К.: Либідь, 1998. — 312 с.
12. Белолипецкий В.Г. Финансы фирмы: Курс лекций / Под ред. И.П. Мерзлякова. — М.: ИНФРА-М, 1998. — 298 с.
13. Берзинь И.Э. Экономика фирмы. – М.: Институт международного права и экономики, 1997. – 348с.
14. Бирман Л. Экономика фирмы. Учебное пособие. М.:М/н ун-т бизн. и управл., 2001-104с.
15. Бланк И.А. Словарь-справочник финансового менеджера. — К.: «Ника-Центр», 1998.- 480 с.
16. Бланк И.А. Торговый менеджмент. – К.: УФИМБ, 1997. – 408 с.
17. Бланк И.А. Управление прибылью. – К.: «Ника-Центр», «Эльга», 1998. – 492 с.
18. Бланк И.А. Финансовый менеджмент. К.: Ника-Центр Эльга, 2001. — 528 с.
19. Валевич Р.П. Экономика торгового предприятия. – Мн..: Вышэйшая школа, 1996. – 348 с.
20. Ван Хорн Дж.К. Основы управления финансами. – М.: Финансы и статистика, 1997. – 482 с.
21. Василик О.Д. Державні фінанси України: Навч. посібник. — К.: Вища Ішс., 1997. -383с.
22. Виханский О.С. Стратегическое управление — М.: Гароарика,1998.
23. Ворст Й., Ревентлоу П. Экономика фирмы. — М.: Высш.шк.,1994-272с.
24. Вяткин В.Н., Хэмптон В.В., Казак А.Ю. Принятие финансовых решений в управлении бизнесом. – Екатеринбург: Издательский дом «ЯВА», 1998.
25. Гарнер Д., Оуен Р., Конвей Р. Привлечение капитала. – М.: Джон Уайли энд Санз, 1995.
26. Глазунов В.Н. Анализ финансового состояния предприятий // Финансы.- 1999. -№2.
27. Глущенко В.В. и др. Финансово-кредитный механизм в условиях развития хозрасчета / В.В. Глущенко, В.Г. Новиков, М.Я. Коробов. — X.: Изд-во «Основа» при ХГУ, 1990. — 176 с.
28. Градов А.П. Экономическая стратегия фирмы. – СПб.: Специальная литература, 1995.
29. Гребнев А.И. Экономика торгового предприятия. – М.: Экономика. 1997.
30. Гридчина М.В. Финансовый менеджмент: Курс лекций — К.: МАУП, 1999-136 с.
31. Грузинов В. Экономика предприятий. -Финансы и статистика,2001-218с.
32. Грушко В.І., Пилипченко О.І. Фінансові ризики. Навчальний посібник. -К.: Знання: 1998. — 188 с.
33. Дідик Л.М. Рейтингова оцінка підприємств. – Фінанси України, №5, 1999.- С.30.
34. Добровенский В.С. Обеспечение доходности предприятия – Л: Научная мысль,1995.
35. Економіка виробничого підприємства. Навч. пос. К.: Знання,2001- 405с.
36. Жданов С. А. Методы и рыночная технология экономического управления. – М.: Дело и Сервис, 1999. – 382с.
37. Жежера М. Порівняльна характеристика методики проведення аналізу фінансового стану підприємства в Україні та за кордоном //Економіка. Фінанси, право. – 1999. — №5.
38. Жиделева В. Экономика предприятия. Учебное пособие. М.: Инфра-М, 2000-133с.
39. Ирвин Д. Финансовый контроль. – М.: Финансы и статистика, 1998.
40. Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. носіб.- К.: МАУП, 2001. С 40-42.
41. Карпов В.Н. Управление маркетингом //Маркетинг. 1993. №2. С. 29-42.
42. Кейлер В. Экономика предприятия. Курс лекций. М.:Инфра-М, 2000-132с.
43. Ковалев А.И., Привалов В.П. Анализ финансового состояния предприятия. Издание 2-е, переработанное и дополненное. — М.: Центр экономики и маркетинга, 1997. — 192 с.
44. Ковалев В.В. Введение в финансовый менеджмент. — М.: Финансы и статистика, 1999. — 768 с.
45. Ковалёв В.В. Управление финансами: Учебное пособие. — М.: ФБК -ПРЕСС, 1998.-160с.
46. Ковалев В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Финансы и статистика, 2000. — 512 с.
47. Ковалева A.M., Лапуста М;Г., Скамай Л.Г. Финансы фирмы: Учебник. — М.: ИНФРА-М, 2000. — 416 с.
48. Ковбасюк М.Р. Анализ финансового положения предприятия //Бухгалтерский учет. — 1991.- №2.
49. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. — К.: «Знання», КОО, 2000. — 378 с.
50. Кравченко Л.І. Аналіз господарської діяльності в торгівлі: Посібник для вузів,- Мн.: Вышэйшая школа, 1995 р.
51. Ластовецький В.О., Миронюк О.В. Ефективність господарювання: оцінка, аналіз, фактори, резерви. – Чернівці., 1995
52. Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
53. Литвин М. И. О критериях платежеспособности предприятия // Финансы. – 1993. — №10.
54. Литвин М.И. Применение матричных балансов для оценки финансового состояния предприятия // Финансы. – 1995. — №3.
55. Лігоненко Л., Ковальчук Г. Оцінка сплатоспроможності підприємства: Методичні підходи // Економіка, фінанси, право. – 1998. — №9.
56. Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М.. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999. – 798 с.
57. Методика інтегральної оцінки інвестаційної привабливості підприємств та організацій: Затв. Наказом Агенства з питань запобігання банкрутству від 23 лютого 1998 № 22 // Держ. інформ. бюл. про приватизацію.-1998.-№7.
58. Нестеренко А.Г. Прибыль и рентабельность на торговом предприятии. – М., 1995.
59. Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія): Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 1999. — 164 с.
60. Павлова Л.Н. Финансовый менеджмент. Управление денежным оборотом предприятия: Учебник для вузов. — М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1995. — 400 с.
61. Павлюк К.В. Фінансові ресурси держави: Монографія. — К.: «НІОС», 1997. — 176 с.
62. Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2000, С. 312.
63. Покропивний С. Ф. Економіка підприємства. Підручник. К.:КНЕУ, 2001- 456с.
64. Примак Т. Економіка підприємств. Навч.пос. К.:3нання,2001- 178с.
65. Райзберг Б.А., Лозовский Л.Ш., Стародубцева Е.Б. Современный экономический словарь. — М.: ИНФРА-М, 1996. — 496 с.
66. Рукина С.В. Финансы коммерческих предприятий и организаций: Учебное пособие. — М.: Експертное бюро — М, 1997 — 176 с.
67. Русак Н.А., Русак В.А. Финансовый анализ субъекта хозяйствования: Справ, пособие. — Мн.: Выш. шк., 1997. — 309 с.
68. Савицкая Г.П. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. — Минск: ООО «Новое знание», 2001. – 668 с.
69. Теория финансов: Учеб. пособие / Н.Е. Заяц, М.К. Фисенко, Т.Е. Бондарь и др. — Мн.: Выш. шк., 1997. — 368 с.
70. Ткаченко Н. М. Економіко-правовий характер власного капіталу: функції і формування // Підприємство, господарство, право. Науково-практичний журнал. – 2001. — №5. – С. 109-111.
71. Ткаченко Н. М. Формування і облік залученого капіталу // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. – Полтава, 2001. – № 2-3 / 15-16/. – С. 28-32.
72. Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства. – К.: МАУП, 1998. – С124-126.
73. Финансовый менеджмент: теория и практика/ Под ред. Стояновой Е.С.- М.: Перспектива, 1999 – 348 с.
74. Финансовый менеджмент: Учебник для вузов / Под ред. проф. Н.Ф. Самсонова. — М.: Финансы, ЮНИТИ, 1999. — 495 с.
75. Финансы / Под ред. В.М. Родионовой. — М.: Финансы и статистика, 1995. — 432 с.
76. Финансы промышленности: Учебник / Д.С. Моляков и др. — М.: Финансы и статистика, 1990. — 224 с.
77. Финансы СССР. Учебник для вузов. Под ред. М.К. Шерменёва. — М.: «Финансы» 1977. — 360 с.
78. Финансы: Учебник для вузов / Под ред. проф. Л.А.Дробозиной. — М.: Финансы, ЮНИТИ, 1999. — 527 с.
79. Финансы: Учебник для вузов. Под ред. проф. М.В. Романовского, проф. О.В. Врублевской, проф. Б.М. Сабанти. — М.: Издательство «Перспектива»; Издательство «Юрайт», 2000.
80. Фінанси зарубіжних корпорацій: Навч. посібник / За ред. В.М. Федосова. — К.: Либідь, 1993. — 247 с.
81. Фінанси підприємств: Підручник / За ред. професора A.M. Поддєрьогіна. — К.: КНЕУ, 1998. — 368 с.
82. Фінансовий менеджмент: Навч.-метод, посіб. / A.M. Поддєрьогін та ін. — К.: КНЕУ, 2001. — 294 с.
83. Фінансовий менеджмент: Навч.-метод, посіб. / Г.Г. Кірейцев та ін. -Ж.:ЖІТІ, 2001. — 432с.
84. Шеремет А.Д., Негашев Е.В. Методика финансового анализа. – М.: Инфра-М, 2000, С. 98.
85. Шмален Г. Основы и проблемы экономики предприятия. – М.: Финансы и статистика, 1996.