Зміст
Розділ 1. Значення та сутність валютних операцій підприємства
1.1. Значення та сутність валютних операцій
1.2. Нормативно-правова база з валютних операцій
1.3. Техніко-економічна характеристика базового підприємства
Розділ 2. Методика та організація обліку валютних операцій
2.1. Організація первинного обліку валютних операцій
2.2. Аналітичний та синтетичний облік валютних операцій
2.3. Організація та методика бухгалтерського обліку в умовах ЕОМ
Розділ 3. Методика та організація аналізу та контролю валютних операцій
3.1. Задачі, джерела та етапи проведення аналізу валютних операцій
3.2. Аналіз проведення валютних операцій
3.3. Особливості методики проведення контролю валютних операцій
3.4. Узагальнення та реалізація результатів контролю валютних операцій
Вступ
Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств підвищення ефективності виробництва, конкурентноздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, подолання безгосподарності, активізації підприємництва, ініціативи і т.д.
Міжнародна економічна діяльність суб»єктів господарювання створює умови для їхнього ефективного функціонування в сучасній ринковій економіці і формує об»єктивну основу інтеграції України в світову господарську систему. Відповідно до чинного законодавства всі зовнішньоекономічні розрахунки, пов»язані з експортом і імпортом товарів (робіт, послуг) здійснюються резидентами України (юридичними і фізичними особами, зареєстрованими як підприємці) через уповноважені комерційні банки України, які мають ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій. Важлива роль в реалізації цієї задачі відводиться організації бухгалтерського обліку на підприємстві, обліку валютних операцій.
Усе вище згадане підкреслює величезну роль та значення теми даної дипломної роботи в сучасних умовах господарювання. Саме тому тема дипломної роботи “Облік, аналіз і контроль валютних операцій” є досить актуальною.
Метою дипломної роботи є розгляд стану обліку та аналізу валютних операцій, розробка методики контролю на базовому підприємстві.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
— розглянути значення та сутність валютних операцій,
— розкрити нормативно-правову базу з валютних операцій,
— розглянути організацію первинного обліку валютних операцій,
— дослідити стан аналітичного та синтетичного обліку валютних операцій,
— розглянути організацію та методику бухгалтерського обліку в умовах ЕОМ,
— розкрити задачі, джерела та етапи проведення аналізу валютних операцій,
— провести аналіз проведення валютних операцій,
— розглянути методику проведення контролю валютних операцій,
— провести узагальнення та реалізація результатів контролю валютних операцій.
Предметом дослідження є валютні операції базового підприємства.
Об»єктом дослідження є підприємство ТОВ “Алькон”.
Методи дослідження. Для досягнення мети дипломної роботи в залежності від складності наукових завдань застосовувався комплекс загальнонаукових методів: методи економічного аналізу, методи бухгалтерського обліку, прийоми ті процедури контролю. Серед методів економічного аналізу можна виділити метод аналітичного групування, коефіцієнтний метод, графічний, метод порівняння, балансовий.
Інформаційною базою дослідження є закони та нормативні акти з питань побудови готівкового обороту в економіці України, нормативні акти та інструкції НБУ, Міністерства фінансів, Державної контрольно-ревізійної служби України, Кабінету Міністрів України, бухгалтерських аналітичних матеріалів ТОВ “Алькон”. При написанні роботи проаналізовано монографії, статті вітчизняних авторів, підручники, посібники, методичні матеріали з бухгалтерського фінансового обліку, податкового обліку, державного фінансового контролю, банківських операцій, економічного аналізу, аудиту.
Розділ 1. Значення та сутність валютних операцій підприємства
1.1. Значення та сутність валютних операцій
Міжнародний бізнес здійснюється в межах міжнародної валютної системи, яка охоплює національні валютні системи, а також їх зв»язки із зовнішніми валютними ринками. Хоч вважається, що міжнародна валютна система повинна сприяти торгівлі та полегшувати залучення інвестицій, державні структури інколи використовують її для обмеження цих процесів.
Головними формами участі банків у зовнішньоекономічних операціях є обслуговування потреб клієнтів щодо купівлі-продажу іноземних валют, здійснення міжнародних розрахунків та фінансування експортно-імпортних угод.
Валюта (італ. valuta, від лат. valeo — коштую) — 1) грошова одиниця країни — національна валюта; 2) грошові одиниці іноземних держав, які використовуються в міжнародних розрахунках, — іноземна валюта; 3) міжнародна (в тому числі регіональна) грошова розрахункова одиниця і платіжний засіб [57, c. 12].
Валюта — це грошова одиниця, що використовується для вимірювання величини вартості товару. Поняття «валюта» використовується в трьох значеннях:
…
Розглянемо, як обліковуються заборгованості. Документом сформовано проведення (рис. 2.3.8). Першим проведенням враховується заборгованість, що виникає перед Linea Tessile, за чинним на 20.03 курсом НБУ (1412,50 USD х 5,308 = 7497,55). Другим, третім і п’ятим проведеннями обліковуються сплачені суми ПДВ, мита, митного збору. При заповненні Декларації використовується бухгалтерський облік таких платежів. Графа «Нараховано» відповідає кредитовому обороту (проведення 3), «Фактично сплачено» — дебетовому обороту. Відповідно до п. 9 П(С)БО 9 «Запаси», такі платежі включаються до первісної вартості запасів, що оприбутковуються. Щоб суми ПДВ потрапили в книгу закупівель і Декларацію, на підставі цієї прибуткової накладної треба провести документ «Запись книги приобретения».
|
Наприкінці періоду при проведенні документа «Закрытие налогового периода» автоматично відбувається коригування відмінностей за кожною партією (пропорційно: вибула половина партії — списано половину відмінностей у вартості). Таким чином, на кінець податкового періоду буде відома податкова вартість запасів, що вибули.