Зміст
Розділ 1. Теоретичні основи розподілу праці в організації5
1.1. Горизонтальний та вертикальний розподіл праці туристко-готельної галузі5
1.2. Поняття і сутність організації управління в організації11
1.3. Структури управління в організації15
Розділ 2. Горизонтальний та вертикальний розподіл праці в готельному комплексі “Турист”. 21
2.1. Коротка характеристика та організація управління готельного комплексу “Турист”. 21
Список використаних джерел. 51
Вступ
Перехід до ринкових відносин зовсім по-іншому визначає місце підприємства в економіці. Ефективність його роботи багато в чому залежить від управлінської діяльності, що забезпечує реальну економічну самостійність підприємства, його конкурентноздатність і вартісне положення на ринку. В умовах ринкового трансформування економіки України питання розбудови підприємництва стоїть досить гостро. Розвиток національного ринку готельного господарства стає пріоритетним напрямком економічної політики на даному етапі.
Однією з особливостей сучасного етапу розвитку готельного господарства є підвищення ролі й удосконалювання розподілу праці з виробництва та надання послуг.
В основі розвитку інфраструктури послуг лежить поділ діяльності по виробництву послуг на окремі відособлені види праці, тобто відбувається суспільний поділ праці, у зв»язку з чим, відбувається розвиток інфраструктури через збільшення потреб окремих видів праці.
Саме тому тема курсової роботи “Горизонтальний та вертикальний розподіл праці в організайції” є досить актуальною.
Метою курсової роботи є оцінка стану горизонтального та вертикального розподілу праці на базовому підприємстві.
Здійснення поставленої мети здійснювалась шляхом вирішення наступних задач:
— розгляд теоретичних основ горизонтального та вертикального розподілу праці в туристко-готельній галузі;
— вивчення організації управління на підприємстві;
— розгляд основних структур управління в організації;
— вивчення горизогнтального та вертикального розподілу праці в готельному комплексі “Турист”;
— проведення аналізу ефективності розподілу праці в готельному комплексі;
— розгляд шляхів вдовсконалення горизонтального та вертикального розподілу праці в готельному комплексі “Турист”;
— підведення підсумків за результатами роботи.
Предметом курсової роботи є звітні дані та фінансові результати діяльності базового підприємства.
Об»єктом дослідження є підприємство готельний комплекс “Турист”.
Теоретичну основу дослідження питання управління виробничою інфраструктурою підприємства готельного господарства склали наукові концепції та теоретичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених в області аналізу діяльності підприємств, менеджменту, таких як: Бовикін В., Бреддік У., Добровський В.Н., Крамаровський Л.М., Криницький Р.І., Лахтіонова Л. А., Лушкин В. А., Пономарьов В. Д., Ялдин І.В., Носова С.С., Савицька Г.П., Саламатіна Н.А. та інших, закони України, фінансова звітність готелю “Турист”.
В процесі дослідження використані традиційні способи та засоби економічного аналізу (табличного, порівняння, групування, графічний), обробка матеріалів з використанням персональних ЕОМ.
Розділ 1. Теоретичні основи розподілу праці в організації
1.1. Горизонтальний та вертикальний розподіл праці туристко-готельної галузі
Туризм — це не тільки важлива галузь економіки, але і складна організаційна структура. Не завжди можна точно визначити, що ж відноситься до туризму: споживачі не зауважують тісної взаємодії туристських структур, а представники туристських підприємств виділяють у своїй роботі лише частинузагальної системи. Тим часом структура туризму визначає місце трудових колективів і окремих працівників у туристських організаціях і підприємствах. Це свого роду каркас, на якому будуються їхні
…
Як видно з рис. 2.2., не зважаючи на те що прибуток підприємства зріс в 2002 році в порівнянні з фінансовими результатами станом за 2001 р., рентабельність виробничої діяльності, яка більш повно характеризує кінцеві результати господарювання, тому що величина її показує співвідношення ефекту з використаними ресурсами, знизилася. Зменшення рентабельності свідчить про погіршення фінансового стану підприємства. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук нових рішень організації праці на підприємстві.
Розділ 3. Шляхи вдосконалення горизонтального та вертикального розподілу праці в готельному комплексі “Турист”
При розробці організаційної структури готельного комплексу “Турист” потрібно виходити з цільових функцій і функціональних елементів організації.
В готельному комплексі “Турист” до цільових функцій можна віднести:
— прийом і розміщення гостей;
— виробництво харчування;
— продаж номерів;
— маркетинг;
— організацію ділових зустрічей і конференцій.
А, до функціонального можна віднести:
— забезпечення безпеки;
— інженерне забезпечення;
— бухгалтерський облік;
— адміністративну діяльність.
При розробці організаційної структури важливу роль відіграє і
…
Висновки
За результатами проведеної роботи можна зробити висновки. Горизонтальні відносини мають узгоджувальний характер і є, як правило, однорівневими. Горизонтальний поділ праці — це якісна і кількісна диференціація трудової діяльності.
Оскільки робота в організації розділяється на складові частини, хтось повинний координувати роботу групи для того, щоб вона була успішною. Вертикальні зв»язки — це зв»язки підпорядкування, і необхідність у них виникає при ієрархічності управління, тобто при наявності декількох його рівнів. У цьому випадку на перший план виступає відокремлення функції управління, суть якої складається в цілеспрямованому координуванні й інтегруванні діяльності всіх елементів організації.
Вертикальний поділ праці здійснюється за наступними напрямками:
загальнекерівництво — вироблення і втілення головних, перспективних напрямків діяльності організації;
технологічне керівництво — розробка і впровадження прогресивних технологій. Це раціоналізація виробничих процесів на основі впровадження сучасних методів керування, комплексній механізації й автоматизації виробництва;
економічне керівництво — стратегічне і тактичне планування, аналіз економічної діяльності, упровадження госпрозрахунку і забезпечення рентабельної роботи організації;
оперативне керування — складання і доведення до мікроколективів і окремих виконавців оперативних планів, розміщення виконавців по робочих місцях, їхнє інструктування, організація систематичного контролю за ходом виробничого процесу;
управління персоналом — підбір, розміщення і розвиток трудових ресурсів організації.
Ефективність організації управління залежить передусім від того, наскільки в системі управління регламентовані горизонтальні і вертикальні зв»язки, їх регламентація направлена на те, щоб заздалегідь визначити:
1) хто повинен вирішувати певний тип задач управління;
2) як часто він повинен вирішувати ці задачі;
3) з ким при цьому потрібно вступати у взаємовідносини;
4) на досягнення яких результатів треба бути націленим;
5) які наслідки неякісного виконання даного типу задач як для себе особисто, так і для даної системи загалом.
В туристичному комплексі “Турист” використовується лінійно-функціональна схема управління.
Спостережна рада представляє інтереси акціонерів в перерві між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність управління. За роки функціонування на підприємстві готельному комплексі “Турист” склалася певна система службових відносин. На підприємстві переважає вертикальна організаційна структура – структура, елементи якої знаходяться на різних рівнях ієрархії. Всю відповідальність за прийняття важливих рішень з питань управлінням підприємством несе директор, який обирається власниками підприємства. Великими повноваженнями наділені менеджери з виробництва послуг, з маркетингу, зі збуту, з персоналу, з фінансів. Між ними налагоджені функціональні зв’язки, як формальні, так і неформальні. Формально всі перераховані менеджери підпорядковуються директору і на спільних засіданнях генерують спільні ідеї та вибирають оптимальні шляхи для втілення прийнятих стратегій. Формально кожний менеджер відповідає тільки за свою ділянку роботи.
До складу готельного комплексу “Турист” входять такі структурні служби:
служба управління номерним фондом;
адміністративна служба;
служба громадського харчування;
комерційна служба;
інженерні (технічні) служби;
допоміжні і додаткові служби.
На ефективність діяльності готельного комплексу “Турист” впливає організація управління підприємством та розподіл праці на підприємстві. В 2002 році:
прибуток від основної діяльності зріс на 29,52 тис. грн. (з 32,82 тис. грн. до 62,33 тис. грн.), або на 89,94%;
балансовий прибуток зріс на 33,52 тис. грн. (з 38,8 тис. грн. до 72,3 тис. грн.), або на 86,35%;
чистий прибуток також зріс з 27,17 тис. грн. до 50,63 тис. грн. на 86,35%.
Не зважаючи на те що прибуток підприємства зріс в 2002 році в порівнянні з фінансовими результатами станом за 2001 р., рентабельність виробничої діяльності, яка більш повно характеризує кінцеві результати господарювання, тому що величина її показує співвідношення ефекту з використаними ресурсами, знизилася. Зменшення рентабельності свідчить про погіршення фінансового стану підприємства. В зв’язку з цим діяльність підприємства в подальшому повинна бути направлена на пошук нових рішень організації праці на підприємстві.
При розробці організаційної структури готельного комплексу “Турист” потрібно виходити з цільових функцій і функціональних елементів організації.
В готельному комплексі “Турист” до цільових функцій можна віднести:
— прийом і розміщення гостей;
— виробництво харчування;
— продаж номерів;
— маркетинг;
— організацію ділових зустрічей і конференцій.
А, до функціонального можна віднести:
— забезпечення безпеки;
— інженерне забезпечення;
— бухгалтерський облік;
— адміністративну діяльність.
Підвищити ефективність розподілу праці в готельному комплексі “Турист” можна за рахунок налагодження внутрішніх комунікаційних зв’язків між співробітниками. Для удосконалення комунікацій в готельному комплексі “Турист” слід чітко визначати потребу в інформації кожного структурного підрозділу і кожного робочого місця, регулювати інформаційні потоки відповідно до вирішуваних задач. Управлінська діяльність має набувати більш організованого характеру: повинні чітко плануватись масові організаційні заходи (збори, наради), зустрічі з підлеглими, ветеранами праці, керівниками інших підприємств та організацій. Слід відновити подекуди забуту практику встановлення ящиків для пропозицій, ведення внутрішнього друкованого органу: багатотиражних газет, інформаційних бюлетенів і ін. Необхідно розробляти і впроваджувати пізні системи збору пропозицій, створювати спеціальні групи для апеляції, організовувати опитування, слідкувати за відносинами між співробітниками тощо.
Список використаних джерел
- Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.
- Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).
- Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
- Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
- Закон України «Про туризм». Закон Украины о туризме. — К.:РІТОВ «Аванпост», 1995 — 40с.;
- Андрушків Б.М. Кузьмін О.Є. Основи менеджменту. -Львів.: «Світ», 1999. – 328 с.
- Бовыкин В. Новый менеджмент (управление предприятиями на уровне высших стандартов: теория и практика эффективного управления)— М.: ОАО Экономика, 1997.— 368 с.
- Бойдел Т. Как улучшить управление организацией: Пособие для руководителя.- М.: АО «ИНФРА»-М — АОЗТ «Премьер», 1995.— 204с.
- Брэддик У. Менеджмент в организации.— М.: ИНФРА-М, 1997:- 344 с.
- Вайсман А. Стратегия менеджмента: 5 факторов успеха. — М.: Экономика, 1995. — 344 с.
- Виханский О.С., Наумов А.Н.. Менеджмент. — М.: ГАРДАРИКА, 1996. — 414 с.
- Герчикова И.Н. Менеджмент. Учебник. Второе изд., перераб. и дополи.- М.: ЮНИТИ, 1995.- 408 с.
- Герчикова И.Н.. Менеджмент. — М.: «Бланки и биржи» ЮНИТИ, 1995. — 478 с.
- Глухов В.В. Основы менеджмента.— Санкт-Петербург: Специальная литература, 1995.— 327 с.
- Глухов В.В.. Менеджмент. Учебник., С-Пт.: Спец. литература, 1999. — 700 с.
- Глущенко В.В., Захарова Е.В., Тихомиров Ю.В. Теория управления: Учебный курс.- М.: ВЕСТНИК, 1997.- 332 с.
- Гуляев В.Г. Организация туристической деятельности: учебное пособие. М.,1996. – 348 с.
- Дизель Пол М., У.Мак Кинли. Поведение человека в организации. — М. : Фонд «За экономическую грамотность», 1993. — 270 с.
- Жигалов В.Т., Шимановська Л.М.. Основи менеджменту управлінської діяльності. — К.: Вища школа, 1994. -220с.
- Жмалев В.Г., Шимановська Л.М. Основи менеджменту і управлінської діяльності.— К.: Україна, 1994.— 454 с.
- Зигерт В., Ланг Л. Руководить без конфликтов. – М.: Экономика, 1990.-287 с.
- Зудина Л.Н. Организация управленческого труда: Учеб.пособие. – М.: ИНФРА-М; Новосибирск: НГАЭиУ, 1997. – 256 с.
- Ильин Н.И., Луканова И.Т. и др. Управление проектами.— С.-Пб.: Два-три. 1996.- 614 с.
- Казмиренко В.П. Социальная психология организаций: Монография.— К.: МЗУУП, 1993.— 384 с.
- Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання : Монографія. – К.: КНЕУ, 2001.- 387 с.
- Лэнд Питер Э. Менеджмент — искусство управлять. Секреты и опыт практического менеджмента: Пер. с англ.— М.: ИНФРА-М 1991- 144 с.
- Мартыненко М.М. Менеджмент фирмы. — К.: Либра, 1995. — 324 с.
- Менеджмент & менеджер. Корпоративный стиль. №1. 2002.
- Менеджмент организации. Учебное пособие / Под ред. д. е. н. проф. З.П. Румянцевой и д. э. н., проф. Н.А. Саламатина.— М.: ИНФРА-М, 1996.- 432 с.
- Основы менеджмента: Учеб. Для вузов / Под. ред. Д. Д. Вачугова. – М.: Высш. школа, 2002. – 367 с.
- Румянцева З.П. Менеджмент организации. — М.: ИНФ-РА. 1995. — 429 с.
- Тренев Н.Н. Предприятие и его структура: Диагностика. Управление. Оздоровление: Учебное пособие для вузов. – М. «Издательство ПРИОР», 2000. – 240 с.
- Туризм и гостиничное хозяйство. Учебник / Под ред. Чудновского А. Д. – М.: Ассосиация авторов и издателей “Тандем”, 2000. – 400 с.
- Туризм. Практика, проблемы, перспективы. №4 /99. «Какие работники сегодня нужны туризму» стр. 44 — 46.
- Шегда А.В. Основы менеджмента. — К.: Знания, 1998. -512с.
Додатки
Додаток А
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 2 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство Готель “Турист” | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Баланс | ||||
на 1 січня 200 3 року | ||||
Форма № 1 | ||||
Код за ДКУД 1801001 | ||||
Код | На початок | На кінець | ||
Актив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Необоротні активи | ||||
Нематеріальні активи: | ||||
залишкова вартість | 0 10 | |||
первісна вартість | 0 11 | |||
Знос | 0 12 | |||
Незавершене будівництво | 0 20 | 1173,6 | 1040,5 | |
Основні засоби: | ||||
залишкова вартість | 0 30 | 11138,5 | 11139,0 | |
первісна вартість | 0 31 | 13914,5 | 14084,0 | |
Знос | 0 32 | 2776 | 2945 | |
Довгострокові фінансові інвестиції : | ||||
які обліковуються за методом участі | ||||
в капіталі інших підприємств | 0 40 | |||
інші фінансові інвестіції | 0 45 | |||
Довгострокова дебіторська заборго- | ||||
ваність | 0 50 | |||
Відстрочені податкові активи | 0 60 | |||
Інші необоротні активи | 0 70 | 373,3 | 395,4 | |
Усього за розділом 1. | 0 80 | 12685,4 | 12574,9 | |
2. Оборотні активи | ||||
Запаси: | ||||
виробничі запаси | 100 | 215 | 218 | |
тварини на вирощуванні та відгодівлі | 110 | |||
незавершене виробництво | 120 | |||
готова продукція | 130 | |||
товари | 140 | 53 | 48,1 | |
Векселі одержані | 150 | |||
Дебіторська заборгованість за товари, | ||||
роботи, послуги: | ||||
чиста реалізаційна вартість | 160 | |||
первісна вартість | 161 | |||
резерв сумнівних боргів | 162 | |||
Дебіторська заборгованість за розра- | ||||
хунками: | ||||
з бюджетом | 170 | 29,8 | 15,8 | |
за виданими авансами | 180 | |||
з нарахованих доходів | 190 | |||
із внутрішніх розрахунків | 200 | |||
Інша поточна дебіторська заборгова- | ||||
ність | 210 | 190,9 | 416,4 | |
Поточні фінансові інвестиції | 220 | |||
Грошові кошти та їх еквіваленти : | ||||
у національній валюті | 230 | 47,1 | 67,0 | |
в іноземній валюті | 240 | 19,8 | 55,3 | |
Інші оборотні активи | 250 | 410,7 | 400,2 | |
Усього за розділом 2. | 260 | 966,3 | 1220,8 | |
3. Витрати майбутніх періодів | 270 | 16,2 | 9 | |
БАЛАНС | 280 | 13667,9 | 13804,7 | |
Код | На початок | На кінець | ||
Пасив | рядка | звітного | звітного | |
періоду | Періоду | |||
1 | 2 | 3 | 4 | |
1. Власний капітал | ||||
Статутний капітал | 300 | 11243 | 11243 | |
Пайовий капітал | 310 | |||
Додатковий вкладений капітал | 320 | 179 | 719 | |
Інший додатковий капітал | 330 | 38,4 | 70,0 | |
Резервний капітал | 340 | 202,1 | 202,1 | |
Нарозподілений прибуток (непокритий | ||||
збиток) | 350 | |||
Неоплачений капітал | 360 | |||
Вилучений капітал | 370 | |||
Усього за розділом 1. | 380 | 12202,5 | 12234,1 | |
2. Забеспечення наступних витрат | ||||
і платежів | ||||
Забеспечення виплат персоналу | 400 | |||
Інші забеспечення | 410 | 640,4 | 620,0 | |
Цільове фінансування | 420 | |||
Усього за розділом 2. | 430 | 640,4 | 620,0 | |
3. Довгострокові зобов,язання | ||||
Довгострокові кредити банків | 440 | 356,0 | 278,0 | |
Інші довгострокові фінансові | ||||
зобов,язання | 450 | |||
Відстрочені податкові зобов,язання | 460 | |||
Інші довгострокові зобов,язання | 470 | |||
Усього за розділом 3. | 480 | 356,0 | 278,0 | |
4. Поточні зобов,язання | ||||
Короткострокові кредити банків | 500 | |||
Поточна заборгованість за довгостро- | ||||
ковими зобов,язаннями | 510 | |||
Векселі видані | 520 | |||
Кредиторська заборгованість за това- | ||||
ри, роботи, послуги | 530 | 260 | 235 | |
Поточні зобов,язання за розрахунками: | ||||
з одержаних авансів | 540 | |||
з бюджетом | 550 | 140,1 | 244,6 | |
з позабюджетних платежів | 560 | |||
зі страхування | 570 | 22,7 | 68,0 | |
з оплати праці | 580 | 46,0 | 125,0 | |
з участниками | 590 | |||
із внутрішніх розрахунків | 600 | |||
Інші поточні зобов,язання | 610 | 1,2 | ||
Усього за розділом 4. | 620 | 469,0 | 672,6 | |
5. Доходи майбутніх періодів | 630 | |||
БАЛАНС | 640 | 13667,9 | 13804,7 | |
Керівник М.П. |
Додаток Б
Додаток | ||||
до Положення (стандарту) | ||||
бухгалтерського обліку 3 | ||||
Коди | ||||
Дата | (рік, місяць, число) | |||
Підприємство Готель «Турист» | за | ЄДРПОУ | ||
Територія | за | КОАТТУ | ||
Орган державного управління | за | СПОДУ | ||
Галузь | за | ЗКГНГ | ||
Вид економічної діяльності | за | КВЕД | ||
Одиниця виміру: тис. грн. | ||||
Звіт | ||||
про фінансові результати | ||||
за рік 2002 року | ||||
Форма № 2 | ||||
Код за ДКУД 1801003 | ||||
1.Фінансові результати | ||||
Стаття | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 10 | 2701,0 | 1163,30 | |
Податок на додану вартість | 0 15 | 450,2 | 193,88 | |
Акцизний збір | 0 20 | |||
Готельний збір | 0 25 | 135,0 | 58,2 | |
Інші вирахування з доходу | 0 30 | |||
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції | 0 35 | 2115,8 | 911,3 | |
Собівартість реалізованої продукції | 0 40 | 1685,3 | 560,0 | |
Валовий: | ||||
прибуток | 0 50 | 430,5 | 351,3 | |
збиток | 0 55 | |||
Інші операційні доходи | 0 60 | |||
Адміністративні витрати | 0 70 | 200,0 | 169,0 | |
Витрати на збут | 0 80 | 60,0 | 46,0 | |
Інші операційні витрати | 0 90 | 108,2 | 103,5 | |
Фінансові результати від операційної діяльності: | ||||
прибуток | 100 | 62,3 | 32,8 | |
збиток | 105 | |||
Дохід від участі в капіталі | 110 | |||
Інші фінансові доходи | 120 | |||
Інші доходи | 130 | 10,0 | 6,0 | |
Фінансові витрати | 140 | |||
Втрати від участі в капіталі | 150 | |||
Інші витрати | 160 | |||
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
до оподаткування: | ||||
прибуток | 170 | 72,3 | 38,8 | |
збиток | 175 | |||
Податок на прибуток від звичайної діяльності | 180 | 21,7 | 11,6 | |
Фінансові результати від звичайної діяльності | ||||
прибуток | 190 | 50,6 | 27,2 | |
збиток | 195 | |||
Надзвичайні: | ||||
доходи | 200 | |||
витрати | 205 | |||
Податки з надзвичайного прибутку | 210 | |||
Чистий: | ||||
прибуток | 220 | 50,6 | 27,2 | |
збиток | 225 | |||
2. Елементи операційних витрат | ||||
Найменування показника | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | Період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Матеріальні затрати | 230 | |||
Витрати на оплату праці | 240 | |||
Відрахування на соціальні заходи | 250 | |||
Амортизація | 260 | |||
Інші операційні витрати | 270 | |||
Разом | 280 | |||
3. Розрахунок показників прибутко- | ||||
вості акцій | ||||
Назва статті | Код | За звітний | За попередній | |
рядка | період | період | ||
1 | 2 | 3 | 4 | |
Середньорічна кількість простих акцій | 300 | |||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій | 310 | |||
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію | 320 | |||
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну | ||||
просту акцію | 330 | |||
Дивіденти на одну просту акцію | 340 | |||
М.П. | ||||
Керівник | ||||
Головний бухгалтер |