1. Малоцінні та швидкозношувані предмети в складі запасів
2. Економіко-правовий аналіз нормативної бази і огляд спеціальної літератури
3. Техніко-економічна характеристика базового підприємства
4. Організація та методологія фінансового обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів
5. Управлінський облік малоцінних та швидкозношуваних предметів на ТОВ “Інте6рфільтр”
6. Облік малоцінних та швидкозношуваних приладів на базі застосування ПК
Вступ
Кожне підприємство в умовах ринку повинне проводити облік виробничих запасів. Система обліку буде дійсною тільки при участі і підтримці всіх підрозділів підприємства. Ефективним способом одержання підтримки є забезпечення інформацією керівників підрозділів.
Мета управління запасами — утримувати на мінімальному рівні щорічну загальну суму витрат по забезпеченню запасами. Контроль за цими витратами здійснюється практично зведенням до мінімуму наступних показників:
— кількість замовлень за рік;
— тривалість страхових циклів;
— тривалість часу постачання, виготовлення і внутрішньозаводських перевезень;
— тривалість циклів збереження на складі;
— кількість товарів, що знаходяться на складі;
— кількість комор і складів.
Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться організації бухгалтерського обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів на підприємстві.
Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної курсової роботи сучасних умовах господарювання. Саме тому тема дипломної роботи “Особливості малоцінних та швидкозношуваних предметів” є досить актуальною.
Метою курсової роботи є розгляд стану обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів на базовому підприємстві.
Теоретичну основу дослідження питання склали закони України, Інструкції та Положення з бухгалтерського обліку, наукові праці зарубіжних та вітчизняних вчених, таких як: Грабова Н.Н., Завгородній В. П., Добровський В. Н та інших.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розглянути теоретичні основи здійснення операцій обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів;
— розкрити економіко-правовий аналіз нормативної бази та провести огляд спеціальної літератури;
— розглянути організаційно-економічну характеристику підприємства;
— оцінити стан фінансового обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів;
— розглянути застосування управлінського обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів;
— дослідити автоматизацію обліку операцій;
— за результатами роботи зробити відповідні висновки.
Предметом дослідження є малоцінних та швидкозношуваних предметів.
Об»єктом дослідження є ТОВ “Інтерфільтр”.
1. Малоцінні та швидкозношувані предмети в складі запасів
Стандарт 9 П(С)БО «Запаси» дає визначення запасів.[1]
Запаси — це активи, які:
1) утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;
2) перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
3) утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.
Для потреб бухгалтерського обліку запаси включають:
сировину, основні і допоміжні матеріали, комплектуючі вироби та інші матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб, незавершене виробництво у вигляді незакінчених технологічних процесів.
[1] Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджений наказом Міністерства фінансів України №205 від 28.04.2001р.// Бухгалтерський облік і аудит — 2001. — №5. -С.29-30.
….
Як видно з таблиці за даний період відбувся значний приріст чистого прибутку на 297,74 тис. грн., що дало змогу збільшити рентабельність підприємства з 3,10% до 9,94%. Це відбулось завдяки підвищенню продуктивності праці на 23,84 тис. грн. та поліпшенню основних засобів, про що свідчить показник фондовіддачі, який зменшився на 4,01. Фондоємність зросла з 0,17 до 0,53, приріст становить 0,36. Найбільше зросла рентабельність основної діяльності – на 14,47% і за 2003 рік становить 19,58.
4. Організація та методологія фінансового обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів
Для організації обліку на ТОВ “Інтерфільтр” МШП застосовують типові форми первинних документів, затверджені наказом Міністерства статистики України «Про твердження типових форм первинних облікових документів по обліку малоцінних і швидкозношуваних предметів» від 22.05.96 р. № 145, а саме:
— форма № МШ-1 «Відомість на поповнення (вилучення) постійного запасу інструментів (пристосувань)»;
— форма № МШ-2 «Картка обліку малоцінних і швидкозношуваних предметів»;
— форма № МШ-3 «Замовлення на ремонт чи заточення інструментів (пристосувань)»;
— форма № МШ-4 «Акт вибуття малоцінних і швидкозношуваних предметів»;
— форма № МШ-5 «Акт на списання інструментів і обмін їх на придатні»;
— форма № МШ-6 «Особиста картка обліку спецодягу, спецвзуття і запобіжних пристосувань»;
— форма № МШ-7 «Відомість обліку видачі (повернення) спецодягу, спецвзуття і запобіжних пристосувань»;
— форма № МШ-8 «Акт на списання малоцінних і швидкозношуваних предметів».
…
Рис. 6.1. Структурна схема алгоритму
Висновки та пропозиції
Запаси — це активи, які:
1) утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;
2) перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
3) утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.
Згідно ?(С)БО 9 при передачі МШПзі складу в експлуатацію знос не нараховується, а вартість МШП виключається зі складу активів підприємства (тобто списується зрахунка 22) і включається до складу витрат на виробництво, інших витрат чи відноситься на витрати звітного періоду. Протягом терміну фактичного використання повинен бути організований оперативний кількісний облік МШП по місцях експлуатації і відповідних матеріально відповідальних особах.
До господарського інвентарю на ТОВ “Інтерфільтр” відносяться предмети конторського і господарського оснащення: меблі й обстановка (столи, стільці, шафи, портьєри і т.п.), вішалки, гардероби, протипожежний інвентар і т.д.
Інвентарна тара, використовувана для постійного збереження запасів, для обслуговування виробництва як тару тривалого користування і нерозривно зв»язана з характером діяльності.
У відповідності з П(С)БО 9 придбані (отримані) МШП в ТОВ “Інтерфільтр” зараховуються на баланс по первісній вартості.
Первісною вартістю МШП, отриманих підприємством безоплатно, є їхня справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених п. 9 П(С)БО 9, зокрема, транспортних витрат, зв»язаних з доставкою запасів і ін. Вартість безоплатно отриманих МШПвідбивається в складі інших доходів на рахунку 745 «Доходи від безоплатно отриманих активів» звітного періоду.
Для забезпечення вірогідності даних бухгалтерського обліку і фінансової звітності підприємства зобов»язані проводити інвентаризацію активів і зобов»язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їхня наявність, стан і оцінка.
Інвентаризаційна комісія в присутності матеріально відповідального обличчявизначає фактичну наявність залишків матеріальних цінностей і складає інвентаризаційні описи, у яких відбиваються найменування МШП, їхній номенклатурний номер, одиниці виміру, вид, сорт і інші відмітні ознаки. На кожній сторінці інвентаризаційного опису вказується прописом число порядкових номерів МШП і загальна кількість у натуральних вимірниках. На останній сторінці інвентаризаційного опису матеріально відповідальна особа підтверджує своїм підписом, що всі матеріальні цінності перевірені, внесені в опис правильно і претензій до інвентаризаційної комісії вона не має.
Розв»язання задачі автоматизованим способом забезпечить можливість оперативної обробки інформації для обліку, контролю, аналізу, аудиту та управління за відповідний проміжок часу, сприятиме підвищенню точності й достовірності облікових даних.
Вхідні дані зможуть переноситися з баз даних інших бухгалтерських інформаційних систем та вводитися безпосередньо для доповнення цих даних. Вхідні дані повинні контролюватися на достовірність, щоб вірно вести облік наявності МШП та їх рух.
Список використаних джерел
1. Закон України “Про власність”, затверджений Постановою ВРУ №885-12 від 26.03.91 р. (із змінами №75/95-ВР від 28.02.95 р.) // ВВР. – 1995. — №13. – Ст. 85.
2. Закон України “Про підприємництво”, затверджений Постановою ВРУ №785-12 від 26.06.90 р. (із змінами №2788-ІІІ від 15.11.2001 р.).// ВВР. – 2001. — №12. – Ст. 42.
3. Закон України “Про господарські товариства”, затверджений Постановою ВРУ №1577-12 від 19.09.91 р. (із змінами №2409-ІІІ від 17.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №31. – Ст. 146.
4. Закон України “Про підприємства в Україні”, затверджений Постановою ВРУ №888-12 від 27.03.91 р. (із змінами №2470-ІІІ від 29.05.2001 р.) // ВВР. – 2001. — №32. – Ст. 172.
5. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Постанова ВРУ №996-XIV від 16.07.99 р.// ВВР. – 1999. — №8. – Ст. 85.
6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99р. №87// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6.- С.17-20.
7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджений наказом Міністерства фінансів України №205 від 28.04.2001р.// Бухгалтерський облік і аудит — 2001. — №5. -С.29-30.
8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 31.03.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №6. — С.21-26.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затверджений наказом Міністерства фінансів України №87 від 29.11.99р.// Бухгалтерський облік і аудит — 1999. — №12. — С.35-36.
10. Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку: Положення, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24.03.95р. №88// Галицькі контракти — 1996. — №19.-С.17-20.
11. Білуха М.Т. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – К., 2000. – 690 с.
12. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – 2-ге вид., доп. І перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2000. — 608 с.
13. Величко О. Г., Голов С. Ф. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні. — Д.: ТОВ «Баланс-Клуб», 2000. — 768 с.
14. Голов С., Пархоменко В. Новий План рахунків: побудова і застосування // Бухоблік і аудит. — №1. — 2000. – С. 21-22.
15. Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: 2001 : Навч. посіб. / М.В. Кужельний (ред.). — 6.вид. — К. : А.С.К., 2001. — 266 с.
16. Грабова Н. М., Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К. : А.С.К., 2001. — 416 с.
17. Грабова Н.Н., Добровский В.Н. Бухгалтерский учет в производственных и торговых предприятиях, 2000.: Учеб. Пособие для студентов вузов / Под. ред. Н.В. Кужельного. – К.: А.С.К., 2000. – 624 с.
18. Пархоменко В. М. Бухгалтерський облік в Україні: Нормативи. Коментарі. — Луганськ: «Футура» ДСД «Лугань», 2001. — 368 с.
19. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України: Підручник. — К.: А.С.К., 2000. — 784 с.
20. Ткаченко Н. Облік виробничої собівартості та рентабельності виробництва продукції. Визначення ціни продажу / / Все про бухгалтерський облік. – 2000. № 70. – С.4
21. Ткаченко Н.М. Теоретико-методологічні проблеми формування бухгалтерського фінансового обліку. – К.:, А.С.К., 2001. – 348 с.
22. Хом»як Р. Л. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні: Навчальний посібник. — Л.: Інтелект-Захід, 2000. — 442 с.
Додатки
Додаток А
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 2 |
||
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ «Інтерфільтр» |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
Баланс |
|
|
|
|
на 1 січня 2004 року |
|
||
|
|
|
Форма № 1 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801001 |
|
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Актив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Необоротні активи |
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 10 |
|
|
|
первісна вартість |
0 11 |
|
|
|
Знос |
0 12 |
|
|
|
Незавершене будівництво |
0 20 |
20,8 |
16,6 |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
залишкова вартість |
0 30 |
411,3 |
1738,2 |
|
первісна вартість |
0 31 |
867,0 |
3757,6 |
|
Знос |
0 32 |
455,7 |
2019,4 |
|
Довгострокові фінансові інвестиції : |
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі |
|
|
|
|
в капіталі інших підприємств |
0 40 |
|
|
|
інші фінансові інвестиції |
0 45 |
2,5 |
7,3 |
|
Довгострокова дебіторська заборго- |
|
|
|
|
ваність |
0 50 |
|
|
|
Відстрочені податкові активи |
0 60 |
|
|
|
Інші необоротні активи |
0 70 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
0 80 |
434,6 |
1762,1 |
|
2. Оборотні активи |
|
|
|
|
Запаси: |
|
|
|
|
виробничі запаси |
100 |
192,3 |
305,4 |
|
тварини на вирощуванні та відгодівлі |
110 |
|
|
|
незавершене виробництво |
120 |
6,6 |
10,5 |
|
готова продукція |
130 |
115,4 |
111,5 |
|
товари |
140 |
|
|
|
Векселі одержані |
150 |
|
|
|
Дебіторська заборгованість за товари, |
|
|
|
|
роботи, послуги: |
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
101,2 |
117,0 |
|
первісна вартість |
161 |
103,2 |
119,5 |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
2 |
2,5 |
|
Дебіторська заборгованість за розра- |
|
|
|
|
хунками: |
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
12,0 |
9,0 |
|
за виданими авансами |
180 |
5,0 |
2,5 |
|
з нарахованих доходів |
190 |
|
|
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
|
|
|
Інша поточна дебіторська заборгова- |
|
|
|
|
ність |
210 |
95,6 |
157,1 |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
|
30 |
|
Грошові кошти та їх еквіваленти : |
|
|
|
|
у національній валюті |
230 |
51,0 |
29,6 |
|
в іноземній валюті |
240 |
6,2 |
14,5 |
|
Інші оборотні активи |
250 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
260 |
585,2 |
787,2 |
|
3. Витрати майбутніх періодів |
270 |
|
|
|
БАЛАНС |
280 |
1019,8 |
2549,3 |
|
|
Код |
На початок |
На кінець |
|
Пасив |
рядка |
звітного |
звітного |
|
|
|
періоду |
Періоду |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. Власний капітал |
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
13,9 |
13,9 |
|
Пайовий капітал |
310 |
|
|
|
Додатковий вкладений капітал |
320 |
|
|
|
Інший додатковий капітал |
330 |
739,2 |
2012,7 |
|
Резервний капітал |
340 |
3,5 |
3,5 |
|
Нерозподілений прибуток (непокритий |
|
|
|
|
збиток) |
350 |
7,3 |
331,6 |
|
Неоплачений капітал |
360 |
|
|
|
Вилучений капітал |
370 |
|
|
|
Усього за розділом 1. |
380 |
763,8 |
2361,7 |
|
2. Забезпечення наступних витрат |
|
|
|
|
і платежів |
|
|
|
|
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
|
|
|
Інші забезпечення |
410 |
|
|
|
Цільове фінансування |
420 |
|
|
|
Усього за розділом 2. |
430 |
|
|
|
3. Довгострокові зобов’язання |
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
|
|
|
Інші довгострокові фінансові |
|
|
|
|
зобов’язання |
450 |
28,0 |
13,6 |
|
Відстрочені податкові зобов’язання |
460 |
|
|
|
Інші довгострокові зобов’язання |
470 |
|
|
|
Усього за розділом 3. |
480 |
28,0 |
13,6 |
|
4. Поточні зобов’язання |
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
40,0 |
30,0 |
|
Поточна заборгованість за довгостро- |
|
|
|
|
ковими зобов’язаннями |
510 |
8,6 |
6,0 |
|
Векселі видані |
520 |
|
|
|
Кредиторська заборгованість за това- |
|
|
|
|
ри, роботи, послуги |
530 |
122,5 |
64,2 |
|
Поточні зобов’язання за розрахунками: |
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
|
|
|
з бюджетом |
550 |
11,0 |
9,1 |
|
з позабюджетних платежів |
560 |
2,0 |
1,1 |
|
зі страхування |
570 |
2,8 |
2,0 |
|
з оплати праці |
580 |
14,2 |
13,8 |
|
з учасниками |
590 |
24,2 |
43,8 |
|
із внутрішніх розрахунків |
600 |
|
|
|
Інші поточні зобов’язання |
610 |
2,7 |
4,1 |
|
Усього за розділом 4. |
620 |
228,0 |
174,1 |
|
5. Доходи майбутніх періодів |
630 |
|
|
|
БАЛАНС |
640 |
1019,8 |
2549,3 |
|
Керівник М.П. |
|||
|
Головний бухгалтер |
|
|
Додаток Б
|
|
|
|
|
|
|
Додаток |
|
|
|
|
до Положення (стандарту) |
||
|
|
бухгалтерського обліку 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Коди |
|
Дата |
(рік, місяць, число) |
|
|
|
Підприємство ТОВ «Інтерфільтр» |
за |
ЄДРПОУ |
|
|
Територія |
за |
КОАТТУ |
|
|
Орган державного управління |
за |
СПОДУ |
|
|
Галузь |
за |
ЗКГНГ |
|
|
Вид економічної діяльності |
за |
КВЕД |
|
|
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Звіт |
|
|
|
про фінансові результати |
|
||
|
за рік 2003 року |
|
||
|
|
|
Форма № 2 |
|
|
|
|
Код за ДКУД 1801003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Фінансові результати |
|
|
|
|
|
|
|
|
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 10 |
3901,3 |
2900,0 |
|
Податок на додану вартість |
0 15 |
650,22 |
483,33 |
|
Акцизний збір |
0 20 |
|
|
|
|
0 25 |
|
|
|
Інші вирахування з доходу |
0 30 |
|
|
|
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
0 35 |
3251,08 |
2416,67 |
|
Собівартість реалізованої продукції |
0 40 |
2126,14 |
1916,53 |
|
Валовий: |
|
|
|
|
прибуток |
0 50 |
1124,94 |
500,14 |
|
збиток |
0 55 |
|
|
|
Інші операційні доходи |
0 60 |
|
|
|
Адміністративні витрати |
0 70 |
322,51 |
250,32 |
|
Витрати на збут |
0 80 |
160,11 |
81,14 |
|
Інші операційні витрати |
0 90 |
110,01 |
51,11 |
|
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
|
|
|
прибуток |
100 |
532,31 |
117,57 |
|
збиток |
105 |
|
|
|
Дохід від участі в капіталі |
110 |
|
|
|
Інші фінансові доходи |
120 |
|
|
|
Інші доходи |
130 |
21,59 |
11,0 |
|
Фінансові витрати |
140 |
|
|
|
Втрати від участі в капіталі |
150 |
|
|
|
Інші витрати |
160 |
|
|
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
до оподаткування: |
|
|
|
|
прибуток |
170 |
553,9 |
128,57 |
|
збиток |
175 |
|
|
|
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
166,17 |
38,57 |
|
Фінансові результати від звичайної діяльності |
|
|
|
|
прибуток |
190 |
387,73 |
90,0 |
|
збиток |
195 |
|
|
|
Надзвичайні: |
|
|
|
|
доходи |
200 |
|
|
|
витрати |
205 |
|
|
|
Податки з надзвичайного прибутку |
210 |
|
|
|
Чистий: |
|
|
|
|
прибуток |
220 |
387,73 |
90,0 |
|
збиток |
225 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Елементи операційних витрат |
||
|
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
Період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Матеріальні затрати |
230 |
2027,95 |
1664,5 |
|
Витрати на оплату праці |
240 |
285,02 |
273,01 |
|
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
105,45 |
101,01 |
|
Амортизація |
260 |
180,05 |
150,08 |
|
Інші операційні витрати |
270 |
120,3 |
110,5 |
|
Разом |
280 |
2718,77 |
2299,1 |
|
|
|
|
|
|
|
3. Розрахунок показників прибутко- |
||
|
|
вості акцій |
|
|
|
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
|
|
рядка |
період |
період |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
|
|
|
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
|
|
|
Чистий прибуток, що припадає на одну просту акцію |
320 |
|
|
|
Скоригований чистий прибуток, що припадає на одну |
|
|
|
|
просту акцію |
330 |
|
|
|
Дивіденди на одну просту акцію |
340 |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.П. |
|
|
|
|
Керівник |
|
||
|
Головний бухгалтер |
|
|
|