Розділ 2. Фінансовий облік непрямих податків підприємства
2.1. Документальне оформлення операцій по податку на додану вартість
2.2. Фінансовий та податковий облік ПДВ
2.3. Синтетичних облік акцизного збору та мита
Розділ 3. Методика аудиту непрямих податків підприємства
3.1. Основні концепції методики аудиту непрямих податків
3.2. Методика аудиту податку на додану вартість
3.3. Методика аудиту акцизного збору та мита
Розділ 2. Фінансовий облік непрямих податків підприємства
2.1. Документальне оформлення операцій по податку на додану вартість
Після проходження процедури реєстрації платники ПДВ отримують право на нарахування податку та складання податкової накладної при продажу товарів (робіт, послуг). Податкову накладну видає продавець покупцеві за умови їхньої реєстрації як платників ПДВ. Вона є документом, що дає право:
— продавцю на визначення податкових зобов»язань;
— покупцю на зменшення податкових зобов»язань протягом звітного періоду на суму ПДВ, сплаченого у зв»язку з придбанням товарів, вартість яких відносять до валових витрат (податковий кредит).
Податкову накладну складають у двох примірниках (оригінал і копія) у момент виникнення податкових зобов»язань продавця, тобто на дату здійснення будь-якої з подій, що сталася раніше (дод. А).
Оригінал податкової накладної надають покупцю товарів (робіт, послуг) на його вимогу.
Зазначений документ зберігає покупець разом із розрахунковими, платіжними документами з придбання товарів (робіт, послуг) у порядку і протягом терміну, визначеного для зберігання облікових податкових документів та зобов»язань із сплати податків.
Копію податкової накладної залишають у продавця товарів (робіт, послуг) як звітний розрахунковий податковий документ і зберігають у порядку і протягом терміну, визначеного для зберігання облікових податкових документів та зобов»язань із сплати податків.
…
Отже, акцизний збір обчислюється за ставками у відсотках до обороту з продажу: для товарів, що вироблені на митній території України, виходячи з їх вартості, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами на товари, які він виробляє, без податку на додану вартість та акцизного збору; для товарів, що імпортуються на митну територію України, виходячи з їх вартості, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари, які він імпортує, без податку на додану вартість та акцизного збору (але не менше митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без податку на додану вартість та акцизного збору). При переміщенні товарів через митний кордон України вони оподатковуються митними платежами. Мито — обов»язковий внесок, який стягується митними органами України при ввезенні товарів на митну територію країни або вивезенні товару з цієї території та який є невід»ємною умовою такого ввезення та вивезення.
Розділ 3. Методика аудиту непрямих податків підприємства
3.1. Основні концепції методики аудиту непрямих податків
Аудит як форма незалежного контролю та функція захисту інтересів власників, відіграє все помітнішу роль у сфері національної економіки, набуває дедалі вагомішого статусу в суспільно-політичному житті країни. Здійснення аудиту спирається на практично апробовану нормативно-правову базу, основою якої є Закон України «Про аудиторську діяльність». Його ухвалення у квітні 1993 року стало початком інтенсивного розвитку вітчизняного аудиту.
Сьогодні в Україні в основному вже сформувалась національна система аудиту аналогічна країнам з ринковою економікою, покликана сприяти розвиткові економічних відносин та демократизації суспільної сфери. Ця система має достатньо розвинену інфраструктуру.
Базовими складовими національної системи аудиту є, з одного боку, аудитори, що діють одноосібне, аудитори, які надають послуги у складі аудиторських фірм, співробітники цих фірм, які працюють під керівництвом сертифікованих аудиторів, аудитори-нерезиденти, в тому числі дочірні структури відомих транснаціональних аудиторських компаній, а також дотичний до аудиторського загалу контингент представників внутрішнього аудиту.
…
Отже, аудитору необхідно визначити, чи є підприємство платником акцизного збору, та перевірити: ставки конкретних видів акцизного збору, у відсотках до вартості товару (у відпускних цінах); для імпортних товарів — до митної вартості (закупівельна вартість з урахуванням митних зборів та мита); ставки конкретних видів акцизного збору, у твердих сумах за одиницю реалізованого товару; обороти з реалізації підакцизних товарів. З метою контролю правильності нарахування та повноти сплати митних платежів під час митного оформлення ВМД аудитори перевіряють правильність визначення: основи нарахування платежів (митної вартості, кількісних та вагових показників та ін.); рівня ціни товару; умов поставки; коду згідно з УКТЗЕД; країни походження; курсів валюти; правомірності надання пільг та інші фактори, що здійснюють вплив на рівень оподаткування.
Висновки
За результатами виконаної роботи можна зробити наступні висновки.
Важливе місце на підприємстві займає документальне оформлення податку на додану вартість. Серед документів з оформлення ПДВ важливе місце займають Податкова накладна, чеки, додатки до податкової накладної і реєстр отриманих та виданих податкових накладних. Підприємство зобов»язане подавати податковому органу за місцем свого знаходження податкову декларацію. Підприємство самостійно обчислює суму податкового зобов»язання, зазначену в декларації.
На рахунку 641 субрахунок ПДВ по кредиту відображається сума податкового зобов’язання з ПДВ, а по дебету – сума податкового кредиту. Дебетове сальдо на кінець звітного періоду свідчить про бюджетне відшкодування з ПДВ, а кредитове сальдо показує суму ПДВ, яку необхідно сплатити в бюджет. Рахунок 641 субрахунок ПДВ відображає стан розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість.
Акцизний збір обчислюється за ставками у відсотках до обороту з продажу: для товарів, що вироблені на митній території України, виходячи з їх вартості, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами на товари, які він виробляє, без податку на додану вартість та акцизного збору; для товарів, що імпортуються на митну територію України, виходячи з їх вартості, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари, які він імпортує, без податку на додану вартість та акцизного збору (але не менше митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без податку на додану вартість та акцизного збору).
Основною метою аудиту непрямих податків є встановлення повноти нарахування і сплати непрямих податків до бюджету. Для досягнення цієї мети аудитору під час перевірки необхідно вирішити такі завдання: встановити, чи є підприємство платником непрямих податків; з»ясувати законність застосування пільгового оподаткування; підтвердити правильність і повноту визначення об»єктів оподаткування; переконатися у правильності відображення непрямих податків у бухгалтерському обліку і податковій звітності.
Основною метою аудиту розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість є встановлення повноти нарахування і сплати податку. Для досягнення цієї мети аудитору під час перевірки необхідно вирішити такі завдання: встановити, чи є підприємство платником податку; з»ясувати законність застосування пільгового оподаткування; підтвердити правильність і повноту визначення об»єктів оподаткування; переконатися у правильності відображення розрахунків з ПДВ у бухгалтерському обліку і податковій звітності.
Аудитору необхідно визначити, чи є підприємство платником акцизного збору, та перевірити: ставки конкретних видів акцизного збору, у відсотках до вартості товару (у відпускних цінах); для імпортних товарів — до митної вартості (закупівельна вартість з урахуванням митних зборів та мита); ставки конкретних видів акцизного збору, у твердих сумах за одиницю реалізованого товару; обороти з реалізації підакцизних товарів. З метою контролю правильності нарахування та повноти сплати митних платежів під час митного оформлення ВМД аудитори перевіряють правильність визначення: основи нарахування платежів (митної вартості, кількісних та вагових показників та ін.); рівня ціни товару; умов поставки; коду згідно з УКТЗЕД; країни походження; курсів валюти; правомірності надання пільг та інші фактори, що здійснюють вплив на рівень оподаткування.
Покращення проведення аудиту непрямих податків на підприємстві можна досягти за допомогою використання аудитором комп»ютера як засобу контролю.
Додаток А