Курсова робота Облік продажу товарів з відстрочкою платежу

Зміст

 

Вступ. 3

 

1. Економічна сутність продажу товарів із розстрочкою платежу. 5

 

2. Економічно-правовий аналіз нормативної бази та огляд спеціальної літератури  8

 

3. Організаційно-економічна характеристика базового  підприємства. 14

 

4. Документальне оформлення операцій з реалізації товарів із розстрочкою платежу  20

 

5. Синтетичний та аналітичний облік реалізації товарів із розстрочкою платежу  22

 

6. Порядок нарахування відсотків за розстрочкою, зміна цін на товари. 28

 

7. Шляхи удосконалення продажу товарів із розстрочкою     платежу. 30

 

Висновки та пропозиції33

 

Список використаних джерел. 35

 

Додатки. 37


Вступ

 

За умов ринкової економіки підприємствам надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, вибору способів збуту продукції. При цьому підприємства виходять із власних ресурсних можливостей з врахуванням широкого спектру факторів, які впливають на ефективність використання виробничого потенціалу. Процес реалізації завершує кругообіг господарських коштів підприємства, що дозволяє йому виконувати зобов»язання перед державним бюджетом, банком по позичках, робітниками та службовцями, постачальниками і відшкодовувати виробничі витрати. Невиконання плану реалізації викликає уповільнення оборотності засобів в обороті, виникнення штрафних санкцій за невиконання договірних зобов»язань перед покупцями, затримує платежі постачальникам, погіршує фінансове положення підприємства і т.п. У свою чергу недопоставка продукції викликає збої в роботі підприємств її одержувачів. Тому в ряді випадків обсяг реалізації продукції з урахуванням виконання договірних постачань є одним з показників преміювання працівників відповідних служб підприємства.  Крім того, від обсягу реалізації залежить і величина прибутку підприємства —  одного з найважливіших показників його діяльності.

В умовах низької купівельної спроможності населення ба­гато підприємств торгівлі займається пошуком шляхів збільшення збуту своїх товарів. Одним із таких напрямків є реалізація товарів населенню з розстрочкою платежу.

Важливе значення при здійсненні продажу товарів в розстрочку займає  бухгалтерський облік.

Саме тому тема курсової роботи “Облік продажу товарів з відстрочкою платежу” є досить актуальною.

Метою даної курсової роботи є дослідження стану обліку продажу товарів з відстрочкою платежу на підприємстві в сучасних економічних умовах в Україні.

Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:

 

— розглянути економічна сутність продажу товарів із розстрочкою платежу,

— провести економічно-правовий аналіз нормативної бази та огляд спеціальної літератури,

— розглянути організаційно-економічну характеристика базового підприємства,

— розглянути документальне оформлення операцій з реалізації товарів із розстрочкою платежу,

— дослідити синтетичний та аналітичний облік реалізації товарів із розстрочкою платежу,

— визначити порядок нарахування відсотків за розстрочкою, зміна цін на товари,

— розглянути шляхи удосконалення продажу товарів із розстрочкою платежу.

  Предметом дослідження  є продаж товарів з відстрочкою платежу на  базовому підприємстві.

Об’єктом дослідження обрано товариство з обмеженою відповідальністю «Техноярмарок».


1. Економічна сутність продажу товарів із розстрочкою платежу

 

Продаж товарів у розстрочку здійснюється фізичним осо­бам, які мають постійний дохід і постійно проживають у насе­леному пункті, де знаходиться господарюючий суб»єкт. Перелік товарів, що продаються у розстрочку, визначає господарюючий суб»єкт з урахуванням орієнтовного переліку товарів, що реко­мендується до продажу (теле-, радіоапаратура, електропобутові товари, комп»ютери, меблі, автомобілі, будівельні матеріали, одяг, взуття тощо) [20, с. 238].

Продаж товарів у кредит проводиться за цінами, діючими на день продажу. Наступна зміна цін на продані в кредит то­вари не тягне за собою перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.98 р. № 997 затверджені Правила торгівлі у розстрочку, які встановлюють порядок продажу непродо­вольчих товарів фізичним особам, у тому числі громадянам — суб»єктам підприємницької діяльності без створення юридич­ної особи, у розстрочку, тобто на умовах розстрочки кінце­вого розрахунку на певний строк і під відсоток. Правилами № 997 визначено, що право власності на товари, які прода­ються у розстрочку, переходить до покупця в момент остаточного розрахунку за ці товари [3, c. 15].

Отже, продаж товарів у розстрочку на ТОВ “Техноярмарок” здійснюється на підставі дого­вору купівлі-продажу товарів у розстрочку, який укладається за встановленою формою між суб»єктом господарювання і фізичною особою (покупцем). При продажу товарів у розстрочку покупець сплачує відсот­ки від наданого кредиту, розмір яких встановлює суб»єкт гос­подарювання, але не вище діючих на час продажу товарів річних ставок за фінансові кредити банку, який обслуговує суб»єкта господарювання, що здійснює продаж товарів у роз­строчку.


5. Синтетичний та аналітичний облік реалізації товарів із розстрочкою платежу

 

Бухгалтерський облік продажу товарів у розстрочку суб»єк­том господарювання здійснюється в такому порядку. Оскільки згідно з договором купівлі-продажу товарів у розстрочку існує впевненість у збільшенні вигоди підприємства-продавця то­варів, то дохід від реалізації визнається в момент передачі то­варів покупцям (а не в міру здійснення оплати). Звідси, на продажну вартість реалізованих товарів у розстрочку товарів в бухгалтерському обліку торгового підприємства роблять запис по кредиту рахунка 702 «Дохід від реалізації товарів» і дебету рахунків:

30 «Каса» або 31 «Рахунки в банках» (на суму первинного платежу за товари, здійсненого покупцями);

36 «Розрахунки з покупцями і замовниками» (на решту вартості товару, проданого в кредит).

Сума податкового зобов»язання з ПДВ, визначена за вста­новленою ставкою до суми доходу від реалізації товарів у розстрочку, відображається записом:

Д-т pax. 702 «Дохід від реалізації товарів» К-т pax. 641 «Розрахунки за податками».

Умовні позначення:

 

С – сума наданої позички;

% – процентна ставка;

т – термін нарахування відсотків ;

ПdК – сума нарахованих відсотків по контрагенту к за період d.

Висновки та пропозиції

 

Продаж товарів у розстрочку здійснюється фізичним осо­бам, які мають постійний дохід і постійно проживають у насе­леному пункті, де знаходиться господарюючий суб»єкт. Перелік товарів, що продаються у розстрочку, визначає господарюючий суб»єкт з урахуванням орієнтовного переліку товарів, що реко­мендується до продажу (теле-, радіоапаратура, електропобутові товари, комп»ютери, меблі, автомобілі, будівельні матеріали, одяг, взуття тощо).

Право власності на товар, переданий згідно з договором покупцю, переходить до нього після остаточного розрахунку. При продажу транспортних засобів суб»єкт господарювання робить помітку «Розстрочка» в довідці-рахунку або акті приймання-передачі, виданої заводом-виробником.

Продаж товарів у розстрочку на ТОВ “Техноярмарок” здійснюється на підставі дого­вору купівлі-продажу товарів у розстрочку, який укладається за встановленою формою між суб»єктом господарювання і фізичною особою (покупцем), згідно з яким суб»єкт господа­рювання зобов»язується передати обумовлений товар, а поку­пець — здійснити розрахунки за товар в строки і в розмірах, передбачених договором. При цьому покупець повинен пода­ти паспорт і довідку для придбання товарів у розстрочку вста­новленої форми, яка видається за місцем роботи (навчання), а непрацюючим пенсіонерам — органом, який призначав пенсію.

При продажу товарів у розстрочку покупець сплачує відсот­ки від наданого кредиту, розмір яких встановлює суб»єкт гос­подарювання, але не вище діючих на час продажу товарів річних ставок за фінансові кредити банку, який обслуговує суб»єкта господарювання, що здійснює продаж товарів у роз­строчку.

Погашення кредиту, наданого покупцю при продажу то­варів у розстрочку, здійснюється шляхом внесення грошей готівкою в касу суб»єкта господарювання або шляхом безго­тівкового перерахування через установи банків підприєм­ствами (установами) суми чергового платежу і відсотків за наданий кредит, утриманих із заробітної плати (стипендії) покупця.

Бухгалтерський облік продажу товарів у розстрочку суб»єк­том господарювання здійснюється в такому порядку. Оскільки згідно з договором купівлі-продажу товарів у розстрочку існує впевненість у збільшенні вигоди підприємства-продавця то­варів, то дохід від реалізації визнається в момент передачі то­варів покупцям (а не в міру здійснення оплати).

Відсотки, що підлягають сплаті покупцями за наданий кре­дит, за спеціальним розрахунком відносяться на доходи майбутніх періодів і відображаються записом по дебету рахун­ка 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками» і кредиту ра­хунка 69 «Доходи майбутніх періодів».

При цьому відсотки за кредит розраховуються за кожен місяць із застосуванням 1/12 річного розміру відсотків від фактичного кредиту, яким покупець користувався у місяці, за який сплачено черговий внесок до повного погашення заборгованості.

З метою вдосконалення обліку продажу товарів із розстрочкою платежу на підприємстві потрібно вдосконалювати використання інформаційних систем. Рішення задачі в автоматизованому режимі дозволяє істотно знизити трудоємкість обліково-операційних процесів, підвищити продуктивність  праці  операційного  персоналу,  оперативність  обробки інформації по клієнтах,   знизити  вірогідність   помилок   при обробці документів.

З метою вдосконалення аналітичного обліку продажу товарів із розстрочкою платежу на підприємстві потрібно проводити групування поточних платежів за видати, позичальниками та датами погашення.


Список використаних джерел

 

Господарський кодекс України, м. Київ 16 січня 2003 року № 436-IV. 

Цивільний кодекс України, м. Київ 16.01.2003 № 435-IV. 

Постанова Кабінету Міністрів України № 997 — від 01.07.98 р. «Про затвердження Правил торгівлі у розстрочку» (зі змінами та доповненнями).

Про бухгалтерський облік та фінансову звітність: Закон України, затверджений Постановою Верховної Ради України від 16.07.99р. №996-ХІV //Бухгалтерський облік і аудит. – 1999, №6. – С.9-14.

Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99р. №291// Бухгалтерський облік і аудит – 2000. — №1. — С.14-65.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку  4 «Звіт про рух грошових коштів», затверджене наказом міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.27-30.

Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку: Положення, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24.03.95р. №88// Галицькі контракти — 1996. — №19.-С.17-20.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання», затверджене наказом міністерства фінансів України від 31.01.00р. №20.

28 Положень (стандартів) бухгалтерського обліку – К.:КНТ, 2004. – С47-49.

Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік, — Житомир: ПП Рута, 2000.-С.365-376.

Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп.  і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2000. — 608 с.

Бутинець Ф.Ф., Олійник О. В., Шигун М. М., Шулепова С.М. «Організація бухгалтерського обліку», — Житомир: ПП «Рута», 2001. – 428с.

15. Вербило О. Ф., Бойко З. І., Кондрицька Т. П., Ярошинський В. М. Бухгалтерський облік: Навч. посібник для слухачів ін-тів підвищення кваліфікації аграрних вищих навч. закл. / Національний аграрний ун-т / О.Ф. Вербило (ред.). — К. : НАУ, 2004. — 424с.

16. Голов Сергій Федорович, Костюченко Валентина Миколаївна. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами: Практ. посіб. — К. : Лібра, 2004. — 880с.

17. Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухгалтерський облік і аудит. — №1. — 2004. – С. 21-22.

18. Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2001. — 266 с.

19. Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2001. — 416 с.

20. Грабова Н.М., Добровський В.М. Бухгалтерський облік в торгівлі. / Під. ред. М.В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2004. – 800 с.

21. Грачова Р. Продаж товарів з відстрочкою платежу/ Все про бухгалтерський облік, 

22. Панасюк В.М. Податковий облік: Навчальний посібник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 260 с. 

23. Пархоменко В. М. Бухгалтерський облік в Україні: Нормативи. Коментарі. — Луганськ: «Футура» ДСД «Лугань», 2001. — 368 с.

24. Сопко В. В., Завгородній В. П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник / Київський національний економічний ун-т. — К., 2000. — 258с.

25. Сопко В. В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник / Київський національний економічний ун-т.— К.: КНЕУ, 2000. — 578с.

26. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.

27. Ткаченко Н.М. Теоретико-методологічні  проблеми формування бухгалтерського  фінансового обліку. – К.:, А.С.К., 2001. – 348 с.


Додатки

Додаток А

 

 

Додаток

 

 

 

 

до Положення (стандарту)

 

 

бухгалтерського обліку 2

 

 

 

 

Коди

 

Дата

(рік, місяць, число)

 

 

Підприємство  ТОВ «Техноярмарок»

за

ЄДРПОУ

 

 

Територія

за

КОАТТУ

 

 

Орган державного управління

за

СПОДУ

 

 

Галузь

за

ЗКГНГ

 

 

Вид економічної діяльності

за

КВЕД

 

 

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

 

Баланс

 

 

 

 

                                        на 1  січня            2005 року

 

 

 

 

Форма № 1

 

 

 

 

Код за ДКУД 1801001

 

 

Код

На початок

На кінець

 

Актив

рядка

звітного

звітного

 

 

 

періоду

періоду

 

1

2

3

4

 

1. Необоротні активи

 

 

 

 

Нематеріальні активи:

 

 

 

 

залишкова вартість

0 10

13,7

5,3

 

первісна вартість

0 11

32,1

34,9

 

Знос

0 12

18,4

29,6

 

Незавершене будівництво

0 20

2,1

6,3

 

Основні засоби:

 

 

 

 

залишкова вартість

0 30

3456,3

2077,2

 

первісна вартість

0 31

3881,5

3187,7

 

Знос

0 32

425,2

1110,5

 

Довгострокові фінансові інвестиції :

 

 

 

 

які обліковуються за методом участі

 

 

 

 

в капіталі інших підприємств

0 40

82,6

100,1

 

інші фінансові інвестіції

0 45

10

10

 

Довгострокова дебіторська заборго-

 

 

 

 

ваність

0 50

 

 

 

Відстрочені податкові активи

0 60

50,7

108,0

 

Інші необоротні активи

0 70

 

 

 

Усього за розділом 1.

0 80

3615,4

2306,9

 

2. Оборотні активи

 

 

 

 

Запаси:

 

 

 

 

виробничі запаси

100

97,9

43,3

 

тварини на вирощуванні та відгодівлі

110

 

 

 

незавершене виробництво

120

 

 

 

готова продукція

130

 

 

 

товари

140

1107,7

27,7

 

Векселі одержані

150

 

 

 

Дебіторська заборгованість за товари,

 

 

 

 

роботи, послуги:

 

 

 

 

чиста реалізаційна вартість

160

1021,8

1379,5

 

первісна вартість

161

1021,8

1379,5

 

резерв сумнівних боргів

162

 

 

 

Дебіторська заборгованість за розра-

 

 

 

 

хунками:

 

 

 

 

з бюджетом

170

0,4

 

 

за виданими авансами

180

10,1

 

 

з нарахованих доходів

190

 

 

 

із внутрішніх розрахунків

200

14,4

 

 

Інша поточна дебіторська заборгова-

 

 

 

 

ність

210

263,1

285,2

 

Поточні фінансові інвестиції

220

 

 

 

Грошові кошти та їх еквіваленти :

 

 

 

 

у національній валюті

230

1,0

15,3

 

в іноземній валюті

240

 

 

 

Інші оборотні активи

250

2,7

14,9

 

Усього за розділом 2.

260

2519,1

1765,9

 

3. Витрати майбутніх періодів

270

137,8

4,0

 

БАЛАНС

280

6272,3

4076,8

 

 

Код

На початок

На кінець

 

Пасив

рядка

звітного

звітного

 

 

 

періоду

Періоду

 

1

2

3

4

 

1. Власний капітал

 

 

 

 

Статутний капітал

300

800,0

4500,0

 

Пайовий капітал

310

 

 

 

Додатковий вкладений капітал

320

 

 

 

Інший додатковий капітал

330

 

 

 

Резервний капітал

340

 

 

 

Нарозподілений прибуток (непокритий

 

 

 

 

збиток)

350

-1643,7

-2422,4

 

Неоплачений капітал

360

 

67,0

 

Вилучений капітал

370

 

 

 

Усього за розділом 1.

380

-843,7

2010,6

 

2. Забеспечення наступних витрат

 

 

 

 

і платежів

 

 

 

 

Забеспечення виплат персоналу

400

 

 

 

Інші забеспечення

410

 

 

 

Цільове фінансування

420

 

 

 

Усього за розділом 2.

430

 

 

 

3. Довгострокові зобов,язання

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

440

 

 

 

Інші довгострокові фінансові

 

 

 

 

зобов,язання

450

 

 

 

Відстрочені податкові зобов,язання

460

 

 

 

Інші довгострокові зобов,язання

470

 

 

 

Усього за розділом 3.

480

 

 

 

4. Поточні зобов,язання

 

 

 

 

Короткострокові кредити банків

500

2026,0

397,9

 

Поточна заборгованість за довгостро-

 

 

 

 

ковими зобов,язаннями

510

 

 

 

Векселі видані

520

 

 

 

Кредиторська заборгованість за това-

 

 

 

 

ри, роботи, послуги

530

3787,0

1137,0

 

Поточні зобов,язання за розрахунками:

 

 

 

 

з одержаних авансів

540

 

 

 

з бюджетом

550

58,6

11,7

 

з позабюджетних платежів

560

 

 

 

зі страхування

570

7,8

4,7

 

з оплати праці

580

17,3

12,0

 

з участниками

590

 

 

 

із внутрішніх розрахунків

600

14,4

 

 

Інші поточні зобов,язання

610

1204,9

502,9

 

Усього за розділом 4.

620

7116,0

2066,2

 

5. Доходи майбутніх періодів

630

 

 

 

БАЛАНС

640

6272,3

4076,8

 

                                                     Керівник                     М.П.                      

 

                                Головний бухгалтер

 

 

 

Додаток Б

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

 

 

 

 

до Положення (стандарту)

 

 

бухгалтерського обліку 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коди

 

Дата

(рік, місяць, число)

 

 

Підприємство  ТОВ «Техноярмарок»

за

ЄДРПОУ

 

 

Територія

за

КОАТТУ

 

 

Орган державного управління

за

СПОДУ

 

 

Галузь  

за

ЗКГНГ

 

 

Вид економічної діяльності

за

КВЕД

 

 

Одиниця виміру: тис. грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Звіт

 

 

 

                                                                 про фінансові результати

 

 

                                                                     за     рік      2004 року

 

 

 

 

Форма № 2

 

 

 

 

Код за ДКУД 1801003

 

 

 

 

 

 

 

1.Фінансові результати

 

 

 

 

 

 

 

                    Стаття

Код

За звітний

За попередній

 

 

рядка

   період

      період

 

1

2

3

4

 

Дохід (виручка) від реалізації продукції

0 10

15306,0

35941,4

 

Податок на додану вартість

0 15

2551,0

5925,4

 

Акцизний збір

0 20

 

 

 

 

0 25

 

 

 

Інші вирахування з доходу

0 30

99,6

341,0

 

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції

0 35

12655,4

29675,0

 

Собівартість реалізованої продукції

0 40

7616,3

24874,2

 

Валовий:

 

 

 

 

 прибуток

0 50

5039,1

4800,8

 

 збиток

0 55

 

 

 

Інші операційні доходи

0 60

525,7

1042,0

 

Адміністративні витрати

0 70

1009,9

2207,6

 

Витрати на збут

0 80

4253,1

2256,5

 

Інші операційні витрати

0 90

 

 

 

Фінансові результати від операційної діяльності:

 

 

 

 

прибуток

100

 

148,0

 

збиток

105

265,4

 

 

Дохід від участі в капіталі

110

9,3

 

 

Інші фінансові доходи

120

 

7,5

 

Інші доходи

130

891,8

588,4

 

Фінансові витрати

140

172,0

681,9

 

Втрати від участі в капіталі

150

10,9

11,1

 

Інші витрати

160

1288,8

656,4

 

Фінансові результати від звичайної діяльності

 

 

 

 

до оподаткування:

 

 

 

 

прибуток

170

 

 

 

збиток

175

836,0

605,5

 

Податок на прибуток від звичайної діяльності

180

57,3

39,7

 

Фінансові результати від звичайної діяльності

 

 

 

 

прибуток

190

 

 

 

збиток

195

778,7

565,8

 

Надзвичайні:

 

 

 

 

доходи

200

 

 

 

витрати

205

 

 

 

Податки з надзвичайного прибутку

210

 

 

 

Чистий:

 

 

 

 

прибуток

220

 

 

 

збиток

225

778,7

565,8

 

 

 

 

 

 

 

2. Елементи операційних витрат

 

Найменування показника

Код

За звітний

За попередній

 

 

рядка

   період

      Період

 

1

2

3

4

 

Матеріальні затрати

230

184,5

309,0

 

Витрати на оплату праці

240

190,3

337,7

 

Відрахування на соціальні заходи

250

70,3

127,1

 

Амортизація

260

749,6

307,4

 

Інші операційні витрати

270

4113,4

4613,6

 

Разом

280

5308,1

5694,8

 

 

 

 

 

 

 

3. Розрахунок показників прибутко-

 

 

вості акцій

 

 

Назва статті

Код

За звітний

За попередній

 

 

рядка

   період

      період

 

1

2

3

4

 

Середньорічна кількість простих акцій

300

 

 

 

Скоригована середньорічна кількість простих акцій

310

 

 

 

Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію

320

 

 

 

Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну

 

 

 

 

просту акцію

330

 

 

 

Дивіденти на одну просту акцію

340

 

 

 

 

 

 

 

 

М.П.      

 

 

 

 

                                                     Керівник                                    

 

 

                                Головний бухгалтер

 

 

 

 

 

Запись опубликована в рубрике Готові курсові роботи, Продаж дипломних робіт с метками , , , , , , . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.