Вступ………………………………………………………………………………………………… 3
1. Економічна сутність витрат………………………………………………………….. 6
2. Огляд нормативної і спеціальної літератури………………………………. 13
3. Організаційно-економічна характеристика підприємства…………… 19
4. Організаційно-інформаційна модель аналізу та аудиту матеріальних витрат 27
5. Загальний аналіз матеріальних витрат………………………………………… 33
6. Факторний аналіз матеріальних витрат……………………………………….. 37
7. Методика аудиту витрат……………………………………………………………… 39
8. Аналіз та аудит матеріальних витрат в умовах використання ПЕОМ44
Висновки та пропозиції………………………………………………………………….. 50
Список використаних джерел…………………………………………………………. 53
Вступ
Фінансовий стан підприємства характеризується розміщенням його коштів та джерел їх утворення. Фінансовий стан підприємства — це забезпеченість власними обіговими коштами, стан нормованих запасів товарно-матеріальних цінностей, стан та динаміка дебіторської і кредиторської заборгованості, оборотність коштів, платоспроможність та інші підсумки фінансово-господарської діяльності підприємства, що дозволяють дати оцінку досягнутим результатам, зробити висновки про рівень фінансово-економічного стану та про наявність нереалізованих внутрішньогосподарських резервів.
Прибуток підприємства являє собою підсумок його господарської діяльності та є джерелом його життєдіяльності. Величина прибутку напряму залежить від рівня витрат підприємства.
Для досягнення максимальних розмірів прибутку, підприємство повинно забезпечити ефективне управління фінансовими результатами господарської діяльності та добиватися зменшення витрат.
Бухгалтерський облік є функцією управління підприємства.
На бухгалтерський облік покладено завдання з поліпшення інформаційного забезпечення управління і контролю за збереженням власності та зміцненням фінансового стану підприємства, підвищенням ефективності діяльності та зменшенням ризику втрати коштів через непродумані дії.
Встановлення ринкових умов зумовлює потребу перегляду положень бухгалтерського обліку фінансових результатів, а також методики формування й обробки одержаної облікової інформації, виходячи з існуючого господарського механізму та наявної обчислювальної техніки.
Одними із елементів системи управління витратами підприємства є економічний аналіз і аудит.
Економічний аналіз фінансових результатів підприємства є основним напрямком аналізу майбутнього, тому що його методика дозволяє при наявності стислого обсягу інформації про результати діяльності господарюючого суб’єкта визначити його потенційні можливості, внутрішні резерви, використання яких дозволить досягти позитивних змін фінансових результатів діяльності. Особливого значення це набуває в сучасний період, коли більшість інформації про господарську діяльність підприємці відносять до категорії комерційної таємниці, та у розпорядження аналітика надходить в основному офіційна фінансова звітність.
Призначення аудиту, як одного з елементів управління, – вивчати фактичний стан справ у кожному з підрозділів і по підприємству в цілому, щоб об’єктивно відображати дійсність; перевіряти виконання прийнятих рішень; виявляти відповідність діяльності підприємства інтересам суспільства, держави, законам ринку.
Саме тому тема курсової роботи “Аналіз і аудит матеріальних витрат підприємства торгівлі” є досить актуальною.
Метою даної дипломної роботи є проведення економічного аналізу і аудиту матеріальних витрат підприємства в сучасних економічних умовах в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
q розкрити економічну сутність витрат та показників, що їх характеризують;
q проаналізувати нормативно-правову базу, що регулює аналіз та аудит витрат;
q провести аналіз результатів господарської діяльності базового підприємства;
q розкрити методику проведення зовнішнього аудиту витрат з врахуванням останніх змін в бухгалтерському обліку;
q описати організацію і методику автоматизованої системи обробки облікової, аналітичної та контрольної інформації;
q узагальнити результати роботи.
Предметом дослідження є фінансові результати від господарської діяльності базового підприємства.
В якості базового було обрано підприємство ЗАТ “Вікторія”. В роботі використані дані його бухгалтерської та податкової звітності за 2000-2001 рр.
1. Економічна сутність витрат
Витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов»язань.
Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов»язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Витрати, які неможливо прямо пов»язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
Якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами.
….